R00DE STER i No. 6 VEREEN. VOOR CHR. BELANGEN. Bovengenoemde vereen, hield Vrijdag avond in Eben Haëzer haar jaarvergade ring. De heer W. Slort en N. Maat wer den met algem. stemmen resp. herkozen als penn. en secr. De jaarverslagen gaven reden tot tevredenheid. In het afgeloopen, jaar werd veel goeds tot stand gebracht< aldus het verslag: Het gebouw werd geheel hersteld en gerestaureerd en maakt nu een keurige indruk. Ook uit de ver slagen omtrent de bewaarschool bleek, dat er met voldoening op het afgeloopen jaar terug mag worden gezien. J. GOED NIEUWS VOOR ONZE BOLLENKWEEKERS. In de bloembollenhandel op Texel komt meer leven. De laatste weken werd Texel door verscheidene exporteurs en opkoo- pers bezocht, zij kochten tegen goede prijzen. Ook op de Beurs te Haarlemi worden, naar we vernemen, goede prij zen besteed. Vooral voor Dubb. v. Sionj en Crocussen is veel vraag. Voor Sions wordt plm. f 29 a f 30 per kist betaald, terwijl de gele Crocus, ongeraapt, f 27.- per H.L. opbrengt. In de crocusoogst aan de overkant is reeds veel verval, zoodat pldaar geen beste opgst verwacht kart worden; dit kan oploopende prijzen bren gen. OVERZICHT LAMMERENMARKT. Na het teleurstellende resultaat van de eerste lammenenmarkt, was de tweede markt zeker een verbetering. Bij een aan voer van bijna 6400 stuks vorig jaar 6700 was de handel vlug. De prijzen waren gemiddeld een gulden hooger dan vorige week. Verkocht werd tegen prijzen van f9—13.75. De middelmarkt lag om streeks f 10.50. Er waren zeer vele han delaren. Zeker wel alle lammeren geraak ten verkocht. De gunstige resultaten. Vrijdag op de markt geboekt, waren op onze markt van Maandag zeker van groote invloed. Wan neer nu ook deze week Leiden maar weer hoop geeft! De koopers waren Maandag talrijk. On der hen waren verscheidene kerkmees ters, koopers van lammeren, die gewoon-; lijk een wat betere prijs besteden dan de handel, die er per slot van rekening wat op winnen moet. Van een oude bekende onder de hande laren, „Qome Leen", die al wel veertig; jaar onze lammenenmarkt bezoekt, vindt u elders in dit nummer nog een afzonder lijk bericht. Ter vergelijking met aanvoeren en prij zen bij gelegenheid van vorige groote, lammerenmarkten geven we nog dit staatje jaar Aanvoer Prijzen 1938 6381 9.00—13.75 1937 6737 13.75—16.25 1936 6853 6.50—10.50 1935 6505 3.50— 6.— 1934 6062 7.50—11.50 1933 5427 5.00- 8.50 1932 5631 6.00—11.— 1931 6029 19.00—24.— 1930 6272 22.00-28.— 1929 6720 16.00—24.00 OVER DE KLUUT. Als negende publicatie van het Vogel trekstation verscheen in de Engelsche taal) een boekje met een omvang van 62 blz., geheel aan de Kluut gewijd. Nimmer von den we zooveel interessante stof, zoo we-1 tenschappelijk verzameld en ingedeeld en zoo rijk geïllustreerd, omtrent de Kluut bijeen. Voor de ontzaggelijke kennis op biologisch gebied voor die op ornitholo gisch gebied in het biezonder waarvan dit boekje blijk geeft, hebben we respect. Wie de Kluut wil leeren kennen in haar kindsheid, in haar liefdeleven, bij de op voeding van haar kroost, enz., neme dit boekje ter hand. Is de Engelsche taal een struikelblok (Engelsche vogelvrienden zullen er dankbaar voor zijn), tracht dare de nummers van het Vogeltijdschrift Ardea te bemachtigen, waarin u de artike len vindt, waarvan het boekje een over druk is (25e jaargang, 1936). Het ligt voor de hand, dat ons eiland in dit boekske bij herhaling wordt ge noemd. Ettelijke uren zijn door de waar nemers op Texel doorgebracht voor namelijk op de broedplaats in de P. H. Polder en van hun merkwaardige ont dekkingen geven zij in deze publicatie een uiterst nauwkeurige beschrijving. Tref fend goed zijn de daarbij gegeven teeke-> ningen. Bij een eventueele herdruk geven we in overweging ook een paar foto's van de kluut in het boekje op te nemen. In het voorwoord wordt dank gebracht aan Natuurmonumenten, Vogelbescher ming en Staatsboschbeheer en aan de vogelwachters Cupido en Kloosterman voor de verleende medewerking. Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. „KENT U TEXEL?" Zij kenden Texel (nog) niet Vier jeugdige plaatsgenooten raakten het spoor bijster. Zondag heeft een viertal plaatsgenoo ten, van negen tot tien jaar oud, hurt ouders een angstige avond bezorgd. De knapen, te weten Jaap Sch., Klaas D.v Charles v.d. S., en-Guus H., waren er n.l. Zondagmiddag tegen tweeën met de fiets op uitgetrokken met de bedoeling, een ritje te maken naar De Koog. Daar gekomen werd besloten langs het strand te rijden en dan via het Westerslag huis waarts te keeren. De knapen hadden de klok wel hooren luiden, maar wisten niet precies, waar het Westerslag lagZij peddelden dit slag tenminste rustig voor bij; steeds verder ging het viertal, dat! over totaal twee fietsen beschikteEr werd nu en dan van „piloot" verwisseld. De stevige N.O. wind was er mede debet aan, dat de velopedisten weldra zoo ver uit de koers waren, dat Onrust in zicht kwam. Sapperloot, dacht het viertal, we zijn verdwaald. De jongsten kregen het te kwaadtranen met tuiten. Het zonnetje zakte steeds dieper. Krijgsraadj Een van hen ging op verkenning uit. Na een half uur kwam hij uit het duin terug zonder wegwijs te zijn geworden. „Dan maar over Onrust naar De Mok en over Den Hoorn naar Den Burg". Toen On rust tenslotte bereikt was, begon de schemering al te vallen. De jongens, die) al eens meer van het gevaarlijke drijfzand- hadden gehoord, durfden niet regelrecht naar De Mok oversteken. Daar zag een van hen de spits van het Hoomderkerkje! Daar maar op af, door de duinen. Maar ook die manoeuvre liep spaak, want de kleine avonturiers zagen zich de toegang' +ot de bewoonde wereld door het wateri van de Geul versperd. Toen kwam er ge lukkig redding. Matrozen brachten hen weer op het goede spoor. Omstreeks half tien werd Den Hoorn bereikt Het laat zich begrijpen, dat de ouders intusschen niet weinigongerust waren, geworden. Nadat overal in de buurt ver geefs was gezocht, ging men er tenslotte met drie auto's op uitOok de politie werd met een en ander in kennis gesteld., T^gen half elf maakten de knapen hun „joyeuse entrée". J POLDER EIERLAND. Vergadering van hoofdingelan den. Besloten o.a. tot verbetering van de weg naar de Vuurtoren en van de Achterweg. In vorig nummer gaven we reeds een kort verslag. Omstreeks half 11 opende de heer A.J. Keijser, dijkgraaf, de bijeenkomst, welke door het voltallige bestuur werd bijge woond. De notulen, voorgelezen door de heer L. van Hoorn., werden onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen waren eenige brieven, mee- rendeels betreffende kwesties van huis houdelijke aard. Zij werden alle voor kennisgeving aangenomen. Volgens de winst- en verliesrekening over 1937 was meer uitgegeven dan ge raamd f34.283.72. Dit vindt zijn oorzaak! in de kosten van de inlaagdijk. INLAAGD1JK. De heer Van Hoorn deed voorts eenige mededeelingen over de inlaagdijk. De totale uitgaven bedroegen tot 1 Maart 1938 f94.129.62. Ontvangen was tot deze datum f91.063.79, zoodall er een tekort is van f3065.83. Van heS, Rijk ontvangt de polder echter nog in totaal f 12.507.11, zoodat het reserve fonds nog rijk is f9441.28. De commissie, welke de rekeningen had nagezien, had alles in orde bevonden en dankte de heer Van Hoorn voor zijn- nauwkeurig beheer. De begrooting voor 1938-1939, welke dooi' de voorz. werd voorgelezen, sluit met een totaal aan ontvangsten en uitga ven van f 57373,98. Onder de ontvangsten, komt onder meer een post voor van f 28.852.75 aan polderlasten. Onder de uitgaven komt o.m. voor: een nadeelig saldo van het vorige jaar, groot f 9190.91 Dit bedrag houdt verband met een door het Rijk nog te betalen subsidie, groot f 12507.11. De [lost voor onvoorziene uitgaven, groot f 12.137.81 staat in verband met het feit dat de kas van het reservefonds in de gewone kas van de polder is (\ngenomen. In het reservefonds zal echter nog een bedrag van f9441.28 moeten worden ge stort. VERBETERING VAN WEGEN. Het is een verheugend feit, dat in vergadering een besluit is genomen tot verbetering van de weg naar de Vuur toren en van de Achterweg te De Cocks- dorp. Het dorp zal hierdoor een goede toegangsweg krijgen, wat ongetwijfeld 't toeristenbezoek ten zeerste zal bevorde ren. Het voorstel van het Dagel. Bestuur' van polder Eierland was om de weg naar de vuurtoren geheel te verbeteren; van, de graanmaalderij tot Mariahoeve zal de weg op een breedte van 3.50 M. worden De Heer C. F. V. Dam, postbode te A., schrijft ons: Ik feliciteer U met de nieuwe deze tabak is veel lek kerder dan wat ik ooit voor 30 ct per half pond of duurder in de pijp ge had heb. Bovendien is Roode Ster No. 6 zeld zaam geurig en zacht. gebracht, van Maria-hoeve tot het Eier- ïandsche Huis op een breedte van 3 M. De Achterweg zal 3.50 M. breed worden. De voorz. deelde mee, dat T.E.S.O. be reid is gevonden subsidie te verleenen voor een verbindingsweg van het Eier- landsche Huis naar De Cocksdorp. Voor het weggedeelte van de graanmaalderij tot het transformatorhuisje wenscht T.E.S.O. geen subsidie te geven, aangezien zij slechts streeft naar een betere verbinl dingsweg met De Cocksdorn. Door ver betering van bovengenoemde wegen acht zij dit voldoende bereikt. Het Dagelijk^ch bestuur van polder Eierland was echter van meening, dat de ingelanden ook belang hebben bij de ver betering van het weggedeelte transforma torhuisje tot graanmaalderij. en stelde! daarom voor, dit weggedeelte tegelij kertijd te verbeteren. Het werk zal geheel in eigen beheer worden uitgevoerd. Ter dekking van de kosten, welke ruim f 12.700 bedragen, zal een geklleening worden aangegaan, groot f12.000 op een rentevoet van ten hoogste 3.5 pet. Jaarlijks zal uit de gewone mid delen van de polder f 1000 moeten wor den afgelost. De uitvoering zal geschieden onder het voorbehoud, dat de gemeente Texel een, wals met bediening gratis ter beschikking, stelt. De vergadering ging eenstemmig met de voordracht van het Dag. Bestuur ac- coord. De voorz. deelde mee, dat de kosten naar de vuurtoren zijn begroot op f 10210.60; materiaal f7208, arbeidsloon f 17S5.60, diverse posten als loon voor een opzichter, sociale lasten, onvoorziene uitgaven f1217.De kosten voor ver betering van de Achterweg worden be groot op f25ï3.0Smateriaal f 1684.50;, arbeidsloon f498.48; diverse posten als voren f 330.70. De heer P. Prins voelde weinig voor verbetering van de Achterweg. Er wordt slechts zeer schaars gebruik van gemaakt.' Spr. stelde voor er een fietspad aan te leggen. De voorz. antwoordde, dat ten eerste deze kwestie op de vorige vergade ring toen de heer Prins afwezig was uitvoerig was besproken, en dat voorts door de inwoners van De Cocksdorp ver betering van deze weg met blijdschap zal worden begroet. Het bestuur heeft hier bij vooral gedacht aan de belangen van De Cocksdorp, het eenige dorp, dat er in de polder ligt 'Buitengewone kosten brengt de verbetering van de weg ook' niet met zich mee. De heer KI. Kalis merkte op, dat het toch in de bedoeling ligt, op de duur alle wegen in de polder te teren. Hij zag er daarom geen bezwaar, in, om nu reeds dat kleine stukje er bij; te nemen. De heer Joh. de Graaf zeide, dat de polder eenigszins is achtergeble ven met de wegverbetering, doordat er belangrijker werk voorging. MINDER RENTE. Hierna was aan de orde bespreking van de conversie van een aantal geldleeningen aangegaan bij de Boerenleenbank, het Alg. Weeshuis, het Gemeentecrediet en het Alg. Mijnwerkersfonds. De Boeren-' leenbank bleek bereid, de rente van de leening, welke nog groot was f3100, te verlagen tot 3.5 pet. Het Alg. Mijnwer kersfonds was genegen de rente van de leening, groot f48000 van 4.5 pet. te ver lagen tot 3.5 pet. Beide leeningen zijn ver vroegd aflosbaar, doch niet vervroegd opeischbaar. De nieuwe rente-voet komt overeen met de maximum rente, welke Ged. Staten voor beide leeningen hadden vastgesteld. Op het verzoek aan het Alg. Weeshuis om conversie van de leening, groot f1700, rente 5 pet., was geen antwoord ontvan gen. Deze leening was tegen 19 Mei af losbaar. Het bestuur heeft gemeend hier toe te moeten overgaan. Getracht zal wor den een nieuwe leening voor hetzelfde be drag aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 3.5 pet. Het gemeentecrediet wilde de rente van beide feeningen, welke de polder had aan gegaan, groot f 12.600 en f700 resp. op een rentevoet van 4 en 4.5 pet., verlagen tot 3.5 pet. Ged. Staten hadden als maxi mum gesteld 3 en 2.5 pet. Deze leeningen zijn niet voor 31 Dec. aflosbaar. Ge tracht zal worden voor deze bedragere andere leeningen te sluiten tegen boven genoemde rente. Deze voordracht van het Dag. Bestuur werd met alg. stemmen aaggenomen. VERKOOP LOODS. De voorz. verzocht de vergadering haar goedkeuring te hechten aan een besluit tot verkoop van de loods achter de woningj van W. List, in welke loods de paarden gestald werden. De vergadering keurde) dit voorstel goed. HULDEBLIJK L. VAN HOORN. In geheime zitting werd vervolgens het voorstel besproken om de heer L. van, Hoorn voor 't vele werk voor totstand koming van de inlaagdijk een tegemoet koming te geven. Besloten werd de heen Van Hoorn een bedrag ter hand te stel len, dat bedoeld is als blijk van waardee ring van de polder. De heer Van Hoont dankte voor dit huldeblijk. ALLERLEI. Bij de rondvraag vroeg de heer G. Le ber. of het de bedoeling is, dat DE NIEUWE DIJK zal worden verhuurd. De voorz. antwoordde, dat het bestuur van plan is, als het gewas opkomt, de dijk te laten maaien en misschien later nog te laten afgrazen. De heer C. Witte vroeg naar de toe stand van het GEMAAL en informeerde, of er ook reserve-onderdeelen aanwezig, waren. De voorz. kon op de eerste vraag antwoorden, dat de toestand, waarin het gemaal verkeert, prima is. De tweede vraag beantwoordde de voorz. bevesti gend. De heer J. Roeper vroeg, of de Post weg in het WEGENPLAN zal worden op genomen. De voorz. kon hier nog geen antwoord op geven. De beslissing zal waarschijnlijk eerst in de herfst vallen. De heer Joh. de Graaf vroeg of het niet mogelijk was, indien de beslissing inzake de Postweg wat lang op zich zou laten wachten, in de winter reeds aan de voorbereidende werkzaamheden te begin nen. De voorz. antwoordde, dat dit naden zal worden bekeken. De polder blijft in ieder geval voortgaan met het verbeteren van zijn wegen. Hierna sloot de voorz. onder dankzeg ging voor de aangename besprekingen, de vergadering. H. DEN HOORN FANFARE D.E.K. Dir. de heer Bouwsma. Vrijdagavond hebben we kennis kunnen maken met de nieuwe instrumenten van het corps, het resultaat van de gehouden "fancy fair. Alle leden hebben thans een nieuw instrument. Door het corps werden die avond op verschillende plaatsen in 't dorp eenige muzieknummers gespeeld; men bespeurde direct het groote verschil tusschen oude en nieuwe instrumenten. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of 't coqis zal onder de bekwame leiding van, de heer Bouwsma en dank zij mede de goede wil bij de leden in bloei toenemen. Niettegenstaande het gure en koude we der was er veel belangstelling voor ,de muziek. De heer Huizinga memoreerde no£r de gehouden fancy fair en de resulta ten, door de groote samenwerking ver kregen. Spr. eindigde met de wensch uit te spreken, dat 't dorp nog menigmaal van de muziek zou mogen genieten. ,GR0W*«N „.WW*»"'9*1

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2