GEVLUCHT. |||H|iiiiiii:iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiii!iiiiiiiiiiii|||||| IIIIIHIIIII VOOR DE VROUW. ||||||||||i| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| DE NIEUWE MODE JAPON No. 1903. Bovendeel met hoogsluitende hals en opgestikt beleg met knoopsluiting. Lange mouwen met opslagen (kleine figuur links). Vierbaans- rok. Patronen, 35 ct., in de maten 42. t.m. 48. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. NUTTIGE WENKEN. Vetvlekken in fluweelen kleeding- stukken kunnen gemakkelijk verwijderd, worden door met een lapje, waarop een paar druppels zuivere terpentijn, oven de vlekken te wrijven. We kunnen ook zuivere citroenolie in plaats van terpentijn nemen. Een strijkijzer, dat stroef over het goed gaat, glijdt beter, wanneer we een stuk napier nemenv daarop een waskaars leggen en daarna liet strijkijzer er over heen halen. Verven. Wanneer we een kleeding- stuk verven, krijgen we dezelfde kleur, naaizijde, door met groote steken witte zijde in de zoom te paaien. Ook moe tem we niet vergeten eventueele oude stof- resten, om mee te yers tellen. ,mee te ver ven. ATLASSEN, groot en klein! Daarvoor wil ieder in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. zijn. IIIIIIIHIilHHIIIilllllHlllllllllillHllllllllillU llllllllllllllllll lllillilllllllllll llllll FEUILLETON llllll llllllllllllllllll llllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllll 6 Eindelijk was ze klaar en stond de lieflijkste bruid ter wereld als 'n droom,, een visioen, een levend geworden sprookje midden in het armoedige kamertje, 't Was of ze door een tooverspreuk daarheen, was geblazen en zoo dadelijk weer ver dwijnen zou als een voorbijzwevende ver schijning, zóó ijl en licht en glanzend stond ze daar. De bewoonster van het triestige hokje deed met ingehouden adem en saamgevouwen handen een paar stap pen achteruit en het duurde een paar mi-, nuten, eer ze haar gewoon, genoeglijk stemgeluid terugvond. Wat onmenschelijk prachtig. Dat zal' geld gekost hebben. Met dat kroontje om je hoofd ben je precies een koningin. En te denken, dat ik dat zoo maar op straat heb opgepikt. Het is gewoon iets uit een boek. Ik ben maar blij, dat i k er juist langs kwam, inplaats van iemand anders. En laten we 't er nu eens over hebben- Het moet er aardig gespannen hebben,, dat je bent weggeloopen van zoo'n fuif, als ze voor jou hadden aangericht. Kom,, vertel me er eens wat meer van. Ik ge-> loof, dat ik er wel een beetje recht qp RECEPTEN. RIJST MET RABARBER. 200 gr. rijst, <y)0 gr. rabarberstelen, 150 gr. suiker, 8 dL. water 25 er. boter, weinig zout. Bereiding als volgt: Schil de rabarber en snijd ze in kleine stukjes. Kook ze in ruim water af, ten hoogste 3 min., en giet ze op een zeef om droog uit te lek- lekken. Breng het water (zie recgpt) met boter, suiker en zout aan de kook, strooi er de rijst in en laat het plm. 5 min. koken. Voeg er dan de stukjes rabarber aan toe en laat alles nog 45 min. gaar pruttelen. ||||||iiiliiiliiilliiiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiililiiiiliii||llll IIIIIHIIIII IN DE MOESTUIN. HIIIIIHIII |j|j||iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiii|||||l Thans zaaien we zomerandijvie, au gurken, Brusselsch witlof, komkommers, boerekool, pompoenen, koolrapen en winterwortelen. De andijvie zaaien we op regels; de planten duimen we later op 30 cM. uit. Komkommers, augurken en pompoenen zaaien we op een beschut plekje, in elk geval zoo' dat ze straks met de ranken andere planten geen over last aandoen. Brusselsch lof komt op rijen, later op 1015 cM. uitdunnen. Boonen kunnen gelegd worden. Voor staakboonen hebben we de staken reeds gezet, in elk gevat doen we het voordat we de boonen leggen. Stam- boontjes leggen we op irijen 40 cM. uit elkaar en steeds 3 a 4 boontjes in een kuiltie. Pronkboonen leggen we bij sta ken of rijshout. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll|||i'|| HIIIIIHIII OVER OPVOEDING. Illlll'lllll IIIHIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll WAAROM LIEGT EEN KIND? Waarom? Dikwijls is een te strenge opvoeding daar de oorzaak van: rrtoed en zelfvertrouwen worden daardoor zeer verschrompeld en dan zoekt het kind langs een kromme weg de levensmoeilijk heden te ontwijken. Het is ook een on billijke eisch, wanneer men van een kind, dat vreest voor een bekentenis gestraft te zullen worden, toch verlangt, dat het uit liefde tot de waarheid zich niettemin, aan de bestraffing zal blootstellen. Het is eigenaardig, dat overar, waar volwassenen in justitieele gevallen met kinderen te doen krijgen, er een groote prikkel tot leugen geschapen wordt. Ou ders, die meer kameraadschappelijk met de kinderen omgaan, hebben daar zooveel last niet van. Men moet rekening houden met de kinderlijke drang naar zelfstandig zijn ot worden en daartegen geen verkeerde remmen in werking stellen. Het is ge makkelijk in te zien, dat kinderen, die onatgebroken onder scherp toezicht staan, die altijd scherp gecontroleerd worden, onwillekeurig tot liegen aangespoord worden, ook al is het geweten zuiver". Niet alleen bij zoo'n autoritaire op voeding is de kinderleugen gemakkelijk op te wekken, ook bij de slap opgevoe- den is dit het geval, en ook bjj het eenige kind. Zulke schepselen zijn vaak gewoon, altijd in het centrum van de belangstel ling te staan, ontzien en bevoorrecht te worden; als dit om de een of andere re- den eens niet gelukt, wordt door leugen de algemeene opmerkzaamheid getrokken. IJdelheid en eigenliefde fantaseeren dan allerlei verhalen, waarin zoo'n kind de hoofdrol speelt. Hieruit verraadt zich de neiging om uit een onbevredigende wer kelijkheid te vluchten in een verdichte wereld, waarin de droom van eigen groot heid en macht vervuld schijnt te zijn. heb. De twee tranen, die al een heele poos achter Bettv's oogleden gebrand hadden,, kwamen plotseling te voorschijn en rol den glinsterend over haar wangen. In haar schrik liet ze een kort lachje hioo- ren, half-verontschuldigend, half-geamu- seerd, en meteen viel ze neer op heti smalle bed, dat bijna een derde van het kamertje besloeg. Sta me bijriep haar gastvrouw ontzet, terwijl ze op haar toesprpng om haar overeind te trekken. Wil je alles nu heelemaal naar de maan helpen? Kom, sta eens op, dan zullen we die mooie spullen uittrekken, je ziet er uit of je niet meer kunt. Dat heb ik trouwens ook wel op mijn vingers kunnen natellen, ezel die ik ben. Ze hielp Betty teeder om overeind te komen en begon haar sluier af te nemen en de prachtige japon los te maken. Maar ik heb niets anders om aan te, trekken, klaagde Betty hulpeloos. O, maar ik wel, zei het andere meisje. - Oh, zei Betty, alsof haar plotseling iets inviel. - fk vraag me af, of u of je dan wat kleeren met me zoudt wil len ruilen? Misschien heb je wel 'teen of ander, dat je niet noodig hebt en dat je me zoudt willen afstaan in ruil voor mijn kleeren. Je hebt misschien niet veel aan: een trouwjapon, behalve wanneer je er over denkt om zelf binnenkort te trou wen. maar je zoudt 'm kunnen vermaken en als avondjurk kunnen gebruiken Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiillllll IIIIIHIIIII AVONTUREN IN TEXAS. 111111111111 lllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIlllllll Een nieuw vervolgverhaal voor oudere kinderen. 19. Slechts langzaam haalde Tom het vluchtende paard met zijn oom en Bob in. Hij gaf zijn dier nogmaals de spo ren. Sneller wilde hij, nog sneller. Wan neer het op hol geslagen paard zou ko men te struikelen, kon het met de beide gevangenen wel eens slecht aflopen. 20. Plotseling zwenkte het paard met een grote bocht naar rechts. Door de bocht af te snijden kon Tom een stuk inlopen. Hij was nu niet ver meer var» het vluchtende paard af. Maar wat moest hij doen? Naast het paard gaan rijden, het bij de toom vatten en zo trachten het te kalmeren, vond Tom wel een beetje erg gewaagd. Als hij nu een geoefende cowboy was geweest Zou Tom er üi slagen zijn oom en Bob te redden? Daarover Za terdag. DE LUCHTLIJN OP AMSTERDAAt. Tot en met 1 Oct. alle werkdagen; van 19 Juni t.m. 25 Sept. ook Zon dags. Van Texel: S,45; A 2.40; B4.45; B6.15; 7.15. Van Amsterdam: 8.00; A 2,—B 4. B 5.30; 6.30. A: van 16 Mei t.m. 14 Juni en van 19 Sept. t.m. 1 Oct. alleen Zaterdags; van 15 Juni t.m. 17 Sept. alle werkdagen. B: alleen Zaterdags; facultatief. AGENTSCHAP VOOR HEEL TEXEL: Texelsche Courant, Den Burg. Tel. 11. HlllliiiiiiiiiiuiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiillllll IIIIIHIIIII VOOR ONZE SCHAKERS. IIIIIHIIIII ||||j|iiiiiniiiiiiii:!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii|jijn VAN SCHAKEN GESPROKEN. (Ingezonden.) Er zijn op Texel aardig wat schakers, maar ze laten niet veel van zich hooren. Dat moest eens anders worden. Dan zou de belangstelling zeker nog groeien. Dan zou er een Texelsch schaaktournooi kun nen worden georganiseerd om hef Texelsch kampioenschap, zooals we dat destijds ook op damgebied hebben ge had. Willen O.K.K. en S.I.V. onze Tex. Dam- en Schaakclub, dat niet eens in overweging nemen? En wil de Redacteur van dit blad dan zijn medewerking ver- leenehn door daarvoor propaganda te ma ken en partijen op te nemen? (Gaarne, Red.). Het zal mij benieuwen, wat er van komt. Wanneer de zaak flink aange pakt wordt, moet het reslutaat wel gun stig zijn, want schakers zijn er op ons eiland genoeg en ook zeer goedé. S. CH. AKER. HIIIIIHIII GEMENGD NIEUWS HIIIHIHi IIIIHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiilllHI BINNENLAND Amsterdam. De chauffeurs der blokbaredtaxi's, die tegen Zondag ont slagen waren en tegen een nieuwe loon regeling (plm. f 2,50 minder) in dienst konden terugkomen, zijn in staking ge gaan. Zondag waren er van de 22a taxi's nog maar 65 op de weg. Amsterdam. Eerste kwartaal '3S de den zich 2007 verkeersongelukken voor (1937: 1718). Er werden 12 dooden en: 157 zwaargewonden geteld, (v.j. resp. 13 en 122) Het aantal slachtoffers bedroeg in totaal 503; dat is PER WEEK GEMID DELD NEGEN EN DERTIG. Rotterdam. Het mysterie der bom ontploffing is opgelost. Het slachtoffer bleek te zijn, Eugeen Konovalec, leider eener nationalistische beweging in Oe kraïne, die in Rusland als staatsvijand nr. 1 werd beschouwd. De dader is de 30-j. Sovjet-agent Waluck. Deze man had als medewerker van Konovalec diens ver trouwen weten te winnen. Het heeft an derhalf jaar geduurd, alvorens Waluck een geschikte gelegenheid vond, om het doodvonnis te volvoeren. In het hotel Atlanta overhandigde hij a n Konovalec een pakje met de ontplofbare stof. Kona- valec dacht waarschijnlijk geld te ont vangen. Hij nam het pakje mee en liep de dood tegemoet* De dader is vermoede lijk naar Rusland gevlucht. Kinderdijk. Door het slechte weer is het vertrek van de tinbaggermolen Ka- rimata naar het wrak van de Lutine, dat Zondag zou plaats hebben, uitgesteld. Leiden. De Leidsche wolspinnerij gaat eerlang melkwol vervaardigen vol gens het Ferretti-procédé. Scheveningen. Zaterdag is de oud- schipper van de Scheveningsche redding boot, de 82-j. J. C. Klaasen, die in totaal 515 inenschenlevens redde, overleden. BUITENLAND. Frankrijk. Bjj het afbreken van een aantal krotten hebben arbeiders gouden muntstukken gevonden uit de tijd van Lodewijk XV, ter waarde van 1.5 mill.fr. China. Tsjiang-Kai-Sjek heeft bij Tsjengtsjau 30 divisies samengetrokken om er een beslissende slag te leveren. China. Zaterdag en Zondag hebben Japansche vliegtuigen Kanton gebombar deerd. 1000 dooden, 3000 gewonden. Enorme verwoesting. Het vreemde meisje was juist bezig 't witte satijn op te vouwen, maar ze liet zich machteloos op het bed vallen met alles in haar schoot en staafde Betty met open mond aan. Je bedoelt toch niet, dat je er af wilt. zei ze met ontzetting in haar stem. Je wilt toch niet zeggen, dat je er mijn oude rommel voor in de plaats zoudt willen hebben? Ja, dat bedoel ik wèl, riep Betty gretig. Ik wil die dingen liever nooit meer zien. Ik haat ze. En daarbij, ik moet óp de een of andere manier zien weg te komen. Ik kan dan moeilijk in wit satijn gaan. Dat weet je ook wel. Maar ik zou je niet graag iets willen afnemen, dat je niet missen kunt. Denk je heusch, dat je aan die dingen van mij iets hebben zoudt? Je bent niet van plan, zelf te gaan trouwen, wel? Nou, dat was best mogelijk. Ik heb een galant, zei het meisje waardig. Maat ik had nooit gedroomd, in zóó'n soort jurk te trouwen. Ze streek met de> toppen van haar vingers verliefd over het satijn. Natuurlijk wil ik het wat graag hebben, als je bij mijn spullen iets vinden kunt, waar je het voor zoudt willen rui len. Ik zou dit bewaren om telkens naar te kunnen kijken, als ik lust heb. Je moet je een heel ander mensch voelen met de gedachte, dat je zoo'n jurk in huis hebt. Plotseling liet Bettv zich, zonder eenige waarschuwing op de knieën naast het bed vallen en begon te snikken. Het leek haar zoo aandoenlijk, dat zooiets doodgewoons als een zijden jurk een meisje zóó blij kon maken. Alles wat ze die dag had moeten doorstaan drong zich opnieuw aan haar op om haar ellendig te maken. Ze lag daar in haar kostbare on derjurk van zachte zijde en kant, terwijl haar teere blanke armen en schouders! schokten van het snikken en begroef haan gezichtje in de armelijke katoenen sprei. Het andere meisje, nu oprecht verschrikt, legde het hoopje wit satijn op een stoel en liep naar de kleine vreemdelinge; ze sloeg stevig de armen om haar heen, tilde haar geleidelijk op en legde haar op het bed. „Jou arme kleine dreumes. Ik had ook beter moeten weten. Je bent heelemaal op. Ik had je dadelijk in bed moetem stoppen. Je stond op het punt om te gaan trouwen en er is iets ergs ge beurd, dat je van streek heeft gebracht. En toen wilde ie niets meer. Ik wed. dat ze je niet eens een lunch hebben gegeven of anders heb je zeker niet willen eteiu en nu ben je heelemaal aan het eind., Ga nu maar eens heerlijk liggen. Dan zal ik wat voor je klaar maken. Ik heet Jane Carson; ik heb een goede moeder in Ohio en een prettig tehuis, als ik maar verstand genoeg had gehad om er te blijven. Maar ik kreeg een kans om hier veel geld te verdienen op een fabriek. ik weet, wat het zeggen wil om je een zaam te voelen. Ik ben niet hardvochtig al ben ik flink en weet ik van me af te spreken en op mezelf te passen. Kom! (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4