TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 1 Juni 1938 HANDELSREGISTER. Filiaal C. Visser's Slagerij aan De Koog opgeheven. Frans Zegel Kz„ Oudeschild; fil. gevestigd te Den Burg. Opgeheven: Zee- grashandel F. Zegel Kz„ Oudeschild. VEREEN. OUD-LEERLINGEN L.L.S. We herinneren er aan, dat men zich voor de excursie naar Utrecht, Wagenin- gen, Zwolle, enz., op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juni NU kan opgeven bjj de heer E. v.d. Ban of bij de heer M. de Graaf Mz. Kosten f6.50 totaal. TEX. BOYS-NIEUWS. Zondagavond a s. om 7.30 uur Te BoysU.L.O. op het Boysveld. Wegens het slechte weer is Maandag niet ge traind. Wc vertrouwen er op, dat ieder nu Donderdagavond komt, temeer daar er dan een keuze wordt gemaakt voor de, deelnemers aan de Sportdag te De Cocks dorp. De Bovs-medaille-kast is verhuisd naar hotel De Zwaan. Misschien, dat iemand er door op de gedachte komt eens een medaille beschikbaar te stellen. Zorgt er voor, dat het tweede lustrum met een goedgevulde kast gevierd kan worden. M. BURGZICHT. Wie zich het perceel Burgzicht van voor enkele maanden herinnert, en daar nu eens kijken gaat, staat verbaasd. Eerst was het een toonbeeld van verwaariooz'ing geruime tijd was het ook onbewoond. Sinds de heer J. H. Geus eigenaar ge worden is, is het gebouw van buiten en van binnen geheel gerestaureerd. Met zijn frisch roode dak ziet het er nu keurig uit. Blijkens adv. in dit nummer is Burgzicht te koop of te huur. Daar zullen zeker lezers op afkomen. ZAKENNIEUVVS. Vandaag opent de heer C. Mets een si garenwinkel in het winkelhuis in de We verstraat, waarin voorheen de manufac turenzaak van de heer H. J. Witte was gevestigd. Zoowel de gevel als het in terieur van het perceel zijn verbeterd en vernieuwd. De winkel ziet er thans zeer aantrekkelijk uit. Behalve eenige kasten' en vitrines voor tabak, sjgaren, etc. is nog een vitrine aangebracht, waarin het vaandel van Gmn. Vereen. Texel een eer volle plaats zal krijgen. Het timmerwerk is uitgevoerd door de heer J. Geus, hel schilderwerk door de heer J. C. Roeper. We brengen dank aan T. E. S. O., die ons GEHEEL GRATIS VERVOERDE, waardoor de leiskosten biezonder laag waren. We kunnen een ieder aanraden, om ook eens aan zoo'n excursie deel te nemen,, er is veel te zien en te leeren. E. D. Pr. Prenten-, Kleur-, Teekenboe- 4? ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. O lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.^iiiiiiiiiiiiiiiiiniiillllll liHIIIIIIIIÜIIII HOE LAAT fllillllllllllllll ||||||:iiliiiiililllllillllil!!ii!ililiiliilllillliiirillllli>i!ilii:i!niillllllllllilll!!:'|||||| STOOMBOOTDIENST lEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45: 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. Park-Concert Texels Fanfare is uit- 9 gesteld tot Zaterdag 11 Juni. (Eerste blad was reeds afgedrukt, toen dit Qi bericht kwam). Reden: Het Park is juist voor het Zangconcours in gereedheid gebracht. DE STORM. Maandag heeft de storm van een der hooge boomen in het Par li een deel afgerukt. Het kwam terecht op het speelplein der o I. school, waarbij een heining deels werd vernield. TEXELS MUSEUM. Texels Museum zal Pinkster-Maandag en Dinsdag a s. geopend zijn van 9 uur; v.m. tot 4 uur n.m. Hotel- en pensionhouders zullen hun gasten hierop zeker wel opmerkzaam ma ken. Ook voor Texelaars is een bezoek aan het museum zeer de moeite waard. K.L.M.-DIENST. Van 16 tot en met 31 Mei vlogen 56 personen van Texel en wel 51 naar Am sterdam en vijf naar Rottendam. In dezelfde tijd kwamen er evenveel per K.L.M. naar Texel (56) en wel 47 van Amsterdam, 5 van Rotterdam en 4 van Londen. Gisteren bevonden zich onder de K.L.M.-passagiers drie Amerikanen. Voor 2e Pinksterdag, 7.15 n.m. van Texel, staan al 36 personen te boek Op die dag wordt o.a. gevlogen met t'e F 36, welk vliegtuig 32 personen kan vervoeren. BOEKING geschiedt door de K.L.M.- Agent voor heel Texel: Texelsche - Courant, Den Burg, telefoon no. 11. DEN HOORN. KERKNIEUWS De aandacht ivordt gevestigd op de gewijzigde opgaaf predikbeurt N.H. Ge meente. ()1 IDF lCHIU) UITSLAG VERLOTING. Hier volgt de uitslag van de verlotin welke ten bate van de „Koningin Wilhel- mina Bewaarschool" gehouden werd e;i wel voor zoover de prijzen nog niet zijn afgehaald. Prijzen zijn nog gevallen on de nummers 875 195" 884 37 505 51 707 743 371 528- 666 567 197 767 243 914 94 849 3 43! S61 672 683 762 212 273 411 687 383 669 549 561 680 190 584 697 917 911 677 635 756 De prijzen kunnen afgehaald worden voor en na schooltijd in de Bewaarschool. GEEN HARING IN DE WADDENZEE:' Omtrent de haring in de Waddenzee schrijft dr. B. Havinga van het rijksinsti tuut voor biologisch visscherij-onderzoek Het productievermogen van de haring is, doordat zij zich thans iii de Wadden zee moet voortplanten, in plaats van in de Zu derzee, dertig maal geringer gewo den. Het is duidelijk, dat een dergelijk sterk gereduceerd voortplantingsvermo gen een noodlottige invloed op de 'ha ringstand moet hebben. Dikwijls is de vraag gesteld, of er geen kans bestaat, dat de haring zich op del duur gaat aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Een Waddenzee-ras zou dan in de nlaats moeten treden van het tegenwoordige Zuiderzee-ras Het is na tuurlijk ook denkbaar, dat sommige exem plaren zich wel, andere daarentegen niet onder de omstandigheden, die de Wad denzee biedt, kunnen voortplanten. Op die wijze zou op de duur door selectie! een Waddenzee-ras kunnen onstaan. De kans hierop lijkt zeer gering. Onder de vroegere omstandigheden, toen de Zui derzee nog niet was afgedamd, was de Waddenzee ook van geen beteekenis voor de haring. Daarenboven zien we aan de raskenmerken nog niet de geringste ver andering optreden. De haring, die in de Waddenzee is geboren, heeft b.v. nog hetzelfde aantal wervels als het echte Zuiderzee-ras, terwijl toch de ervaring heeft geleerd, dat dit kenmerk uiterst ver anderlijk is. Voorloopig lijkt dus de kans niet groot, dat zich uit de tegenwoordige stam een. andere ontwikkelt, die wel gunstige voort- plantingsmogelijkheden in de Waddenzee vindt. FISCUS EN MUG. De fiscus is een mug, m'n vrinden, Hij weet je overal te vinden En dikwijls houdt die snoode rakker Je door z'n aanslag 's nachts ook wakker. ||li||iilllili:ii|iilliiilllllilili!iii>iiiiiililil:iil!>»ll|iiillllliilllllliiililiiiiliilll|||||| llllllllllll GEMENGD NIEUWS ||||||llllll ||||||iiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii|jj|i| BINNENLAND MIDDENSTANDS-DIPLOMA. Er hebben zich voor het te Alkmaar en Amsterdam op 1 Juni te houden schrif telijk examen 251 candidateu aangemelde Voor liet mondeling examen, waaraan ook wordt deelgenomen door de can lidatcn, die zich hebben opgegeven voor liet SPE CIALE (verlichte) examen /ij 11 ingeschre ven 420 candidateu. De mondelinge exa mens worden o.a. te Alkmaar gehouden en zullen 21 Juni a s. aanvangen. In de examen-commissie hebben zitting: als Rijksgecommiteerdc voor liet examen te Alkmaar de heer D. J. Scheffel, secre taris Kamer van Koophandel; plaatsver vanger Mr. H. Scholten, te Alkmaar. Voorzitter is de heer P. Heinemans te Amsterdam, secretaris tie heer C. van Riel, accountant tc Alkmaar. Te Gouda worden proeven geno men met een droogmacliine voor het kunstmatig drogen van gras. Gras op der gelijke wijze gedroogd, zou een grooter voed i r\gsw aarde hcbbcn. Amsterdam. De muren van het voor malige „Flora", dat in 1929 verbrandde, zullen gedeeltelijk worden gesloopt, daar vrees voor instorting bestaat. Kornwerderzand. Maandag is een vrachtauto uil Den Haag tegen een stil staande auto gereden. De bestuurder werd gedood Emmererfscheidenveen. Tijdens de storm is Maandag een in aanbouw zijnde boerderij ingestort. De werklieden wistem zich nog tc bergen. Een kapspant trof 'n arbeidershuisje, dat gedeeltelijk instortte. Geen persoonlijke ongelukken. Aanzien lijke schade. Nistelrode. Bij een ruzie tusschen cafébezoekers kreeg ecu der omstanders P. Zcegas, een messteek in de huik, waar door hij overleed. De dader is gearres teerd op aanwijzing van een broer vali de versiagene. Scheveningen. De reederij S. laai, welke drie loggers in de yaart heeft, heeft de belangrijkste eischen der sta kende visschers ingewilligd. Zal dit de eerste stap zijn naar de oplossing vara het visscberijconflict? De „Nieuw-Amsterdam" heeft de afstand New-York Plymouth, ondanks ongunstig weer, in *5 dagen en 18 uur volbracht; naar Rotterdam in 6 dagen, en 20 uur. Den Bosch. Op de Rijksweg naar Tilburg werd Maandag een landbouwer door een rukwind tegen een passeerende auto geworpen. De bestuurder, die nqg wilde uitwijken, reed tegen een boom. Twte inzittende dames, alsmede de land bouwer, werden gewond. De Minister van Soc. Zaken heeft aan de „Hembrug" en „N.V. Electro" vergunning verleend voor liet vervaardij gen van een volksgasmaskcr. IJssclmonde. De 55-j. W. Westerik is Maandag op de onbewaakte overweg, door een trein gedood. Vermoedelijk heei't hij door de storm de trein niet hoorei! naderen. Hilversum. Na een wilde achtervol ging, waarbij de vluchteling door een ko gel in de schouder werd getroffen, is eem man gearresteerd, die waarschijnlijk tal 1 van inbraken pleegde. Te Noord-Linden (gein. Linden Kat- I wijk) is Maandag door de bliksem brand ontstaan in de boerderij fjer dames R,oe- j lofs. Het vuur sloeg over naar de boer-i [1 derij van Van der Groes. Beide brandden af. Een paard, 14 varkens en 80 kippiert kwamen om. De schade phn. f 30.000 wordt door verzekering gedekt. Hoorn. Door onbekende oorzaak is de hoeve Roemer afgebrand. De brand- I weer kon niets uitrichten. Verzekering! j dekt de schade. Vught. Maandag is de 30-j. arbeider A. van Hoof door een rukwind uit een j bootje geslagen, waarin hij in 't Dronge- 1 lensche kanaal neilingen verrichtte, en i verdronken. BUITENLAND Frankrijk zal zijn koloniale troepen- j j macht in Afrika en Indo-China, welke 100.000 man sterk is, tot 160.000 man j uitbreiden. De Fransche vloot za'l, ingevolge het nieuwe uitbreidingsplan, in 1942 50.000 ton grooter zijn dan de Italiaansche en 120.0U0 ton grooter dan de Duitsche^ tenzij de Duce en Hitier ook aan de zee- fi macht uitbreiding geven. Frankrijk. In het dorpje Juvincourt heeft een vrouw, na een ruzie met haafl man, haar 3 kinderen van 4, 3 en 1 jaar oud. in een riviertje verdronken. - De Duitsche anti-Joodsche tentoon stelling „De Wajndelende Jood" zal wor den overgebracht naar Weenen. NED. JONGELINGSVERBOND. Aan een breedvoerig verslag van de Nationale Bondsdag van het N.J.V., op 26 Mei te Den Bosch gehouden en bijge woond door de heer N. Huisman Tz. als afgevaardigde van Texel, het volgende ontleend: Belangrijk was deze dag, omdat Ds. Veen, die sinds 19 jaar voorzitter is, aftrad en werd opgevolgd door Dr. Per son Bovendien was dit liet 85e jaarfeest. Woensdag reeds werd een huishoude lijke vergadering gehouden, waarin alle, onderdeden van het Bondswerk uitvoerig! werden besproken; 600 jongemannen woonden haar bij. 's Avonds werd door de C.J.M.V. van Laren een spel opgevoerd: „De Geest der oude Helden. De eigenlijke Bondsdag werd begonnen met een dienst in de N.H. Kerk, bijge woond door 1200 personen. Daar werdv echt genoten van een geestdriftige en be zielende prediking naar aanleiding vara Flandelingen 1:11. Daarna werd in de ,g Veehal, waar plaats was voor de 5000 belangstellenden, vergaderd. De Bos sche Burgemeester, Mr. Van Lanschot, sprak een hartelijk en kernachtig wel komstwoord. Daarna hield Ds. Veen, voorz., zijn laatste „Groote Bondsrede". waarnaar met onverdeelde aandacht ge luisterd werd: „Niet het onmogelijke wordt van ons gevraagd, maar wij moeten doen. wat onze hand vindt om te doen. Getrouw zijn in het kleine. Bedenken, dat het Christus' zaak is waarvoor wij staari en dat wij ons moeten laten gebruiken, door Hem; Hij wil ons gebruiken. De collecte voor de Wereldbond, na de Eondsrede gehouden, bracht f 1111. op. Daarna was het woord aan de Minister van Binnenl. Zaken, Van Boeyen, die o.a zeide: Er is nog hoop voor Nederland zoo lang er nog jonge mannen zijn, die hun knie niet voor Baal hebben gebogen. Laat de stormen over Nederland komen, Jezus is onze Koning. Tusschen de middag bracht de R. K. Fanfare „Harmonie" een muzikale ovatie. 's Middags sprak Prof. Dr. Berken- bach van den Sprenkel en zong een man nenkoor uit Zwolle. Vervolgens hield Ds. Veen een kernachtige afscheidsrede. Se cretaris Tabak sprak Ds. Veen toe en bood hem, onder stormachtig applaus, een gouden vulpotlood aan. Ds. Veen werd tot eere-voorz. benoemd. Als één marl stonden allen op om üe scheidende voor zitter en diens opvolger, Dr. Iterson,, het Bondslied toe te zingen. Nog een slotwoord van Ds. Veen en dan wordt gemeenschapfielijk gezongen ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", Bondsdag 1938 behoorde hiermee tot het verleden. Onvergetelijk voor wie daaraan, deelnamen. Na de vergadering gingen we met nog 600 jongelui met de trein een stuk Brabant in. We maakten een wandeling door de bosschen en besloten, met een fijne pick-nick tusschen het ge boomte. Volgende dag naar huis. Hulde aan de groote gastvrijheid der Bosse- naren. N. H. Tz. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiii llllllllllll SPORT OP TEXEL llllll :!lllllllllllllilllllll!ll!illlllll!llllllll!llilllllll llllllllllülllüllllllllllllHÜilll NAAR DE WIER1NGERMEER Met 24 deelnemers, onder leiding van dc lieer Van den Ban, vertrokken we 1.1. Vrijdag nnar de Wieringermeer. We had den het weer mee. Na een pleiziertochtje met de Texelsche boot, stapten we te Den Helder in de bus, die ons in min der dan geen tijd in De Meer bracht. Rijdende door de weidestreken onder Wieringen kwamen we te Slootdorp, waar we een gids aan boorJ kregen. Hier be vond zich het inlichtingenbureau, waan a.s. pachters omtrent dg uit te geven boer derijen inlichtingen kunnen bekomen Voor de 54 boerderijen, die dit jaar uitgegeven worden, hadden reeds VIJFTIENHONDERD boe ren zich aangemeld. Er zullen dus weer velen met lange gezichten moeten vertrekken. We vervolgden onze reis en bestegen met onze gids voorop de groote terp, midden in De Meer. Hier kregen we een mooi beeld van liet landschap en tevens, met behulp van kaartjes, eenige indruk van de indeeling van de polder. In he) N.W. de weilanden (zandgrond) en meer zuidwaarts de .gemengde en bouwbedrij ven op de zwaardere grond. Eerst wer den de weibedrijven verpacht. Deze zijn reeds bijna alle overgegaan aan particu lieren. Van het bouwland is nog vee in handen van de Staat, die het draineert en in cultuur brengt tot het geschikt is oin verhuurd te worden. We bezochten verschillende boerde rijen van gemengde en bouwbedrijven en maakten kennis met verschillende machi nes. We zagen o.a. de draineerploeg 'en bijbehoorende tractor van J.Matthijsse ie Vaassen, die alleen in uiterste noodzaak.. b.v. bii werkstaking, gebruikt wordt. Al les wordt nu met de hand gedraineerd. Verder nog de veelgebruikte transpor teurs, tractors, ook autotrekkers (die, iiaa men ons zei, goed voldoen), ploegen, enz. Als uitvinding van een boer zelf zagen we een motor-zaai-wied-machine, door 1 man te bedienen en een kleine machine om.graanzakken te reinigen. Deze boer, - de heer Van Oalen is voor mechanisa tie in de landbouw. Hij heeft twee paar den op zestig H.A. land. Met deze twee paarden wordt ook geoogst. Men rijdt met één paard het graan van een kwart H.A. op een luchtbandenwagen en trans portcert het verder achter de autotrek ker. De gewassen in de Meer staan over het algemeen zeer goed. Wintergerst en -rogge staan reeds lang in de aar. Goh erwten, boonen karwij en vlas worden reeds veel verbouwd met goed resultaat, Na een rondrit kwamen we weer te Slootdorp, waar we ons middagmaal nut tigden. Van hieruit kwamen we langs; Middenmeer, daar bezochten we nog eenige boerderijen en bekeken we gewas sen. De heer Van den Ban was zoo vriende lijk om ons eenige malen te fotografeeren. Na de mooie tocht namen we afscheid van onze gids, die ons welwillend had rondgeleid, om weer door de weilanden die sterk leden onder de droogte, terug te keeren naar ons eiland. We mogen zeg gen, dat het een welgeslaagde tocht ge weest is.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5