TWEEDE BLAD N.V. WACO Autobusdiensten Formulier TEXELSCHE COURANT Texeisohe Berichten Hoagteschattingsvlucht Vrijdag 10 Juni 1938 Hos hoog vliegt „de Blauws Texelaar?" Woensdag 8 Juni 1938 Jaar aanvoer prijs 1938 3328 8.0013. 1937 4373 10.7515. 1936 4231 6.509.50 1935 2975 4.50— 7.50 1934 3183 7.00-11.50 1933 4798 3.50— 7.- 1932 3810 6.50—11.50 1931 3987 1S.00—24.- 1930 3744 21.00-27.— 1929 4852 16.00-23.- F. 36 KWAM. lllllllllllllllUMIIIIIIinillM IIIIHIIIIII GEMEENTE TEXEL IIIHIIIIIII mm BEKENDMAKING. Het Hoofd van Politie, als bedoeld in art. 1 van het Vreemdelingenreglement, in de gemeente TEXEL, gezien art. 4 van voornoemd reglement, vordert 1. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de Gemeente Texd en dietusschen 1 MAART en 6 JUNI 1938 Nederland zijn binnengekomen, zich bij hem aan melden vóór 16 Juni 1938 2 dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Texel en die nè 6Juni 1938 Nederland binnenkomen, zich binnen 10 dagen na binnenkomst bij hem aanmelden. Herinnerd zij, dat onverkort blijft de verplichting van den vreemdeling om zich binnen 2 X 24 uur aan te melden indien dit bij het visum staat aangegeven Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voornoemde aan meldingsplicht niet nakomt, vormt over treding van de vorenomschreven bepalin gen het strafbaar feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelingenreglement, strafbaar met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend pulden. Texel, 4 Juni 1938. De Burgemeester Hoofd van Politie voornoemd, KAMP. GESLAAGD SPORTFEEST ten bate van Trainingsfonds S.V. Texel en Texels Fanfare. Ruim 1200 bezoekers; bruto opbrengst f 149.—. Hoewel de le Pinksterdag het weer re den tot ongerustheid gaf, bleek dit de 2e dag geheel ongegrond. Een stralende zo merdag werd het; uitstekend voor de le houden sportavond op ons terrein ten bate van Texels Fanfare en Trainings fonds. Een gezellige optocht opende het programma. De controleurs hadden han den en kaartjes te kort, zoodat al spoe dig kwam vast te staan, dat het met het financieele gedeelte in orde was. Onder begeleiding van Texels Fanfare werd een nummer vrije oefeningen door de heerenafd. van Gymn. Vereen .Texel uitgevoerd. Er werd keurig gewerkt, waar uit direct de vooruitgang van deze afd. bleek. Ook het brugwerk en het paard- springen waren af. Vervolgens traden de dames- en meisjes-afd. voor ons op met een keurig uitgevoerd nr. oj de tonen) van de Von Lippe-Detmold-marsch. Van alle kanten hoorden we prettige opmerkingen over de goedgekozen gvm- costuums der dames en heeren, die op ons mooie terrein goed uitkwamen. Tusschen al deze nrs. door zorgde Texels Fanfare voor een gezellige afwis seling. Vervolgens werd de wedstrijd tusschen het Gymn.-elftal en Texel 3 gespeeld. Het werd een pittige wedstrijd, waarim beide partijen elkaar weinig toegaven Bij T. werd er te kort gespeeld. De ach terhoeden bleven de aanvallers de baas, zoodat de eerste helft verstreek zondeA doelpunten. Na nog een knotsoefening der dames en een vrije oefening, welke eveneens ge waardeerd werd, werd de 2e helft dei1 voetbalwedstrijd gespeeld. Al direct krijgt T. een goede kans en spoedig moet kee per Vlaming er ernstig aan te pas komen maar als een Van Male. ging het hem af. Toch neemt T. de leiding; het weet zelfs door een mooie pass van links, welke goed wordt ingekopt, er 20 van te ma ken. Maar de Gmn.-ploeg geeft zich" niet gewonnen. Een zeer snelle doorbraak en de rnidvoor maakt er 21 van en heeli spoedig is het dan gelijk. Het wordt spannend. Hoewel T. snel aanvalt, beant-1 woordt de Gymn. met een snelle door braak; een corner is het gevolg; deze wordt door eenT-speler teruggekopt,, waarna Ab. Keijser, die een mooie partij speelt, prachtig doelpunt; 23. In de stand komt geen verandering meer. De Gymn. heeft op verdienstelijke wijze re vanche genomen. Het was een prettig partij, welke naar meer smaakt. Al met al een mooie avond. De organi sators, de leiders der deelnemende ver-, eenigingen geluk gewenscht met dit suc ces, waarmede tevens de band tusscheni onze vereenigingen wordt verstevigd. D.D. Zooals bekend komt het batig saldo van dezeavond geheel ten goede aan het Trainingsfonds van S.V. Texel en aan Texels Fanfarecorps Bruto oporengst be droeg wel 149 gld. Een mooi resultaat waarop allen, die hiertoe hun medewerking verleenden met groote voldoening terug mogen zien. J NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuyt-trip namen le en 2e Pinksterdag resp. 49 en 156 personen deel. Met de Pinksteren heeft een groep ru.- ters van elders onder leiding van onze plaatsgenoot Gerrit Koorn ritten over het eiland gemaakt. Mevr. Kamp—Neubecker sloot zich bij het gezelschap aan. CONCERT TEXELS FANFARE. Op Zaterdag a.s. zal Tex. Fanfare, voor de eerste maal onder haar nieuwe direc teur, de heer A. J. Vonk, een concert in het Park geven. Het programma luidt als volgt: 1. Officer of the day, marsch van R. B. Hall. 2. Lustspiel-Ouverture, van M. J. H. Kessels. 3. Voorwaarts-Marsch, potpourri van W. Ciere. Na de pauze: 4. Koning Voetbal, marsch van W. Schootemeyer. 5. Océana, wals van Popy. 6. Een vroolijke boel, potpourri van W. Ciere. 7. Beatrix-Marsch, van A. M. v. Leest OVERZICHT LAMMERENMARKT. De vierde lammerenmarkt, gisteren ge houden, kenmerkte zich door een vlugge handel en betere prijzen. De lammeren werden verhandeld voor prijzen van f8— 13.I3e gemiddelde prijs bedroeg f 10.75, d.i. een halve gulden hoogerdan vorige week. De aanvoer bedroeg onge veer 1000 stuks minder dan vorig jaai j nl. 3328 lammeren. Hier volgt een overzicht van de vierde lammerenmaFkten gedurende de laatste tien jaar: Voor de avonddienst naar Amsterdam waren 2e Pinksterdag 46 personen ge boekt. In verband hiermee werd de F 36 in dienst gesteld. Dit vliegtuig immers* het grootste van de K.L.M.-vloot, kan 32 personen vervoeren. Met het gewone lijn vliegtuig, een DC 2, zouden er 14 kun nen worden meegenomen. Door buitenge wone drukte op de meeste binnenland-, sche lijnen, kon geen extra vliegtuig meert worden bekomen, zoodat het aantal pas sagiers de 46 niet mocht overschrijden. Aangekondjgd was, dat de F 36 om streeks zeven uur 's avonds zou arriveev ren en om 7.15 uur zou vertrekken. Te gen die tijd had zich om en bij het vliegveld en in het biezonder nabij het Stationsgebouw een groote menigte ver zameld. Het geduld jyerd echter lang op de proef gesteld, want pas tegen acht) uur kwam de 4-motorige luchtreus uit de richting De Cocksidiorp opdagen. Het toestel kwam met twee passagiers van Groningen. Doordat een extra rond vlucht moest worden gemaakt (waarbij o.a. over de juist bij Terschelling aan< gekomen baggermolen Karimata werd ge vlogen) werd Texel later bereikt dan, oorspronkelijk was gemeld. De beman ning bestond uit vier personen; de be kende piloot-schrijver Van Veenenclaal was de gezagvoerder. Na omstreeks een kwartier hier vertoefd te hebben, waar bij de omstreeks duizend toeschouwers zij het op een afstand gelegenheid hadden kennis te maken met dit „vlagge* schip" van de K.L.M.koos de F 36 weer het luchtruim. VIER SPORTVLIEGERS. Het aantal sportvliegers, dat Texels vliegveld bezoekt, beweegt zich in stij gende lijn. Maandag zijn er wel vier kleine toestellen geland: de Leopard Moth van de bekende sportvlieger Hymans (hijj kwam met z'n echtgenoote om aan ons strand even een verfrisschend bad te ne menhet Pandertje van de heerenl Rolman en Kuyper; en verder, kort voor de komst van de F 36.. nog twee vliegtui gen van de Nationale Luchtvaartschool., waarvan er een genoopt was hier te over nachten. Bij de landing werd een rem- schijf totaal vernield, waardoor aan voortzetten van de tocht niet kon worden. I gedacht. De jpiloot, die pech had, was in gezelschap van een dame. Sinds 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. CONGRES Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Onderstaand verslag danken we aan mevr. KampNeubecker, die jds afgevaardigde van de afd. Texel het Congres te Groningen bijwoonde. Het jaarlijksche tweedaagsche congres van de B.B.P.Vr. is er hoofdzakelijk op ge richt het onderlinge contact tusschen de diverse afdeelingen en de leden te versterken. Dat deze massa-bijeenkomsten aan dit doel beantwoorden, voelde ieder die de ruime, met veel bloemen versierde zaal van de Harmonie in Groningen bin nentrad en als een van de 1280 bezoek sters de vergadering bijwoonde. De or ganisatie van een zoo groote bijeenkomst is op zichzelf al een knap stuk werk en was in deze volmaaktheid een presta tie, die de achting voor het werk dei- vrouw alleen maar kan doen stijgen. De voorzitster, Mevr. R. P. v. Wageningen Drewes heette allen in een korte toe spraak welkom en ging daarna tot het zakelijke 'gedeelte over, (jat onder haar buitengewoon bekwame en vlotte leiding, zeer interessant verliep. Vooral de rond vraag bood alle aanwezigen'-gelegen heid, met bezwaren, moeilijkheden of nieuwe plannen voor de dag te komen. Zoo werd een voorstel gedaan tot be tere samenwerking der verschillende aT- deelingen, dat ieders instemming vond! Het hoofdbestuur zal een commissie be noemen, die actueele vragen op econo misch, sociaal, cultureel of technisch ge bied samenstelt en doorgeeft aan de be sturen der afdeelingen. Deze zorgen er dan voor, dat de leden zelf in kleinere of grootere groepen aan het onderzoek meewerken. Zoo wordt de band tusschen. de leden eener afdeeling en tusschen de afdeelingen onderling nauwer en men kan bij een samenwerking over het heele land tot buitengewoon interessante resultaten komen. Dit is maar een der vele interes-, santé onderwerken, die behandeld wer den. Definitieve beslissingen zal het hoofdbestuur na grondig overleg nemem en op de herfstvergadering jn Utrecht, mededeelen. Een perfecte geluidsinstal latie zorgde er voor, dat de spreeksters zich niet overmatig hoefden te vermoeien en dat ook de laatste toehoorster alles; goed kon verstaan. D: culturce'e betcckcinïs van het Platteland. Het hoogtepunt der bijeenkomst was ongetwijfeld de rede van de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, Mr. J. Linthorst Homan over ,,De cul- tureeie beteekenis van het platteland in de samenleving". biet cutturee'.e peil van Nederland, zei spr., is in zijn geheel zeer hoog, maar van de enkeling bedroevend laag., Op het platteland wordt niet het volks lied gezongen, maar geïmporteerde straat deuntjes, het amusement is veelal stui tend grof. Ook, moet worden tegenge gaan dat het natuurschoon niet door smakelooze gebouwen wordt vernield, en zoo zijn er meer cultuurwaarden, die door onnadenkendheid voor altijd verlo ren gaan. In deze richting is een taak voor onze Bond weggelegd. De bevol king van het Platteland moet zich bewust worden van haar kracht en haar schoon heid en van de verplichtingen die dit in houdt. Het is daarom nog niet mxxjjjg in een museum te wonen en zich tegen> alle vooruitgang te kanten. Behoudt het oude niet alleen omdat het oud is, maar neem vooral het nieuwe niet over enkel omdat het nieuw is. De bevolking van het Platteland moet zich in vele dingen los maken van het imiteeren van de stedeling en zich zijn kracht en waardigheid bewust worden. Dan kan in deze onevenwich tige tijden zoo veel goeds ervan uitgaan. We moeten weer trotsch worden op veel, waarvoor wij ons in onze zwakste oogen- blikken schaamden. De B.B. kan met zijn 8000 leden veel tot verbetering van het cultureele peil op het Platteland bijdragen- en om de leden met het noodige plichtsbesef en enthou siasme te bezielen, zijn er de algemeene vergaderingen, waar iedereen voelt, met hoeveel liefde en toewijding aan het be reiken der gestelde opgaven gewerkt) wordt. De 2-daagsche vergadering wordt elk jaar in een andere provincie gehouden Ze vindt volgend jaar in Alkmaar plaats, Dan krijgen dus ook de leden van de afd. Texel gelegenheid gezamenlijk er naartoe te gaan en van de sfeer van snamhoorig- heid te kunnen genieten, die helaas in een kort verslag niet weer te geven is. W. K.—N. Alleen nauwkeurig en volledig inge vulde biljetten worden nagekeken. 1. Naam 2. Adres 3. Plaats van waarneming 4 Tijd van waarneming 5. Geschatte hoogte Meter. Leeftijd:jaar. Klasse: School te Bezorgen voor of op Dinsdag 14 Juni a.s. bij de Texelsche Courant ot op het vliegveld. Per post frankeeren als brief. GIF i EN DOR HET WITTE KRUIS. A. de R., De Koog fl.—. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende raadsvergadering is bepaald op Dinsdag a.s. GYMNASTIEK. De aandacht wordt gevestigd op een voor de Damesafd. I en II belangrijke mededeeling in dit nummer. Op initiatief van onze Burgemee ster wordt op Vrijdagmorgen a.s. met medewerking van de K.L.M. een interessante wedstrijd georga niseerd. Het zal hierbij gaan om het schatten van de hoogte, waarop een FOKKER-toe- stel (naar al'e waarschijnlijkheid ,,de Blauwe Texelaar") de hieronder aan te duiden route zal afleggen. AANVANG. DeFokkerzal Vrijdagmor gen a.s. om HALF TWAALF de z. g. hoogteschattingsvlucht op het vliegveld Texel aanvangen. ROUTE. Het vliegtuig neemt deze weg over het eiland: langs c!e Hoofdweg, over school M.-Eierland, De Cocksdorp, Postweg, school Z.-Eicrland, De Koog, Den Hoorn, P.ll. polder, Oudeschild, Den Burg, De Waal, Oosterend, Oost, Vliegveld. HET FORMULIER, dat door deelne mers aan deze wedstrijd VOLLEDIG moet worden ingevuld, vindt u hiernevens af gedrukt. De schooljeugd vuile ook leef tijd, klasse en school in. De dgelpame staat open voor JONG en OUD en voor ALLE LEDEN van het gezin.. We zul len ook a.s. Zaterdag het formulier nog eens opnemen. Zoo noodig kan het for mulier worden overgeschreven, maar dan het papier slechts aan één kant beschrij ven. De formulieren mogen niet als druk werk worden verzonden, maar moeten' in (niet-gevoerde) enveloppe, als briefi gefrankeerd, ter post worden bezorgd, tenzij men zelf voor de bezorging zorg draagt. De biljetten moeten voor of op Dinsdag a.s. binnen zijn. DE PRIJZEN, door de K.L.M. uitge loofd, zijn voor volwassenen: 1. Een retourvlucht Texel-Amster- dam op een Dinsdag, Woensdag of Donderdag vóór 15 Juli of na 1 Sep tember. 2. Een klein Douglas-model. 3. Een serie groote platen van vliegtuigen, uitgevoerd in roto-gra- vure. Voor de jeugd: 1. Een klein Douglas-model. 2. Een vergrooting van een lucht opname van Texel. 3. Een schoolzending, bestaande uit een verzameling luchtfoto's, boekjes en folders op luchtvaartgebied. DE UITSLAG hopen we Zaterdag 18 Juni te kunnen bekend maken. En nu: opgelet, wanneer Vrijdagmor gen na half twaalf zich de Fokker laat( hooren. Toon uw schat-vaardigheid en ding mee naar de aantrekkelijke prijzen, door de K.L.M. voor deze schattings-wed- strijd uitgeloofd.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5