Wol op de wereldmarkt. Brieven van Texelaars in den Vreemde. Jaar aanvoer prijs 1938 2780 S.50—13.— 1937 2787 12.00-14.00 1936 2583 6.00— 7.50 1935 2412 4.50— 6.50 1934 2800 6.50—10.— 1933 3472 3.505.50 1932 3172 6.00—12.00 1931 2927 18.00—23.— 1930 2924 20.00—27.— 1929 3876 15.50—23.— yfm bo tw bo ge 11 a ge on wi de ha nil gr oo Wi tei w< en en sc. scl mi ve VI Hi mi re: w< sp tw va ta: w< GENERAAL GOURAUD. De Gouverneur van Parijs, die reeds tneer dan 70 jaar telt. Niet alleen heeft hij naam gemaakt als bevelhebber in de wereldoorlog, maar ook als gouverneur-generaal van Marokko en Syrië; als zoodanig wordt hij met Maarschalk Lyautey op een lijn gesteld. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. In hun prae-advies deelden B. en W. aan de Raad o.a. mee, dat de Minister van Soc. Zaken heeft laten weten, dat ook over 1938 extra hulp -r- in de vorm ,van kleeding, dekking en schoeisel kan worden verstrekt aan werkloozen, die steun trekken of in de werkverschaffing! zijn geplaatst; ook aan hen, die uit eeni werkloozen kas trekken, mits aan die extra steun dringend behoefte bestaat. In de eerste plaats is de steun bedoekl voor de grootste gezinnen,, waar door langdurige werkloosheid aan kleeding, dekking en schoeisel groote behoefte be staat. Over 1938 mag in onze gemeente f 5.70 per werklooze worden besteed. Gemiddeld waren er de eerste tien maan den van 1937 191. In totaal wordt het te besteden bedrag f 10S8.70. Het Rijk be taalt van de f5.70 per werklooze £3.70< zoodat f 2.per werklooze voor reke- nïhg der gemeente komt; in totaal dus 191 maal f2.— f382.—. Het z.g. B-comité kan voor de uitvoering zorgdragen. ve iai he Di zo 3V rel Lai 3c H; ra ïo io Ee Tl< (Van een financ. medewerker.) AUSTRALIË. De waarde van de Australische wol in het seizoen 1937-'3S wordt geraamd op ongeveer 450 mill, gld (in het vooraf gaande seizoen f 594 mill, gld., en 586 mill, in 1935-'36). Ondanks de verlaging van dit seizoen is de opbrengst belang rijk hooger dan in de lage jaren 1929-* 1935. Als speciale oorzaken voor deze daling kunnen genoemd worden de ver minderde aan'koopen van Amerika en Ja pan en vooral ook van Yorkshire, Ide voornaamste afnemer van Australië. Bo vendien ondervond men door de lage prijzen van katoen veel concurrentie van dit product. PRIJZEN. De gemiddelde prijs gedurende de laat ste week op de Australische markt be droeg 0.78 per Kg. Op de Zuidafrikaansche marlet was de gemiddelde prijs f0.79 in tegenstelling met het tijdvak 1 Juli 1937 30 April 1938, toen de prijs f0.70 per K.G. be droeg. SPREKENDE GETALLEN De indexcijfers van de Weekly Wool Chart met als basisjaar 1914 (toen het indexcijfers op 100 gesteld is) bedragen; 1938 1937 Maart 89 124 April 80 122 Mei 81 123 KOLONIALE WOL In de handel in koloniale wol doet zich thans het volgende conflict voon In verband met het krimpen en wegens vuile bestanddeelen, die de wol bevat, is door de producenten altijd een kor ting van ongeveer 1 pet. op het ge wicht toegestaan (korting voor goed - gewicht) Dit willen de producenten thans afschaffen. Zij geven als motief qp, dat genoemde onkosten reeds in de verkoops prijzen verdisconteerd zijn. De Brit- sche koopers zijn nu yan plan in het komende seizoen de koloniale wolvei lingen te boycotten. Pretoria, Transvaal 25 Mei 1938. NAAR DE GOUDADERS VAN ZUID-AFRIKA. 4000 VOET DE GROND IN. In mijn vorige brief heeft u ons vergezeld tot op de 16e verdie ping van de goudmijn, 1400 M. diep. Heeft u lust ons verder te volgen? Vooruit dan maar. We kunnen bijna rechtop loopen. Rond om ons zien we rots. Geen korreltje zand. Daar komt een lichtje aan. Het is een karretje met steen, voortgeduwd dooreen Kaffer. Wij drukken ons weg in een hoekje en laten het passeeren. Een kwar tiertje gaat de tocht zoo voort door tie lange gang. Hier en daar is de zaak ge-: stut en goed ook. Af en toe zijn heele betonwanden opgericht om instorten te voorkomen. De rots draagt echter niet direct op de beton. Daar zit eerst nog hout, geweldig hard hout tusschen, an ders. zou de beton aan splinters gedrukt, worden. Het hout is soms totaal plat ge drukt. Nu komen wij op de plaats, waar de karretjes geladen worden. Op de gang, waarin het spoor ligt, komt een spleet, uit, welke nu eens smal, dan weer iets breeder is. En dan begint onze gids te vertellen. Kijk, de mijn heeft verschillende verdiepingen. Ik zou zeggen „stations", die aan de lift boven elkander liggen, zoo ongeveer 100 voet van elkander. Van zoo'n station af loopen de gangen tame lijk waterpas. Door de mijn nu loopen in de meest grillige vormen en slingers! de goudaders, net een lange steenen lint, heel lang en verschillend van dikte. Hierj is de dikte b.v. bijna een voet. In deze' ader nu bevindt zich het goud. Maar1 je kunt er niets van zien, hood. Alleen aan de soort van de steen zien we, dat er goud in zit. Het rotsgedeelte, waar het goud in zit, laat men springen. Daartoe: worden eerst gaten geboord. De spring stof doet de rest. De losgesprongen klip wordt naar beneden, naar een gang, die, weer op een station uitkomt, geschoven. En dit krijgen we nu te zien. Een heele' rij kaffers was bezig de brokken door te, geven. „Maar kunnen we dat boren niet zien?" vraag ik dan. Even lacht onze gids en dan antwoordt l\jj:„Ja, dat kan wel, maar e WAT BRENGT DE TOEKOMST? e De komende scheer in Australië wordt 5r als gevolg van de droogte 200.000 balen lu minder geraamd. Het overschot van het vorig seizoen wordt geschat op 200.000 balen (vorig jaar slechts 48000 balen) De wolproducenten zijn overeengeko men, dat het aanbod vóór Kerstmis niet grooter zal ^ijn dan 1450.000 balen. FRED v.d. M. ARNALDO MUSSOLINI (links) broer van de dictator, redacteur aan een der meest invloedrijke fascisti sche bladen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Mei 1938 Ingelegd f 23638,22 Terugbetaald 15710,72 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 7927,50 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 14 IDENKT U DAARAAN? Wanneer men in de postzegelautomaat een dubbeltje moet werpen, om er twee postzegels voor te bekomen, dient men te weten, .dat men daarvoor geen afge sleten dubbeltje moet gebruiken. Dan. weigert het apparaat. Maar zeer zeker loopt het spaak, wanneer men bij ver-, gissing of met opzet; we laten dit in het midden voor een halve cent twee postzegels bemachtjgen wil. Dat bleek deze week, toen bij onderzoek aan het licht kwam, dat er in de dubbeltjesgleuï een half-centje stakAutomaten zijn uitmuntend, maar ze moeten er ook naar behandeld 'wórden. Wil ieder hiervan ken nis nemen? dat is een heele klim- en kruippartij. Of mijn vrouw niet bang is?" NAAR DE GOUDADER. Ali stelt hem gauw gerust en dan gaan we op weg naar de goudader. Eerst op onze knieën de hoogte in, door een gril lige spleet, voor eenige dagen nog een massieve steenmassa. Maar al gauw wordt het nog moeilijker. Dan is de spleet zoo nauw, dat wij op onze buik verder moe ten schuiven. Onder en boven ons bevindt zich een massieve steenmassa. Hier en daar is, wegens gevaar voor instorten, de zaak flink gestut. Dat is ook vakwerk en. daar moet men kijk op hebbenv temeer^ omdat het leven van zooveel menschen er van afhangt. Soms is de doorgang zoo nauw, dat wij vastloopen en elkander moeten duwen of trekken. Het is hier wel wat griezelig, maar je moet maar niet aan een instorting denken. Eenmaal schoven wivonder een rotsblok door, dat eenige tientallen voeten breed was. Aan de kanten kon men duidelijk zien, hoe het losgescheurd was. Er onder" stonden een paar noodpaalties. want men had hier juist de zaak laten springen. NIET ZONDER LEVENSGEVAAR. „Houdt dat nu wel?" waagde ik te vragen. „O, ja, ilc geloof het wel," zei onze gids, terwijl hij Ali voortduwde, „dat hout is geweldig sterk. Ben je bang?" O nee, bang was ik heelentaal niet, maar toen ik mij als een kikvorsch voort bewoog, met mijn buik op de „grond" en mijn rug tegen de „zolder", toen, toen moest ik toch even denken: „Als men nu in de gauwigheid dat paaltje eens over schat heeft". Dagelijks vallen erdooden tengevolge van instortingen. Hier vooral vragen de mijnen veel menschenlevens. Nee, het zou mijn vak niet zijn. Hu, ik mocht er niet aan denken. Ik voelde hoe het zweet voor de dag kwam. Maarik was dikgekleed en het was ook zoo warm in de mijn. Toen wij zoo een honderdvijftig voet voortgekropen waren., kwamen wii, aan op de plaats waar men aan het boren was. Dit maakte een geweldig lawaai, want het gesteente 'is cukwiils zoo Hard als graniet. Dit boren gaat elèctrisch, en 'wordt door de 'kaffers gedaan onder' toezicht van een blanke. Het is een in drukwekkend gezicht de kaffer zoo te zien werken. Het is warm in de mijn en veel kleeren dragen zij niet. Alleen heel sterke schoenen en een ijzeren helm. Daar tusschen in zit echter niet veel meer dan een kort broekje, dat door dei ruwe rots al aardig aan het rafelen is. geraakt, 't Zijn de slechtste kaffers niet, die de boor hanteeren en het is een lust om te zien, hoe zijn prachtig gespierde lichaam de boor met vaste hand de rots-1 wand indrukt. Straks worden deze gaten met dynamiet gevuld en nadat alle vei ligheidsmaatregelen zijn getroffen, zal een geweldige ontploffing weer tonnen, rots losscheuren en aan stukken slaan., Even moet nu onze kaffer ophouden om ons de boor te laten zien. Deze bo ren zijn niet alleen technisch volmaakt, wat het boren zelf betreft, maar voldoen ook aan de gezondheidseischen, welke men tegenwoordig in de piijnen stelt. Daar, yvaar de boor in de rots dringt, bevindt zich een watersproeier, die het. stof meteen nat en dus voor de longen onschadelijk maakt. Toch wil ik opmer ken, dat de inijntering nog heel veel slachtoffers maakt. Het biezonder fijne mijnstof is daar de oorzaak van. Deze stofjes zetten zich vast in de longtop pen, die daardoor a.h.vv. versteenen. Maar ik zei reeds, dat de arbeidsom-1 standigheden reeds veel verbeterd zijn. Ja, ik moet eerlijk .zeggen, dat 4e mijn mii min of meer „teleurstelde", yvat het werken betrof. In plaats van een stoffige boel was er geen stofje te bekennen. SIEM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) LONDENSCHE NACHTWAKERS die tot opdracht hebben particu liere woonhuizen en gebouwen te bewaken in nieuwe uniform in ge lid ter inspectie opgesteld. CONCERT TEXELS FANFARE. Texels Fanfare heeft het Zaterdagavond wel getroffen met de eerste uitvoering, welke ze onder leiding van haar nieuwe directeur, de heer A. J. Vonk, in het Park heeft gegeven. Het zoele weer werkte niet weinig mee tot het drukke bezoek, dat het Park op die avond ten deel viel. Het publiek bleek de meeren- deels populaire muziek, weiketen gehoore werd gebracht, zeer op prijs te stellen. Alhoewel we zeker op enkele „vlekjes" zouden kunnen wijzen, valt toch niet te ontkennen, dat deze uitvoering goed ge slaagd was. Ongetwijfeld zal het corps onder leiding van de heer Vonk zjjn mu zikale peil weten op te voeren. Laten, we in deze uitvoering dan een belofte mogen zien voor de toekomst. We jijn er van overtuigd, te oordeelen naar wat we Zaterdagavond hoorden, 'dat de heer Vonk goede resultaten zal bereiken. Met belangstelling zien we uit naar een vol-i gende uitvoering. Immers zoo'n concert van Texels Fanfare is en blijft een wel kome attractie. OVERZICHT LAMMERENMARKT. Hoewel minder vlot dan de vorige week, was de handel op de vijfde lamme- renmarkt bij een aanvoer van 2780 stuks goed te noemen. De prijzen liepen van f8.50f 13.De gemiddelde prijs lag omstreeks f 10.50, d.i. f0.25 lager dan vorige week. De aanwezigheid van veel handelaren bij een betrekkelijk niet groote aanvoer heeft de prijs ondanks de min der goede resultaten van de Leidsche larn- merenmarkt zeker in gunstige zin beïn vloed. Nagenoeg alle lammeren werden verkocht. Hieronder volgt een overzicht van de aanvoer en prijzen van de vijfde lamme ren markten gedurende de laatste jaren. DE EERSTE van de vijf voor de Sovjet-Unie te bouwen baggermolens wordt te Sliedrecht te water gelaten;

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2