EËSsif? 98£ GEVLUCHT KENT U TEXEL irrxA^ mill VOOR DE VROUW. RECEPTEN. GESTOOFDE KOMKOMMERBLOK JES met tomatensaus. Schil één of twee komkommers en verwijder de zaad jes. Snijd de komkommers in kleine blok-' ies en kook ze plm. 20 minuten in water met zout gaar. Laat ze op een vergiet uit lekken. Breng 30 gram bloem en 40 gram boter aan de kook, voeg er twee eet lepels tomatenpuree bij en zooveel kook water van de komkommers, dat een dik sausje verkregen is. Laat dit sausje even aan de kook komen en doe er dan de komkommerblokjes bij, die nog 5 minu ten gestoofd worden. Even voor het op dienen kan men er nog een eetlepel room doorheen roeren. NUTTIGE WENKEN. Gordijnen. Wanneer zelfkanten van gordijnen niet met een picot zijn afge werkt, stikt men ze met de machine! (grove steek) door. Ze hangen dan ook na het wassehen keurig recht. Koekjes van verschillende soorten nooit in hetzelfde trommeltje bewaren. De eene soort wordt dooi- de andere zacht gemaakt. Schapenvacht. Een witte schapen vacht kan schoongemaakt worden door flink wrijven met warme zemelen; daar na uitkloppen en borstelen. Appels, die zacht zijn, dompelt mei? even in heet water. Men kan ze dan ge makkelijker schillen. Eiwit stijfkloppen doet men vooreen open deur of raam. Dan gaat het vlugger. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Gezaaide coniferen nu versaenen. - De heesters, die vroeg in het voor jaar bloeiden, nu snoeien. Gouden Regen, Meidoorn, Magno lia e.d. ftiet snoeien. Het nijpen van 'Chrysanten regel matig voortzetten, maar niet later dan 31 Juni. - Spiraea, Jasmijn en Deutzia zoo noo- dig wat snoeien, opdat het bloemhout ge legenheid krijgt tot sterke ontwikkeling. - Bij Sering, Rhododendron, Azalea Mollis, A. poutica, e.a. alleen de uitge bloeide bloemen wegnemen. Bij Lijster bes en Sneeuwbal laten we de bloemeu zitten om straks mooie vruchten te krij gen. Sommige heesters, zooals Magnolia, Corylus en Ligustrum, kunnen nu af gelegd worden. Men buigt de takken, vooral de onderste op de grond. Zet ze daar met haakjes vast en overdek de tak ken flink met aarde. In Rozen zitten nu dikwijls de z g. Juni-kevertjes. Deze schudt men er in de ochtend af, na eerst een laken onder de struiken gelegd te hebben. De kevertjes doodt men. De uitgeplante Dahliaknollen zul len nu wel heel wat spruiten hebben., Daarvan laten we er hoogstens twee doorgroeien, omdat we anders meer bla deren dan bloemen krijgen. De lange scheuten zullen gauw opgebonden moe ten worden. FEUILLETON Zaakwaarnemers? Hoe zouden die zaakwaarnemers er achter willen komen - Betty zou het hun kunnen vertellen. Betty zou het hun niet vertellen, niet, wanneer ze mijn vrouw was. Hij siste de woorden uit op een toon, die geen al te plezierige toekomst voorspelde aan het arme kind, dat het ongeluk zou hebben1 tot die waardigheid verheven te worden. Ik zou ze wel beter dresseeren, maar u denkt natuurlijk weer het eerst aan u zelf. Wat zou er met u nu bij mogelijk heid kunnen gebeuren? U beweert altijd,, u alles voor me over hebt, maar als 't er op aankomt, bent u laf en zelfzuchtig daar! Een oogenblik keek de teleurgestelde vrouw haar zoon in sprakelooze woede aan; toen beheerschte ze de situatie weer geheel. Haar stem kreeg een klagende klank van verwijt. Bertie, je weet zelf niet wat je zegt, zei ze, en ze werd nog iets bleeker onder de dikke laag blanketsel. Nu, in deze groote crisis, zal ik je vertellen, wat ik DE NIEUWE MODE VLOTTE DEUX-PIÈCES No. 988, maat 44. Deux-pièces vormen altijd een prac- tische dracht, omdat men beide deelen in combinatie met iets anders kan dra gen, waardoor een nieuw geheel ontstaat. Vooral wanneer men een twee-kleurige deux-pièces bezit, kan men vele verschil lende combinaties bedenken. Een prac- tische kleurencombinatie voor de deux- pièces van onze afbeelding is: een bruine rok met een gele of een beige blouse. De rok, waarvoor 2 M. stof van 90 cM. breedte noodig is, valt eenigszins klok kend. De blouse wordt van voren ge sloten met een paar knoopjes. Een viertal half-ronde zakjes vormen de eenige gar neering. Voor dit blousje (ïeeft men2 M. stor van 90 cM. breedte noodig. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte 102 cM.; taillewijdte 86 cM.; heupwijdte 110 cM. Door het al of niet-aanknippen van naden kan men,! het patroon passend maken voor hef eigen figuur. Het kost 26 ct. en is uiti voorraad leverbaar door Boekhandel Park straat. Het is goed en goedkoop. Tien, tallen lezeressen hebben er tot haar ge noegen gebruik van gemaakt. ESPERANTO. - Brazilië. Het in Rio de Janeiro ver schijnend blad „Lengua Auxilair" (Hulp taal), dat in de Spaansche taal is ge drukt, wijdde een geheele pagina aan een Esperanto-cursus, terwijl het voorts arti kelen van vooraanstaande Esperantisten, uit vele landen opnam. voor je gedaan heb, wat ik op het spel' heb gezet om je de luxe te bezorgen^ waarmee je de laatste vijf jaar omringd; bent geweest. Luister. De dag, vóór mijn heer Stanhope stierf, schreef hij een briei\ aan de beheerders van Betty's vermogen,, waarin hij zeer nadrukkelijk en uitvoerig zijn wenschen te kennen gaf; hij regelde het zóó, dat geen cent van haar geld door, mijn handen zou gaan. Mijn eigen inko men was nauwkeurig bepaald, wat ten gevolge zou hebben, dat we tamelijk zui nig hadden moeten leven, behalve als Betty goedgunstig zou willen zijn, onsi in haar overvloed te laten deelen. Ik lette natuurlijk scherp op al zijn gedragingen,, die laatste dagen en toen ik merkte, dat hij Constance een brief gegeven had om te posten, zei ik haar, dat ik dia ar wet voor zorgen zou; en ik nam hem mee naar mijn kamer en las hein, want ik had wel een vermoeden, dat hij iets dergelijks van plan was. Hij had altijd erg veel drukte over Betty en haar „rechten", dat zul je je nog wel herinneren, en hij had er altijd op gehamerd, dat dit Betty's, huis was, het huwelijkscadeau van haar grootvader aan haar moeder, en dat wij er dus niets geen recht op hadden, tenzij' door haar welwillendheid. Ik was vast besloten, dat wij ons niet van hier zouden laten verdrijven, en dat jij geen gebrek zoudt hebben aan allerlei luxe dingen^ die je zoo slecht missen kon, terwijl dat Vorige Zaterdag deelden we reeds mee, dat niet minder dan 112 inzendingen wer den geteld. Tevens namen we toen in rijmvorm de oplossing van de heer W. J. Boon op, waaruit onze lezers, voon zoover niet reeds bekend, duidelijk werdk welke ..hoekjes" van ons mooie eiland in beeld werden gebracht. Vergeleken bij de eerste KentuTexel- wedstrijd, was het aantal foutieve ant woorden ditmaal gering. No. 3 de wo ning van de Fam. Daalder qp Oost i heeft echter nogal hoofdbreken gekost. Dit kwam, doordat we zoo „ondeugend" waren, de foto niet van de gewone rijweg' af te nemen. Aanvankelijk stelden wij als prijzen be schikbaar een drietal albums met K.L.M.- opnamen van Texel. Omdat het aantal inzenders onze ver wachting ver overtrof, hebben wij ook nog drie verjaardagkalenders met ver- groote K.L.M.-opnamen en, als troost prijzen, tien van deze opnamen op passe partout, toegekend. De prijswinners noemden we reeds in het vorige nummer. De prijs voor de heer N. J. Witte is niet bij loting toegekend. Hij maakte daarop aanspraak omdat hij van alle inzenders de meest uitvoerige beschrijving van de gepubliceerde foto's gaf. (Hij had daar vier blz. briefpapier voor noodig). Dhr W.J.Boon kenden we, zonder lo ting een prijs toe,, daar hij ons zijn op lossing in een zoo aardig rijm deed toe komen. We hebben niet alle goede oplossin gen met een prijs kunnen beloonen. Maar - dan was er ook geen „aardigheid" aan een dergelijke wedstrijd. We hopen binnenkort weer een nieuw „concours"' te beginnen. Daarmee doet zich dan een. nieuwe gelegenheid voor oin van „Texel- kennis" te doen blijken en een prijsje in de wacht te sleepen. AVONTUREN IN TEXAS. Een nieuw vervolgverhaal voor oudere kinderen. 25. Een korte, maar hevige strijd begon, maar de bandieten zagen spoedig in, dat zij tegen de overmacht toch niet opgewassen zouden zijn. Zij gaven zich danook over en leverden hun wapens in. In minder dan geen tijd waren ze op lnuï paarden vastgebonden en nu ging het op' weg naar de sheriff. „De sheriff zal v.'ef in zijn nopjes zijn", meende Tom, „als' wij hem de bende zo keurig gebonden af-1 leveren. De kerels hebben vast nog we? wat meer op hun kerfstok". JV-'/A'. kind véél meer bezat, dan zij noodig had.. Dus verbrandde ik de brief. Nu zie je dus, wat je moeder, die je zoo met verwijten overlaadt, voor je gedaan heeft. Maar haar zoon keek haar aan met harde, glinsterende oogen en een smade lijk lachje krulde om. de hoeken van zjjti welgevormde mond. Ik denk zoo. dat u het evenzeer in uw eigen belang hebt gedaan als in 't mijne, is 't niet? smaalde hij. En ik zie ook niet in, wat dat er nu opeens alle-; maal mee te maken heeft. Wat niet weet, wat niet deert; de zaakwaarnemers kun nen natuurlijk niet vermoeden, wat ze ge mist hebben; en u zegt zelf, dat u altijd met hen in contact bent geweest en zü in de waan gebracht hebt, dat u dol op Bettv was. Ze betalen u Betty's toelage; uit, tot ze meerderjarig is, is 't niet? Ze kunnen li niets maken. Het is idioot van u, mijn kostbare tijd te verspillen, met me over al die oude nonsens te ver tellen, inplaats van me te helpen over leggen, hoe we dat kind weer in handen, kunnen krijgen vóór de zaakwaarnemers lont ruiken. Als we alles niet voor elkaar hebben, éér ze meerderjarig wordt, grij pen we er naast, wat liet vermogen be treft. Is dat waar of niet? Nu dan, we' moeten ook zorgen, dat dat huwelijk zoo gauw mogelijk doorgaat. Als je haar toch maar rustig met Bertrand had laten trouwen,, jammerde RECHTSVRAGEN llllll ■iiin iii!iiiiiiinmiiiitiiiiiii|j||j| VRUCHTGEBRUIK. Floe men een vruchtgebruik kan vestigen. Welke rechten men als vruchtgebruiker kan doen gelden, ten aanzien van aangebrachte ver beteringen, en welke aanspraken men heeft, wanneer de zaak te niet gaat en men dus niet langer bij het vruchtgebruik is gebaat. Vruchtgebruik is een zakelijk recht om van een anders goed de vruchten te trek-, ken, alsof men zelf daarvan eigenaar was, mits zorgende, dat de zaak zelve in stand,' blijve, zegt ons B.W. Wanneer het roerend goed betreft wordt het gevestigd door levering. Be treft het onroerend goed, dan moet de titel van vruchtgebruik (de notarieele akte) in de openbare daartoe bestemde re gisters worden ingeschreven (het kadas ter.) De vruchtgebruiker moet zorgen, dat de zaak zelf in stand blijft. Hetgeen hij daartoe aan de zaak ten koste legt, geeft hem geen enkel recht, maar dit geven evenmin zoodanige verbeteringen, waar door het goed in waarde is gestegen. Al leen mag met die waardevermeerdering rekening worden gehouden bij de waa£ deering van de schaden, welke aan het goed mochten zijn aangebracht. Gaat het goed te niet, dan eindigt het vruchtgebruik natuurlijk. Uit dien hoofde heeft men geen aanspraken tegen de eige naar. Wel kan een overeenkomst worden aangegaan tot vestiging van een recht van vruchtgebruik, maar dit recht zelf aldus Handelsbelangen, waaraan deze re gelen zijn ontleend, is een zakelijk recht. Men heeft wegens te niet gaan van de zaak en dientengevolge van het vruchtge^ bruik net zoo min recht als de eigenaar1 van een zaak kan hebben, wanneer deze te niet gaat. B 0 0 0 26. De sheriff had een groot aantal mannen bijeen en zou juist de ncliter- volging beginnen, toen fom met de ge vangenen om de hoek van de straat ver scheen. „Wat?" vroeg de sheriff ver wonderd. „heb je ze nu al gevangen Dat is een mooi stuk werk. Je oom zal trots op je zijn". De bandieten werden in de gevangenis opgesloten. De streek was eindelijk bevrijd van de bende van Mexico- loe, die jarenlang dood en verderf in de omtrek had gezaaid. EINDE. lil volgend nummer beginnen we ten nieuw verhaal, getiteld: GEVANGEN GENOMEN DOOR DE LAMA's. zijn moeder, en niet al dat geknoei op touw gezet had Het zal zoo'n vreese- lijk schandaal geven, als dat ooit eens uitkomt. Ik zal me nooit meer ergens durven laten zien. Daar hebben we 't al weer. U denkt natuurlijk weer aan uzelf, snerpte de liefhebbende zoon terwijl hij opsprong en stampend door de kamer begon te ijs beren. - Ik zeg u, moeder, dat dat meisje; van mij is, en dat ik niet van plan bem haar aan Bertrand of wie ook af te staan., Ze is van mij. Ik heb haar dit al eentijd geleden aan het verstand gebracht en ze weet het. Ze kan me niet ontsnappen, en ze heeft het er voor zichzelf niet beter op gemaakt, door dat te probeeren. Ik ver geef het haar nooit, dat ze me een figuud als modder heeft laten slaan voor eem kerk vol menschen. Ik zal het haar nog wel inpeperen, 't Nest! Herbert was aardig op weg zich op te schroeven tot een van de buien van dolle,i aanstellerige woede, waarmee hij zijn moeder steeds geheel naar zijn hand had weten te zettten, sedert de jaren, dat hij; op de vloer placht te Jiggen rollen, zich blauw schreeuwde en zijn adem inhield, tot ze toegaf; en de arme vroluw, wie" zenuwen reeds uitgeput waren door alle gebeurtenissen van die ellendige avond, liet zich plotseling in een van haar bou- doirstoelen vallen en begon te schreien. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4