Uit Texels Raadzaal ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||llll HIIIIIIIIII GEMEENTE TEXEL INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder I unnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Mej. N. G. Eelman, te Den Burg, om op het perceel ka dastraal bekend in sectie H., 110. 2565 een slagerij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 8 Juni 1938. Burgem. en Wethouders voornoerno De Secretaris. De Burgemeester, C. JONKER. KAMP. BALDADIGHEID Zaterdag ziijn van een gebrandschil derd raam van de R.K. kerk alhier en kele ruitjes vernield. Vermoedelijk is de vernieling door steenen aangericht maar ook kan op de ruitjes geschoten zijn.. Wie weet er meer van HOE VEEL EN HOE HOOG Het aantal deelnemers aan de wed strijd „Hoe hoog vloog de Blauwe Texe laar overschreed gistermorgen de DUIZEND Gistermorgen en gisteravond kwamen er nog verscheidene bij Zoo spoedig mogelijk hopen we te kun nen meededen, wie de winnaars zijn. DRANKVERBOD. De Minister van Defensie acht het wenschelijk, dat in geval van buitenge wone opkomst van dienstplichtigen de Burgemeesters de bevoegdheid hebben een drankverbod uit te vaardigen. In verband hiermee stellen B. en W. voor een desbe treffende bepaling in de Pplitieverorde- nine op te nemen. In zijn vergadering van gisteren ging de Raad met dit voorstel accoord. 'DE DERTIG POLDERS. Gistermorgen is in Eelman's Zaal een vergadering gehouden van Hoofdingelan den van de Dertig Gemeensch. Polders. De voorz., de lieer C. Keijser Hz. opende de vergadering omstreeks 10 uur, De notulen van de verg. van 4 April,, voorgelezen door de secr., de heer D. v.d. Oord, werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen was een brief van Ged. Staten, waarin de raming voor de zee-i waterkeerende werken, groot f 7845. over 193S werd goedgekeurd, alsmede een brief, eveneens van Ged. Staten met, het verzoek het eertijds genomen besluit betreffende overneming van de bemaling van liet Noorden thans voor de 30 polders niet meer vereischt in te trek ken, waartoe besloten werd. Uit de begrooting bleek, dat de polder- lasten wederom op f 10.worden ge steld. De jaarwedden van de opzichter de secretaris en de penningm. en van de heemraden en hoofdingelanden werden verhoogd. Aangaande de verbetering van tochten en slooten deelde de voorz. mede,, dat het werkloozenplan eerstdaags vol tooid zal zijn. Het bestuur vroeg machtiging de ver betering van wegen aan De Koog slechts te doen uitvoeren, indien de voormalige buurtschap De Koog welke eertijds geheel aan de polder is overgedragen de gelden, welke zij nog in kas heeft, aan de Dertig Polders overdraagt. De voorz. had van het bestuur van de buurt gehoord, dat het plan bestond om een. gedeelte af te staan aan de V.V.V., doch, spr. meende, dat de polder op het ge-' heele bedrag recht had. Trouwens zoo merkte hjj nog op het verbeteren van wegen is ook in het belang van 'liet vreemdelingenverkeer. De hoofdingelan den van De Koog zouden pogen deze kwestie niet het bestuur van de buurt zoo spoedig mogelijk te schikken, om nog vóór het 9eizoen het werk gedeeltelijk gereed te hebben. Op de begrooting was f1000 uitee trokken voor verbetering van de Kadijk- sluis. Deze sluis zal worden opge ruimd. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe, betonnen sluis met twee ope ningen. Iedere opening zal breed zijn 2.25 M. Er komen twee schuifdeuren in. De diepte zal 1.60 M. beneden volzee worden, indien mogelijk 2 M. Uit de post kapitaaldienst bleek, dat op de rente van vaste leeningen een be sparing van f 1000 was verkregen. Bij Gemeentecrediet heeft de polder nog een leening van f60.000, welke hoogstwaar schijnlijk niet afgelost kan worden en nog een van f 17.500, die wel kan wor den afgelost. Het bestuur zal pogen hier voor leeningen te krijgen, op lagere rentevoet. De voorz. zei de, dat het be stuur met de Boerenleenbank reeds in onderhandeling was om de rente van de R.K. MISSIE. De opbrengst van de collecte voor de Indische Zending, in de parochie Den Burg gehouden, bedroeg f 150, OOSTEREND. HUIB DE RIJMELAAR VOOR DE RADIO. Naar we vernemen ontving de heer H. Fenijn wederom een uitnoodiging om voor de radio op te treden en wel op 7 Juli a.s. D. REGEERINGSJUBILEUM. Oosterend zal in de loop der week (zie adv.) bespreken, welke feesten zullen worden gehouden bij het a.s. regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. D. DE COCKSDORP. VAN WIE? Op de Sportdag zijn in het kleed lokaal achtergebleven: twee paar gym schoenen, twee handddoeken en een zwart broekje. Terug te bekomen aan de be kende adressen. DE JOAN HODSHON VOER UIT. Begunstigd door fraai zomerweer maakte de Joan Hodshon van de N.Z. R.M. Zaterdagmiddag een oefentocht langs de Oaktord naar de uiterton vauj het Eierlandsche gat. De oefening verliep naar wensch. Omstreeks 2.15 ging de boot in zee, tegen 5.30 zetten de opvarenden, onder wie de heeren W. H. Lap, A. Epe en H. C. Remmers, leden der plaatselijke commissie, weer voet aan wal. OUDESCHILD KERKNIEUWS. Tot predikant in de N.H. gemeente alhier werd beroepen ds. J. F. Tinholt,, predikant te St. Maarten en Valkoog. TERSCHELLING. LUTINE-GOUD. De Kariinata baggert onafgebroken door. De molen houdt zich uitstekend; hij schijnt welhaast voor dit werk ge bouwd. Zondag werd in een zwart klompje klei een Spaansche mat gevon den. De zilveren munt was gaaf en droeg o.m. de beeldenaar van Karei IV en het jaartal 17S9. De oogst is verder niet meer dan koperen boutjes, spijkertjes, een kogeltje en een koperen plaat. Groo- te hoeveelheden schelpen bemoeilijken het zoeken naar waardevolle voorwerpen. daar afgesloten leening verlaagd te krij gen. Dit jaar heeft de polder een kasgeld- leening aangegaan voor de tijd van een half jaar, tegen een rente van een halfi pet. 's jaars. Dit beteekende een rente besparing van f 2000, zoodat de polder in totaal op de rente f3000 bezuinigd heeft. Deze kasgeldleening eindigde op 1 Aug. Voor de rest van het jaar, vijf maanden dus. heeft de polder bij dezelfde bankinstelling een kasgeldleening aange gaan voor Vi pet. per jaar. De begrooting werd met algem. stem men aangenomen. Wat betreft.het aan gaan van de kasgeldleening en de po gingen tot conversie, werden de handel lingen van het Dag. bestuur volledig goedgekeurd. Bij de rondvraag merkte de heer IJ. Lap op, dat de toestand bij de bedreigde N.O.-punt de laatste tii.d zeer verslech terd is. Er is op het oogenblik zeker een groot gevaar voor de polder de Een-' dracht en voor De Cocksdorp. Het is sprekers bedoeling, dat de verschillende polderbesturen er bij de minister geza menlijk op aandringen, dat vanwege het Rijk afdoende verbeteringswerken zul len worden uitgevoerd. De opzichter merkte op, dat reeds voordat de inlaag- dijk werd aangelegd een dergelijk ver zoek is gedaan, waarover toen afwijzend werd beschikt. De voorz. achtte hef nut tig, het verzoek met de laatste gegevens aangevuld, te herhalen. Medegedeeld werd nog, dat het nadee- lig saldo het vorige dienstjaar f 10.000 lager is geworden. Wanneer geen ver dere buitengewone uitgaven noodig zijn, zal dit spoedig geneel kunnen worden; weggewerkt. Aan de begrooting ontkenen we nog: le. verbetering tochtslooten f3500; 2e. onderhoud wegen f7350; 3e. bemaling, sluizen en bruggen f3660; 4e. rente vaste geldleeningen f6617; 5é. af lossing schulden f29.155; 6e. verbete ring wegen het Noorden enz. f 29050. Om kwart voor een werd de vergade ring gesloten. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'llllll HIIIIIIIIII SPORT OP TEXEL ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| TEX. BOYS-NIEUWS. In De Cocksdorp boekten wij een on verwacht succes door de tweede prijs voor athletiek in de wacht te sleepen. Alet voet ballen waren onze jongens minder gelukkig, onze spelers waren te licht om aan Texel goede tegenstand te kunnen bieden. Niet temin bewaren wij aan deze sportdag mooie herinneringen. Dat er meer zullen volgen Voor Zondagavond 7,30, een wedstrijd tegen de Mok waarvoor de Commandant van de Mok, een prijs beschikbaar stelde. Wanneer ons elftal in de gewone opstel ling kan spelen, zal dit zeker een pittige strijd worden. Donderdagavond allen op het terrein present M. Zitting van Dinsdag 14 Juni 1938, aanvangende 2 mnt. over half drie. Voorz.: de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig alle raadsleden. Ter publieke tribune: geen belangstel ling. 1. Notulan. Voorz. opent de vergadering en stelt voor, het lezen der notulen achterwege te laten, waarmede de raad accoord cant, 2. Ingekomen stukken. Mededeeliugeu. a. schrijven van de heer K. v.d. Kooij houdende aanneming van de benoeming tot havenmeester op het Vliegveld. b. schrijven van Ged. Staten, blijkens hetwelk het quotiënt, bedoeld in de wet betreffende de financ. verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten op 7.2240 is bepaald; c. schrijven van de commissie, belast met onderzoek rekening T.E.M. 1937 de leden Dros, Leber en Bruin)ze adviseert tot goedkeuring. Aldus geschiedt; d. Idem van de commissie, die begroo ting Algem. Weeshuis onderzocht (de le den Leber, Dogger en Van der Vis);. e. van de heer M. Laan, De Cocksdorp. die klaagt over een riool, dat hem ,,last.( ergernis en scha voor zijn gezondheid be zorgt". Voorz. liet de zaak onderzoeken; door te zorgen voor loozing in een sloot van dhr Reuvers, is een oplossing tie vinden, nog vóór de Achterweg geteerd, wordt. Door een vergissing bleef het eerste verzoek van dhr Laan zonder ge volg. f. adres van A,. Steenbergen, wed. J. Kikkert-Pereboom, j. H. Beerling, C. Lap Sz., C. de Graaf, K. Tuinsma, J. Boon Cz., P. Zoetelief en J. van 't Noordeinde met het verzoek om de sloot, grenzende aan perceel 32a, De C., te dempen, omdat ze een „geweldige stank" verspreidt. Voorz. deelt mee, dat een oplossing gevonden is, die wei nig kost: loozing in de Roggesloot, man spreekt er zijn verwondering over uit, dat een der onderteekenaars clande stien op het gemeenteriool aangesloten heeft. Om een weg te mogen openbre ken, zal toestemming aan dhr Lap, rent meester van de betrokken eigenaar, ge vraagd worden. Dhr Bruin stelt voor een riokerings- plan voor heel Texel te maken. Voorz.: Dat ligt in de bedoeling en dan met geld' uit het Werkfonds. Er zal f40.000 hooi dig zijn, waarin dan voor f 10.000 loon. zit. Er zou dan een bevloeiïngsweide/ en een zuiveringsinstallatie moeten ko men, 5 K.M. uit de bebouwde kom. Wat De Koog betreft hopen we vóór seizoen 1939 gereed te komen. Dhr Epe zegt\ hiervoor dank. 3. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1938. (Zie onder Ingekomen stukken.) 4. VaststeH'ng kohier hondenbelasting voor 1938. Vastgesteld op f1785 (raming f 1800). 5. Ontslag-verleening aan de heer M. J. Oele als onderwijzer aan de school voor u.I.o. Verleend met ingang van door B.enW. te bepalen datum. 6. Voortbestaan school voor u.I.o. (Zie hiervoor ook elders in dit nr.) Dhr Dros: Kunnen we liet leerplan voor de school niet wijzigen, opdat er minder leerlingen naar Den Helder gaan? Dhr De Waard: Kunnen we minder goed gesitueerden niet tegemoetkomen met het busvervoer naar de ULO? Dhr Epe: Het gaat er om, voldoende leerlin gen in de 2e klas te hebben. - Dhr De Lugt: Indien de ULO beter bij onder wijsinrichtingen elders aansloot, zou men ook na de le klas de school meer be zoeken. Dhr Bruin: In 'Den Helder wordt de aandacht der ouders per cir culaire op de ULO gevestigd, wanneer de kinderen van de lggere school komen. (Wij stellen daarvoor gaarne onze ko lommen open. Met de waarde van het ULO-diploma is men nog steeds onvol doende op de hoogte. Red.). Voorz.: Wij zijn zoo actief mogelijk. Er.,.zijn ech ter gevallen, waarin de ouders moeilijk kunnen meewerken. Gaarne willen we met de Inspecteur middelen beramen., om ons doel te bereiken. Aan gebrek aan contact van het hoofd der ULO met de hoofden der o.l. scholen ligt het niet. Wel heeft de Directeur-Gen. van het Dep. van Onderwijs gezegd: „Die bepa ling geldt voor uw school niet", maar de; wet ligt er tochDe raad gaat met het voorstel van B.enW., in het prae- advies neergelegd, accoord. 7. Regeling Districts-schoolartscndknst Dhr Parlevliet en zijn fractie vinden een maximum van f 7000 voor de eene arts en f6000 voor de andere aan Iele hooge kant en zouden willen, dat de hulp van een zuster door elk der clelel-/ nemende gemeenten apart werd betaald. Deze zusters, aldus dhr Parlevliet, zijn een premie op de royaliteit. Voorz. heeft tegen de regeling, door de Com missie voor de schoolartsendienSt ont worpen, geen bezwaar. Die kwestie van die zusters zal de Comm. zelf wel op lossen. Voor royaliteit heeft spr. geen vrees. De regeling is in goede handen. De heeren Henkes en Bruin gaan met de salarissen accoord.. dhr S. Keij- zer vindt ze te hoog. Het voorstel-, Parlevliet (hulp van verpleegster voor rekening van de gemeente, die ze noodigi heeft) wordt verworpen met 85 stem-, men. (Vóór de leden Parlevliet, Van der Vis, De Lugt, Dros en Leber). Ove rigens gaat de raad zonder stemming met de voorgestelde regeling accoord. De Burgemeester of zijn plaatsvervanger wordt tot lid van de Comm. benoemd. 8. Heffing rechten voor maatregelen bij besmettelijke ziekten. Artikel 21 van de Besmettelijke-Ziekte-' wet 1928 schrijft voor, dat van de belang hebbenden, met uitzondering van on- en minvermogenden, gevorderd wordt, een bijdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer, afzondering, ontsmetting, enz. B.enW. stellen de raad voor een ver ordening op de heffing vast te stellen.1 Besmettelijke ziekten komen hier hoogst zelden voor, zoodat de jaarlijksche op- opbrengst maar enkele gld. of nihil zal zijn. Het is danook in hoofdzaak om te voldoen aan een wetteljjk voorschrift, dat B.enW. met deze verordening ko men. Wie een inkomen van fllÜO of minder hebben zijn vrij van betaling. De verordening wordt z.h.st. goedge keurd. 9. Crediet voo steun in natura laan werkloozen. (Zie ook elders in dit nr.) Goedge keurd z.h.st. 10. Aangaan kaslcening. (Zie ook elders in dit nr.) Goedge keurd z.h.st. 11. Beroep van de Gebr. H. en J. Blom tegen weigering bouwvergunning. B. en W. schreven aan de Raad: De Gebr. H. en J. Blom zijn bij de Raad in beroep gekomen van een door ons genomen besluit, waarbij vyij afwij zend hebben beschikt op een door hen ingediende aanvraag om vergunning voor. het bouwen van vier houten kippenhok ken, groot elk ongeveer 10 bij 6 M., op een perceel grond aan de Achterweg te Oudeschild aan de rand van hetdbrp.. Wij zagen ons genoodzaakt, de aanvrage af te wijzen, omdat de hokken zouden, komen te staan binnen 10 M. afstand, van belendende terreinen en binnen 20 nieter afstand van een ander gebouw., Volgens de overgelegde teekening zullen deze afstanden bedragen resp. nihil en ongeveer 8 M. Zooals artikel 41 der Bouwverordening sedert de aangebrachte wijziging van de bepaling luidt, ou door het verkenen der vergunning in strijd met deze bepaling gehandeld w or den. De verordening geeft ons n.l. niet de bevoegdheid ontheffing te verkenen. Nu de zaak zoo staat, kunnen argumenten- ontleend aan de omstandigheid, dat de. aanvragers gedupeerd worden, tot geen; andere beslissing leiden. Ook uw verga der. ng mist de bevoegdheid de bouw n beroep toe te staan, zoodat wij ons, genoodzaakt zien u voor te stellen op het ingediende beroepschrift afwijzend te beschikken. Op verzoek van dhr Bruin wordt hier over in geheime raad vergaderd. Na 15 mnt. wordt de openb. vergadering her opend. Het spijt ons, zegt dhr Bruin dan, maar uit mededeelingen van B. en W. is gebleken, dat wij niet bevoegd zijn, ontheffing te verkenen. Voorz.: !n de geheime raad kwam de wensch naar* voren, dat aan de bouwverordening streng, de hand gehouden dient te worden. Dit zeggen we gaarne toe. 12. Wijziging Algemeene Politieverorde ning. Dhr Van der Vis verheugt zich over het verbod van onnoodig stilstaan on open bare wegen (op hoeken e.d.). In 'Ooster- end ondervindt men daar z. i. veel last van. In Antwoord op een vraag van dhr De Waard deelt de voorz. mee, dat bij overtreding de kantonrechter een flinke geldboete oplegt. Dhr Bruin beveelt aan, het woord voetgangers te schrappen; ook fietsers, die afgestapt zijn, of op hun fiets blijven zitten, vallen er onder. Bij volgende wijziging zal dit gebeuren; Ged. Staten hebbèn zich reeds met deze verordening accoord verklaard. Dhr Parlevliet vraagt soeDple toepas sing en herhaalde publicatie in de krant. Dhr Bruin beveelt aan een bank onder de kastanjeboom op de Steenen plaats te zetten. "Dhr Van der Vis:; Dan ook in Oosterend. Dhr Henkes: Dat rossen op fietsen rond Den Burg is ook niet goed. B. en W. stelden voor het 2e lid van art. 69bis der Verordening tot wijziging der Alg. Politieverordening te vervan gen door deze twee leden: Onverminderd het bepaalde in het le lid van dit art. is het verboden tusschen 1 Juni en 15 Sept. inj en(of) binnen 50 M. afstand buiten de kom te De Koog, aan de openb. weg eenhoevige dieren te hebben, anders dan in gebouwen. Van het verbod in le en 2e lid van

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6