♦J» LET OP! Noteering C. R. Keijser &Co. ADVERTENTIES „TEXELAARTJES". Regeerings Jubileumfeesten a.s. Vrijdag 17 Juni MELK een flinke huishoudster Jongens gevraagd Versche Blanke Schelvisch. De Gezonde Apotheek. Adverteert in de lexelsctie Courant. Wikkenmeel 8,75 Qchtendvoer 9,50 dit art. kan door B. en W. ontheffing* worden verleend. Dhr Epe: Is 50 M. wel genoeg? Voor7. meent van wel. Dhr Van der Vis keurt af, dat aan De Koog liet bo venstuk van een omnibus menschen tot verblijfplaats dient. Dhr Parlevüet neemt het op voor paardenverhuurders en zou voorloopig in geen geval verder dan 50 M. willen. Dhr Epe komt hien tegen op en betoogt, dat de omgeving van hotels en pensions, waarin groote kapitalen gestoken zijn, „niet door knol len verpest mag worden". Spr. wenschtj zooveel mogelijk orde in Je .paardenver- huur. Dhr. Parlevliet: Dhr Epe be greep me verkeerd. Ik heb alleen maar beweerd, dat ik 50 M. genoegd vind. De voorz. knoopt hieraan de opmer king vast, dat „we het gebruikelijke in cident-ParlevlietEpe" hiermee weer ge had hebben. Goedkeuring volgt. 13. Idem Bouw verordening. B. en W. stelden de raad voor art. 26 der Bouwverordening te wijzigen en o a. te bepalen: Ten aanzien van het bouwen buiten de bebouwde kom in een gedeelte der gemeente, vallende buiten de begrenzing van een uitbreidings plan in onderdeden, moet de kortste afstand tussche.n twee ge bouwen ten minste SO M. bedragen. B. en W. kunnen in nader omschreven gevallen ontheffing verleenen. Dhr Van der Vis venvacht in de prak tijk moeilijkheden, maar de voorz. merkt on. dat het hier over bouwen buiten de feom gaat. Goedgekeurd z.h.st. 14. Crediet aam A. M. van Vooren ter bekoming van een landarbeiders plaatsje. (Zie hierover elders in dit nr.) In ge heime raad wordt ongeveer 20 mnt. over dit punt gesproken. Bij heropening van de openb. raad wordt er niet meer ge discussieerd, maar z.h.st. tot inwilliging besloten. 15. Aanleg rijwielpaden. (Zie hierover elders in -dit nr.) Op een vraag van dhr De Waard, deelt de voorz. mee, dat wegens bezwaren van Staatsboschbeheer er geen pad door de duinen naar de Jvrim komt. Ook komt er geen langs 'de nieuwe inlaagdijk. Dhr Parlevliet hoorde, dat dit pad langs de dijk er wellicht over een, twee jaar wel kan komen. Voorz. :Daar hebben we nu niets aan. Er is thans niet aan te denken. Dhr Parlevliet vindt, dat de gemeente de verkeerde kant uit gaat, om dat van al die fietspaden de gemeente liet onderhoud heeft. Mogelijk willen T.E S.O. en Staatsboschbeheer in het onder houd bijdragen? Verder beveelt spr. aan, eerst het fietspad langs „de gevaarlijke Koogerweg" te verbeteren. Voorz. antwoordt, dat Staatsboschbeheer ver geefs om bijdrage in onderhoud is ce- vraagd; dat T.E.S.O. 32000 fietsen ver voerde. .zoodat de fietspaden wel ae- bruikt worden: en dat over verbetering van fietspad Koogerweg nog wordt on derhandeld; vóór de zomer komt dit ech ter niet meer klaar. Dhr Bruin stelt' voor „een heffing bij de plank" te doen, wanneer TESO geen grooter bijdrage verleenen kan. Ook dhr De Waard meent, dat de gemeente niet alleen het onderhoud kan betalen. 16. Ingebru'kgeving wegenwals. B. en W. schreven aan de Raad: Het bestuur van de Prins Hendrikpol der heeft ons gevraagd de wegenwals der gemeente gratis ter beschikking van de polder te stellen voor het aanbrengen, eener stofvrije verharding in het ge deelte van de Hoofdweg van de Amalia- weg tot de duinrand bij Zeewijk. De wals •ral ongeveer 12 dagen noodig zijn. Inbe grepen afschrijving en onderhoud ko men de kosten per dag op rond f 18.-, zonder afschrijvingen onderhoud op on geveer f9.per dag. In aanmerking ne mende. d.at de weg aansluit bij het rij wielpad, in het vorig jaar aangelegd on der de duinrand naar de Kuilderweg en bij de stofvrije gemeenteweg naar 't Horntje, bestaan er o.i. termen het ver zoek in te willigen. Zonder een stofvrije verharding van 'het wegvak verschaft een tocht, waarbij het bedoelde rijwielpad, wordt ingeschakeld, de deelnemers niet dat onverdeelde genot, dat hun andere ten deel zal vallen. Bovendien heeft het Polderbestuur zich bereid verklaard bij de uitvoering zooveel magelijk wérldoo- zen in dienst te stellen. B. en W. stellen voor aan hen machti ging te verleenen tot de kostelooze inge- bruikgeving van de wals, inbegrepen de beschikbaarstelling van bediening en van olie en benzine. Ook aan Eierland zouden B.enW. de wals in gebruik willen geven als b^ven, mits bij het werk in dienst jjesteld wor den arbeiders, die anders in de werkver schaffing geplaatst zouden zijn en welt tegen het gebruikelijke loon. Dhr De Waabd stelt een vraag over dat loon. Het zal hooger zijn, dan dat in de werk verschaffing betaald. Dhr Dros merkt op^ dat het zeker 0,beduidend hooger" zaf zijn. Dhr De Lugt deelt nog mee. dat er in de foe'KOinst zeker geen be zwaar tegen een fietspad langs de nieuwe dijk zal zijn. Beide voorstellen van B.enW. worden aangenomen. Eierland zal met behulp van de wals de Vuurtorenweg en de Achter weg, van Vuurtorenweg tot haventje, ver beteren. 17. Financieel? regelingen. Goedgekeurd z.h.st. RONDVRAAG. m WERKBEPERKING. Dhr Henkesstelt voor een extra-bedrag voor werkverschaf fing aan te vragen, opdat aan de werkbe-; perking een einde komt. Voorz. acht dit onmogelijk, daar Ged Staten ijiist verzochten, het begrootingsbedrag van 60 op 56 duizend te brengen. We moeten beperken, omdat we reeds f 5000 meed jiitgaven dan vorig jaar over hetzelfde tijdvak. Weth. Vlaming: Met bloedend hart voerden we de beperking in. Maar anders kregen we de steunregeling weer en waren we verder van huis. Daar hui veren we van. Dhr Bruin: Door de- beperking is een noodtoestand ontstaan. Evenwel twijfel ik niet aan de goede wil van B.enW. Weth. Vlaming: De be perking wordt zoo gauw als 't maar kan, ingetrokken. Dhr Bruin: De visschers, wordt 50 cent gekort omdat ze niet .ge organiseerd zijn, maar zij kunnen tot geen enkele organisatie toetreden. Voorz. zal hierover schrijven. - Dhr Van der Vis vraijgt verlichting van werk voor de werkloozen Boon en' Bisschop. Voorz. antwoordt, dat hier-' aan al zooveel mogelijk is voldaan. - Schooltuin. Dhr Dogger doet, na mens de oudercommissie te Den Hoorn het verzoek om toestemming tot inrich ting van een schooltuin op een per ceel gemeentegrond. Voorz. voelt er veel voor: Laat het hoofd der school' zich maar tot ons wenden. Lyceum. Dhr Dogger geeft, mede namens z^n fractie,, zijn sjnijt te kenneir over het tegenstemmen, toen B. en W. voorstelden, subsidie te verleenen voor kinderen, die te Den Helder het Lyceum, bezoeken, en vraagt, of het onrecht, dat z.i. werd gepleegd, nog kan worden her steld. Voorz. geeft in overweging eens) met B.enW. te spreken. Zoo'n voorstel, vindt bij hen een willig oor. Eep wegwijzer „naar de Slufter" zou aan de Hoofdweg bij de smederij en bij het Oude Slot in Eierland opzijn plaats ziin. meent dhr Dros. Er uordt nota van genomen. De steiger in 't Noorden. Op een vraag van dhr Dros antwoordt dhr Vla ming, dat herstel spoedig gebeuren zal. Dhr Parlevliet zou de hoofden van scholen vragen willen mee te werken, dat de jeugd de A.N.W.B.-naamborden niet vernielt. Tevens stelt spr. voor, weer verkeersles9en op de scholen te doen. geven. Marktterrein en Parkstraat zou spr. gaarne al Ma mdagmi !dag gerei nigd zien. Aan Den Hoorn verlangt vol gens spr. een goot bij een pair nieuwe huizen voorziening. Ten slotte merkt spi. op, dat te Woudrichem werklooze vis schers in de gelegenheid worden gesteld, te visschen, is de opbrengst minder dan waarop zii recht hebben, dan wordt bij betaald. Vliegveld. Dhr Epe stelt vragen, over het maaien van het vliegveld. B. en W. maken tegen maaien inplaats van beweiden geen bezwaar. Op een vraag van dhr Epe, of de (<.L.M. op verbelê ring van de weg door Waalenburg naar De Koog heeft aangedrongen, antwoordt de voorz. bevestigend. Nadere biezonder- beden zou hii in geheime raad meededen. Hierna volgde schorsing .van de raad., waarop te ruim zeven uur sluiting is ge volgd. DE AARDBEVINGEN. Zaterdag werden verschillende deden van ons land omstreeks kwart over 12 opgeschrikt door duidelijk .waarneembare aardschokken. De oorsprong van deze tril lingen lag in België, in de buurt van Doornik, waar de gevolgen ook het ernstigst zijn. Voor zoover ons bekend, is op TEXEL niets van deze aardbeving bemerkt. De schok is ten zuidwesten van de lijn Amsterdam -Utrecht -Venlo duidelijk ge voeld. Prof. Schermerhorn, hoogleeraar in de landmeetkunde, deelde mede, dat een dergelijke trilling nog nooit in ons land is waargenomen. Te Den Haag is in de Vaillantlaan. een binnenmuur ingestort en een andere muur scheef komen te staan. In België waren de .gevolgen ernsti ger. Te Gent stortten twee huizen in. Te vens ontstond brand door kortsluiting als gevolg der trilling. Eenige gebouwen werden verwoest. De vlammen tastten 'n buizenfabriek aan, waar voor 200.000 fr. schade werd aangericht. Een bestuurder; van een vrachtauto verloor de macht ove, zijn stuur, waardoor een arbeider werd, gedood. Te Moeskroen werden 600 huizen be schadigd. 40 personen werden door val lende steenen gewond. BELANGRIJK NIEUWS. De Rijksserum-Inrichting te Rot- terdam is voornemens te trach- ten, een entstof te bereiden ter bestrijding van de op Texel te- recht zoo gevreesde ziekten bij schapen, bekend als zweiuier en blauwuier. Daartoe wordt een groot aantal monsters ver- eischt van aan die ziekten lijden- de schapen. Wie daarmee van dienst wil zijn, doe even bericht aan een van deze adressen: H.H.J.Frederiks, E. Noordijk, E. van den Banv K. Lqp Pz. Niet zelf monsters brengen. Telefoonkosten kunnen vetgoed worden. A. KEIJSER-Zegel en M. C KEIJSER geven met blijdschap kennis van de ge boorte van Inm zoon PIET. De Waal-Texel, 14 Juni 1938. PREDIKBEURTEN ZONDAG A.S. HERV. GEMEENTE. Burg nm 7 uur ds. Visser Oudeschild, v.m. 10 uur, ds. Visser Maandcollecte. De Koog, vin. 10 uur de hr. W. C. Luuring Waal v.m. 10 uur Ds. Van 't Hooft. Den Hoorn vin half 11 Eerw Heer H. v. Doorn Cand.-liulpp. te Huizum-Leeuwarden Oosterend vin 10 uur ds. A. W. Kok Cocksdorp vm half 11 ds. Salm Z.-Eierland, nam. vier u. Ds. Salm. GEREF. KERK Burg vm 10 uur Geen dienst Bus naar Oosterend 11111 HALF ACHT cand. Wouda Oosterend, 10 uur Ds. v.d. Leer. Bediening H.Avondmaal. nm. 3 uur Ds. v.d. Leer. Bediening H. Avondmaal. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend vm 10 uur ds. C. A. de Ridder van Zaandam, nm. 3 u dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend vm. 10 uur Dr. Vis. SAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. Zaterdag 8 uur: Straatzang den Burg. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamenk Zondagmiddag 3,30 uur Openluchtnieeting den Hoorn Zondagavond 8 uur Verlossingssamenk. Dinsdag nm 8 uur Soldateiimeeting. Woensdagmiddag half 3 gezinsbond Woensdag 8 uur Gezellig samenzijn Donderdagavond 8 uur: Heiligingsdienst Jeugddiensten Zondag: vm. 9 uur Handleiding. 12.30 uur compagniesamenk. Dinsdagavond 7 uur Jongsoldatenmeeting. Woensdag 5 uur Liefde Bond. Vrijdagavond 7,30 uur Figuurzagen MARKTBERICHTEN Eierveiling Hollands Noorderkwartier Alkmaar, 11 Juni. Kipeieren aanvoer 230,000 Kipeieten 3,15 a 3,70 per 100 stuks Eierveiling Texel 13 juni Aangevoerd werdt n 68000 stuks kipeieren 46-50 0.— a 0, 50-56 2 75 a 3 10 58-62 3,10 a.3 30 62-64 3,25 a 3,40 66-70 3,45 a 3,70 Texel 13 Juni 2 paarden 185 a 200 6 koeien 180 a 230 2 pinken 125 a 145 7 gras kalveren 25 a 55 14 nucht. kalveren 7 a 14 20 schapen 19 a 22 2780 lammeren 8 a 13 17 biggen 17 a 21 Purmerend 14 Juni Aangevoerd 525 stuks totaal. 200 vette koeien 0,63 a 0.72 geldekoeien 110 a 230 melkkoeien 200 a 295 32 paarden 90 a 200 65 vette kalveren per KG 0,30 a 0,50 550 nuch kalveren 7,—a 17 244 vette varkens 46 a 50 54 magere varkens 22,- a 35 430 schapen 17,— a 31,— 600 lammeren 8 a 12 550 biggen 14, - a 22 Kipeieren 33.40; eendeieren 2.60 2.75. Aangeboden voor een billijke prijs onge veer 40 roeden VLAS staande Waalderweg nabij Ruitersplaats. W. RIJK, Waalderstr. Nog te koop 1 drachtige zeug, biggen en beste koekalven. GEVRAAGD. voor het seizoen EEN FLINK MEISJE. Pension S. LAP Bzden Hoorn 66. Heden overleed na korte ongesteld heid, voorzien van het H. Sacrament der Stervenden, onze geliefde echt- genoote, moeder, behuwd- en groot moeder GUURTJE WITTE echtgenoote van G. Schraag in den ouderdom van ruim 67 jaar Uit aller naam (3. SCHRAAG. Zuid-Haffel. Texel, 14 Juni 1938. De uitvaartdienst en begrafenis zul len plaats hebben op Vrijdag 17 Juni a.s. vm. 9 uur. te Oosterend. Voor dit doel worden alle inwoners van Oosterend en omstreken verwacht nm 8 uur in hotel KOPPEN. Toont uw be langstelling door te komen. De Commissie. GESTICHT VAN WELDADIGHEID vraagt prijsopgaaf van dagelijks te leveren vanaf I Juli 1938 tot 1 Juli 1939. Inlichting aan genoemde inrichting, alwaar prijsopgave voor of op 20 Juni a.s. worden ingewacht. TERSTOND GEVRAAGD genegen om de verzorging van een baby van 10 maanden op zich te nemen. Schriftelijke aanmelding met opgave van verlangd loon en van de datum waarop in dienst kan worden getreden, voor Zaterdag 18 dezer. W. N. KELDER, Hallerweg 5. voor licht werk. J. LIST, de Koog. Voor uiterst lage prijs Heden (Woensd.), Donderdag en Vrijdag Telefoon 82. van N.V. De Texelsche Graan- en Kunstmesthandel vh. Vrijblijvend per 100 KG al Oudeschild en Burg Laplata niais Nieuwe Oogst 8,50 Maismee! 7,50 Platte mais 7,25 Chevalurgerst 8,- Gerstemeel 8,25 Voerroggemeel 7,80 Gemengd kippenvoer (gezuiverd) 9 Paddi 7,25 Haver 6,75 Tarwe inlandsche 8,75 Kalvermeel A 9,75 tot plm. 3 maanden Kalvermeel B 9,40 Weidekoekjes A 22-24 pet 8,50 B 28-30 pet 8,60 Murwe lijnkoeken 11,— Voorslaglijnkoeketi gebroken st'.ivrij 9,50 Lijnzaadschilfers Sijpestein (ook fijn gebroken voor lammeren) 9,65 Grondnotenkoek gebroken 55 pCt eiwit en vet 8,25 Schapenkorrels 8,85 Lammerenkorrels 8,85 Paardebiokken - koekjes 8,50 Varkensmeel A tot 100 pond (ook voor zeugen) 8,40 Varkensmeel B van 100 tot 200 pond 8,10 Protos pulp 6,50 Bostel of spoeling 30,4 pet. eiwit 8 pet vet 6,50 Tarwegrint en Zemelen 7,50 Zonnepitten 9,50 Turfstrooisel 1,30 Den Burg, Texel, 16 Juni 1938.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 7