Victoria-Water AKKERTJE TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Excursie Ver. van oud-leerlingen L. Landbouwschool. KAMER VAN KOOPHANDEL. Neem dadelijk 'n bespaar U die nare dagen ZATERDAG 25 JUNI 1938. HOOI EN NAGRAS. i Door Notaris Mulder werd Woensdag het hooigewas en nagras geveild van di verse perceelen (Zie adv. vorig nr.). Hier, volgt de uitslag, (resp. hooigewas en nagras) Haanstuk f393 (f 330) f176 (f140) O. Groenstuk f 64 (f 54) en f 30 (f 28) Schaar f123 (105) en f41 (f47) Kamp f145 (fS6) en f59 (f45). Stekelstuk f 90 (f 95) en f 42. Kooistuk f99 (f115) en f 100 (f 110) Bloedlanden f 366 en f 115. Alleen hooigewas geveild van: Bazaantje f64 (f60). Kaai f86 (f68.) Kleine Kaai f58 (f50.) Mieland f 10, Langwaal f30 (f26). Vleet f 175. Hollewal f142. Vlieland f 10. De Zestienmorgen f41. Uit deze cijfers blijkt, dat de bedragen ongeveer 20 pet. hooger zijn dan die van 193/ (tusschen haakjes.) DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT Iff GEZONDHEID VERGEET U DAT NIET. Het bestuur van de Vereen. Texel tot bestrijding der Tuberculose onder het Rundvee, vestigt er de aandacht op, dat ALLE leden, dat zijn dus alle Texelsche veehouders (op twee na), het GROENE FORMULIER VAN LIDMAATSCHAP moeten teekenen. Ieder ontving in de aan vang van het seizoen uit Alkmaar teen exemplaar. Met de meeste klem wordt de veehou ders, die dit formulier nog niet teeken den verzocht, dit alsnog Je doen en het dan in te leveren tyj de heer Noordjjk,, of de heer J. C. Kager. Zij, die het for mulier kwijt zijn, kunnen er bij genoemde heeren een bekomen. Maandag a s. zal er 'in de Linde boom gelegenheid zijn, deze for mulieren in te leveren. Dan zullen ook nieuwe exemplaren te verkrijgen zijn, welke direct geteekend kunnen worden. Men wordt dringend verzocht, hieraan zijn volle medewerking te verleenen, aangezien deze papieren VOOR 1 JULI in Alkmaar moeten wor den ingeleverd. Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. flADAKITIE Wij garandeeren de goede UMKHN I IC Werking van "AKKERTJES", wan! ze bevallen een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stollen, volgens recept van Apotheker Dumont. V<\N ZON EN MAAN. |||li|iiiiiiiiiiiiiii:iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| Datum: Z. 25 Juni M 27 D 28 W29 D. 30 V. 1 7 2 Juli MAAN Op: Onder: 3,18 19.52 4,20 20,49 5,34 21,36 6 54 22.11 8.18 22,41 9.41 23 07 II.- 23,29 ZON Op: Onder: 441 21,24 4.41 21,24 4.42 21.24 4.42 21 23 4.43 21 23 4.43 21 23 4.44 21 23 Maandag 27 Juni Nieuwe maan. Uitstekend geslaagd; 35 per sonen namen deel, onder wie ook de heer H. H. J. Frederiks. De leiding berustte bij de heer E. van den Ban. Hi er volgt het verslag van de heer P. Kikkert, een der deelnemers. Ons voor- loopig bericht wordt hiermee op leerzame wijze aangevuld. EERSTE DAG. In een opgewekte stemming verlieten wij Dinsdag met de eerste boot Texel; opgewekt, schrijven we, want 't weer was goed en de heer E. van den Ban had de< leiding. Dank zij de klapsigaretten stap-1 ten wij allen te Den Helder wakker m een reiswagen der fa. Koningsbruggen, Vandaar ging het via Alkmaar, Amster dam door 't Gooi en voorbij het Paleis Soestijk naar Amersfoort. Na hier een, half uur gepauzeerd te hebben, vertrok ken we, steeds maar rijdende door de bosschen naar 't bekende Ouwehands - Dierenpark. Na hier anderhalf uur ver toefd te hebben, gingen we naar Wage- ningen, waar voor ons 't leerzame ge deelte begon. We werden ontvangen door de op Texel welbekende ir. Lammere. Eerst werd hier bekeken de Plantenziektenkun- dige Dienst, waar we werden rondgeleid door de heer Adema. Prachtig mooi konden we hier allerlei plantenziekten! van nabij beschouwen. Hierna bracht de heer Adema ons naar het nieuwste sy-> steem pootaardappelenbewaarplaats. Dat vooral licht en temperatuur een groote! rol spelen, werd ons duidelijk gemaakt.. Hierna kregen we interessante bemes-. tingsproeven te zien van Prof. Hudig, die aantoonden, hoe verschillende gewassen reageerden op een veldje, dat in 8 jaar niet met kali was bemest. Dezelfde proeven zagen we op veldjes, zonder stikstof, fosforzuur, een te hooge Ph en een veldje waarvan de Ph te laag was. (Hiernaast waren veldjes met de zelfde gewassen, maar die volledig be mest waren, dus konden we het verschil! goed zien. PROEVEN MET AARDAPPELEN. Ook waren hier mooie proeven te zien met het enten van verschillende soorteni aardappelen. Men nam hier een partijl Zeeuwsche Blauwen (poters) van een op, het oog absoluut gezond gewas. Met een cylindcrvormige boor bracht men entstof op een partijtje eerstelingen (absoluut gezond) en nu vertoonden de eerstelin gen duidelijk stippelstreep. Een enting- van Zeeuwsche Blauwen op Bravo's (ab soluut gezond) had als gevolg, dat deze krinkel werd. Mooie resultaten zagen wij' van een enting van Z.-Bl. op Eigenihei-i mer (absoluut gezond), waarvan het ge was licht mozaiekziek werd. De Zeeuw sche Blauwen, aie hier overal de smet- «dofdrager van waren, hadden hier zelf geen hinder van. 3000 GEWASSEN Na ongeveer anderhalf uur bij de P.Z. K.D. geweest te zijn, nam Ir. Lammere, ons mee' naar het Instituut voor Planten veredeling. Hierbij ligt 16 H.A. rivier- klei, waarop ongeveer 3000 verschillende soorten gewassen staan. We werden hier rondgeleid door de heer Phorum. Eerst kreaen we te zien 2.5 H.A. tarwe met 800 verschillende soorten. Steeds is men hier bezig door verschillende kruisingen, nieuwe rassen te krijgen. Vooral met de rassen, die wat belooven te worden, werkt men verder. De kruising van tarwe en rogge trok in het biezonder onze aan- |:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii VROUWEN VAN 1938. De Arbeiderspers schreef van deze film: De tinten zijn warm, helder en zui ver van toon, men kan hier terecht van een groote vooruitgang spreken. Joan Bennett typeert als Wendy met talent het cynische meisje, de moderne sans culotte, die niet op haar mondje gevallen is en dat bewijst in een aantal, - veel vroolijkheid verwekkende volzinnen! De Nieuwe Rott. Crt.Het stemt tot tevredenheid, dat deze eerste „revolutio naire" kleurenfilm, met haar eigen tech nische belangen, tevens werd een wertó van brillante charme en geest. Die1 Maasbode: Indien in eenige film de kleur, nu werkelijk tot een essentieel onderdeel is geworden, dan is het in de technicolor) showfilm „Vrouwen van 1938". Het sce nario is in lichte komische trant gehou den, waarbij eigenlijk met alles de spot wordt gedreven, terwille van het in grootste verscheidenheid amusement. De vondst van de film is ongetwijfeld ori gineel. In technisch opzicht biedt deze Wanger-productie een volmaaktheid, welke Hollywood's kunnen in elk op zicht zoo duidelijk mogelijk demonstreert. dacht. Voor de toekomst houdt dit veeli in. Na de tarwe kregen we het bietenveld, waarop ongeveer 200 verschillende soor ten met elkaar wedijverden. 400 SOORTEN GERST. Ook de afd. gerst bezochten we. Om de proeven zoo serieus mogelijk te ne men, was het veld heelemaal dichtge maakt met gaas tegen de vogels. Hier! stonden wel 400 verschillende soorten' Nadat ir. Lammere nog eenige belich- tingsproeven had laten zien, vertrokken we hoogst voldaan uit WagCningen. Na Renkum en Ede stopten we in Otterloo, waar de laatste Texelsche cadetjes wen den verorberd. Vandaar reden we langs Apeldoorn en 't Loo naar Zwolle. IN ZWOLLE. Daar we werden ontvangen door een oud-Texelaar, Ir. J. S. Keijser, thans rijkslandbouwconsulent van Overijsel. Na eerst in de Gaarkeuken van Van Dijl< een warme maaltijd te hebben genuttigd, gingen we 's avonds naar 't Landbouw-' huis in Zwolle. Hier werden we verwel komd door de heer Boe rem a. We kregen er een film te zien, die betrekking had op Overijsel in het algemeen en op de proefboerderij Heinoo in het biezon der. We zouden deze de volgende dag- bezoeken. Deze film, speciaal voor de Texelaars gedraaid, was biezonder mooi. Verder werd ons avondprogram vlot af gewerkt. Ook in Zwolle kwam men die avond aan de weet, wat een gillende keu kenmeid is. Ja, zelfs deed ze een heel orkest zwijgen. (Wat hiermee bedoeld wordt, weten we niet, maar wellicht geldt deze opmerking voor dje ingewijden al leen Red.) K. BENOEMING MR. K. H. GAARLANDT tot Burgemeester. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Juli 193S benoemd tot burgemeester der gemeente Gasselte mr. K. H. Gaarlandt, zoon van onze vroegere burgemeester. Mr. K. H. Gaarlandt werd 11 Septem ber 1909 geboren. Hij is advocaat en pro cureur te üouda en tevens volontair ter gemeentesecretarie te Boskoop. ||||||iiiiiiii'iiii.iriiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. Spanje. Woensdagmorgen hebben 6 rechtsche vliegtuigen 50 bommen op de voorsteden van Barcelona _geworpen; 8 [>ereonen werden gedood, o.w. drie leden van Ijet Roode Kruis, die reddingswerk verrichten. Italië wil vrede in Spanje, mits Franco wint. Reuter. Voor-Indië. In de omgeving varr Allahabad heerscht een ernstige cholera- epidemie: van de 30.000 aangetaste per sonen zijn er al 15.000 overleden. China. Tot driemaal toe is Swatau gebombardeerd. Voortdurend vliegen Ja- pansche toestellen boven de stad. De electr. centrale is vernield; gevolg; de stad van stroom verstoken. Weinig slachtoffers. Japan waarschuwt liet buitenland: liet strijdgebied in China wordt vergroot. Japan wees een Russisch protest te gen liet bombardeeren van open Cliinee- sche steden van de hand. Japan. Minister-pres. Konoje heeft liet Japansche volk meegedeeld, dat de oorlog in China noodig verlengd moet worden. BIJ HOOFDPIJN EN' KNAGENDE KIESPIJN Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. Woensdagmiddag heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier een algemeene vergade ring de eerste op Texel, sjnds haar bestaan gehouden. Om kwart voor vier opende de voorz., de heer S. W. Arntz, de vergadering, (aangekondigd was: aanvang 3 uur), die behalve door de leden, o.w. de heer J. v. Beem, als ingezetene van Texel, werd bij gewoond door Burgemeester Kamp, het oud-lid H. Leber en de heer I. Vlessingj voorz. A.T.M.V. Twee leden uit Den Hel der waren afwezig. Nadat de voorz. een kort woord van welkom tot de aanwezigen had gesproken, richtte hij zich aldus tot de burgemeester De leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, aldus de voorz.,, beschouwen het ongetwijfeld als een groot voorrecht, hier in het raadhuis te Den Burg haar alge meene vergadering te mogen houden, na dat wii vanmorgen in de gelegenheid zijn gesteld, uw gemeente, die verreweg de grootste in ons district is. te mogen zien en bewonderen. Het zuidelijkste van onze Waddeneilanden heeft ongetwijfeld op ons allen een onvergetelijke indruk ge maakt. Uit de groote plaats, die uw ge meente in het jaarverslag onzer Kamer pleegt in te nemen, blijkt wel de be langrijkheid uwer gemeente, niet slechts als seizoennlaats, doch ook als produ-i ceerende streek, want wie ter wereld kent' niet de beroemde lammerenmarkten en de beroemde Texelsche kaas? Uit de ver- voercijfers van TESO en K.L.M. blijkt wel overduidelijk, dat de roem van uw ge meente wijd en zijd verspreid is. (Spr. merkte op, dat TESO in 1937 56000 pass. naar Texel vervoerde; dit was onjuist: dit getal had alleen op Juli en Augustus betrekking en dan nog op de totaalcijfers, dus heen en terug. Over het heels jaar vervoerde TESO er in totaal 167800. Red.) Oiis heeft altijd de groote voortvarend heid en het doorzettingsvermogen van uw gemeentenaren getroffen, ging spr. verder. Terwijl b.v. de gemeente Am sterdam moet vechten voor het behoud van één vliegveld, heeft u reeds lang een militair vliegkamp en daarnaast een burgervliegveld met een luchtlijn naar Amsterdam en dat alles voor een ge meente met circa 8000 zielen. Ook net feit, dat door uw Vreemdelingenverkeer een expositie van een maquette van uw eiland op de Jaarbeurs te Utrecht werd gehouden, toont ons de vooruitstrevend heid van uw inwoners. Ik ben er zeker van, besloot spr., na mens alle leden van de Kamer te spreken, wanneer ik u hartelijk dankzeg voor de groote gastvrijheid in uw gemeente on dervonden, en daaraan de wensch ver bind, dat de bewoners van dit eiland, dat in de loop der eeuwen zooveel groote veranderingen heeft ondergaan, èn dat door indijking o.a. van de Eendracht- polder en de Volharding Iandaanwinst verkreeg, deze namen in hun banier zul len houden, opdat door EENDRACHT en VOLHARDING de bloei van uw wel varende gemeente bezegeld worde. De agenda, die geen punten be vatte uitgenomen een paar welke in het biezonder voor Texel van belang; zijn, werd snel afgehandeld. SCHIPHOL. Er werd o.a. gesproken over de plan nen der regeering om te Leiderdorp een! centraal vliegveld aan te leggen. De K.v.' Kooph. te Leiden juicht dit, vanzelfspre kend toe. De K. v. Kooph. te R'dam zou actie willen voeren voor behoud van dei burgervliegvelden. Voorz. Arntz oordeel de, dat Texel belang beeft bij het behoud van Schiphol. De heer Bonnet evenwel, merkte op, dat, indien het vliegveld te Leiderdorp komt, Texel weer meer gasten uit Den Haag en Leiden zal krijgen,. Bo vendien was hij van meen;ing, dat het landsbelting niet uit het oog mag worden verloren. Besloten werd de adressen in handen van de Comm. voor Verkeersbe- langen te stellen. GARNALEN-UITVOER. Een lid van Den Helder, de heer M. A. Kolster, deed mededeeling over pogingen in Frankrijk en Nederland in het werk gesteld om tot verruiming van de export' van garnalen naar Frankrijk te geraken., De voorgeschiedenis van deze kwestie is aldus. (We schrteven daar al over) 1 In 1935 kregen de importeurs vergunning voor de invoer van contingenten, bere kend naar de basisjaren 1932'33. Tege lijkertijd gaf de Nederlandsche regeering, de garnalenexport vrij. De importeurs, die ook fijne visch betrokken., verstrekten dei licenties aan de handelaren, die eveneens in fijne visch handelden, waardoor IJmui- den belangrijk werd bevoorrecht boven Den Helder en Texel. De Kamer heeft hardnekkige pogingen in het werk ge steld om de garnalenexport zoodanig te verruimen en te regelen, dat ook Den Helder en 'Texel er weer belang bij zou den hebben. Dit is in zooverre gelukt, dat de minister heeft toegezegd, dat de uit voer van garnalen beter geregeld zal worden en dat de contingenten zullen worden berekend naar de basisjaren 1936 —'37. De Fransche regeering heeft ech ter steeds als basisjaren 1932-'33 aange nomen, en de heer Kolster meende, dat de Kamer de minister moest zien te be wegen, dat de Nederlandsche regeering eveneens als basisjaren 1932-'33 aan neemt. De Burgemeester was het volko men met de heer Kolster eens. Het Texelsche gemeentebestuur heeft ook bij de minister steeds op deze zaak aange drongen, doch met minder succes, dan thans de Kamer heeft behaald. Wat het nieuwe voorstel van de heer Kolster betrof, zeide de voorz., dat het aan de Handelscommissie zal worden voorgelegd. Bii de rondvraag zei Burgemeester Kamp, dat de komst van de leden van de K.v.K. zeer op prijs werd gesteld. Hij beval de belangen der gemeente in de be langstelling van de leden aan. Na drie kwartier volgde sluiting. H.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5