TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texeische 8 ;Hchten Woensdag 29 Juni 1938 NAAR TEXEL. Aan de drie Van der Schuyt-uitstapjes namen vorjge week in totaal 120 perso nen deel; Zondag 1.1. 28 en bisteren 29 personen. DE WIND WAS BAAS. Maandag heeft de krachtige Z.W. ind - 'n storm vrijwel een wielrijdster bij, Ora et Labora in een sloot doen belan den. Gelukkig stond er niet veel water. Een voorbijganger hielp haar en heur karretje weer op het droge. Een onaangenaam avontuur beleefde verderop een fietser, die op de dijk reed. De wind joeg hem met gang de berm af, maar doordat hij de macht over zijn stuur niet verloor, wist hij aan een bad te ontkomen. REEDS BETAALD? Van de aanslag in de inkomstenbelas ting moet 1 Juli twee vijfden betaald' zijn, indien het biljet April gedateerd is: Alles moet zijn betaald, indien het bijjet Januari gedateerd is. Van de Grondbelasting moet 1 Juli een derde betaald zijn, indien het biljet' Maart gedateerd is; vijf elfden, indien 't Diljet Januari gedateerd is. Van de personeele- en doodehandbe- Iasting moet 1 Juli een kwart zjjn be taald, indien het biljet April gedateerd' is: .vijf elfder], indien het biljet Januari gedateerd is. TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. 10 Juli zwemmen om het kam- pioenschan van Texel. Zondag 10 Juli zal er aan de Schans gestreden worden om het kampioenschap van Texel. Er zal naar leeftijd gezwom 1 men worden, n.l. 612, 1216, 16 jaar1 en ouder, zoowel voor dames als heereil (niet gemengd). Afstand resp. 25, =,0 len 100 M. Voor de leeftijden 616 wor den voor elke afdeeling bij voldoende deelname 2 medailles beschikbaar gesteld. Voor die van 16 jaar en ouder elk eeit wisselbeker. Voor elke afdeeling moet schoolslag worden gezwommen; voor de leeftijd 16 jaar en ouder tevens vrije slag, waai-voor één medaille beschikbaar. De mededingers moeten inwoners van Texel zijn. De wisselbekers mogen niet va:i Texel i*aan. Ook voor niet-Texelaars bo ven 16 iaar zal bii voldoende deelnam/a een rubriek gevormd worden, waarvoo een medaille wordt beschikbaar gesteld.' Opgaven moeten geschieden tot en mei 3 Juli bij de badmeester aan de Schans of bij G. J. Logman, Molenstraat 21, Den Burg. (Zie verder adv. in dit en volgen J nummer.) Reeds werden door Bakker's ljzerhan del, en de heer R Bakker, Groeneplaats^ een medaille beschikbaar gesteld. L. UITSTAPJE. Vrijdag j.l. maakten de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool onder lei ding van de heer E. van den Ban een uitstapje naar Amsterdam. Met de eerste boot vertrokken wij van Texel, vervolgens met de bus naar Am sterdam. Daar werd door ons allereerst melkfabriek de Vami bezichtigd. Wij, werden de geheele fabriek rondgeleid en tot slot werden we getracteerd op een, heerlijk portie ijs. Vandaar ging de tocht; naar Asscher's Moderne Woninginrich ting. Daar hebben wij de nieuwste snuf jes op het gebied van meubelem enz. be keken. Nadat ons nog een kop koffie was aan geboden, vertrokken wij weer, nu naar de Eijenkorf, waar wij een uur hebben rondgekeken en gewinkeld. Het was in middels 2 uur geworden. Het werd tijd, om naar Lido te gaan, waar wij zouden; eten. We hebben daar heel lekker aan de- waterkant gezeten en lieten ons het maal1 best smaken. Hiermede namen we afscheid van Am sterdam. Toen naar Zaandam. Daar heb ben wij de fabriek van de fa. Albert Heijn bezichtigd. We mochten van dit en dat eens proeven. Omdat wij wat laat, waren aangekomen, was er geen tijd meer om alles te zien, daar de fabriek om 5 uur sluit. In het ontspanningshuis van 't personeel werd ons thee aangeboden. Toen we weg zouden gaan, kreeg ieder van ons een mooi trommeltje mee waarin verschillende dingen. Het werd tjid om weer Qp Den Helder af te gaan Toen wij 's avonds weer oq Texel aankwamen., waren we allen zeer voldaan. Een woord van dank komt zeker toe aan de heer Van den Ban, die dit prettige reisje organiseerde. C.B. U.L.O.-SCHOOL. We herinneren er aan, dat er tot en met morgen nog gelegenheid bestaat tot in schrijving van nieuwe leerlingen aan de U.L.O.-school te Den Burg. Aanmelding, kan geschieden bij het hoofd der school, de heer Jouwebstna. KERMISKRABBELS. Juni, Juli en Augustus worden wel aan geduid met de gemeenschappelijke naam „zomermaanden", maar wat Juni be treft. hebben we zeker geen reden tot te vredenheid. Maandag werd de kermis in geluid; een pretje voor de feestgangers. Ware het tevens het inluiden van de zo mer geweest! Daar ziet het helaas nog niet naar uit. Terwijl de stormwind over de daken joeg, de boomen trilden op hun- stammen en heftig met hun takken zwiep ten; terwijl de tentdoeken klapperden als in een herfstwind... voltrok zich de ope ning van het jaarlijks weerkeerend festijm op de vanouds bekende wijze. Tegen het middaguur liep jong en oud te hoop yoor liet gemeentehuis, «waar klokke 12 met de traditioneele worgel keuring" een aan vang werd gemaakt. Er waren ditmaal slechts enkele orgels en muzikanten Dat zal aan de rust ten goede komen; we hebben immers wel jaden beleefd, dat vrijwel onafgebroken „gedraaid" werd, van 's morgens tot 's avonds, waarbijl eenzelfde pierement bovendien niet zel den tweemaal in dezelfde straat „optrad". Van de kermisattracties werd aldra een druk gebruik gemaakt, in het biezonder van de autobaan, van de zweef en, door de jeugd, van de fietsen-molen. Maar na een uurtje lagen Groeneplaats en Visch- markt nagenoeg verlaten. Dtes avonds woei er een halve storm uit Z.W.-richting. Die heeft het bezoek zeker niet bevor derd. Ook van de gelegenheid tot dan sen werd nog slechts matig gebruik ge-, maakt. „ALVATA". We houden er over het algemeen niet van, dat men ons „in de maling" neemt en zeker niet, wanneer het bovendien nog, geld kost, doch wanneer wij van te vore weten, dat we voor de gek zullen worden, gehouden, kunnen we deze aanval op ons nuchtere verstand met een lachend gezicht verdragen, zullen we steeds toonen een goed verliezer" te zijn. Daardoor kan.' liet ook gebeuren, dat goochelaars zoo veel publiek trekken en dat Alvata in Schouwburg Kinsbergen voor een olie zaal zijn goochelkunsten, die somtijds aan het ongelooflijkste grensden kon ver- toonen. Alvata is een meester in zijn vak, die over een schier onovertroffen handigheid beschikt. Naast eenige „gewone" goo chelnummers, waaruit toch ook al zijn groot talent bleek, vergastte hiii de loe- "chouwers op eenige meesterlijke staaltjes uit de „hoogeschool" der goocheltechniek Uit een waterkaraf, gevuld met gewoon water door toeschouwers gekeurd - schonk hij allerlei likeursoorten —even eens door de toeschouwers onderzocht t Hoe hij dit „lapte"? Het „zwevende me dium", de dame, die loshangend in re lucht zweefde en die hij tenslotte geheel weggoochelde, bracht de toeschouwers in nieuwe verbazing, evenals trouwens het vangen van duiven uit de lucht met qen soort van vlindernet. Toch had dit alles niets met bovennatuurlijke krachten te, maken; Alvata deed het ook geheel niet voorkomen, «dat dit het gevaT zou zijn- Met een lachend gezicht volvoerde hij iin nummers, die elkaar in zeer snel tem- r o onvolgden. Geen moment konden de toeschouwers tot rust komen. Het ging alles „non-stop". Als climax sloot Alvata de avond met het laten verdwijnen van ongeveer 20 personen uit de zaal. Ondanks het feit, dat de menschen er natuurlijk nog waren,-, was de illusie volkomen; ze waren weg, Het hartelijke applaus dat de illusionist] aan het slot in ontvangst mocht nemen,, bewees wel, hoezeer deze raskunstenaar had voldaan. Wanneer hij ons voor het lapje houdt, kan het door de beugel CIRCUS FRISO. In vorig nummer deelden we mee, dat vanwege de politie aan Circus Friso geen' verlof werd verleend voor het doen op treden van de leeuwen, die het meebracht. Evenwel hebben Zaterdagmorgen B. en W. dit punt nog eens bestudeerd en telefonisch in gemeenten, waar het circus optrad, geïnformeerd, njet als resultaat, dat de gevraagde toestemming toch ver leend werd. (Zaterdag aan ons Bureaui gepubliceerd). De temmer Stevens deelde ons mee, dat hij over twee 3-jarige ko ningsleeuwen en een tijgerkat beschikt. De leeuwen zijn afkomstig uit Z.-Afrika; 7j] verorberen dagelijks i5 _pond vleesch en worden sinds twee jaar door de heer' Stevens vroeger in dienst van Sarra- sani gedresseerd. Dat hij zijn vak' goed verstaat, bewijst hij door een aantal toeren, die het publiek in spanning volgt. Verder vermeldt het programma o. a. koorddansen, goochelen, optreden van clowns, enz. DE JONG'S BIOSCOOP. De Jong's Bioscoop werd Maandag reeds aardig bezocht. Het filmmenu lokte ook biezonder a.uihet mag gezegd: de heeren De Jong verstaan de kunst, ieder jaar een keur-collectie samen te stellen, die ook een verwend publiek uitnemend, kan voldoen. Ook het bijprogramma bleek ons goed verzorgd. Wij kiegen o.a. een film in natuurlijke kleuren van rotsge bergten in Amerika en wat een biezon-< dere verrassing was historisch gewor den films, opgenomen bij gelegenheid van het bezoek van de Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, later Mgr. Aengenent. De waarde van zulke documentaire films kan moeilijk overschat worden; ze wordt grooter, naarmate de jaren klimmen. Naar men ons meedeelde, zullen deze Bisschop films de heele week worden vertoond. „Tarzan" was geweldig. Een spannend hoofdnummer. Ook voor de komende da gen belooft het programma het bioscoop publiek veel goeds. DANSEN. Ook in hotel Texel wordt thans gele genheid tot dansen gegeven. Daar treedt" van heden af de betaamde band van Sient Spruit op. Dat belooft dauslustigen wat goeds. Aan Den Hoorn wordt Zaterdag in Loodsmanswelvaren balmuziek gegeven. De heer Rotgans zal er voor zorgen, zoo meldt hij, dat 't een „knalavond" wordt. SLUITINGSUUR. Maandag en Dinsdag werd de kermis om 12 uur 's nachts gesloten; voor van daag en morgen is het einde bepaald op half twee; voor Vrijdag op 2 uur, Zater dag half twee, Zondag wordt de kermis niet om vier uur, maar om vijf wur s middags geopend, sluiting om drie uur 's nachts. MUZIEK. Om van „het goede" niet te veel te bekomen, was het aantal muziekvergun- ningen door B. en W. op zes bepaald. Evenwel kwamen er van de zes gegadig den, aan wie van te voren een vergunning was toegezegd, maar vijf opdagen, van wie drie met een orgel. Aan twee orgel draaiers, die op goed geluk naar Texel; kwamen (zonder voorloopige vergunning)* is toestemming geweigerd. Vorig jaar werden 16 vergunningen uil gereikt; nu vijf.. Een wijs besluit. EEN JUBILEUM. De Ned. Kruideniersbond, die ook op Texel een aantal leden telt, bestaat 25 jaar. Morgen wordt dit feit in een alg. vergadering te Rottendam herdacht. WOL OP DE WERELDMARKT. Brisbane, 27 Juni: Uitgebreide vraag. Prijzen neigen tot stijgen. Perth, 27 Juni: Prijzen als 27 April. DE JONG S BIOSCOOPTHEATER. Korte inhoud van MEN GAF HEM EEN GEWEER (hedenavond.) Als jongen nog trok Jimmy naar het front, waar hij de kracht van het vuur wapen leerde kennen, toen bij uit een toren van een Fransch dorp een Dyitsche mitrailleurpost in elkaar schoot. Hjj geeft het geweer n^et meer uit handen: h.ii.heeft de bescherming van het wanen noodig. Ook wanneer hij in de burgermaatschap pij terugkeert, houdt hij het beschermen de wapen omklemd. Hij blijft dooJen, wordt gangster, hij eischt zijn recht met de vinger aan de trekker. Men gaf hem een geweer Zijn vriend, de ruwe soldaat Spencer Tracv, ziet met ontzetting de invloed van zijn woorden: „Verschuil je achte", je geweer". Jirmny stort zich in veleavonz turen. „Speld hem de medaille op borst, hij was je beste leerling", zegtj Spencer tegen de sergeant, die Jimm;. eens als recruut heeft opgeleid en thans' als gangster heeft neergeschoten. Een film, die imponeert door de manier, waar op onbewimpeld de haat tegen de ver- dierlijking van het oorlogsbedrijf wordt verkondigd. DE ZIGEUNERPRINSES (hedenmiddag.) Een jolige film, met de oer-komische figuren Stan Laurel en Oliver Hardy STORMDUIVELS. (Donderdag.) Deze film schildert het leven aan boord van de visscherstnawlers. De rers was- vol lof. De Telegraaf schreef: Fraaie regie van Robert Fleming. Er wordt een prachtige en gespannen climax bereikt met middelen, waarover alleen de film beschikt. Het Volk: Een sterke, ge zonde mannelijke en tegelijk jeugdig- frissche film. Als Holland nog weet wat de zee is, dan zal het dere film waardoe- ren. Stormduivels is een zeer goede, e n nobele, sterke film. De Haagsche Post: Stormduivels is een nieuwe triomf der Metro Goldwyn Mayer. Stuk voor stuk vinden zij de weg niaar het hart deze prachtige, ruige gestalten. Een on vergetelijke creatie van Spencer Tracy: Manuel. De ontroerende episode, waarin deze weergalooze acteur zijn simpele zee mansliederen zingt, behoort tot het gaaf ste, het schoonste, wat wij ooit aan film- lllllliitiliiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilitiiiiiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllllllll SPORT OP TEXEL ||||||i::iillliHlllllilllllUilli:ililllillltllllllillllllili:iillllillliiiiliiiiilimuiiii|||||| TEX. BOYS-NIEUWS. Bij mooi weer en onder de vroolijke klanken van de muziek hebben dc Tex. Boys Zondagavond op fraaie wijze van De Mok gewonnen en daarmee beslag gelegd op ile door de officieren van De A-lok uitgeloofde medaille. Wim Ran doel puntte vier malen. De snelle voorhoede van De Mok gaf de Boys dadelijk handen vol werk. Reeds na 5 min. nemen de gasten de leiding, doch W.Ran maakt spoedig gelijk op fraaie wijze gelijk. Door een misverstand in de achterhoede der B's neemt Je Mok opnieuw de leiding. Rust 2-1. De 2e helft zijn de B's met de wind in de rug spelend veel sterker. IX' achter hoede zette nu de voorspelers goed aan: het werk. en al vlug maakte Wim gdlijk. Jn. Schrama bezorgt dan zijn club de lei ding. De Mok lijkt uitgespeeld. Jn. Hop man en W.Ran (2 doelpunten) voeren dc stand op tot 6 2, waarmee het eindo komt. De belangstelling was goed. Scheidsrechter Van de Schilden leidde uitstekend. Voor a.s. Zondag geen pro gramma. M. FRICO-chocolade-melk is nu ook op Texel verkrijgbaar. Voor engros: J. de Wit, Weverstraat. Nadere bij zonderheden in volgend nummer. SCHOOLVOETBAL. IX uitslagen van Zaterdag waren: Chr. SchoolRKS 0—4. Oudeschild De Koog 1 0. Vooral de laatste wedstrjjd was er een, waarin liet aan spanning niet ontbrak. We dachten al, dat een gelijk spel het resultaat zou zijn, maar Oudeschild slaagde er zoowaar in, één minuut voor het einde de winnende goal te maken. Daarmee is 't hun gelukt de onderste plaats, die zij steeds hadden ingenomen, te verlaten. De Koog werd nu „hekkeslui- ter". Wanneer de belangrijke wedstrijd RKSOLS A wordt gespeeld is nog niet bekend. Zaterdag 9 Juli in elk geval niej:, aangezien tegen het spelen op die dag, enkele bezwaren zijn. In de krant van Zaterdag a s. hopen wij de dag bekend te maken. De stand is nu: RKS 5 5 0 0 35— 0 10 OLS A 5 5 0 56— 4 10 Chr. School 6 4 (l 2 38—15 8 OLS B 6 2 1 3 4-37 5 (Xstercnd 6 2 0 4 14-13 4 Oudeschild 6 1 (1 5 2—49 2 IX Koog 6 0 1 5 2—23 1 G. spel zagen. Het is ontroerend, overtui gend, gaaf, miraculeus. De Residen tiebode: Dit is nu de film. waaraan in de werkelijke zin van het woord jong en oud hun hart kunnen ophalen. Zeld zaam prachtige fotografie. Dit is een film, die iemand beter maken kan. DE WEG TERUG. (Vrijdag en Zaterdag.) De verfilming van Erich Maria Re marque's „De weg Terug", het vervolg op „lm Westen nichts Neues", schetsi het repatrieeren van een verpletterende legermacht op ongekend suggestieve wijze. „De weg Terug" is een anti-oor- logsch film. Zonder een wereldbeschou- wing te propageeren of te veroordee- lyn zonder stelling te nemen tegen, of afbraak te doen aan bepaalde richt lijnen is zjj in haar eenvoud van struc tuur ontroerend en indrukwekkend. De wapenstilstand is afgekondigd. De frontsoldaten keeren huiswaarts. Maar zij; vinden niet de maatschappij van voor de oorlog: alles is veranderd ook zjj" zelf zijn veranderd, leder probeert, zoo goed als hij kan, zich weer in de ge ordende maatschappij in te scharen, in de maatschappij, waar 't recht van de re-> volver niet geldt. Maar is het niet te begrijpen, dat een in wezen goedmoedige jongen als Albert dit een oogenblik ver geet, als hij zijn verloofde meteen ander in een cabaret aantreft? De frontjaren hebben zijn karakter veranderd. Tever-i geefs pleitten zijn vrienden voor hem. hij wordt veroordeeld. Dan rukt Ernst, zijn vriend, zich het ijzeren kruis van de borst; hij smijt het op tafel van de held, van de dag: de officier van Justitie. .Zijn verloofde Elsa beseft dit gebaar, ze voelt) dat voor deze jongens het gewone recht niet kan gelden, dat zij door dev oorlog moreel verminkt zijn. En zij hoopt op vrede voor haar kinderen, vrede voor immer. 'BEN HUR (Vrijdagmiddag.) IX film Ben Hur. die als „zwijgende" film een ware triomftocht door de we- j reld maakte en door millioenen is aan- schouwd en bewonderd, behoeft weinig aanbeveling. Deze prachtige film, die' thans als geluidsfilm wordt gebracht, zal niet nalaten op de toeschouwers een on vergetelijke indruk te maken. Wie zich het succes, dat „Ben-Hur" indertijd i oogstte, herinnert, zal zeker met dit bie- i zondere filmwerk kennis willen maken.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5