Excursie Ver. van oud-leerlingen L. Landbouwschool. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant EEL TEXEL WEET HET TWEEDE DAG. DE PROEFBOERDERIJ HEINO. De volgende dag werd al vroeg gestart om een bezoek te brengen aan de proef- boerderij Heino. Deze boerderij, groot 25 H.A., waarvan 15 H.A. bouwland en 10 H.A. weiland, is tot stand gekomen op initiatief van de Overjjsselsche Maat schappij van Landbouw, de L.T.B. en de C.B.T.B. Ze wordt gesubsidieerd door liet Rijk. Heino wordt jaarlijks door ongeveer 5000 personen bezocht. Het eerst gin gen we naar de varkensselectie en mesterij. Hier werden biggen, minstens 4 van een toom waarvan de ouders staan inge schreven in het varkensstamboek, onder een bepaald plan (hoeveelheid voer, ge-, wichtstoename en algemeene ontwikkeling worden dagelijks gecontroleerd en later wordt de kwaliteit beoordeeld) gefokt. Indien deze varkens aan alle eischen vol-' doen, mag de zeug de naam dragen van „ster-zeug", wat later voor de afzet van. fokmateriaal groote voordeden geeft. Daarna bekeken we de veldjes, die op verschillende diepte waren geploegd (15 tot 30 cM.), hierop was practisch geen' verschil te zien. Anders was het echter met het proefveld van stalmest, groen-, bemesting en kunstmest. Daar zagen we. de haast onmisbare kracht van stalmest en groenbemesting op de lichte grond. Ook. |>ij de kali-proefvelden met granen vie len die peroeelen sterk Qp, wtaar d§ kali bemesting al een paar jaar achterwege, was gebleven. Hier wees men er op, dat de proefvelden met haver van het) vorige jaar met 300 Kg. kali 40 pet. pen H.A. iets hooger opbrengst gaven dan, die, welke bemest waren met 400 en 500 Kg. per H.A. (door een te hooge kaligift ontstaat luxe verbruik.) Ook bij de haver- proefvelden, vroeg en laat gezaaid, werd er op gewezen, dat haver toch vooral zoo vroeg mogelijk gezaaid moet worden» De vroegst gezaaide veldies gaven biina altiid de hoogste opbrengst. Ook stond oq Heino nog een grasdrogerij.: ze werkt met heete lucht. Hier werd het gras, afkomstig van de proefvelden, ge-, gedroogd, om daarna opgestuurd te worn den naar Wageningen, waar het opvoev dingswaarde wordt onderzocht. WE BEKIJKEN STAPHORST, Nadat we het voor ons voornaamste be keken hadden, reden we over Zwolle naar Staphorst, waar we een boerderij zouden bezichtigen. We ^agen Staphorst op zijn best, want net zou die dag de nieuwe, burgemeester ingehaald worden. Alle boerderijen, die we daar zagen, wiaren. van het zelfde type. en met dezelfde kleuren geverfd. Na eerst in een boerderij, de practisch ingerichte schuur te Jieh- ben bekeken, mochten we ook het woon huis zien: overal steenen vloer met witi zand. In een hoek tegen de schuur toon de vrouw des huizes ons vol trotsch het Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. EXCURSIE van de Vereen, voor Bedrijfs voorlichting naar de Wieringer- meerpolder. Meer dan 50 personen namen deel aan, bovengenoemde excursie (waaronder en kele van 70 en 74 jaar) onder leiding, van de heer E. van den Ban. Met Ide boot van kwart voor acht vertrokken we; aan Den Helder stonden inmiddels de bussen gereed, welke ons regelrecht over Wieringen naar Wieringerwerf brachten. Hier kregen we twee geleiders mee, waars na we in het gymnastieklokaal een kleine, uiteenzetting kregen over de droogmaking en het in cultuurbrengen van de Wierin- germeerpolder. Na deze uiteenzettingl werd een groote landbouwschuur bezich tigd, waar we de drain-greppelploeg vaa Matthijssen in oogenschouw namen. Een zware onhandige machine, welke zeer waarschijnlijk niet zoo heel erg heeft voldaan. Men legt de drains nu alle met de hand. Hierna werd bezichtigd een klein type boerderij op 20 H.A. Alles maakte een keurige en rujme indruk. Daarna werd gereden door het gebied van de grofkorrelige zandgronden maar- Slootdorp, waar de boterhammen genuts tigd werden. Daarna vervolgden we on zei tocht door de betere gronden, naar de: boerderij van de heer Langereis. Op deze boerderij, welke 80 H.A. groot is, wordt alles zooveel mogelijk met ma chines behandeld. Men heeft n.l. slechts twee werkpaarden. Dat er onder de boe ren ook werktuigkundigen voorkomen, werd ons getoond door een zelf gecon-l strueerde motorwied-zaaimachine op lucht banden Na nog vele andere machines in oogen schouw te hebben genomen, gingen we, naar het bedrijf van de heer Van Galen. Op dit bedrijf, hetwelk ook 80 H.A. groot is, worden 8 werkpaarden gehouden. Als voordeel voor de paardenbespanning noemde Van Galen, dat de afvalproduc-i ten, zooals bietenkoppen en kaf, nuttig kunnen worden aangewend. Voor zjjn transport gebruikte deze landbouwer een, auto-trekker. Het ploegen geschiedt hier met twee spannen van vier paarden, voor een drieschaarploeg op een diepte vair plm. 20 cM.; per dag wordt 2.5 H.A. ge-i ploegd. Op deze boerderij troffen we verder aan een zakkenklopmachine (welke de naam van machine eigenlijk niet kan dra gen), een handig, goedkoop werktuig,, waarmee men vijftig zakken per uur kan schoonmaken. We kruisten nog wat door) de polder, waar ondanks de droogte de gewassen (hoofdzakelijk tarwe en haver) er heel goed voorstonden. De pachtprij zen van deze gronden variëeren van 35- 80 gld. per H.A., terwijl er voor de drai nage f 10 per H.A. moet worden bijbe taald. Zoo kwamen we weer in Wieringer werf, waar we afscheid van onze gelei ders namen en het gezelschap zich in tweeën splitste. Een gedeelte ging n.l. met de boot van twintig over vier naar Texel. Het grootste gedeelte van |het gezelschap ging echter over Aartswoud| en Winkel naar Lutjewinkel. EEN GEWELDIG BEDRIJF, Hier werd eerst een aanval op een café gedaan, waarna we de Zuivelfabriek) „West-Friesland" bezichtigden. Een geweldig bedrijf; jaarlijks wordt hier 21 niillioen Kg. melk verwerkt. Allereerst namen we een kijkje in het karnlokaal. Hier stonden een paar karnkneders, elk met een inhoud van 7000 L. Een Drachtig, onderdeel van het bedrijf was voorts! cle melkinrichting. Hier worden per uur 4000 flespfchen melk gevuld, per dag plm. 30.000. Ook de melkpoederfabricatie trok aller belangstelling. Ben schitterend be drijf, waar we op voorkomende wijzie werden ontvangen en rondgeleid. Nadat we ons de chocolademelk goed hadden doen smaken, reden we over Barsinger- horn weer naar Den Helder. We wareri mooi op tijd. Na een „korrelpr,aatje" op een schommelende boot, kwamen we weer op ons schapeneiland aan. Hier werd afscheid genomen van de heer E. van den Ban, aan wie hartelijk dank werd gebracht voor het organiseenen en leiden van deze welgeslaagde tocht. We zouden deze excursies bijna de „Van den Ban- trips" gaan noemenK.U ,Emoe BIJ DE OPENING VAN DE LIJN NEDERLAND—AUSTRALIË. De heer Enthoven overhandigt op Schiphol aan de gezagvoerder der A. Viruly, de K.N.I.L.M-vlag bij het vertrek van het eerste vliegtuig z.g. „vrijerskamertje". Zoo'n vertrek vindt men daar in iedere boerderij. Na dit be zoek gingen we naar hotel Waanders, waar een broodtafel klaar stond. Van Staphorst reden we naar Meppel, waar we de Coöperatieve Landbouwbank en 'ti gebouw der Handelsvereeniging beke ken. Deze vereen, is op een na de groot ste van Nederland. De afzet van deze coöperatie bedroeg jaarlijks bijna 4S000 ton veevoeder en 25000 ton meststoffen, Alle machines, die hier stonden, konden, met behulp van een schakelbord van en kele vk. meters in en uit haar werk ge steld worden. Na ongeveer een uur in dit groote pakhuis te hebben rondge- gedwaald en het werk te hebben zien ver richten van verschillende mengmachines,, stapten we weer in de reiswagen, die ons1 door Friesland op de afsluitdijk bracht. Hier werd in de lunchroom even gepau zeerd. Onverwacht werden hier de foto toestellen opgesteld: een hier aanwe zige jonge dame beweerde, dat de Texel- sche jongens met kussen konden. Een langdurige demonstratie van een jonge Texelscne boer bewees het tegen deelVandaar reden we naar Den Hel der. Hoogst voldaan kwamen we met de laatste boot op Texel aan. On hartelijke wijze dankte de voorz. de beer E. van den Ban voor de prettige^ uitstekende leiding. Het uitstapje, zoo, zei hij, is voor 100 pet. geslaagd. DiaC hebben wij in hoofdzaak aan u te danken, - K. FOTO'S van deze excursie zijn te be komen bij J. P. Eelman. r. IAIs hel staat in de Texelsche Courant. NAAR TEXEL. De Van der Schuyt-trip telde Donder dag 22 deelnemers. ONGEVAL De heer C.Keijser, Ruitersplaats, strui kelde deze week over zijn hond., die plotseling langs hem heen rende. K. brak bij die val zijn rechterarm. Nadat zijn huisdokter hem behandeld had, heeft hij zich naar het hospitaal te Den Helder begeven. Gelukkig werd daar geconsta teerd, dat de breuk van die aard is, dat K. spoedig weer geheel hersteld zal zijn NACHTREGISTER We herinneren hotel- en pensionhou ders. voor zoover noodig, aan art. 438 van het Wetb. van Strafrecht, waarbij bepaald is, dat zijl, die er beroep van maken, aan personen nachtverblijf te ver schaffen, een nachtnegister moeten bij houden, vermeldende: naam, beroep en woonplaats, alsmede dag van aankomst en vertrek. Nalatigheid kan met f25y-« boete, bij herhaling zelf met zes dagen hechtenis gestraft worden. Boekhandel Parkstraat heeft die registers, goedge keurd door de politie, in voorraad; ze kosten 47 cent. VAN EZELS GESPROKEN. I Onlangs wijdde een der groote dagbla den twee artikelen aan Texel. Daar zijn we dankbaar voor. Ze vestigden de aan dacht weer eens op de vele genietingen, welke de Texelbezoeker ten deel vallen. Dat is reclame, die onze V.V.V. geen cent kost, maar niettemin kostelijk is. Maar toch stuitte ons iets in die repor tage en wel een aanmerking aan het adres> van hen, die wagen te zeggen en te schrijven: TeSSel. Letterlijk stond er: „Ezels spreken soms van Tessel; het is duidelijk, dat zij noch de harde korte golf van de zee, die De Ru vier wiegde, noch het steile duin van de kust kennen, die de harde X vergen en niet de sloome dubbele S, Zoo zijn sommige schoolmeesters". Nu snappen we heelemaal niet, wat die golven en dat duin met de spelling van' Texel (Tessel) te maken hebben. Maar dat zal wel aan een gebrek aan literaire begaafdheid te wijten zijn. Maar duide lijk is hier, dat de schrijver de kluts kwijt is. Immers: in dit geval is het schrijven en uitspreken van de na,am onzer ge meente als TeSSel volkomen verantwoord. Wij weten heel goed, dat „men" deksel verbastert tot „dessel"; dat potlepel „pol lepel" werd; ban(ne)ling „balling", enz. Maar aan dat woord Tessel zit een heele historie; het moet afgeleid zijn van t' IJsfeel; het eiland althans het grondgebied, dat na het ontstaan van het Marsdiep eiland werd zou n.l. aan een zijtak van de ljs(s)el gelegen hebben. Etymologisch beschouwd is de spelling Tessel dus juist. Tegen aanvaarding van het voorstel van het Koninkl. Ned. A,ard- rijksk. Genootschap, om Texel om te doopen tot TeSSel, bestaat o.a. danook! niet het minste bezwaar. Gebruikers van de SS-spelling met „ezels" bestempelen, is, zachtjes uitgedrukt, zeker niet vrien delijk. DE KOOG. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. B. Epe, slaagde deze week te Den Haag voor de. Nijverheidsakte Na. LANDBOUW VEETEELT WOLCASEINE. Van de in totaal 4ï5 ton caseïne, welke in Mei in Nederland werd geproduceerd, was 235 ton textielcaseïne of wiel 56.5 pet. van het totaal. Na negen maan den er werd in Sept. mee begonnen heeft dus de productie van de grondstof voor melkwol die van de gewone caseïne overschreden. Van Sept. tot Juni werd ruim een millioen Kg. textielcaseïne naar Italië en Polen uitgevoerd. Dit komt over een met ongeveer 36 millioen kilo onder- melk, die dus onttrokken werd aan de bereiding van magere kaas en melkpro ducten. In de eerste week van Juni is bovendien nog 64 ton textiel caseïne ge produceerd tegen 40 ton gewone caseïne. Het Handelsblad teekent hierbij aan: In de korte tijd, dat de fabricage in on& land ter hand is genomen sommige fabrieken werken pas enkele maanden is dus reeds 40 millioen kilo ondermelk tot dit nieuwe product verwerkt, overeen komende met 3.5 millioen kilo magerè melkpoeder, dat is dus 70 pet. van de hoeveelheid, welke de regeering in de zomer van 1935 tot steun aan dat product uit de markt nam en ten koste van veel geld tot veevoeder liet denatureeren. Het kan dus niet anders, aldus het Handelsblad, of van deze wolcaseïne moet reeds thans een steunende werking uit gaan ten bate der overige ondermelkpro ducten. MEYER HAMEL S REVUE 1938. VHUP HOLLAND". Men schrijft ons: Na de vele sucoes-tournée's van Meyer Hamei's Revue brengen we u thans onze schlager-non-stop-revue „Hup Holland". Meer dan zes maanden is deze revue de sensatie geweest van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en duizenden in den lande hebben reeds van deze revue ge noten. Niet alleen de kostbare aankleeding van deze revue is het gesprek' van de dag geweest, maar zeer zeker ook de beste bezetting, die men zich voor een revue denken kan. De meest populaire artisten staan u borg voor 100 pet. amusement. Niemand minder dan de beroemde ko miek Isidore Zwaaf zal deel uitmaken van het ensemble. Na de vele successen in de diverse groote revue's in Nederland, zal hij ook nu wederom bewijzen, de grootste revue-komiek van Nederland te zijn. Naast Isidore Zwaaf zal de bekende actrice Wiesje Bouwmeester deel van het ensemble uitmaken. Ongetwijfeld is de roem van Wiesje Bouwmeester tot op Texel doorgedrongen, niet alleen door de vele revue's, waarin zij reeds optrad, maar tevens door de vele radio-uitzendin gen, die haar populair gemaakt hebben tot in het kleinste gehucht van Neder land. Onmiskenbaar is Wiesje Bouw meester de meest-komische revue-actrice. En, alsof die twee niet reeds voldoende waren om een zaal de geheele avond te laten gieren van het lachen, heeft de directie nog een bekende komiek geënga geerd en wel niemand meer of minder' dan Frits Schakels. Zij, die in vorige ja ren kennis gemaakt hebben met Frits Schakels, zullen ongetwijfeld de pret tigste herinneringen aan hem bewaard hebben en zij zullen er stellig naar snak ken hem wederom in zijn verschillende type's, zijn geestige rollen te zien spe len. Naast dit drietal sterren komt ver der nog het geheele ensemble, waarbij wij vooral de aandacht mogen vestigen op de prachtige- heldenbaritonzanger Alb. Heineman en de voortreffelijke zangeres Tilly van Vliet. Een perfect geschoold ballet zal wederom voor u optreden, ter wijl een aantal revue-schoonheden als mannequin haar medewerking zullen ver- leenen, terwijl het orkest onder leiding staat van de bekende componist Dr. Fred. Man. Een schat van costuums ontwor pen door de Parijsche kunstenaars en ge dragen door een keur van meisies zul len u gratie en schoonheid brengen, ter wijl aan de decors en lichteffecten! zooals steeds de grootste zorg is besteed. Het geheel wordt onder per soonlijke leiding en regie van Meyer Ha mel ten tooneele gebracht. Het zou ons te vervoeren, u alle pers verslagen te vermelden. Genoeg zij het, u mee te deelen, dat de pers in Amster dam, Den Haag en Rotterdam unaniem en met de grootste lof over de geestige inhoud en de prachtige aankleeding van deze revue geschreven neeft. De revue zal hier in dezelfde bezetting opgevoerd worden als in de groote ste den. Een zeer groot aantal, artisten zal zijn medewerking verleenen. Wij kunnen dus een bezoek aan de revue „Hup Hol land", in de groote Schouwburgloge Kinsbergen, Koogerstraat qp Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli a.s. ten zeerste aanbe velen. Voor de jeugd heeft de directie van Meyer Hamei's Revue nog een bie- zondere attractie en wel een kinder-- revue onder de veelzeggende titel „De Kwajongensstreken van Flip en Flap, waaraan 't geheele gezelschap zal mee werken. Deze kinder- en familie-voor stelling zal gegeven worden Zondagmid dag 2.15 in de Schouwburgloge. (Zie adv.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6