Wol op do Wereldmarkt. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Tegen zweiuier en blauwuier Ruiter-Toerisme. N.V. WACO Autobusdiensten MM y sffiSEEaasfflffl® si a a a fflaaaaaaffifflS' y aasiaaaaaaa VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL. HENRY FORD, die 30 Juli a.s. vijf- en-zeventig jaar hoopt te worden. (Van een financ. medewerker.) AUSTRALISCH WOLSEIZOEN. De verkoopen van Australië gedurende het seizoen 1937-'38 (afgesloten per 30 Juni j.L) geven, ten opzichte van het vo rig seizoen, een kleine vermindering te zien,' n.l. 2.71 millioen balen en vorig seizoen 2.82 millioen balen. Bedroeg de achteruitgang der verkochte hoeveelheid dus slechts 4 pet., de waarde der verkoo-1 pen daalde aanzienlijk, n.l. ongeveer 25 pet. De gemiddelde prijs per Kg. bedroeg gedurende het afgeloopen seizoen f 1.03 per Kg. (vorig seizoen f 1.38). Op net oogenblik is de prijs belangrijk beneden dit gemiddeld prijsniveau, ennogi steeds deelt hij langzaam: April '38 f0.86 per Kg. vette wol. Mei '38 f O.841/2 per Kg. vette wol Juni '38 f0.83 per Kg. vette wol Het is te hopen, dat deze daling zich' niet verder zal voortzetten. NIEUWE VEILINGEN. De veilingen vinden in deze maand te Londen plaats van 12 Juli t.m. 27 Juli. De catalogus vermeldt een aanbod van 01.000 balen. Te Liverpool wordt van 19 t.m. 22 Juli een veiling van koloniale wol gehouden. Aanbod 22.800 balen. HANDELSVERDRAG. 1 Juli j.l. is een nieuw JapanschAu stralisch handelsverdrag in werking ge treden. Japan zal het a.s. seizoen 400.000 balen wol van Australië afnemen. Japan heeft zich verplicht tweederden van zijn totale wolimport uit Australië te betrek-* ken en drievierden van zijn import boven 500.000 balen. Bovendien moet Japan, alsi vergoeding voor het feit., d(at het de 800.000 balen van de vorige overeen komst niet geheel heeft afgenomen, dit seizoen 100.000 balen extra invoeren. Om-, gekeerd moet Australië een groote hoe-- veelheid Japansche textielgoederen af nemen. FRED. v.d. M. 1 HOEVEEL BELANGSTELLENDEN zijn er voor de Marine (Ingezonden.) Deze vraag stelt het Comité „Onze - Marine" aan het Nederlandsche volk met de bedoeling het resultaat er van te overhandigen in een album met hand- teekeningien, aan de Commandant van Hr. Ms. „Tromp" als dit nieuwe schip voor de Koninklijke Marine in Augus tus a.s. in dienst gesteld zal worden. Diet belangstelling voor de Marine komt op de meest juiste wijze tot uiting door een daad. Iedereen, die aan zijn belangstelling uiting wil geven, wordt verzocht een bijdrage te zenden aan het Comité „On ze Marine", giro 42883, Den Helder, met vermelding „voor Hr. Ms. Tromp". Men ontvangt dan een kaartje, waarop een handteekening kan worden geplaatst. Dit geldt zoowel voor personen als ver- eenigingen. Voor de ingekomen gelden zal een geschenk worden gekocht, dat mede ten goede zal komen aan alle op varenden. Het Comité hoopt, dat er op deze wijze duizenden handteekeningen bij een zullen komen. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 9 Handelsinformatie- en Incas- 9 sobureau voor de Midden- 9 stand, opgericht 1864, biedt 9 in deze tijd groote voordee- len O Een volledig prospectus, 9 waaruit zulks duidelijk blijkt 9 met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgöe courant Q 9 wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. EEN VLASTREKMACHINE OP TEXEL Door een Belgisch deskundige op het gebied van vlasbewerkingsmachines is o.a. een vlastrekmachine geconstrueerd. Deze machine heeft in 1937 in België en Frank rijk gewerkt met goede resultaten. Dit jaar is ze op verschillende tentoonstellin-, gen. ook in Nederland gedemonstreerd en verscheidene vooral Zeeuwsche - landbouwers hebben er al een gekocht1 en zullen er dus nu hun vlas mee trekken, of al getrokken hebben. Natuurlijk hoort men over deze nieuwigheid tegengestelde meeningen. Voorstanders beweren, dat de machine het werk heel goed doet en veel goedkooper dan op de oude manier: plukken met de hand. De machine heeft drie lange geleiders, die het vlas tusschen 2 over elkander, maar in tegengestelde richting draaienjde schijven leidt, waarop dikke rubberlagen zitten, waardoor het vlas weinig beschadigd wordt. Ze leg^ het vlas in een lang zwad, maar bindt heti niet. hoewel er in de Haarlemmermeer,1 al geprobeerd wordt, het ook machinaal' te binden. 3 H.A. kan per dag door één man, één paard en de machine worden gedaan volgens de opgave' (dan NIET1 gebonden!). Ik zag een berekening, vol-; geus welke dit op f7.50 per H.A. zou, komen. Dit lijkt me wel wat heel wei nig. Tegenstanders vermoeden, dat al het' vuil zal worden meegetrokken en het vlas wordt beschadigd. DEMONSTRATIE OP PADANG. De Bedrijfsvereen. wou graag op Texel een demonstratie met de machine ,eii aan de voorz., de heer De Lugt, is het te danken ,dat dit nu a.s. week gebeuren, zal Maandagmiddag (en Dinsdag zal met de machine gewerkt worden op een stuk vlas op Padang aan de Postweg in Eier-i land, tegenover Hunzingo. Wie er be lang in stelt, ga eens kijken. E.v.d. B. HET PROEFVELD. Het proefveld der B. V. staat er goed voor, al leed het ook van de droogte.' Wie belang stelt in verschillende gerst-i en havergewassen, pioet er nu heen. Het nieuwe groenvoer „Voedermalva" groeit geweldig. Er staat nu ook boterzaad. De korrelmais heeft ook de gang aange nomen. Dinsdagavond 19 Juli zijn we er voor lien, die willen kijken en inlichtingen wenschen. Oud-leerlingen landbouwschool als u tijd en lust hebt kom dan Dinsdag avond. We kunnen danook misschien wat andere dingen gaan zien. E.v.d.B. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de luiid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. De Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting voor de Landbouw stelt, in samenwerking met de heer H. Fnederiks, dierenarts, en, de Rijksserummrichting, pogingen in het werk 0111 de schapenziekten „zweiuier" en „blauwuier" op doeltreffende wijze te bestrijden. Aan de Texelsche schapen houders werd een lijst gezonden met ten reeks vragen, op die ziekten betrek-i king hebbende. Van een 34-tal boerem kwamen de staten ingevuld terug, met het resultaat, dat men thans beschikt over gegevens, betrekking hebbende op 3100 schapen. De ziekte blijkt van tamelijk groote omvang te zijn. Zeker wel twee pet. van Texels wolvee stapel is aangetast. Het sterfte percentage is vrij hoog, zoodat de financieele schade aanzienlijk moet worden geacht. We hebben onlangs een paar maal een oproep gedaan met het doel, de Vereeni- ging de beschikking te doen krijgen over een aantal monsters melk van aangetaste sëhapen. Thans heeft de Rijksserum-In- richting te Rotterdam er reeds 60 onder zocht. Gebleken is, dat we te doen heb ben met een bepaalde bacterie. Er wordt nu een serum bereid en daarmee zullen proefentingen worden verricht op bedrij ven, waar de ziekte al jaren slachtoffers maakt. De enting geschiedt door de heer Fre- deriks. De Vereen, voor Bedrijfsvoor-, lichting komt, voor zoover noodig, in de kosten tegemoet. We maken van de gelegenheid gebruik om nog eens de aandacht op het werk] van deze vereeniging te vestjgen. Het is de redelijke plicht van iedere veehou-* der en van iedere landbouwer om lid van deze organisatie te zijn. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. ,C. K., Oosterend fl. WAT STRAFBAAR IS. Verkoop van opgevangen Postduiven. De heer J. van Zoelen schrijft ons: De laatste tijd bereikten mij van enkele zijden mededeelingen over personen, die opgevangen duiven verhandelden. Er zjjn hier postduiven verkocht door iemand voor 50 cent per stuk; een duif was uit België afkomstig; de kooper kwam bij niij, om de duif op te geven, omdat hij besefte, dat het met dit verkoopen niet goed was. Laten de verkoopers van deze duiven toch bedenken, aan welk gevaar zij ziclï blootstellen, daar dit zeker zwaar ge straft wordt bij aangifte. Het is een kleine moeite om een aan gevlogen duif op te geven. In de meeste gevallen komt er bericht op. Dit jaar zijn er veel duiven verdwaald door het slechte weer, maar gelukkig kan, ik vele betuigingen van dank toonenvoon het terugbezorgen hiervan. U kunt de duiven die bij u aankomen, altijd opgeven als „gevonden voorwerpen" bij de Po litie; deze zorgt dan wel, dat het bericht doorgegeven wordt. Wij belasten ons verder met terugzen ding; zoo er onkosten aan verbonden geweest zijn, gaan de duiven onder rem bours terug. U kunt de duiven ook rechtstreeks aan ons opgeven: voor Die Cocksdorp bij G. de Graaf, hokcontro- leur der Vereen. Texel, bij G. Buis, dev Dennen, voorz. der Vereen, en bij J. van Zoelen, secr. der Vereen., tevens secr. van het Hoofdbestuur der N.N.B.v.P. Een onnut leven ffi SS is een vroege dood. fg ffi Goethe. g] KING, DE SPEURHOND. 15. Met behulp van een ijzeren staaf wist oom Mulligan het dikke houten luik open te breken. Onder het luik bevond; zich een kleine, vrij ondiepe ruimte, op de bodem waarvan een lederen buidel lag. Je kunt begrijpen, dat deze gauw opge-, haald werd. Mulligan maakte hem met beyende handen open en....... daar lagen de glanzende jiaarlen van Wilson. Met bonzend hart en ogen, tintelend van vreugd, bogen beiden zich over de kost bare voorwerpen. Maar voorkoig konden zij zich niet lang over hun succes ver\ heugen, want de Chinezen zouden het kleine eiland spoedig hebben afgezocht en dan naar hun schip terugkeren. Vlug werd de buidel dichtgeknoopt en in Mul ligan's zak gestopt. 16. „En nu hier zoo gauw mogelijk vandaan!" sprak Mulligan opgewonden, „want je snapt, Jimmy, dat de rovers in tussen in de gaten gekregen hebben, dat zij op een dwaalspoor zijn gebracht". Be hoedzaam slopen onze vrienden de trap op naar het dek en juist wilden zij weec in het roeibootje stappen, toen Jimmy vol schrik terugdeinsde. „Oh", kreet hij, „daar komen ze terug!" Ja, de rovers kwamen terug. Bij een vorige rooftocht hadden zij nog een roeiboot buitgemaakt, welke zjj in het dichte struikgewas hadden verstopt. Neen, op deze mogelijkheid hadden Jimmy en Mulligan niet gerekend. De Chinezen, die er lang niet vriendelijk uitzagen, kwa men al dichterbij. BOEDJONNY, de Russische maar schalk, van wie het gerucht wilde, dat hij bij Stalin in ongenade was gevallen. Bij de laatste groote pa rade op het Roode Plein te Mos kou stond de maarschalk nog naast de minister van oorlog Woroschilow.... w Stel het goede, dat je vandaag -g a kunt doen, niet tot morgen uit. S3 We lezen in „De Kampioen" van 9 Juli; IDE N.R.T.C. WEER OP TEXEL. Voor de derde maal organiseerde de Nederl. Ruiter Toeristen Club voor haar leden met Pinksteren een tocht naar Texel. De ruitertochten op beide dagen werd ongeveer 40 K.M. tien 0111 tien (tien minuten stap, tien draf) afgelegd werden voorbereid door de heer H. Fre- deriks, dierenarts op het eiland Texel, Ruiterconsul van de A.N.W.B. Onder ge leide van Gerrit Koorn, een boerenzoon, die alle paarden kent (verleden jaar, toen zijn bestelde hulpen zich verlaat hadden, hield hij op zijn eentje 17 paarden vast tijdens het kopje koffie der ruiters) ne men we kennis van de vele schoonheden van het eiland. Het gaat over landwegen, langs uitgestrekte roggevelden en weiden, waar de merries met haar veulens ons zoo ver mogelijk vergezellen en waar de lammeren in de luwte van de Texel sche schapenwalletjes liggen. Waar zul len ze die beschutting vinden, als men die walletjes door palen en draad gaat vervangen, waarvan het onderhoud ge makkelijker is We tornen door de den nen, reeds hoog opgaand hout, door Staatsboschbeheer aangelegd, langs de schilderachtige geveltjes van Den Hoorn, door dichtbegroeid duinterrein, langs het strand. Maar de grootste verrassing komt als we van de landzijde naar de z.g. Sluf ter afdalen, een inham in de duinenrij, die bij ruw weer en harde zeewind een onstuimige golvenzee wordt, nu echter een in rust en zonlicht badende vlakte:1 de watervloed is teruggeloopen tot een stroompje, waar de paarden gemakkelijk doorheen gaan. Prachtig gelegen op de hooge dui nenrij is het Badhotel bij De Koog ons rustpunt de tweede dag, met aan een zijde uitzicht tusschen begroeide dui nen op de zee, beneden, naar de andere kant in de laagte, zoover het oog reikt, het groene eiland. En dan de vogels, lepelaars in de vlucht, bergeenden en kluten in het wa ter van de Slufter, in de weiden kemp hanen (nu wel is waar niet meer kam pende), roodbeenige tureluurs, terwijl.de iucht vol is van het waarschuwende wul pengeroep, de vroolijke bonte-pietenkreet en het kiewiet-kiewiet van de vogel, die zichzelf voorstelt. Verder de' genoeglijke en smake]ii'»; maaltijden in De Lunchroom" onder het pseudoniem van de leider Mr. J. H. van Schermbeek, waar de echtgenoote van de Burgemeester, die ons ook te paard, vergezelde, en de Ruiterconsul met zijn vrouw tot ons genoegen en tevens tot verrijking van onze kennis mede aanzaten. Daar er geen paarden meer aanwezig waren, bestegen de jongeren van het ge zelschap, na tafel voor verdere bezichti ging van het eiland, fiets en tandem. Tenslotte, als klap op de vuurpijl, de terugreis per F 36, waarvoor Texel was uit- geloopen; immers dit vliegtuig was daar nog nimmer te voren verschenen, en was nu ingelegd wegens het groote aantal luchtreizigers; met 32 reizigers was het volgeboekt. D. W. M. Sinds 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2