Victoria-Water AKKERTJE TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT V.I.O.D. verhoogt haar uitkeeririgen Texelsohe Berichten Electrificatie van Eierland. De Gemeente Texel gaat een leening aan. I Zaterdag 16 Juli 1938 bij hoofdpijn of migraine. Neem dadelijk 'n NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuvt-trip namen Donderdag 28 personen deel. EXAMENS. Mej. F. Kikkert Md., Koogerstraat, leerlinge van mej. W. Dijt Cd., alhier,, slaagde Woensdag 13 Juli te Amsterdam voor het Federatie-„Groote" examen kan- toorstenografe, 130 lettergrepen. ||||||.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| IIHIIIIIIII RIJMELARIJTJE. 111111111111 ||||||!iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiin>iii|||||| ZOMER. Dichterlijke pessimisten, Die helaas niet anders wisten, Dan hun boezem te verlichten Met een stroom van treur-gedichten, En maar alle dagen klaagde', Dat de zomer nog niet daagde, Hebben we weer stof ontvangen Voor een serie jubel-zangen, Wijl de zomer lang begeerde Eindelijk toch arriveerde En meteen zijn alle menschen,. Binn'en buiten onze grenzen, Heele dagen druk in actie Voor de groote zomeractie. Koffers worden afgeladen Tot ze puilen bij de naden En omsnoerd met dikke touwen Daar de sloten toch niet houwen Fietsen sleept nien weer naar buiten,.. Oude. scheeve. stijve kuiten Traopen noest od de pedalen Om de schade in te halen Op het strand is alles drukte. Als het je toch eens gelukte Daar een lofzang op te schrijven Waar zou wel het einde blijven Pa, het „lastdier" der famielje, Voelt zich als een stok vanielje En denkt alle oogenblikken Door zijn knieën heen te zwikken. Japie dreint om handvol sausies, Trui valt gaten in haar kousies, Krissie lebbert aan het ijsie Van z'n jongste broertje Gjjsie. Henk trekt Sientje aan haar haren. Moeder heeft haar hals vol blaren. En Cato, 't gehuurde hitje, Maakt per Jan Plezier een ritje. Ja, 't is zomer en vacantie, Maar, wanneer ik naar die kant zie, Vind ik het voor mij ten leste Thuis nog maar het allerbeste. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL. binnen 'n kwartier zijl ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, let op AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. fiAPANTIF Wii garandeeren de goede UMlXHIl I IC werking van "AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont IIIHI# VAN ZON EN MAAN. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiillllll MAAN ZUN Datum: Op: Onder: Op: Onder Z 17 Juli 22,43 10.20 4.59 21,12 M 18 23 04 11,29 5,01 21,11 D. 19 23,27 12.43 5,02 21,10 W. 20 23.53 13,53 5,03 21.C9 D 21 24,26 15,07 5,04 21 08 V. 22 1 - 16.21 5 06 2107 Z. 23 1.07 17,31 4,07 21,05 Woensdag 20 Juli Laatste kwartier. KORRELS OF ENKELVOUDIGE MESTSTOFFEN. Volledigheidshalve vermelden we even, dat het artikeltje in het no. van Woens dag gezonden was door de fabriek van de Korrels. Op verzoek nemen we ook op het bericht, zooals dat in de mede- deelingen der B.V. stond en de leden gezonden werd. Op de excursie van de B.V. over Texel1 zagen we o.a. haver bij A. de Ridder;, waarvan een gedeelte met korrels, een an der gedeelte met enkelvoudige meststof fen was bemest. Het lij let me goed, (schrijft de heer E.v.d B.), hier even wat over te vertellen. Dit was geen proef, door de B.V. aangezet, maar door De Ridder zelf. Doel van De Ridder was, om net zooveel geld per H.A. te besteden aan kunstmest: op 't eene perceel aan korrels, op 't andere aan enkelvoudige) meststoffen, en dan eens te zien, hoe dat) afliep. Hier is de bemesting (Korrelperceel): 200 Kg. korrels a f 12.95 en 300 Kg. Kali 40 pet. a f4.30. Totaal f 38.80. Andere perceel: per H.A. 400 Kg. Super 20 a f2.60; 300 Kg. Kali 40 pet. a f4.30; 300 Kg. Zwavelz. Am. a f 5.50. Totaal f 39.80. Het meer of mindere werk aan strooien weegt op dit bedrijf minder zwaar, omdat alles met eigen personeel gebeurt. Toen de haver plm. 20 cM. hoog was, zag ik ze voor het eerst en was het verschil zóó sterk, dat De Ridder mededeelde, van, De Raad van Comm. van de N.V. T.E. M. heeft zich met dit schrijven tot de Alg. Vergadering van aandeelhouders gewend: Plaatsing van transformatoren en leggen van een hoogspan ningskabel. De stroomvoorziening van de percee- len in Midden-Eierland en langs de Floofdweg in Eierland heeft plaats van de zuil op de Hoek Hoofdweg-Wage- ningsche weg uit. De lengte van de laag spanningskabel langs de Hoofdweg be draagt ongeveer 3800 Meter. Nu op dit net een aantal motoren en een paar kookfornuizen zijn aangesloten, ligt het voedingspunt te ver van de verbruikers verwijderd. Bij hét electrisch koken wor den de nadeelen hiervan reeds ondervon den. Het is daarom noodig, van de kabel langs de Postweg af een hoogspannings kabel te leggen langs het Schoolwegje tot het kruispunt bij de hofstede Vrucht baaroord opdat aldaar een transforma tor als tweede voedingspunt voor deze lange laagspanningskabel langs de Hoofd weg dienst kan doen. Voor Zuid-Eierland geschiedt de stroomlevering van de zuil op het lucht-' vaartterrein uit. Ook langs de Postweg neemt de stroomafname toe, en wel voornamelijk door de aangesloten mo toren en fornuizen. Juist aan het eind van de laagspanningskabel is hier de grootste belasting, waardoor ook voor dit gebied het oprichten van een tweede transformator noodig begint te worden. ELECTRISCH DORSCHEN. Het treffen van de bovengenoemde voorzieningen is dringend noodig ge worden, nu enkele landbouwers in Eier land hebben besloten tot het electrisch dorschen van hun granen. Wil het elec trisch dorschen in de polder Eierland mogelijk gemaakt worden, dan zal nog in de loop van deze zomer tot de uitvoe ring van de werken dienen te worden overgegaan. DE KOSTEN: f6400.— De kosten worden begroot op rond f 6400, n.l. f 2950 voor de transformato ren en f3450.voor de hoogspannings kabel. In de loop van het jaar zijn verschil lende net-uitbreidingen tot stand geko men, waardoor het niet mogelijk is de kosten van de bovenomschreven werken uit de gewone inkomsten over het loo- pende jaar te bestrijden. Dientengevolge kan tot de uitvoering, volgens de statu-, ten niet worden overgegaan zonder goed-i keuring van uw vergadering. Naar vertrouwd mag worden zullen de leveranciers geen bezwaar maken tegen een regeling, waarbij de leveringen eerst behoeven te worden betaald omstreeks medio 1939. Op die wijze zal het aan gaan eener leening ter bestrijding van de aanlegkosten niet noodig zijn. In aanmer king nemende, dat de kabelfabrieken in de tegenwoordige tijd in het algemeen over ruime geldmiddelen beschikken, zal een dergelijke bepaling op de prijzen van geen merkbare invloed zijn. Wij merken nog op, dat de voorzienin gen geheel passen in het indertijd op gezette plan voor de electrificatie van de polder Eierland. B. en W. vereenigden zich met dat voorstel en stelden de raad voor, een gunstige beslissing te nemen. Zie verder het raadsverslag. plan te zijn, het korrelperceel met stik stof bij te mesten. Ik hoorde (30 Juni), dat dit niet was gebeurd. Het blijft dus nu zooals 't wasongeveer evenveel geld aan korrels tegenover enkelvoudige meststoffen. Vanzelf liggen er minder voedingsstoffen op het korrelperceel, maar als de voor de bemesting gebruikte geldbedragen per H.A. ongeveer even groot zijn, maar 't groeiverschil is zóó sterk, is dit op zichzelf ook weer interes sant om eens te zien. KORRELS OF NIET? Naar aanleiding van veel meeningsver- schil over het gebruik van korrels of enkelvoudige meststoffen, zouden .we graag wat gegevens verzamelen. We vra gen daarom al de leden, die dit of voor-, gaande jaren korrels gebruikten, bij gaande vragenlijst in te vullen en ons toe te sturen. U hoort dan later, welke antwoorden we binnenkre gen. Daar kunt u weer wat aan hebben. Doet u het? Hier zijn de vragen: Gebruikte u dit jaar korrels? Welk merk? Gehalte? Op welk gewas? Grondsoort? Voorvrucht? Hce was de volledige bemesting per H.A. Heeft u ter vergelijking ook soms op 't zelfde perceel met enkelvoudige mest stoffen gewerkt? Welke? Hoeveel per H.A. Hoe is u 't gebruik der korrels bevallen? Wat is uw oordeel,, gezien het resultaat? VAN f 87-50 OP f 100. In overleg met de wiskundige adviseur besloot het Bestuur van de Vereeniging tot Uitkee- ring bij Overlijden „V.I.O.D." be houdens goedkeuring door de Verzekeringskamer, met ingang van nader te bepalen datum de uitkoeringen van fS7,5() op f 100 te brengen en ook de overige uitkeeringen met een dienovereen komstig pedrag (plm. 16 pet) te verhoogen. Het is bekend, dat het sinds lang in de bedoeling van het Bestuur lag, tot deze verhooging over te gaan. Evenwel wenschte het daartoe pas te besluiten, zoo dra geenerlei risico voor de Ver eeniging sterk door veilig be heer daaraan verbonden zou zijn. Thans achtte het Bestuur daartoe de tijd gekomen. Op grond van het gunstig rapport van de wiskundig adviseur mo gen we verwachten, dat de Ver zekeringskamer wel geen bezwa ren zal opperen. We wenschcn Bestuur en leden geluk met een zoodanige gang van zaken. Dit getuigt immers van een kerngezonde onder neming, daar de verhooging der iiitkeering voor de leden geen extra uitgaven meebrengt. DE NIEUWE SCHOOL TE OOSTEREND KOST f 16500.—. De kosten, voortvloeiende uit de in de loop van dit jaar aangevangen stich ting van een nieuwe school te Oosterend,; laten zich zoo schreven B. en W. aan de Raad begnooten als volgt: Aaiinemingssom rond f13.800. Koopsom grond 750. Overschrijvingskosten 50. Aankoop meubilair 900. Aankoop leermiddelen 500. Schutting, plantsoen, bijkomende kosten en onvoorzien 500. Totaal f16500.— Ter dekking dezer uitgaven moet een Lening worden aangegaan. Bij de vast-i stelling van het aflossingsplan behoort; o.i. het volgende in aanmerking te wor den genomen. De Gemeente is belast wat betreft het gewoon en het uitgebreid lager onder wijs met de zorg van een 40-tal schoollo kalen, inbegrepen die voor het biezonder onderwijs. Stellen wij de bouwkosten op rond f8000 per lokaal en de gebruiksduur van een school op 60 jaar, dan dient der halve jaarlijks op de schoolgebouwen 40 maal f 8000 60 rond f 5500 te: worden afgeschreven, eventueel afgelost op leeningen voor schoolbouw aangegaan. Over elk der jaren 1939 tot en met 1943 lost de gemeente op leeningen, als hier bedoeld af, en reserveert zij voor terug betaling van gestorte en voor school bouw aangewende waarborgsommen f8093.28. In 1944 vermindert dit bedrag tot f5000 om in 1945 tot en met 194/ te dalen tot f4250, in 1948 tot f4200 en in 1949 tot f3650. In 1950 is de druk verminderd tot f3250, terwijl te begin nen in 1951 geen uitgaven deswege meer verschuldigd zullen ziin. DE SCHULD IN 17 („AAR GEDELGD. Aangezien niet zal worden goedgevon den,. dat in de eerste jaren geen aflossin gen op een nieuw te sluiten leening zul len plaats hebben, zijn wij er van uitge gaan, dat in de jaren 1943 tot en met, 1948 jaarlijks f500 zal worden afgelost; in de beide jaren 1949, en 1950 wan' neer dus de aflossing op de overige lee ningen voor schoolbouw niet onbelang rijk beneden f5000 is gedaald op f750.om te beginnen met 1951, het eerste jaar, waarin de oude schuld we-\ gens schoolbouw gedelgd zal zijn, de af lossing te bepalen op f2000.—. Op die wijze zal de schuld in 17 jaar zijn ge delgd, hetgeen neerkomt op een jaar- lijksche aflossing van gemiddeld bijna f 1000.— IN HOOGSTENS 20 JAAR. De gemeente heeft tot nu toe. voor en kele gevallen uitgezonderd, met de loop tijd harer leeningen de 20 jaar niet over schreden. Wij zien, aldus B. en W.„ HEERKIjK, OPWEKKEND, GEZOND OUDESCH1LD EXAMENS. Onze plaatsgenoote, mej. Fina Dekker, slaagde aan de Vakschool voor Meis jes te Den Helder voor het diploma- Huisnaaister. de noodzakelijkheid om hiervan af te wijken met betrekking tot de onderwer- pelijke leening niet in, te minder als in de eerstvolgende jaren met een lager bedrag aan aflossing kan worden vol staan. Over 1951 zal de schuld voor de N. V. Texelsche Electriciteitsmaat-< schappij en die voor woningbouw en land arbeidersplaatsjes buiten beschouwing la tende de aflossingsdruk van de be staande leeningsschuld zijn gedaald tot f6225.per jaar, om ingaande over 1951 te verminderen tot f5975 en met. 1952 tot f4975.per jaar. TEXEL STAAT GUNSTIG BEKEND. Bij onze pogingen tot het con- verteeren van Teeningen is ons gebleken, dat de gemeente Texel juist om de hier toegepaste lee- ningspolitiek bij de geldgevers gunstig staat aangeschreven, het geen ongetwijfeld er het zjjne toe heeft bjjgedragen, de jee- ningen te kunnen onderbrengen on o.i. alleszins voordeelijse be palingen. Daarnaast staat nog, dat bij een vrij snelle delging van de schuld een belang rijk bedrag aan rente bespaard wordt. Zoo moet, wanneer in 1951 tot en met 1955 de aflossing van f2000 gewijzigd wordt in een van f800 per jaar in de pe riode 1951 tot en met 1962 en van f400 in 1963, aan rente meer worden opge bracht rond f 1650, gerekend naar een rentevoet van 3.5 pet., stel dat de lan gere looptijd van de leening de rentevoet niet ongustig beïnvloedt, waardoor de rentelast nog meer zou toenemen. Dat dit in oeze tijd geenszins denkbeel dig is, moge u blijken uit de omstandig heid, dat voor de conversieleening ad f32.750.een rente kon worden be dongen van 3 pet. door de looptijd te brengen op ruim 10 jaar. Voor de leening van f94000.— met een looptijd van _1 jaar, echter met een sterk degresisieve af lossing (f7000 in de eerste 9 jaar en in de laatste jaren f2500.—) kan geslaagd worden met 3.25 pet. Voor de leening ad f16500 mochten wij meerdere aanbiedingen ontvangen te gen een rentevoet van 3.5 jet., zoowel met ais zonder belasting met afsluitpro- visie. De voordeeligste aanbieding is die van de Auto-Onderlinge te Groningen, die de leening wil aangaan bij een loop tijd tot in 1955 tegen een rente van 3.25 pet. gedurende de eerste 5 jaar en ver» volgens van 3.5 pet. Afsluitprovisie zal niet verschuldigd zijn, terwijl, de. Ge meente te allen tijde zonder eenige ver goeding tot vervroegde aflossing kan overgaan. B. en W. achten de aanbieding alles zins aanvaardbaar. (Zie verder het raadsverslag.) RECENSIES. ONS VOLK. We ontvingen ter aankon- dixjing het eerste nummer van het om de twee weken verschijnend orgaan vam de onlangs opgerichte Nededandsche Volkspartij. Als redacteuren fungeeren Ds. G. van Duyl (die, zooals men weet, uit de N.S.B. getreden is) en onze vroegere plaatsgenoot, Dr. Ir. M. D. Dijt.- Redactie-adres: Saxen Weimarlaan 4a I, Amsterdam-Zuid.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5