GEVLUCHT. Texelsche Berichten J- iiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii VOOR DE VROUW. RECEPTEN. GEKRUIDE TOMATENSAUS (4 per sonen). 1 Kg. tomaten, 1 theelepel zout, 1 uitje, 1 afgestreken eetlepel boter, 1 laurierblaadje, 4 kruidnagelen, snuifje peper, 1 a 2 theelepels Maggi's Aroma, ongeveer 1 afgestreken eetlepel maizena. Wasch de tomaten, snijd ze doormid den en breng ze met het gesnipperde uitje, het zout, de kruiden en een klein bodempje water aan de kook. Laat ze op een zacht vuur gaar worden, nu en dan] roerend. Zeef het moes en breng het weer aan de kook, voeg er de boter bij en bind het met de aangemengde maizena tot een saus. Maak deze op smaak af met Maggi's Aroma. Giet de saus b.v. over bloemkool of slaboontjes of presenteer ze bij klein vleesch (biefstukjes, lapjes) of bij hardgekookte eieren. NUTTIGE WENKEN. Roest verwijdert men uit staal met in petroleum gedoopte doek. Kan ook met citroensap en fijn zand. Cake. Om te voorkomen, dat deze na het bakken inzakt, moet men hein' geleidelijk afkoelen. Onder het bakken het ovendeurtje niet openen. Wasdoek houdt men als nieuw door afnemen met in lauw water gedoopt wol len doekje; daarna met in melk gedoopte wollen doek; nawrijven met schoone, zachte lap. DE NIEUWE MODE JAPON nr. 1039 met Favoriet-knip patroon. Deze leuke japon, die, wanneer! men linnen, shantung of zijde als materi aal kiest, heel goed als sportjurkje gedra gen kan worden, is, zoo men er mooie zijde of zware crêpe voor neemt, een gekleed visitejaponnetje. De rok is voor zien van een viertal plooistukken. terwiil de blouse aan de voorkant eveneens een paar ingezette plooistukjes vertoont. Be- -1 noodigd 5 M. van 100 cM. breed. Het 1 patroon is tte verkrijgen in maat 40; 1 bovenwijdte 86 cM.; taillewijdte 70, heup- 1 wijdte 98. Door het al of niet aanknippen i |||||jiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||li 3 INGEZONDEN. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiillllll KERMISKRABBELS. Dat met kermis ieder jaar een slordig spel voor mijn slagerij gezet wordt, ben ik al gewoon, maar dat ditmaal een st leeuwenspel voor mijn deur werd ge plaatst, ging toch zeker al te ver. Kla gen hielp niet. Wanneer er niet zulk een storm had gestaan, maar het zacht, warm' weer was geweest, had het een storm gest.Is dat hygiënisch? Ik haddani veel schade geleden. Daarom hoop ik„ dat de heeren autoriteiten een volgendi jaar zoo goed willen zijn met mijn sla gerij rekening te houden. C. VISSER, Groeneplaats. We hebben te bevoegder plaatse inlich tingen ingewonnen. Ons werd medege deeld. dat in vier gemeenten, waar het Circus Friso in de BEBOUWDE KOM heeft gestaan, is geïnformeerd of ed eenige klachten waren ingekomen. Dit was in geen der vier gemeenten het ge val. Op grond hiervan heeft Friso op de Groeneplaats zijn tent mogen opslaan.' - Red. van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Is 't niet, makkelijk, dames, dat u dat patroon in Boekhandel Parkstraat voorhanden vindt. Het is goed en goedkoop: maar 26 cent. lllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.lllllllllllllllllllllll llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. ||||||lllll!lllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Cyclamen groeien nu hard. Op warme dagen veel lucht geven. Tweejarige bloemplanten in Juni gezaaid, moeten nu verspeend of uitge- plant worden. Zoo noodig nu reeds Pelargoniums stekken om vroeg in het vooi^jar sterke bloeiende planten te hebben. Later kan dat ook nog. Rozen stekt men nu in een gesloten bak in zand. Bij zonnig weer veel sproeien. De rozen in de tuin na de eerste bloei flink mesten. Dit is goed voor latere bloei. Het z.g. pluizen of dunnen van de bloemknoppen bij de grootbloemige chry santen neemt een aanvang. Op elke scheut slechts één knop laten doorgroeien tot bloem. Het aanbinden der scheuten moet met zorg gebeuren. Chrysanten breken makkelijk. AFSCHEID—M. J. OELE. ak onderwjjzer school voor Ulo. Een spontane huldiging. Zaterdagmorgen heeft „Meester" Oele afscheid genomen van zijn leerlingen aan de .UL.O.-school. Omstreeks kwart voor elf kwamen de leerlingen in een der klassen bijeen. Ver der waren aanwezig: de heer W. J. Jou- wersma, H.d.S. en echtgenoote, de heer P. Kriek, onderwjjzer, de heer C. M. Plomp, h.d.s. te M.-Eierland, en echt genoote, de heer I. Vlessing en echtge noote, de heer J. C. Rab en echtgenoote,v mevr. Oele, mevr. de wed Van der Kooi en mevr. Boswijk. Namens de leerlingen overhandigde Atti Boswijk met een toepasselijk woord de scheidende onderwijzer een fraaie rookstandaard, waarna Tine Rab J.Cd., eveneens namens de leerlingen bloemen aanbood. Een hartelijk applaus bewees, hoe zeer allen met deze hulde instemden: De heer Jouwersma richtte zich vervol gens met de volgende woorden tot de heer Oele: Geachte heer Oele, Uit de spontane wijze, waarop de leer lingen u deze hulde hebben gebracht, blijkt welk een groote genegenheid zij voor u koesteren. Toen uw vertrek naar' Leiden bekend werd, hoorde ik uit de mond der leerlingen niets dan „Ach. dat is jammer". Dit verwondert ons niet,, daar u steeds alles in het werk gesteld' hebt om het resultaat van uw onderwijs zoo hoog mogelijk op te voeren. Hét was uw lust, de leerlingen zoo goed als u vermocht, voor te bereiden ten behoeve: van de H.B.S., Lyceum, etc. Daarvoor heeft u vele uren opgeofferd. Ook bui ten de schooltijd om. En welk een aan dacht wist u te wekken. Een droog en vervelend onderwerp maakte u vlot en levendig. Dank zij uw gezonde humor, wist u overal raad mee. Steeds merkten wiij in uw klas een goede geest. Hiervoor" kan niet te veel lof w-onden gebracht, daar een ieder weet, hoe moeilijk het is, met leerlingen van 1517 jaar om te springen, een leeftijd, waarop de felste kritiek kan worden uitgebracht. Maar en dan richt spr .zich tot de leerlingen wij waren vroeger niet beter. Spr. haalt eenige staaltjes op uit „de goeie ouwe tijd,.. De kritiek der jeugd is meedoogenloos. Toch bewaarde u een voorbeeldige orde, niet door grof ge schut, dat had u niet noodig; u kwam, met geestelijke wapens. Verder zijn wij u dankbaar voor uw groot aandeel, dat u in het welslagen der feestavonden ge had hebt. Ja, op allerlei gebied zullen wij u misiSen, als vriend en als collega. Uw vertrek naar Leiden beteekent gelukkig; een promotie, en daarom zal dit afscheid in zooverre niets droevigs zijn. Mag ik besluiten met de wensch, dat het u en uw gezin in Leiden goed zal gaan." Spr. bood namens het personeel de heer Oele een vulpen aan. Het was daarop de heer C. M. Plomp, die namens de ouders hulde bracht: Het! is opvallend, welk een groote plaats u innam. Door uw geestige voorbeelden bleef ook het geleerde hangen. Ik hoop, dat u ook in Leiden zulk een succes zult gaan oogsten. De heer I. Vlessing dankte de heer Oele namens het besituur der Algem. Texelsche Middenstandsvereen. en na mens de leerlingen van de Middenstands cursus voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijn taak gekweten heeft. ,,U heeft de cursus op hoog peil ge-' bracht". blikken doelloos liet dwalen over de aanwezigen, had hij plotseling in de groote, treurige oogen gekeken van het lieflijkste bruidje, dat hij ooit gezien had. Hii behoorde niet tot de jonge mannen,, die hun tijd zoekbrengen met het jacht ma ken op lieve gezichtjes, al waren er een of twee aardige meisjes in zijn kennissen kring, voor wie hij een gematigde belang stelling koesterde. Hij was zelfs zoo ver gegaan, zich af te vragen, of een van beiden er iets voor zou voelen, haar ven dere levensdagen in zijn gezelschap te slijten en of Ihii zelf daar jjts voor zou voelen. Maar hij was nog niet tot een bevredigende oplossing gekomen en treurde daar ook volstrekt niet om. Zijrj nicht liet hem geen rust met haar plage' rijen, en hield hem onophoudelijk voor, dat hij nu toch eens diende te trouwen maar hij antwoordde haar telkens, dat het daarvoor tijd genoeg zou zijn, zoodra hij een inkomen had, dat hij zijn vrouw; zonder schaamte kon aanbieden. Maar toen hij dat lieflijke, teere bloe- mengezichtje zag, was zijn aandacht plott seling geboeid. Hij had een gevoel, of hij, tot zijn eigen schade, nooit geweten of vermoed had, dat er zóó'n gezichtje op de wereld kon bestaan, zóó kinderlijk, met de eenvoud en de onschuld van een engel en al de gelaten treurigheid van een offerlammetje. Boven alle andere aan doeningen werd hij zich bewust, van de De heer Oele dankte vooi ie vele sympathiebetuigingen en hij s)rk ver volgens: Ik had de laatste dagen eer evoel, alsof ik op een ijsschots zat. Nu roet ik in zee springen. Eerst nog van ce acan- tie genieten en dan weer ae woelijebrarw ding van het dagelijksch leven u. Dit oogenblik leert mij, dat ik meV moet losscheuren, dan ik had verwachj ~exel is mij dierbaar geworden. Een trmsch spreekwoord zegt: Scheiden is eeistukjei sterven. Dit geldt voor mij in sterk rr.ate. want ik heb wel 16 jaar op Te^l ge woond. Daarom zal ik Texel nimme kun-, nen vergeten. Dank breng ik de qders, die mij veel over het privéleven va hun kind inlichtten. Met hen heb ik teeda prettig samengewerkt. Ook treft n'j de groote draagwijdte der woorden, relke ik op school heb gesproken; ik wist niet, dat ze zoo ver van invloed zoüen zijn. Ik dank mijn collega's voor de .ar men ie gedurende ons acht jaar saiqn- zijn. In die periode hebben wij tijdeis het vrij kwartier wel duizend K.M. T- getippeld.. Ten slotte richtte spr. zich tot zijn leer jingen: Ik ga jullie verlaten. Ik wensch jullie het beste op de school en op jullie verdere levensweg. Natuurlijk, buiten vonden jullie het altijd prettiger en als er een van ons ziek was, ging er een ge juich opmaar toch geloof ik, dat wij tusschen deze vier muren prettige uurtjes hebben doorgebracht. Een gevangenisge dachte is er nooit opgekomen. Ik dank jullie voor de belangstelling tijdens 'de lesJsen. Aan het geestelijke voedsej, dat jullie van mij ontvingen, wil ik nog een stoffelijk deel toevoegen. Toen kwamen twee leerlingen met een groote doos taartjes aandragen. Wat werd er gesmuld. Nadat de heer Oele nog een woord van dank had gesproken tot allen, die deze dag voor hem tot zoo'n onvergete lijke hadden gemaakt, was deze samen komst, welke zich door spontaniteit en hartelijkheid onderscheidde, ten einde. miliumminminimi lllülllllll GEMENGD NIEUWS ||||||ll!l lllllliiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiillllll BINNENLAND. De Hagenaar kan voortaan, na 393131 te hebben gedraaid, per telefoon automatisch de vveerberithten vernemen voor Nederland, Engeland, België en N. W.-Duitschland; viermaal op een dag. Andere gemeenten gaan mogelijk dit voorbeeld volgen. Nederl. treilers is verboden in Ier land visch in te voeren. Nijmegen. De Vierdaagsche, welke zal worden gehouden van 25—28 Juli, krijgt 4700 deelnemers of 400 meer dan in 1937. BUITENLAND In de Vereen. Staten bedroeg de met katoen bebouwde oppervlakte 26.904 duizend acre (v.j. 34.471 duizend). Eert daling dus van 22 pet. N.-Afrika. Bij Constantine is een autobus in een ravijn gestort en verbrand. Zeven inboorlingen kwamen in de vlam men om, 12 werden ernstig verwond. Duitschland wil een einde maken aan de woorden „werkgevers" en „werkne mers". Het wil deze vervangen door „hoofd der onderneming" en „gezellen". plotselinge, brandende wensch, haar te bevrijden van de last die zij te dragen, had, welke die ook zijn mocht, en dia droeve oogen blij en stralend te zien. Natuurlijk was het maar een voorbjjgaan- de opwelling, maar zijn oogen waren on willekeurig naar voren gedwaald, om een onderzoekende blik te werpen op hetj knappe, maar onsympathieke gezicht van de bruidegom. Met iets als afkeer wendde hij onmiddellijk zijn oogen weer af en keek het kleine bruidje na, zooals ze, voortschreed naar het altaar. Zooals ieder, die veel menschenkennis heeft, hield hij: er van, elk interessant geval te bestudee- ren en zich in allerlei gissingen te ver diepen. Hoe waren deze twee typen ooit tezamen gekomen? Het aandeel van dd man daarin was duidelijk. Hij was van 't soort dat „rondgaat, zoekende wie hij zal verslinden", dacht Walter Rutgers. Maar het meisje! Hoe kon een kind met zulke zachte, verstandige oogen, zich zóó heb ben laten misleiden door een knap ge-i zicht? Och, het waren natuurlijk alle maal maar veronderstellingen, en hij had niets met hen te maken. Ze waren vreem den voor hem, en zouden dat waarschijn lijk altijd blijven. Maar hij besefte op dat oogenblik niet, hoe klein de wereld is en hoe volkomen de gewichtigste ge-, beurtenissen van het leven zich kunnen voordoen. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON 19 Druk had hij het niet. Het was ook Mr. Rutgers' „eerste baantje", sinds znjn jiromotie. Echter gaf hij zich graag een I ir van gewicht, alsof hij heel wat te doen ad. Maar langzamerhand drong de roeve werkelijkheid tot hem door, dat ijn carrière tot nog toe allesbehalve en succes was te noemen. De rooskleu- ge droomen van zijn studietijd verlie-, :n hem één voor één, tot het verschiet! rijs e|n grauw en hopeloos scheen, lechts een koppige wilskracht deed hem' aorzetten en hij vroeg zich af, hoelang! j het nog zou kunnen uitzingen, als ch niets opdeed. 't Is waar, hij had het aanbod kunnen nlvalarden, dat nu geopend voor hem ,i zijn bureau lag, een verlokkend aanbod getwijfeld, dat hij dankte aan zijn de, in rechtskundige kringen zoo goedi .gunstig bekende naam. Maar nooit uden zijn vader of zijn grootvader op i dergelijk voorstel zijn ingegaan; en was opgevoed in een hartgrondige ceer van dit alles. Oneerlijke zaakjes,i geen daglicht mochten zien nooit, diep was hij nog niet gezonken, ld hij zichzelf voor, terwijl hij zijn welgevormde lippen vast opeen sloot. Neen, al moest hij verhongeren, dan nog niet. Dat was, wat hem bezighield, wat hem de wenkbrauwen deed fronsen en hem; 'somber deed kijken. Over 'n minuut of vijf wilde hij de brief gaan dicteenen, die zijn antwoord zou bevatten. Misschien zou het hem schade doen,, wanneer hiji de ware reden van zijn weigering kort en bondig opgaf, maar hij vond, dat hij het aan zijn zelfrespect verschuldigd wasA zulks niet na te laten. En tenslotte, was zijn bedrijf van die aard, dat er bij moge lijkheid schade aan zou kunnen worden, toegebracht? Hij glimlachte bitter. Als er niet héél gauw iets kwam opdagen, zou hij alles over een andere boeg moeten gooien en iets heel nieuws beginnen iets, waarbij je niet behoefde te wachten) op een gevestigde reputatie om te kunnen, toonen, wat er in je stak.; Maar diep onder al die zakelijke pro blemen en beslommeringen zat hem nog iets anders dwars. Het was te dwaas, zelfs om het zichzelf te bekennen, en, dat vermeed hij danook zorgvuldig. Maai) het was er. De vorige avond had hij zjjn nicht mee genomen naar een huwelijksplechtigheid, omdat haar man verhinderd was, haar te vergezellen. Ze waren wat laat gekomen, en de kerk was al heelemaal vol geweest. Hij had moeten staa,n, en toen hij zijn

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4