PUROL geneest en tutVe fiuid De Zilvermeeuw treedt steeds driester op. De heer A. de Winkel te Grouw nam bij het Theehuis aldaar een zilvermeeuw waar, die een jong eendenkuiken van het water greep en het in de lucht doorslikte. Dat de zilvermeeuw die de laatste jaren hoe langer hoe algemeener wordt, ook in het binnenland kuikens van vele vogels verslindt, is bekend genoeg. Daarom wordt hij thans op zijn broed- terreinen op alle manieren vervolgd ten-* einde zijn aantal tot redelijke grenzen terug te brengen. Al zal hun aantal zich. voorloopig in ons land niet uitbreiden^ van merkbare vermindering zal voorloo pig evenmin sprake zijn, want zilvermeeuw wen hebben een lange levensduur. Hoe driest de zilvermeeuw geworden is, blijkt wel uit het feit, dat zelfs vol< wassen meerkoeten gegrepen worden. De koeten, die in troepverband bij duizen-| den het koude jaargetijde in zee en voor al in het IJselmeer doorbrengen (onder Makkum b.v.) drukken zich, dicht te gen elkaar aan en spatten bij een aanval van de belager het water hoog op. Bij' een bedreiging door een kiekendief op de plassen gebeurt hetzelfde. Een be richt uit Makkum melldt, dat daar waar genomen werd, dat zoo'n „drijvend ei land van meerkoeten" als een wiel in het water draaide. In de Telegraaf schreef ook de heer J. Strijbos over de roofzuchtige zilver meeuwen. Hij vroeg, wie eerder ooit van. zilvermeeuwen hoorde, die volwassen meerkoeten in het water grepen en mee namen. Kluiten, bergeenden, de zeldzame eider- eend, sterntjes, pleviertjes, enz. met eie ren of kroost hadden zaer te lijden, voor-1, al, wanneer de roovers zelf jongen had-< den. Het bestaan van heele kolonies werd' hier en daar onmogelijk gemaakt door' de duizenden zilvermeeuwen. Het staa' wel vast, dat wanneer deze intense meeu wenvervolging nog eenige jaren doorgaat, ook de zwakkere broeders in dezelfde- broedterreinen weer een kans krijgen. Het bovenstaande is ontleend aan het Nieuwsblad van Friesland. Het is gemakkelijk deze lijst van euvel daden, door zilvermeeuwen bedreven, nog langer te maken. Zoo vernamen we o.a. van een bewoner hier aan het Horjitje,. dat daar in de buurt onlangs een ware „zeeslag" tusschen meeuwen en berg eenden is geleverd. De meeuwen waren, de eenden, al weerden deze zich ook met' leeuwenmoed, verre de baas en zeker, waar het de jonge bergeendjes betrof, die, onbewust van dreigend gevaar, uit de Moksloot naar zee gezwommen waren. De zilvermeeuwen hebben veel op hun kerf stok, maar ook de kapmeeuw treedt al driester op. Het is danook broodnoodig*. dat aan die euveldaden zooveel moge-t lijk paal en perk wordt gesteld. Op del beschermde broedterreinen worden zoo veel eieren geraapt als noodzakelijk wordt» geacht. We zijn benieuwd te weten of daarmee het beoogde doel zal worden be reikt. DE MOK. ERNSTIG ONGEVAL. Stelling brak; twee kipkarren neergestort. Arbeider raakte be kneld en werd ernstig gewond. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur heeft op de steiger bij De Mok door het breken van twee dwarsliggers eener stel-! ling een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij de ongeveer 30-j. Cor Kooiman uit Oudeschild zwaar gewond werd. Drie andere arbeiders kwamen met de schrik vrij. Eenige werklieden waren omstreeks 7 uur bezig met het lossen van kipkarren, waarmee steenen over een meter hooge- stelling naar de waterkant vervoerd wor den. Door onbekende oorzaak braken plots twee dwarsliggers. De stelling stortte met twee kipkarren op die plaats' omlaag. Vier naast de karren staande ar beiders werden meegesleurd. Een hunner, C. Kooiman, van Oudeschild, had het on geluk tusschen deze kipkarren bekneld te raken; hij verdween een oogenblik ge heel onder water. Zijn makkers schoten) ijlings toe en slaagden er in, hem uit zijn hachelijke positie te bevrijden. De ongelukkige werd op een deur naar het Kamp gedragen, waar de geneesheer een. gecompliceerde breuk in het linker dij been constateerde. K. bleek verder zijn: heup te hebben ontwricht, terwijl zijn hoofd een scheur vertoonde en een zijner ooren zwaar verwond was. Per race- boot van het Vliegkamp is hij dadelijk naar het Hospitaal te Den Helder Ver voerd. Zijn toestand liet zich toen ernstig aanzien. BURGEMEESTER KAMP. Onze Burgemeester, Mr. A.F.Kamp, is tot begin Augustus met vacantie. Als loco-burgemeester treedt wethouder KI. Vlaming op. WAT ANDERS MOET WORDEN. Toestanden en gebeurtenis sen, welke het vreemdelingenbe- zoek kunnen schaden. Dat het toeristenbezoek dit seizoen niet meevalt, kunt u elders in dit nummer le zen. We hebben ©enige oorzaken ge noemd, die niet dadelijk ons eiland raak ten, maar voor alle toeristenoorden in' ons land golden. Misschien zijn er ook geen oorzaken, die rechtstreeks met ons', eiland .als zoodanig verband houden, maar er zijn heiaas factoren en niet dit jaar alleen die een ongunstige invloed kunnen uitoefenen. In een onderhoud, dat we dezjer dagen met de heer Epe, boschwachter aan De Koog, hadden, werd ons daarop gewe zen. Het gaat o.m. over het afkeurens waardig optreden van sommige winke liers. Gelukkig is de politie er al tegen/ opgetreden, maar zij kan niet overal zijn en afdoende bestreden is daarmee het euvel danook niet. Waar het om gaat Sommige zakenlie den maken er gewoonte van om, wanneer er een boot is aangekomen, de gasten tot het transfonnatorhuisje aan de Koo-; gerweg tegemoet te gaan om hun de le verantie op te dringen. Iedere zaken man moest toch begrijpen, dat het wei nig bevorderlijk is aan de goede naam van) het eiland, als de gasten, die dan nog als een kat in een vreemd pakhuis staan, op. zoo'n hinderlijke manier diensten worden, aangeboden. Er zijn winkeliers, die er niet tegen op zien, de fietsers op de weg aan te houden. Deze concurrentiestrijd wordt wel wat ver doorgedreven. Zooals gezegd: de politie treedt er gelukkig te gen op, maar het is toch noodzakelijk, dat de zakenlieden zelf inzien, dat ze op deze wijze hun eigen glazen en die van alle Texelaars ingooien. Ook over de paardenverhuurders had de heer Epe een hartig woordje te zeg gen. Hun wordt van harte een daggeld) gegund, maarze moeten goed uitzien, aan wie ze hun paarden en hun ponny-' karretjes verhuren. Vijf groot© kerels in een klein ponny-kametje is toch wel een hemeltergend gezicht. We willen hier ver der niet op ingaan 't is voor de paar denverhuurders niet eenvoudig dergelijke uitwassen te voorkomen. Volgens de heer Epe moet voorts de aanvulling van de politieverordening: „Het is verboden tus schen 1 Juni en 15 Sept. in en(of) bin nen 50 meter afstand buiten de kom te; De Koog aan de openbare weg eenhoe vige dieren te hebben, anders dan in ge bouwen", niet voldoende zijn gebleken. Er worden thans paarden gehouden 1 weliswaar niet aan de openbare weg maar toch op plaatsen, welke schade kun nen doen aan de rust en zindelijkheid van de omliggjende pensions. H. EEL TEXEL WEET HET KING, DE SPEURHOND. 19. Vlug liep oom over het dek in de richting van de touwladder, waar langs de rovers naar boven waren gekomen, Jimmy en King kwamen vlak achter hem aan. Gelukkig hadden de Chinezen niets in de gaten. Oom klauterde eerst om laag, op de voet gevolgd door onze jonge vriend. Maar welk een schrik. Oom1 had niet eerst naar beneden gekeken, wat erg onvoorzichtig was, want toen hij in het bootje stapte bemerkte hjj, dat er een rover was achtergebleven, die,, met een roeispaan dreigend, klaar stond om- oom Mulligan een onaangename ont vangst te bereiden. Wij binden uw Boeken en Tijd- schriften voor weinig geld heel netjes voor U in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. GOED AFGELOOPEN. Meisje door vrachtauto met hooi aangereden. Woensdagavond omstreeks half negen is op de Schilderweg nabij BurgzichJ cqgi ojjgeluk gebeurd, dat .gelukkig goed is afgeloopen. Zes meisjes, die in de Jeugdherberg logeerden, liepen aan de kant van de weg in de richting Den Burg. Precies op de hoek werden ze achterop gereden door een vrachtauto, met hooi, geladen, welke van de Hoogeberg kwam;, en, volgens ooggetuigen, onverantwoord! snel moet hebben gereden. Naar schatting wel 70 K.M. Met deze snelheid maaktei de bestuurder de bocht; hij kwam daarbij te veel aan de linkerkant van de weg. Een der meisjes, een 15-j. Amsterdamsehe, kreeg een klap van het hooi en sloeg tegen de grond, waar ze kermende bleef liggen. Daar het ongeval zich nogal ern stig liet aanzien, werd onmiddellijk een dokter gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Het meisje dat haar be wustzijn niet had verlorenwerd naar de Jeugdherberg vervoerd. Ze klaagde over hoofdpijn en duizeligheid. Gelukkig bleek ze zich de volgende morgen weer goed' te voelen en kon ze weer uitgaan. Nadee- lige gevolgen heeft het ongeluk dus voor haar niet gehad. De bestuurder van de vrachtauto had niets van het ongeval bemerkt en was doorgereden. De politie deed onderzoek en heeft de man verhoord. 20. Oom dacht hem nog te kunnen af weren, maar 't was al te laat. Reeds sloeg de rover toe.... Toen kwam van zeer on verwachte zijde plotseling hulp opdagen. Oom Mulligan, noch de Chinees hadden aan King gedacht, die nu met een woestq sprong naar benéden kwam en de rover tegen de borst vloog. Dat was precies op tijd. Even konden onze vrienden herade men. Als de rover echter om hulp ging roepen, waren ze verloren. Waar nu heen? DE ZONNESTRAAL-COLLECTE. De ZonnestraaLcollecte heeft in totaal opgebracht f 127.17, dat i»s ruim f 16. meer dan het vorig jaar. De collectes voor Zonnestraal gaan hier in stijgende lijn, een bewijs, dat Zonnestraal, deze pracht- instelling, zich op Texel een plaats heeft weten te veroveren in de harten van ve len, die iets willen bijdragen tot steun, der T.B.C.-patiënten. Wij hopen, dat ook volgende keeren niet tevergeefs een be roep op u zal worden gedaan,. De opbrengst was: Den Burg f42.39; Oosterend flS.99; De Koog f 14.22)-; De Cocksdorp f 11.40) Eierland en 't Noorden fl0.9S; Oude schild f9.14)/-; Den Hoorn fS.49; De Waal f7.15; Óóst f4.40. De commissie dankt alle medewerkers collectrices en de Texelsche Courant har telijk voor de belangelooze medewerking, waaraan immers te danken is, dat de col lecte zoo'n succes werd. Moge het ook; op Texel blijven: De Sterken voor de Zwakken. Het Zonnestraalcomité. P.S. Weer voorradig Zonnestraal-loten a f0.25, met prachtprijzen: Landhuis, auto, enz. Verkrijgbaar bij A. Backer. - B. TERSCHELLING. MUZIEK. Vlielands Fanfare brengt morgen, 24 Juli, een bezoek aan Terschel ling. BAL. Op 6 Aug. wordt jn het mo derne paviljoen het jaarlijksche balmas- qué gehouden. STRANDFEEST. Op 10 Aug. wordt bij Paviljoen West een strandfeest ge houden. N. Harl. Crt. DE KOOG IN DE BRINK GEVALLEN. De vierjarige Lodewijk Igesz valt in de Brink; de tienjarige Bob van der Weel, uit Amsterdam, redt hem. Donderdagmiddag is 't 4-j. zoontje Lo dewijk, van de heer L. Igesz bij het spe len aan de rand van de Brink komen te struikelen. Het knaapje gleed voorover langs de steile kant het ongeveer ander halve m. diepe water in. 't Kind bleef met het hoofd in de modder steken. Eer aantal volwassen personen bevond zich wel in de buurt van de Brink, maar geen van hen wist, wat er nii gebeurd was. Maar de 10-jarige Bob v. d. Weel, wonende te Amsterdam, Middenweg 124, met zijn ouders logeerende in „Hollan- dia", zag het ongteval. Hij 'was verderop met een scheepje aan het spelen. Hij rende naar de plek, waar Lodewijk onder *- water was verdwerfen. [g OUDERS Hij bedacht zich geen gj LAAT UW gj oogenblik, maar gooi- ffl KIND ffi de zijn jasje uit en gl ZWEMMEN gl dook de vijver in. gj LEEREN. gl Kort daarop kwam gj g] hij met de drenkeling glg;glSg:gï[fig:glgl boven. Met hulp van eerstgenoemde personen, wier aandacht nu op het water gevestigd w as, werden beide kinderen op het droge gebracht; door de steile betonnen wand van de vijver was die hulp in deze om standigheden noodig. Het 5-jarig ventje bleek zijn bewustzijn bijkans verloren te hebben. Gelukkig logeert ten huize van de familie Iges/. dokter Brouwer, uit Haarlem, thans deel uitmakende van het corps Soesterberg-officieren, dat tijde lijk in onze gemeente is gedetacheerde Geneeskundige hulp had niet eerder kun nen worden verleend. Dat ze hoog noo dig was, blijkt uit de omstandigheid, dati het kind zich meer dan twee minuten on der water heeft bevonden en, mede doon de bemodderde bodem, waarin hij terecht kwam, reeds verschijnselen van verstik king vertoonde. Thans geeft de toestand) van het ventje alle reden tot tevredenheid.i Een oprechte gelukwensch aan de fa milie Igesz met deze zoo gelukkige af loop is hier zeker op zijn plaats, alsmede, een woord van hulde aan de kranige Bob v.d. Weel, die Lodewijk Igesz het leven redde. We vragen ons af, of geen maatregelen getroffen kunnen worden om ongevallen als deze te voorkomen. De bemodderde bodem vooral kan bij te water raken/ van personen noodlottige gevolgen heb ben. Wie doet een practisch middel aan de hand Afheinen heeft liet nadeel, dat, het de jeugd verlokt om juist aan de an dere kant zijn speelterrein te kiezen. Er zijn in de glooiing hier en daar treden aangebracht, maar in noodgevallen als deze helpt dat maar weinig. Wie schaft raad lülllllllll SPORT OP TEXEL TLX. BOYS-NIEUWS. Morgenavond half acht speelt ons eerste elftal tegen Texel 2 op het Boes veld. Opstelling: Jac.Schrama C.Graaf D.Witte C.de Veij J.v.Sambeek N.v.Heerw. J.Hopman J.SchramaHz. W.Ran Verbakei Res.: A.v.Sambeek. SjJ.Zijin Laten alle spelers er voor zorgen, op tijd aanwezig te zijn. Hedenavond gaat het 2e elftal naar OVV 2. Vertrek kwart, over zeven vanaf De Zwaan per fiets. Het volgende elftal is opgesteld: P.v.Sambeek Jn Schrama Gz. Kees Witte J.Rijk A. v. Sambeek N.Witte Tli.v.Sambcek K.Graaf C.v.Swinderen H.Schrama H.Zijm Res.: H.Witte, K.v.Heerwaarden. Daar we van plan zijn weer met twee elftallen aan de competitie deel te nemen,» kan dit een goede oefenwedstrijd voor jullie worden. B. O.V.V.-NIEUWS. Zaterdagavond brengt Tex. Boys 2 een tegenbezoek aan OVV 2. Het O-elftal is ditmaal uitsluitend uit jeugdige spelers samengesteld. Flink aanpakken, jongens, en op tijd komen. Opstelling: C.Boon P. Timmer S.Daalder J.Boon G.EelmanJbz. P.J.Plaatsman C.Timmer J.Drijver K.Burger A.v.d.Vis S.J.Dogger Res.: C.v.Liere, M.Mosk (doel.) J.M. S.V. TEXEL. Onderstaand elftal gaat Zondagavond 7.30 naar de Tex. Boys: i W.Geus Wilner A.Dros J.Helsloot H.Boon W.Vlas A.Verheijen J.D.Blom D.Huizinga N.de Graaf P.Hemelrijk Res.: J. Kiljan, B.Kiewiet. Afbericht aan Hallerweg no. 3 voor Zaterdagavond 9 uur. •«■(■■urn (liniUllllliiiininimi.. r. IAIs het staat In da Texelsche Courant. li'ii'i/iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniillllll

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6