Victoria-Water Een prachtboek over Zuid-Afrika door DR. W. G. N. VAN DER SLEEN. EEN BOEK VOOR U? Wie dr. Van der Sleen in de geest ver gezelde op vroegere studiereizen op Texel heeft hij meer dan eens een cause rie gehouden (Canada, Sumatra, Rood© Zee, Z.-Afrika), weet reeds, welk een uitmuntend verteller, welk een veelzijdig gids hier aan het woord is. Als wieten- schappelijk man interesseert de auteur zich voor veel méér, weet hij ook veel méér te zien te krijgen, dan de gewone toerist. Zijn boek is danook geenszins de gebruikelijke combinatie van econo mische biezonderheden en landschaps schilderingen: alles, wat iemand met een breede belangstelling in een land maar interesseeren kan, laat lvij lóns zien. Het is zeker geen overdrijving, te be weren, dat van alle verre en vreemde lan den Zuid-Afrika bij ons wel de meeste) belangstelling en sympathie geniet. Ve len onzer hebben gemeend, dat de ver schrikkelijke Boerenoorlog aan het begin dezer eeuw het Nederlandsche element in Zuid-Afrika vrijwel had vernietigd. Niets is echter minder waar. De Boeren hebben de oorlog verloren, maar de vrede fewonnen en toen in 1927 de Unie van uid-Afrika een eigen vlag moest kiezen, viel de keuze op het oude oranje-blanje- bleu, waaronder Van Riebeeck indertijd de Kaapkolonie stichtte; echter met een kleine inzet in de witte middenbaan, die de vlaggen toont van de in de Unie ver- eenigde vroegere staten, de Orary'e-Vrij staat en de Transvaal, en ook nog die van Engeland. Dr. Van der Sleen behandelt in dit nieuwe boek de oudere en de nieu were geschiedenis van dit land, de Groote Trek en de nieuwe opkomst van de Boe- renstam, en geeft daarnaast op zijn ze lil-' zaam boeiende wijze zijn indrukken vani land en volkv blank zoowel als zwart. De pracht van het Kaapsche schiereiland, de eentonigheid van het uitgestrekte Hooge Veld, net Amerikaansche uiterlijk van Johannesburg worden in woord en beeld getoond, even goed als de dieren rijkdom: van het Kruger Wildpark, de interessante' leefwijze der naturellen in de groote, reservaten, de veelomstreden oudheid kundige vondsten van Zimbabwe en het zoo door en door Engelsche Natal. Het werk is niet bedoeld als een volledig, overzicht van geschiedenis of tegenwoor- dige toestand, maar wel als leidraad, als een antwoord op vele vragen, dat echter ook weer andere vragen zal doen opko-> men, en zóó de interesse verdiepen in een land, waaraan ons zoo vele en zoo nauwe banden binden. VOOR KIPPENFOKKERS. Het ligt in de bedoeling der Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee voor te schrijven, dat voortaan op de bedrij ven, die voor toelating als kippenfokkerij in aanmerking willen komen.^ de uitloop gelegenheid ten minste 15 M2. (thans is deze bepaald op 10 M2.) per volwassen dier zal moeten zijn. Dit dient ter bevor dering van de gezondheidstoestand der dieren. Officieel bericht. PREMIE OP VANGST VAN ZEEHONDEN. Bii K.B. is een premie van f 2.— gesteld voor het dooden van zeehonden bin nen het watergebied van ons rijk. Om de premie te verkrijgen, moet men in tegen woordigheid van de burgemeester of een door hem aangewezen persoon de voor vinnen van het buitgemaakte en gedood© dier afsnijden. Tegen overlegging van deze bewijsstukken ontvangt men dan een verklaring op vertoon, waarvan aan de ge meente-secretarie de premie wordt uitbe taald. WAARSCHUWING. Narcissenkweekers, let op uw bollen. Ete heer F. Limburg, Directeur van de Keuringsdienst van de Narcis, schrijft: Krachtens een besluit van de Inspec teur, Hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst en het bestuur van ,,de Narcis", zullen partijen droge bollen, die ernstig blijken te zijn aangetast door de groote Narcisvlieg en dientengevolge worden af gekeurd, niet meer, zooals voorheen, mo gen worden uitgezocht en weer voor ex port klaar gemaakt. Zij blijven afgekeurd en zullen onder controle een warmwater* behandeling moeten ondergaan. Dit geldt voor alle partijen, hetzij deze gekeurd worden door de ambtenaren van de Plantenziektenkundige Dienst of door de controleurs van de Vereeniging „de Narcis". Narcissenkweekers, zorgt er dus voor, dat er niets aan uw partijen mankeert en kijkt het leverbaar zorgvuldig na, vóór u het aflevert. Zij, die er over denken, naar Zuid- Afrika te emigreeren, zullen hier veel vinden, dat hun belang inboezemt, daar 't boek beschrijvingen bevat, van de heer- schende toestanden en van de voor naamste landschappen in hun nieuwe va derland. En anderen, wier familieleden de tocht over de Oceaan reeds hebberl aanvaard, zullen zich met behulp van dit werk een idee kunnen vormen van de om geving, waarin hun dierbaren hun verder, leven zullen moeten doorbrengen. (Ingenaaid f2.90. Gebonden f3.90.) Boekhandel Parkstraat heeft het in voorraad en laat het u gaarne zien. WIE IS DR. W. G. N. VAN DER SLEEN? Dr. Wicher Gosen Nicolaas van der Sleen is directeur van een scheikundig laboratorium te Haarlem. Hij werd in deze stad op 4 Oct. 1886 geboren. Nadat hij de H.B.S. aldaar had be zocht, studeerde hij aan de Universiteit te Amsterdam. In 1913 behaalde hij zijn doctorstitel (scheikunde); daarna legde, hij zich door zelfstudie toe gp zoölogie en geologie in binnen- en buitenland. Van 1917—1926 was hij leeraar aan het gym nasium en aan de middelbare meisjes school te Haarlem; in 1926 maakte hij een groote studiereis door Br.-Indië van de Himalaya tot Ceylon; in 1929 door Ned., Indië tot diep in de oerwouden van N.- Guinea; in 1932 bezocht hij onze West- Indische gebicdsdeelen en in 1933 dei Westkust van Z.-Amerika; in 1934 bestu deerde hij ,het Europ. liichtvaartnet; se dert 1918 treedt hij op als spreker en; docent voor natuurkundige genootschap-1 pen en volksuniversiteiten over Neder land en reizen in en buiten Europa. Vier der als scheikundig adviseur voor water leidingen. Sinds 1935 maakt hij jaarlijks een stu diereis; achtereenvolgens bezocht hij nog O.-Indië, Canada, Zuid-Afrika en thans is lui on reis door Skandinaviëv welk© tocht zich tot aan de rand van de pool- zee zal uitstrekken. Wie zoo reist, kan wat verhalen en zeker, wanneer hij beschikt over de ken nis, de ervaring en de opmerkingsgave' van een veelzijdig geleerde als onze Dr. Van der Sleen. Onze doctor, „want op Texel is Dr. Van der Sleen een goed© bekende, de populaire man van zoo menige winterlezing, door ons voor de. abonné's georganiseerd. Na de zomer hopen we Dr. Van der Sleen weder bereid te vinden hier over1 zijn jongste avonturen te vertellen. KAPITEIN WIEDEMANN, Hitlers vertegenwoordiger te Londen. SPAAR EEN KWARTJE. Van uw aanslag in de Inkomstenbelas ting moet 1 Augustus twee elfden betaald zijn, indien het biljet Mei gedateerd is; geheel moet de aanslag zijn betaalei, in dien er op het biljet Februari gestem peld is. Van uw aanslag in de grond-, perso- neele en doodehandbelasting moet 1 Aug. twee zevenden zijn betaald, zoo het bil jet Mei gedateerd is; de helft moet betaald zijn, wanneer er op het biljet Febr. gestempeld is. OVERGANGSEXAMENS. Aan de Rijks H.B.S. te Den Helder werden bevorderd onze plaatsgenooten: lefke Jouwersma, Herman Keijser Cz. en Arie Lap W.Hz. van de derde naar de vierde; Jan Rab J.Cz. van de vierde naai de vijfde klas. Aan de Kweekschool voor Onderwij zeressen) te Eten Helder: Martha Jon ker Cd. en Annie Kraai van de le naar de 2e, en Krijntje Beekenkamp van dé 2e naar de 3e klas; aan het Lyceum te Den Helder: Max Mulder van de le naar de 2e, Ma van den Ban van de 2e naar de 3e en Gjerrit Broekman Az., Afd. H.B.S. A, van de 3e. naar de 4e klas. mm ilen fraaie opname van de zeilwedstrijden der Rotter- damsche Zeilvereeniging op de Kralingsche Plas. OUDESCHILD FEEST IN SEPTEMBER. Ook Oudeschild zal niet achterblijven bij de viering van het feest in verband^ met het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M de Koningin. We behoeven slechts te herinneren aan de welgeslaagde fees ten bij gelegenheid van het huwelijk- van het Prinselijk Paar en van de ge boorte van Prinses Beatrix, om te doen. begrijpen, dat men ook hier de kunst van feestvieren verstaat. Maar daarmee gaan uitgaven gepaard. Het comité, dat; de feesten hoopt te organiseeren, zal het daarom op prijs stellen, indien op de lijsten voor een zoo groot mogelijk be drag wordt ingeteekend. Binnenkort zal met de inzameling een aanvang worden gemaakt. Waarin de feesten hier zullen, bestaan, hopen we uitvoerig te melden, maar eerst dient het comité te weten, over welke geldmiddelen het kan be schikken. HEERLIJK, OPWEKKEND. GEZOND. DEN HOORN DOOR MES GEWOND. Vorige week had in de slagerij van de heer M. Goënga een ongeval plaats, waarbij de ongeveer 18-j. Lolle Goënga ernstig aan zijn rechterhand verwond werd. M. Goënga was bezig metvlëesch-| houwen. Een stuk vleesch gleed daarbij van het blok. Lolle wilde het grijpen, maar was daarbij zoo onfortuinlijk inliet door zijn broer gehanteerde mes te slaan. Zijn rechterhand werd door twee diepe sneden, waarbij een slagader geraakt werd, ernstig verwond. Aangezien een. dadelijk gelegd verband het bloeden niet wist te stelpen, moest de pols worden» afgebonden. Daarop heeft Lolle zich on middellijk naar Den Burg begeven, waar hem geneesknudige hulp verleend werd. MISSLAG WERD DE 77-JARIGE KL. KUIPER NOODLOTTIG. De krasse baas door groote hou ten klophamer getroffen. Zaterdagmorgen werd onze plaatsge noot KL Kuiper ernstig aan het hoofd verwond, doordat C. W., bij het in de grond slaan van een paal missloeg. Een aantal personen was bezig met 't bouwen van een bergplaats voor bloem bollen voor de N.V. Ph. Vlessing. Er moesten eenige palen in de grond ge slagen worden. De 77-j. KL Kuiper hielp: hierbij een handje door het vasthouden van een paal (Kuiper is nog zeer kras; nog niet gaarne zou hij de hamer voor goed aan het jongere geslacht overge ven!). W. zwaaide de hamer de lucht in om hem met een flinke slag neer te laten.. Hij sloeg echter mis en de hamer trof Kuiper. Deze sloeg min of meer bewuste loos neer. Het gebeurde veroorzaakte groote ontsteltenis bij de andere werklieJ den. K. had een hevig bloedende hoofd wonde bekomen. Men vreesde het ergste, maar het duurde niet lang of Kuiper kwam weer volledig tot bezinning. De heer Vlessing snelde onmiddellijk met zijn auto naar het dorp, waar bij de heer Rotgans verbandmiddelen gehaald wer den. K. werd, na voorloopig verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. Een1 juist in het dorp zijnde geneesheer heeft\ verdere hulp verleend. De wonde is la ter gehecht. Dank zij zijn uitstekende gezondheid en zijn sterke gestel, maakt K. het thans goed. De dokter heeft daar over zijn verwondering uitgesproken. „Eén op de duizend komt er zoo af". INGEZONDEN. WAT IS KOSTELOOS? Volgens onze meening is ingezonden mededeeling der N.V. A.T.O., door hoofdagent Kikkert nog niet volledig. De N.V. ATO is ontstaan door samen gaan der firma Van Gend en Loos en! Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen en zeer nauw aan deze laatste verwant. Door spoorwegen is over het jaar 1936 f31.851.183 en over 1937 f33.460.970ver lies geleden; dit komt dus neer op f4. per hoofd. Het Nederlandsche volk moet deze tekorten op de een of andere manien betalen. Deze verliezen ontstaan voor een deel, door goederen tegen zeer verlies gevende prijzen en door prijsonderbieding te vervoeren, ten koste van iedere anderd vervoerder. Dus beconcurreert de A.T.O. iedere vervoerder met uw geld, daar u de tekor ten betalen moet. Zoo zijn de vrachten van en naar Texel voor het grootste deel, of geheel, noodig om de kosten van het vervoer te bestrij den over Texel, dus van haven tot be stemming op Texel, gf onjgekeerd, en. het vervoer van Texel naar Den Helder. Zoo u dus wat vanaf Tilburg-Amster- dam enz. te vervoeren hebt, levert dit vanaf deze plaats naar Den Helder voor A.T.O. of spoor niets op en u helpt dus: de verliezen nog grooter te maken. Naar wij meenen moeten wij ons aanpassen, en is ieder als goed Staatsburger verplicht, mede te helpen, deze verliezen zoo klein mogelijk te houden. Maak dus niet van N.V. A.T.O., maar van ieder ander parti culier vervoermiddel gebruik. Door het vervoer per N.V. A.T.O. van en naar Texel helpt u deze verliezen; grooter te maken, welke verliezen u zelf steeds door een of andere belasting1 moet dekken. En anders helpt u de staatsschuld vergrooten. Verzend dus per particulier vervoer der; hiervan komen geen navorderingen. A. WUYS. D. METS. J. C. BAYS. P. A.v.d. VIS, J. N. BRUIN. J. ZUIDEWINDDz. J. C. PLAATSMAN. SPORT OP TEXEL 1 EX. BOYS-NIEUWS. Opgewekt en vroolijk trok Zater dagavond ons 2e elftal naar OVV 2. Het! keerde weer met een 4—0 overwinning. Ons 2e deed het nog zoo gek IrViet, doelt het groote gemis aan training kwam dui delijk uit. Maakt gebruik van de gelegen heid. Het zal ook van nut blijken bif de a.s. competitie. Morgen vervalt door omstandigheden de training, maar deze is nu vastgesteld op Zondag a.s., 12 uur. Ieder zij present in voetbalcostuum. Zondagavond ontving ons le elftal Texel 2. Het lukte de gasten, na een. spannende, doch voor vriendschappelijke te ruwe wedstrijd de overwinning met 4—3 in de wacht te sleepen. Duidelijk; kwam hier het nut van training naar vo ren. Men kon het hun, die op de training, regelmatig ontbreken, goed aanzien, dat zij niet mee konden komen. Een keurig doelpunt maakte Wim Ran; een corner werd schitterend ingekopt door Verbakei, die als linksbinnen voor het eerst 'de B's-kleuren verdedigde. Na de rust mocht het hem met z'n schot niet lukken, doch we mogen hem zeker als een welkome gast voor de competitie verwelkomen. Zij, die deze week nog terreinwerk zaamheden willen verrichten, gaan naar de voorzitter. M.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2