TVVEEDE BLAD TEXÊISCHE COURANT Tex«ls»:he Berichten Het beste van het beste. floinsdag 27 Juli 1938 LET O' DE TEMPERATUUR VAN UW HOOI. De zaak staat er beter voor dan in 1937. Hoewel de hooibroei tot nog toe min der vaak aanleiding heeft gegeven tot in wij pen dan vorig jaar, moet steeds de crrfotste voorzichtigheid worden betracht. \Vie hooibroei vermoedt, gelieve dadelijk d< politie er mee in kennis te stellen. In ver gevallen heeft de brandweer tot nu toe moeten optreden en wel: op een boerderij te Den Hoorn (N.Kikkert), waar een temperatuur werd geconstateerd van 73 gr.; door uitspitten wist men gevaar voor brand tegen te gaan. Verder moes ten op een boerderij aan De Waal en bij twee hooimijten aan Den Burg peilingen worden verricht. Laat de „roode haan" geen kans krij gen! NOG EENS: WAAR IS DE DOLFIJN? „Wij lazen in de Tesselaarvan een do! fijn, die op het strand moest zijn aan gespoeld. Wij hebben hem gevonden. Hij figt bij de Slufter. Het dier leefde nog en toen hebben we geprobeerd hem met planken naar zee te werken.....v!" De heer H. J. Kraai, beheerder van ons museum, deskundig op biologisch gebied, kreeg Zaterdag bezoek van twee dames van Den Burg, die hem bovenstaand re laas gaven. De heer Kraai naar de zeekant...... maar tot zijn teleurstelling vond hij op de aangegeven plekmaar een doodge wone bruinvisch. HIJ NAM ANDERMANS JAS MEE. Maar de politie liet niet met zich spotten; ook de justitie niet: Drie mnd. voorwaardelijk met driejaar proeftijd. Het Hooge Land zal zich over de dader ontfermen De kleeren maken de man. Ook de 18-j. R.W. dacht er ongeveer zoo over. Hij was evenwel bovendien van meening, dat dit ook met andermans kleeren zou gaan. Hij moest wel tegen de lamp loopen, toen hij in Febr. j.1. een andermans blauwe regenjas uit Pen's kleedlokaal aantrok. Inleen gemeente als Texel, waar iedereen iedereen kent, vliegt men er ras in. De politie kreeg hem in de kijker. W. be kende. ..Ik zelf heb een heel oud iasie ,en geld voor een nieuwe had ik niet", al dus motiveerde W. ziin handeling. Maandag is hij door de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar tot drie mnd voorw. veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. „Het ontbrak jouw thuis aan goede lei ding", aldus de politie-rechter. ,„je kreeg volop gelegenheid café's e.d. te bezoeken en daar heb je wat al te kwistig met je geld omgesprongen". Door betere leiding zal er van W. nog r een flinke vent voor de maatschappij ge maakt kunnen worden. Daarom heeft de 1 Reclasseering hem niet links laten liggen,, maar er voor gezorgd, dat hij een goed tehuis zal krijgen in de stichting Het Hooge Land. MUZIEK- EN ZANGUITVOERING. Hier volgt het programma van het con cert, dat de Warnser Fanfare samen met Zangvereen. Harmonie van Den Hoorn morgenavond in het Park geven zal (zie ook vorig nr.) Muziek: 1. Koraal. 2. Verkenners, marsch, A. Kappert. 3. The Bohemian Girl, ouverture, M. W. Balfe, Arr. Winter 4. Doornroosje's Bruidsvaart Max Rhode, Arr. A. Dreissen. 5. Mandora, marsch S. W. Ord Hume. 6. Terpsichore, Fantasie Ballet Louis Ganne. Zang: 7. Levensvreugd F. A. Gerling, bew. van H. C. Herzog. 8. Zomeravondlied C. v.d. Putte. 9. Slaap, mijn kereltje J. Nauta. 10. Avondzang Leo Mens. Muziek: 11. LeTrouvère, opera fantasie Verdi. 12. Pan Europa, marsch Alph. Dreissen 13. Theresen, Grand Valse de Concert C. Faust. 14. La Tour Maubourg, marsch A. L. Doyen. 15. Koraal. De Besturen vestigen er de aandacht op, dat de aanvang bepaald is op half negen, de entree op tien cent. Er wordt voor een flink aantal stoelen gezorgd,' maar komt u zoo verzoekt men ons1 te waarschuwen dan niet te laat. DS. KROESE OP TEXEL. Ds. Kroese, die van 19181922 voor ganger was der Ned. Herv. Gemeente te Den Burg, brengt met zijn echtgenoote en jongste dochter eenige dagen van zijn va- cantie op Texel door. Het laat zich begrijpen, dat Ds. en zijn eega zich in groote belangstelling van de zijde van zijn vroegere gemeenteleden verheugen mogen, want een ieder be treurde het ten zeerste, toen zij in 1922 het eiland verlieten. Onlangs heeft Ds. de titel van Meester in de Rechten be haald. Donderdag vertrekt de familie weer. Overwegende, dat met de beste fo to's en met de meest verzorgde repro ducties, alleen blijvend succes te boeken is, lieten we een serie nieuwe prentbrief-1 kaarten van Texel verschijnen (vogels en landschappen), welke aan de hoogste eischen voldoen. Wij noodigen wederver- koopers uit, onze collectie te komen zien. Desgevraagd zenden we monsters. Onze prentbriefkaarten etaleeren beteekent: ver- koopen. Bovendien verstrekken we daar bij kosteloos Zomerdienstregelingen en Wandelkaartjes. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. GIFTEN Al.G. WIJKVERPLEGING. N.N., Oosterend f5. Fam. B., Oosterend f 5. Fam. D., Oost f2.50. Fam. K., Oosterend f7.50. EEN WESPENNEST. Ten laatste male nog een verwijzing naar de annonce van U.D.l Het blijspel, dat wordt opgevoerd, oogstte in de laat ste winter biezonder veel bijval. Nu de zomer daar is, zal dit spel van pension- lief-en-leed stellig een goede ontvangst worden bereid. Wie nqg geen kaart heeft, mag zich zeker wel haasten. Om aan veelvuldig verzoek te voldoen is voor ingezetenen nog een BEPERKT aantal kaarten beschikbaar gesteld. EEN ZOMERSCH WEEKEND. HET WORDT DRUKKER. Het zomerweer heeft wel lang op zich laten wachten, maar aan het einde van de vorige week hebben we dan toch een paar prachtige dagen gehad. Luidden de weerberichten na een mooie Zaterdag voor Zondag nogal ongunstig, gelukkig bleek, dat De Bilt zich had vergist. Zon dag is het een zomerse he dag geworden, zooals er bij ons zeeklimaat maar zelden voorkomen, 't Was heerlijk warm, de he mel was strak blauw en er woei een zacht windje, uit het Noordoosten. Geen won der, dat menigeen naar het strand trok, naar het verkoelende water van de zee. Maar toen viel eerst goed op, dat het aantal badgasten op Texel lang niet mee valt. Het strand is om deze tijd de laat ste jaren voller geweest. Niettemin: het was behoorlijk druk en zonder twijfel zullen allen hebben genoten. Maandag en gisteren waren de weersomstandighe den heel wat minder. Het bleef eenter zomersch warm. Zullen de herfstdagen, die wij in het begin van de zomer moes ten dulden, nu achter de rug zijn? H. SPORT OP TEXEL In een, vooral voor de rust ,vlot ge speelde wedstrijd, wist de Texel-comb. met 43 van Tex. Boys te winnen. Dui delijk is deze keer gebleken, dat enkel zoo nu en dan een wedstrijd niet voldoende is. De training zal er toe bijdragen, mits die serieus geschiedt, dat kleine foutjes verbeterd kunnen worden. Het pleit trou wens niet voor de gastheeren, dat ze niet meer van deze gelegenheid gebruik heb ben gemaakt. Voor de rust kwam de rechtsbuiten, daarna de linksbuiten tel kens vrij te staan, doordat de backs zich niet goed opstelden. Onze binnenspelers^ waarvan veelal de aanval moet uitgaan, zochten te weinig een gunstige positie, waardoor het verbindingsspel minder vlot verliep. De vleugelspelers en midden voor speelden verdienstelijk. Het schot was meestal te hoog gericht. Wim heeft ziijn doel behoorlijk verdedigd. Als geheel' een goede oefenwedstrijd. Zulke moeten meer gespeeld worden, in de 2e helft raakte de ^nil wat vermoeid, leek het., maar in de le helft deed hij keurig werk. Woensdagavond gaat voor de leden,, junioren en oudere adspiranten het oefe nen gewoon door. We rekenen er op, dat ieder ten volle medewerkt en zich zal houden aan de leiding. De opkomst was de laatste twee keeren onvoldoende. Er zullen spelers door werkzaamheden ver hinderd zijn, maar probeer, als het eenigs- zins kan, deze avond vrij te maken. Lokt het zwemmen aan bedenkt dan, dat er nog zes avonden over zijn. De competitie NAAR TEXEL. De Van der Schuyt-trip telde Zondag* en Donderdag resp. 50 en 52 deelnemers. HULDE. Namens de V.V.V. is bij monde van de heer W.H.Lap, voorz., aan de 10-j. Bob v.d. Weel als bewijs van waardee ring van zijn kranige redding (zie hier over uitvoerig het vorige nr.) een boek werk aangeboden. Op Zaterdag, Zondag en Maan- dag wordt wederom de Witte- Kruis-Speldjesdag gehouden. De opbrengst hiervan komt ge- heel ten goede aan de bestrij- ding van de t.b.s op TEXEL. Aanbeveling Overbodig. EXAMENS Deze leerlingen van Texel werden aan de Vakschool voor Meisjes te Den Hel der bevorderd: M. Drijver van le naar 2e klas 2-j. voorb. cursus; M. Eehnan en A.W.Kees van le naar 2e klas opl Huis naaister; G.Keijser, T.P Plaatsman, Nel lie Smidt, C.Vlas en E. van Zeijlen van le naar 2e klas Opl. Hulp i.d Huish. Het getuigschrift van de 2-j. voorb. cur sus kregen: Qretha Uitgeest, T.Dros en A.Griek. WAAR BLIJVEN DE KAMPEERDERS? Naar de heer Van der Vlies, direc teur van T.E.S.O. ons meedeelde, is het passagiersvervoer de laatste vier dagen zeer goed geweest. Alleen blijft helaas de groote stroom van KAMPEERDERS, uit. Overigens was de heele vorige week' liet aantal passagiers behoorlijk. De eer ste helft van Juli is echter slecht ge weest. De algeheele indruk is., dat het thans aardig loopt, maar dat de kam peerders die altijd een belangrijk aan deel in ons toeristenverkeer hebben i ons in de steek laten. K.L.M.-VLUCHTEN. Zondag 1.1. stelde de K LM. de gc'c- genheid open tot het maken van rond vluchten (f2.50 en f4.pp.) en tot een vlucht over de Karimata (f7.50 p.p.). iNet iedere Zondag organiseert de K.L. M. zulke vluchten. Dit nangt van het be schikbare materiaal en.... van de deel name af. Inlichtingen kunt u steeds be komen in Boekhandel Parkstraat., telef. Den Burg no. 11. Zondagmorgen a.s. half negen, komen de F 22 en een F Vila. De F VI la vliegt v.m. 8.45 weer terug. De F 22 verLekt des avonds om 7.15. De F 36 komt des avonds om 7 uur en vertrekt eveneens om 7.15 uur. Op enkele plaatsen na zijn alle vliegtuigen volgeboekt. Inlichtingen en bespreken bij de Agent, Den Burg, telef. 11 BOOTTOCHT NAAR VLIELAND. f2.een retour, warme maal tijd inbegrepen. De aangekondigde boottocht van De Cocksdorp naar Vlieland kon Zondag niet doorgaan, doordat de organisator ver zuimde rekening te houden met het tij. Maar a.s. Zondag gaat de tocht zeker door. Vertrek van De Cocksdorp: 's morgens 9 uur. Kosten: f2.— per retour, per persoon; de prijs van de warmemaal- tijd op het Strandpaviljoen is hierin be grepen. Aanmelding bij T. Reuvers, telef. 16, De Cocksdorp. Het is te voorzien, dat velen van deze goedkoope gelegenheid om Vlieland te leeren kennen en.. de Karimata te zien (op eenige afstand van de kust aldaar) gebruik zullen maken. nadert snel, we moeten zorgen, gereed te zijn. Aanvang 8 uur, brengt ook een. wit shirt mede. Adspiranten. Voor deze afdeeling wordt er voortaan DONDERDAG- avond getraind. Aanvang half acht. Blijft geregeld oefenen, jongens. Straks moeten we zoowel voor de onderlinge als voor de bondscompetitie over flinke spelers kunnen beschikken. ATHLETIEK. In een bestuursverga dering werd besloten om in Aug. a.s. wedstrijden te houden om het kampioen schap van Texel. De regeling en voor bereidingen zdjn aan een commissie opge dragen .bestaande uit de heeren Kievits, Van der Pijl en Berkenbosch. Verschil lende nrs. o.a. loopen en springen wor den in het programma ojigenomen. Een. speciaal nr. wordt in overweging geno men, waarover later. Zorgt er voorv dat de deelname groot genoeg wordt om mooie sportieve prestaties te kunnen ver wachten. Traint dus flink, zorgt er voor, een goed figuur te slaan. Een 12-tal spelers zijn aangewezen, van wie wordt verwacht, dat zij zich gereed, maken. Adspiranten. Indien er voldoende be langstelling bestaat, zal ook voor deze1 afd. eenige wedstrijden op het program-, ma worden geplaatst. Komt dus Vrijdag,, aanvang 7.15 om te oefenen. Op de vergadering van 2e, 3e en 4e klassers, welke a.s. Zaterdag te A'dam zal worden gehouden ,zal een bestuurslid onze vereen, vertegenwoordigen. MASSA-MOORD OP KUIKENS In het „Nieuws van de Dag" komt een artikel voor, waarin verhaald wordt van een massa moord van zilver- en mantelmeeu wen op bergeendkuikens aan 't Voornsche strand. Schrijver was er getuige van dat die meeuwen in een uur tijds 40 a 50 kuikens verslonden. Of het ook hoog tijd wordt, die bloeddorstige roo- vers wat op te ruimen. DEN HOORN. 'AFSCHEID DS. G. MOEN. Zondagmiddag nam l>s. Moen afschei als predikant van de Ned. Herv. Ker alhier, na ongeveer 3'a jaar dit ambt vei vuld te hebben. Niet alleen de gemeenti leden zelf, maar ook van andere dorpe waren er velen aanwezig, zoodat het kerl gebouw bijna geheel gevuld was. T< tekst voor zijn afscheid had Z.Eerw. g< kozen Ef. 6:24, een afscheidswoord va de apostel Paulus aan de gemeente 1 Efeze. Spr. deed in zijn rede vooral uii komen, dat hij steeds getracht had, ware evangelie te verkondigen en zeid te hopen, dat zijn prediking niet tevei gcefsch is geweest. Na deze rede brach spr. dank aan de kerkeraad voor de goed wil en de prachtige samenwerking, di hij steeds van hem ondervonden had. Spi hoopte, dat zij ook de nieuwe predikan tot steun zouden zijn. Aan de kerkvoog dij bracht S|ir. dank voor de wijze, waai op zij steeds de stoffelijke belangende gemeente behartigde. Voorts bracht h dank aan organist, orgeltrap|ier, kostei aan de gewezen voorlezer, aan de vei schillende vereenigingen en helpers de Zondagsschool voor de verleende med< werking. Aan Ds. Smidts, doopsge/in predikant van deze gemeente, voor d steeds prettige samenwerking, wannce hun ambt zulks vereischte. Ook aan d ring van predikanten, en wel in 't bic zonder aan IXs. Visser, bracht spr. dan voor de steun en samenwerking, die h van hem had ondervonden. Aan de gt mcente in het biczonder bracht spr. dan ook namens zijn vrouw, voor de prettig omgang. Spr. meende, dat 't dorp doo hem niet vergeten zou worden en hoopti dat ook de nieuwe predikant door d gemeente gewaardeerd zou worden. Door Ds. Van 't Hooft werd Z.Eerw namens het Classicaal Bestuur dank ge bracht voor tie vyijzc, waarop hij steed zijn ambt had vervuld. Ds Smidts sprak een woord van dan en afscheid, ook namens zijn gemeente leden en wcnschte Z.Eerw. en zijn gezi Gods beste zegen toe. Ds. Visser sprak namens de Ring va predikanten en ook namens de predikan ten van het theologen-convent zij groote dank uit voor de steeds piettig samenwerking. Als consulent sprak Ds Visser namens de gemeente een harte lijk woord van afscheid tot de scheidend" Iceraar en zijn gezin. Door Ds. Moen werd tenslotte aa allen, die het woord gevoerd hadder hartelijk dank gebracht. Staande wee ,door de gemeente de scheidende leeraa toegezongen: Gez. 233 vers 4 en 5. Bi het verlaten der kerk werd door velei nog afscheid van Ds. Moen en zijn vrouv genomen. Vcrgezelle beiden de wensch dat het ze in hun nieuwe gemeente Nieuw Leusden, waar Z.Eerw. a.s. Zondag ii zijn ambt bevestigd hoopt te worden goed zal gaan. B. Alededeelingen van Texels Bioscoop-Theater HET LEVEN VAN EMILE ZOLA. Paul Muni, die onlangs Louis Pasten uitbeeldde, geeft in deze film cea noj meesterlijker creatie van Emile Zola, d groote Fransche romanschrijver, die zig talenten bezigde om onrechf in het licn te stellen. Zijn scherpe pen doet hen dikwijls in moeilijkheden geraken. Zijl rol bij de herziening van de zaak-Dney fus, is wereldbekend. Kapitein Alfred Dreyfus wordt wegens hoogverraad ver oordeeld en naar het Duivelseiland ver bannen. Niettemin was hij onschuldig. D werkelijke schuldige was Esterhary, maa deze ging vrijuit. Mevrouw Dreyfu vraagt Zola om hulp. Aanvankelijk wei gert deze maar tenslotte geeft hij toe ei schrijft hij het beroemde artikel: „li beschuldig". Hij wordt wegens smaad schrift vervolgd en veroordeeld. Hetgan sche Fransche volk, door de pers mis leid, is tegen hem gekant. Emile Zol. vlucht..om ziin straf te ontgaan, naar En geland. Zijn vrienden laten hem niet ii de steek. Zij spannen hun uiterste krach ten in om herziening te krijgen van Drey fus' vonnis. Als er een nieuwe Regeerinj komt, gelukt hun dit. Zola keert naa Parijs terug, waar hij als held gehuldigi wordt. Niet lang daarna sterft hij. Dit leven yol strijd wordt in deze voor treffelijke film uitgebeeld. De rollen wor den prachtig vertolkt. Paul Muni is nie te overtreffen. „Het leven van Emil. Zola" is een film, welke iedereen sterl kan worden aanbevolen. |iiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii:iii:iiiiu|||||| ||||fliiiii:ii>iiiiii»iiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| D.D. O O M liiiiniiiiilil

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5