TWEEDE BLAD TEXELSCHt COURANT Texe's»:he Berichten Hoave Fortuin in de asch cjelegd. Woensdag 3 Aug. 1938 llllü iiiiiiiiiinutiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiininiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiMiitiiillllll llllllllllll Atededeelingen llllllllllll iiiiiiiiiiil van Texcls Bioscoop-Theater llllllllllll HH^aamnn—ninniimiii—nniiiiiwiMimiinirir-"—■fllHI MARIE WALEWSKA. We herinneren er aan, dat deze prach tig gespeelde film vanavond en morgen avond (Donderdag) voor het laatst hier wordt vertoond. Greta üarbo vertolkt de titelrol, Charles Boyer speelt de rol van de groote Fransche Keizer, Napoleon. Namen, die spreken. MEN GAF HEM EEN GEWEER. Dat de oorlog een demoraliseerende in vloed uitoefend op de jonge mannen, die naar het front trekken, is wel bekend. Fiet moeten sterke karakters zijn, wier ziel ongeschonden uit deze hel weder keert. Zoo'n karaktervaste is 'Fred Willis (Spencer Tracy), terwijl Franchot Tone in deze film de zwakkeling uitbeeidt. Maar onder leiding van Fred overwint hij zijn afkeer van de oorlog de men- schenslachting en wordt hij zelfs een der bekwaamste scherpschutters van het leger. Maar eenmaal teruggekeerd ,in de burgerlijke maatschappij, blijft hij zich met zijn revolver recht verschaffen. „Waarom ben ik nu slecht", vroeg hij zijn vriend. „Toen in de oorlog doodde ik eerzame menschen en was ik een held, nu dood ik boeven en wordt ik door de politie achtervolgd". Dit is de strekking van deze film, waar nog een ontroerende geschiedenis doorheen ge vlochten is. „Men gaf hem een geweer" behoort tot de beste films van de laatste tijd. llllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllll |||||(lillllll!lllllllllllll!llll!ll!llllllllllllllllllllllllinilllllllllll!llillllll1lllllll|l!III S.V. Texelcomb tegen V.CS.B. kamp elftal, hedenavond half acht. B.Beumkes Jac. Koorn C.Zutphen JoopKikkert A.Verseput J.Westdorp P.Bruin D.Huizinga N.deGraaf Jn. Rab W.Langeveld Res.: P. Keijser en J.v.d.Pijl. Scheidsrechter W. v. Zeijlen. S.V. Texelcomb tegen Kampelftal van De Koog, Donderdagavond half acht. J.Kicwiet H.v.Dijk G.Witvliet W.v.Zeijlen Jo Weijdt P.Keijser Keijser J.D.Blom N.Tuinder J Kiljan C. Bakker Res.: L.Rijk en B. Kiewiet. S.V.C. NIEUWS. Donderdagavond S uur speelt een ad- piranten-elftal van SVC op het tenein te De Cocksdorp tegen een elftal van het Kinderkamp Zon en Duin. Opstelling: J.Daalder A.Kalis* G.Troost C.Westdorp J.Komdeur M.Booiï A.Nieboer Schaap A.Buijs L. de Kindt G.J.Witte Res.: S. v.d. Linden. «TIETEN VOOR HET WITTE KRUIT P. S., Eierland f2.50. O T.B.C.-BESTRIJDING. Oude belastingplaatjes kunt u in de brievenbus van de drukkerij doen. De opbrengst van (die plaatjes is bestemd voor de T.B.C.-bestrijding. NAAK TEXEL. Met Van der Schuyt kwamen Zondag 83 personen naar ons eiland. Dinsdag kwamen met Van der Schuyt SS personen naar Texel. Van de goedkoope trein kwamen er 39? personen. Vandaag komt uit Enkhuizen een ge zelschap van 28 personen. DE TERP IN OEPEREN. Maandag kreeg de „terp" op het land van de heer Joh. Keijzer, in huur bij de heer J. Kikkert die er bij opgravingen interessante vondsten deed bezoek vani een gezelschap deelnemers aan het lnter-| nationaal Geologisch Congres te Amster dam. Er waren er uit Polen, Zwitserland,, Ierland, Duitschland, Zweden, Roemenië1 en zelfs wel van Honoloeloe. De, bezoekers, die werden rondgeleid door de heer H. Kraai, stelden in hetgeen hier te zien was, veel belang. Jammer, dat de heer Kikkert niet in de gelegenheid was om bij dit bezoek tegenwoordig te zijn. Belangstellenden maken we dttent op de adv., waarin wordt meegedeeld, dat een ieder de terp kan bezichtigen. DE COCKSDORP. Oorzaak onbekend. Verzcke-> ring dekt schade. 120 duizend Kg. hooi, vier landbouwwagens, zes fietsen van arbeiders en inboedel1 verbrand. Duizend gulden en orandpohs gered. 13-jarige lo gee vlucht in nachtgewaad. Dinsdagmorgen omstreeks half acht is op de hofstede Fortuin, in de Eendracht- polder door onbekende oorzaak brand uitgebroken, welke het oude. met riet gedekte gebouw geheel in vlammen heeft doen opgaan. De üoerderij, eigendom van mevr. R. Everts, te Brussel woonachtig, was ver zekerd. Ook de inboedel, de landbouw- inventaris en een groote hoeveelheid hooi, van de gebr. G. J. en J. G. van An del, waren verzekerd en wel bij de Ned. Brandwaarborg Verzekering, Montij en Co. Omstreeks half acht zagen de gebr. Bruin, die aan de noordzijde van For tuin. een schuur bouwen, vlammen op laaien uit het dak van de achterste der twee schuren, waarvan de eerste door een tot de zolder opgetrokken brandmuur van het woonhuis gescheiden is. Ook de heer J. G. van Andel, die in een huis, apart woont, ongeveer 60 meter zuid waarts, en voor de boerderij aan het werk was, bemerkte de brand. Hij rende flet woonhuis binnen, waar zijn schoon zuster zich in de kamer bevond. Zij had nog niets van de brand bemerkt. Even wel ontstond in enkele seconden in de kamer zulk een hitte, dat verblijf aldaar onmogelijk werd. Van Andel vloog daar op de trap op want op de zolder, slechts^ door een houten schot van de schuur gescheiden, lag hun 13-j. logeetje in diepe slaap. Kort daarop zagen de Gebr. Bruin het meisje doodelijk verschrikt in nacht gewaad naar buiten hollen. Daarop kwa men de twee anderen naai- buiten. Mej. Van Andel had nog de tegenwoordigheid van geest uit een lade de geldswaardige papieren te redden.; daaronder bevond' zich een bedrag van ongeveer duizend, gulden en de polis der verzekering. Een der heeren Bruin snelde incl een auto naar Dros' Smederij, waar onze burgemeester en brandmeester W. H. Lap van de brand verwittigd werden. Ook' van De Cocksdorp uit zag men het vuur, dat in het rieten dak gretig voedsel vond. Vandaar was de brandweer van Den Burg eveneens tegen acht uur al gewaarschuwd. Inmiddels woedde het vuur voort. In de voorste schuur lagen 1200 balen geperst stroo opgeslagen, terwijl zich in de ach terste schuur eenzelfde hoeveelheid nieuw hooi bevond. Hoog lekten de vlammen de hitte was zóó lievig, dat men er niet in slaagde, het naast de schuur staande kippenhok met 20 kippen te benaderen,' Vrijwel alle dieren kwamen om. Om streeks half negen arriveerde Burge meester Kamp, brandmeester W. H. Lap, directeur-gemeentewerken J. Tiessen en gemeente-veldwachter O. Goënga. Daar GIFTEN Al.G. WIJKVERPLEGING. Van H., Oosterend f5.—. T.E.S.O.-VERVOER IN JULI, Bij vorig jaar Juli vergeleken heeft Juli 1938 in tegenstelling met ide aanvankelijke verwachting niet teleur gesteld. De ontvangsten overschreden' zelfs die van vorig jaar. Het autovervoer' was aanzienlijk drukker. Het aantal auto's was wel 150 grooter. SCHOOLREISJE. Vrijdag maakte de hoogste klas der R.K. School een reisie. Onder meer werd een bezoek gebracht aan het Monument op de Afsluitdijk, Wieringermeerpolder, Mcdemblik (waar o.a. rond kasteel Rndi boud gewandeld werd), de Alkmaarsche Kaasmarkt en de Amsterdamsche Dieren- utin. K.L.AL-VERVOER. Het aantal door de K.L.M. vervoerde passagiers bedroeg |uli 1937 1281. Juli 1938 1667 Een toename dus met ruim 23 pet. In Juli kwamen naar Texel 838 passa-. giers en vlogen er van hier 829 pass. (Vorig jaar resp. 657 en 624) GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Zater-, dag a.s. De agenda zal o.m. vermelden,:, Ontslagaanvrage van mej. Van den. Berg als onderwijzeres te Z.-Eierland. Tarief electriciteitsopname voor win kels. Aanleg reddingbootslag in werkver schaffing. Idem verbetering zeedijk Eendracht. Tegemoetkoming kosten bezoek onder-, wijsinrichtingen te Den Helder. de brand reeds met de grootste hevigheid woedde de enorme hoeveelheden hooi' en stroo vormden één vuurzee achtte burgemeester Kamp het laten 'uitrukken van de brandspuit nutteloos. Het op korte afstand gelegen woonhuis van de heer J. van Andel liep door de N.O. wind' echter nog gevaar. Nu er geen brand- spuit nog .was, moesten IS arbeiders met emmers water, geschept uit een vlak voor het huis gelegen sloot, de strijd tegen de vonkenregen aanbinden. Geluk kig had de heer Bruin een groot aantal emmers van Dros' Smederij meegenomen. Aten slaagde er in zij het met veel moeite het huis te sparen. Urenlang heeft de boerderij daarna nog hevig ge brand. Steeds weer vormde zich een enorme vuurzuil. Ook twee achter de ge bouwen staande schelven hooi en stroo werden verteerd. Twee onder de muur staande rennen met kuikens werden even eens een prooi der vlammen; twee kloe ken en 25 kuikens kwamen in 't vuur om. Omstreeks half twaalf kwam de brand spuit, welke pas zou ingrijpen, indien de wind zoo in kracht zou toenemen, da? het huis wederom gevaar liep. Omstreeks- het middaguur stonden van de oude boem derij ze dateert van 1846 alleen nog de muren overeind. In het eens zoo vrien delijke tuintje tusschen de bloemen brok ken van de gevel, die met geweld naar voren stortte. In dc kamer bleef geen meubel ge spaard. Vol schei-venvan dakpannen, steenen en verkoold hout ligt ze. Van de schuren Fortuin was 40 M. lang en 12 meter breed staan nog slechts stukken muur. In de voorste schuur is wel Ie grootste verwoesting aangericht: Groote balen geperst stroo liggen geheel of deels verteerd, door elkaar. Hier en 'daar komt een landbouwwerktuig te voorschijn als een verwrongen stuk ijzer. Een zaai-ina- chine, een rolblok, een ploeg, een maai- machine, een kunstmeststrooier, vier landbouwwagens, alles werd verwoest. Tegen de muur zes vernielde rijwielen; fietsen van het werkvolk,, geborgen op een goed plaatsje, tegen de verzengende zonnehitte...... In de achterste schuur, waar de brand begon hoe weet men niet een me- tershooge zwarte massa: Het voormalige vol versch hooi gevulde vierkant. Tegen de muur stonden een dertigtal zakken Portland, van de fa. L. Bruin en Zn....» Alle zakken zijn ernstig aangetast. „Dat is nog zoo erg niet", merkte de heer L. Brum op, maar wij hadden.gis teravond ons gereedschap hier veilig neer gelegd. De troffels, de hamers, schiet lood, enz., zijn allemaal voor de haaien." „Het is vooral nu een groot ongerief voor ons," zoo sprak de lieer Van An del Sr. Het is nu de drukste tijd voor de korenbouw. We woonden hier pas een jaar". „Eenige idee van de oorzaak? Neen. in geen geval hooibroei. Er was niets verdachts waar te nemen in het vak. Ook de metselaars en timmerlieden hébben van broeilucht nooit wat bemerkt". Gistermiddag om drie uur gaf de spuit, bij het z.g. nablusschen, voor het eerst water. DE KOOG IS VOL. Ook elders veel gasten „Nog pessimistisch gestemd aangaande het toeristenbezoek?" zoo vroeg de lieer Fehrmann, administrateur van de V.V.V. ons, toen we gisteren zijn kantoor bin nenstapten. ..Daarvoor is nu heelemaal geen reden meer". We waren blij, dit te liooren „Dus het gaat op het oogenblikgoed"? vroegen wij aan de ijverige V.V.V.-man,, die ons tusschen zijn drukke bezigheden door nog wel eenige inlichtingen wilde verstrekken. „De Koog is nu vol en de andere dorpen raken zeer goed bezet. Den Burgi heeft nog wel wat plaats, zoo hier en daar, maar vanmorgen heb ik alweer tien gasten gekregen, die niet vooruit hadden besproken. Veel plaats zal er thans wel niet meer over zijn''. „En de andere dorpen"? „Den Hoorn kan niet veel meer jieb- ben. Aan Oosterend en De Cocksdorp is nog wel p'laats, maar dat zijn de dor pen, die altijd het laatst vol raken". Het gaat dus op het oogenblik goed. Iedere dag bereiken nieuwe aanvragen onze V.V.V. „Als we dit weer nu maar eens een* week of drie hielden", aldus de heer Fehrmann, „dan kon het nog wel eens een tijdje zoo vol blijven. Het is meteen* te merken. Als het mooi weer is, blijveni er velen langer, dan zij oorspronkelijk hebben besproken". Ook voor zulke gasten heeft de V.V.V. vele malen reeds elders onderdak "moeten zoeken. E)e Koog vol, Den Burg vrijwel, de overige dorpen goed bezet, een groot aantal kampeerders, schitterend weer..... zeker is er thans weinig reden tot pes simisme. Integendeel. Gisteravond om tien uur was secre taris Fehrmann nog met eenige bezoe kers in Den Burg op pad op zoek naar pensiongelegenheid. Dat zegt wat. WEDEROM: „EEN WESPENNEST". STRANDFEEST OP 6 AUG. V.V.V. Texel laat geen gelegenheid voorbij gaan om zonder de rustige stilte van het eiland op te offeren de badgasten aardige attracties te bezor gen. Zoo zal op haar uitnoodiging Vrij dagavond wederom op grond van het doorslaand succes van Donderdag LI. - het blijspel „Een Wespennest", door de Rederijkerskamer U.D.'I. worden opge voerd en zoo zal Zaterdag a.s. aan De Koog een strandfeest worden gehouden. Hierbij mag zeker weer op ieders mede werking worden gerekend. 's Ochtends zullen wedstrijden worden gehouden in het maken van strandfiguren. Allen, die een dergelijke wedstrijd wel eens zagen of er aan hebben dcelgeno-. men, weten hoe .genoeglijk zoo'n ontscan- ning is. ledereen is in de gelegenheid zijn artistieke gaven te ontplooien..... Tevens zal een wedstrijd worden gehouden in het maken van forten. (Mag het ook geen vreedzaam landhuis zijn? Rast dat niet, beter? Red.) 's Middags om half drie wordt aan De Koog een oefening met de reddingboot gehouden, wat ongetwijfeld ook veel be langstelling zal trekken. En 's avondsconcert van Tcxels Fanfare, taptoe, stoelendans en lampion-' optocht. Dat belooft een fijn festijn te zijn, dat honderden bezoekers zal trekken. EIERLAND. OUITSCH VLIEGTUIG Gisteren is op het vliegveld een sport- vbegtuig, bemand met drie personen en afkomstig uit Erfurt (Duitschland) neer gestreken. Na een verblijf van een half uur is het over dc Waddeneilanden naar Nordcrneij vertrokken. DE KOOG. BRANDJE IN EEN SCHUUR. Maandagmorgen is brand uitgebroken in een schuur nabij de woning van de heer Henstra, waar een waschketel op het vuur,1 stond. Door onbekende oorzaak ontstond brand. Gelukkig bemerkte men dit spoe dig. Met emmers water wist men do vlammen al gauw te blusschcn. ||||||iiii!iiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii;iii|!!i|| llllllllllll GEMENGD NIEUWS Illil|iiiii:iiiiiiiiiliiiiii:iiiiiiii;iiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Tusschen Delft en Rijswijk is gis teren een militair vliegtuig, F.K. 51, in een vrille geraakt en verongelukt. De 24-j. 2e luit.-vlieger Swartjes werd gedood; de waarnemer Verheijen kreeg een zware hersenschudding. I I.M. dc Koningin is gistermorgen uit Zwitserland in Den Haag terugge keerd. H.M. zal Haar intrek nemen in landhuis Ruijgenhoek te Scheveningen. Opbrengst Weldadigheidszegels (in Dcc.-Jan. verkocht) was f200.000; dat is f40.000 meer dan vorig jaar. Sevenum. Bij brand in een kippen hok, tevens turfbergplaats, kwam van 3, kinderen, die daarin speelden, liet ruimi 3-j. meisje der fam. Curvers in de vlam men om. Alkmaar. De 5-j. Alida Boersen, (Baaiis'ngel) is bij het spelen te water' geraakt en verdronken. Nijmegen. De 57-j. mej. Veldhuis kreeg bij het braden van vet, doordat) dc vlam in de pan sloeg, en zij deze naar, buiten wilde dragen, een deel van het brandende vet over haar lichaam. Zestig procent van de huid verbrandde. Zij over leed spoedig. Te Rotterdam is de 7-j. S. Middel koop, die zijn hondje liet zwemmen, te water geraakt en verdronken. IJmuiden. Bij het spelen nabij de Zuidersluis is de 6-i. G. Zwart in het Noordzeekanaal gevallen. Na een half uur werd het lijkje ongehaaid. Te Katwijk aan Zee zijn bil het ba den een 33-j. geneesheer uit,Appingedain en een 20-j. dienstbode verdronken. Nie mand zag het ongeval gebeuren. De dok ter was een goed zwemmer. Men ver moedt dit de slachtoffers een klap van, een golf hebben gekregen de zee was heel woelig en vervolgens zijn mee gesleurd. T-e Den Haag is op de Laan van Meerdervoort een motorrijder in botsing gekomen met een vrachtauto. De motor rijder werd gedood. Wijchen. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de bosschen van Over- asselt. Enkele hectaren bosch en heide gingen verloren. Padvinders en de brandweercorpsen van Wijchen, Nijme gen en Hatert slaagden er in het vuur te dooven. WEEST VOORZICHTIG MET VUUR. Zeddam. Zondagavond is de groote boerderij van J. Fennema verbrand. De hooi- en graanoogst gingen verloren. Door gebrek aan water kon niet gebluscht worden. Alles was verzekerd.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5