MOOI BRUIN niet verbrand Zofinebrandcrêmes Nivea-brandzalven Oliën, enz. Texel heeft zijn eerste „preferente" ram. De Magneet GEEN MOOIER SOUVENIR VERJAARDAG - KALENDER, en MET LUCHTFOTO'S VAN TEXEL. BOEKHANDEL PARKSTRAAT en WE0ERVERK00PERS. NEDERLAND VLIEGT UIT Duizend passagiers op één dag de lucht in. - Hoogtijdagen voor het vliegen in eigen land. Men kan zeggen, dat liet Nederlandsche volk dit jaar voor liet eerst liet eigen land bevliegt. In vorige zomers werd wel eens een aardig vervoercijfer geboekt, maar in deze dagen vliegen de Hollanders bij honderden dagelijks over het eigen land. Vooral Texel, de Zeelandlijn en de nieuwe verbinding met Leeuwarden zijn in trek. Op deze lijnen moeten geregeld grootere toestellen en extra vliegtuigen worden ingezet om het overstelpende aan bod te kunnen verwerken. ZatercLy; j.l. werd het hoogste totaal in de geschiede nis der Nederlandsche burgerluchtvaart bereikt: 576 luchtreizigers op één dag in eigen land: 223 op de Zeeland-lijn. 14S op de TEXEL-lijn. 125 op de lijn Amsterdam Leeuwarden Groningen. DEN HOORN. OP REIS. Begunstigd door mooi zomerweer, maakte Dinsdag het Hoornder Reisgezel schap zijn jaarlijksch uitstapje; 29 per sonen namen er aan deel. Reeds met de eerste boot vertrok men van Texel, waarna met een autobus van de heer Naastepad de reis werd vervolgd. Men reed weder bijna geheel langs de duinen. Een kort bezoek werd gebracht aan 't Kopje te Bloemendaal en vervol gens reed men over Zandvoort naar Lei den, waar het Rijksmuseum werd bezich tigd. Hierna ging de reis maar 'Den Haag. Eerst werd hier de vergaderza il van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; bezocht, waarna 't Koninklijk Paleis werd bezichtigd. Nog werd een bezoek ge bracht aan het Museum in de Gevangen poort. Toen was het weer tijd om de terugreis te aanvaarden. Deze ging over Scheveningen, waar men de enorme drukte van deze badplaats op een mooie zomer dag eens in oogenschouw kon nemen. Te ongeveer half tien kwam men te Den Helder aan, vanwaar men met de „Maria" schipper J. Zijm, weder naar Texel ste- GEVAARLIjKE ZONNEBADER1J. Zonnebaden zijn in de mode en tegen de mode valt het zelfs een dokter zwaar t£ vechten. Niettemin komt het mij voor, dat het plicht is te waarschuwen tegen overdrijving en te wijzen op de gevaren,, die allerminst denkbeeldig zijn. De werking van een zonnebad is niet4 zooals velen meenen, uitsluitend afhan kelijk van de duur: bij gelijke duur kan de werking op dezelfde persoon sterk wisselen. Evenzeer kan eenzelfde zonne bad bij verschillende personen een ver schillende uitwerking hebben. Er zijn menschen, die direct verbranden en toch maar niet bruin willen worden. „Ver branden" en „bruin worden" staan in zeker verband tot elkaar; blonde men schen, met weinig pigment (kleurstof in de huid), verbranden gemakkelijk enNvor- den bruin., donkere typen worden spoedig bruin en hebben zelden of nooit last van zonnebrand. Wie zonnebaden wil nemen, moet we ten, dat hij langzaam aan de zon moet wennen. De eerste dag enkele minuten. Langzaamaan meer. Sn vochtige huid verbrandt eerder dan een droge. Zonnesteek ontstaat, weet men, door directe inwerking van de zonnewarmte op het lichaam ,met name op de hersenen; Voorboden zijn: hoofdpijn, duizeligheid, flikkeringen voor de oogen, oorsuizen, e.d. Dan volgt diepe bewusteloosheid met krampen. Het gelaat is rood, de pols snel, meest hooge koorts. 'Wat te doen? In de schaduw brengen en koude omslagen aanbrengen om het heele li chaam. Dit kan soms heilzaam zijn. Zoo druk is het nog nooit geweest. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in een land, zoo klein in oppervlakte als Nederland, een zoo druk luchtverkeer, wordt onderhouden. Dit kent zijns ge lijke niet iu de andere luchtvaartgezindef staten en volkeren. Hoezeer het luchtverkeer is ingebur gerd, bewijst wel, dat alleen op de Zee land-lijn op deze Zaterdag zes zuigelingen meevlogen. Zaterdag was overigens hoogtijdag voor het geheele K.L.M.-verkeer. Schreven wij enkele weken geleden nog, dat het ver- voersrecord van bijna 900 passagiers op één dag was behaald, .thans vermelden» de passagierslijsten een totaal van 1076. £en cijfer, dat met groote letters in de kronieken van de K.L.M. neergeschreven dient te worden. Al deze passagiers reis den binnen de Europeesche grenzen. Van dit verkeer nam Londen het leeuwenaan deel met een kleine 150, gevolgd doori Scandinavië met ruim 100 en de Blauwe Donau Expres met bijna 100. H.M. DE KONINGIN is Dinsdag van haar vacantie, in Zwitserland doorge bracht, in de Residentie teruggekeerd. H.M. nam haar intrek op „De Ruigehoek" in Scheveningen. LEERT ZWEMA1EN. enweest niet overmoedig. Eigenlijk moest niemand deze aanspo ring meer noodig hebben. Maar...^..» stille getuigen liggen voor ons op de redactie tafel een hoopje uitgeknipte berich ten uit de groote dagbladen alle. met ongeveer hetzelfde opschrift: j,Bjj het baden verdronken". Stelt u voor: een ouderpaar thuis ach ter de koffietafel. Vader moppert, want zoonlief is weer te laat. Ook moeder kijkt niet vriendelijk. Ze kijken naar de leege stoel. Waar zit die drommelsche jongen toch? „Hij is ook altijd en eeuwig te laat" zegt vader boos,, „het wordt tijd, dat hij eens leert op tijd te komen". Maar hij behoeft het niet meer te leeren; hij zal nooit meer te laat komen. De zee heeft hem verlokt. Hij komt niet meer thuis. Althans niet in levenden l ijve. En de ouders staren wedr naar de leege stoel, die leeg zal blijven. Niet boos, nu, maar diep bedroefd, smartelijk ge troffen. Toch kan men meestal voor dit verdriet gespaard worden. Ouders, er bestaat ook op Texel gelegenheid om zwemmen te leeren. ten groot voorrecht. Laat daarom uw kans niet onbenut, maar laat uw kinderenhet zwemmen leeren. Maar zelfs de beste zwemmer kan in nood komen te verkeeren. De zee kan zoo verraderlijk zijn. Weest daaron! nooit overmoedig. Speel niet met de ele menten, want zij spelen ook niet met u. Spiegelt u aan een ander; dan doet ge verstandig. Tientallen menschen, meest jonge de jeugd is overmoedig verloren de laatste dagen het leven. Kan er een ernstiger, welsprekender waar schuwing zijn Waag u nimmer te ver in zee. Ga niet verder dan borsthoogte. Speel toch niet met uw leven. H. vende. Alhoewel deze zeereis voor en I Een woord van lof aan de heeren, die kelen niet zoo plezierig was, waren allen dit uitstapje organiseerden, is zeker op over deze dag overigens zeer voldaan. zijn plaats. (foto:Seheveningen.) wordt uw huid, als u smeert met onze Beleefd aanbevelend, Voor het eerst sedert het bestaan van het Texelsche Schapenstamboek (gesticht' in 1909) is thans ons eiland een z.g. „preferente" ram rijk. 'tls de heer J.Lap Kz. te Den Hoorn, die het genoegen smaakt, om zijn ram no. 1412 tot pre ferente te zien verheven. Hierdoor toch brengt het dier aan zijn eigenaar ieder jaar f 25 op, mits het jaarlijks minstens 12 ooien bevrucht. Deze ram gefokt door gebr. Hoge toorn te N.-Beemster behoort tot het eenige geslacht, waaruit tot nu toe de preferente rammen zijn voortgekomen. Merkwaardig is wel dat door rain 893, de oudste der preferente vaders, de vader is van ram 1092; deze verwierf nog vóór zijn vader liet preferentschap. Van dezei 1092 is 1412 een directe zoon, evenals de rammen 1207 en 1336, die mede pre ferent werden verklaard. Naar we vernemen zijn er thans weer twee achterkleinkinderen van deze stam voor prcferent-keuren aangewezen. Het is te hopen, dat het bloed va.n 1412 een ruime plaats in de Texelsche fokkerij in gaat nemen. Uit dit oogpunt be schouwd, is het zeker jammer, dat we moeten meedeelen, dat de eigenaar reeds vier van zijn zonen naar elders heeft ver kocht. Het ligt voor de hand, dat ze een biezondere prijs hebben opgebracht. STRANDFEEST. Zoo zal men dan vandaag ook weer Het jaarlij ksch strandfeest houden. Dat wijd beroemd is en vermaard, Bij jongen en bij ouden. Ziet daar de jeugd met rappe hand Eens vormen en boetseeren, Hoe zwoegen ze in 't mulle zand Om toch te triomfeeren. En welke bakvisch hunkert niet, Met trappelend verlangen, Naar 't teeken, dat de stoelendans Ook weder aan zal vangen En dan, als kroon op deze dag, De stoet met lampionnen, Dat feeërieke nachtgezicht Met duizenden ballonnen. Een eenig strandfeest toegewenscht Aan uit- en inboorlingen. Texel weet wel hoe het met Zijn gasten om moet springen. 6 Augustus 1938. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MEN GAF HEM EEN GEWEER. Deze film behoort tot de sterkste ten dentieuze films van de laatste tijd. Spen cer Tracy, die als filmacteur zich onder de grootste der grooten kan rangschik-, ken, speelt een zijner voortreffelijkste rollen. DE GEVANGENE VAN ZENDA. De Telegraaf schreef over deze film o.a.Het is een plezier naar deze film- roman te kijken, naar de geestige dia logen te luisteren en te bedenken, dat dit alles hij elkander toch wel een der knap ste films is in het romantische genre. Het Handelsblad: Deze film is méér dan alleen een geslaagde amusements product, zij is een knap en boeiend stuk camerawerk. De uitmuntende fotografie dient biezonder geprezen. Het Volk: Zelden heeft men in de bioscopen zulk een aangename verrassing beleefd als zich b.ij de vertooning van deze film van de bezoeker meester maakt. Een geestige en spannende film, die verdiend' wordt door ieder gezien te worden en wekenlang op het programma te blijven, De Tijd: Men kon zich nauwelijks een avontuurlijker en romantischer onderwerp voorstellen. Er voltrekken zich de noodige avonturen, die de toeschouwer, de adem benemen en het resultaat met goed begrip voor de publieke smaak, voorbereiden. Wij kunnen deze film aan bevelen aan allen. Een romantische ge schiedenis, welke door iedereen kan wor den gezien. SS WÖBW* DAN EEN Prijs 75 ct. Franco per post (in carton) 85 ct. No. 1412. Eig. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. FokkersGebr. Hogetoorn, N.-Beemster. RIJMELARIJTJE. v

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6