Victoria-Water TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD Texeis»:he Berichten Winkelsluitingswet. Zaterdao 6 Aug. 1938 De K.L.M vervoerde van 1 t.m. 6 Aug. naar Texel 229 pass., van Texel 221. HET T.E.M.-TARIEF. voor winkels, hotels, enz. Excessen zullen vermeden worden. Er is in de Raad en in vergaderingen van A.T.M.V. en Hanze meer dan eens gesproken over onbillijkheden in het ta rief van de T.E.M. voor winkeliers. De Raad van Commissarissen heeft deze zaak bestudeerd maar tot tariefsverlaging werden geen termen aanwezig geacht. Wel is gebleken, dat toepassing van het tarief in bepaalde gevallen tot excessen leidt en dit nu wil de Raad van Comm. in den vervolge voorkomen. Vele zaken betalen gemiddeld niet meer dan '22 ct. per K.W.U.; een aantal komt daar bene den, maar, meerdere gaan daarboven uit; er zijn er zelfs die gemiddeld 34 ct. be talen. Voorgesteld wordt de thans geldende uitzonderingsbepaling voor perceelen met meer dan elf vertrekken te doen vervallen en met ingang van 1 Jan. 1.1. (met terug werkende kracht dus) te bepalen; Voor woon- en winkelhuizen, café's, ho tels, aangesloten volgens de tarieven A en C, wordt per kalenderjaar niet meer dan 22 ct. per K.W.U. betaald, echter1 met een minimum K.W.U.-afname van 30 K.W.U. per vertrek van een perceel en per kalenderjaar. Aan het einde van elk 'kalenderjaar wordt het teveel gerestitu eerd. Van politiewege verzoekt men ons nog maals het volgende onder de aandacht van belanghebbenden te brengen. In verband met de heerschende opvat ting, dat alle winkels gedurende het bad seizoen tot 9 uur des avonds geopend mogen zijn, wordt hierbij de geldende verordening nog eens afgedrukt. Alleen de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak de hieronder genoemde.ar tikelen verkocht worden,, mogen op de aangegeven dagen tot 9 uur geopend zijnd De andere zaken moeten dus hun winkel' om 8 uur n.m. (Zaterdags 10 uur) voor het publiek sluiten. Ook zal er op worden gelet, dat het personeel in de winkels, die tot 9 uur n.m. geopend mogen zijn, de vastgestelde werktijd, op de arbeidslijst vermeld, niet overschrijdt. Voor Den Hoorn, De Cocksdorp en' Eierland is hiervoor een uitzondering ge-' maakt, in verband met de zomertijd. Deze bepalingen uit de verorde ningtot afwijking v.d. Winkelslui tingswet gelden voor de gemeente Texel: Van 1 Juni tot en met 15 September mogen ZONDAGS van 9 uur v.m. tot 8 uur des namiddags voor het publiek ge opend zijn: ,a. in de kom van DEN BURG, DE KÓOG en OUDESCH1 LD;winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: foto-artikelen, tabaks artikelen, visch, fruit, brood, koek, ban ket, suikerwerk of chocolade, al dan niet' tezamen met consumptie-ijs, doch uit sluitend voor de verkoop van deze waren; b. in de kom van DE KOOG en in of binnen 25 meter afstand van de Staats- duin- en -mientgronden winkels IN EEN KIOSK, in een houten getimmerte of in een tent, waar uitsluitend of in hoofd zaak ten verkoop in voorraad ziijibad- artikelen. foto-artikelen, speelgoed, prent briefkaarten, souvenirs, tabaksartikelen, alcoholvrije dranken, visch, fruit, .brood, koek banket, suikerwerk, of chocolade al dan niet tezamen met consumptie-ijs, doch uitsluitend voor de verkoop van deze waren. Van 1 Juni tot en met 15 September mogen de winkels in de kom van Den Burg, IJe Koog en Oudeschild, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn de onder a genoemde waren, uitsluitend voor tie verkoop van deze waren, voor het publiek geopend zijn op de eerste vijf werkdagen der week tot 9 uur des namiddags (Zaterdags tot 10 uur.) Gedurende de „zomertijd" mogen op de eerste vijf werkdagen der week tot 9 uur nam. geopend zijn (Zaterdags tot 10 uur): a. een winkel in de kom van Den Hoorn en De Cocksdorp en in Eierland; b. een open of besloten ruimte, waar pleegt te worden gewerkt in een kap pers- of barbiersonderneming, in het niet onder a genoemde deel der gemeente, met dien verstande, dat na 8 uur des na middags uitsluitend kappers- en barbiers werkzaamheden mogen worden verricht. ETALAGE-WEDSTRIJD. De besturen van de afd. Texel van de Ned. R.K. Middenstandsbond en de Alg. Tex. Middenstandsvereeniging besloten deel te nemen aan de etalage-wedstrijd van de Ned. Vereen, voor Nederlandsch fabrikaat, welke tijdens de jubileumfees ten van 30 Augustus tot 10 September, zal worden gehouden. VERBETERING ZEEDIJK „DE EENDRACHT". Voorstel om het werk in werk verschaffing uit te voeren. Daar de laatste jaren bij stormvloed het zeewater hooger tegen de dijk komt, en de zee ruwer is dan voorheen, wen- schen de eigenaars van De Eendracht de zeedijk tusschen de palen 27 en 42 tever- hoogen en te verzwaren. De arbeidsloo- nen en toeslagen zijn begroot op rond f 10.000.—Het betreft 1500 M. (De overige 2700 M. zullen later verbeterd worden) De eigenaren verzoeken het gemeente bestuur medewerking, om het werk dat gedurende twee perioden (beide Nov. Juni) aan 40 personen arbeid zal geven, in werkverschaffing te doen uitvoeren. Het is gebleken, dat Prov. Waterstaat de uitvoering van het werk wel gewenscht' acht zonder het direct noodzakelijk te noemen. Het Rijk zal dan ook waarschijn lijk tegen uitvoering in werkverschaffing geen bezwaar maken. B. en W. rneenen dat de gemeente haar medewerking moet geven a. Het is een omvangrijk werk, dat de werkgelegenheid in niet geringe mate ver ruimt en dat zich uitstekend leent om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. b. de gemeente wordt niet belast iflet bijkomende kosten, in tegenstelling met werken, die van gemeentewege worden uitgevoerd. c. het tijdstip van gedwongen uitvoe ring der steunregeling wordt verschoven. In verband met werkgelegenheid en bescherming der achtergelegen gronden e.d .is het behoud van de polder voort i voor de gemeente van belang. B. en W. stellen voor, het werk door Texelsche werkloozen te doen uitvoeren, onder voorbehoud, dat de eigenaren, be halve de bijkomende kosten nog 20 pet. van de loonen voor hun rekening) n:e men, gezien het voor hen groote belang bij het werk. Op deze wijze zullen de overheids organen niet zwaarder worden belast door de uitvoering van het werk, verge-; leken bij steun uitkeer ing, indien het werk onuitgevoerd mocht worden gelaten. VERGOEDINGEN. in verband met bezoeken van on derwijsinrichtingen te Den Helder In afwijking van het voorstel van B. en W. besloot de Raad vorig jaar de bijdrage van f 200, door Den Helder gevorderd voor elke leerling van elders, die de 4-j. gymnasiale afdeeljng van het Lyceum be zoeken, alleen te voldoen, als de ouders het geld terugbetalen. De raadsfractie der S.D.A P. wenscht nu haar toen ingenomen standpunt te her zien en stelt voor: Ie. dat door de gemeente de bijdrage betaald zal worden voor de leerlingen van het lyceum, die drie klassen van de u.l.o. school dezer gemeente hebben doorloo- pen; 2e. dat de gemeente eveneens zal bij dragen in de kosten van de ouders, van) leerlingen, die, na 3 klassen van de u.l.o, school alhier te hebben doorloopen, wor den toegelaten tot de driejarige kweek' school te Den Helder voor de opleiding van onderwijzeres) en wel met f200 bij een inkomen beneden f'2000; f175 bij een inkomen van f2000 tot be neden f2500; f150 bij een inkomen van f2500 tot beneden f3000; f125 bij een' inkomen van f3000 tot beneden f 3500 f 100 bij een inkomen van f3500 en meer. B. en W. merken op, dat de voorstel lers ten eerste willen voorkomen, dat het voortbestaan van onze Ulo in gevaar) komt. Met de gestelde voorwaarde (eerst1 drie klassen Ulo op Texel) kunnen B.i en W. zich danook vereenigen. Omtrent' het tweede deel van het voorstel merken B. en W. op, dat dit gebaseerd is op de billijkheid. Voor de kweekschool, aan sluitend bij de Ulo, is f300 schoolgeld' per jaar verschuldigd, dat is minstens f 200 hooger dan dat voor lyceum of mid-' delb. school. Wordt nu de bijdrage, door1 Den Helder voor Lyceum-leerlingen ge vorderd ,uiet op de ouders verhaald, dan wordt een onbillijkheid gepleegd ten aanzien van kweekschoolleerlingen, wier ouders het volle pond (f 200 meer school geld dan voor Lyceum-onderwijs) moeten betalen. Met de voorstellers zijn B. en W. ech ter van oordeel, dat voor de meer gegoe den met een minder vrijgevige regeling mag worden volstaan. Evenwel meenen B. en W., dat bij aanvaarding der voor gestelde regeling de bijdragen voor reke ning der gemeente dienen te worden ge nomen enkel gedurende de normale stu dietijd, dus voor de gymnasiale afd. viel en voor de kweekschool drie jaar. LUCHTVERKEER U.D.I.-AVOND. Ook gisteren slaagde de tooneelavond bijzonder goed; de zaal was zeer goedl bezet. ONGEVAL. Gisteren heeft Karei Graaf zich bij 't sliijpen van een schoffel zoo aan de pols gewond, dat deze op eenige plaatsen ge hecht moest worden. VERTROKKEN PERSONEN. Van Koogerstr. 13, Catr. Dijt, R.K., naar Wieringen, Oosterklif 25; Van Molenstr. IS, Anna Gierstberg, R.K., naar Rotterdam, Bergschela in Van Oosterend, Kerkstr. 2, Simon Pakker Cz., echtgenoote (Trijntje Dek ker) en kind (Klaas), Herv. naar Vel/en. I]muiden, Haringkade 24. MEER LICHT. De Raad van Comm. van de T.E.M. heeft zich bereid verklaard tot een verla ging der vaste vergoeding per straatlan taarn van T10 op f9.—. bij handhaving! van de K.W.U.-prijs van gemidd. 2 c. Op deze wijze zal voor een uitgaaf van, rond f3000 per jaar het aantal straatlan taarns kunnen worden gebracht van 151 op 169 a 170. INGEKOMEN PERSONEN. Oosterend, Kerkstr. 18, Gijsb. Hof man, Herv., van Kampen, Wagenmakers- steeg 9; De Cocksdorp 161, Jan Zuidema, Oeref., uit Duitschland, Oerath, Erkc- lenz.; E 85, Dirk C. Dros, van Groningen, Parkweg 134; Warmoesstr. 33, Pietje Smit, R.K van Tilburg, Brcdasche weg 291 - C 30, Alb. J. Ravé, Geref., van Amersfoort, Utrechtschc weg 247; \Vesterweg 16, üerrit Broers, echt genoote (Wypkje Blauw) en kind (Jan), Herst. Ev. L van Hoorn, Driebooiulaan 232. DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID aiiullllll llllllllllll SPORT OP TEXEL |||j||!l|||| min S.V. TEXEL. De indeeling van ons le elftal voor de competitie is als volgt: Texel, Water vogels, Atlas, Wieringerwaard, Schagen, M.F.C., B.K.C., Strandvogels, N.-Niedorp, D.T.S. We hopen, dat ons elftal door haar spel de belangstelling van heel het sportlievend Texel tot zich zal trekken en de goede verhoudingen zal weten te her stellen. Woensdagavond speelde een comb, tegen het elftal van het V.C.S.B.-kamp. De traditie getrouw, was het zeer gezellig langs de lijn. Jammer, dat enkele spelers wegbleven. Tegenover de gasten was dit zeer onaangenaam. Het was een span nende wedstrijd. Bij Texel werd al en toe zeer goed gespeeld. Doortastend op treden van Dick gaf menigmaal goede kansen Ook de vleugels sjieelden verdien- telijk. De achterhoede was goed. De kampbewoners speelden een vurige partij, die prettig aandeed. Vooral hun kecj^r neeft uitnemend werk verricht, 't Was een prettige avond, vol stemming en zomer- sche vrool-ijkheid. Zulke avonden zouden we niet gaarne missen. Eindstand 43 yoor Texel. (donderdagavond wederom een wed strijd tusschen een Kampelftal, uit De Koog ditmaal, en een Texel-comb. Nu wr» ren er spefers genoeg. De bezoekers be schikten over een goed elftal, waarin spil) midvoor en keeper uitblonken. In het be gin denken we, dat de gasten ©en over tuigende zege zullen gaan behalen. Maar spoedig past T. zich aan. Vooral Gomlert \deet steeds op tijd in te .grijpen en dan zijn voorhoede aan het werk te zetten. T. scoort het eerst, maar spoedig is het' gelijk. Direct daarop wordt het 21 voor) de thuisclub. Het blijft een aantrekkelijk spel. Even voor de rust wordt gelijk ge-; maakt. Als Bertus Jan vervangt, begint deze met een goed doelpunt. Rust 3—2,, De 2e helft is zeer spannend. Het' blijft een sportieve strijd. De gasten ko men wat in het overwicht, maar het duurt lang eer ze gelijk weten te maken. Met 33 komt het einde. Athletiek. De athletiekwedstrijden om het kampioenschap van Texel worden ge houden op Zondag 28 Aug. a.s. op ons terrein (zie adv. en volgend nr.) De kampioenen ontvangen als prijs me daille en diploma. Voor de afvalwed- strijd luxe voorwerpen. Ter afwisseling wordt een voetbalwed strijd gespeeld tusschen Texel en HRC. 2. Het belooft een mooie sportdag te wor den en zeker zal heel s.portlievend Texel deze dag vpijhouaen om vooral niets te missen. Voor de estafette ontvangen de winnende groepen een medaille, de kamp. bovendien een diploma. D.D. UITSTEL - GEEN AFSTEL. De aangekondigde reddiugbootocfc- ning aan de Krirn is uitgesteld tot Miaani dagmiddag a.s., om vier uur. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunamgen Aan N.V. Ph. Viess ing voor ver plaatsing van een schuurtje bij Den 1 loom WAARSCHUWING Wc herinneren er aan, ,rd«t van a.s. Maandag af het nieuwe rijwielplaatje op een der VOORGESCHREVEN plaatsen moet zijn aangebracht. Dit geldt ook voor de rijwielen voor de jeugd, n tl iREDDINGBOOTSLAG. Het aanleggen van een reddingbootslag van het reddingboothuis hij de vuurtöreri naar het Noordzeestrand bij paAl 30 is door de Minister als ce n t r fl a 1 werk verschaffingsobject aangemerkt. Dei Mi nister heett er geen bezwaar tegen, dat een /eker aantal Texelsche werkloozen bij dit werk geplaatst wordt. De bijko mende kosten worden dqqr derden ge dragen, ook 10 pet. der loonen en bij slagen. Ten laste van Wcridoosh.1 Subs, Fonds en Gemeente komt de restecrende Ui pet. lotale loonpost f3000.J— DIERENMISHANDELING Schande noemt de schrijver van het „ingez. stuk" op de voorpagina het gtb drag van sommige „mcnschcn" tegen over het redeloozc dier. Eu terecht. En Ijjj staat met zijn klacht niet aUecn. Het is ons bekend, dat van dc zijde van de poli tie al het mogelijke gedaan worijt Ofn het euvel te bestrijden, maar Texel iè uit gestrekt en ons politiecorps is niet uit gebreid, ondanks vermeerdering van liet inwonertal met eenige duizendtallen. Daar komt bij, dat pas een vervolging kan worden ingesteld, indien van opzet, tot leed doen is gebleken. Maar ALLEN kunnen we dit doen Opkomen voor het dier, wanneer wc zien, dat het, opzettelijk of onbewust,-» mishandeld wordt. De politici er zbo noodig mee in kennis stellen. VERBETERING DRIESIPRONGWÈGI B. en W. schrijven aan de Raad: Daar in 1937 de lecning, aangegaan- voor verbetering van de ScTiilderweg, ge heel is afgelost, is de mogelijkheid ont- staan voor de verbetering van wegen, op. het secundaire wegenplan, voorkomende,, nieuwe uitgaven tc doen. Gebleken is, dat' met ingang van 1 |an. a.s. de weg van, Den Burg v.a De Waal naar Dc Cocks dorp van het secundaire wegenplan zal, worden afgevoerd. Na die datum komen alle kosten .gemaakt aan de Driesprong-» weg, voor de gemeente. De weg verkeert niet in een dusdanige toestand, dat Mf op de duur aan de eischen van het snel verkeer zal blijven beantwoorden, indien hij zijn gewone jaarlijksche 'beurt krijgt. Indien voor 1 Jan. a.s. de noodzakelijk^' Verbeteringen worden aangebracht, zoo dat in de toekomst met het gewone jaar lijksche onderhoud zal kunnen worden volstaan, zullen dc daarvoor gemaakte kosten, iiydien ze f 10.000 niet overschrij den. reeds volgend jaar uit het Wegen fonds worden terugbetaald. Die gemeente, zal' dus voor slechts één jaar de rente1 van een te sluiten leening, welke thans onder zeer gunstige voorwaarden kan worden aangegaan, op haar rekening krij- gen. Gebeurt de verbetering later, dan komen de kosten geheel aan de gemeente. De kosten van het werk zijn begroot op f7500. De breedte zal worden 4 Meter. De resteerende f2500 zullen bij aanne ming van de voordracht, bij nader voor stel gebruikt worden voor wegen, welke voorkomen op het secundaire wegcnplan, MILITAIR VLIEGTUIG IN SLOOT. Gistermiddag is een militair toestel, deel uitmakende van het detachement van Soesterberg, door een verkeerde landings- manoeuvre, mede Joor de ^gladheid van het vliegveld, aan de oostzijde van het terrein, in ee:i sloot terechtgekomen. De twee inzittenden bekwamen geen letsel, maar van het vliegtuig werd het onderstel zoo zwaar beschadigd, dat het ter plaatse gedemonteerd moest worden. Het zal naar Soesterberg worden ver voerd. DEN HOORN BRAND DOOR BLIKSEM. Gisteravond is aan de Kuipweg een strooklamp en een partij van een oude boerderij afkomstig afbraak, eigendom van de heer A.Commandeur door de blik sem getroffen en in vlammen opgegaan., D-e handspuit van het dorp en de motor spuit van Den Burg waren spoedig ter plaatse. In de duinen bij Ruigehoek is wat helm verbrand; de regen bluschte. Gistermorgen is een FK 51 bij Soes terberg afgegleden. Sergeant-vlieger An- derweg brak een arm, zijn neusbeen en kreeg een hersenschudding. Pastoor Perquin, stichter van de K.R.O., is Vrijdagavond, vredig en kalm overleden, 73 jaar oud. Berlijn laat schieten wanneer weer Tsjechische militaire vliegers boven zijn grondgebied komen.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9