GEVLUCHT. lllllllilllliilllllillllllllllllllllllllllllllllilllU lllltlllllllllllll llllllllllllllllll llllll FEUILLETON llllllllllllllllll llllllllllllllllll llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GEMEENTERAAD. (vervolg van de eerste pagina.) verwaarloosd. In onderhandeling treden met de eigenaars(essen) is niet zoo mak kelijk. De Belgische tak der fam. Everts is thans te Madrid woonachtig. Wat het Werkfonds betreft: ook wanneer dit de kosten helpt bestrijden, zullen we niet buiten de werkverschaffing kunnen blij ven. Bovendien moet het Werkfonds al' het bestede geld terug hebben. En, ten slotte, wat nieuwe werkobjecten be treft: deze zijn er niet veel, terwijlgroote werken als b.v. dat te Oudeschild vlug) opschieten. Dhr Bruin: Zal de a.s. ruil verkaveling geen verruiming brengen? Voorz.: Volgens mij niet. Eerder min der werk. Wordt het werk aan de Een- drachtpolder als centraal object aange wezen, dan zijn we nog verder van huis: werkloozen van elders hier aan het werk en, als de minister het goed vindt, ook eenige van Texel. We moeten echter let ten op de polders achter de Eendracht, Met verbetering van de dijk (spr. noemt diverse getallen) wordt het algemeen be lang gediend. Uitvoering in werkver - schaffing gedurende de wintermaanden verdient aanbeveling. Dhr De Wiaard: Indien we geen werkverschaffing hadden, zou het werk in het vrije bedrijf uitge-> voerd worden. Nu de gelegenheid er wel is wordt de werkloosheid er door in de hand gewerkt. Wat zullen andere polders doen? Voorz.: De Dertig Polders zul len wel in de handen wrijven. Indirect wordt de polders immers een dienst be wezen. Dhr De Waard: Scheppen we geen preoedent? Voorz.: Dat zullen we ze wel aan het verstand brengen. Op een vraag van de heer Bruin deelt de voorz. mee, dat het kwaad aan de N.Q- hoek van het eiland nu bezworen schijnt. Dhr Parlevliet stelt, schertsend, de voorz. voor, eens naar Madrid te gaan, om de zaak te bespreken. Dhr Henkes Onze fractie is tegen het voorstel van B. en W. Dhr Bruin: We zouden er onze arbeiders een knak mee geven. Voorz.: Met tegenstemmen bewijst u de arbeiders geen dienst. Als het een cen traal werkobject wordt en er vreemde ar beiders komen...... Dhr Henkes:Waar belanden we, als we steeds maar in werk verschaffing laten werken Wat brengt de arbeider thuis? We venafschuwen steun en werkverschaffing en willen alles doen om te bevorderen .dat we nader komen tot werken in het vrije bedrijf. Dhr Epe: Ik stem er voor. maar doe het met een bloedend hart. Er wordt gestemd. Het worstel van B.enW. wordt aangenomen; 'de heeren De Waard (C. H.) en de fractie van de S.D.A.P. stem men tegen (84). Dhr Van der Vis merkt nog op, dat hij voor werkverrui ming is maar dat hij in dit geval het ri sico van tegenstemmen te groot acht e. 11. Tegemoetkoming ter zake van het bezoeken van onderwijsinrichtingen te Den Helder. Zie hierover het prae-davies in vorig nr jDhr De Waard: Ik denk over deze kwestie nu anders dan vorig jaar. Echter zou ik ook de minder goed ge situeerde ouders van onze TJlo-leeriin- gen een tegemoetkoming willen geven, in de autobuskosten b.v., mits die leer lingen de school drie jaar bezoeken. Dhr Parlevliet voelt er niet voor, ver goeding te geven aan ouders van Lveeum- leerlingen. Wie zelf betalen kan, moet dat z.i. ,maar doen ook. Texel heeft toch al moeite om met zijn belastinggeld rond te komen. Spr. vindt, dat met twee maten gemeten wordt: Voor Lyceum-leer lingen wordt f200 aan Den Helder ver goed, zelfs al hebben de ouders f7000 inkomen. Maar de ouders van Kweek schoolleerlingen ontvangen ook niet meer dan f200, al hebben ze oo"k maar een 24 De moeder had vriendelijke, vermoei de oogen en een ferme, opgewekte mond, zooals die van Jane. Ze behandelde Bet- tie van het eerste oogen bli k af of z,e een van haar dochters was. „Kom nu, Emilie, schuif een eindje op. Hang niet zoo op Lizzie. Ze zall meteen genoeg van je krijgen als je het haar zoo lastig maakt. Laat haar een beetje met rust, terwijl ze eet. Hoelang zijn Jane en jij vriendinnen geweest Liz zie vroeg ze, begeerig naar nieuwsr van haar eigen dochter. Bettie bloosde en haar gezichtje stond hulpeloos. Ze begon te vreezen, dat het een vreeselijke toer zou wezen Lizzie te zijn. „O, nog niet zoo erg lang", zei ze aarzelend. „Ben je ook op de fabriek geweest, waar zij wérkt „O neen", zei Bettie, zich angstig af vragend, wat er nu zou volgen. „We ont moetten elkaar toen we nu, toen inkomen van f800. Hiervan zouden ze dan nog f100 schoolgeld moeten beta len (f 300, verminderd met de tegemoet koming van f200). Ook is er, aldus dhr Parlevliet, geen rekening gehouden met de grootte der gezinnen. Hier hebben we juist een kans, om te laten zien, hoe het hoort. Wij stellen voor: inkomens tot f1200 vrij; inkomens van f1250 f50 zelf betalen, tenzij men twee of meer kinderen heeft, dan vrij; inkomens van f1500: f100 zelf betalen, tenzij met twee of meer kinderen heeft: dan minder^enz. - Dhr Epe: Ik ben het eens met dhr De Waard. Het voorstel-Parlevliet kan ik zoo maar niet doorzien, en beoordee- len. Dhr Keijzer: Ik kan met B.enW. accoord gaan. Wat dhr Parlevliet zegt, is niet te overzien. Hij wil boven het Rijk uitgaan. Voorz.Het is voor B.enW. moeilijk op het voorstel-Parlevliet te repliceeren. Dhr Dogger: Ik vind het prae-advies van B.enW. een knap stuk, een meesterstuk. Alle klippen zijn om zeild. Wat die meneer met f 7000 be treft: ons ideaal zou bereikt zijn, als ook hij vrij van betalen zou zijn. Maar dit heeft onze Ulo verijdeld. Waarom heeft dhr Parlevliet het fonds niet ge vormd, wat hij beloofde na verwerping van het voorstel vorig jaar? Nu gaat het voorstel u niet ver genoeg. Nu gre pen wij de koe bij de hoorns. Geloof maar, dat ons voorstel nu aangenomen wordt. Dhr Epe: Ik stel voor de be slissing aan te houden. De voorstellen van de heeren De Waard en Parlevliet kunnen we dan bestudeeren. Voorz.: Daar ben ik niet voor. Er liggen brieven van Den Helder en van ouders, die op afdoening wachten. Er is haast bij, ook in het belang van onze Ulo. Er zit wat in het voorstel-De Waard, mits we elk geval afzonderlijk behandelen. Het lijkt mij sympathiek. We kunnen er een be drag voor op de begrooting brengen. Dhr Epe: In het voorstel van B.enW. zie ik geen bezwaar. Maar het voorstel- Parlevliet had ons eerst wel toegezonden mogen worden. Hij schijnt Roomscher te willen zijn dan de Paus. Voorz.: Dhr Parlevliet heeft makkelijk praten. Het gaat er om een billijke regeling te treffen. We moeten geven en nemen. Dhr Parlevliet: Ik zou met een fonds geko men zijn, wanneer de S.D.A.P.-fractie mij niet haar teleurstelling over de ver werping van het voorstel (vorig jaar) te kennen had gegeven. De noodzaak van een ronds is mij niet gebleken. Ik vind het echter niet recht, wanneer voor Ly ceum-leerlingen liet volle pond wordt betaald, terwjjl toch de minst jjesitu- eerde ouders ook nog f 100 schoolgeld' moeten betalen, wanneer hun kind de kweekschool bezoekt. Dhr Henkes: U heeft een jaar de tijd gehad om er mee te komen. Dhr Dogger: De kleine ar beider zal wel zeggen: Een inkomen van F800 en toch nog f 100 schoolgeld. Het staat in de krant. Maar stap daar nu af, heer Parlevliet. Daar treft u ons niet mee. De beste weg is: Stemmen. Warmei noofden, koele harten. Dhr Parlevliet: Dhr Epe vroeg een afschrift: maar ik wist niet, dat hij op stukken van mij gesteld was. Bovendien.heb ik het praeJ advies wat laat gekregen. Dhr Doggen knijpt 'm voor de financieele consequen ties, maar mijn voorstel brengt de ge meente voordeel en stelt de minder gesi tueerde vrij van schoolgeld. Dhr Hen-' lees: En waar bljjft onze Ulo-school dan? Dhr Parlevliet: Wanneer we niet voor de school in Den Helder betalen, blijven de kinderen heusch wel op de Ulo. Voorz.: Verder debat lijkt me on vruchtbaar. Dhr De Waard: Wanneer de ouders hun kind naar de H.B.S. stu ren, kost het onze gemeente meer. Bo vendien: Bij een inkomen van f800 zal men we 's avonds eens uit waren geweest", besloot ze radeloos. „O juist", zei de moeder. „Ja, ze heeft me geschreven, dat ze des avonds well eens een keertje uitging, meest naar de bioscoop. Vertel me eens, Lizzie, leeft je moeder nog „Neen", antwoordde Betty. „Moeder en vader zijn allebei dood en ik heb een harde tijd achter de rug. Jane is hee( goed voor me geweest toen ik in moei tijkheden was". Ja, dat kan ik me voorstèllen. Dat is echt, zei haar moeder stralend. Jlanet is altijd een best kind geweest. Ik begreep wel, dat het weer om zooiets ging, toen ze me dat telegram stuurde. Moeder heeft al een bétrekking voor je, barstte Nellie plotseling uit. Hè jakkes, Nellie, je had gezegd, dat je moeder dat zou laten vertellen, verweet Bob. Je kunt ook nooit je ge zicht houden. Kalm, kalm, Bobbie, vermaande zijn moeder. Ja, Lizzie, ik heb een werkkring voor je gevonden. Ik kreeg juist de kans - het trof zoo prachtig en ik heb maai? dadelijk voor je toegehapt. Mevrouw Hil ton had iemand noodig, om op haar klein dochtertje te passen. Ze is nog maar drie jaar en heeft er liefhebberij in weg; te loopen, zoo dikwijls ze er maar kan9 toe ziet. Ik geloof, dat ze een beetje ven 'ziin kind niet naar een kweekschool stu ren. Dan gaat het beter naar de Ulo. In zoo'n geval kan m.i. vergoeding van autobuskosten dienstig zijn. Dhr Bruin: Het voorstel-Parlevliet heeft mijn sym pathie, maar progressie moet er bljjven. Dhr Parlevliet: Die is er in het voor stel van B.enW. alleen maar voor de Kweekschool. Bij stemming zou ik graag het voorstel gesplitst zien: A. voor het Lyceum. B. (mijn voorstel voor de kweek school. Dhr Bruin: Kunnen we het voorstel-Parlevliet niet aan dat van B. en W. toevoegen? Voorz. daarmee had u eerder moéten komen. Dhr Epe: Ik stel nogmaals voor, de beslissing uit te stellen. Het publiek leest uit de krant wel, wat er van komt. Voorz. Uit een dergelijk gekakel met een be paald doel kan men toch niet wijs wor den. De pers kon het beter niet opnemen. Is dat nu een argumentatie. Er wordt ten slotte gestemd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen: de heeren Parlevliet en Dros. 12. Conversie van geldleening. Goedgekeurd. 13. Verbetering Driesprongweg. Dhr Epe stelt enkele technische ver beteringen voor, o.a. het aanbrengen van een rollaag. Op advies van de voorz. zal dhr Epe dit met dhr Tiessen bespreken. Aangenomen, z.h.st. RONDVRAAG. WEG DOOR OOST. Dhr Van der Vis stelt verbetering van de ge meenteweg door Oost voor. WERK AAN DE EENDRACHT. Dhr Bruin vraagt bij het werk aan de Eendrachtdijk geen machines te willen doen gebruiken en werkloozen van De Cocksdorp en Eierland zooveel mogelijk daar te werk te stellen. WATER. Dhr Bruin vraagt ver der bij de pomp aan de Schilderwegeen motortje te plaatsen. Vermoedelijk zet straks de Kaasfabriek de waterverkoop, 40 ct. voor een tank, stop. Voorz. r Een grootscher oplossing is me liever. Weth. Kagen Het water van de fa briek is buitengewoon prachtig. Stop zetting van de watervoorziening door de. fabriek zou heel jammer zijn. Voor/.: We zullen er met de fabriek over spreken. VERKEER. Dhr Parlevliet zou 'n één-richting-verkeer voor de Weverstraat' ook voor paarden en wagens wenschen. Niet zelden is het verkeer door de nauwe Straat voor 100 pet. gestriemd. TELEFOON. Dhr Parlevhec hoorde veel klachten over de bediening, van het kantoor aan De Koog. Het duurt er vreeselijk lang. Is er wel genoeg personeel? vraagt spr. Aan Den Burg) gaat het nu vlugger dan ooit, vindt spr. STOF. Een proefneming met we genmateriaal op Wilhelminalaan en Witte Kruislaan heeft de bewoners aldaar on langs een stofplaag bezorgd, welke groote ontevredenheid wekte. Dhr Parlevliet vraagt herhaling te voorkomen. WEG. Dhr Dros vraagt voorzie ning te willen treffen in De Cocksdorp, waar het weggedeelte naast de straatweg, los en stoffig is en veel last veroorzaakt, - FIETSEN VERDRONKEN. - Dhr Dogger wijst op het bericht in ons blad, volgens hetwelk 29 fietsen door het om slaan van een vlet in het Eierl. Gat ver dwenen. "Er worden, aldus spr., ook men- schen overgezet. Wanneer zoo'n ongeval met menschen had plaats gehad, zou Je Burgemeester m.i. op de vingers zijn ge tild. Wanneer men aan Zandvoort met een boot zee in wil, moet deze eerst ge keurd zijn. Op het vervoer naar Vlie land is geen toezicht. Een gevaarlijke toe stand. Ook dhr Lao vond. dat het ge meentebestuur hier een taak heeft. De wend is. Dat zijn de meeste rijke kinde ren. Nu, mijn kinderen zouden nooit van me weggekropen zijn, toen ze klein waren. Ze trokken't zich altijd aan, als ik zei, dat ze me verdict deden. Maar kleine Ellie doet het in elk geval, en daarbij is haar) moeder bedlegerig. Ze is geopereerd en moet nog veel rust houden. Nu heeft ze iemand noodig, die met 't .kleintje gaat wandelen en haar in huis gezellig bezig-| houdt, en zoo. Wat heerlijk, riep Betty uit. Ik weet zeker, dat ik 't verbazend prettig werk zal vinden. Het is een doddig kind, vertelde Ernelie levendig. Ze heeft goudblonde krulletjes en blauwe oogen, net als jij en ze heeft ik-weet-niet-hoeveel jurk jes. En ze draagt rose sphoentjes lm, blauwe schoentjes en rijm op een heel klein driewielertje. Wat leuk, zei Bettv. En je krijgt een goed salaris, zei juffrouw Carson. Ze zei, dat ze zes dol lar per week zou geven en misschien nogi wel meer, en je kunt daar verschillende* maaltijden gebruiken. Dan kan ik u kostgeld betalen, riep Betty verrukt. To bdaar maar niet over, kind. We zullen dat wel eens regelen. We zijn erg blij, dat je gekomen tent en ik geloof, dat we het heel goed samen zullen kunnen menschen, die vervoeren, zullen voor de keuring moeten betalen, maar, waar het om menschenlevens gaat, moet orde oji de zaken worden gesteld. Voorz. meent, dat het gemeentebestuur op zoo'n i ongeregelde dienst-geen toezicht kan of behoeft uit te oefenen. Wel als het een geregelde verbinding was. Dhr Hen kes is van oordeel, dat de schippers hier, geen concent noodig hebben. Dhr Dogger zegt, de bewijzen te zullen leve ren. Hierna volgt sluiting van de openbare raadszitting. De klok wijst half zes. HOE WARM HET WAS. Het ging er alle meeningsverschillen ten spijt ook deze middag rustig aan toe. De thermometer wees 7S graden, een j temperatuur, weinig geschikt om hef tige debatten te voeren en elkaar de hoofden warm te maken. Geen belangstelling op de publieke tri bune. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiim.iiiniiiiiiillllll llllllllllll VOOR DE VROUIV. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinillllll RECEPTEN. NOTENBLOKJES. 200 gr. brokken cho colade, 50 gr. gepelde gemalen noten, (onverschillig welke). Laat de choco lade op de bekende wijze smelten, roer er de gemalen noten door en zorg, dat het mengsel vooral niet te warm is (32 graden C., lauw). Spreid het mengsel dan als een laagje van 1 c.m. dikte op een met boter ingesmeerd blikje (bis- cuitblik-deksel b.v.). Laat de chocolade op een koele plaats opstijven (ongeveer een uur); snijd er dan nette blokjes van. Maak op dezelfde wijze „rozijnen-choco lade" met vervanging van de 50 gr., noten door 50 gr. sultania-mozijnen. NUTTIGE WENKEN Vetvlekken kunnen uit stoffen ver wijderd worden met spiritus, waarin zout, is opgelost. Roest- en inktvlekken verwijdert men met citroensap, waarin men zout heeft opgelost. MRS. HUEY LONG, hoofd van de Amerikaansche staat Löuisana, met haar dochter. Toen Senator Long, gouverneur van Louisana in 19® werd vermoord, volgde zijn vrouw hem op. vinden. Nu, kinderen, 't is al vreeselijk laat. Gaan jullie vast naar bed. Opge marcheerd. Lizzie kan haar bad nemen, en dan ook naar bed gaan. Morgen komt er weer een dag. De kinderen zeiden goede nacht en Betty werd naar de geïmproviseerde bad kamer geleid, een aanbouwtje van de keu ken, dat oorspronkelijk als bijkeuken of waschhok bedoeld was. Ze moest lachen, om de primitieve inrichting, maar toch schoten de tranen haar in de oogen, bij de gedachte, hoeveel luxe zij haar heele leven lang had aanvaard, alsof het zoo hoorde, terwijl ze nooit beseft had, hoe hard het moet zijn voor menschen, die dat alles moesten missen. Het was nooit tot haar doorgedrongen, dat er menschen waren, die geen badkamer bezaten. Betty was niet gewend, haar eigen, haar te wasschen en de verf maakte het probleem nog ingewikkelder. Maar ten slotte, toen bijna al het heete water ver bruikt was,' had ze het toch zoo ver ge bracht, dat 't bij het naspoelen helder bleef en het haar zacht aanvoelde. Toen klom ze, met dezelfde warme nachtpon, van de vorige avond aan, die Jane in het handkoffertje had gepakt, de trap op naar bove^, naar het kleine kamertje on* der het schuine dak en kroop bij Nelli<| in bed. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4