Rapport ALS Keuring op afstammelingen van de Ram F 1412. Schuim den aanslag van uw tanden weg met Ivorol Jammerlijke Beslissing. Hoofdpijn, Kiespijn. Sn^fnoed OMTRENT DE Eig. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. Ram F 1412 is 9 Maart 1934 geboren bij de Oebr. Hoogentoorn te Noord- Beemster. Vader is de bekende prefe rente ram F 1092, moeder ooi No. 10904., Hij heeft alleen ooien gedekt op het be drijf van bovengenoemde eigenaar. F 1412 is een voldoend robuste ram van goed type, met diepe, breede en gesloten voorhand, sterke, breede rug met iets gedrukte lendenen. Het achterstel) is, in verhouding tot de diepe voorhand, wat licht. Het beenwerk is niet te grof, de stand echter goed. De wol is fijn en' mooi gesloten van stapel. De wolproductie van F 1412 is als volgt: 1-jarige 6.6 Kg. prima; 2-jarige 5.8 J<g. prima. Van hem afstammende werden gezien: Twee 3-jarige rammen; drie 2-j. ram men; tien 1-j. rammen; elf 3-j. ooien; negen 2-j. ooien; zeventien 1-j. ooien; vijftig lammeren. De exterieurvererving meent de com missie als volgt te kuiuien omschrijven: De nakomelingen van F 1412 vertooncn over het algemeen een groote mate van uniformiteit en evenredigheid. Het zijn typische dieren, met een breede envoorall in de voorhand gezonken lichaamsbouw, goede bovenlijn en op een enkele uitzon dering na, waar de stapeling der wol wat los is, met een fjjne, mooie gesloten vacht. De koppen zijn goed. Het been- werk, dat bij de lammeren zonder uitzon dering grof is, is bij enkele oudere die ren, speciaal bij de rammen, iets fijn; de stand is als regel goed. De getoonde rammen zijn wat uiteen loopend van kwaliteit. Typische dieren, soms echter niet te massaal. Gezien werden o.m. één prima 3-jarige ram van pracht-jtype, met diepe voorhand eu ruim achterstel, mooie kop en fijn ge sloten vacht. Beenen vóór wat fijn. Ver der een goede 3-jarige, een zeer goede, 2-jarige en een 3-tal zeer goede 1-jarigen,, terwijl de overige, hoewel iets minder van kwaliteit, toch van goed type zijn. Bij enkele liet de ontwikkeling iets te wenschen over en was de lichaamsbouw over het geheel iets te fjjn. De vrouwelijke nakomelingen konden de commissie nog ruim zoo goed bekoren. Speciaal de lammeren en de 1-jarigen. Op oudere leeftijd was lyj enkele de ontwikkeling rrifiar matig en het beenwerk te fijn. Daarnaast kwamen echter best ontwikkelde zeer fraaie exemplaren voor en, vooral van opzij gezien, diep gebouw de en geblokte ooien. De 17 jarige ooien vertoonden een fraaie uniforme groep evenredige en diep gebouwde dieren met mooie kop, niet te grof, maar door de goede stamt toöh voldoende beenwerk. De vijftig lammeren vormden een zeer goed koppel geblokte en grove jonge dieren, behalve natuurlijk enkele afwij- kers. Een paar waren iets te groot en los in de voorhand. Koppen en bewolling zeer goed. Bezien we de wolkwaliteit, dan blijkt, dat op 1-jarige leeftijd zoowel bij de ooien als bij de rammen, deze zonder uitzondering prima was. Op 2-jarige leeftijd meest eerste kwaliteit. De hoe veelheid is echter wat aan de lage kant. 7 rammenvachten wogen op 1-jarige leeftijd gemidd. 6.23 Kg., een 2-jarige 5.2 Kg. Van 20 ooienvachten was het gemiddeld gewicht als 1-jarige 5.2 Kg.; van 11 2-ja- rige gemidd. 4.4 Kg. Bij deze beoordee ling dient men er wel rekening mee te houden, dat de beoordeelde dieren alleen op Texel voorkomen en dat de gewichten der vachten van de scheer 1937 over hel' algemeen lager waren. Zoo waren van de 20 op 1-jarige leeftijd gecontroleerde vachten, waarvan 9 in 1936 en 11 in 1937, de gem. gewichten resp. 5.8 en 4.7 Kg., Ook de vachten der 2-jarige zijn van de scheer 1937. Resumeerende komt de commissie tot de conclusie, dat aan ram F 1412, op grond van zijn exterieurvererving, welke in de mannelijke lijn goed en in de vrou welijke zelfs zeer goed te noemen is, en mede gelet op de zeer goede wolkwaliteit van zijn nakomelingen het praedicaat „Preferent" dient te worden verleend. De Rapporteur: J. van Oers. Op grond van bovenstaand rapport wordt ram F 1412 „Preferent" verklaard. Centraal Bureau voor de Schapenfokkerij in Nederland: W. DE JONG, Directeur. VAN OVER DE GRENS. HET VERRE OOSTEN. De verwikkelingen voor Japan nemen nog steeds toe. Het heeft de handen vol aan de strijd met het Hemelsche Rijk en de Russen nemen een bepaald uittar ten de houding aan. De botsingen aan de grens nemen langzamerhand het karakj ter aan van een formeele oorlog eir reeds zijn lieel wat dooden te betreuren.' Onderwijl worden deze vijandelijkheden voortgezet op dezelfde voet, terwijl al thans volgens hun woorden, zoowel Japan als Moskou liever de vrede gehandhaafd zouden zien. Maar woorden en daden zijn niet hetzelfde. Men kan aannemen^ dat Japan, hoewel het zeer strijdlustig is, en niet kan verdragen, dat aan zijn zede lijk overwicht ook maar even afbreuk wordt gedaan, gezien haar strijd met China, werkelijk het handhaven van de vrede betoogt. Het grensgeschil is uit gegroeid tot een stellingsoorlog en men vraagt zich af, hoe lang dit nog voort' kan blijven duren. Wrijvingen als deze zijn altijd biezonder gevaarlijk, omdat zij de gemoederen opzweepen tot een dergelijke hoogte dat geen onderhande lingen meer baten kunnen. Een van beide partijen moet water in de wijn doen en het ziet ernaar uit, dat de wijn voorloo- pig onverdund) zal blijven. De meening, dat de Russen gebruik maken van de moeilijke omstandigheden van Japan, een voordeel zouden willen afdwingen, alleen door demonstraties, begint aardig veld te verliezen. De houding, die Moskou aanneemt, laat thans niets meer aan dui delijkheid te wenschen over. Indien men geen volledige vol doening van zijn eischen krijgt, staat een oorlog tusschen Rus land en Japan voor de deur. VORST KANIN. De chef van de Japansche Gene rale Staf, op wie in deze dagen van hoogspanning aan de Mandsjoekwo- Russische grens een zware verant woordelijkheid rust. Intusschen kwamen de militaire leiders van Japan voor een langdurige bespreking bijeen en men verwachtte te Tokio alge meen, dat hier de beslissing zou vallen. Ook is bekend geworden, dat binnen kort een derde onderhoud tusschen Lit- winoff en Sjigemitsoe verwacht kan worden, op een nader door de beide diplomaten vast te stellen datum. Van Japansche zijde zou men op deze confe rentie het voorstel doen tot instelling' van een commissie, die belast is met het afbakenen van de grens. Wat de strijd tegen China betreft, blijft nog een verbitterde activiteit op te merken. De Chineesche tegenaanval, welke ten Noorden van de Jangtse gaande is, heeft geleid tot de herovering van Hwang- mei, 'een belangrijk wegenkruispunt ten Noorden van Kioekiang. Ook de poorten van Soesoeng werden door de Chineezen bestormd. De japansche verdediging toonde echter geen teekenen van ver zwakking. Een Fransche kathedraal, waar van de Fransche vlag woei, werd gebom bardeerd door de Japanners, waarbij een groot aantal dooden te betreuren viel. HET TSJECHOSLOWAAKSCHE VRAAGSTUK. Het incident te Glaserwald, waarbij een Sudetenduitscher gedood werd door een andersgezinde, heeft de binnenland- sche toestand nog verscherpt. Vooral Duitschland heeft zich in zeer scherpe bewoordingen over deze moord uitgelaten en maakt zich ongerust over een buur staat, waar zulk een rechteloosheid kan heerschen. De Duitsche bladen maken, met vette letters gewag van de nieuwe Tsjechische vlaag van terreur, waarvan c!e moord op Baierle een laatste uitlooper vormt, waarbij tevens gewezen wordt op de onhoudbaarheid van de toestand in Tsjechoslowakije. Het secretariaat van Lord Runciman maakte bekend, dat deze thans verschei dene documenten, die men hem deed toekomen, bestudeerd heeft. Hij ontving leden der Sudetenduitsche partij voor 'n conferentie en had een bespreking in:) Hodzja. Deze laatste heeft nog eens dei aandacht gevestigd op de toestand der industrie in Noord-Bohemen. Die is verre van rooskleurig. Dit gebied heeft met groote moeilijkheden te kampen, daar het vnl. op de thans vrijwel onmoge'.ijik gemaakte export was aangewezen Velen van deze mensehen wonen aan de Duit sche grens en hebben werk gevonden in Duitschland, maar voor de Tsjechoslo- waaksche regeering is dit niet aangenaam) en bovendien \yprdt verwacht, dat deze menschen in de komende winter weer zonder werk naar Noord-Bohemen zullen' terugkeeren. Algemeen koestert men de hoop, dat Lord Runciman en zijn mede werkers in staat zullen blijken in de economische toestand verandering Ie brengen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Volgens berichten van linksche zijde hebben de regeeringstroepen de opstan delingen zonder ophouden bestookt. Ze slaagden er in enkele vooruitgeschoven stellingen te heroveren. Negrin moet zich zeer optimistisch hebben uitgelaten over de voortzetting van de oorlog. De regee ringstroepen zien met vertrouwen de toekom'st tegemoet. Het heet, dat men, reeds uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen heeft ten aanzien van een voort zetting voor de komende winter en zelfs voor het voorjaar. Ook hier, evenals in het Verre Oosten, blijkt het einde nogi lang niet in zicht te rijn. DE OPSTAND IN MEXICO. Uit Mexico komen af en toe nog steeds berichten over gevechten met Cedillo en rijn aanhangers. De opstand duurt dus nog voort. Maar toch schijnt de macht van Cedillo niet veel te beteekenen te hebben. DE TERREUR IN PALESTINA. De Britsche Hooge Commissie van Pa lestina deed in een radio-rede een be roep op de bevolking om de vrede te herstellen. Deze rede zal wel gehouden rijn als gevolg van een vrij stil gehouden bezoek, dat de Britsche Minister van Koloniën Malcolm Mac Donald (zoon van de groote, kortgeleden overleden arbeidersleider sir Ramsay Mac Donald) dezer dagen aan Palestina bracht. Veel helpen deed de rede voorloopig niet, want direct op de rede volgde weer een heele rij van terreurdaden, moorden, ge vechten, enz. De toestand in Palestina is zeer onbehagelijk en vrede tusschen de twee bevolkingsgroepen schijnt niet licht mogelijk. IN DE MOESTUIN. ||||i||||||| Nieuwe aardbeibedden kan men nu nog aanleggen. De grond flink omwerken, b.v. twee steek, bemest met 50 gram chili, SO gram superfosfaat, 80 gram pa» tentkali per vk. M. Men zet op 50 cM. afstand drie planten; hoe sterker deze zijn, hoe beter. Zeer goedkoope jonge planten, zoo van de ouderplant alge-' trokken, zijn de beste niet (aldus J. Dix, in Van Dag tot Dag in de tuin). Beten zijn de in potjes of op afzonderlijk bed voortgekweekte. Het oculeeren van vruchtboomen begint nu. De onderstam moet gezond zijn en goed groeien, zoodat de bast gemakkelijk opgelicht kan worden. Peterselie kan men voor winter gebruik in potten zaaien. zoodat het mooie witte glazuur uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. (Oranjeverpakking met blauwe band) LANDBOUW VEETEELT lllllll MELKWOL. In Japan gaat men uit soyaboonen melkwol bereiden. In Ita lië 9 ven veegt men de mogelijkheid in Abessinië een fabriek voor sovaboonen- melkwol te stichten. DUITSCHE KUNSTWOL Dreigend gevaar voor natuur- wol? „Wolstra" zou niet te onderscheiden zijn van echte wol.i De voormalige agent-generaal van N, Zuid-Wales te Londen,. Heath, besprak in een rede te Londen zijn jongste reis naar Duitschland, waar hij de fabricage van kunstwol had bestudeerd. Hoewel men zich niet ongerust behoeft te maken, zoo zei hij, moet men in Australië weten van de groote vorderin gen, welke Duitschland maakt met de ver vaardiging van „wolstra", een samenstel ling van houtpulp en zuivere wol. Duitschland produceert daarvan elke dag bijna 400 ton. Toen de heer Heath naar Australië terugkeerde, merkte hij, dat slechts tien van de zestig wolprodu centen in staat waren het verschil te zieri tusschen weefsels, geheel van wol en weefsels, half van wol en half van wol stra. Toch heeft EHiitschland meer vvol uit Australië noodig. Hij stelde 'n overeen komst tusschen Duitschland en Australië voor, waarbij Australië als tegenprestatie voor de afname van wol zekere fabrieks-» artikelen uit Duitschland zou betrekken. HET GELD WINT HET. MENSCHEN BESLISSEN OVER HET DIER De Hooge Raad heeft onlangs het von nis van het Amsterdamsche Gerechtshof inzake het coupeenen van honden wat strafbaar werd gesteld vernietigd. Het Hof beschouwde coupeeren als het veroorzaken van pijn en letsel zonder re< delijk doel. De Hooge Raad echter achtte dit doel (verhooging van de tentoonstellings- en handelswaarde) wel redelijk in de zin der wet. Een jammerlijke uitspraak. De „zin der wet" gedoogt het Wettelijk toegestane beestachtigheid derhalve. Een fraaie geschiedenis. Wat zullen de kwellers gnuiven. De „Hooge" raad besliste. Stel u voor, dat straks een paard zon der staart, een hond zonder ooren, enz. grooter handelswaarde heeft Hak maar af. De wet gedoogt het. is die uitspraak van ons hoogste rechts college dan niet in strijd met alle men- schelijk gevoel hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. „Mijnhardtjes" (cachets) 2 stuks 10 ct. Doos 50 ct. GEMEENTE TEXEL INRICHTINuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage, om vergunning te op richting van een bewaarplaats voor ben zine met ondergrondsche reservoir en bovengrondsche aftapinrichting op het „Luchtvaartterrein Texel" te Eierland, ka dastraal bekend in Sectie A., no. 2674. Op Woensdag 24 Augustus 1938, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel met tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 10 Augustus 1938. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. E>e waarn. secretaris, KELDER. Als de geschiedenis der oorlogen alleen maar die opteekende, welke uit rechtvaardige oorzaken voortkwamen, zou die geschiedenis zeer kort zijn. Gustave Ie Bon. lllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiii.llljjj

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2