LASTER Texelsche Berichten Oorlog en Vrede. GEMEENTE TEXEL DOODEN VAN ZEEHONDEN. LUCHTVAART. Je I|||||]!llllllllllllll!lllll!lllllllll!llllllll1lllllllllllllllllll1llllllllllllllll1lllllllll|||||| De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Augustus j.l. voor het dooden van eerv zeehond een premie wordt toegekend van f 2.per zeehond. Tot het verkrijgen van de premie wendt de belanghebbende zich tot den gemeentel veldwachter O Goënga te Den Burg, on der wiens toezicht de beide voorvinneru van den gedooden zeehond worden af gesneden. Hierna wordt aan den aanbieder een verklaring afgegeven, waarop na onderteekening van het daarop voor komende kwitantiebewijs ter Gemeente secretarie de premie in ontvangst kan worden genomen. De aandacht van hen, die zich met het dooden van zeehonden door middel van een schietgeweer bezighouden, wordt er op gevestigd, dat zij voor het bezigen van zoodanig wapen, voorzien moeten zijn van een daartoe vereischte jachtakte. Texel, 11 Augustus 1938. De Burgemeester van Texel, KAMP. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater PYGMALION. Heden (Zaterdag), Zondag en Maan dag, aanvang 8.15 n.m. draait nog de, zeldzaam mooie Hollanidische film Pyg malion, met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. Tienduizenden werden in ver rukking gebracht door Pygmalion, welke film als een der allerbeste films van eigen industrie gelden mag. VAN DINSDAG AF.. Dinsdag, Woensdag en Donderdag ver- toonen wij: „De man, die een ander was", met de vermaarde artist Robert Taylor en Barbara Stanwyck in de hoofdrollen,i en „Café Metropoïe", met Loretta Young en Charles Winninger. De eerste film verplaatst ons in ge dachten naar het Amerika van 1000, dat toen door een golf van inbraken en roof overvallen geteisterd werd. Men ver moedde, dat dit het werk was van écn> groote bende. Hoe deze te ontmaskeren De politie stond machteloos. Maar de President der V.S. nam een kloek be sluit. Hij draagt de jonge marine-offi cier Luit. R.L.Percy (Rob. Taylor) op,, zich bij de bende aan te sluiten, ten, einde deze zoo achter slot en grendel, te krijgen. Percy aanvaardt manmoedig deze opdracht. Niemand mag van deze afspraak weten. In geval van nood heeft Percy maar een briefje te schrijven aan de President met het geheime tecken: een cirkel met een kruis er doorheen. Het plan slaagt. De begde wordt, met Percy als een der grootste bandieten, in dé val gelokt. Als Piercy nu de dood straf tegen zich hoort uitspreken, schrijf A hij gauw om redding. Evenwel daagt de ze niet op. De President wordt n. 1. door anarchisten omgebracht. Perey is verslagen en nu wacht hem de dood. Neen, toch wordt hij gespaard en wel met hulp van een meisje uit de onderwe reld. Hoe Dat mogen we niet verklap pen. Wel, dat hij zijn redster met he! grootste geluk beloont, dat haar gege-; ven had kunnen worden. Het tweede hoofdnummer: De café houder Victor raakt door zijn gokzuchi op de flesch. Een van zijn trouwe klan* ten heeft dezelfde kwaal te pakken eni raakt bovendien bij Victor dik in het krijt., Victor dwingt zijn klant (Alexis) de rol te gaan spelen van een Russisch Groot vorst. Door zijn aanwezigheid in Victor's café zullen de goed-betalende gasten bin nenstroomen. Inderdaad hebben zij succes. Maar Atnor werpt roet in het eten. Alexis raakt doodelijk verliefd op Laura Ridgeway (Loretta Young), de dochter van een schatrijke familie, die ziin liefde niet onbeantwoord laat. Maar Alexis houdt dit spel niet vol. De „zaak" komt uit en hij raakt als oplichter in de ge vangenis. En tóch komt alles nog op zijn pootjes terecht, waaraan Laura's liefde voor Alexis niet vreemd is. De Lasterkunst valt licht. De botste kan ze 't best. Vondel. Laster en Kwaadsprekendheid zijn vonken, die, als men ze niet uitblaast, vanzelf uitgaan. Boerhaave. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texe! werd gedurende de maand Juli 1938 ingelegd f 19466,64 Terugbetaald 12307,43 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 7159,21 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10 TEXELSCHE ZVVEMVEREENIGING. UITSLAG VERLOTING. De hoofdprijs, een haardfauteuil, viel op lot no. 216, een wekker op tir. 811 een kistje sigaren op no. 969. Verder vielen prijzen op de nummers: 497, 207, 78, 767, 151, 223, 622, 416, 440, 153, 265, 524, 558, 681, 28, 150, 269, 555, 553, 600, 950, 2S0. Het bestuur brengt zoowel hun, die prijzen beschikbaar stelden, als hun, die door het koopen van loten tot het slagefl van deze verloting medewerkten, harte- dank. De prijzen kunnen van heden af bij Maison Plaatsman, Schildereind, afge haald worden. Prijzen, niet vóór 1 Oct. a.s. afgehaald, vervallen aan de verecni- ging- HERWONNNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de 31 Juli gehouden Speldjesdag ten bate van de R.K. Ver- eettiging Herwonnen Levenskracht, be droeg: Den Burg f 66.41 G Oudeschild 16.79 De Cocksdorp 16.70 Oosterend 9.60' - Den Hoorn 7.65 Totaal f 117.16 Onder dankzegging aan ijlle collectrices en aan alle anderen, die hiertoe hebben: geholpen door hun zilveren gift bij ons zilveren jubileum te offeren, wordt van dit resultaat door het Plaatselijk H. L.- Comité melding gemaakt. Maar eenmaal is de opbrengst de laat ste vijf jaar grooter geweest: 1934 f 129.43 1936 f 91.07 1935 f 115.19 1937 f 62.19 1938 f 117.16. KWEEKERS OPGELET. Van welingelichte zijde schrijft men ons: De wenk, in dit blad aan onze narcis- senkweekers gegeven, heeft blijkbaar re sultaat gehad. Op de veilingen werdeix alth'ans Pijna nog geen Texelsche narcis sen aangevoerd. En terecht. Veelal gaan de prijzen in de eerste helft van Augus tus naar beneden, om, als de paktijd be gint (ongeveer 15 Aug.), weer iets te rijzen. Maandag begonnen op de Beurs eenige exporteurs al zenuwachtig te worden. Ze vroegen waar toch de Sions bleven. En kelen voegden er de opmerking aan toe, „dat de 'lexelaars voorgelicht in hun Texelsche Courant het eens waren"., Anderen, onvriendelijker van aard, be weerden, dat de Texelaars de exporteurs! een hak wilden zetten.....! Hoe het zij: hierin vindt u het bewijs, dat het ophouden van narcissen zijn in vloed doet gelden. Thans zouden wij de kweekers dit ad vies willen geven: Begin nu langzaamaan met het ver sturen. Doe het vooral in gedeelten naar gelang uw kweekerij groot is. Vooral niet alles tegelijk, want dan krijgen we weer overvoerde veilingen met als gevolg lage prij zen. Het Duitsche contingent is nog niet afgekomen, maar kan iedere dag verwacht worden. Dan begint de pakkerij voor de grootste afnemer van onze Sions. Een gewaarschuwd man telt voor twee. POSTDUIVENSPORT BLAUW KRAS-SCHAKEL H 37-71382, eigenaar M. Zuidema, een constante vlie ger, afstammend van het bekende ras der Gebr. Buyis, Den Helder. Deze duif was op de wedvluchten Dordrecht no. 5, Vilvoorde 7, Noyon 5, Orleans 3, Chateroux 2. Ze belooft voor de toekomst nog veel. Haar bouw is prima. JEVEZET. INGEZONDEN TELEFOONDIENST DE KOOG. Geachte lezers van de Texelsche Cou rant. Naar aanleiding van de in de raads vergadering van Zaterdag 6 Aug. bij de rondvraag door het raadslid Parlevlie't gesproken woorden, zou ik hier willen opmerken, dat insinueeren wel makkelijk- gaat, maar niet fair is. Wanneer de tele foondienst te Den Burg „vlugger gaat dan ooit", deelt daar ook De Koog in en wel voor de volle honderd procent. C. EE LM AN, De Koog-Texel. We hebben dit stukje ter inzage ver strekt aan de heer Joh. Parlevliet, die hierop schreef als volgt: Ik heb u, heer Eelman, niet onaange naam willen zijn. Maar blijkbaar trekt u zich hetgeen ik over een vermoedelijk teko;c aan personeel zei, toch aan. Wan neer it feiten wilt hooren over verbazend lang wachten van telefoonabonné's, ja, zelfs wanneer iemand in De Koog op belt, moet u maar eens bij mij komen. Ik twijfel er niet aan, of ik zal u kunnen overtuigen van de gegrondheid der klach ten. \X anneer interlocaal wordt gebeld, <is het niet beter. Dit zal ik u dan ook' duidelijk maken. Ik hoop, dat deze klacht tot resultaat heeft, dat de abon- né's ter plaatse vluggere ,aansluiting krijgen. JOH. PARLEVLIET. VERLOREN FIETSEN. Naar aanleiding van wat in de Raad door de heer Dogger over het verloren gaan van fietsen in het Eierlandsche Gatl is meegedeeld, het volgende: Het betrof hier een oude vlet, waarin alleen fietsen werden overgezet. Men sehen mochten daarin niet plaats nemen. Dit was ook niet noodig, want de vaar tuigen, waarmee naar Vlieland wordt overgestoken, bieden plaats genoeg, zelfs wel voor 30 personen. De schepen zijn volkomen betromvoaar, terwijl de schip pers voor hun taak geheel berekend zijn. Men stelt zich dus aan geenerlei gevaar bloot. Een ander behoeft voor ons werk! geen aansprakelijkheid op zich te nemen. EEN BELANGHEBBENDE. Wij ontvingen dit stukje te laat om het tevoren nog aan de heer T. Dogger te kunnen doen toekomen. Gaarne stellen we hem in de gelegenheid zijn betoog nader toe te lichten. Red. (Ingezonden.) Vrede? Nu de oorlog brandt of dreigt? In het kamp Holten was het tien da gen lang, van 's morgens half zeven tot' 's avonds tien uur vrede en vreugde. En dat onder een stralende hemel op de heerlijke Holterheide, zooiets als "het heideveld langs het Westerslag, maar dan grooter. Er waren 1400 Nederlanders bij een, jong en oud, van alle standen, ker ken, politieke richtingen, uit alle deelen van ons land, maar ook Oxford-menschem uit Ned.-lndië, Engeland, Duitschland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Hon garije, Frankrijk, 'België, Australië en Marokko. Ze waren bijeengekomen om geestelijk te herbewapenen teneinde het evangelie van de ware vrede uit te dragen in heel! Nederland en over heel de wereld. In Holten is het gebleken, dat als je vrede gemaakt hebt met alle menschen, waarmee je in aanraking komt, Christus* je kan gebruiken om andere menschen te brengen tot Hem, de eenige Bron van- ware vrede. En zoo kan heel Nederland' veranderen in een ideale vredesstaat en als Nederland veranderd is, kunnen an dere landen veranderen en komt de vrede' op aarde, waarvan de engelen zongen in Bethlehem. En hoe komt nu een mensch tot ware vrede? Door naar God te luisteren en Zijn bevelen te gehoorzamen. Wat zijn Zijn bevelen? 1. Absolute onzelfzuchtig heid. 2. Absolute eerlijkheid. 3. Absolute liefde. 4. Absolute reinheid. Als we naar God luisteren, zegt Hij ons in ons gewe ten, waar we gezondigd hebben tegen die, vier eischen en zegt Hij ons, hoe we lied goed moeten maken. En als we dat dan doen, komt de ware vrede in ons en kun nen we menschen veranderen en datgrijptj om zich heen, tot de wereld veranderd.' is, waaruit blijkt, dat ieder mensch, voor zich verantwoordelijk is voor de komst van het Vrederijk op aarde. In Holten werd elke morgen bij de vlaggenparade gezongen het couplet van het Bruggebouwerslied van de Groep: God, ons heele leven, Willen wij LI geven. Geef ons kracht, dag en nacht Blijf ons leiding geven. 't Werk roept tot de daad, Ieder onzer blijft paraat. Nauw saamverbonden Op vaste gronden, Bouwende aan Gods plan Een brug van man tot man. In Holten was geen afstand meer tus- schen de menschen ,hoe verschillend van afkomst ook. We konden ons vrij tegen elkaar uitspreken en droegen elkaar door liefde en gebed. Allen waren één zooals in de Handelingen beschreven staat overi de eerste Christengemeente. Toen Frederik van Eeden zijn kolonie stichtte voor een ideale samenleving, ver gat hij één ding, n.L, dat een mensch van nature zelfzuchtig, oneerlijk, onrein en liefdeloos is. Daarom mislukte de onder neming en bleef hij straatarm en ont-' goocheld achter. In de Groep gelukt het wèl, omdat een veranderd mensch niet alléén staat maar' ingeschakeld is in een Hooge Kracht stroom, niet meer zijn eigen leven leeft, maar leeft uit de Geest van Christus. En dan heeft hij voor zichzelf geen eischen of rechten meer en heeft hij geen critiek op een ander, alleen critiek op zichzelf. Dat is het geheim. En dan vangt het wondere leven aan, waarvan de Oxfordboeken u kunnen vertellen. Inlichtingen geeft D. DE VRIES-K1KKERT. Een Amerik. maatschappij bereidt de jnstelling van een wereldluchtdienst met Zeppelins voor. De ontwerpers zeg gen, dat zij hiermee goedkooper kunnen werken dan met vliegbooten. Reeds zijn volgens de Daily Dispatch (Manchester) contracten voor de levering van helium, afgesloten. De overtocht Londen—New York zou ongeveer 100 gld. p.p. kosten en zou driemaal zoo vlug als een stoom schip gaan. moet maar ADAMSON heeten.. Copyright P I B Box 6 Copenhogen™

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6