Water TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD Texeische 8^richten Zaterdac 13 Aug. 1938 kïezoek aan de mok. NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuyt-trip namen Donderdag 55 personen deel. EXAMENS De heer M. J. Oele, Ulo-onderwijzer alhier, die volgende maand te Leiden in functie zal treden, slaagde Dinsdag te Den Haag voor de acte Duitsch L.O. VOOR „HET HOOGELANB". De op 6 Aug. gehouden Speldjesdag ten bate van de Vereen. „Het Hooge- land", heeft te Den Burg f25.21 opge bracht, waarvoor het Comité hartelijk dank brengt. TEXELSCHE NARCISSEN. Veiling H.B.G5—0 Aug.: Princeps 600 per kist 1.60; 000 pk. 1.40; Golden Spur 550 p.k 2.80; 625 p k. 2.60; 750 p.k. 2.15; Victoria 350 p.k. 3.80; 400 p.k. 3.103.55; 500 p.k. 2.50; 700 p.k. 1.70; Von Sion 500 p.k 4.775 p.k. 2.S0. Raadpleeg voor het vervoer van uw bollen de adv. in dit nr. HOELEERIKSNELZWEMMEN O Dit is de titel van een interessant 4* boekje, waarin mevr. M.B r a u n en W. J. Rijsterborgh hun 4. moderne zwem methode beschrij- O ven. Het is met goede teekenin- 4 gen verduidelijkt. Reeds is de 4e druk verschenen. 75 ct. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. O INGEKOMEN PERSONEN. Groeneplaats 6, Hendr. Bakker, Geref., "van Utrecht, Joh. de Witstr. 6. S. 25, Aug. Vooistra met echtgenoote (Sietske Waldus) en twee kinderen (Wol ter en Wapke) Herv., van Zijpe, K 31. E 147, Corn. Hoppezak, Geref., van Rotterdam, Aegidiusstr. 25b. - Westerweg, Corn. Alderlieste, van Apeldoorn, Doorgangshuis 17. julianastr. 18 Jurgens Noordjjk, van Arnhem, Baken b. weg 260. HET F1ETSPLAATJE. Het fietsplaatje is niet populair, on gerekend dan de aantrekkelijkheid, welke het blijkt te bezitten in de oogen van hen, die er zich van meester willen ma ken, een dieverij, die in de sleden vaak) wordt gesignaleerd, vooral in deze eerste tijd van het nieuwe belastingjaar. Nu heeft het zijn hoogste waarde, nu doen de plantjesverkoopers op b.v. het Amster- damsche Waterloo-plein goede zaken. Het verhandelen van gemeenlijk gekaapte rij wielplaatjes is daar heel gewoon. De po litie tracht daar natuurlijk een stokje voor te steken, maar dat lukt niet altijd. Het fietsplaatje is niet populair en we benijden ook allerminst de mannen van de wet. wier taak het is toe te zien, dat fietsen, waarmee op de openbare weg gereden wordt, op de juiste plaats van het nieuwe merk zijn voorzien. De be- rijder(ster) mag het ook, mits zichtbaar, op de borst dragen. Niet in de zak er inee., Dit is in strijd met de wet en stelt dei overtreder aan boete bloot. ZESTIG MOESTEN BOETEN. Door de ambtenaren in onze ge meente met de controle belast, zijn deze week wel zestig personen bekeurd. Van deze zestig hadden er 45 wel een plaatje, maar..... in de zak. Dat kostte, hoewel de riks betaald was, nog 50 ct. Zit je mét je eega b.v. op een tandem, met het plaatje veilig in de vestzak geborgen: met de wet' in de hand heeft de ambtenaar het recht van allebei 50 ct. boete te vorderen. Dan komt zoo'n plaatje je op f 3.50. Stapt mei* met z'n tweeën op 'n tandem zonder, plaatje en heeft men ook geen plaatje bij zich, dan stellen beiden zich aan eer* boete van f 1.50 bloot. Verder moeten we nog waarschuwen voor misbruik van "het kosteloos rijwiel- plaatje, De lezer weet, dat voor bepaalde onvermogende personen kostelooze plaat jes beschikbaar worden gesteld. Zulke plaatjes zijn te herkennen aan een daarin aangebracht gat. Nu kan het gebeuren, dat iemand met zoo'n plaatje op teem tandem rijdt, met zijn zoon, buurman of wie ook, als trapgenoot...... Dat kan op een procesverbaal uitloopen. Alleen de man, die eigenaar van het plaatje is, mag daarvan gebruik maken en niemand an ders. Het kan goed zijn, dit nog even te melden. De beste gezondheidsdrank K.L. Al.-VERVOER. De K.LM. vervoerde in de week van 7 t.m. 12 Augustus naar Texel 179 passagiers; van Texel 266 passagiers. Hedenmiddag 2.25 komt de F 36. Zondagmorgen 8.30 komt de F 36 ook. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: Aan H. W. van Dommelen te De Cocksdorp, voor het bouwen van een garage. aan R. W. Stoepker te Eierland, voor het verbouwen van de arbeiders woningen. De deelnemers van liet Zeekamp N.J.V. bezichtigen de vlieghaven. Donderdagmiddag hebben de deelne mers aan het zeekamp van het N.J.V., dat dit jaar aan Den Oever wordt gehou* den de beide vorige malen was het kamp in de haven van Oudeschild een bezoek gebracht aan het Vliegkamp De Mok. Om negen uur die inoigen hadden de kampbewoners de haven van Den Oever verlaten. Ze maakten de overtocht met elf zeilsloepen. Er stond slechts heel weinig wind, waardoor veel later dan verwacht was, de haven van De Mok werd binnengeloo J pen. Oorspronkelijk had men er op gere- kend, dat de gasten om elf uur zouden aankomen, maar..... het werd wel half vier. Het laatste stuk van de reis verleende een sleepboot van het vliegkamp nog as sistentie. De boot nam de elf sloepen op sleeptouw. Twee uur hebben de deelnemers aan liet zeekamp op De Mok vertoefd. Onder deskundige leiding namen ze de inrich ting van het vliegkamp in oogenschouw. Tegen half zes werden de sloegen weer naar buiten gesleept. Spoedig werden de trossen losgesineten en werd de terug tocht aanvaard. Daar de wind tegen de avond flink aanwakkerde, zal dc thuis reis wel vlugger zijn verloopen. DE KOOG. N.J.V.-AVOND. Vanwege de Ring Texel van liet N. [.V. wordt moigenavond in de duinvallei hiei een openbare samenkomst belegd met als sprekers de heeren Ds. Visser, Den Buig, en P. Boon, Breezand. Een adv. in dit nr. geeft nadere biezonderheden. OUDESCHILD. PRIESTER-JUBILEUM. Maandag 15 Augustus herdenkt de Z. Eerw. heer L. Stolk, Eere-Kanunnik, oud pastoor van de H. Cathalrina te Amster; dam. de dag dat hij voor zestig jaar tot priester werd gewijd. Z.Eerw. werd in 1896 tot pastloor te Oudeschild benoemd, later te Vlissingen en ten slotte te Am sterdam. Thans verblijft Z.Eerw. in het St. Bernardusgesticht te Amsterdam. OOSTEREND DE JUBILEUMFEESTEN. Er wordt flink voor gewerkt. De lijsten zijn weer binnen. Wie men vergat, kan zijn gave nog aan de commissie doen toekomen. De comm'ssie nam deze week de vol gende besluiten: Er komt een tweedaagsch teest op het sportterrein. De eerste dag begint om half negen met muziek van de toren. "Negen uur. opening, rondgang met muziek naar het terrein. Tien uur: ver trek historische en allegorische optochJ van het terrein. Opgave voor on tóe liter, vóór 27 Aug. bij S. Keijzer, C.fT Burger, Jb. Drijver of S. v. Heeringen. De op tocht gaat ook door Oost. Bii voldoende deelname met verlichte voorstellingen 's avonds door Oostenend» Voor gevelversieringen en eere poort en zullen prachtprijzen~ beschikbaar worden gesteld. 's Aliddags 3 uur: Gecostumeerd ring steken op rijwielen voor dames en hee ren van 16 jaar en ouder. Acht uur: Muziek op terrein; strijd om man en vrouw. Tweede dag: 9 uur feesten voor de schooljeugd; 's middags 2 uur: Volks spelen, o.a. touwtrekken, sprietloopen, hinderniswedstrijden, enz. voor dames en heeren van 14 jaar en ouder. 's Avonds 8 uur: muziek, strijd om de man. 9 uur: uitreiking prijzen en sluiting. Vrijdag 19 Aug. zal er om half 9 een algemeene vergadering zijn in Hotel Kop pen ter bespreking feestprogram en vast-' stellen datum in verband met de vis- schers. Buurtcomm. zullen worden samen gesteld door de burgerij voor versie-' ring. Nog enkele weken. Dus aangepakt. Het zal dan een feest worden dat klinkt als en klok. D. TERSCHELLING. KARIMATA VINDT NIEUW WRAKSTUK. De Karimata is Donderdag op een nieuw wrakstuk gestooten. Van welke om vang dit is en tot welk gedeelte van de* Lutine het heeft behoord, stond giste ren nog niet vast. In Z. O.-richting wordt voortgebaggerd. Men denkt er over, de molen zestig meter achteruit te halen om dan rechts van het thans afgewerkte gebied opnieuw te beginnen. De afge- Ioopen dagen werden nog eenige Spaan- schc matten, gouden munten en een hor loge opgevischt. Illlll :lllll!llll!!llllllllllllllllll!!lllllllllll!lllllllllllllllll.llllllllllll!lll!l::i: IIIL! Illlllllilll SPORT OP TEXEL lll'llllllll !|||||:ii!iiilii!lilliiiiillliiiiililiillllliliiliiiiliillillllllllllllllinil>|!':>:i!iiii|||||| S.V.C.-N1EUWS. Zaterdagavond speelt het volgende 4f- tal tegen OVV 2: SVC 2; P.EoonJz. aanv. C.Troost Jn.Barhorst L.v.Kooi D.Braak Jn. Vlaming G.Boou G.Troost A.Buis A.Kalis A.Boon Res.: M.Boon Mz., L. de Kindt, Vertrek 7.30 uur. Aanvang 8 uur. W.V. S.V. TEXEL. Nu de competitie nadert, zal weer wor den aangevangen met oefenwedstrijden; het voorloopig programma luidt: 21 Aug.: Texel 1 Atlas 1; 28 Aug.: Texel 1 HRC 2, 4 Sept.: Bergen 1—i Texel 1. Als nu de spelers voor allo elftallen komen oefenen, zal ook aandacht kunnen worden besteed aan Texel 2en3i Vermoedelijk volgt voor a.s. Woensdag avond een oefenwedstrijd, (zie volgend nr. van Woensdag.) Denken de spelers er om, dat tot 25 Aug. de gelegenheid openstaat om zich voor de atletiekwedstrijden te la ten inschrijven? Traint zooveel moge-' lijk. Zorgt voor goede prestaties. Adspiranten. De vacantie spoedt ten einde, dan ook weer bij het trainen pre sent, jongens. D.D. Illlll :;iiiiiiiiii:i!iiiiiii!!iiii!iinniiii iiininuwii miiiniii 'lift iihiihiiii|||HI Illlllllilll GEMENGD NIEUWS limillll ||||||llllllllllllllli:illllllllllllli:illlll|lllll»lllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllll||||!l BINNENLAND NOODWEER BOVEN ONS LAND. Donderdag middag toen wij op Texel het fraaiste vacantieweer genoten zijn vefe deelen van ons land Joor een hevig! noodweer geteisterd. Op minstens 18 plaatsen sloeg de bliksem in. Hevige re gen- en hagelbuien veroorzaakten grootc schade. Te Arnhem werden de tramrails ondermijnd. Lijn 2 kon niet meer rijden. Trottoirs spoelden weg. De bezoekers van de grot in Sonsbeek stonden tot de knieën in het water. Te Eindhoven verbrijzelde de h.vjel o.a. de ruiten van liet Van Abbe-museum. De watertoren van een textielfabriek ver brandde door blikseminslag. Te Herpen sloeg de bliksem in vier boerderijen De hofstede N. van Santen verbrandde geheel. Alles ging verloren. Te Deursen werd de boerderij van Jac. Peeters een prooi der vlamm n. Oogst en gereedschappen verbrandden. Te Oidemarkf is de kapitale hofstede W. van Beek geheel vegbrand. De bewo ner werd bij een reddingspoging vani de inboedel gewond. Twello. Het boerderijtje van de wed. Veldhoen werd door de bliksem ge troffen. Het is met de oogst verbrand. - Beek (bij Didam). De groote boer derij van B. Verhoeve verbrandde. Twee varkens kwamen om. Te Appelscha ging de boerderij van Henstra in vlammen op. Te Steenderen werd de boerderij van de familie Hissink door brand ver woest. Te Overasselt werd de hofstede C. van Uden in asch gelegd. Te Huisseiing werd de landbouwer Stoots door de bliksem getroffen en ge wond. Te Wijchen, te Groenekan, Delft, Stokkum, s' Heerenberg kwamen nog gevallen van blikseminslag voor, gevolgd door min of meer grootere branden. - Bij Sevenuin ging de graanschuur van J. Wijnen door bliksem in vlammen op. Veel juist geoogst graan ging ver loren. Verzekering dekt schade. Rotterdam. Naar ruwe schatting (de dorschresultaten zijn nog niet algemeen bekend), zal ons land 41)0 duizend tor.; tarwe oogsten, tegen 310.000 ton in 1937. Ook de kwaliteit zal beter zijn. Ameland. Door het achteloos weg werpen van een sigaret is 5 H.A. helm beplanting in de Bramerduinen vernield. Met groote moeite wisten 300 mannen het vuur te bedwingen. Het z.g. Duitsche kamp, waarin 170 Duitschers verblijven, liep groot gevaar. Soestdijk. H. M. de Koningin is Donderdag te Soestdijk aangekomen. Ze zal hier eenige tijd blijven. - N ij kerk. Het echtpaar Derks is ver giftigd door het eten van blikvleesch. De toestand is niet levensgevaarlijk. Japan wil thans in Canada veel vliegtuigen koopen. In de door Japan be/ctte gebieden zou een vrecsetijke hon gersnood heersehen, terwijl ook ernstige cholera- en tvphus-epidemieën uitgebro ken zouden zijn. I>e reorganisatievoorstellen der Ned. Herv. Kerk zijn door de Synode verwor pen. Amsterdam. In Artis worden drie leeuwenwelpen door een geit gezoogd. 1 Te Apeldoorn werd de 55-j. stuca- door M. Jonker bij het grintgraven door het instorten van een 7 M. hooge wand gedood. Een andere arbeider werd ge red. De arbeider was er op gewezen, dat de kuil te diep werd. Enkhuizen, werd Zondag tijdens de oostelijke windrichtingen door millioenen muggen bezocht, welke vaak in grooteu getale de huizen binnendrongen. Bij andere windrichting is er geen „vuiltje aan dc lucht". Op Schouwen-Duiveland wordt zelfs gedurende de nacht graan gemaaid. Die tractor wordt daartoe verlicht. Een der werktuigen was in actie van Maandag ochtend tot Donderdagavond. België. Te Brussel werden twee Nederlanders wegens spionnage, vermoe delijk voor Duitschland, veroordeeld resp. tot twee jaar en fr. 3500 boete en tot vier jaar en fr. 7000. De tweede ge noemde verblijft in Utrecht. Haarlem en omstreken werden door zulk zwaar weer geteisterd, dat de strateu tot over de trottoirband blank stonden, terwijl aan liet Bloemendaalschc strandt veel badhokjes omver geslagen werden. BUITENLAND Duitschland. In Neurenburg ismen bezig de synagoge af te breken. Duitschland. Generaal Von Fritz, die gedurende vier jaar opperbevelhebber van het leger was en in Februari j.l. plot seling was afgezet, is thans tot regiments commandant benoemd. „Gij hebt van het Duitsche leger een geducht wapen ge maakt", verklaarde de opperbevelhebber Von Brauchnitz. Wetenschap. Dc Duitsche geleerde en Afrika-kenner Leo Frobenius is op 65- jarige leeftijd overleden. I lij ondernam 12 expedities naar Afrika en heeft daar fn tal van kostelijke boeken van verteld. Engeland. In de baai van Bridling ton is een militair vliegtuig verongelukt! Vier dooden. Engeland. In Hampshire werden 4 arbeiders door een aardverschuiving ge dood. Zwemmen. Ragnhild Hveger, Dene marken werd met 1 min. 6,2 sec. Euro- peesch kampioene 100 Al. borstcrawl. -- Onze landgenoote Rie van Veen no. 3 tikte ruim twee sec. later aan. Palestina. Tc Nabloes drongen ban dieten de bank binnen. Zij vuurden met een en maakten van de paniek gebruik om 5000 p.st. mee te kapen. Koning Leopold van België zal 21 Nov. een officieel bezoek aan II.M. de Koningin brengen. In Denemarken wordt de werkloosheid grootcr, vooral in het bouwvak. Pegip Juli was liet percentage van de georgani seerden 16.7; thans meer dan 17.3. De Deensche zwemster Soerensen werd wereldkampioene 200 m. school slag. Jopie Waalberg werd no. 3. Italië. Door een ontploffing opeen bananenboot werden acht opvarenden ge dood. Hongarije. Tijdens viiegdemonstra- ties, gehouden ter gelegenheid van de Stephanusfeesten, waaraan ook Neder- landschc vliegers deelnamen, is een Hon- gaarsch vliegtuig, waarin 9journalisten, neergestort. Allen kwamen om. China. In Kanton vielen bijna 300 dooden op 1 dag bij een japansche lucht aanval. China. Donderdag hebben zestig Japansche vliegtuigen de voorsteden van Hankau gebombardeerd. Naar schatting 600 dooden. Aan het front van dejangtse is Hoeangmei door de Chineezen ver-, overd. De Japansche verliezen bedroegen meer dan 2000 dooden en gewonden. China. Een half millioen inwoners van Hankau moet de stad voor 15 Aug. verlaten. Reeds zijn 300.000 personen iiii veiligheid gebracht. Bij een vliegaanval op Sian werd het hoofdkwartier van het achtste commu nistische leger getroffen; vele gedele geerden van het partij-congres werden gedood. De Japanner Atnano legde beslag 0]3 het wereldrecord 1000 en 1500 m.. borstcrawl door een tijd van resp. 12 min. 33 sec. en 18 min. 58 sec. Mandsjoerije. Het dorp Tsjang- koefeng werd door Russische artillerie in brand geschoten. Het bombardement aan de grens was er zoo hevig nog niet) geweest. Mandsjoerije. In Noord-Korea werd een trein door Russisch geschut beschoten vele gewonden.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9