Strand- en Reis-lectuur Boekhandel Parkstraat, Resultaten «au 't Ringonderzoek van „Oom Paul". IV TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Uit het Sand I Woons^fi 17 Aug. 1938 Texelsche Berichten Hoüandsch Engeisch Duitsch Esperanto Bij het Postkantoor TELEFOON NO. 11. betreffende de vogeltrek, inge steld door het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, door Dr. Q. C. A. JUNGE. Ondanks het feit, dat verschillende vogelsoorten nog slechts op kleine schaal crerincrd worden^ breidt het ringonderzoek zich nog steeds uit. Duidelijk wordt dit gedemonstreerd, wanneer men de aan het slot toegevoegde lijst vergelijkt jnet die van het vorige jaar (dit tijdschrift,, Hl, 1937, p- 161). Tot deze uitbreiding heeft vooral het feit bijgedra gen, dat het oude vinkersbedrijf in groótere mate dan tot nu toe voor het ringonderzoek werd aangewend. Vang- bancn zijn op het oogenolik in gebruik te Harderwijk, De Koog, Monster, Reeu- wijk, Wassenaar en Woudenberg. Aan allen, die ook dit jaar weer hun zoo zeer gewaardeerde medewerking ver leenden, betuigt het Museum oprechte dank, speciaal ook aan de heer Wilmink, die met groote nauwkeurigheid ook het belangrijkste deel der administratieve werkzaamheden verrichtte. m Hier volgt een opgaaf van tenigmeldin-i gen voor zoover de vogels op Texel geringd bleken te zijn: GRAUWE KIEKENDIEF, geringd 13 Juli 1932, gedood te Méréville, Fr., Sept. 1937. idem., 8 Juli 1934, dood gevonden te Egmond, 2 Mei 1937. Idem, 4 Juli 1935, verdroogd gevon den op Vlieland, 7 Juli 1937. TORENVALK, geringd 28 Juni 1937 doodgevonden te Nvemirdum, Fr., 20 Dec.' 1937. - Idem, 28 Juni 1937, doodgevonden te Zuid-Laren, 21 Dec. 1937. Idem, 21 juni 1933, gevangen te Lyrsholm in Denemarken, 21 Dec. 1937. KIEVIT, geringd 24 Juni 1936, dood gevonden op Texel 4 April 1937. Idem, 29 Mei 1929; idem 29 April 1937. Eén terugmelding goldt een kievit van acht jaar (niet hier geringd.) SCHOLEKSTER, geringd 28 Juni 1936, doodgevonden op Borkum 18 juni 1937. ZILVERMEEUW, 22 Juni 1929, gevon den te Formerum, Terschelling, 2 Jan. '37. Idem, 22 Juni 1930, broedend in c'e Westerduinen, 31 Mei 1937. Idem 28 Juni 1930, aangespoeld bij Wieringen, 19 Juni 1937. Idem 24 Juni 1928, als broedvogel gevonden op Vlieland 2 Juni 1937. Idem 21 Juni 1930, als teerslacht- offer gevangen te Den Helder, 2 Sept. 1937. Idem 19 Juli 1931, doodgevonden op Vlieland Nov. 1937. Niet alle gerugmeldingen van hier ge ringde vogels zijn hiermede vermeld^. Eén vogel bleek 15 jaar te zijn geworden; hij werd te Besgen in 1922 als nestjong geringd, in Rotterdam in 1937 doodge-1 vonden. KAPMEEUW, geringd 13 Juni 1936„ aangeschoten gevonden te Reepham, Eng., 18 Jan. 1937. Idem, 20 Juni 1931, gevangen bij Esschen, België. Idem, 31 Mei 1930, doodgevonden te' Anna-Paulowna, 24 Dec. 1937. VISCHDIEFJE, geringd 1 Juni 1930, door hermelijn op Texel doodgebeten, 18 Juni 1937. SPREEUW, geringd 3 Nov. 1936, ge schoten te Boxtord, Eng., 13 Nov. 1937. VINK, geringd 20 Oct. 1937,_ gevangen te Nunspeet, G., eind Oct. 1937. SIJSJE, geringd 27 Sept. 1937, gevan gen te Hamme, België, 3 Oct. 1937. Idem, 6 Oct. 1937. gevangen te Dadizeele, Begië, 20 Oct. 1937. Idem, 19 Oct. 1937, gevangen bij Rousselaere, Eelgië, 15 Nov. 1937. KNEU, geringd 11 Oct. 1937, gevangen te Lembecq, 20 K.M. Z.W. van Brussel, 7 Nov. 1937. In totaal werden in 1937 in ons land geringd 25418 vogels. De meest geringde vogels waren: Spreeuw 7222 Boerenzwaluw 1293 Koolmees 1555 Sijs 1023 Vink 1679 Merel 971 O Ook de lezer, die van vogels geen studie hoeft gemaakt, zal begrijpen, dat dit longonderzoek leerzaam is. Maar daar voor is ook. noodig, dat de ringen van doodgevonden vogels ingeleverd worden U kunt ze bezorgen aan ons bureau. Vermeldt u er dan precies datum en vindplaats bij. Wij zorgen voor doorzen ding naar Leiden. ||||||:iiiiiiiiii!iiiiniiiiiniiinR!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii;iiii!niii!iiiiiiiii!i:i4l|||! GEMEENTE TEXEL l!lll|iiiiiiii:!iiiiiniiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i|iij|j DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 5 Au gustus 1938, VIIe Afdeeling no. 976 V, aan Wieger Eernardus, dienstplichtige der lichting 1938 uit deze, ingaande 4 October 1938 voor goed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostz winnerschap. Tegen elke uitsprak kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 16 Augustus 1938. De Burgemeester voornoemd. KAMP. HANDELSREGISTER. Ingeschreven in de week van 916 Au gustus: Texel: Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Rotterdam; benoeming alg. proc. houder. EXAMENS Onze vroegere plaatsgenoote, mej. I. Klimp, thans woonachtig te Alkmaar, slaagde te 's Gravenhage voor de acte Duitsch L.O. OVERSTE BOSWIJK. De garnizoenscommandant van Amster dam, luit-kolonel W. A. Boswijk, ver toeft voor vacantie op Texel. NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuyt-trip namen Zondag 21 personen deel. Dinsdag 5S. Zondag kwamen a7 passagiers, die met de goedkoope trein naar Den Helder reis den, naar ons eiland. UITSLAG AANBESTEDING. Maandagavond werd icn Raad hui ze aan besteed het bouwen van een landarbei dersplaatsje aan de Vuurtonenweg te De Cocksdorp, voor rekening van de heer A. M. van Vooren. De laagste inschrijvers waren: I. Voigt, Den 'Burg, metselwerk; J. Bruin Wz., IX' Waal, timmerwerk; P. Oele, lood- en zinkwerk en A. van der Kerkhof, schilder werk. De gunning is aangehouden. BLOEMBOLLEN VAN TEXEL. Hillegomsche Veiling, Dinsdag 16 Aug. Texelsche Sions: 360 per kist fö.5Ö; 425 p.k. 6.500 p.k. 5.550 p.k, 4.60; 600 p.k. 4.20; 700 p.k 3.60; 750 p.k. 3.30; 775 p.k. 3.20; 825 p.k. 3.10; 850 p.k. 3. 950 p.k. 2.70; 1000 p.k 2.50; 1175 p.k. i 2.15; 1200 p.k. 2.10; 1275 p.k. 2.— 1350 p.k. 1.85. Golden Spur: 575-600 p.k. f3.— 650- 675 p.k. 2.00; 700-750 p.k 2.40; 825-S5CI p.k. 2. 875-900 p.k. 1.85; 950-1000 p.kt 1.65. Momenteel zeer groote vraag naar Texelsche Sions en «Spurren. DEMONSTRATIE VELVEETA. Vrijdag en Zaterdag j.l. is in de zaak van de fa. C. Huisman Cz. een demon stratie gehouden met het nieuwe kaasv product Velveeta, van de kaasfabriek Kraft, te Rotterdam. Velveeta is een zeer voedzaam product, bereid uit de beste bestanddeelen van de melk. Daardoor kan het b.v. op de boterham zeer goed de boter vervangen. Men smeert Velveeta op zijn brood en men heeft dus tegelijk boter en kaas. Velveeta wordt ook veel gebezigd op sandwiches, crackers en toast. Het is zeer smakelijk. Allen, die het product hebben geproefd, zullen dit wel met ons eens zijn. ZAKENNIEUWS. De N.V. Ph. Vlessing liet raden naar de tijd, waarop een horloge zou blijven stilstaan. De juiste tijd was 7 uur 44 min. 52 sec. De uitslag was: le prijs: gabardine re genmantel, mej. Peelen, p.a. dokter Hel- lem.a, (Ten Burg. Zij raadde 7 uur 45. Na loting viel haar de eerste prijs teni deel, daar meer personen deze tijd had den opgegeven. 2e prijs: pluche tafelkleed, B. df Smit, 't Noorden, 3e prijs: mej. Marie Kuip Jd., Spang, kapstok. Verder werden nog tien troostprijzen uitgereikt, bestaande'uit luxe doozen toi letzeep. Daarvoor kwamen in aanmerking: Komdeur, Tini Reij, G. Koorn, Ve.ste gen (allen te Den Burg); mevr. Brouwer, CX)st, D. Waterman, Oosterend; F. van Egmond Buis, Eierland; R. Smit, Tuban- tia; Bulthuis, Oudeschild en M. du Porto De Westen. EEN STUK HISTORIE Na Krngers vertrek scheen in Zuid-Afrika de oorlog uit (Sept. 1900). Doch na korte tijd van verslagenheid wist de kern van het Boerenvolk zich te herstellen Het ge ringe getal Boerenstrijders, onder aanvoe ring van Ue Wet, Botha, De la Rey, aan gevuurd door de onverzettelijke Steyn, voerde nu de kk-ine oorlog, de guerilla. Zij behaal ten nog menig voordeel; maar toch werden de kansen op de overwinning steeds geririLer. Zij moesten hun talrijke krijgsgevangenen weer loslaten want waar moésten zij hen brengen Engeland daaren tegen stuurde alle mannen en jongens, die het pakken kon, als krijgsgevangenen buitenslands. Toch hielden de Boeren vol; en daarom besloot Kitchener, die na Roberts' vertrek het opperbevel had, tot uitermate barbaarsche maatregelenalle boerenplaatsen werden verbrand; het vee werd weggevoe-d of gedoodde vrouwen en kinderen werden in afschuwelijke con centratiekampen opgesloten, en daar zoo slecht verzorgd, dat wel 26000 stierven. De geheele uitroeiing van het dappere volk stond nu te vreezen. Daarom alleen teekende de Boerengeneraals eindelijk, in 1902, te Vereeniging de vrede Met rouw in het hart erkenden zij de koning van Engeland als hun vorst. Kruger heeft die jammerlijke afloop niet kunnen keeren. In Frankrijk, Duitschland en Nederland, waar hij ook verscheen, werd hij door het volk geestdriftig toege juicht. Maar hij kreeg geen hulp. Want de vorsten en ministers wilden de belangen hunner volken, waarvoor zij toch in de eerste plaats hadden te waken, niet in ge vaar brengen door een ongelijke oorlog met het zeebeheerschende Engeland. In zijn ballingschap trof Kruger de zwaarste slag zijns levens: een telegram meldde hem de de d van zijn vrouw, van Tante-Sanne", gelijk de Boeren haar noemden. Hoewel diep bedroefd, liet hij zich niet fer neerslaan, want „de scheiding zou slechts kort duren". En zelfs de vrede kon hein de moed niet doen verliezen „want", ze> hij, „ik ben er innig van over tuigd, dat God de Zij e niet verlaat, ook al schijnt dit zoo Ik weet, dat Hij liet verdrukte volk niet ten onder zal laten gaan". In het Zwitsersche plaatsje Clarens is Oom Paul overleden, in ballingschap, ver van zijn geliefd Zuid-Afrika 14 luli904). Maar volgens zijn wensch werd hij be graven te Pretoria. Eerst na zijn dood hebben de beide voormalige republieken van Engeland zelf bestuur gekregen. In 1C09 was gelukkig de verhouding tusschen Boeren en Engel- schen tenminste zoo dragelijk geworden, dat beide koloniën zich met de Kaapkolonie en Natal tot een geheel vereenigden onder de naam Zuid-Afrikaansche Unie. Zoodra de Boeren weer wat vrijer konden ademhalen, al was het dan onder Britsche vlag, toonden zii, dat zij Paul Kruger niet waren vergeten. Zij gaven uiting aan hun dankbaarheid, door op het marktplein te Pretoria een bronzen beeld op te richten van Oom Paul, de Transvaalschc Vader des Vaderlands DE DROEVIGE GEBEURTENIS. Gp de voorpagina van ons blad van Za terdag plaatsten wij als waarschuwing aan baders en zwemmers een citaat uit de Camera Obscura van Hildebrand: „Het water is zoo oprecht als doorschijnend'! het vleit niemand met dte onmogelijkheid'1 van gevaar, dje het wa.yt, zijn heilig dom in te gaan". Weinig konden we toen bevroeden, dat de Noordzee zelf aan tie Texelsche kust voor een ernstiger waarschuwing zou zorgen. Zij eiscTite het leven van een bader, die niet iu haar hegemonie wilde gelooveu en zich te ver uit de kust had gewaagd. Wc betoonen medegevoel met het leed van de familie, het leed van do vrienden, niet het leed van de jongere broer, die het feit als het ware voor zijn oogen zag gebeuren. Het is een hard gelag. Een vacantie, die zoo vroolijk was begonnen, werd afgebroken op een zoo droevige wijze. In geen jaren is aan het Noordzeestrand van Texel een bader verdronken, aan het Westerslag sinds mcnscheiiheugenis nooit. Wc kunnen daarom de idee _,dat het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten hoe verschrikkelijk die ook is niet van ons afzetten. Als tnen zorgt zich niet te ver in zee te wagen, zal cr niets gebeuren. Ga nooit verder dan tot borsthoogte in zee en wees dan nog op uw lipede. Houd rekening met de stroo- ming, de zuiging. IX zee is om te baden, niet om te zwemmen. Als men dat voor oogen houdt, kan men zich gerust in zee begeven. Biczonder gevaarlijk is de Noordzee aan de Texelsche kust niet. Elders is de zee verradclijker. Hiervan getuigt ook liet feit, dat er zoo sporadisch een on geluk gebeurt. Maar voorzichtigheid zij en blijvc ge boden. AL VROEG OP HET SLECHTE PAD. I Jeugdige dievegge slaat in zestal winkels haar slag. Een dienstbode van een familie, op Texel logeerende, heeft bij liet inkoopen te Den Burg een zestal winkeliers be na- dield door het wegkapen van allerhande j artikelen. Waar zij maar even in de ge.- [0 tegenheid was, sloeg z.ij haar stag. Maar.. eenmaal zou ze tegen de lamp loopen. Dezer dagen stapte zij een galan teriezaak binnen, waar ze zich vele soor ten oorbellen liet voorleggen. Tenslotte had ze haar keus gemaakt. „Mag ik ze even mee"? had ze gevraagd, met 't doel, de oorbellen, vóór deze definitief te koo-j pen, aan haar mevrouw te laten zien. Daartegen bestond geen bezwaar. De geen kwaad vermoedende winkelier zocht even een doosje voor bedoelde sieraden. Het meisje maakte van deze gelegenheid ge- 1 bruik door ongemerkt een paar oor bellen in haar mantel te laten glijden» IX volgende dag bracht z.ij de door haar te koopen oorbellen terug met de bood- i schap, dat ze cr toch maar van af zag. Maarwat ontdekte de winkelier daar aan de ooren van de klant? Waren dat niet die bellen, welke ziij reeds ver meende te vermissen? Na korte ondervra- ging vici de kooplustige door de mand. Gok kwam toen aan het licht, dat /.ij j in nog vijf andere zaken haar handen niet thuis had kunnen houden...., ZEVENTIEN DAGEN ZOMER. Na een periode van zomcrsch weer, die van 30 Juli af vrijwel voortdurend aanhield, is Dinsdag plotseling een alge- heele omslag ingetreden. Voor de vacan- tiegangers die eerst kort op ons eiland waren, ongetwijfeld een groote teleurstel ling. We wisten al niet beter of het hoor de zoo. Maar zeventien dagen hebben we toch zomer gehad. En velen zijn er wel bij gevaren. Diegenen, die in de zomer hun inkomsten moeten hebben van strandbezoe- kers, maakten goede zaken. Het verhuren van strandtentjes, enz., liep biezonderi|ei goed. IX kioskhouders aan IX Koog,,,, en aan het strand, die versnapering!"' we verkoopen, konden lachen. Dat was h weer waaraan zij behoefte hadden. En dan de ijsventers. Vaak klagen zij, J dat 't slecht gaat. Vele zomersche dagen r is onze zomer ook nooit rijk. Maar de eerste weken van Augustus beteekenden ook voor hen een mooie verdienste. Hoe welkom vzas het verkoelende ijs!! Reeds Zaterdagnacht werd gevreesd,, dat het weer zou veranderen. Een on weer, gepaard gaande met hevige regen buien, trok over ons eiland. Deze regeiv kwam wel zeer op tijd. In lang was er geen neerslag gevallen, en vele regen- ën fl welputten dreigden „uitgeput" te ge- fl raken, of waren het reeds. Twee dagen nog bleef het na dit on weer zomersch weer. Totdat Dinsdag morgen de iucht ging betrekken. Zal het uit zijn met de zomer? Het is niet te hopen. Als het zoo was, zou het zeef jammer zijn. Want de hoop, dat het na seizoen het slechte begin van het vreemdelingenseizoen nog zou goed ma ken, vervliegt dan wel in rook.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5