TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT fen worden. □ooDDnrnnnn BE ffl ES VOEDT UW HUID 'S NACHTS MET PUROL. rilI ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 miniummimum"innllllll GEESTELIJK LEVEN. Illlllllllll hui Het He Internationale Oud-Katho- liekencongres vindt van '2529 Augustus- a.s. te Zurich in Zwitserland plaats. De autoriteiten in Oost-Turkestan I hebben de zending in het land verboden, I Elk contact 'met de missionarissen wordt I onder zware straffen gesteld. Een pas ontdekte catacombe te Ro- I me zal in eigendom aan het Vaticaan wor- I den overgedragen, hoewel ze buiten 't I gebied ligt, dat aan Z.H. de Paus in 't I Lateraan-verdrag werd toegezegd. Te Florence in Italië vond een be- I langrijke studieweek plaats van vertegen- I woordigers der Roomsch-Katholieke en I de Grieksch-Orthodoxe kerk. Voorname lijk werd overlegd over een gezamenlijke» I actie tegen liet bolsjewisme. Das Evangelische Duitscldand ver- I neemt, dat de president van de Leningra- I der Sovjet een verordening heeft uitge- I vaardigd, welke inhoudt, dat in gevallen I van luchtaanval aan geestelijken een I plaats in de schuilkelders geweigerd moet I worden. De Orthodoxe kerk in Polen heeft I het moeilijk. In de laatste tijd zijn van I staatswege niet minder dan 400 kerken haar door onteigening ontnomen. In de I vorige maand werden 114 kerken afge- I broken, van welke er 56 in gebruik waren, I deels door gemeenten tot over de 2000 I zielen (de grootste telde 3484 zielen) He? I onteigende bezit werd aan de Roomsch- I Katholieke kerk in Polen gegeven. (13e I Orthodoxe kerk in Polen was n.l. vroeger I een bolwerk der Russificeering) Een proces over het gebruik van bijbelsche voornamen werd naar aanlei ding van een bijzonder geval tot in de hoogste instantie in Duitschland uitge vochten en is thans beslist. De recht bank besloot (een ambtenaar van de bur gerlijke stand weigerde de naam Jozua als voornaam in te schrijven, dat een Duitsch kind recht heeft op een Duitsche voornaam; Veel namen, uit de bijbel of uit andere talen zijn wel niet Duitsch van afkomst, maar worden toch als Duitsch- aangevoeld. Hiertoe rekende de recht bank namen uit het Nieuwe Testament.- die tot de Persoon van de Stichter van de Christelijke godsdienst in nauw ver band staan: Johannes, Mattheus, Maria, Elisabeth, Martha. In de tweede plaat9 noemde de rechtbank namen, die uit het Oude Testament afkomstig zijn, maar, toch nog in min of meer verwijderd, I verband staan met het Christendom en, niet als on-Duitsch worden gevoeld; b.v. Eva en Rutli. Ongeoorloofd noemde de- rechtbank woorden van Joodsche klank en wezen, als b.v.; Abraham, Israël, Samuel, Salomon, Judith, Esther, enz. Een ambte naar van de burgerlijke stand kon volgens de rechtbank met recht weigeren, zulke na men in te schrijven, waar het een Duitsch I kind betrof. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len n Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, O Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- IIIII|iiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiii':iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,iiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| mill© VAN ZON EN MAAN. lllll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiin|||||| MAAN ZON Datum: Op: Onder- Op: Onder: B Z 21 Aug. 17.14 5 53 20,13 M 22 2.- 17,59 5 54 20,10 I D 23 3.19 18 35 5 56 20 08 W. 24 4.41 19,06 5 58 20 06 D 25 5,54 19,33 6 20 04 V 26 7 26 19 53 6 01 20 01 I Z. 27 8.46 2i,20 6,03 19 59 Donderdag 25 Aug. Nieuwe maan. |llllllllllltlllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl|||||| ESPERANTO. ||||||iniiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiininiiii|||||| MET ESPERANTO OP REIS. De reis .begon te Leeuwarden, waar een prachtige, groote autobus klaar stond, om ons naar Risskov, een voorstad van Aarhus (Denemarken) te brengen. Na een prachtige tocht, waarbij we geen opont houd aan de grens hadden, bereikten wijl plm. 6 uur 's avonds Hamburg. Hier wachtten eenige Duitsche Esperantisten ons op om ons door Hamburg rond tel leiden. Velen denken, dat het Espe ranto in Duitschland verboden is. Dat is niet waar. Het gebruik van deze taal wordt toegestaan, ook het dragen van het insigne (de .groene ster), mits men het' Esperanto niet voor communistische of socialistische doeleinden gebruikt. Na een bezoek aan de haven, de tun nel en het bekende St.-Pauli, keerden wij» voldaan naar ,ons hotel terug. De volgende dag gingen wij van Ham burg door Sleeswijk-Holstein naar Siss- kov. Bij de Deensche grens hadden we echter oponthoud. De autobus bleek te zwaar voor de Deensche wegen. GelukW kig had de ^autobusondernemer een spe ciale vergunning, zoodat we na eenig ge praat toch over de grens mochten. Ven der verliep de tocht zonder onaange naamheden. In Risskov zouden we drie dagen ver blijven. Ons tehuisi was in de Landbouw- en huishoudschool, ledereen heeft hier meegewerkt, om het er ons zoo aange-' naam mogelijk te maken. Wii bezichtigden in dit nlaatsie een sichool voor lager en uitgebreid la ger onderwijs. Wat een verschil met de onze: bedenkt eens, dat daar niet minder dan 800—900 kinderen onderwijs ontvan- Groote vriendschap zit nooit £0 EB stil. IN OBERLAUSITZ, Duitschland, heeft men de zakelijke wegwijzers door „poëtische" vervangen; ze dragen in hout uitgezaagde figuren van aldaar bekende volkstypen. Illlll"""'"'1'"''WliiiiiiillPllimimiiniininiiiiiiiiii'iiiiiiiilllllll Illlllllllll LANDBOUW VEETEELT Illlllllllll ||||||iiiiiiiti[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii:iiiini|||lil VOOR KIPPENHOUDERS. OM DE WINTERLEG TE BEVORDEREN. Vraag: Een hooge winterproductie is noodig om financieel te slagen. Hoe kan men nu de hoogste winterproductie be reiken Antwoord: De naam winterproduc tie zou ik liever willen vervangen dooi; „herfst- en Winterproductie", want als het reeds winter is, zijn de eierprijzen- tegenwoordig reeds lang over het hoog tepunt heen. We moeten vooral eieren hebben in Oc tober, November, December en Januari. Het is noodig: le: dat alle jonge hennen voor die tijd uitgegroeid zijn en alle achterblijvers on verbiddelijk zijn verwijderd. Zij vreten anders de winst op, die de andere kunnen afwerpen 2e. dat alle jonge dieren ieder jaar voor September worden ingeënt; 3e. dat de huisvesting in orde is; 4e. dat er de heele winter ook direct zon in het hok kan vallen, en de venti latie zoodanig is, dat de bedorven lucht vlug en afdoende afgevoerd kan wor den; 5e. dat de mestplanken iedere dag ge reinigd worden 6e. dat men met kunstlicht begint te voeren omstreeks 1 October en daarmede' door blijft gaan tot begin Maart; 7e. dat men voor een flink krabbed in het hok zorg draagt. JOS. BOSHOUWERS. Gelderlander. gen, terwijl er 30 leerkrachten aan ver bonden zijn. Het heele onderwijs is kos teloos en is zoo practisch mogelijk in gericht. Niet alleen werd er gewerkt met de hersenen, maar ook met de handen. De meisjes leerden er naaien met de ma chine, koken, enz., terwijl de jongens onderricht in handenarbeid kregen. Ook de vakken zang en gymnastiek namen een belangrijke plaats in. Veel te gauw,, naar onze zin. waren de drie dagen om. Toen moesten we naart Ry. Niet minder dan 150 Esperantisten; uit 13 verschillende landen waren hier aanwezig. Ik kan u niet beschrijven, wat een openbaring het voor mij was, te kun nen spreken met menschen van zooveel verschillende nationaliteiten. Zooicts moet 'men zelf meegemaakt hebben, 0111 dat te kunnen begrijpen. Niet alleen bij het ge sprek maakten wij gebruik van 011 zei mooie wereldtaal, maar ook tijdens de gymnastiekles, zang, verschillende rede voeringen, kerkdiensten, enz. Hierbij' werd de bruikbaarheid van Esperanto ten volle bewezen. De omgeving van ons verblijf was schitterend. In Ry logeerden wij in een I hoogeschool. Bij de school behoorde een I reusachtige tuin, die aan een groot meer grensde. Een vijftal roeibooteu lag er, waarvan we naar hartelust gebruik kon den maken. Men had geen mooier vacan- tieverblijf voor ons kunnen uitzoeKcn. Trouwens, ook het weer was uitstekend. Geen druppel regeh hebben wc gehad,, zelfs geen onweer. Toch verduisterde eensklaps een donkere wolk onze aange name vacantiestemming, toen ons de tij ding bereikte, dat de zeer jjverige en be kende Espcrantistc Marganete SaxI te Londen was overleden. Een zwaar verlies voor de Esperantobcwcging. In 'n zeer gloedvolle rede werd de overledene door de heer Gronborg herdacht. Nu nog iets over de gastvrijheid der Denen, treffende staaltjes van gastvrij heid hebben we ondervonden. Eén hier van wil ik u vertellen. We bezochten in de stad Aarhus de dierentuin. De eigenaar hiervan is ook Esperantist. Toen hij hoorde, dat een groep Esperantisten een bezoek aan de tuin bracht, noodigde hij, ons terstond uit, om in het restaurant te komen; hij wilde ons tracteeren. Toen we aan zijn uitnoodiging gevolg gaven, vonden we in de zaal allerlei lekkernijen, zooals gebakjes, sigaren, sigaretten, kof fie, enz. Wij stonden verbaasd over zoo veel gulheid en vroegen naar de reden van zulk een onthaal. We vernamen toen, dat de eigenaar ons land eens had be zocht, en dat hij er zoo hartelijk was ont-i vangen, dat hij nu ons deze tractatic be zorgde. Dat dit door ons ten zeerste ge waardeerd werd, spreekt vanzelf. Ook maakten we nog eenige prachtige tochten door het merengebied. Alles bij/ elkaar genomen, hebben we een schitte rende tijd in Risskov en Ry doorgebracht Met weemoed namen we afscheid van deze mooie landstreek met haar hartelijker bevolking. A.S. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. DE COCKSDORP. DE JUBILEUMFEESTEN. Kinderspelen op 31 Augustus. - Harddraverijen en vuurwerk op 1 September. Dinsdagavond vergaderde de feestcom missie alïiier, tot vastelling van het pro gramma voor 31 Aug. en 1 September. Op 31 Aug., des n.m. te 2 uur vangt het feest voor de kinderen aan. Na een, gezamenlijke optocht naar het feestterreiil uilen door de kinderen eenige toepassc^ lijke liederen worden gezongen.. Hierna zullen de verschillende wedstrijden be ginnen. Aan versnaperingen zal het daar bij zeker niet ontbreken. 1 September zal de dag voor het volks feest zijn. Om 2 uur begint de hardrijderij op paarden, gevolgd door ringstekerij op paarden. Beide wedstrijden worden ge houden aan de dijk nabij De Cocksdorp., Tegelijkertijd heeft in het dorp een ring stekerij op fietsen plaats. Hierna volgt tobbesteken (zoowel voor dames als voor lieeren), zakloopen, broodjeshappen en tot slot: de strijd om de man en de strijd om de vrouw. Wanneer deze wedstrijder, geëindigd zijn, zal tot besluit een schit terend vuurwerk worden afgestoken. Iedereen wordt verzocht er toe mede te werken, dat het dorp een feestelijk, aanzien krijgt. Niemand verzuime de vlag uit te steken. De feestcommissie steit prijzen beschikbaar voor de mooiste eere-/ poort en voor de mooist versierde geveh Als het weer meewerken wil, zal het zeker aan belangstelling niet ontbreken^ vooral als d*; verschillende werkgevers, op die dag hun personeel zooveel moge lijk vrijaf geven. De feestcommissie hoopt dat dit zal geschieden. RANDOLPH CHURCHILL, zoon van Winston Churchill, een vurige aan hanger van de conservatieve partij. TERSCHELLING. DE TELEURSTELLING ROND DE KARIMATA. Nederlaag der „Lutine"-expeditie? Na bijna drie maanden van vrijwel on afgebroken baggeren naar de schat van dc Lutine, heeft de Karimata de pogin gen op de plek, waar, naar men veronder stelde het goud zou zitten, opgegeven. Het afgebakende terrein van honderd bij honderd nieter is op een klein gedeelte na geheel afgezocht. Alles wat daar in zee lag, werd opgehaald, als kanonnen, ko gels, wrakstukken, enz. Met zekerheid wordt aangenomen, dat geen verdere wrakresten van dc Lutine op die plaats! op dc zeebodem liggen. Ongetwijfeld beteekent dit een teleur stelling. Men had stellig gehoopt, de schat binnen het afgebakende gedeelte aan te treffen. Dagen achtereen wachtte men in uiterste spanning, leder oogen- blik zou de schat naar boven kunnen ko men. Maar het goud kwam niet. Als de goudschat werkelijk bestaat en hiervan is de dipectie der Billitonmij. wel overtuigd moet deze op een an dere plaats liggen en wel verder om de Zuid. De vrees reeds voor eenige tijd uitgesproken dat het achterschip van de Lutine, hetwelk de schatkamer bevat, zich in de loop der jaren van 't voorschip, heeft verwijderd, schijnt bewaarheid te worden. Eigenaardig is, dat reeds acht jaar ge leden een duiker meer zuidwaarts een groot voorwerp ontdekte, dat scheef in de bodem lag en de indruk maakte van de half verzonken achterspiegel van een 17e eeuwsch vaartuig. Toentertijd werd aan deze vondst wei nig aandacht besteed, maar thans komt zij weer ter sprake. Kenners van de Lutine- gescbiedenis kunnen zelfs bewijzen, dat de duiker gelijk heeft gehad. Ze redenee ren als volgt: Het wrak lag met het voorschip voorover in het zand. Het heer; en weer slaande roer van het vaartuig groef achter de Lutine een kuil, welke door zeestroomen langzaam is uitgediept. Hierdoor kreeg liet achterschip geen steun meer. Het wrak brak doormidden en het achterschip zonk weg. Deze mogelijkheid heeft men thans als grondslag voor de verdere pogingen aan genomen. Thans wordt de Karimata hersteld. Maar zoodra ze weer geheel baggervaar- dig is en het weer meewerkt zal' het werk voortgezet worden, op een an dere plaats, plm. 75 M. ten zuiden van de vorige. Er moet van voren af aan worden begonnen. Zal er iets worden gevonden De voorloopige nederlaag geeft weinig reden tot optimisme.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5