Het Zwemfestijn. Grondonderzoek op Texel. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihIIIIII IIIIIIIIIHI GEMEENTE TEXEL lllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiillllll WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door hun College, in gevolge art. 9 sub 5 der Winkelsluitings wet aan het bestuur van de Zusterkringi der Ned. Herv. Gemeente te Den Burg ontheffing is verleend van de verbods bepalingen der Winkelsluitingswet ten aanzien van winkels op de door deze Zusterkring te houden verkoopdagen in het perceel Den Burg, Julianastraat no. 11, op 30 en 31 Augustus 1938, Texel, 22 Augustus 1938. Burgen, en Wethouders \oornoemd, KAMP. De Secretaris, W. N. KELDER, Lo.-S. INRICHT INuEN ivelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Coöperatieve Aan koo p veree n i g i n g Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw Comité G.A. om vergunning tot her op richten van een kunstmestbreekinrichting\ een zaadreinigingsinstallatie en een zak- kenhefinrichting, gedreven 'door electro- motoren, resp. 5, 8 en 1 p-k., alsmede toi oprichting van een liertje gedreven door een electro-motor van 3/4 p.k. in het per ceel gelegen aan den Waalde rw-eg te Den Burg, kadastraal bekend in sectie K., no. 342 ged. Op Zaterdag, 3 September 1938, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize geiegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel met tot beroep van de beschikking van hel Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die mei voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 20 Augustus 1938. Burgcm. en Wethouders voornoemd, KAMP. De waarn. secretaris, KELDER. TERSCHELLING. KARIMATA DEFECT, v Karimata lag weer binnen „Binnen" niet verkeerd geduid; Als zij „binnen" raakt, is 't buiten, Immers: buiten ligt...... de buit. DE JUBILEUMFEESTEN. Voorloopig programma voor Den Burg. Vreugdevuurboom. Bloe mencorso en allegorische op tocht, gevelversiering. De Alg. Texelsche Oranjeveneeniging heeft voor de viering van de jubileumfees ten op 6 jen 7 September een voorloopig1 f eestprogram ma vastge ste ld. Herauten te paard zullen de dag van 6 September de nationale feestdag openen. Na de kerkdienst wordt van 11 tot 12 uur een kinderoptocht georgani seerd met versierde voorwerpen (fietsen, hoepels, autopeds, enz.) Alle kinderen worden verzocht daaraan deel te nemen, 's Middags zullen de kinderen worden onthaald op een speciale filmvoorstelling., Na deze filmvertooning zal waarschijn lijk een herinneringsvoorwerp door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld - aan de schoolkinderen worden uitge reikt. 's Avonds taptoe, gevolgd door volks spelen. Het feestelijk slot van deze dag zal zijn het ontsteken van een vreugde vuurboom. De volgende morgen, 7 September, zal, een herinnerirjgsboom worden geplant. De plaats zal nog nader worden bekend ge maakt. Van 10 tot 12 kinderspelen. 's Middags van 2 tot 4 uur ringsteken met paard en kar. Daarna bloemencorso en allegorische optocht. Het bestuur rekent op groote deelname. We hopen, dat het niet teleurgesteld zal worden. Mits iedereen medewerkt, kan, deze optocht zeer goed slagen. 's Avonds zal in de openlucht een Oranjefilm worden vertoond. Beide avon den zal er gelegenheid tot dansen bestaan- Een belangrijk onderdeel van het pro gramma is de gevelversiering. We twij felen er niet aan, of velen zullen hieraan medewerken. De straatversiering is in handen der buurtcommissies. Er wordt al hard gewerkt. Trouwens, de tijd schiet aardig op. Nog maar twee weken en de feesten staan voor de deur. Spoedig hopen wij het volledige defi nitieve programma te publiceeren. H. HANDELSREGISTER. Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" G.A. Den Burg, bestuurswijziging. 36 jaersonen verschenen aan de start, toen de Texelsche Zwem- vereeniging Zondag aan de Schans zwemwedstrijden organi seerde. Meer dan 1000 be langstellenden waren getuigen van de strijd. Het verheugt ons om de zwemsport in het algemeen en om onze Texelsche< Zwemvereeniging in het biezonder, dat we in opgewekte toon kunnen schrijven over het zwemmersfeest, dat Zondag door de T.Z.V. aan de Schans werd aangericht; In juli moesten wegens het ongunstige weer en de als gevolg daarvan ge ringe belangstelling de aangekondigde wedstrijden worden uitgesteld. De datumj werd toen op 21 Aug. bepaald, maar het scheelde niet veel, of ook ditmaal hai? „herfstweer" roet in het eten gewor pen. Gelukkig kregen de optimisten ge lijk; het werd een,dag met vrij veel zon en een temperatuur, welke zwemmers niet al te zeer deed verkleumen. Tegen half vier had zich op en tegen de dijk aan de Schans een groote me nigte verzameld; in het bijzonder was de belangstelling groot tegenover het ter-/ rein van de strijd, links van de steiger, waar tusschen steiger en vlot twee banen, van 25 M. waren aangebracht. De strijd zou, naar gelang van de leeftijd, der deelnemers(sters) worden aangebonden over 25, 50 en 100 M., terwijl Texels Fanfare, (dir. A. Vonk), ter afwisseling^ eenige nummers ten gehoore zou brengen,.! Als juryleden fungeerden de heeren G. van Beek, zwemmeester T. Tiessen en A. Daniëls. De wedstrijden hadden een vlot ver loop. Er werd niet zelden met groote ijver gekampt; nimmer werd de sporti viteit uit het oog verloren. Een woord van hulde komt stellig toe aan de bijna, 67-jarige heer J. Vellema, die mede aan de start verscheen en zijn leeftijd in aanmerking genomen kranig werk le verde. Menige jonge kerel kan aan deze veteraan een voorbeeld nemen. Hier volgt de uitslag: A. Heeren van Texel, 16 jaar en ouder, vrije slag (6 deelnemers) 1. E. B ree uwer, De Cocksdorp. 2. Kees Graaf Zz., Den Burg. B. Idem, schoolslag (4 deeln.): 1. Jan Visman, Oudeschild. 2. Frans van Ingen Schenau, Den Burg. C. Heeren, niet-Texelaars (2deeln.): 1. A. Teeuw, Gorinchem. D. Jongens van Texel, 6-12 jaar (6 deeln.) 1. Siem van Koningsveld, Den Burg. 2. Cor Room Cz., Den Burg. E. Jongens van Texel, 12-16 jaar (6 deeln.) 1. Aug. Zegel Fz., Den Burg. 2. L. Vermeulen Dz., Westergeest. F. Dames van Texel, 16 jaar en ouder (4 deeln.): 1. Fina Dekker Jacd., Oudeschild 2. Bertha Dob, Den Burg. G. Dames, niet van Texel (4 deeln.): 1. Mej. Tulp, Aalsmeer. 2. Mej. Jongkind. H. Meisjes van Texel, 12-16 jaar (4 deeln.) I. Nelie Boon Pd., Koogerstraat. 2. Joop Logman GJd., Molenstraat. De prijzen bestonden in medailles. Meer dan 1000 betalende bezoekers woonden deze zoo goed geslaagde zwemmiddag bij. Zeker mogen we volgend jaar weer zulke wedstrijden tegemoet zien. Dat ze de be langstelling van het publiek hebben, heeft deze middag op overtuigende wijze ge toond. Succes 'js ook te oogsten met1 een humoristische verkleedpartij met te water tuimelende .bruid en bruidegom, burgervader, politie-agent, enz. allen in „groot tenue". We hebben in de eerste jaren van de zwemsport op Texel zulk een pret eens aan de haven var? Oudeschild beleefd. Dat sloeg in en ver dient zeker herhaling. Intusschen mag de T.Z.V. en haar ijve rig bestuur en medewerkers op de mid dag van Zondag met voldoening terug zien. Het was een fraaie bekroning van, de arbeid, dit seizoen ter bevordering van de zwemsport verricht. In steeds wijder kring wordt het besef levendig, dat jong en oud de zwemkunst moeten verstaan. Dat ook deze middagi daartoe een steentje heeft bijgedragen, is aan twijfel niet onderhevig. IIIIIIIIIHI VEREENIGING VOOR BEDRI IIIIIHIIIII LANDBOUW Door bemiddeling van deze Vereeniging zijn nu in totaal op Texel 780 monsters grond onderzocht in de ongeveer ander half jaar, dat de vereeniging werkt. Het grootst aantal hiervan is alleen op zuur graad onderzocht, wat ook voor de hand ligt, omdat we weten, dat vooral de kalk- toestand een zeer groote invloed heeft op de ontwikkeling der gewassen. Echter ook veel monsters zijn volledig of bijna volledig onderzocht. En wat zijn nu de resultaten? Natuurlijk zijn er gevallen, waarbij het onderzoek ons weinig nieuws leerde, en ik heb wel hooren zeggen: ,,lk had het net zoo goed kunnen laten". Dat is nooit waar. Want het onderzoek overtuigde ons althans, dat het vermoeden juist was, dat. de grond behoorlijk in orde was en een normale, volledige bemesting behoefde., Maar in de meeste gevallen gaf het on derzoek ons een aanwijzing, in welke rich ting de bemesting dient te gaan. En dat is zeer voornaam. We hebben vele ge vallen, waarbij geadviseerd werd, de kali- of fosforbemesting te verkleinen of weg te laten en we kennien nu al gevallen,, waar dit zonder bezwaar is gedaan en dus voordeel bracht. Niemand giet water in een drinkkuip, die tot de rand vol is. En niemand gebruikt kali of fosfor op grond, die daarvan groote voorraat! heeft..... als ie 't weet. Onderzoek op zuurgraad is toch wel bijna altijd op zijn plaats. Dit voorjaarl vooral heeft wel sterk uit doen komen, wat een steun we er aan hebben, als we IIIIHmiImin.iiiiiiiiiiiiiiIlllll IIIIIHIIIII SPORT OP TEXEL IIIIIIIIIHI llijlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll TEX. BOYS-NIEUWS. Nog enkele dagen scheiden ons van de athletiekdag. Gebruik deze om de laatste hand te leggen aan de training, opdat) onze club Zondag een goed figuur zal slaan. En dan volgt al gauw de competi tie. We hopen, dat de trainingsavonden in die mate zullen worden bezocht, dat het de elftalcommissie gemakkelijk zal vallen, de elftallen samen te stellen. Het is de bedoeling, dat, zooveel mo gelijk, nog voor de comp. de terneinver- betering gereed komt. Rond het terrein zal een schutting komen. Om de kosten te kunnen dekken, zal getracht worden, rentelooze voorschotten te bekomen. Laat ieder zijn best doen om enkele van die voorschotten te krijgen. Er zijn nog an dere verbeteringsw erkzaamheden. Voor ieder is er zeker wat te doen. Stelt u dus in verbinding met de voorzitter. M. ZEER GOED VLAS. De Directie van* de Landbouw geeft in de groote pers een overzicht van de sitand der gewassen in ons land op 15 Aug. 1.1. Het staat ei^ volgens dat verslag, over het geheel met de gewassen beter voor dan in de laatste tien jaren het ge val was. Omtrent het vlas vinden we afzonderlijk vermeld, dat de stand van het vlas op Texel ZEER GOED is. ONGEVAL. Zaterdag is het 3-jarig zoontje Jan van de fam. Buisman in de Weststiait aangereden door een auto, bestuurd door Jb. W. De chauffeur treft geen schuld,, daar het ventje onverwacht de straat voor de ouderlijke woning overstak. Jb. W. remde uit alle macht ,maar kon niet ver hinderen, dat bet jongetje met het hoofcj vrij hard met de bumper in aanraking kwam en een been zwaar gekneusd werd. Herstel van het been zal vermoedelijk geruime tijd vorderen. DEN HOORN. OPENLUCHTUITVOERING. Maandagavond is, begunstigd door goed weder, op 't Pleintje een concert gegeven door „Ons Mannenkoor", uit Amsterdam, dirigent C. Abbenes; het koor, dat ook vorig jaar hier een uitvoe ring gaf. Fanfare D.E.K., directeur U. Eouwsma, werkte mee. Door het koor werd een achttal liederen gezongen: D. E. K. speelde zes nummers. Zoowel, zang als muziek voldeden uitstekend en hiervan is door velen genoten. Er was veel belangstelling. FIETSONGEVAL. Onze vroegere plaatsgenoot, Cor Witte, thans studeerende aan een missiehuis te Limburg, kwam op een fietstocht door de duinen leelijk te vallen. Aanvankelijk scheen hij daarvan geen hinder te hebben, maar nadat hij eenige tijd in het duin had gelegen, werd hij toch onwel. Een arts, die toevallig in de buurt was, liet eert brancard komen en daarop is hij toen naar het dorp gebracht; vermoedelijk heeft hij bij de val een hersenschudding; gekregen. Maandag was zijn toestand be vredigend. FSVOORLICHT1NG VOOR DE IIIIIIIIIHI OP TEXEL. IIIIIIIIIHI Voor een goede bedrijfsvoe- ring is regelmatig grondonder- zoek dringend noodzakelijk. Spoedige aangifte gewenscht. weten,* hoe de pH van onze grond is. We kunnen bij zeer hooge pH voorbehoedend mangaan strooien en dat gaf vooral dit voorjaar schitterend resultaat. Op een grond met lage pH heeft een basische bemesting (slakkenmeel) met zoonoodig daarnaast bekalking toch bijna altijd goe de gevolgen. Gezien deze dingen, is het eigenlijk niet noodig te zeggen: „Laat uw grond van tijd tot tijd onderzoeken". Want Je meeste boeren worden door de feiten overtuigd, dat regelmatig grond onderzoek een niet meer te missen onder deel in een goede bedrijfvoering is. We hebben nu eenige tijd stilgezeten op dit gebied. Als de kunstmest op het land ligt en de gewassen staan te groeien, is het niet de tijd voor monsters nemen. Nu komt die tijd weer aan. 't Gunstigst steekt men monsters op de stoppel. Wie dus onderzoek wenscht, moet nu spoedig opgeven. We werken weer af in volg orde van aangifte. De tarieven zijn niet veranderd. Ze zijn als volgt: pH onder zoek f0.25; pH, humus, fosforzuur en kali-onderzoek f3.50, idem en koolzure kalk bepaling f 4.klei-zand-verzadi- gingsgraad, humus en pH t'2.50 (voor kleigronden), pH, humus, fosforzuur en kali onderzoek en een eventueele kalk- factor berekening kost f4.—. E.v.d.'B. DE COCKSDORP. „ONS MANNENKOOR". „Ons Mannenkoor" uit Amsterdam, gaf Zondagmiddag het aangekondigde concert op het schoolplein, onder leiding van de heer Abbenes. Biezonder groot was de belangstelling niet. Misschien, dat het mooie weer reeds velen naar buiten had gelokt. De aanwezigen konden van schoone zang genieten. DE KOOG LIJK AANGESPOELD. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is ter hoogte van paal 21 aangespoeld het in vergevorderde staat van ontbinding ver- keerende lijk van een naar schatting 35- jarige vrouw. Het signalement van het slachtoffer luidt: lang 1.58 meter, mid delmatig postuur. Het droeg nog slechts resten van ondergoed, een corset en lage» wit-linnen schoenen, waarin nog resten van beige kousen. Daar de kleedingstuk- ken en liet schoeisel Eiigelsche merken vertoonden, is het slachtoffer vermoede lijk van Emjelsche nationaliteit. Het stoffelijk overschot is ter plaatse onder politietoezicht gekist. Daarop is het naar Den Burg gebracht, in afwachting* van nader onderzoek door politie en ju stitie. OOSTEREND. SERENADE. Ter gelegenheid van het gouden huwe lijksfeest van het echtpaar Van der Vis Kuiter, brachten de Muziekvereen. V.l. O.S. en Excelsior gezamenlijk een - sere nade. Een hulde, welke zeer op prijs werd gesteld, en waarvan veel dorpsgenooten getuige waren. D. DE ORANJEFEESTEN. De alg. vergadering, uitgeschreven door de Feestcommissie en Vrijdag gehouden in de zaal IJ. Koppen, werd druk bezocht. Voorz. S .van Heeringen gaf een over zicht van hetgeen tot nu toe besproken was, waarna verschillende personen liet woord voerden over de wijze, waarop het feest zal kunnen worden gevierd. De heer L. Bakker zou een historisch feit .willen uitbeelden; de voorz. gaf in over weging zulks in de allegorische öptocht onder te brengen. De feestdagen werden bepaald op Dinsdag 6 en Woensdag 7 September. De heer J. Daalder gaf zich met nog eenige personen op om „de aankomst van Prins Willem van Oranje te Schevenin- gen" uit te beelden. Op de medewerking van muziek- en zangvereen. zal wel geen vergeefsch beroep worden gedaan. Dhr C. Brerner zal een en ander regelen. De Buurtcommissies spannen onderwijl mede haar beste krachten in. De beste resulta ten worden immers met een prijs 'be kroond. D. CORRESPONDENTIE R. v. IJ te J. We verzenden altijd, met de boot, die om 11.20 v.m. van Texel vertrekt. Wannieèr u nu de krant dus la ter ontvangt, kunnen wij daar helaas niets- aan doen. Wilt u eens aan uw postkan toor inforineeren? ADM.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2