Onze Grandioze REGENMANTELS Moerbeek's Manufacturen Confectie mm gummi c 30 ct. in bill pul. BAL Zoo zeker als twee maal twee vier is H. W. Zegel KOOPT Nederlandsch Fabrikaat Vraagt uw winkelier GROOT BALMUZIEK „The Harlem Rovers" zoo zeker is het, dat ge op Texel beter kunt koopen dan elders. Zie vooral onze etalage. zoowel in coupe als in prijs. S. TROMP Azn. - HARLINGEN in PEN'S SCHOUWBURGZAAL op Dinsdag en Woensdag 6 en 7 September a.s. UITVERKOCHTE ORANJE-BAZAR. Een stap nader tot het herstel van de Hervormde Kerk aan Den Burg. Twee dagen heeft de bazar in het Herv. Veneen. lokaal geduurd, en. hoewel het aantal bezoekers niet biezonder groot is geweest, >vas het succes overweldigend. Aan het einde van de tweede dag was er geheel schoon schip gemaakt. Alle door milde gevers geschonken artikelen en de door de Zusterkring vervaardigde hand werken. waren in andere handen over gegaan. Niet alleen financieel is de bazar een succes geworden. De. talrijke aardige at tracties, de muziek van de heer J. Visser en echtgenoote en van de heer S. Duinken (xvlophoon en slagwerk)laatstgenoemde is sedert kort van Wieringen naar Texel' gekomen; hij speelde op zeer te waardee- ren wijze, hoewel hij slechts een paar maanden les heeft gehad. Vermelding' verdient zeker de anïmeerende leiding van Ds. Visser en zijn echtgenoote. Dit alles bij elkaar waarborgde een gezellige' sfeer, die er beide dagen voortdurend heeft geheerscht. Gezelligheid kent geen, tijd. Dat bleek ook op de bazar. W(ant hoe vlug was het Woensdagavond niet1 reeds elf uur, tijd van sluiting. Er was trouwens nog zoo veel te doen. De trek king voor de verloting moest ook nog ge schieden. Zoo kwam het, dat eerst tegen twaalf uur de bezoekers de leeggekochte bazar; verlieten. We laten hieronder eenige uitslagen volgen. Het horloge bleef stil staan op 7 u. 37 min. Mevr. de wed. C. Dros (Schildeneind) raadde dit precies en won het uurwerk. De fruitmand woog 13 pond /en (werd gewonnen door mej. Bouwsma, van de „Strooppot". Mej. Bouwsma stelde deze fruitmand beschikbaar om te verlo ten, Marie de Bloois werd de gelukkige. Wie won de fiets? Tenslotte vond de trekking plaats voor de groote loterij, waarbij de fiets de hoofdprijs was. Er waren 1680 lootjes verkocht. De fiets viel op nummer 556. De beide spreien op 1234 en 913. De overige prij zen vielen op de nummers 112, 1538, 1549, 450, 32, 452, 728, 258, 332, 1254, 1258. De andere prijzen vielen ten deel aan/ hen, die bij de trekking aanwezig waren. Ds. Visser sprak aan het einde van de bazar nog een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het succes, aan de Zusterkring voor het vele werk, maar ook aan de gevers/ en koopers van de vele artikelen. Er is| weer geld geko men voor het noodzakelijke herstel van de kerk. Zooals reeds bekend zal het Rijk waarschijnlijk voor een zeer belang rijk bedrag steunen, maar de gemeente moet ook een deel betalen. Het is ver heugend, dat er thans weer een bedrag bijeen is gekomen, aldus Ds. We zijn allen zeer dankbaar. Onze dank gaat uit, zoo eindigde spr., naar de Gever van alle Goeds, Die ons hiertoe in staat heeft gesteld. Laren wij Hem danken door gezamenlijk te zingen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. En hiermee was de zoo geslaagde Oranje-bazar ten einde. H. De prijzen van de verloting kunnen Maandagmorgen aan de Hervormde pastorie in de Warmoesstraat worden af gehaald. l|||||!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| llllllllllll VAN OVER DE GRENS. IN EN OM PRAAG. Er is in de afgeloopen dagen in en. om de Sudetenduitsche kwestie heel wat gebeurd: Het begon met de reis van Runcimans rechterhand, Ashton Gwatkin, naar Londen, waar hij aan Chamberlain,. Halifax en Simon verslag over de stand der onderhandelingen tusschen de Tsje chische regeering en de Sudeten-Duit- schers uitbracht. Daarop volgde de be kende rede van Simon, waarin deze het Britsche standpunt in de Tsjechische kwestie nog eens verduidelijkte. De vol gende dag, Zondag, liet de Londensche regeering sir Neville Henderson, Ide Engelsche ambassadeur te Berlijn, haast-, je-rep-je naar de Britsche hoofdstad over komen, terwijl Runciman te Teplitz een langdurig onderhoud onder vier oogen met Henlein had. Sindsdien doen vele oncontroleerbare geruchten de ronde, wordt in Engeland de reclametrom ge roerd, voor een nieuw, nog niet bekend gemaakt plan, dat de grondslag zou kun nen vormen voor een bevredigende op lossing van het Tsjechische nationalitei- tenvraagstuk en gaat de Duitsche pers voort aanvallen in de meest scherpe vorm op Praag te richten. Het is geen geheim men behoeft er de Engelsche en Duitsche bladen maan op na te slaan dat het tusschen Londen en B^lijn op het oogenblik niet al te best botert. De meeningen over de gang van zaken in Tsjecho-Slowakije loopen in de beide groote hoofdsteden sterk ZIJN DIT JAAR BIEZONDER GESLAAGD Beleefd aanbevelend. van onder leiding van KEES VENDRIK. gediplomeerd Opticien V.V.O. KONINGSTRAAT 73 Den Helder. Telefoon 279. r/f>M BRILLEN naar iëder voorschrift worden terstond vervaardigd Barometers „ZEISS" Prisma kijkers, „Zeiss" Punktal glazen Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting Leverancier aan de Ziekenfondsen. uiteen. Wiij zullen de beide standpunten/ naast elkaar stellen. DE MEENING VAN DOWNING STREET. Voor alles is de Engelsche regeering van meening, dat z:ij zich niet mag laten verleiden tot een politiek van dreigemen ten, zooals sommige heethoofden in het linksche kamp gaarne zouden zien. Men gelooft, dat door een houding van rede lijkheid, gepaard aan het vastberaden voornemen, geen vredesverstoring in Europa te gedoogen, meer bereikt zal kunnen worden. Men geeft reeds thans te kennen, dat de nieuwe plannen, welke thans uitgewerkt worden, of wellicht reeds uitgewerkt zijn, de basis kunnen vormen voor een bevredigende oplossing tus schen Praag en de Sudeten-Duitschers. En daarna zal, volgens Engelsche opvat ting, het slotwoord aan Hitier zijn. Indien hij wil, kan hij diegenen tot zwijgen bren gen, die onrust trachten te stoken; hij kan de groeiende spanning op het vaste land doen afnemen en kan een regeling, bevorderen, die de minderheden in Tsje cho-Slowakije een groot aandeel zou schenken in het leven der natie. BERLIJN EN „GRONDSLAG NO. 3". Wanneer men nu de Duitsche pers leest, krijgt men de indruk, dat men in offi- cicele kringen te Berlijn gebelgd is over de richting, waarin de Engelsche be moeienis met Tsjecho-Slowakije zich se dert eenige dagen ontwikkelt. Men meent, dat men thans in Engeland bezig is, de schuld voor een eventueele mislukking van Runcimans bemiddelingspogingen reeds bij voorbaat de Sudeten-Duitschers in de schoenen te schuiven. Bovendien wil men in de Engelsche perscommentaren op Simons rede lezen, dat Engeland in geval van een gewapend conflict aan de zijde van Praag zal staan. Wat Runcimans aangekondigde nieuwe bemiddelingsvoorstellen betreft, die men in Eerlijn met eenige sarcasme „grondslag no. 3" noemt, daartegenover bewaart men nog de jgrootste gereserveerdheid. In het biezonder verzetten de Duitsche bladen zich tegen de Engelsche meening, dat een eventueel gewapend conflict niet tot Tsjecho-Slowakije te beperken zou zijn. Zoo schrijft de „Deutsche Allge meine Zeitung": „De bewering, dat een conflict niet te localiseeren is, druischt lijnrecht in tegen de politieke ervaringen van onze generatie. Juist het tegendeel van de Engelsche theorie is o.a. beves tigd in Spanje en Oost-Azië. In geval het werkelijk niet gewenschte geval van een gewapend conflict zich zou voordoen, zijn wij een andere meening toegedaan dan Simon. Juist dan zou het er in de eerste plaats om gaan, het conflict te lo caliseeren". Wat het nieuwe bemiddelingsvoorstel betreft, wordt in hetzelfde artikel ge schreven: „Men zal begrijpen, dat de re clametrommel, welke de Engelsche roe ren, ons wat de inhoud van het bemidde lingsvoorstel aangaat, met twijfel vervult. Want indien de beroemde „grondslag no. 3", aan de Sudeten-Duitschers recht zou doen wedervaren, dan hoeft Engeland niet met kanonnen te dreigen om ons tot een opbouwende beoordeeling van het nieuwe plan te bewegen. Wij Duitschers ERNST KUNDT. De leider der Sudeten-Duitschers in het Tsjecho-Slowaaksche parle ment. Mededcelingen van 1 exels Bioscoop Theater |||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|jjjjj VORSTELIJKE EMIGRANTEN. De vorstelijke emigranten zijn groot hertogin Tatiana Petrowna en haar ge maal, Prins Mikail Alexandrowitch, die na de Russische revolutie naar Parijs de wijk hadden genomen. Mikail was er in geslaagd een bedrag van 40 billioen gul den voor de Czaar uit de handen van de bolsjewisten te redden. Ondanks dezje groote som geld, welke zij op de Bank van Frankrijk hebben geplaatst, zijn Mi kail en Tatiana zeer arm. Het geld isi immers niet van hen, doch mag slechts dienen voor de Russische zaak. Ze wor den gedwongen een betrekking aan te ne men als butler en kamermeisje ten huize van de rijke bankier Charles Dupont. Ze hebben het in hun nieuwe werkkring zeer gelukkig. Tot op zekere avond een Sovjet-Rus sische volkscommissaris aan het diner ver schijnt. Deze man komt in Frankrijk geld zoeken om landbouwwerktuigen te kun nen koopen voor het zeer verarmde Rus sische volk. Dupont is wel bereid het geld te geven, onder voorwaarde, dat Rusland de belangrijke petroleumgebieden van Bakoe wil afstaan. Maar als Mikail dat hoort, stelt hij zijn geld ter beschikking van de Sovjet-man, die hij haat tot inv het diepst van zijn hart. Hij doet dit, omdat hij er van overtuigd is, dat de Czaar nooit zou hebben goedgekeurd, dat Rusland, dit belangrijke deel zou ven liezen. Het geld zal niet gebruikt worden' om de czaristische macht te herstellen. Mikail en Tatiana zullen hun verdere le ven balling blijven..... De verfilming van het tooneelstuk „To- waritsj" is tot in alle onderdeden voor treffelijk. Warner Bros is er in geslaagdl een film te vervaardigen, die het aan schouwen zeer waard is. RADIO. Duitschland houdt straks zijn partij dag te Neurenberg. Er moeten daar SOU.OOO menschen tezamen komen. Nieuw is, dat het telegraafkantoor te Neuren berg een installatie met 7 televisiezenders» krijgt. zullen dus de „grondslag no. 3" naar zijn verdiensten beoordeelen". ITALIË EN FRANKRIJK. De regeering Daladier, die het op het oogenblik in het binnenland toch al niet gemakkelijk heeft, moet nu weer haar aandacht besteden aan een nieuwe on vriendelijkheid van Italië tegenover Frankrijk. De Fransche boeren van Iso- la, die hun landerijen ten deele op Ita- Liaansch grondgebied hebben, moesjen deze zonder eenige dringende reden oin- nen 48 upen veriaten. In Parijs is men over deze onprettige behandeling van Italiaansche zijde onaangenaam getroffen. Vijftig jaren lang heeft er aan deze grens altijd een vriendschappelijke verhouding tusschen Italianen en Franschen ge heerscht, maar blijkbaar stelt Rome daar geen prijs meer op. Voor de toch reeds onderbroken Fransch-ltaliaansche onder handelingen beteekent dit weinig goeds. DE STRIJD OM HANKAU. In de strijd om Hankau komt thans, nu het water van de Jangtse, gezakt is, wat meer teekening. Ook thans blijkt weer, dat, hoe dapper de Chineezen zich ook; weten te verdedigen, het Japansche ma- terieele overwicht nog steeds de doorslag geeft. Na een aanval van drie dagen heb ben de Japanners nu een halfcirkelvor mige stalen ring rondom Hankau kunnen leggen en op de Jangtse zelf zetten de Japansche oorlogsschepen hun tocht in de richting naar de hoofdstad voort. De val van Hankau zal danook naar alle waarschijnlijkheid nog slechts een kwestie van tijd zijn. jllUNns i OPGERICHT US

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 10