TRIUMPH ROOK 1 CENT VIRGINIA N TRIOMF VAN SMAAK TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Dirk Bruin onderscheiden. KONINGIN WILHELMINA's JUBILEUM. Zaterdag 3 Sept. 1938 WIELRENNEN. Aan een Belgisch blad ontleenen we, dat onze vroegere plaatsgenoot Jan Slik ker als wielrenner deze resultaten boekte: Te Aalst op 53 K.M. van 28 renners no. 7. Te Mere op 55 K.M. van 30 renners, no. 9. Te Lede op 53 K.M. van 27 renners no. 10. ATHLETIEK. Onze vroegere plaatsgenoot Piet Slikker, thans in militaire dienst, in garnizoen te Den Bosch, heeft daar als deelnemer aan atletiekwedstrijden fraaie resul taten geboekt. Hij nam er in het nummer 1500 M. hardloopen de 4e plaats in; er waren 24 deelnemers; bij het starten werd hij ach teraan geplaatst. Bii de yoorlaatste ronde was liii .geruime tijd no. 1. maar het eerste deel van de wedstrijd had te veel van zijn krachten gevorderd om hem in staat) te stellen no. 1 te blijven. Hij liep zijn 1500 M. in 4 min. 40.8 sec.; de winnaar in 4 min. 32 sec. De kampioen van de club, van welke Piet lid is, had er 4 min. 32.8 sec. voor noodig. Vorige week bij de training moest deze het echten tegen Piet afleggen. Het record voor Texel is: 4 min. 53.5 sec.; Olymp. re cord: 3 min. 47.8 sec. DE WAAL. EEN ONVERGETELIJKE AVOND. Het was Dinsdag voor de 81-jarige. Dirk Bruin een blijde dag. Immers daar zaten 's avonds in het woonvertrek van het huis van vogelwachter Boot, bij wie F: ruin inwoont, vereenigd: de Burgemees ter, de heer Jan Drijver en echtgenoot-;, veldwachter Looijen en verschillende fa milieleden. En het was al spoedig geen geheim meer, waarvoor deze menschen „Oome Dirk" kwamen opzoeken. Im mers, het had hare Majesteit behaagd, hem te onderscheiden met de zilveren ceremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, voor het vele en \oor-i treffelijke werk, dat hij als opzichter van de Vereen, tot Behoud van Natuunnonu-1 inenten heeft verricht. En niet alleen in dit ambt heeft Dirk Bruin zich zoo bie- zonder verdienstelijk gemaakt. Als po- litie-man in dienst van de gemeente Te el heeft hij een prachtige staat van dienst achter de rug. Hijzelf merkte op: „Het eerste standje van een burgemees ter moet ik nog krijgen". Allen, die Eruin kennen, weten, dat hij ook nooit een standje heeft verdiend en er nooit ^en zal krijgen. Acht burgemeesters heeft hij op Texel gekend, van wie thans nog slechts burgemeester Oort in leven is. Een vitale kerel, die „Oome Dirk". Die een en tachtig jaren zijn hem niet aan te zien. Zeker, de ouderdom heeft zichdo.n gelden, het loopen gaat zoo gemakkelijk niet meer. Maar zijn hersens zijn nog on vermoeid. Nadat eenige tijd gezellig was gepraat, ging Burgemeester Kamp over tot de uit reiking van de zoo zeer verdiende on derscheiding. De Burgemeester be schouwde zijn bezoek aan Bruin als een tegenbezoek. Immers Bruin had hem in dertijd op het raadhuis opgezocht, maar tot dusverre was van een tegenbezoek nog nooit wat gekomen. Spr. was blij, dat het eindelijk zoover was gekomen.) temeer, daar Bruin altijd nog een groot© belangstelling voor het politie-vak aan ce dag legt. Een menschenleven zoo nut tig te hebben besteed als gij dat hebt ge daan, aldus spr., moet toch, als men oud' :s geworden, een biezondere voldoening geven. Het is prettig, dat men, wanneer men aan het eind van zijn ambtstijd is ge komen, de verzekering heeft dat men 'n goed resultaat heeft gehad. De gemeente heeft uw verdiensten reeds erkend. Maar er is een hoogere wijze, waarop diensten erkend kunnen worden. Het doet mijl veel genoegen u te kunnen mededeelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, u te onderscheiden met de zilveren me daille, welke verbonden is aan de orde van Grcnje-Nassiau. Het is de wensch van' allen, die u kennen en u hebben gekend en die weten, wat u in het politie-vak WOL OP DE WERELDMARKT. (Van een financ. medewerker.) PRODUCTIE. De wolscheer 1937-'38 van de Unie van Zuid-Afrika bedraagt 747.000 balen, hetgeen 12 pet. geringer is dan de hoe- v.e.heid van het vorig seizoen. De onverkochte voorraden zijn thans 26800 balen, dat is tweemaal zoo groot als een jaar geleden. Zoowel 'de hoeveelheid als de waarde van de uitvoer van Zuid-Afrika was in dit seizoen (Juli '37 t.m. Juni '38) lager dan een jaar tevoren. ZET DE PRIJSDALING ZICH NOG VERDER VOORT? De Australische handelaren bieden de wol voor levering in December '38 5 pet. beneden de slotprijzen van Juni j.l. aan. Doch de handel wacht af. De prijzen wa ren in vergelijking met andere maanden op de Australische markt, per Kg. (eerste kolom de vette wol, tweede ko om de vette merino wol, het standaard tvpe der termijnhandel) Juni 1937 f 1.20 f 1.44 iVtei 1938 f 0.90 f0.93 Juni 193S f 0.83 f0.89 CONCURRENTIE. De kunstzijde-industrie schijnt weer flinke vorderingen te maken. Zoo kori.V uit de Vereen. Staten het beticht, dat de verkoopen van kunstzijde in Juli een re cord vormden, zoodat nog kleine voor raden aanwezig zijn. De Engelsche pro- ductie-cijfers over Juli waren hooger dan in de voorafgaande maand. Deze berichten hebben bij de Austra lische wolproducenten de noodige onrusf gewekt. Men heeft daarom besloten bij de regeering van Australië aan te dringen op het sluiten van handelsovereenkom- ten met Europeesche landen, in het bie- zonder Duitschland. Den H. FRED. v.d. M heeft gedaan, dat u deze onderscheiding) nog vele jaren moogt dragen. Wij al'.en zijn zeer erkentelijk, dat u deze onder scheiding heeft gekregen. Hierna speldde de Burgemeester de zilveren medaille op de borst van Dirk Bruin. Namens de Vereeniging tot Fehoud van Natuurmonumenten en de Vereen, tot Bescherming van vogels feliciteerde de heer Jan Drijver „Oome Dirk" met de officieel© erkenning van zijn verdiensten. Spr. herinnerde er aan, hoe 21 jaar ge leden Waalenburg plotseling zonder vo gelwachter kwam. Gelukkig, aldus sj*., werd spoedig een opvolger gevonden. Wie anders dan Dirk Bruin zou er voo.' in aanmerking komen Met veel ij vei", en toewijding heeft u zich jarenlang aan uw taak gewijd. U werd de schrik van de elerenroovers. Maar er kv.am een tijd, dat u niet meer zoo goed weg kon ko men. U vondt, dat u uw werk niet meer kon doen en stelde de Vereeniging voor, u maar ontslag te verleenen. Maar ce Vereeniging kon u niet missen. Al wa ren de beenen van Bruin dan ook min der dan vroeger zijn hoofd was no i voortreffelij k. De Vereeniging heeft toen een beroep gedaan op de hersens van Bruin en dit bemeo is niet vergeefse!» geweest. Nog altijd profiteert de Vereen, van uw kennis en uw helder inzicht. Van de aanvang nf heeft u de beteeken is van de Vereeniging begrepen. Zij heeft1 uw verdiensten ook reeds erkend, door u „de zilveren lepelaar" uit te reiken., Thans is officieel bevestigd, dat u werk zaam zijt geveest in het algemeen bel an r. Spr. hoopte nog ve'e jaren met Dirk) Eruin te mogen samenwerken. Namens de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten bood spr. hem de medaille: aan, die hij dagelijks dragen kan. Bruin was zichtbaar ontroerd. Het was ook een onvergetelijke gebeur tenis voor hem. Hij dankte de Burgemeester en de heer Drijver voor hun woorden, die van zoo veel waardeering en vriendschap getuig-, den. Aan de burgemeester verzocht hij zijn dank aan H.M. de Koningin over te brengenaan de heer Drijver verzocht hij de beide Vereeni.gingen te willen be danken voor de hem toegekende onder scheiding. Hij hoopte nog geruime tijd zijn werk te kunnen verrichten. Nog eenige tijd bleef men in gezellige kring bijeen. Veel te gauw eigenlijk moest opgebroken worden. Bruin liet de Eurgemeester echter niet gaan zonder de belofte te hebben verkregen, dat deze het niet bij dit een© bezoek zou laten; aan deze uitnoodiging zal onze Burge meester gaarne gevolg geven. „Dirk Bruin onderscheiden". leder weet, dat hij de medaille volkomen ver diend heeft. En dit juist verleent aan deze Koninklijke onderscheiding haar hooge waarde. H. DE TEXELSCHE ATHLETIEK-KAMPIOENEN VAN 1938. Boven, in 't midden: Burgemeester Kamp reikt de prijzen uit (bij dc tafel: d© Heeren J. v.d Pjjl, R. Berkenbosch en H»C. A. Kiovits). Boven links: R Ber kenbosch ƒ400 M. 1300 M. 4 maat HO M. Estafette). Hoven rechts: B. Ceumkes (100 At. Hoogspringen Beneden: I. Cor Ran (verspringen). 2. P. Keijsei (hoogspringen-adsp.). 3. Ab. Keiiser (afval wedloop). 4. Wini Lange- veld (SO M.b TEXELSCHE ZWEM VEREENIGING. Diploma zwemmen. Lji,treiking medailles. Het zwemseizoen spoedt ten einde. 1 e temperatuur van het water wordt ie s kouder, reden waarom reeds 1 Septem ber (morgenmiddag) kwart over drie, ge legenheid wordt gegeven om proeven van bekwaamheid af te leggen voor 't beko elen van 'n diploma van zwemvaardighei I. Velen hebben zich dit jaar voor de les sen opgegeven, maar niet allen btev o trouw de lessen volgen. Begrijpelijk is„ dat men niet met één of twee lessen klaar is. (Doch zij, die zich ©enigszins inspanden, zullen hun moeite Zondag hej loond zien, door het behalen van het ge werischte diploma. Tevens zullen dan de medailles, uitge loofd bij de 1.1. gehouden zwemwedstrij den, worden uitgereikt. We hopen weer op een middag zonder wind en met veeli zou. Bij ongunstig weer worden het diploma- zwemmen en uitreiking medailles uitge steld tot Zondag 11 September, 's mor gens om half tien. (Zie ook adv.) L. SPAAR EEN KWARTJE. 1 Sept. had van de aanslag in dc in komstenbelasting een vijfde betaald moe ten zijn, indien het biljet Juni gedateerd is. Geheel had dc aanslag voldaan moeten zijn, zoo het biljet Maart gedateerd is. Van de aanslag in de Grond-, Perso- in.e e- en Coode-handbelasting had 1 Sep tember ecu derde betaald moeten zijn, in dien het biljet Juni gedateerd is; voor v.jt negende deel had de aanslag voldaan moeten zijn, in Hen het biljet Maart ge dateerd is. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeen© kennis, dat, voor zoover uit mogelijk zal zijn alle gemeente-1 diensten op 6 September gesloten zullen zijn. Tot het doen van aangiften voor den 1 urgerlijken Stand zal op dien dag gele gen!.eid worden gegeven des voormiddags te 9 ure. Texel, I September 1938. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. Dikwijls wordt wel be.veerd, dat het parlementaire testuur ten vrouw beter ligt Jan een man, hetgeen uit de aard der zank duidelijk is. Men noemt in i.it geval als o/ertuigend oor beeld meestal Koningin Vic toria, maar blijven wij binnen de landsgrenzen, dan zouden we allereerst Koningin Wil- helmina willen noemen. Als om slrijd waard.e en en bewonderen ook builenlanders Haar scherpzinnigheid, Haar omvangrijke kennis, Haarwon- cersterk talent. Algemeen ver eert men tiaar en die ver tering is te danken aan de hooge en voorname wijze, waarop Zij st.eds Haar tank ten uitvoer heeft gelegd. Wij herinneren a in een twee tal uitspraken. Bij de inhuldi ging, zei de jeugdige Vorstin, dat zij zou regeeren, zooals tet van een Koningin van het Huis van Oranje werd ter- wacht. Die woorden is Zij getrouwelijk nagekomen, steeds voor oogen houdend het oud- Nederlandsche devies: „Je maintiendrai" ik zal hand haven. En diezelfde gedachte kwam ook tot uitdrukking enkele ja ren geleden, toen Zij zeide: „Wij willen ons zelf zijn en blijven". Toen Koning Willem lil in 1889 aan het einJe van Zijn Onze Kon!:.~!n in hef jaar d?r kronin toen veertigjarige regeering stond, heeft Hij gezegd: „Mijn volk zal van Mij ge tuigen, dat ik Mijn Koninklijk woord hij lie; aanvaarden Mijner Regeering ge stand heb gedaan". Deze woorden kunnen wij op de 6e Sept. van dit jaar herhalen, nu Zijn Dochter eenzelfde mijlpaal heeft bereikt. Hopen wij allen van harte, dat Zij oris ten zegen nog lang gespaard moge blijven.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 7