Oe Rieuwe Texelsche Coorani 51s,e Jaargang Woensdag 7 September 1938 No. 5289 TEXELSCHE SC EERSTE BLAD. Hl WACO Autobusdiensten TEXELSCHE COURANT IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.losse nrs 4 ct ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 4S ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Sept 8.48 9,28 10,04 10,41 li.12 11.44 12,19 Aan Zwembad „de Schans" een uur eerder. LICHT OP RIIWIELEN er. RIITUIGrN 8 02 ||||||!llllllllll!lllll!tlllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll>IIIIIIIIIIKI>:il!l||||ll Hllllllllll VAN OVER DE GRENS. Illlllllllll inminiminium SPANNING ROND PRAAG. De situatie in en rondom Tsje- cho-Slowakije blijft nog steeds uiterst verward, ook al is de spanning aan het einde van de afgeloopen week iets afgenomen. Gezegd kan worden, dat de alge meene lijn op het oogenblik min der verontrustend is dan tot duc- ver het geval is geweest, maar er zijn hier en daar ongetwijfeld nog kwade voorteekenen. Henderson, de Britsche ambassa deur te Berlijn, heeft dadelijk bij zijn terugkeer contact gezocht met het Duit- sche ministerie van huitenlandsche zaken Spoedig zal hij ook aan Hitier een bezoek gaan brengen.. Hij laat geen plaats voor' twijfel omtrent Engelands houding en wie Ui de Berlijnsche leidende kringen nog niet overtuigd mocht zijn na Simoiis; rede, zal dat zeker zijn, nadat hij heelt vernomen, wat Henderson heeft meege deeld. Von Ribbentrop, de Duitsche minister van binnenlandsche zaken, is na zijn on derhoud met Henderson naar Cerchtes- gaden gevlogen, waar hij het onderkou. tusschen Hitier en Henlein heeft bijge woond. Het is voor de Duitsche gevoelens een feit van beteekenis, dat Runcimart Henlein heeft verzocht, zich met Hitiet,' te verstaan om er bij deze voor te pleiten dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet. De Engelsche bemiddelaar er kent daarmede ook officieel het Duitsche belang bij deze kwestie en de rol, welke. Berlijn hierin speelt. Hij geeft toe, dat het laatste woord niet te Praag of ie Asch, maar te Berchtesgaden wordt ge sproken. De mogelijkheid, dat Runciman met de zending van Henlein succes bereikt heeft, wordt grooter. Dat wil nog niet zeggen, dat de Sudeten-Duitschers d i nieuwe voorstellen van Praag, die op het oogenblik overigens nog niet gepubliceerd, zijn, zullen aanvaarden. Zij achten deze in hun huidige vorm nog onaannemelijk, maar meenen deze toch niet zonder meer te moeten verwerpen. Praag schijnt nu reeds een heel eind tegemoet te ^ijn ge komen, waarom zou het. vooral wijl Lon den zulks wil, nog niet iets verder gaan.- Men kan op het oogenblik wel zeggen,, dat de definitieve beslissing nog niet ge nomen is en de onderhandelingen zeker nog eenige tijd in beslag zullen nemen. Waarschijnlijk zal Praag er thans in de allereerste plaats toe overgaan, zijn nieuwe voorstellen op wensch van Enge land in biezonderheden nog ietwat om te werken, zoodat de plannen in hun ge heel meer aan de eischen der Sudeten- Duitschers tegemoet komen. Het belangrijkst intusschen bljjft de vraag, wat er te Berchtesgaden tusschen' Hitier en Henlein besproken is. Men heeft dit zorgvuldig geheim gehouden en men zal dus wel moeten wachten tot Hitler1 op de Rijkspartijdag, die jlezer dagen, weer te Neurenberg geopend wordt, hier omtrent het een en ander mededeelt. Is het wonder, dat Europa met spanning, naar deze rede Van de „Führer" uitziet? DUITSCHLAND EN FRANKRIJK houden reservisten onder de wapenen. Tot de kwade symptomen, waarover wij boven spraken, hoort o.a. het Duit- lllllliiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiii'ihiiiiiiiiriiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiillllll Illlllllllll WEET U ZE ALLE VIJF Illlllllllll ||||||lllltlllllltllllllllllllllllIIIIIIIIIIIHIIItlllltllllllllltlllllllll!ltllllllllllllllll|||||| 136 Waarin is de voortplantingssnel- heid van het geluid het grootst: in het water of in de lucht '-* 137 Hoe heet Azië's grootste eiland? 138 Waar is 't woord „limonade" van afgeleid? 139 Wanneer begon de 2Ce eeuw? 130 Hoe heet het paleis van Z. H. de Paus ANTWOORDEN. 136 In het water: 1435 M. per sec. (in de lucht maar 330 M.) 137 Borneo. 138 Van 't Italiaansche „limone", ci troen. 139 1 Januari 1901 (niet 1900.) 140 Vaticaan. NIEUWE VRAGEN 141 Gedroogde kabeljauw heet......? 142 Hoe heette de eerste echtgenoote van Napoleon I 143 Wat beteekent het verkeersteekeri) S.? 144 Wat is „één p.k."? 145 Waar leven pinguins? sche besluit, de groote militaire manoeu vres tot 23 October uit te strekken. In Duitschland geeft men daaraan weliswaar een onschuldige uitleg, maar dat neemt toch niet weg, dat deze m.aatregel vooral' in Frankrijk veel onrust heeft opgewekt. Ook Parijs is thans besloten, de Fran- sche reservisten, die voor de gebruikelijk,: herhalingsoefeningen in dienst zijn, tot 23 October onder de wapenen te houden. Als Duitschland zijn reservisten op die datum niet naar huis laat gaan, zal Frank rijk insgelijks handelen. BLIJFT DALADIER? Overigens volgt men in Frankrijk de ontwikkeling van het Tsjechoslowaaksche vraagstuk wel met een merkwaardige rust. Misschien is dit wel een gevolg van het feit, dat de regeering in het binnenland genoeg te doen heeft. De bekende radio rede van Daladier, waarin deze de 40- urige werkweek becritiseerde, had in nor male omstandigheden ongetwijfeld tot 'n, aftreden van de regeering moeten leiden., .Tas de 40-urige werkweek niet tot een s\|mbool geworden, waaraan het Volks front niet wilde laten tornen? Maar de omstandigheden zijn nu eenmaal niet nor maal. Frankrijk kan zich op het oogen-i blik tegenover het buitenland geen regce-, ringloos tijdperk veroorloven en boven dien is in de huidige situatie niemand anders dan Daladier in staat als regee-i ringschef op te treden, zoodat de crisis nadat Daladier nog wat water in zijn wijn heeft gedaan, wel tot het verleden, kan worden gerekend. De NIET-INMENGINGSCOMMISSIE. In Londen heeft men naast het Sudeten- duitsche vraagstuk nog andere Euro- peesche zorgen. Vooral breekt men zich het hoofd over de vraag naar de toekomst van de niet-inmengingspolitiek na het binnenkomen van de ongunstige nota van Franco. Nog steeds staat niet vast, welke weg de leiders van de Britsche huiten landsche politiek zullen inslaan, om liet schip van de niet-inmengingspolitiek weer vlot te krijgen. Daar intusschen van dit vlotkrijgen buiteagewoon veel voor de koers van Chamberlain's politiek in Ita lië afhangt, mag men op nieuwe poginV gen van Engeland tot toenadering der' sterk uiteenloopende meeningen rekenen. 5DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. De Japanners zijn thans tot de beslis sende strijd om Hankau overgegaan. Voor de stad heeft Tsjiang Kai-sjek sterke .troepen liggen, die de [apansche op- marsch nog eenige tijd zullen weten bezig te houden. Waarschijnlijk zal de Chi- neesche generalissimus tot de terugtocht besluiten, om de Japanners verder in het land te kunnen blijven bestoken. Sinds 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiii{iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiii|||in Illlllllllll WAT ER GEBEURDE... ||||||!i:iiui!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii:iiiii:iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiniiiiiii|||||| 7 Sept.: Geboortdag van wijlen Dr. W. H. Nolens, Venlo. 1860. S Sept.: Piet Hein verovert de Zilver vloot. 1628. 9 Sept.: Geboortedag van de Russische schrijver Leo Tolstoi. 1828. De omstandigheden, waaronder Texel ditmaal zijn schapenfokdag hield, waren helaas niet gunstig. Niet alleen liet het' weer te wenschen over, maar ook en dat speelt een gewichtiger rol in de gang van zaken in het Texelsche schapen- bedrijf: de uitkomsten stelden dit jaar diep teleur Ze waren allerminst een af spiegeling van de groote zorg waarmeei de Texelsche fokker zijn zaken behartig de. Het mag een bemoedigend feit hec- ten, dat desondanks de deelname aan deze fokveedag zoo groot is geweest. DE OPENING. Te negen uur kwamen de bestuursleden van de organiseerende organisaties met! de genoodigden in de serre van Hotel, Texel bijeen. Niet alleen was het Col lege van Dagelijksch Bestuur onzer ge meente aanwezig, maar ook merkten we op lr. H. Leignes Bakhoven, Inspecteur van het Veeteelt- en Zuivelwezen en lr. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent en di verse keurmeesters van Texel en van de vastewal. De heer A. J. Keijser, voorz. afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, heette het gezelschap namens de afd. Texel en. Eierland van de Holl. Muj. v. Landbouw en van de L.T.B. en namens het Texel sche Schapenstamboek welkom, in het bie- zonder Texels Gemeentebestuur, Jr. Leig nes Bakhoven, Ir. L. de Vries en de keur meesters van de vastewal. Gaarne had ik deze fokveedag, aldus spr., willen openen onder dezelfde om standigheden als vorig jaar. Helaas man keert daar nogal wat aan. De fokkers hebben nu een zwaar jaar achter de rug. De bruto-ontvangst is nu zeker wel f200.000 minder dan vorig jaar. De voor uitzichten zijn thans verre van rooskleu rig. Persoonlijk ben ik niet tegen de mo nopolieheffing op granen, maar buitenge woon onbillijk is liet te noemen, dat de schapenfokkers, die in het geheel niefe door de regeering gesteund worden, nog zooveel extra aan graanrechten hebben op te brengen. Ik geef de landbouworga nisaties danook in overweging, die graan rechten aan 'n bespreking te onderwerpen en middelen te beramen om tot verbetex ring van de voor onze schapenhouders: zoo ongunstige toestand te komen. Het is onze plicht, deze zaak ernstig onder het oog te zien. Wij hopen hierbij te mogen rekenen op de medewerking van het Gemeentebestuur en op die der Pro vinciale organisaties. Het zal nuttig zijn, ook met u, Ir. Leignes Bakhoven, de toe stand te bespreken. De fokveedag van heden, zoo vervolgde spr., is een belangrijke. Het is immers voor de eerste maal, dat alleen gecontro-, kerel vee mocht worden aangevoerd en wel op grond van een besluit van ide Landbouworganisaties. Er waren er, die 'tegen die maatregel bezwaar maakten. Maar het is in het algemeen belang; van de Texelsche fokkerij, wanneer we ver langen, dat hier uitsluitend geregistreei S vee wordt aangevoerd. Laten tegenstan ders de zaak nog eens wèl onder het oog zien. Misschien Tomen ze dan tot andere gedachten. Laat men lid worden van het I exelsche Schapenstamboek. Neem 15— 20 ooien uit uw koppel en stel ze onder controle. Spr. eindigde met de wensch, dat de fokveedag een gunstig verloop zou mo gen hebben. Vervolgens sprak Burgemeester J<amp die er zijn voldoening over uitsprak, dat de goede naam van Texel als stamland' van liet Texelsche schaap wederom beves tigd zal worden door de maatregel, al» leen geregistreerd vee tot de fokveedag, toe te laten. Spr. hoopte, dat er niet te veel fokmateriaal naar de overkant zou gaan en gaf de verzekering, dat een be roep op de medewerking van het Ge meentebestuur waarover de heer Keij ser sprak nimmer vergeefsch zou zijn: u vindt de pen van de secretaris en du mond van de voorzitter altijd gereed. Ook Mr. Kamp verheugde zich over de tegenwoordigheid van Ir. Leignes Bak hoven en Ir. L. de Vries. Spreker eindigde met de wensch, dat deze dag, de on gunstige bedrijfsomstandigheden ten spijt, de verwachtingen zou overtreffen, opdat men er met genoegen op terug zou mogen zien. Tenslotte voerde Ir. Leignes Bakhoven het woord: Met buitengewoon genoegen, zeide spr. aan de uitnoodiging gevolg, te hebben gegeven. Het is immers van, groot belang van nabij kennis te maken met de resultaten van de Texelsche scha penfokkerij, welke aldus spr. voor het heele land van beteekenis moet wor den geacht. Ik herinner me nog, dat ik in Friesland voor het eerst propaganda maakte voor het Texelsche schaap, twintig jaar geleden. Men fokte daar meest nog het Lincoln-type, dat evenwel door het, Texelsche ras ver in de schaduw werd ge steld. Kruising met het Engelsche ras geeft practisch geen zuivere teelt. Het Texelsche schaap is voor de fok |pj uit stek geschikt. Het werd danook in Fries- ingevoerd en al ras had men er beter1 resultaten mee dan men eerst verwachtte. In den beginne zag men tegen de mindere ontwikkeling op, maar spoedig bleken de dieren heel goed te voldoen, ook op lichtere gronden hielden ze zich goed. In Friesland werden op de duur veel Texel sche schapen ingevoerd; ook in andere* provincies. Het Texelsche sphaap bleek' een zegen voor de schapenfök in Neder land te zijn. In de toekomst zie ik danook maar één schaap: het Texelsche. De uitbreiding van het ras moet m. i. uitgaan van speciale centra, van gebieden, waar men vanouds met de fokkerij ver trouwd is en waar men een scherpe selec tie toepast. Ik zie de Texelsche schapen fokkerij als een nationaal belang en noop eu vertrouw, dat Texel zijn belangrijke plaats als leverancier van het beste fok? materiaal in Nederland zal behouden. DE KEURMEESTERS. Toen was wederom het woord aan de heer A. J. Keijser, die de namen der keur meesters afriep en de lijsten uitdeelde.. De commissies bestonden ditmaal uit twee leden: een Texelaar en een keur-' nuester van de vastewal. Met het toewijzenvan de premies en de T.E.S.O.-beker werden belast de heeren lr. L. de Vries, J. Sijp en A. Brak, Verder waren keurmeester voor de ru brieken 1 2 10 11 de heereni I angendijk en Zuidewind; 34512—13: de heeren W. v.d. Oord en C. Dijt; 6-7 8—9: de heeren A. Brak en C. de Wit. Als arbiter trad op de heer J. Sijp. Hierop kon de keuring een aanvang ne men. Jammer, dat regenbuien nu en dan de bezoekers onaangenaam verrasten. Ook waren die er oorzaak van, dat het wol-, vre niet zoo mooi voor de dag kwam, als bij fraai weer steeds liet geval was. De belangstelling van de zijde van liet pu bliek was vrij groot. Omstreeks elf uur kwamen ook de heeren Stapel en Huis man, resp. voorz. en secr. van het Hoofd bestuur der Holl. Mij. van Landbouw op het Marktplein aan; zij kwamen met de boot van 10 uur uit Den Helder. Hiervolgt de uitslag der keuring: 1. Eenjarige rammen (30 inz.) 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend, 2. alsmede de T.E.S.O.-wisselbeker: J. Kikkert Nz., De Westen. 3. A. Eelman Dz., Oosterend. 4. P. Fr en, Oosterend. Eervoile vermelding: IJ. Lap, Den Hoorn; S. P. Koning, Oosterend; Jb. Eelman Gz., Oosterend. 2. Tweejarige rammen (12). 1. Jb. Eelman Dz., Oosterend. 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 3. L. Koppen, Spang. Eerv. Verm.: W. S. Keijser, De Waal; G. Kok, Laagte. 3. Oudere rammen (11). 1. Jb. Lap KzDen Hoorn. 2. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 3. C. Keijser Sz., Den Burg. 4. P. Brans Az., Oost. Eerv. Verm.: P. Brans Az., Oost. 4. Schapen met een ramlam, geboren voor 1 April 1938 (13 inz.): 1. A. Eelman Dz., Oosterend; 2. P. C. Hin, Spang; 3. Jb. Eelman Dz., Oosterend; 4. ij. Lap, Den Hoorn; Eerv. Verm.D. Hin, Dijkmanshuizen en Wed. D. Huisman, de Mars. Aan al deze inzenders tevens een pre mie van f 10. Aan A. Eelman Dz. werd mede f25. aanhoudingspremie toegekend voor ram F 5043. 5. Schapen met één ramlam, geboren na 31 Maart 1938 (19 inz.). 1. Th. Bakker, Spijk; 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend; 3. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend; 4. M. Zuidewind, De Kamp. Eerv. Verm.Jb. Zuidewind, Kerkeplaats; Jb. Roeper Johz., Den Burg; Jb. Eelman Gz., Oosterend. Aan al deze inzenders tevens f 10.- premie.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1