Buitengewone Vergadering van Texels Gemeenteraad Texelsche Schapenfokdag aan de vooravond van de viering van het 40-jarig Regeerings- jubileum van H M. de Koningin. BURGEMEESTER GAARLANDT HERDACHT. I VERVOLG VAN EERSTE PAGINA. 6. Schapen met twee ramlammeren, ge boren vóór 1 April 1938 (24 inz.) 1. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 2. W. S. Keijser, De Waal.; 3. Wed. C. v. Heerwaarden, Eierland; 4. W. S. Keijser, De Waal. Eerv. Verm.Jb. Zuidewind, Kerkeplaats; Joh. J. Roeper Johz., Oosterend; C. W., Goeman du Porto, Spang (tweemaal). In deze rubriek werden premies van f 10.toegekend aan: Jb. Zuidewind (tweemaal); Joh. J. Roeper, W. S. Kejjser (viermaal), Jb. Eelman Gz. (tweemaalL Wed. C. van Heerwaarden. Aan Jb. Eelman Gz. werd mede f25. aanhoudingspremie toegekend voor ram F 4480. 7. Schapen met twee ramlammeren, ge boren na 31 Maart 1938 (16 inz.) 1. jb. Eelman Gz., Oosterend; 2. Jb. Lap Kz„ Den Hoorn; 3. A. P. Dalmeijer, Oudeschild; 4. K. Vlaming, Nieuweschild. Eerv. Verm.: C. Keijser Sz.v Den Al deze inzenders ontvingen tevens t iO als premie; Jb. Eelman Gz. ontving in> deze rubriek twee van die premies. 8. Schapen met 1 of meer ooien en een of meer ramlammeren,g eboren vóór 1 April 1938 (39 inz.) 1. Jb. Lap Kz., Den Hoorn; 2. P. Lap Kz., Den Hoorn; 3. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend; 4. K. Vlaming, Nieuweschild. Eerv. Verm.: J. Kikkert Nz., De Westen (viermaal) en W. S. Keijser, De Waal. Al deze inzenders kregen bovendien f10 premie; J. Kikkert Nz. ontving in deze rubriek vier van deze premies. Jb. Lap Kz. kwam wegens rain F 4166 tevens in aanmerking voor een aanhou dingspremie van 'f 25. 9. Schapen met een ooi en een of meer ramlammeren, geboren na 31 Maart 1938 (18 inz.) 1. H. J. Keijser Dz., Molenhoeve; 2. Jb. Eelman Dz., Oosterend; 3. H. J. Keijser Dz., Molenhoeve; 4. Jb. Eelman Gz., Oosterend. Eerv. Verm.: L. Koppen, Spang; Jb. Eel man Dz., Oosterend; K. Vlaming, Nieu weschild. Premie van f 10.L. Koppen, H. J. Keijser (2x), Jb. Eelman Dz., (2x), Jb. Eelman Gz. 11). Viertallen oudere schapen, die in 193S lammeren hebben grootge bracht (7 inz.) 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend; 2. Jb. Lap Kz., Den Hoorn; 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn; 4. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend 11. Viertallen eenjarige schapen van dezelfde vader 1. Jb. Eelman Gz., Oosterend; 2. jb. Lap Kz., Den Hoorn; 3. jb. Lap Kz., Den Hoorn; 4. J. Kikkert Nz., De Westen: Eerv. Verm.: Joh. J. Roeper Johz,, Oos terend. 12. Viertallen ooilammeren van dezelfde vader (7) 1. Joh. Roeper Johz., Oosterend; 2. M. Zuidewind, De Kamp; 3. S. P. Koning, Oosterend; 4. Jb. Lap Kz., Den Hoorn; Eerv. Verm.: J. Kikkert Nz., De Westen., 13. Schapen met twee ooilammeren (3). 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend; 2. Jb. Lap Kz., Den Hoorn; 3. j. Kikkert Nz., De Westen. DE T.E.S.O.-BEKER. Het heeft de jury veel tijd en arbeid ge kost, alvorens ze het antwoord kon .geven op de vraag wie dit jaar in het bezit van) de T.E.S.O.-beker komen zou. De fokker van de beste 1-jarige op TEXEL geboren geregistreerde ram zou deze fraaie prijs in ontvaiigst mogen ne men. Het eerste jaar was M. Witte Jz., Madura, de gelukkige. In 1937: Jb. Eelman Gz., Oosterend. Thans werd J. Kikkert Nz., De Westen, als winnaar aangewezen en wel op grond van de goede kwaliteiten van rain F 1943, die als 1-jarige 8.3 Kg. wol van primia, kwaliteit produceerde; fokker B. C. Lap,| P.H.Polder. In zijn rubriek werd deze ram overtroffen door de ram F 1837, eige naar Joh. J. Roeper Johz., Oosterend; fokker: Jb. Jn. Bakker, Venhuizen. Deze ram kreeg de eerste prijs, maar zijn eige naar kon door de jury niet in aanmerking worden gebracht voor de T.E.S.O.-beker,, omdat F 1837 niet op Texel geboren is. Wie de premies van f 10 kregen, heb ben we hierboven gemeld. In totaal zijn er 43 premies toegekend. Aan toekenning is de voorwaarde ver bonden, dat de rain in het najaar van 1938 wordt ingeschreven en gebruikt wordt voor de dekking van minstens acht inge schreven schapen. Om het overzicht te vergemakkelijken, plaatsen we nog even de namen van de fokkers, die een aanhoudingspremie van f25.ontvingen, bij elkaar: Jb. Eelman Gz.. Oosterend, F 44S0. jb. Lap Kz., Den Hoorn, F 4166. A. Eelman Dz., Oosterend, F 5043. Deze premiën worden Sept. 1939 uit betaald mits de rammen het eigendom Aan de vooravond van de viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, werd door de Bur gemeester een buitengewone raadsverga dering belegd. Ze ving Maandagavond te ruim half negen aan en werd bijge woond niet alleen door de voltallige Raad, maar ook door zooveel belangstel lenden, dat de publieke tribune geheel was bezet. We merkten onder de aanwezi gen o.a. mevr. Kamp op. Op voorstel van de voorzitter blijven eenige ingekomen adressen tot de vol-, gende vergadering liggen. TOESPRAAK VAN DE BURGEMEESTER. Daarna richt Mr. Kamp zich tot de ver gadering met een weldoorwrochte toe spraak, welke wij om der wille van zijn belangrijkheid en mede omdat zij zoo als uit de inhoud blijkt voor de gan- sclie Texelsche gemeenschap bestemd is ip zijn geheel opnemen. Het is mij een voorrecht, deze buiten gewone raadsvergadering te openen en u Mllen hartelijk welkom te heeten. Uit uw opkomst meen ik te mogen opmaken, dat de gedachte het veertigjarig Regee-» ringsjubileum onzer geëerbiedigde Konin gin in een aparte bijeenkomst te herden ken Uw sympathie heeft, aan de voor avond van de Nationale Feestdag. Alvorens hiertoe over te gaan wil ik een enkel woord wijden aan het heengaan van Burgemeester Gaarlandt, in leven». Burgemeester van Gouda en oud-magi straat van deze gemeente. (Allen verhef-1 fen zich van hun zetel). Bij de crematie werden de jaren, door de heer Gaarlandti op Texel doorgebracht, als zeer gelukkige uit zijn leven gekenschetst. Voorzoover u deze oud-burgemeester tijdens zijn bew ind op Texel niet mocht hebben gekend, zult u van hem hebben gewaardeerd, de geste tegenover onze gemeente-secretaris bij diens zilveren ambtsjubileum. De over komst bij die gelegenheid heeft mg even zeer als zijn belangstellende vragen over het wel en wee van Texel er van over tuigd, dat ons eiland in zijn hart een groote plaats had. Bij zijn plechtige uit-, vaart hebben vertegenwoordigers van ons. gemeente-bestuur een laatste groet van fexel gebracht. blijven van inwoners onzer gemeente en gehouden en gebruikt worden op Texel en in 1939 weer op de keuring verschijn nen. HET OORDEEL VAN DES KUNDIGEN. Wij hebben eenige deskundigen ver zocht hun oordeel te willen .geven over1 onze fokveedag en kunnen verzekeren, dat men algemeen over hetgeen tentoonge steld werd, ten zeer'ste voldaan was. „De Texelsche fokkers verstaan de kunst goed." Ir. Leignes Bakhoven gaf er zijn ver wondering over te kennen, dat de Texel sche fokkers zoo goed de kunst hadden verstaan om uit de wilde kruising van voor enkele tientallen janen nu reeds een geheel uniform ras te forineeren. Ook de heer E. Dz. Govers vonden we als een deskundige bij uitstek wederomi bereid ons uiteen te zetten, wat z^jn, ervaringen en indrukken van deze dag waren. „Buitengewoon geslaagd". Hoewel het weer op de voorafgaande dagen niet bevorderlijk is geweest aan het uiterlijk van het geëxposeerde materiaal en zeker niet van de dieren met een zware wolvacht mogen we aldus de heer Govers de Texelsche fokdag als buitengewoon geslaagd beschouwen. Ne men we in aanmerking, zoo vervolgde hij, dat ongunstige weersomstandigheden de opgroei der lammeren zeer benadeelden, dan mogen we de Texelsche fokkers roe men om de wijze, waarop zij hun jonge! goedje in expositie-conditie wisten fe brengen. Voor de eerste maal was uit sluitend geregistreerd materiaal aange voerd, maar niemand zal het opgevallen zijn, dat er een tekort was. Veeleer werd herhaaldelijk de verzuchting ges'aakt: Hoe komen ze alle aan de man. Wij weten,, HULDE AAN ONZE KONINGIN In heel ons land zijn de laatste dagen van Augustus en de eerste week van September aangeduid als een periode van feesten. Wij kunnen geen dag- of week blad ter hand nemen, of vele artikelen en, afbeeldingen uit de 40-jarige Regecrings- periode onzer Koningin komen ons daar uit tegemoet. Ook op ons eiland is in elk dorp de bevolking al geruime tijd bezig ge weest dit feest voor te bereiden, dat op grond van allerlei practische redenen niet gevierd wordt op één en dezelfde dag in alle dorpen. In de beslotenheid «ener stadsgemeente is een feest meer algemeen, meer centraal te vieren, doch dit is op ons uitgestrekte eiland ons nu eenmaal niet gegeven, het geen eenerzijds jammer is. Doch anders- zijds zijn we er allen van overtuigd, dat op al deze verschillende plaatsen op Texel het feest gevierd wordt uit de eene cen trale gedachte: Hulde aan onze .Konin gin! Van wat ik dezer dagen las, heb ben mij twee dingen zeer getroffen, waar op ik wijzen wil. In de eerste plaats op het feit, dat eigenlijk „pas sedert het aan 't bewind komen van Koningin Wilhel- mina het koningschap, de Kroon, zich vol ledig heeft verheven boven alle partijen en geworden is tot nationaal symbool, tot het vereenigingspunt voor allen, die, op andere terreinen des levens wellicht' van elkaar verschillen". En voorts zou ik u willen wijzen op' het verschil tusschen de vorstelijke per sonen onderling. „Wij mogen hen indee- len in twee voor de volkeren zulke be langrijke groepen. De eerste groep zijn zij, die heerschen, de andere zijn zij, die hun volk weten te dienen. Dit laatste is het wat vorsten waarlijk groot nvaakt en in die zin is onze Landsvrouwe dit steeds geweest". Waar het niet mogelijk is onze eiland- bevolking op één plaats te verzamelen, moge i k voor u en over uwe hoofden heen, tot de geheele bevolking, als hoofd van het gemeentebestuur, in de vergade ring van de plaatselijk hoog gestelde overheid over dit zoo biezondere jubileum eenige gedachten uitspreken. WAT EEN BIEZONDERE GLANS GEEFT. Het feit, dat wij gedenken op zich zelf reeds uniek, wat het jarental betreft aldus de heer Govers, dat de slechte fi- nancieele omstandigheden de Texelaars1 noopten spaarzaam met biedingen te zijn. Ook weten we, dat buiten het eiland veel dieren gehandicapt zijn door hun afkomst, ml. van moeders met een B in het oor. Wanneer wij de catalogus naslaan, vinden we verscheidene rubrieken met meer bees ten met B dan met F. Wij noemen hier van de groote rubriek ooien met twe.? ramlammeren (vroeg en laat) en de ru briek ooi en ramlam (vroeg en laat). Hoe wel zeer zeker de Texelaars onderling de B-dieren wel naar waarde weten te schatten, mag men het een niet-Texelaar niet kwalijk nemen, wanneer hij ze in ge dachten eerst maar later ook daadwerke lijk, buiten sluit. Het is te hopen, dat 't stamland van het Texelsche schaap deze eisch van de Nederlandsche fokkerij leert verstaan. Laat ieder voor zich zorgen vol doende ooien ingeschreven te hebben en daarvan alleen keurooien aan te houden. Hoewel nu nog in verrie toekomst, zal de tijd moeten komen, dat het stamboek voor wilden zijn deuren sluit, ten einde gevaar voor eigen naam te voorkomen. Bestudeeren we de catalogus, dan blij ken er van de 132 ooien, die met haari lammeren aangeboden worden, 71 van onbekende afstamming te zijn. Dat is niet in de haak. Verscheidene stamboeken bui-I ten N.-Holl. laten inschrijving van ram men, waarvan de moeder B-ooi is (d.w.z. van onbekende afst.), niet toe. Texel is> aan zijn naam verplicht, er zorg voor fe dragen, dat geen dieren met onbekende1 afstamming, hoe goed overigens, alsfok- dier naar voren worden gebracht. Aange i naam stemt het, te hebben mogen vast stellen, dat er onder de 53 rammen nog maar vijf van onbekende afstamming wa ren (alleen in de oudere rubr.) Wat het type van het aangevoerde ma- van voorbeeldige, plichtsgetrouwe arbeid - krijgt in de dagen, waarin wij leven, een nog biezondere glans. Wij zien over al ter wereld doch vooral in ons oude; Europa volkeren zoeken naar een be vredigende Staatsvorm. Wij zien hen ideeën volgen, die de vrucht zijn van slechts enkele jaren, geboren vaak uit oneenigheid en verdeeldheid, terwijl daarmede samen schijnen te moeten gaan een bewapeningswedloop en de dreigin gen Van oorlog. Daarnaast mogen wij stellen ons vertrouwen in een dynastie, die eeuwen reeds ons volk regeert, zon der welke wij ons land niet kunnen den ken. De vertegenwoordigers van ons Oranjehuis hebben door de eeuwen heen getoond bereid te zijn alles te willen doen voor het volk, aan hun hoede en be stuur toevertrouwd. Wij hebben allen eens op de school banken geleerd, hoe uit de grootste noo- den onzer natie, de verlossende figurem van de Oranjestam het heil hebben ge bracht. pok op momenten, waarop nie-j mand meer op redding durfde hopen. Op school hebben wij dat misschien niet zoo kunnen doorzien, maar al zijn ons thans jaartallen, misschien zelfs de juiste eeuw- cijfers ontschoten er is overgebleven bet levend besef, dat Koningshuis en Volk tezamen als één geheel gegroeid zijn uit de drang en druk der geschiedenis. Het is er de tijd niet naar slechts te denken aan of te spreken over onwerke lijke toestanden of geidealiseerde per soonlijkheden. In dit tijdsgewricht wordt alles wat bestuur heet, op zijn werkelijke waarde beproefd en nimmer was men zoo snel bereid oude vormen te laten vallen of niet meer passende begrippen te laten varen als juist in de veertig jaren, die nu achter ons liggen. Doch het constitutio- neele koningschap in het Rijk der Neder landen heeft zijn plaats gehouden, zijn traditie gehandhaafd, het heeft zijn waar den bevestigd gezien door menschenge- slachten, zij werden niet ondermijnd door een sleurgang, doch verstevigd door da sterke persoonlijkheden, voor wie trouw) aan de Grondwet en het Volk het eerste1 gebod was. „KONINGIN DES VREDES". Wanneer wij de wereld van veertig jaar geleden vergelijken met die van thans, dan treffen ons belangrijke punten van verschil. De vorige eeuw werd besloten, met een onverwoestbaar geloof in de teriaal betreft, kunnen we met voldoe ning constateeren, dat het vrijwel uniform) is. Vergeleken bij vijf jaar terug is een belangrijke vooruitgang op te merken. Be langstelling was er voldoende, ook van el ders. Lr waren koopers uit Friesland, Z.- Holl., N.-Brabant en Gelderland, die met goed fokmateriaal naar huis wenschten te gaan. Er was reeds tamelijk vroeg een vlotte handel, waarbij grif prijzen werden besteed van f60—f90 voor een ramlam. Wel gaf de keuring tot pr .nair eenige stagnatie in de handel in het tus- schenmateriaal; waar het de betere kwali-i teiten betrof stapte men gemakkelijk over het verschil van f 10.(de premie) heen. Naar N.-Brabant werd zelfs een ramlam van f 110 verkocht, terwijl Gelderland, hoewel met meer geld rondloopende, her haaldelijk maar in het voordeel van het eiland zijn neus stootte door de mededeeling „niet te koop". Een cijfe raar wist ons te vertellen, dat van de, premierammen, vorig jaar met het predi- caat primair bekroond, maar slechts een vijfde op de keuring verscheen. Waar bleef de rest?Een vraag, die helaas' niet moeilijk te beantwoorden is. Fokveedag 1938 hebben we weer achter de rug. De bloem van Texels wolveestapel hebben we mogen zien en bewonderen. Moge dan het vooruitzicht voor onze schapenfokkerij momenteel weinig reden tot verheugenis geven, de grondslagen waarop zij rust, zijn hecht en sterk; de arbeidslust van de fokker onverflauwd. In het vertrouwen, dat de omstandigheden ten goede zullen keeren en de volgende fokdag blijmoedige klanken omtrent de financieele positie van het-bedrijf mogen worden beluisterd, vatten we allen meti goede moed de arbeid weer aan om de naam van Texel als het schapenland bij uitnemendheid nog meer te bevestigen.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2