TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Uitstel, maar geen afstel Woensdag 28 Sept. 1938 toch mond- en klauwzeer Het verbod van invoer van herkauwen de dieren heeft zooals reeds werd ge vreesd niet kunnen verhinderen, dat tocli in onze gemeente mond- en klauw zeer is uitgebroken. Maandag is het eer ste geval geconstateerd en wel onder vee (koeien) van de heer Jb. Eelman in het Noorden. WERKVERSCHAFFING Maandag a.s. 3 October zal de werkverschaffing weer worden hervat. Maandag 29 Augustus was ze stopge zet „wegens gebrek ann werkloozen" Nu de seizoenarbeid vrijwel zijn beslag heeft gekregen, neemt het aantal werk loozen helaas weer toe en is hervatting van de werkverschaffing geboden. HoOfcSpijn, t&ÊSpijn. hel^nVerh^ altijd een poeder ot cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets.genaamd..Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct K.L.M.-VERVOER. Gedurende het tijdvak 1 t.m. 24 Sept. vervoerde de K.L.M. naar Texel 210 pas sagiers, vorig jaar Sept. 184. Van Texel vervoerde de K.L.M. in die tijd 317 pasjs.; vorig jaar Sept. 250. In totaal werden 527 pass. vervoerd te genover 434 vorig jaar Sept. Over het heele seizoen vervoerde de K.L.M. dit jaar n(aar Texel 2512 pass.; vorig jaar 1580. Van Texel werden vervoerd 2875 pass. vorig jaar 1769. In totaal vervoerde de K.L.M. dit sei zoen op de Texel-lijn 53S7 pass.vorig, jaar 3349. Derhalve nu ruim 2000 meer. Iilll|!iiiiiiiiu!iiiiii!iiiiiiiiiiii;iiiiiiii:iiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||llll llllllllllll SPORT. IlliUlill ||||||!!iiiiiii!iniiiiiiiiiiii!!iiiii:!iiiiiiiiiiiiiii!iti>iiiiii:iiiiii!iiiiiii>iiiiiiiiiiii!lll!l S.V. TEXEL. Uitslag van Zondag: KNVB 4e lel. A: Strandvogels-Schagen 2-1; WatervogelsBKC 2-6, N.Niedorp DTS 2—1; fexel—MFC 1—2. NHVIB 2 G.: BKC 2-De Cocksdorp 6— 3; Helder 4- Watervogels 2 26; HRC6 -Tex. Boys 40. 3 G.: Wieringerwaard 2Atlas 2 1-0; JVC 2HRC 7 91; Helder 5Succes 3 11—1. 4 F.: De Cocksdorp 2Oosterend 1-7; Tex. Boys 2Watervogels 3 43. Elftallen voor Zondag Strandvogels—Texel 1 B.Beumkes H.Neijens G.Witvliet A.Verseput P.Neijens J.Weijdt Th.Lap N.deGraaf M.Vlaming H.Ran Res.: G.Wilner. A.Verheijen Tex. BoysTexel 2: W.Geus A.DrosDz. W.Vlas H.Boon Jac.Helsloot C.Zutp'nen J.Kiljan D.Huizinga J.D.Blom BjKiewiet P.Hemelrijk. Voor Texel 3 is het programma nog niet bekend. Zie a.s. Zaterdag de Tex. Courant. Texel 1—MFC 1: 1—2. Het was een zeer spannende wedstrijd, welke, mede, doordat scheidsrechter wel zeer nochalant leidde, met een onbevredi gende uitslag eindigde. De pogingen van de KNVB, om door cursussen hetscheids- rechterspeil te verbeteren, hebben Zondag; bewezen, niet overbodig te iijn. Het op treden van de heer Annyas beïnvloedde, het spel ongunstig en irriteerde som tijds het publiek, waardoor goede sports- lieden reeds vóór het einde verontwaar digd ons terrein verlieten. Het weer was prachtig, het veld prima. Texel speelde in de eerste helft dikwijls een klasse beter dan MFC, dat over geluk zeker niet had te klagen. De eene aanval! volgde de andere op. Met moeite wist, de M-verdediging zich staande te houden. Wel trachtte M. door snelle en verras sende doorbraken het spel te verplaatsen, maar de enkele malen, dat ze gevaarlijk werden, was B. op zijn post. Achterhoede en halflinie speelden prima. In de voor hoede deden vooral de vleugelspelers goed werk; vele voorzetten of passen, hielden een scoringskans in. De schoten gingen rakelings naast ön over, terwijl een goed backstel en een keeper w erk in overvloed kregen. Texel als elf tal maakte een goede indruk. M. is goedt vooruitgegaan in de 4e klasse. Taai vol houden, benevens eenige fouten van de scheidsrechter,. bezorgden haar de over- wanning. VERHEUGEND RESULTAAT Het bezoek, dat onlangs de Minister van Waterstaat aan ons eiland bracht, heeft onder meer d i t verheugend resul taat opgeleverd: Aan de uitkeeringen ingevolge de Zui- derzeesteunwet is terugwerkende kracht tot 1 Mei 1938 toegekend. DIENSTPLICHT In tegenstelling met de geruchten dee- len we mee, dat tot heden geen buiten-, gewone oproep van Texelsche dienst plichtigen heeft plaatsgehad. Wel moet een beperkt getal jonge mannen aanzeg ging hebben gehacj, om bij een eventueel© oproep onmiddellijk voor vertrek ge reed te zajn. 9 Door onvoorziene omstandig- 9 lieden kan de „Avond met Jan 9 P. Strijbos" op Donderdag a. s. 9 niet doorgaan. Zeer spoedig O hopen we te kunnen meededen, 9 9 wanneer dat wel het geval kan 9 9 zijn. Dat de politieke hemel 9 welke nu zoo (dreigende wolken 9 9 vertoont, rniet bevorderlijk aan 9 9 vergaderen in een rustige sfeer 9 9 dan mag zijn opgeklaard, is 9 9 onze oprechte wensch. Wie /die 9 gekochte kaarten willen verzil- 9 veren, worden daartoe in de 9 9 gelegenheid gesteld. 9 v DE COCKSDORP. INSTALLATIE-PLECHTIGHEID VAN PASTOOR ,(OS. BEKKERS. Pastoor Vh. Boonekamp heeft gedu rende 3' j jaar met toewijding en blij moedige zorg de parochie van De Cocks dorp bestuurd; Z.Eerw. werd onlangs door Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor in de parochie van; Hem en Venhuizen. De dankbare herin nering der parochianen volgt hem naar zijn nieuwe standplaats. Nog is de pastooi* niet vertrokken of de nieuwe herder heeft! reeds zijn plechtige intrede gedaan. De plechtige installatie had op Zondag reeds! plaats. Een zinrijke en treffende plechtig heid. Tegen S uur in de avond is het kerkje nabij dc Roggesloot reeds overvol om De wedstrijd: Direct zet P. Neijens, onze spil ,de voorhoede aan het werk., M neemt over en valt op links aan een goede voorzet volgt, de rechtsbinnen schiet naast. Het spel golft heen en weer in zeer snel tempo. Het wordt goed ojiengehouden. Bij een slechte doelschop lost de M-midvoor een kanjer. Ben stopt op solide wijze. Als M. weer terugkomt en voorzet, ketst de bal van Herman's voet af en springt naar ons doel, m|aar Ben is op zijn hoede. Een schot van Maar ten, na een zuivere pass van links, wordt met moeite gehouden. Een vrije schop wordt gemist. Een mooie pass naar onze linksbuiten; back mist, Anton schiet hoog over. Telkens stuwen onze halfs de voor hoede op; de bal wordt veelal keurig in de doelmond geplaatst, maar altijd pre cies naast of over, of zoo, dat de verdedi ging kan ingrijpen. Nic. kqpt precies over, even later werpt de keeper zich op een; zuivere pass van Theo. Als dan M. wees eens een aanval probeert en met een groote boog van rechts doorgeeft is Ben precies op tijd uitgeloopen. Van Niek gaat de bal naar Theo, die heel hard; precies naast schiet. T. is voortdurend, in de aanval. Niets gelukt, terwijl som-, tijds vreemde beslissingen worden ge nomen. Rust 00. In- de 2e helft voelt M. als het ware het geluk mee te hebben Het legt meer enthousiasme aan de dag en wordt soms' gevaarlijk. Doordat veelal op de helft der gasten wordt gespeeld, is de controle op buitenspel verslapt, terwijl kleine over tredingen veelal precies verkeerd worden1 bestraft; bovendien speelde de scheids-, rechter op een geluidlooze fluit, wat nog al eens een verrassing bracht. Als P.N. goed doorgeeft naar Nic., komt deze alleen voor de keeper, maar deze loopt op tijd uit. M. staat eenige malen buiten spel, maar straf blijft uit. Als de linksbuiten vrij voor Ben komt, werpt onze keeper zich prompt op de bal. Hij) werkt weg. Uit een M.-aanval in buiten spelpositie w-eten re de leiding te ne men. T. maakt echter na een belege ring gelijk: 1 1. Ook dit doelpunt was niet zuiver. Er zijn dan nqg enkele mi nuten te spelen, maar toch weet M. door te breken en te scoren: 12. Nog één kans; een corner wordt afgeslagen en het einde is daar Toch maar volhouden, spelers. Dan kan een g unstig resultaat niet uitblijven. Training: Donderdagavond 8 uur. Neem Groen-Zwart en Wit shirt mee. Adsp.: Donderdagavond zeven uur. Allen present en op tijd. Zondag speelt B. tegen Tex. Boys A. Zie Zaterdag hier het elftal. Eerst moeten alle keuringen verricht zijn. D.D de nieuwe pastoor te begroeten en ge tuige te zijn van de officiee'.e aanstelling.i Op het altaar liggen de sleutels dei- kerk, de priesterlijke gewaden, benevens de kelk en het Misboek. De Hoogeenv. Heer Deken G. Kuys, van Schagen, die als officieel gemachtigde van de Bissuhop, de installatie zal verrichten, betreedt met- de nieuwe herder, die in de kracht zijnet jaren zijn ambt gaat aanvangen, het al taar. In tegenwoordigheid der andere pastoors van het eiland en het geloovigei volk wordt de benoemingsbrief voorge lezen, welke luidt: Joannes Petrus Hui- 6ers, door de barmhartigheid van God en de gunst van de Apostolische Stoel, Bisschoji van Haarlem, wenscht aan dc ons in Christus geliefde, eerwaarde Heer Jos. H. M. Bekkers, priester van ons bisdom, de eeuwige zaligheid in de Heer, Daar de parochie van de H. Francis- ca Romana te De Cocksdorp door de overplaatsing van pastoor Boonekamp is opengekomen, en opdat de geloovigen van deze parochie niet beroofd worden van geestelijke hulp, zoo stellen wij u, eer waarde Heer, ten zeerste vertrouwende op uwe deugd en bekwaamheid, tot pastoor van bovengenoemde parochie in ons bisdom aan, voor de tijd, welke het ons en onze opvolgers goedd,lmkt. Wij; geven u de bevoegdheid, om in deze pa rochie het woord Gods te prediken, biecht te hooren, aan de geloovigen de passe lijke zegen te geven met volle aflaat in het oogenblik van sterven en om dc an dere paroehieele bedieningen uit te oefenen. Nadat vervolgens de genade van de H. Geest is afgebeden, legt de nieuwe pastoor zijn eed af van gehoorzaamheid en eerbied en om zijn parochie getrouw en zorgzaam te bedienen en te beheeren. „Zoo helpe mij God en deze H. Evan geliën Gods". Daarna reikte de Deken' de pastoor de sleutel der kerk over, de; kelk en het missaal. Bij de preekstoel zegt de Deken: „Beklim deze leerstoel en ontvang de macht om de Heilige Evan geliën van Jezus Christus te verkondigen eu liet u toevertrouwde volk in hun ge breken te beteugelen eu tot deugden aan te sporen in de H.Geest". Eveneens bij' biechtstoel, doopvont en sacristie worden toepasselijke aanstellingswoorden gespro ken. En tenslotte zegt de Deken„lk steil en bevestig en installeer u in liet zake lijk en werkelijk bezit van deze parochie in De Cocksdorp, volgens de benoemings brief in de naam van de Vader en de Zoon en de H. Geest". Daarna richtte de Deken een woord van gelukwensch tot de nieuwe pasfoor» een woord van dank tot de vorige herder en een woord van opwekking tot het verzamelde volk. Tot slot gaf de nieuwe herder in zijn nieuwe functie voor het eerst aan allen ue zegen met het Allerheiligste. Met een lied ter eere van de patrones der parochie eindigde deze even schoone als diepzin nige plechtigheid. Wij wenschen pastoor Bekkers toe, dat hij zich in zijn nieuwe ambt spoedig moge inwerken, met vrome liefde zijn arbeid moge ter hand nemen, met geduld eu jakt moge samenwerken met allen, die het goed meenen en het goede onrecht wil len, tot eer van God en tot welzijn van de hem toevertrouwde Christenen. B. DEN HOORN. KERKNIEUWS Naar we vernemen zal Ds. Wesseldijk,, beroepen in de N.H. Gemeente alhier, op 6 Nov. zijn intrede doen, nadat hij door zijn vader in zijn ambt zal zijn bevestigd. OOSTEREND. DE NIEUWE OPENBARE SCHOOL. Het bouwwerk vrijwel voltooid. 19 October wordt het in gebruik genomen. Sinds 9 Mei is ,dag in dag uit, gearbeid aan de bouw eener nieuwe openbare lagere school aan Oosterend. Thans is men zoover gereed, dat binnen enkele weken de school in gebruik kan worden genomen. Voorloopig. heeft men daarvoor vastgesteld: Woensdag 19 October de eerste schooldag na de herfstvacantie. Dezer dagen hebben we een bezoek aan het op het schilderwerk na voltooid© schoolgebouw gebracht. De heer Veldstra, gemeente-opzienter, onder wiens leiding het werk is uitgevoerd, was zoo welwil lend ons rond te leiden en eenige technische inlichtingen te verschaffen. Het exterieur biedt een sobere, doch soliede indruk. De buitenmuren zijn op getrokken van roode klinkers. Matgegla- zuurde, roodbruine pannen dekken het dak. Voor het .schoolgebouw is een ruime speelplaats aangelegd, welke met basal- tinetegels is geplaveid; het eerste geheel betegelde schoolplein op Texel. Bij an dere scholen is steeds grint gebezigd. Als men voor de school staat met het gezicht naar het gebouw, ziet men links een overdekte fietsenstalling. Hiervoor zijn in de grond de z.g. rijwieltegels aan gebracht. Rechts aan de zijgevel bevindt zich de ingang. VOOR DE VROUW. De patronen, waarvan in het le blad van dit nummer dc modellen voorkomen, kosten 35 ct. U kunt ze in Den Haag bestellen bij de Vereen. Persbureau's; postzegels bijsluiten. DE INRICHTING. We gaan naar binnen en betreden het eerst de vestibule. De ondermuren zijn met geglazuurde tegels bezet. Rechts is hier een tweetal kleine glas-in- lood ramen aangebracht. Komen we in de gang, dan vinden we links eerst het kamertje voor het hoofd der school. Dit vertrek staat door een tweede deur in verbinding met een wachtkamer voor de leerlingen. I>eze wachtkamer heeft een aparte uitgang naar buiten. Jongens en meisjes, die tijdens de middaguren over blijven, kunnen hier hun brood nuttigen. Ook bij medisch onderzoek doet het ver trek als wachtkamer dienst. Met geringe) middelen hier kan er bij doktersomler/ock een kleedhokje worden gemaakt. Op de zeer ruime gang komen de hvee schoollokalen uit. leder lokaal heeft twee kasten. Aan de buitenmuur zijn dubbele ramen aangebracht, welke alle geojicnd kunnen worden. De benedenramen wor den geopend als de ramen van een, spoorwegcoupé: ze zakken bij opening naar beneden weg. De vloerbedekking be staat uit houten planken. Op de plaats, waar de kachel komt te staan, is een. betonnen vloer gelegd, waarop een tegel plaatje. In de gang zijn een viertal W.C.'s, naar dc ciseh des tijds, geheel betegeld. Het welwater wordt geleverd door een. Sihi-motorpomp. Deze werkt electrisch en! houdt automatisch de tank op het ver- eischte peil. Buitendien heeft men nog een handpomp, welke op de regenwater-, bak is aangesloten. Aan het einde van de gang bevindt zich een ruime kolenberg plaats. De zeer ruime zolder kan eventueel voor het geven van handenarbeid worden gebruikt. Ziehier een overzicht van dit nieuwe aebouw, dat er werkelijk tot in de punt jes verzorgd uitziet. De verf heeft men in lichte kleuren gehouden. Het houtwerk wordt lichtgroen, de muren crème. Dit geeft een frisch voorkomen. EVENTUEELE UITBREIDING. Links van de school aan de zijde der fietsen bergplaats, is nog een terrein, dat bestemd is voor eventueele uitbreiding. Indien er n.l. nog een lokaal zou moeten! komen, zal aan die zijde moeten worden bijgebouwd. De fietsenbergplaats zal dan een andere bestemming moeten vinden. Aan dc achterzijde van de school ligt nog een terrein braak, waarop als hel! ooit zodver zal komen een gymna stieklokaal kan worden gebouwd. Voor loopig is daarvan echter geen sprake. Liet' stukje grond zou nu uitstekend zijn oin schooltuintjes aan te leggen. De gemeente heeft aan Oosterend een keurige school neergezet. Het lijdt geen twijfel, of de leerlingen zullen na de herfstvacantie het nieuwe gebouw met vreugde betrekken. 'Uitvoerders van het werk waren: W. Uiterdijk, Wieringerwaard, metselwerk; Jb. Drijver, Oosterend, timmerwerk; P. Oele en Zn., Den Burg, loodgieterswerk; Fa. J. G. Dekker, Den Burg, schilder werk; S. Rentenaar, Oosterend, electri- sclie installatie. Het heele werk was gegund aan de aannemer W. Uiterdijk, te Wieringer waard. Deze heeft echter de verschillende werkzaamheden weer onderhands aan besteed. H. OOST. VISSCHERIJ. Dt visschers beginnen zich weer voor; te bereiden op de wulkenvisscherij. Het meerendeel der vloot is ide heele zomer niet uitgevaren wegens de slechte uit komsten der botvisscherij. De prijzen wa ren over het algemeen goed, de laatste weken zelfs hoog, maar de vangsten zeer slecht. Aal en paling wordt hier weinig gevangen, terwijl de prijs ver beneden die van de bot is als gevlolg van de grootere aanvoer naar Wielingen van het IJselmeer. De wulkenprijs is voorloopig 15 cent (minimum), terwijl de wulken aan een maat onderhevig. S. OESTERTEELT. De alhier op het Overdiep uitgezaaide oestertjes van Fransch zaad, zjjn vrij goed ontwikkeld. Volgens de fa. Zalm laat de kwaliteit nog iets te wenschen over. In de nazomer werden ze n.l. bedreigd door een dikke pluimachtige begroeiing. Bij ruw weer en harde stroomen werden ze van hun plaats gerukt en soms kilometers verder op de droogte aangetroffen. Met vereende krachten heeft men bij flink lage waterstanden zooveel mogelijk van de begroeiing opgeruimd. Men hoopt, dat ze het nu tot October op de percee- len zullen uithouden en dat de schade niet grooter zal worden. S.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 11