Van een Bezoek aan Texel en Vlieland r K M l m\m'm do GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT Zitting Herkeuringsraad De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht van belanghebbenden op dé aan geplakte openbare kennisgeving nopensi zitting van de herkeuringsraad in de maand Dec. a.s. Texel, 21 Sept. 1938. De Burgemeester voornoemd, KAMP. DIENSTPLICHT Inlevering Rijksgoederen. In opdracht van de Minister van De fensie roept de Burgemeester van Texel de gewone dienstplichtigen der landmacht die op 1 October 1938 naar de aanvul lingsreserve overgaan, op, om de aan hen verstrekte Rijksgoederen met uitzon dering van schoenen en haarkam in te leveren, voor zoover de inlevering van, deze goederen niet reeds eerder heeft plaatsgehad. Tot de hier bedoelde personen behoo- ren: a.. de gewone dienstplichtigen van de lichting 1923, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een ander,! lichting hebben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen van an dere lichtingen, die met de lichtingen 1928 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvu 11ingsreaerve zijn overge gaan. De inlevering moet, voor zoveel deze gemeente betreft, plaats hebben te Den Burg in het Gymnastieklokaal aan de Mo lenstraat op Woensdag 19 October 1038 des voormiddags 11.15 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt ver-, wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 21 Sept. 1938. De Burgemeester, KAMP. WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door hun college, in gevolge art. 9 sub 5 der Winkelsluitings wet, ontheffing is verleend van de ver bodsbepalingen dier wet ten aanzien van winkels: a. op de te houden bazar ten bate van, het Eigen Gebouw der Moderne Arbei dersbeweging te Texel, in liet Eigen Ge bouw te Oudeschild no. 125v op 24 en 25 September 1938 en b. op de te houden verkoopdagen ten bate van het Pastoriefonds der Ned. Her vormde Gemeente Eierland, in het Ge bouw voor Christelijke Belangen te De Cocksdorp, no. Ill, op 28 en 29 Septem ber 1938. Texel 19 September 1938. Bnrgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Btugemeester, C. JONKER. KAMP HOE LAAT TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. IN DE MOESTUIN. Het is nu spoedig tijd om de vrucht- boomen van lijmbanden te voorzien. Het vrouwtje van de wintervlinder, dat de eieren legt, klimt nu tegen de stam naar boven. De banden moeten haar tegen houden. Nieuwe vruchtboomen nu bestellen. Een goede boom is niet gauw te duur. Kool kan nog gezaaid worden, liefst in leege bak. Ook: veldsla, winterspinazie en melde. Andijvie en kropsla, kan op een be schut plekje, waarover ramen gelegd wor den, geplant worden. Prei kan nog wel geplant worden, maar zware planten worden het niet meer. Onder glas zaaien we om de drie weken wortelen en sla. Nu geen dag meer wachten met het zaaien van vroege en half-vroege bloem kool voor weeuwen. De tomaten bereiken buiten nog wel de grootte, maar ze kleuren slecht. We plukken ze af en leggen ze in de zon onder een raam of in de serre uit. Ze krijgen dan als er maar zon is, spoedig een kleurtje en worden geheel rijp. Andijvie geregeld opbinden als de kroppen droog zijn. nznaai dor reize, gedaan door zostion personen uit Cu- waarden, den 26en du- gustus begonnen en den 30en dit ogeëindigt, 1781 door Sjoerd Rinnerts van der Bij, brouwer a Cuwaarden". Wellicht, dat dit Journaal, in mijn be zit voor de Texelaar van heden menige aardige biezonderheid bevat, 't Is in de tijd van de fatale vierde Engielsche oor log en de heeren gaan de vloot in oogen- schpuw nemen, die zich in de slag bij Doggersbankc zoo roemrijk verweerde, hoewel de strijd onbeslist bleef. Ge trouw wordt verhaald, hoeveel kogels de oorlogsbodems verschoten en hoeveei gaten ze in het heete treffen opliepen, - maar ook, hoe vaak de heeren reisge- nooten zich met een „kop Coffij als an- dersints" verkwikten. Al met al geeft het een goede kijk op de gewoonten onzer voorvaderen, die zoo genoeglijk hun va derlandsliefde met de liefde tot de inwem dige mensch wisten te vereenigen. Bergen (N.-H.). Mr. D. VIS. Op Zaterdag den 25en Augustus 1781 zijn wij in geselschap des avonds met het 10 uur schip van Luwaarden op Harlingen gevaaren. Daar gekoomen zijnde, begaven wij ons aan het schip van Isak Jorrits (beurtschipper van Luwaarden op Amster dam), door ons geselschap tot voorgestelde reis afgewonnen, alwaar wij, in voorenge- noemde schip onze resydentie naamen. Dus te Harlingen zijnde, was weer en wind zeer ongunstig om in zee te gaan; moesten dus blijven leggen tot 'snade- middags tot 3, ja tot half 4 uur, toen met behulp op de haven staande manschap na buiten getrokken, even voor vier uur ge lukkig en zonder gevaar in zee gekoomen, cl Cen tazc ijSi en zeilden (of liever laweerden) tot wij 's avonds teegen neegen uur, op stroom voor het eiland Vlieland ankerden, alwaar wij zeer gerust en veilig, de nagt met slapen doorbragten. Tot 's Maandags mor gen tuszen vier en vijf uur, zijnde den 27en dito. na ons met het een en ander ontnugtert en vervrist te hebben, is met eenparige stemmen geresolveerd om een sjouw op te heisehen, ten einde wij door de menzen van het eiland Vlieland zou den of mogten afgehaaldt worden met een haarer kleine vaartuigen en om ons op het eiland Vlieland aan land te bringen, en welke afhaaling, na een weinig toevens, ook gelukte, en wij met die Schilders (zo noemt men die menzen die ons af haalden) geaccordeerd waaren, over de verdienst om ons niet alleen af te haaien, maar ook met het wassend waater weeder aan boord te bringen. Dus van boord af gehaald zijnde en met een klein vaartuig aan het eiland gekoomen, hebben het zelve tot genoegen bezigtigd. Het dorp is een vraaij dorp, vrij groot, bestaande voorna- mentlijk uit een zeer lange buurt, aan twee sijden bebouwd, ruim en lugtig, en aan weerskanten met boomen beplant. In een herberg ingetreeden, heeft elk onzer zig een weinig verkwikt. Dog de hospes, een man van reedlijk hooge jaaren, en ons aansiende voor reisigers om plaizier, en die in zulke gevallen op een zestehalf niet sien, wist zig daarvan ook aardig te be dienen, dog waar voor wij ook tamelijk vrindelijk en zoet onthaald wierden. Hier vonden wij (in deese herberg nainentlijk) een a twee onzer stadgenooten, beide in 's lands dienst ten oorlog, en welke beide heeren ook in de berugte actie, van de 5e deezer maand voorgevallen tuszen het VOEDT UW HUID 'S NACHTS MET PUROL. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. IN HANDEN DER LAMA'S. 7. Hoewel dr. Maas en zijn zoon ge vangenen waren, werden ze toch met de grootste vriendelijkheid behandeld. Hun. begeleiders voerden hen zeer voorzichtig; over het rotsachtige smalle pad. Voor elke uitstekende rots, iedere steen op het, pad werden ze gewaarschuwd. Dit ver-; wonderde onze vrienden wel een beetje.» Ze begrepen er niets van. Plotseling hield de troep stil. Dr. Maas en Jan voelden zich door stevige handen opgenomen, WOORD EN DAAD Op voorstel van B. en W. wordt be sloten aan de Minister van Binnenland- sche Zaken te verzoeken, de kosten van het onderzoek naar de mogelijkheid stich ting drinkwaterleiding als voorschot te verleenen, onder voorwaarde, dat wanneer de waterleiding niet tot stand komt, de gemeente die kosten niet behoeft terug- te betalen. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1913. Aanwezig: alle leden. E>e voorwaarden, verbonden aan Prov. subsidie en in uitzicht gestelde Rijkssubsidie in de kosten van aanleg var» de korte verbindingsweg Den Burgi Haven, worden aanvaard. Vaststelling van het gewijzigd reg lement Alg. Armbestuur; bepaald wordt o.a dat bii de benoeming van Bestuurs leden er rekening mee zal worden gehou den, dat de op Texel aanwezige gods dienstige gezindten zooveel moge lij k zul len zijn vertegenwoordigd. Voorz. spreekt woorden van waardee ring en hulde tot het aftredende lid W. Bakker Kz. Hem wordt dank gebracht voor hetgeen hij in het belang der gemeente deed; voor z'n kalme, zakelijke adviezen) en zijn steeds op hoog peil gehouden besprekingen. 265 '1; h iF-ll -v 8. Het leek Jan toe, of de man, die hem droeg, niet meer zijn gewone weg vervolgde. In ieder geval hoorde hij niet meer zijn stappen op de harde grond., De doek, welke voor zijn ogen was ge bonden, verschoof wat, zodat hij nu wat kon zien. Bijna had hij gegild van schrik. De man klom namelijk langs een bijna loodrechte rots omhoog. Dat kon hij doen, doordat daarin een groot aantall treden was uitgehouwen. VAN TEXELS RAAD. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1913. Aanwezig: alle leden. Installatie van de raadsleden Over, Koijing, Beumkes en Zijm. (Dhr J. Ko ning Sz. werd 5 Juli gekozen; de heeren Over, Zijm en Beumkes, bij herstemming, op 19 Juli. De heeren Over, Koning en Zijm hadden reeds zitting. De heer Beum kes nog niet.) Dhr Over wordt met 9 van de 13 stemmen herbenoemd als wethouder (3 stemmen blanco» één op dhr Keesom). Aanbieding Gemeentebegrooting Ontv. f96466.—, uitg. f92842.batig saldo f3624.—. Benoemd tot onderwijzeres nuttige handwerken te Den Hoorn rnej. Ca. Ku ij - per. Ontheffing wordt verleend aan de ta. C. R. Keijiser eh Co. voor de bouw van een pakhuis aan de haven, hooger dan 15 M., n.l. 17.24 M. In verband met de toename van het aantal leerlingen wordt als tijdelijk lee- raar in wiskunde benoemd de heer Mid dendorp en wel op een jaarwedde van f1000.(Zeevaartschool.) Naar aanleiding van een klacht van dhr Bakker over „hinderlijk voetballen in straat en Park", merkt de voorz. op, „dat Texel de laatste tijd door voetballerijl overstroomd wordt". 266 eskader Engelze oorlogscheepen en dat der Hollanders, en welke beide heeren ons ook een weinig hebben onderhouden aan gaande het voorgevallene in die slag. En dus met hen het dorp doorwandelende, hadden wij het gesigt van de vuurboet of vuurtoren, die op een vrij hooge duin geplaatst is, tot groot voordeel van de zeevaarenden, ja tot een noodsakelijk nut van die uit en in vaaren. Maar, wat nog meer, van deese hooge sandduinen hadden wij een naar en zeer akelig gesigt, weegens een verongelukt Zweeds schip, dat 's daags te vooren, 's avonds, door onkunde des capteins verseild, over de buitenste bank heen geset en dus in een vaarwater, Stor- temelk genaamt, lek gestooten en gezonken was; dog het volk was alle geborgen en gelukkig gered, en waar van wij ook zelve de jonge gesprooken hebben. Het schip lag digt onder het eiland, zodat wij het met onze kijkers naukeurig onder scheiden konden. Het was agter en voor, nog booven water, en met alle seilen aan de mast, het scheepsvolk beesig sijnde om! nog het een of ander te bergen of te be- waaren. Het was gelaaden met hennip, ijzer en rogge. Des capteins naam was G Vos. Na dat wij dus met onze steedegenootenl gewandelt hadden, en, in de herberg terug-! gekeerd zijnde, naamen wij met een vrolijk en zoet glaasje wijn afscheid van het! eiland, en ook wel voornamentlijk van die heeren onze stadgenooten, daar ontmoet,! wenschende zij ons voorspoed en geluk op onze reizen, en wij haar dat sij de waare belangens van ons geliefd vaderland op eene gelukkige wijse neevens andere behartigen en volbringen mogten. Doe weederom strandwaarts onze weg genoomen, dog laat ik niet vergeete te melden, dat ook op dit eiland Staate-- landmilytsie geplaatst was, en voor aan in het dorp een kanon geplant was, naar onze ogenschijn gelaaden, om dus zoveel moogelijk de bewoonders van dat dor en schraal, dog teevens hoog en breed be- duind eiland, voor alle overlast van bui tenlandse vianden te beschermen en te verdeedigen. Dan, met ons geheele geselschap op den oever gekoomen, vielen zommigen, om het opkabbelend waater voorsigtig te mijden, in ons afgehuurd klein vaartuig, dat van alle niet eenen droogvoets gelukte. Dan, alle in het scheepje zijnde, hadden onze schippers veel werk om het schip met zijn lading van 18 a 19 persoonen, van de droogte en aan 't drijven te krijgen. Dit ge'ukkende, zeilden ruimschoots na onze grooter schip toe. het welk op stroom lag, op genoegsame diepte. Onze schipper Isak Jorrits, niet op het eiland geweest lubbende, hadden wij onze Harlinger loots en de schippers eigen knegt aan boord gelaaten. Hier dan gearriveerd, had den wij een heerlijk gesigt van een groote meenigte coopvaar- ijscheepen, ten getale van 60 a 70, alle daar liggende om op be geleiders of convojeerders te wagten, leg gende hier bij htm ter beveiliging 5 a 6 scheepen van oorlog, als dat van Bouritius, Rijneveldt en anderen. Wij, dan 's Maandagsmiddags om 2 uur aan boord sijnde, hebben met schipper en loots schielijk geresolveerd het anker te ligten, om ons reis naar Texel te bevorderen. (Wordt vervo'gd.l RECENSIES. HANDELSONDERWIJS I Rechts- en Wetskennis, f 1 II Grondbeginselen van bedrijfsleer; reclame en verkoopkunde, f 0 95j| beide 6de druk. Herzien en op nieuw bewerkt door Drs. H. L Jansen, Adj. Dir. van de Ned. R. K Middenstandsbond. Uitgave: van Putten Oortmeijer, Alkmaar. Deze twee handige boekjes voor het on derwijs op cursussen ter verkrijging van het diploma Handelskennis hebben in de afgeloopen winter hun goede diensten ruimschoots bewezen. Niet minder dan plm 10.000 exemplaren werden geplaatst en alle cursisten, welke aan de examens deel namen, putten hun kennis uit deze boekjes Doordat de omvang van het examen lang onbekend bleef, waren na het examen enkele herzieningen noodig, welke geschied de door niemand minder dan door Drs. H. L. Jansen een der leidende figuren in de Onderwijscentrale, zoodat deze 2 werkjes de eenige uitgave zijn, welke na de praktijk der examens opnieuw herdrukt werden. Bij „Grondbeginselen van Bedrijfsleer" zijn ook de beginselen voor reclame en ver koopkunde opgenomen, zoodat hiervoor geen aparte werkjes behoeven te worden aangeschaft. Deze boekjes zullen zeker door Leiders van Middenstandscursussen om verschillende redenen aan hun leer lingen worden voorgeschreven. J Ill iiii'iiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOOR DE MIDDENSTAND

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2