CRÈME een weldaad voor Uw huid GEMEENTE TEXEL RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 30 September 1938 des nam. te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 27 September 1938. De Burgemeester van Texel, KAMP. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Voorloopige vaststelling gemeente rekening. 4. Benoeming onderwijzer aan de school voor u.l.o. 5. Overplaatsing Mej. C. H. L. Grolle als onderwijzeres van de o.l. school te De Cocksdorp naar die te Zuid- Eierland. 6. Conversie geldlecning. 7. Verbetering straatweg te DeWfcnl en Driesprongweg. 8. Verkoop perceel bouwterrein. 9. Verhuur woning Oost. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder I unnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Coop. Aankoop- vereeniging „Centraal Bureau" uit liet Nederlandsch Landbouw Comité G.A. te Rotterdam, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie K., no. 342 ged. een kunstmestbreekinrichting, een zaadreini- gingsinstallatie en een zakkenhefinrieh- ting te mogen oprichten, door hen voor waardelijk is ingewilligd. Mede. dat het verzoek van de N. V. Bataafsche Import Maatschappij te Gravenhage, om op het perceel, ka dastraal bekend in sectie A., no. 2674 een bewaarplaats voor benzine te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is in gewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 23 September 1938. Burgem. en Wethouders voornoernu De Secretaris, De Burgemeester JONKER. KAMP. GYMNASTIEK. Door de heer E. de Zeeuw, leer aar licli. oef. M.O. en gedipl. masseur te Den Helder, die deze zomer o.a. ook de tennislessen op Texel gaf, is het plan opgevat hier gymnastiekclubjes te vormei» Hij stelt zich voor de lessen te geven, volgens de Zweedsche en Oostenrijksche methode. Dit sluit, naar men ons mee deelt, iii, dat liet geen turn-clubjes zul len zijn, doch dat de lichamelijke op voeding bij deze lessen op het eerst! plan zal staan. Tevens hoopt hij bij voldoende belangstelling in de gelegen heid te komen tot het uitoefenen van massage en het geven van boksles als zelfverdediging. Voor aanmelding en in lichtingen verwijzen we verder naar de in de advertentie vermeld staande adres sen. VAN OVER DE GRENS. OORLOG OF VREDE Alle belangstelling ging de laatste da gen uit naar de rede, welke Hitier Maan dagavond in het Sportpaleis te Berlijn gehouden heeft en waarvan in hoofdtrek ken de inhoud hier volgt: Alle twijfel moet thans uit de wereld worden geholpen. De kwestie, waarom het thans gaat, is eigenlijk niet Ty'e- cho-Slowakije, maar meneer Benesj. Wij hebben thans een bewapening voltooid, die de wereld nog niet heeft gezien en waarvoor ik dat moet het Duitsche volk thans weten milliarden uitgaf. Ik wilde mijn volk een oorlog bespa ren, maar zal dat met over vrede baze lende, van bloed druipende democratieën mogelijk zijn Na oplossing van een aantal vraagstuk ken, die met Polen, Engeland, Frank-' rijk, Italië en Oostenrijk voor goed zijn tot stand gebracht, is er één in Europa overgebleven; het allerlaatste, dat opge lost moet worden en zal worden. Is ook dit vraagstuk van de baan, dan maakt Duitschland in Europa op geen enkel grondgebied meer aanspraak (Over eventueele uitspraken -buiten ons1 werelddeej, op koloniën b.v., heeft Hitler in het geheel niet gesproken. - Red.) De Tsjecho-Slowaaksche staat begon met een leugen, waarvan Benesj de va- MELAATSCHHE1D IN SURINAME EN HAAR VERPLEGING. Men schrijft ons: Een schitterende avond. Zoo mogen en moeten wij wel noe men de avond, die door de zeereerw. heer Pastoor Brinkman in 't St. Janshuis l.L Zondag was belegd. Vóór acht uur was de zaal reeds vol, zoodat tientallen personen tevergeefs nog een plaatsje zochten en onverrichter zake' huiswaarts keerden. KLOKSLAG 8 uur: kon de spreker van deze avond, Pater Verheggen, oud-missionaris van Suriname, zijn lezing met lichtbeelden beginnen. Het traditioneele kwartiertje over tijlct schoot er dan ook ditmaal bij in. Als onderwerp had Pater Verheggen gekozen de melaatschenverpleging in Su riname door de R.K. Missie, een eigen aardige, juist niet aantrekkelijke stof; de melaatschheid toch is een der vreese- lijkste en walgingwekkendste ziekten; maar hij heeft dit gedaan op een wijze, zoo roerend, dat men van 't begin tot 't einde met gespannen aandacht heeft ge luisterd. Hij deed ons kennismaken met deze vreeselijke ziekte en toen voer een huivering door ons heen; hij schilderde ons ontroerend het lijden der arme melaatschen, en tranen van diepgevoeld medelijden vulden onze oqgen. Maar wat hij zoo overweldigend mooi heeft; gedaan is: Het toonen van de heerlijke Goddelijke kracht van het H. Geloof^dar vreugde brengt bij vreeselijke smart, te vredenheid in het grootste ongeluk. Dank baar zijn wij Pater Verheggen, dat hij ons zod lichtend klaar heeft doen ken nen en bewonderen de zelfopofferende arbeid van de priester en liefdezuster in, dit oord van besmetting en lijden. Ja4 gezien hebben we, als wellicht nooit te voren, wat de christelijke liefde jn onze Nederl. Kolonie van Suriname heeft tot stand gebracht. Hoe „griezelig" de stof, die behandeld werd, ook is, de lezing van Pater Ver heggen heeft de toehoorders niet neerge slagen, maar opgeheven en bemoedigd. Zij heeft ons tevredener gemaakt met ons lot, ons dichter gebracht bij onze liefde volle Verlosser, Jezus Christus, ons nog meer doen waardeeren de groote gave des geloofs. Deze lezing is inderdaad de schoonste apologie van ons H. Geloof, het is de apologie van de dienende liefde, waar van de Goddelijke Meester eenmaal heeft gezegd: (Jo. 13-35) „Hieraan zullen zijl kennen, dat gij Mijne leerlingen zijt, in dien gij liefde hebt voor elkander". Pater Verheggen zijn wij dankbaar voor het ons gesdionkene, maar ook Pastoor' Brinkman, door wiens toedoen wij deze uren van groot zielsgenot hebben mogen beleven. Aan dit verslag kunnen we nog toevoe gen, dat heden, Woensdag 28 Sept., (we derom 8 uur 's avonds in het St. Jans huis) op verzoek een 2e avond zal ge-i houden worden. Zóó kunnen de te Ie urge- stelden van Zondag en nog vele anderen van deze waarlijk schitterende lezing po- fiteeren. Ook ditmaal is de lezing voor allen, ook niet-katho 1 ieken(niet onder de 16 jaar) toegankelijk. Er wordt geen, entree geheven. Wil men aan 't einde 'n vrijwillige gift voor de melaatschen- inrichting schenken, dan zal deze, het hoeft niet gezegd, door Pater Verheggen, dankbaar aanvaard worden. We zijn er zeker van, dat Pater Ver heggen, ditmaal indien de plaats ruimte het toelaat nog een grooter gehoor zal hebben dan j.l. Zondag. Wie 'deze lezing verzuimt, mist waarlijk veel. der was: het „bestaan" van een Tsjecho- Slowaaksche „natie". Ik spreek hier alleen over het lot van de drie en een half millioen Duitschers in deze Tsjecho-Slowaaksche staat. Mijn jongste memorandum aan Praag is definitief mijn laatste voorstel.) Thans zal Benesj voor de eerste maal aan zijn woord worden gehouden. Op 1 October ZAL HIJ VAN DE DUITSCHE GEBIEDEN AFSTAND MOETEN doen. Nu staan weer twee mannen tegenover elkaar, meneer Benesj en ik. In de we reldoorlog was hij samenzweerder en ik frontsoldaat. Dit ben ik thans weer. Mijn geduld is, wat betreft het Sude- tengebied, ten einde. Benesj heeft het in zijn hand: oorlog ot vrede. Hij zal de Duitschers de be loofde vrijheid geven of WIJ ZUL LEN DEZE VRIJHEID HALEN. WIJ hebben onze beslissing genomen. Meneer Benesj neme de zijne. INDRUKKEN IN HET BUITENLAND. LONDEN: Zoo lang er leven is, is er hoop. De rede is oorlogszuchtig, maar zij laat nog eenige kostbare dagen tijd voor verdere vredespogingen. PARIJS. Geen stap nader tot de vre de. Maar er is nog altijd eenige hoop. op een oplossing vóór Zaterdag. BERLIJN: Thans rust op Praag de volle verantwoordelijkheid. GENEVE: De réde heeft de situatie Doos 20ct OUDESCHILD BEVESTIGING EN INTREDE DS. T1NHOLT. Zondagmiddag om 3 uur is onder vrij groote belangstelling Ds. Tinholt, de opvolger van Ds. G. W. Scholte, in de Ned. Herv. kerk te Oudeschild door Ds. Enklaar, van Den Helder, bevestigd. Na gezamenlijk zingen van Gezang 16 le, 3e en 6e vers, sprak Ds. Enklaar naan aanleiding van Jesaja 55, Gezang 91 verd 13 (feestlied). Ook voor de gemeente Oudeschild is de intrede van Ds. Tinholt een feestdag, aldus Ds. Enklaar. Hij vond het een voor recht om Ds. Tinholt te bevestigen in deze gemeente, op de plaats, welwillend' door de consulent Ds. Kok afgestaan.! Na een periode van ongeloof is er thans weer een tijd aangebroken, waarin velen zich weer tót het geestelijk leven wenden. De Oxfordbeweging is daar een voor beeld van. In dit verband kunnen wij de .VP.R.O., die op het oogenblik haar ju bileum viert, dankbaar zijn voor het vele werk, dat verricht is om het geestelijk leven te bevorderen, want bg brood alleen kan de mensch niet leven. Spr. hoopt, dat ook hier te Oudeschild het woord van Ds. Tinholt het licht zal brengen in de harten van de menschen. Daarna had de bevestiging plaats en zong de ge - meente staande van Gezang '213 het 3e vers, gevolgd door Gezang 96. 's Avonds hield Ds. Tinholt zijn 'intree rede. De belangstelling was ook toen groot. Ds. sprak naar aanleiding van Jesaja: „Daniël in de hof". Na zijn rede zette Ds. uiteen wat de redenen waren geweest, welke hem er toe gebracht had den, een "oeroep naar Oudeschild te aan vaarden. Vervolgens bracht Ds. dank aan kiescollege en verdere notabelen, die pastorie en kerk zoo keurig in orde had den gebracht. Ds. hoopte, dat hij met allen prettig zou kunnen samenwerken, alsook met mej. J. W. Dros, leidster van de Zusterkring, en de heer S. W. Dok- kum, leider van het kerkkoortje. En met de gemeenteleden natuurlijk ook. Hierna werd Ds. Tinholt toegesproken door de consulent Ds. A.W.Kok. Spr. zeide, dat er de laatste jaren een ople ving op kerkelijk gebied viel waar te nemen en van Ds. Tinholt, aldus spr., wordt ook op dit punt iets verwacht. Spr. hoopte, dat ook in de ring van predi kanten goede samenwerking zou bestaan en dat Ds. Tinholt door de ervaring wegens zijn leeftijd een steun zou zijn voor de jongeren. De jongeren hebben hier behoefte aan. Hierna zong de ge meente Gezang 274, waar deze plechtig heid mee werd beëindigd. DE COCKSDORP. BEZOEK VAN V.I.O.S. Zaterdagavond bracht V.I.O.S. van Oost een bezoek aan De Cocksdorp. Het muziekcorps maakte een rondgang door het dorp, waarbij pittige marschmuziek tengehoore werd gebracht. Een en ander bracht veel belangstellenden op de been. Het doel van deze propagandatocht was: de verkoo pvan loten ten behoeve van/ de kas van V.I.O.S. te bevorderen. niet slechter gemaakt dan zjj reeds was. PRAAG. Geen officieel commentaar. Jan Masarijk, Tsjecho-Slowaaksch gezant te Londen noemde de rede: „ongelooflijk onbeschaamd en schokkend". PRAAG KRIJGT HULP. In officieele Engelsche kringen wordt verklaard, dat Chamberlain de vorige week heeft getracht, niet de Duitsche Rijkskanselier een vreedzame oplossing voor 'het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk te vinden. Het is nog steeds mogelijik dit door onderhandelen te doen. In de Duitsche eisch inzake overdracht van de Sudetenduitsche gebieden is reeds toe gestemd door de Fransche, Britsche en Tsjechoslowaaksche regeering. Het komt echter op de voorwaarden nu aan. Indien echter ondanks alle pogingen, door Chamberlain aangewend, Duitsch land toch een aanval doet op Tsjecho- Slowakije, moet het onmiddellijk ge volg daarvan zijn^, dat Frankrijk verplicht zal zijn laatstgenoemd land te hulp te komen en dat ook Engeland en Rusland' Frankrijk zeker zullen steunen. riet is nog niet te laat, om de ontwik keling van deze groote tragedie tegen te houden. Het is nog niet te laat ook voor de volken van alle landen om aan te drin-» gen op een regeling door vrije onder handeling. WAT WIL POLEN Maandag is te Warschau een bijzon dere boodschapper aangekomen met een DOODELIJK ONGEVAL. Vroegere plaatsgenoote omgekomen. Onze vroegere plaatsgenoote mevr. Karreman-Reuvers, uit Overschie, is Zon dag bij een motorongeluk op de nieuwe Rijksweg bij Delft om het leven gekomen. Haar echtgenoot, die de motor be stuurde, geraakte door het springen van een band, de macht over zijn stuur kwijt.. De motor maakte hierdoor een slinge rende beweging .waardoor mevr. Karre man die op de duo zat, tegen de straat sloeg. De politie vervoerde haar naar het ziekenhuis, waar zij kort na aankomst overleed. De heer Karreman kwam er goed af. De motor geraakte in brand en werd ge heel vernield. Mevr. Karreman—Reuvers was 45 jaar en had twee kinderen. PASTORIEFONDS N.H. GEMEENTE. Woensdag 28 en Donderdag 29 Sept. zullen in het gebouw v. Chr. Belangen te De Cocksdorp verkoopdagen gehou den worden ten behoeve van het Pasto riefonds der Ned. Herv. Gemeente Eier- land. Gelijk bekend rust nog een schuld op de nieuwe pastorie en de opbrengst van deze dagen zal gebruikt worden om die schuld zooveel mogelijk te verkleinen. Men zal zich de groote bazar herinneren die in 1936 gehouden is voor hetzelfde, doel. Zoo grootsch opgezet zijn deze ver- kooDdagen niet. Maar toch beteekenen zij twee jaar ingespannen werken van de Herv. Zusterkring „De Kandelaar". Ook de Chr. Meisjesclub en de Meisjes club „Klimop" hebben verschillende hand werken vervaardigd. De Zusterkring o.m. heeft gezorgd voor een respectabele hoe veelheid nuttige goederen, zooals kousen, sokkon en wollen ondergoederen, in ver hand met de naderende winter zullen deze artikelen ongetwijfeld de volle aan dacht der huismoeders hebben. Ook luxe handwerken ontbreken niet. Verder zullen vele attracties aanwezig zijn: zoo zal men kunnen raden naar de leeftijd van een fraai aangekleed^ poppentweeling. Maar, men overtuige zichzelf. Het gebouw is geopend 's middags en 's avonds. Opening Woensdagmiddag drie uur (n.t.) J.P.S. SPORT OP TEXEL 1 EX. BOYS-NIEUWS. Te.x. Boys 1 stelt teleur. Tex. B's 2 behaalt na 30 achterstand op Watervogels een mooie 43 over winning en daarmee zijn eerste 2 punten. Toen scheidsrechter liet beginnen ont stond direct een flinke druk op het B- doel. Het viel Jaap en vooral Ab heel moeilijk naar behooren het veld te rui men, waardoor de halflinie, teveel terug- moest dringen en de voorhoede weinig kreeg te doen. Aan de andere zijde zagen we heel aardig werk en naldat de B's een paar maal door het oog van de naald waren gekropen, lukte het de W.-mid- voor ziin club de leiding Je geven. Vlug na deze ontsltond een tweede doeliuint. Rust 2—0 voor Watervogels. Na de rust plaatste de W-linksbuiten een goed afgemeten bal voor het doel,, welke door de rechtsbinnen werd inge schoten: 30. Na de aftrap gaf Kareli die er goed in kwam, het leder met een fraai schot door aan Hannes Hopman, die schitterend doelpuntte. Dit tegen- punt gaf moed. De jongens speelden be ter, drongen meer naar voren en de. voorhoede kreeg handen vol werk. Een door president Benesj persoonlijk on- derteekende brief voor president Mosci- cki. Volgens Reuter zou in deze brief de bereidwilligheid van Praag tot uiting, worden gebracht, om een eind te maken aan het hangende geschil tusscben Po len en Tsjecho-Slo.wakije. Zelfs wan neer dit een herziening van de grens zou meebrengen. ER IS NOG HOOP. Inmiddels wordt de wereld in wel he vige spanning gehouden. Tenzij Chamberlain Hitler alsnog tot andere gedachten weet te brengen, staat nu vast, dat op 1 Oct. Duitsche troe pen Tsjecho-Slowakije zullen binnenruk ken. Hitier heeft in zijn toespraak ver zwegen, wat voor het geweten van alle democratische volken in deze daad on duldbaar is. Het is de eisch, dat de Tsje chische regeering bij voorbaat de ver dedigingvan haar land opgeeft. Dat zjj bij' voorbaat een deel van haar hulpmiddelen en zelfs een deel van haar verdedigings stelsel, overlaat aan het militair geweld van het nationaal-socialistisch Duitsch land. Het is op deze eisch. dat de onder handelingen van Chamberlain met Hitier zijn afgesprongen. Tot bijna elke prijs was Chamberlain bereid de vrede te koo- pen, deze prijs viel hem, die zelf ver antwoordelijk is voor de politieke onaf hankelijkheid van een volk. te zwaar. Ge lukt het niet. nog voor Zaterdag Hitier van zijn voornemen af te brengen, dan gaat Europa een sombere herfst tegemoet.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2