m I Van een Bezoek aan Texel en Vlieland f I «I >nmi „Dat is Vrede". Dampo geneest alle verkoudheden Ja „Sta ill naai i li 9eu zc 17S1 SCHOOLNIEUWS Tot de 2e klas van de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen zijn nog toege laten: J. O. van Maldegem, Eierland, en J. C. Roeper, Oostenend. De lessen vangen a.s. Maandag aan. Tot de eerste klas werden 33 leerlingen toege laten; tot de voorbereidende klas '23. (I ngezonden.) Wereldsamenkomst te Interlaken van de Öxford-groep. Vóór de 19e Volkenbondsvergadering te Genève werd te Interlaken een we reldsamenkomst van de Oxfordgroep ge houden, teneinde te beraadslagen over het behoud van de vrede onder de volken. En dat deed men, door bij zichzelf te beginnen, vrede te maken met ieder mensch waarmee men onvrede had en na alzoo vrede met God gevonden te hebben kon men gaan werken voor de wereldvrede. En niet alleen werken., maar ook bidden. Avond aan avond hebben honderden groepen op de knieën gele gen om te bidden voor de vrede, maar niet, nadat zij met zichzelf in het ge richt getreden wanen: Hoe staan wij stuk voor stuk voor God en onze naaste. Want wat men zelf niet heeft, kan men een ander niet geven. Als ik bid om vrede op aarde, moet ik eerst vrede gemaakt hebben met mijn naaste. Na deze wereldbiieenkomst te Interlaken wa ren 300 leden van de Groep naar Genève' gereisd om aanwezig te zijn gedurende de bijeenkomsten van de Volkenbond, om contact te houden met de afgevaar digden van hun eigen landen en hun aan te toonen hoe er een oplossing is voor de nood der wereld als men gaat luisteren naar God. En er zijn wonderen gebeurd, toen staatslieden gingen luisteren naar God,, Er is een nieuw geluid over de wereld1 een waarachtige roep om vrede, maar met de zuivere toon uit het hart, waar vrede met God woont. Hoé krijgt men vrede met God en kan men dus ook die vrede uitdragen, in de wereld, zooals de staatslieden iffl Interlaken en Genève en in hun eigen land en in de andere landen, waarmee ze in contact kwamen, hebben bewezen Door zich aan God over te geven en zich af te vragen: „waar heb ik gezon digd tegen mijn naaste en hoé kan ik dat goedmaken". Zooals de staatslieden der mogend heden zich gaan afvragen: „Waai- heb ben wij gezondigd tegen andere landen, en hoe Kunnen wij dat goedmaken En dat kan alleen langs de weg van ver nedering, dit is de weg van liet Kruis. Maar als een mensch, een volk, de we reld de weg gaat van 't Kruis, komt er in eind aan onzekerheid, angst, zelfzucht, begeerte en hebzucht. Dat is vrede. D. DE VR1ES-K1KKERT. Clingenlaan 1, Wassenaar. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater EEN STAD OP STELTEN. De stad is eigenlijk maar een dorpje, dat in Texas ligt en Brushwood Gulch heet. Naar dit dorpje trekken Stan Lau rel en Oliver Hardy ditmaal twee be rooide gouddelvers met hun ezeltje Dinah. Hun gedragingen zijn echter zoo, dat ze van de sheriff bevel krijgen, zoo-, dra zij hun zaken hebben afgehandeld,; ten spoedigste te verdwijnen Wat die zaken dan wel waren Stan en Laurel hadden de opdracht aan een zekere Mary Roberts de eigendomspapieren van een goudmijn ter hand te stellen, haar door haar vader nagelaten. Geen van beiden kent Mary. En aangezien de domheid van Laurel en Hardy spreekwoordelijk is en er nog altijd slechte menschen op de wereld zijn, is het te jegrijpen, dat de papieren in verkeerde handeiii komen. Als ze dat bemerken, stellen de beide kameraden alles in het werk om de DaDiereu terug te krijgen. Maar zoo ge makkelijk gaat dat niet. De sheriff zet hen zelfs de stad uit. Met groote vol harding echter zetten ze door. De mees* komische situaties zijn van deze verwik-f kelingen het gevolg. Liefhebbers vaji Laurel en Hardy - films kunnen deze week hun hart ophalen. Als altijd hebben de komieken voor nieuwe grappen en grol len gezorgd, welke niet zullen nalaten op de lachspieren der toeschouwers te werken. WAT ER GEBEURDE... 1 Oct.: Vertrek eerste Vliegtuig Ani- sterdam-lndië. 1924. 2 Oct.: Jerusalem voor de Christenen verloren. 1187. 3 Oct.: Inwijding van de draadlooze verbinding Den HaagBuenos Aires. 1928. 4 Oct.St. Franciscus van Assisi sterft te Assisi. 1226. VERGADERING VAN „HET NUT". VIER WINTERAVONDEN. Woensdagavond heeft het dep. Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen in Hotel Texel een algemecne le denvergadering gehouden ter bespreking, en vaststelling van het vvinterprogram- ma. Besloten werd, gezien de gezonde positie van de kas, om VIER winteravon-' den te houden. Te ruim acht uur opende de voorz., dr. Alb. Vis, de vergadering, welke slecht was bezocht. Zijn er onder de 104 leden, die het departement telt, nu werkelijk, zoo weinig belangstellenden? De notulen, gelezen door de secreta ris, de heer J. C. Visser, werden onver anderd goedgekeurd. Nog werd medege deeld, dat in kas is f 141, een bedrag,, waarover men tevreden kan zijn. Mevr. Hcllema heeft bericht gestuurd haar herbe noeming voor de nutsbewaarschool aan te nemen. BESPREKING WINTERAVONDEN Na ampele discussie besloot men als eerste avond 'n cabaretavond te geven; en wel met de heer CHIEL DE BOER, door de radio welbekend. De tweede avond zal gewijd zijn aan een populair wetenschappelijk onderwerp,, te behandelen door de heer F. A.GEER- LING, uit Amsterdam, over het heelal, de sterren en planetey. PAUL HUF, die vorig jaar hier zoo'n groot succes oogstte met een Vondel herdenkingsavond, zal deze winter de Ne- derlandsche litteratuur in vogelvlucht be zien. Hij zal voordragen uit verschillen de werken, waarbij hij speciaal de aan dacht zal scheuken aan de dichters Al- bert Verwey, Willem Kloos en J. Slauer- tioff. Ten slotte zal de beer JN. HART MAN uit Den Haag een boekbespreking, houden. Gedacht werd over „Madame Curie" en het zeemansboek „Tusschen Poolster en Zuiderkruis". Het bestuur meende hiermede de le den een menu te hebben voorgezet, daü door zijn variatie er smakelijk uitziet. „Elck wat wils", is immer de bedoeling Het bestuur hoopt, dat liet daarin is ge slaagd. VERKIEZING BESTUURSLID. Dr. Alb. Vis was aftredend en niet direct herkiesbaar. Na derde stemming' werd in zijn plaats gekozen de heer hl. C. Remmers. RONDVRAAG. De heer M. Kikkert vroeg of het Dep. niet kon komen tot de oprichting eener reisvereen. Voorz. zeide hierop, dat het bestuur dit in gedachten zal houden. De lieer Jouwersma wees nog op de ontwikkelingsavonden. Gesproken zou worden over voortzetting. De voorz. merkte tenslotte nog op, naar aanleiding van de zoo wel geslaagde cursus van de heer Otto van Tussenbroek, dat over wogen wordt zonder bezwaar van de kas. op het gebied van het Nut nog iets van, die aard te doen. C)e heer J.C.Visser sprak waardeeren- de woorden tot de voorz., dr. Alb. Vis, met wie hij zooveel jaren prettig had samengewerkt. Hij hoopte, ook in liet belang van het Departement, dat Dr. Vis snoedig weer in het bestuur zou terug - keerem. Dit kan niet eerder dan vol gend jaar, aldus de lieer Visser, miaar dan zal ik dit bestuur reeds hebbeA verlaten. Spr. deelde n.l. mee van plan te zijn in Mei a.s. als secretaris en be stuurslid af te treden. Hierna volgde sluiting. H. OOST. VERHURING GEMEENTEWONING. De woning, voorheen in gebruik bij liet hoofd der opgeheven o.l. school te Oost, staat sedert begin Mei j.l. onbewoond., Nu heeft zich als huurder aangemeld, de heer C. Dogger te Oosterend, die be reid is f2.50 p. w. huur te betalen. Hij; wil de woning huren tot 1 Mei 1940;. daarna zal de overeenkomst gelden, tot dat zij door een der partijen wordt op gezegd. Bij B. en W. bestaan daartegen geen bezwaren. (Zie verder het Raads- verslag.) DE KOOG VERKOOP VAN BOUWTERREIN. DOOR DE GEMEENTE. De heer L. de Visser te De Koog al hier heeft zich met B. en W. in verbin ding gesteld over de aankoop van een; perceel bouwterrein aan de Brink te De K°°g. gelegen annex het pand van de heer W. Burger. Het geldt een terrein, breed 10.70 meter en diep, in overeen stemming met het verkavelingsplan, ge middeld 30.43 meter. Voor de terreinen ter plaatse zijn B. en W. indertijd uit gegaan van een koopprijs, berekend naar f 2.50 per M2., waarmede de gegadig de accoord gaat. De heer Burger betaalde dezelfde prijs. De heer De Visser stelt zich voor op het terrein een woningj te bouwen, ongeveer overeenkomende met die van de belendende eigenaar. Ter zijde van de woning, meer achterwaarts, is hij' voornemens een garage op te richten. Illllliiü'iiiniiüitiiüüiiiiüiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiii IN HANDEN DER LAMA'S. 9. Steeds hoger ging liet. Eindelijk bereikten de dragers een hol in de rots. Er kon juist een flinke volwassen man. door de ingang. De mannen gingen naar binnen en namen hun gevangenen de blinddoeken af. Dr. Maas en jan zagen nu, dat ze aan het begin waren van een- lange gang in de rots. Heel in de verte zagen ze door een smalle spleet flauw het daglicht. Tzin-lo en de andere man nen waren verdwenen. Alleen de beide dragers stonden nog achter hen. Zwij gend strekte één zijn arm naar voren. 10. Dr. Maas en Jan begrepen, dat ze de gang in moesten. Waarheen die hen zou leiden, was hen echter nog steeds een raadsel. Met bange harten stapten zij door het duister. Hier en daar brand de in een nis in de muur een olielampje, zodat ze konden zien, waar ze liepen. Dit was wel nodig, want het pad was erg ongelijk. De dragers liepen vlak ach ter hen. Vluchten was uitgesloten. Die hoop hadden de gevangenen moeten op geven. Het zag er wel somber voor ben uit. bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 et. Bij Apothekers en Drogisten dor roizo, godaan door zostion porsoiton uit Hu- waarden, don 2öen Au gustus begonnen en den 30on dit ogeëindigt, 17S1 door Sioerd Rinnerts uan der Bij, brouwer ct Citwaarden". 2.) Het anker geligt hebbende, ver volgden we ons reis, dog moesten om wind en tij en stroom eenen verren weg omseilen, zodat wij eerst des avonds om tien uur op de Vlieter ten anker sïju gekooinen. (De Vlieter is een zeer goe de plaats om te ankeren, soo wel voort extra groote als voor kleine scheepen, en daarom zeer bekend bij de buiten- en binnenvaarders) Hier laagen ook twee scheepen van oorlog en een Oostindie- vaarder, welke van Amsterdam lavaa men. Hier ter -plaatse naamen wij met liet geselschap in het ruim van 't schip onze avondmaal en, nadat wij tamelijk wel ge- geeten e,n gedronken hadden, teide een ijder sig ter rust, hoewel de lugt ronds om weerligte, dog anders heel mooiji weer, tocli een stijve koelte waijende. Wij dus gesamentlijk eene tamelijke rust genietende tot 's morgens tusschen vier en vijf uur, zijnde Dingsdag den 28sten dito, wekten ons schipper, loots en knegt, die weer en wind tamelijk gunstig von den, het anker hebben geligt, en dus ten vijf uur zeilree waaren, en hun coers; naar Texel's zeestrand aansettede. Wijf dus met een stijve koelte, en die vix op woei, kregen in 't kort Texel in 't ge- zigt. En doordien de wind niet heel gunstig was, moesten wij somtijds een gankje doen, en dus, om de haven van. Texel veilig in te koomen, wat hoog, neevens het gat van Texel laten oploo» pen, en waar het schip vrij wat nijgde en buigde en op sij lag, en waarin wijf alle veel vermaak hadden. En geen won der: wij alle waren tot onser verwonde ring zoo zeehard als bevaaren matroosen, hetwelk ons genoegen te meer vergroote. Nadat dan zo vermaakelijk in de .vroe gen morgenstond van 5 uur gezeild had den, arriveerden gelukkig in de haven van Texel om S uur. Hier waaren schielijk alle voeten aan land, en geneegen om het dorp (hej Oude Schild genaamd) te be- sigtigen, en om ook te v^rneemen, wa' tot onser verkwikking in de herberg te koop was. Zeer schielijk, na een weinig voortgewandeld te hebben, arriveerde het geselschap in 't Moriaanshoofd, alwaar zo het ons voorkwam, een vader met een jonge dogter huishoudend waaren. Dog bevonden beiden van een singuliere en teevens zeer neuswijsen en nuuws- gierigen naturel. Een verkeerd antwoord' was bij hen gereed, een schoone pijp was bijgeval schaars te bekoomen, hoe wel men hen meenig dubbeltje gunde; dog hetwelk van ons geselschap juist niet zo kwalijk wierd genomen, omdat die oude heer het niet zo kwaad meende.' Maar bij hem was 't: ijmand op het woord te vatten. Hij was ook meer ge woon met zijn eigen eilanders en vaa- rensvolk daagLijks te verkeeren. Om deese reeden gingen ook zommige in een an dere herberg, geen genoegen vindende in sulk een slegte complisantie (dees© tweede herberg was genaamd de Goede Ree). De janever was hier slegt en raar van smaak, dog de wijn en de co ff ij en bier tamelijk goed, de melk zeer schaars, voor vreemden bijna niet te bekoomen. Wij, deese zaaken opgemerkt heb bende, resalveerden die zelfde voormid dags, terwijl wij in de herberg waaren, om een Texelse lootschuit met een schip per af te lniunen, om, volgens ons voor naam oogmerk, de daar liggende oorlog- scheepen te hesigtigen, waartoe wij ras goede geleegenheid vonden en tot ons aller genoegen een best man; daar tot genoegen mee accordeerden, en doe ook met alle mooglijke spoed 11a de haaven, al waar hij met zijn lootschuit gereed lag. (Deese lootschuiteu worden ook wel schooijersschuiten genoemd). Hiermee dan de holgaande zee ingestooten, met een zeer stijve Z.Z.W.-wind, die braaf opkoelde. hetwelk voor ons een raare vertooning gaf. Dog wij alle waaren vris en gesond, zo dat wij meer dan eens een glaasje wijn dronken op onze goede en behouden reis. Dus met deese loot schuit 0111 11 a 12 uur in zee gekooinen,. seilden daarmee voor eerst na de balg (of de balling). Hier laagen de oorlog- scheepen van Capt. Braam, Braak en Staring, en wij voeren in lij aan boord van het schip van Braam, een schip vani 54 stukken, en genaaint de Adm. Piet Hein. welk schip deerlijk had .geleeden, soo aan staand als loopend bovenwerk^ het welk wij eenigsins van of uit ons lootschuit konden bemerken. In lij aan boord leggende, kreegen ligteiijk per missie van de eoinmandeerende officier om over te koomen, en wij klauterden als katten, of liever als bevaaren jna- troosen, met veel behendigheid bij de valreep op, hetwelk 12 a 14 trappen hoog was. Booven zijnde lieten wij ons complement bij den heer luitenant af, en vonden dien heer jegens ons zeer be leefd en minzaam, ten hoogste vriende lijk en verpligtend, 011s met veel atten- sie aanwijzing doende hoe het op dit hun schip was toegegaan in de berugte actie van den 5en deezer maand, onsi aantoonende waar nog de engeSze koegels in hun schip zaaten en waar andre in en uitgegaan waaren, en wat droevige gevolgen daardoor veroorzaakt waaren. Zeide ook, pas een uur in 't gevegt ge weest te hebben, of hadden zeeven voet waater in 't schip, en hadden op bak boordszij 29 lappen daar de koepels doorgegaan waaren; bragt ons zelfs in de kruidkamer. Deeze wakkere Capt. had in meergemelde actie verschooten 978 koegels, 30 staven ysert 1505 schrootsak- ken. 6753 pond 7 onzen buskruid. Hier waaren ook nog al eenige ligte ge kwetsten aan boord. Wij bevonden op dat schip een zeer goede dog strikte disijpline, onder de matoozen, als soldaten. (W.v.v.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2