29 SEPTEMBER 1938. ÈÈrnpmm Een historische dag, van zoo groote beteekenis, dat we mogen constateeren, dat dit in de wereldgeschiedenis een. van de meest belangrijke is geweest. Beroemde generaals mogen in vroeger eeuwen tot veldslagen hebben besloten, die duizenden menschenlevens hebben ge vraagd, tenslotte ging dat oorlogvoeren buiten een groot deel van het volk om en waren de bloedige veldslagen met de antieke strijdmiddelen van die dagen nog van betrekkelijk geringe beteekenis. Eerst de wereldoorlog van 1914—1918 heeft bewezen, hoezeer het karakter van een volkerenstrijd veranderd is en die oorlog deed reeds met zekerheid voor spellen, dat de moderne wapenen ertoe kunnen leiden, dat HEEL EUROPA in een volkerenstrijd vernietigd zou wor den. Bedenkt men wel, hoe dicht wij vorige week aan de rand van de afgrond hebben gestaan Is men er zich wel van bewust, hoe er in Engeland en Frankrijk is gemobili seerd met de gedachte: of we ditmaal winnen of verliezen: WE ZULLEN TEN ONDER GAAN. Wat wij met moeite en opoffering ge bouwd an gewrocht hebben zaT vernie tigd worden en ons volk, de breede mas sa, die zich niet het minst voor de inzet van de strijd interesseert, zal binnen wei nige dagen de doodende en verminkende kracht van het moderne oorlogswapen* leeren kennen. Begrijpt men in welke spanning die millioenen weerlooze burgers hebben ga geslagen hoe op de daken der Euro- peesche hoofdsteden het afweergeschut overal opgesteld werd, dat zeker niet zou kunnen verhinderen, dat het moordend luchtwapen Zijn doodelijke projectielen- in massa zou laten vallen. Het is kenmerkend voor de beteekenis der oorlogsindustrie, dat met groote steD ligheid voorspeld kon worden, dat er na. deze volkerenstrijd geen tweede meer mo gelijk zou zijn. Wie dat alles bedenkt, begrijpt wel, wat er niet alleen is omgegaan in de hoofden en harten van de verantwoorde lijke staatslieden van deze tijd, maar ook in de groote volksmassa's, die weerloos op het bevel van de aanval gewacht heb ben. En hij begrijpt ook, wat er moet zijn omgegaan in die millioenen Duitschers, die de oorlog van 1914 gekend hebben en weten, wat hen te wachten stond, die, vaders en zonen als gedisciplineerde en daarom zwijgende militairen door de stra ten zagen trekken en met zekerheid wis ten, dat zij hun ondergang tegemoet gin gen. De ware geest van het Duitsche volk - en dat zal thans ook tot mannen als Hitler en Mussolini zijn doorgedrongen heeft zich gedemonstreerd in de van geluk stralende gezichten en het enthou siasme, dat zich baan brak, toen Cham berlain en Daladier, de premiers van de zoogenaamde vijandelijke staten zich Donderdag in de straten van Muenchen vertoonden en er als bevrijders, als red ders yan de wereldvrede, begroet werden. De volkeren van deze tijd wenschen geen algeheele vernietiging, maar vrede. Na wat Woensdag en Donderdag is ge beurd, is het zeer onwaarschijnlijk, dat een dn kek mogendheid het risico van een weneldstrijd nog zal durven aanvaar den. Internationale vraagstukken moe ten niet meer behandeld worden in com missies en subcommissies, die eindeloos en vruchteloos debatteeren. Enkele uren van vriendschappelijk beraad van voor aanstaande staatslieden zijn voldoende om; de meest ingewikkelde en gevaarlijke pro-* blemen uit de weg te ruimen. Er is een zucht yan verlichting door de wereld gegaan. We bekijken het leven weer met dankbaarheid voor alles wat het ons heeft geschonken. Het is vrede; het moge vrede blijven. Nu de angst voor de toekomst ver dwijnt, kunnen wij sterk en blij de op bouw van onze volkswelvaart beginnen. Als er ooit reden was uit alle huizen de vaderlandsche vlag te steken, dan waa het bij deze gelegenheid. Er is blijdschap en voldoening in de geheele wereld, in, de harten van alle weldenkende menschen. En al hebben er dan geen klokken ge luid, al zijn er geen muziekgezelschap pen met vroolijke marschen door onze straten getrokken, in menig huis en in menige kerk was er een oogenblik van stilte, waarin men de Allerhoogste dank bracht voor de redding van Europa, voor het behoud van millioenen levens van mannen, die in de strijd trekken, van weerlooze vrouwen en kinderen, die als slachtoffers van het luchtwapen zouden vallen. En toen Vrijdagavond Texel in duister nis was gehuld en klokken luidden,, bedachten we dankbaar,, dat het gelukkig geen ernst is geworden, omdat op het allerlaatste oogenblik de geschiedenis der wereld een keer heeft genomen. Aan de rand van de afgrond zijn we omgekeerd om een vredige en gelukkige toekomst tegemoet te treden. ONZE LUCHTBESCERMINGSOIENST. Verduisteringsoefening uitge zonderd in Den Burg ge slaagd. Wat er gedaan wordt. Zaterdag zijn bij de heer H.C. Rem mers, hoofd van de luchtbeschermings dienst op Texel, de rapporten van de controleurs betreffende de Vrijdagavond gehouden verduisteringsoefening, binnen gekomen. Moesten we in ons blad van Zaterdag, naar aanleiding van een ge sprek, dat we met de heer Remmers had den, reeds meededen, dat in Den Burg de medewerking der burgerij zeer on voldoende was, thans kunnen wij nog be richten, dat hier alleen niet minder dan 80 waarschuwingen moesten worden ge geven wegens onvoldoende afecherming van het licht binnenshuis. In acht geval len kon zelfs niet met één waarschuwing; worden volstaan. Was dus het resultaat aan Den Burg teleurstellend, in de overige deden van ons eiland kon de proef wel geslaagd worden genoemd. „Als men tenminste, een verduisteringsoefening geslaagd kan noemen, wanneer er nog waarschuwingen moeten worden uitgereikt", aldus de lieer Remmers. „Naar mijn inzicht is de oefening nog niet geslaagd, zoolang er ook maar éénmaal moet worden gewaar schuwd". Er kwamen rapporten binnen van alle dorpen, benevens over de P.H.-polder, de Dennen en Eierland. De controleurs waren daar zeer tevreden. Slechts enkele malen behoefde te worden opgetreden.' Nergens behoefde tweemaal gewaar schuwd te worden. Een controleur van Den Hoorn meldde: „Het dorp was naa,f mijn meening nog beter verduisterd dan de vorige keer". En toen was het door het vliegtuig reeds niet te vinden". Klachten over drukte op straat zijn niet binnengekomen. Elders op ons eiland heeft men dus de ernst van de oefening beter beseft dan aan Den Burg. De heer Remmers heeft het voornemen de zaak thans stevig aan te pakken. Waar- schijrtflijk zal binnen niet al te lange tijd nogmaals een verduisteringsoefening wor den gehouden. Het ligt in de bedoeling om de gemeentenaren door middel van een circulaire op de hoogte te brengen, van dc maatregelen, die zij in geval van een „luchtaanval" hebben te nemen, waaraan dan tegelijkertijd om het nut tige met het zakelijke te vereenigen een algemeene beschouwing over de luchtbeschermingsdienst zal worden! vastgeknoopt, teneinde de belangstelling voor deze instelling wat levendiger te maken. Al is het oorlogsgevaar dan af gewend, inslapen mogen we toch zeken niet. Deze circulaire moet vooral niet de gebruikelijke weg van 'de meeste barer' soortgenooten volgen, d.w.z.zonder ge-) lezen te zijn in de prullemand belanden, Neen, als ze succes wil hebben, behoort ze in huis een plaats te krijgen, wiaar men ze gemakkelijk terugvinden kan, b.v. aan de binnenkant van een kast- of kel derdeur. Verduisteren is echter slechts een on derdeel van doelmatige luchtbescher ming. Over het bouwen van schuilloop- graven kunt u elders in dit nr. nog wat lezen. De gascursussen, waarmede vorig jaar een aanvang is gemaakt, zullen hetgeen we toen reeds hebben gemeld deze winter worden voortgezet. Ook zal getracht worden een cursus eerste hulp bij ongelukken te doen houden voor de dames en meisjes, die zich vrjjwillig voor de luchtbeschermingsdienst hebben aan gemeld. Er is nog heel wat werk aan de win kel, willen wij gereed zijn, als het eens> zoover mocht komen, dat....... We willen de fatale woorden niet uitspreken en ze ker niet, nu met zooveel moeite en ten, koste van zooveel opofferingen de vrede* is gered. Laten wij 'hopen, dat het een vrede van zeer lange duur zal zijn. H. fflfflfflfflffifflfflfflffiffl y fflfflfflfflfflfflfflfflffiffl EB ffl ffl Van reeds gepubliceerde Favo- ffl ffl riet-modellen zijn, zoolang de ffi EB voorraad strekt, voor abonné's EB EB nog patronen, kant en klaar, met EB EB beschrijving, verkrijgbaar a 26 ct. ffl S3 aan het Bureau van dit blad. Gaat EB ffl U ze eens zien. Dit verplicht U S3 13 tot niets, maar haast U. ffl ffl EB fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl y fflfflffifflfflffifflfflfflffl llllll IN HANDEN DER LAMA'S. VERVOLGVERHAAL VOOR OUDERE KINDEREN. 11. Toen dr. Maas en zijn zoon lajan het einde der rotsgang kwamen, konden zij een uitroep van verbazing niet on derdrukken. Ze bevonden zich op een groot plein, door geweldige tempels om geven. Tuslsen de prachtige gebouwen stonden vele mannen, in lange witte ge waden gehuld, die, zodra zij onze vrien den zagen, een diepe buiging maakten. Hun hoofden raakten daarbij bijna de rode sternen, waarmede het plein was geplaveid. Van de daken der tempels klonk bazuingeschal. „Geen onvriende lijke ontvangst", fluisterde Dr. Maas zijn zoon in het oor, „maar wat zij met ons voor hebben, mag Joost weten". WANNEER EEN LUCHTAANVAL DREIGT. Veertien schuilloopgraven rond Den Burg. In totaal voor 700 personen. In ons blad van Zaterdag werd uiteen gezet, hoe de burgerij een schuilloop- graaf kan bouwen. Tevens werd medege deeld, dat Zaterdagmiddag schuilloopgra ven op de aangegeven wijze gebouwd in of bij de verschillende dorpen waren te bezichtigen. De plaatselijke commandant zou aanwezig zijn om uitleg te geven. We hebben die middag een be zoek gebracht aan de schuilloopgraven, die achter de gemeenteschuur aan de Hal- lerweg waren aangelegd. Er waren er twee. De eene was 1 M. diep. Boven de grond was een zodenwal) van plm. 50 cM. aangebracht. De heer O. Goënga deelde ons mee, dat deze schuilloopgraaf wel de eenvoudigste is, welke men kan aanleggen. Kosten zijn er niet aan verbonden; alleen wat ar-> beid. En dat het werk meevalt, blijkt uit het feit, dat men in Den Hoorn b.v. rnet 12 man in anderhalf uur een derge lijke loopgraaf kant en klaar had. Men» kan voor de ophooging zoden nemen; maar ook de uitgegraven grond, die men begroeien laat met gras, bloemen, etc. Wie een tuin heeft, legt zoo'n loopgraaf wanneer oorlogsgevaar dreigt, zoo ver mogelijk van zijn woning af, aan. Im mers, de vliegtuigen mikken op de hui zen. Hoe verder men van zijn woning ver wijderd zit, hoe veiliger. Bij het bouwen moet men er wel aan denken, dat men de opstaiande wanden zoo steil mogelijk maakt. Hoe breeder de schuilplaats van boven, hoe grooter de trefkans. De tweede schuilloopgraaf gaf aan, hoe men moet bouwen, als men reeds op geringe diepte grondwater aantreft. Deze loopgraaf bevindt zich slechts 40 cM. in de grond. Met zandzakken heeft men wallen gebouwd van 1.10 M. hoog. De bescherming is dus even goed. Alleen, is er meer werk aan, terwijl er dooi de zandzakken ook kosten, zjj het ge ringe, aan zijn verbonden. Het kan in dit geval echter ook anders. In Oudeschild, waar men op 50 tot 60 cM. reieds op grondwater stuit, heeft men een schuil loopgraaf gebouwd, waarvan de wanden boven de grond gemaakt zijn van gras zoden, op de manier van de tuinwallen., Met de aanleg van tuinwallen zijn de boeren wel vertrouwd. Het kost hun wei nig moeite zulke schuilloopgraven te maken. Reeds hoorden we, dat enkele particu lieren het plan hebben om spoedig in hun tuin een loopgraaf te bouwen. De ge meente zal rond Den Burg 14 schuilloop graven laten aanleggen, elk voor 50 per sonien. Daar kunnen dus in geval van nood 700 personen hun toevlucht nemen. Deze loopgraven zullen in de buurt van scholen komen. Werkloozen zullen het werk uitvoeren. De belangstelling, Zaterdagmiddag voor het bezichtigen van de schuilloopgraven, aan de dag gelegd,- was slechts matig, wat na de geruststellende berichten om trent de huidige politieke toestand, geen. verwondering zal wekken. H. ^•wüwmvr-.. y A 12. Plotseling schoof de menigte uit een om plaats te maken voor een gro te, rijk uitgedoste gestalte, die met een vreemd lachje op de beide gevangenen toeliep. Onze vrienden waren niet wei nig verrast, toen zij in die vreemde man Tzin-lo herkenden, de opzichter van hun Chinese dragers. Dat was tenminste eert bekend gezicht, al vertrouwde dr. Maas hem voor geen sikkepit. Hij probeerde van Tzin-lo wat aan de weet te komen, maar de Chinees lachte alleen wat en zei alleen maar, op werkelijk vriende lijke toon: „Later, doctor, later. Eerst moet ik u en uw zoon naar het opper-i hoofd van de Lama's brengen. Volgt u mij maar". Jan voelde zich helemaal met gerust. „Het zullen toch geen mensen eters zijn, vader vroeg hij angstig, Vader geloofde van niet, maar was toch ook allesbehalve op zijn gemak. UITGESTELD. De cursus voor de hoofden van de luchtbeschermingsdienst in de gemeenten in de kop van Noord-Holland, welke, Maandag j.l. te beginnen, in Den Helder zou worden gehouden, waaraan ook de heer H. C. Remmers zou deelnemen, is voorloopig uitgesteld. VOOR DE WIJKVERPLEGING. Texels Klein Tooneel biedt u deze week reeds de loten aan van de door haar georganiseerde .verloting ten 'bate der, Wijkverpleging. Helpt u allen mee, opdat deze verloting een groot succes mag wor den. Heeft u noe^een prijs beschikbaar? Doei u hem dan vandaag nog toekomen aan M. Moojen, Parksltnaat 16. De datum der uitvoering is nog niet bepaald, maar zal vermoedelijk eind October zijn. Een prachtavond wacht u. Verzuimt niet,, deze bij te wonen. M.M. VOLKSONDERWIJS AFD. „TEXEL". Men schrijft ons: Vrijdagavond wordt een algemeene ver gadering gehouden in hotel De Linde boom. Daar de agenda o.m. bevat, „Be spreking Winterwerk", zou het bestuur gaarne alle leden aanwezig zien. Juist nu kunt u toonen, dat onze zaak u ernst is. Niemand denke „Het gaat wel goed zoo"; ieder lid neme deel aan het werk. De wintermaanden zjjn uitstekend ge schikt voor propaganda. Ieder toone zijn goede wil. Tot Vrijdagavond dus. D. SPAAR EEN KWARTJE. We herinneren er aan, dat 1 Oct. van de aanslag in de Inkomstenbelasting twee negenden had moeten zijn betaald, indien het biljet Juli gedagteekend is. Geheel had die belasting moeten zijn voldaan, indien er op het biljet April als datum- van uitgifte gestempeld is. Wat betreft Grond-, Personeele- en Doodehandbelasting, zij er aan herinnerd, dat 1 Oct. tweevijfden had moeten zijn voldaan, indien het biljet Juli was ge dagteekend; ivijf achtsten, indien de datum van uitgifte blijkens het stempel April is. Deze week nog betalen is het beste middel om aan de kosten van een aanmaning te ontkomen. DEN HOORN. A.S.S.O.-DIPLOMA. Mej. Hanneke de Jong behaalde dezer dagen het diploma-Engelsch van het In stituut voor Schriftelijk Onderwijs A.S. S.O., te Arnhem TWEE SCHAPEN GEDOOD. Tijdens het korte, maar hevig onweer, dat zich in de nacht van Zondag op Maan dag boven ons eiland ontlastte, werden twee schapen van de heer J. Bakker door het hemelvuur gedood. MOND- EN KLAUWZEER. Wederom heeft het mond- en klauwzeer slachtoffers gemaakt. Thans zijn een aan tal schapen van de heer W. J. Bakker door de gevreesde ziekte aangetast. +IIIHI De nieuwste jnodebladen vindt U +IIIIII in Boekhandel Parkstraat.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2