Gymnastiekclubs te Den Bur; GEVLUCHT. Een pittig kopje Thee FOCKE S. KLEIN Schouw. E. DE ZEEUW of H. H. J. FREDERIKS GEBROKEN PECCO 26 ct. per ons RECLAME THEE 28 ct. per ons. Thee van is altijd lekker. Garage PLANJÉ Tel 707 Weezenstr. 48, den Helder. Vraagt M WITTE's Roggebrood ('t beste) Abonneert U op dit blad. De fijnste Ringers cacao Woensdag 19 October a.s. VOOR DE VROUW. RECEPTEN. VANILLE SCHUIMSAUS. Halve L. melk, 2 eidooiers, 33 gr. suiker, 1 pakje) vanille-suiker, 2 eiwitten, 15 gr. aard appelmeel. Breng de melk met de helft van de suiker en de vanille suiker aait de kook. Roer de eidooiers met de rest van de suiker en het aardappelmeel zeep luchtig. Voeg dit eimengsel bij de melk, laat alles eiven doorkoken. Klop de ei witten zeer stijf en spatel dit luchtig door. de saus. A.s. Zaterdag krijgt u het; recept van een pudding, waarbij u deze saus kunt opdienen. NUTTIGE WENKEN Blikken voorwerpen worden prach tig als men ze inwrijft meteen napje van fijn gezeefde houtskoolasch met sla-olie. Bloedvlekken kan men uit kleeding- stukken verwijderen, door ze met een papje van stijfsel, in koud water opge lost, te bedekken. Muizen verdrijft men van achter het behang door het strooien van cayenne peper of kruizemuntblaadjes of door wat jes, gedrenkt in pepermuntolie of Ve- netiaansche terpentijn (geen gewone)., Hiertoe moet men in het behang kleine, gemakkelijk te herstellen gaatjes maken, DE NIEUWE MODE Patroon no. 2080; kost 35 ct. Een vlot. kort manteltje, niet getailleerd en dus makkelijk te maken. U kunt zoowel de korte als de lange mantel in patronen bestellen. Leeftijd 1820 jaar. Geeft u precies op, wat u wilt ontvangen. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. FEUILLETON 41 Maar na die tijd scheen, het alsof ïki niet zooveel meer aan mijn vader had ala vroeger, want ze was er altijd bij. In het eerst vond ik dat niet zoo erg, want zei was erg aardig voor me en verzon altijd'- dingen om me prettig bezig te houden. Ze wist mijn vader over te halen allerlei d,uur speelgoed en boeken voor me tü koopen en de prachtigste kleeren, en, natuurlijk was ik daarmee in mijn schik., Zoowat een jaar later tro.uwde mijn vader met haar en eerst leek het me heerlijk, een echte moeder te hebben. Maar ialj ga,uw merkte ik, dat ze 't liefst mei mijn vader alleen was en mij er niet grlaag altijd bij had. 't Viel me wel hard, het gezelschap van mijn vader zooveel te mis sen, maar mijn stiefmoeder hield me be zig met allerlei dingen en daar ik nog! zoo jong was, wende ik er wel wat aam Maar eens op een dag kwam er een brief. Ik herinner me, dat die werd bin nengebracht, terwijl we aan het ontbijt zaten en mijn vader werd heel bleek en, zag er streng uit, toen hij! hem gelezen [had, en reikte hem over aan mijn moeden ||||||!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| RECENSIES. HET NIEUWE VERKADE-ALBUM. Voor ons ligt het nieuwe Verkade- album „Dierenleven in Artis" door A. F. J. Portielje en mevrouw Portielje- Scholten. De suggestieve aap met grijp-armen op de oms.ag wekt direct al hooggespannen verwachtingen. Wat een onderwerp voor jong en oud, voor de duizenden, die jaarlijks van heinde en ver komen .ge reisd en voor wie een bezoek aan onze mooie dierentuin het hoogtepunt van hun vacantia beteekent. En nog eens opnieuw dringt zich een gevoel van bewondering aan ons op voor deze ongemeene combinatie van „kunst, kennis en reclame". Het is 't 26ste al bum. in de reeks en tóch weer mooier dan zijn voorganger. Laten we het boek eens nader bekijken. Allereerst het onderwerp: het moei voorwaar voor de schrijver niet eenvoudig' zijn geweest, om op voor kinderen zóu aantrekkelijke en bevattelijke manierover het leven der dieren te vertellen. Want Portielje blijft niet staan bij een uiter lijke indruk of wat wij als mensch bij beschouwing van het dier gevoelen. Zijn meer dan dertigjarige omgang met deze Artisbewoners heeft het hem mogelijk gemaakt, .dieper te zien en zich een be grip te vormen van de psychologie van het dier een onderwerp, dat stof gaf tot 'n uiterst boeiende tekst en waarover tot nu toe vrijwel geen goede, populaire lectuur bestond. Ja, we mogen gerust zeggen: dit album brengt als eerste po ging om deze gedachten onder de inen- schen te brengen iets volkomen nieuws. Tot onze verrassing doet de schrijver ons ontdekken, hoeveel interessants b.v. de pelikanen aan de bekende vijver of het spel van roofdier-jongen te zien ge ven, wanneer we ons de tijd gunnen om met aandacht hun gedragingen te volgen. Zoo zal het bezit van dit album dè ma nier worden om een Artis-bezoek zijn volle waarde te geven. En dan de plaatjes! Daaraan raken we eenvoudig niet uitgekeken. Zie b.v. die bladzijden met „sprekende" tijgerkoppen, beren of „stroomlijn"-dieren; bekijk die fleurige plaat, waarop de jeugd geniet van het vrije spelen met allerlei jong goed in de „kinder-dierentuin". Wel zeer sterk wist het bekende schil derstrio C. Rol, J. Voerman Jr. en H. Rol de echte Artis -sfeer weer te geven. En plotseling begrijpen, we, wat, het boeiende aan deze plaatjes uitmaakt: de dieren leven; geen plaatje, of het! drukt een biezondere actie of emotie van het betreffende dier uit, iets, wat in kleurendruk wellicht nooit eerder zoo volledig werd bereikt. We gaan hier door iets vermoeden van de groote toe wijding, die de artisten moeten hebben gehad om zich zóó in de gedragingen der dieren in te leven, om het geduld te hebben, tot zoo'n leeuw of tijger precies datgene tot uiting bracht, waarover Por tielje in zijn tekst zou spreken en...... het dan zoo meesterlijk weer te geven. Ideale mogelijkheid, ook voor ouderen, dit vertellend element te gebruiken, om aan de hand van de tekst bij ieder plaatje een „verhaal" voor kinderen te maken» AUes bijeen werd dit album hoewel het grootendeels terugkwam tot het oude tvpe met hoofdzakelijk kleine plasties nieuw" in meer dan één opzicht en het zal ongetwijfeld vele verzamelaars stimu- leeren oin in recordtijd het boek van de 90 kleine en 11 grootere afbeeldingen te voorzien. en vroeg of het waar was, wat er in stond. En toen begon ze te huilen |en stuurde me van tafel. Ik kwam een paar dagen later te weten, dat mijn stiefmoe der twee zoons had, allebei ouder dan ik en dat ze dat nooit aan mijn vader verteld had. Het was uitgekomen, doordat ze op een kostschool, waar ze waren, iets had den .uitgevoerd, wat weet ik niet; maar er was een groote som geld noodig om de aangerichte schade te vergoeden. Mijn vader was diep gegriefd, dat ze dat alles1 al die tijd voor hem verzwegen had ge houden. Ik hoorde dat alles van de dienst boden, die er over praatten, wanneer ze dachten, dat ik niet in de buurt was. Dagen en dagen lang sprak mijn vader aan tafel nauwelijks een woord, en als ik hem aankeek, had ik 'n gevoel, alsof fk in tranen moest .uitbarsten; hij zag er zoo streng en toch zoo treurig uit.j Mijn stiefmoeder bleef meestal in haar kamer en zag er uit of ze veel schreide. Maar na een paar weken ging alles weer, vrijwel zjjn gewone gang; alleen bleef mijn vader er treurig en gedrukt uitzien. Er werd ook heel wat over en weer ge praat over de zoons van mijn stiefmoeder; zij en vader voerden er lange gesprekken over, waarvan ik maar brokstukken op ving. En toen kwamen ze eens op sen dag plotseling aan, om voorgoed bij ons te blijven wonen. Er was weer iets voor gevallen op de school, waar ze waretr zoodat ze er niet langer mochten blijven' 1 Ik kan me nog heel goed de eerste avond VORMING VAN voor DAMES, HEREN, KINDEREN en KLEUTERS. Lessen volgens Zweedse en Oostenrijkse methode. INDOORTRAINING voor Sportver., bokslessen, massage. Aanmeldingen en inlichtingen bij Leraar licli. oef. M O. Gedipl Masseur, Duinweg 26, Huisduinen. Warmoesstraat 42, Den Burg—Texel. IlillllliiilJIIIIillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllül Probeert dan onze of Ze is zeer pittig en niet wrang. HOUDERS VAN WERKPAARDEN. Gareelen noodig? Probeert dan m'i. lucht gareel. 't Werkt goed, doorwerken uitge sloten. Vraagt prijs en inlichtingen bi| B. BARHORST. schoen- en gareelmaker Rio, de Cocksdorp. goedkoopste adres voor buitenrittcn herinneren, dat ze bij ons aan tafel aten., 't Was, of er een dreigend onweer in de lucht hing, dat maar niet losbrak, ledem een trachtte beleefd en vriendelijk te zijn,, maar er was iets onheilspellends in de' heele atmosfeer. Alleen de twee jongens schenen er niet veel van te voelen. Ze namen alles aan, alsof het vanzelf sprak, alsof ons huis altijd het hunne was geweest; en ze ge-' droegen zich niet erg beleefd. Mijn vader scheen dat niet te kunnen verdragen; hij! keek hen zóó streng aan, dat ik er bang; van werd en bijna niet eten kon. Gedurende haar verhaal zat Ruttgers met hoffelijk-afgewende blik. alsof hjj haar zijn tegenwoordigheid niet moer wilde opdringen, dan strikt noodzakelijk was. Plotseling scheen ze zich echter zijn tegenwoordigheid te herinneren; het was, alsof ze uit een droom ontwaakte. Neemt u me niet kwalijk, zei ze en streek met de hand over de oogen. Ik heb dit alles nog nooit aan iemand ten wereld verteld en ik vergat, dat u zich1, onmogelijk kunt interesseeren voor al die) details. Och toe, denkt u dat niet. Ik stel, belang in alle détails, die u zoo goed,' wilt zijn, me te geven. Dat alles tezamen' vormt de achtergrond voor de waarheid, die ik zoek, zei Ruttgers. Ik stel helt juist ten zeerste op prijs, dat u me alles zoo uitvoerig wilt vertellen. Eettv wierp hem een dankbare blik toe en zag, dat zijn eerlijk gezicht een innige met bon v. or kon n schotel. Per p 55 cl H. KIKKERT, den Bug. Tel. 60 Het College van Dagelijksch Bestuur vanH het waterschap Prins Hendrik polder brenglB hiermede ter kennis van belanghebbende» dat de schouw over de wateringen in den» polder zal gedreven worden op en noodigt mitsdien de onderhoudsplicht! tigen uit, te zorgen, dat aan en bij de-I keur gestelde bepalingen is voldaan. Het Bestuur vnd J. H. TIMMER. Voorzitter I W. H. LAP, SecretarisB sympathie uitdrukte. Met nieuwe moeöB ging ze voort: - De oudste jongen heette BertrandB en hij was allesbehalve knap. Hij was erg groot en hoekig en struikelde altijd ove: het eien of ander. Hij had kleine, fletss oogen en bijna geen kin. Zijn tanden sta-;; ken vooruit en zijn haar was heel lichtjM en erg dun en steil. Zijn moeder scheen B nooit veel om hem gegeven te hebben,. E zelfs niet, toen hij een kleine jongen B was. Ze schold altijd op hem, bij de l minste aanleiding en dikwijls had ik ergB medelijden met hem, hoewel ik hem nu niet bepaald sympathiek vond. Hij was niet bepaald vriendelijk voor me. We I konden vrij goed samen opschieten, hoe-B wel ik nooit veel niet hem te maken iiad. jR De andere jongen, Herbert, was knap,B evenals zijn moeder, alleen heel donker,B met zwart krullend haar, zwarte brutale oogen en een volle, roode., wreede mond. |fl Zijn moeder verafgoodde hem eenvoudig, g en hij wist dat heel goed. Hij kon letter- I lijk alles van haar gedaan krijgen. Bert- I rand placht hij over te halen tot allen I lei kattekwaad, dat hijzelf niet durfde te doen. omdat hij wist, dat vader voor 9 Eertrand nooit zoo streng was als voor, J hem. Want vader moest van Herbert niets hebben en dat was ook geen wonder. 1 Hij scheen maar niet te kunnen beseffen, dat hij niet de eigenaar was van het huis. (Wordt vervolgd.;

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4