TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 5 Oct. 1938 iiiiiiiiiii! sport. minimi Het is gemakkelijker te laken dan precies te zeggen, wat er dan wel had moeien gebeuren. Niet breken, maar BOUWEN. llllll l!ltlllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!llllllllllllll!l!lllllllllllllllllll!lllllll|||||| IIHIIIIHI ZOO SPRAK.... Illllilllllli ||||||(llliltlllllllll!llllltlllllllllllllllllllllttll!illlttl!ll!tl!lltll!lll!llt!illltll!lll|||||| OUD-MINISTER EDEN (Engeland): Niemand zal beweren, dat de voorstel len van Muenchen rechtvaardig zijn. De oorlog is vermeden ten koste van een ernstig onrecht tegenover een kleine be vriende natie. De voorstellen waren geen zelfbeschikking. MINISTER DUFF COOPER: De Mi nister-president gelooft met Duitsch- land tot een bevredigende regeling te kunnen komen van alle hangende kwes ties. Hij kan gelijk hebben. Ik hoop en bid, dat hij gelijk heeft, doch daar ik dat niet kan gelooven, is het beter, dat ik ga. De Britsche regeering heeft geen taal gebruikt, die de dictators be grijpen (Uit een rede, Maandag in het Engelsche Lagerhuis gehouden). MINISTER-PRESIDENT CHAMBER LAIN (Engeland): De werkelijke over winning van Muenchen is, dat aange toond is, dat de vertegenwoordigers der vier groote mogendheden de mogelijkheid kpiinen vinden om tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop zij door middel van besprekingen uit een moei lijke en delicate aangelegenheid kunn.n komen zonder verlies van menschenlc- vens en aldus een ramp hebben afge wend, welke een einde zou hebben ge maakt aan de beschaving, zooals wij deze hebben gekend. Hitier heeft een wer kelijke en substantieele bijdrage tot de vrede geleverd. Wat Mussolini be treft, diens bijdrage is zeer zeker van groot belang en misschien beslissend be lang geweest. Daladier had in sommige opzichten de moeilijkste taak van ons alle vier, met het oog op de speciale betrek kingen, die zijn land met Tsjecho-Slo- wakije verbinden. Zijn moed, zijn bereid willigheid om mede verantwoordelijkheid te aanvaarden, zijn volharding en zijn al tijd goede humeur zijn van onschatbare waarde geweest. Bewondering en eer bied heb ik voor de houding van Tsjecho- Slowakije. Ook de Vereen. Staten oefenden een toenemende invloed ten goede uit. De grootste kracht lag achter in de onmis kenbare eenstemmigheid onder alle vol keren der wereld over het beginsel, dat een oorlog diende te worden vermeden. De volken van het Britsche Rijk waren' wat dit betreft één met die van Duitscli- land, Frankrijk en Italië; hun bezorgd heid en diep verlangen naar vrede be- heerschten de atmosfeer van de confe rentie. Ik geloof, aldus spr., dat hier door de concessies mogelijk zijn gemaakt en niet door de bedreigingen. Tsjecho- Slowakije was wellicht de gevaarlijkste hinderpaal op de wejg naar de vrede Doch nu men deze belemmering heeft overwonnen, is het wellicht mogelijk nieuwe vorderingen te maken op de wegi naar gezond verstand. Indien er één les is, die wij uit de gebeurtenissen der laatste weken kunnen trekken, dan is het deze, dat een duurzame vrede niet kan! worden bereikt door stil te zitten en er op te wachten. Daadwerkelijke en posi tieve pogingen zijn hiertoe noodig. - Slechts de fundeeringen zijn nu gelegd, met de bovenbouw is men nog niet be gonnen. Laat niemand denken, dat, om dat nu te Muenchen dit accoord tusschei» de vier mogendheden is geteekend, men zich kan veroorloven de hand te lichten met het groote bewapeningsprogram, dat van dag tot dag in snelheid en omvang, toeneemt. Maar ik zie nieuwe moge lijkheden om de kwestie der ontwapening ter hand te nemen, en ik geloof, dat zij tihans op zijn minst even hoopvol zijn als ooit tevoren. Aan een dergelijke taak, het terugwinnen van het vertrouwen, het geleidelijk wegnemen van de vijandelijke gevoelens tusschen de naties, zoodat zij voelen, dat zij veilig hun wapens stuk voor stuk kunnen afschaffen, zou ik alle energie en tijd willen besteden, die mijl nog resten vóór ik mijn ambt aan een lottere overdraag. (Uit een rede, Maandag in het Lager huis gehouden.) LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekeiring D.E.L H.H. Veehouders! wordt allen lid! ||||||lllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllliilH!HIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IHIIIIIIIi'll!|||||| llllllüllllllllll HOE LAAT Illlllllllllllllll lllllli iiiimiiiiinniiimiiiiiiniiniiiii! i:aiiuiiiiuiiiiiiiiuminnimiimiiiillllll TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.43; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. UITSLAG AANRESTEDING. T.E.S.O. heeft de leverantie van 230 ton steenkolen, onlangs aap besteed, op gedragen aap Fa. Bnndsma, Den Helder. CONSULTATIEBUREAU. We maken er de moeders van zuige lingen op attent, dat de eerstvolgende zitting van het consultatiebureau bepaald' is op Vrijdag 7 October. MOND- EN KLAUWZEER Behalve in het Noorden, op Molen buurt en aan Den Floorn (2) is ook mond en klauwzeer geconstateerd op jn.-t be drijf van de heer J.Kikkert, Hallerweg. In totaal nu VIJF gevallen. OPRICHTING BILJARTCLUB. We herinneren aan de annonce, waarin liefhebbers van de biljartsport werden uitgenoodigd tot vorming eener biljart club. Wie alsnog willen toetreden kun nen zich in Hotel Texel aanmelden. R.K. TOONEELVEREENIGING. De R.K. Tooneelvereeniging Omhoog is voornemens op 24 November een uitvoe ring te geven. Ze heeft met dit doel in studie genomen het blijspel „Gebroeders Kalkoen". PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Z.H. Paus Pius XI heeft de zeereenv. heer J. Th. Lagerweij, pas'tioor te Am sterdam (O.L. Vrouw Onbevl. On tv.), benoemd tot buitengewoon geheim-ka merheer van Z.H. We teekenen hierbij aan, dat pastoor Lagerweij hier Aug. 1906 van Rotterdam kwam, in in Mei 1911, door Z.H.Exc. de Bisschop te Kralingen benoemd, Den Burg verliet. DE LATE BOOT BLIJFT. Het verheugt ons te kunnen meedee- len, dat het T.E.S.O.-bestuur besloten heeft, dat de late boot (op werkdagen van Texel 5.35, van Den Helder 7.05) ook gedurende de a.s. winter behouden blijftj Dit brengt vermoedelijk f2000 extra kos ten mee, maar dit offer, in het algemeen belang betracht, mag zeker niet te groot worden genoemd. WE DAMMEN WEER. Vrijdag vangt Damclub O.K.K. haar wekelijksche speelavonden in hotel Texel weer aan. Leden en allen, die als lid wil-.' len toetreden, worden om acht uur n.m. verwacht. Het zijn gezellige en leerzame avonden. Laat het voor O.K.K. weer een vruchtbaar seizoen worden. In ons blad van Zaterdag maken we weer een aanvang met liet opnemen van een dam- en een schaakrubriek. Ook problemen van 'dam mers en schakers onder onze lezers zul len we gaarne een plaatsje inruimen. ERNSTIG ONGEVAL. De 78-jarige mej. de wed. P. Zijni— De Vries, is Vrijdagmiddag een ernstig ongeval overkomen. Zij was bezig met het ramenlappen voor haar woning in de Warmoesstraat. Door het naar beneden glijden van een schuifraam, waaraan ze zich vasthield, verloor ze haar evenwicht. Ze sloeg achterover en bleef met veel pijn op straat liggen. Dadelijk schoten hulpvaardige handen toe. De geneesheer constateerde een beenbreuk. De ongeluk kige werd naar de St. Lidwinastichting te Den Helder vervoerd. De toestand van de patiënte die uit voorzorg reeds werd bediend, gaf gis teren reden tot tevredenheid. DURE SPIJKERS. Een arbeider uit Den Helder, een ze kere W. P., die op het vliegveld De Mok werkzaam was geweest, had zich de straf bare vrijheid veroorloofd, om er met eenige pakken nieuwe spijkers uit het schaftlokaal vandoor te gaan. Maandag moest hij te Alkmaar voor de politie rechter zich verantwoorden. De verdachte- spijker-minnaar was niet verschenen, doch had buitengerechtelijk het feit erkend. Het was zijn bedoeling geweest, de spij kers te eigen behoeve te gebruiken. Volgens de getuige Spigt, een ge meentewerkman, hadden de spijkers een waarde van plm. f3.maar het ging hier niet om de waarde van de spijkers, doch om de ernst van het gepleegde delict. W. P. kreeg 14 dagen hechtenis. O LAATSTE NIEUWS DE STORM deed op het Brasemer meer een motorboot omslaan, waarbij de twee opvarenden verdronken. Bij de Zuiderzeewerken zonken als gevolg van de storm een 'kraan en een zandzuiger. De K.L.M.-piloot PARMENTIER gaat morgen naar Amerika om er met de DC 4 te vliegen en om er studie te ma ken van het Amerik. vliegwezen. Voor het POELIERS-bedrijf is nu ook een vestigingsverbod afgekondigd. Zoo'n verbod geldt nu voor het slagers-, bakkers-, schoen-, kantoorboekhandel-, 't kruideniers-, auto- en garagebedrijf. Engeland. Chamberlain, Sir John Simon en Mc Donald hebben een motie van vertrouwen in hun beleid ingediend. Men verwacht vanavond stemming. Tsjecho-Sl. Uit de door Duitsche troepen bezette gebieden zijn al 80.000 vluchtelingen naar Praag gekomen. Wit moet men daarmee aan De keerzij den v redesmedaille. De Slowaaksche autonomistische partij eischt v|an Praag volledig zelfbe stuur. Hongarije verlangt spoedige on derhandelingen over gebiedsafstand. Ook Rusland kjomt met zulke voorstellen. DE HERFSTSTORM BULDERDE. Groote hangar vernield. Doo rnen ontworteld. Zondagavond is hij gekomen, de herfst storm en nu wii dit schrijven Dins dagmiddag raast hij nog voort over stad en land. Een fel omveder, gepaard niet hevige regens, stuurde hij vooruit, als zijn heraut. Met steeds daverende!" geweld kwam hij aanzetten en in de nacht van Maandag op Dinsdag heeft hij wel zijn hoogtepunt bereikt. Het was noodweer Het valt danook niet te ver wonderen dat de storm hier en daar op ons eiland nogal leelijk heeft lruisge houden. In polder De Eendracht werd 'n nauwelijks voltooide hangar van hoeve Fortuin, eigendom van de gebr. Van An- del, zwaar beschadigd. De hangar, lang 27 M., breed 22 M. en hoog 11 M., was gemetsekl door de fa. L. Bruin. Die hout- en ijzerconstructie, alsmede het met asbestplaten bedekte dak, werd aange bracht door een aannemer uit Boskoop. Deze had het geheele gebouw tegen stormschade verzekerd. De lieer L.Bruin deelde ons mede, dat de schade ruim duizend gld. bedraagt. Het dak is oven een oppervlakte van 123 M. weggerukt, terwijl een der zijmuren, hoog 11 M. enl 22 M. breed, een z.g. dubbele spouw-' muur, omstortte. Dit moet te middernacht hebben plaats gehad. Daags tevoren was een nieuwe zaaimachine, 'die eenige tijd buiten de hanger onder deze muur had gestaan, binnen gereden. Deze zou ge heel verpletterd zijn, daar de muur naar buiten omsloeg. Ook eenige paarden zijn aan groot gevaar ontsnapt. Hun stallen bevinden zich juist onder een gedeelte dak, dat aan het afgerukte gedeelte grenst. In de weggeslagen muur bevond zich een deur van 4 vk. M. De bo.ery deze deur liggende ijzeren balk, die wel 600 Kg. woog, werd als een halm op-' genomen, en belandde, evenals vele golf platen, op vrij groote afstand van de hangar. De eigenaars sliepen, toen dit zich afspeelde. Eerst 's morgens ont dekten zij de verwoesting, die zeer* waarschijnlijk door een hoos is aange richt. Ook andere gebouwen moesten het - zij het minder erg ontgelden. Van „Valkenburg", gelegen aan de Suiker- weg te Den Burg, werd een gedeelte van het houten voorschot vernield. Een groote iep, staande in de tuin van de heer Joh. Kalis, kwam met een smak op het rieten dak der boerderij terecht. Het dak kreeg evenwel geen schade. In de Parkstraat moest een jonge iep, staande voor de Doopsgezinde Pastorie, Tiet) loodje leggen. De boom viel evenwijdig aan de straat, zoodat het verkeer geer» hinder ondervond. In de tuin van onze' Burgemeester werd van een hooge boom een zware tak afgerukt. Deze belandde op een licht hekje, dat de schok maar' ternauwernood wist te doorstaan. Ook op het sportterrein van de Tex. Eoyswerd: veel schade aangericht: Het vangnet op het westelijk deel, werd finaal bij do grond afgeknapt. Ook beide doelpalen deelden zijn lot. De schade wordt op wel f50.— geschat. Bij Oosterend werden eenige kippen hokken omvergeworpen. Al met lal een) lange lijst van stormschade, om van de legers van dakpannen en de vele schoor steenpijpen etc. maar niet te sprekeni Bij Oost ging een eikenhouten boot, gemerkt TX 35, eigendom van die heer P.Daalder Cz., verloren doordat ze van de ankers sloeg. Er moeten windstooten van 33 M. per seconde zijn geconstateerd, volgens De Bilt. Dat komt overeen met een druk van 80 K.G. per vk. M. Dat zegt wlat. En de storm raast nog voort. De jut ters gnuiven. Langs het strand vinden we niet minder sprekend de sporen van de storm. J. Illll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii|||||| llimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiillllil S.V. TEXEL. Elftallen voor Zondag: Texel 1—D.T.S. B.Beumkes H.Neijens G.Witvliet A.Verseput P.Neijens J.Weijdt Th.Lap N.deüraaf M Vlaming H.Ran A.Verheijcn Texel2Watervogels 2: W.Geus G.Wilner A.Dros H.Boon Jac.Helsloot W.Vlas C.Zutfen D.Huizinga J.D.Blom B.Kiewiet P. Hemelrijk Texel 3Helder 6: S.Ke ijzer Jac.Gieles W.Langeveld J.Westdorp JoopKikkert S.Langeveld Ab.Keijser Jn.Kiewiet N Tuinder P.Keij- ser Jn.Rab TEX. BOYS-NIEUWS. Tex. Boys I verliest met 21 van Texel 2 in zeer forseh ge speelde wedstrijd. Toen scheidsrechter Blom, die de touwtjes heel strak aanhaalde, de elftallen in het veld blies, verschenen de B's mleit vier invallers. Texel won de toss en speelde met de krachtige wind mee. Di rect zeer groote druk op het B-doel. Zeer goede doorbraken van B's stuitten af, doordat de T-achterhoede telkens de bekende buitenspel-positie innam. Het eerste doelpunt voor de B's werd wegens buitenspel geannuleerd. Toch kropen wij meermalen door te zwak aanpakken on zer verdediging, door liet oog van een. naald. Enkele zeer gevaarlijke schoten van I. wist Jaap schitterend te houden» De ster van het veld was Wim Ran, die als spil een van de beste wedstrijden heeft gespeeld. Jammer, dat Jn. van Sam- bcek deze plaats niet kon bezetten. Met Wim in de voorhoede had liet zeker doel punten geregend. Door een corner, zeer fraai van Ab. neemt Tex. de leidingj Na de rust stonden de papieren voor de B's het gunstigst wegens windvoor- deel. Maar balcontrole was, of scheen on mogelijk. Het spel had toen meer op de vleugels gespeeld moeten worden. Dan had de voorhoede meer succes. Door 'n foutje van on/e back verdween het leden in het net. Nog 15 min. Toen een mooi aangegeven bal naar de linkervleugel,! door Simon Jan schitterend benut. Geus had het nakijken. Toen ontstond er vurig, spel. De B's zetten er alles op om de ge lijkmaker te scoren, .waarmee Verbakei ontzettend veel pech en Geus veel ge luk had. Nog enkele minuten: Maar ook de Tex. midvoor lukt het niet meer tü doelpunten. Driemaal schoot hij het leer tegen Jaap op. We kunnen op /.deze wedstrijd met genoegen terugzien, maar er is af en toe wel zeer ruw gespeeld em een groot gemis was het, toen Wim Ran 15 mnt. voor liet einde nog door Ab vervangen moest worden. We ho pen, wanneer wij bij i 11 op bezoek gaan en ons elftal VOLLEDIG lc<jn uit komen, dat ook wij dan de puntjes in de wacht kunnen slepen. Onze Adsp., bij Tex. B. op bezoek, wonnen met 21. Het niet doorzetten en niet schieten van de voorhoede was hier wel de grootste fout. Maar de punt jes zijn binnen. Goed gedaan. Alle spelers van le en 2e zijn mor genavond 8 30 in de trainingszaal present. Daar ook worden uw belangen in ver band met de u wachtende wedstrijden besproken. M. ||||||lllllllllllllllllll'lliillllllllllillllillliui:iiiii|ii|||riii|||iiii|ii|i|i|i||ii|in|||||| llllllüllli GEMENGD NIEUWS llllll BINNENLAND Te Den Haag heeft zich bij de po litie aangemeld een 54-j. advocaat en procureur, die als directeur van een bank instelling verduisteringen had gepleegd. Hij was eerst naar 'het buitenland ge vlucht. Den Haag. Een postbeambte, die meer dan 28. dienstjaren had, is op hee- terdaad betrapt bij het verduisteren van een postpakket. De man is ontslagen. 's Gravenzande. Een 9-j. meisje dronk uit een flesch ammoniak, denkende dat er regenwater in zat. Ze verbrandde, inwendig ernstig. Zalk, bij Kampen. Vrijdagmiddag maakte de dienstplichtige S. een mitrail leur schoon. S. haalde hierbij de haan over. Hij wist niet, dat het geschut ge laden was. Een kogel trof een 13-j. meisje, dat met 2 vriendinnen vlak bij speelde. Het werd op slag gedood. Dp soldaat is in arrest gesteld. Nijmegen. Zondagmorgen is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de kistenfabriek Keij. Het gebouw brand de uit. Behalve veel hout gingen ook veel machines en motoren verloren. Te Rotterdam is een 60-j. man ge arresteerd, verdacht van inbraak. In Ame rika had hij voor veel van die praktijken/ reeds levenslang gekregen, maar hem was gratie verleend.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5