SPORT OP TEXEL GEMEENTE TEXEL WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door hun College, in gevolge art. 9 sub 5 der Winkelsluitings wet aan het bestuur van de Zusterkring der Geref. Kerk in H.V. te Oosterend, ontheffing van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet ten aanzien van win kels op de door de Zusterkring te hou den verkooping in het perceel te Ooster end, Peperstraat no. 56. op 12 Octobeit 1938, is verleend. Texel, 10 October 1938. Bnrgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Bmgemeester. C. JONKER. KAMP GIFTEN ALÜ. WIJKVERPLEGING. N. N., Oosterend f2.50. DAMCLUB O.K.K. De Woensdag in ons blad aangekon digde eerste damavon :l van dit seizoen,, welke Vrijdagavond j.l. in hotel Texe. door O.K.K. zou worden gehouden, moest wegens het zeer ongunstige weer worden uitgesteld. Thans zal het dam seizoen Vrij dagavond a.s. worden geopend. Ook wordt er de schaaksport beoefend. Die Vrijdagavonden in Hotel Texel beloven zoowel voor dam- lals schaakenthousias ten, die daar de strijd komen aanbinden, genoeglijk en leer /.aam te worden. Het bestuur van O.K.K. verzoekt ons verder nog te vermelden, dat nieuwe leden van harte welkom zijn. J- R.K. PROPAGANDACLU3. Lezing over Katholieken en Staatsgezag. Men schrijft ons: Over dit onderwerp sprak de Zeereerw. heer Kapelaan Westdijk, uit Den Helder Maandagavond voor de R.K. Propaganda- club. Spr. werd ingeleid door de voorz., Kapelaan Gnent, die aan een zestigtal personen het welkom kon toeroepen. Van de schepping van de mensch af he handelde spr. op zeer duidelijke wijze; het ontstaan van het Gezag. Uit de nood zakelijkheid der menschelijke natuur vloeit voort, het leven in een gemeen-' schap, met een leiding. Dat God die lei ding, dat gezag wil, zegt ons niet alleen 't gezond verstand, maar kan ook bewezen worden uit de H. Schrift. Wij hebben voor ieder wettig gezag eerbied en kun nen ook onder ieder staatsvorm leven. Vervolgens toont spr. op zeer duidelijke wijze aan, wie de wettige gezagsdragers zijn in verschillende landen van Europa. De regee ring sper son en bezitten ook ver-, plichtingen ten opzichte van de leden den maatschappij en het is een moeilijke vraag of b.v. Hitier zich aan al die ver plichtingen houdt. Hierna behandelt spr. uitvoerig de plichten van de onderdaan ten opzichte van het Gezag. Met een opwekking, voor al het Gezag van onze Koningin te steu nen, omdat zij regeert bij de Gratie Gods, besloot Kapelaan Westdijk zijn leerzame rede. Nadat enkele vragen waren beant woord, sloot Kapelaan Grent deze bijeen komst met gebed. INGEZONDEN. GOED WERK TE DOEN. „Opmerker" heeft wel het goede tijd stip gekozen voor zijn aanbeveling van' bemaling in uw vorig nummer. Ik herin-i ner aan de vruchtelooze pogingen van 2030 jaar geleden. De nieuwe sluis won het met één stem van een bemalings werktuig in de Dertig Polders. Dat kostte f 30.000, ongerekend de molentjes in het Raapveld en de vergravingen, die dui zenden gld. gekost hebben. Allemaal ver- geetsche pogingen om van het water af te komen. Bemaling is een eisch van de tiid. Laten we leering putten uit het verleden, en, zonder dralen, met frissche moed de zaak aanpakken. Jammer is het, dat zij, die bij bemaling geen belang heb ben, in staat zijn zooveel invloed uit te oefenen. Laat bemaling nu niet weer van de hand gewezen worden. Zie een si in de z.g. Laagwaal, waar een eenvoudig bemalingswerktuig bij de heer Broekman zooveel goeds teweeg brengt. Een voor beeld, dat boekdeelen spreekt. Honder den H.A. zijn als gras- of bouwland nu volkomen waardeloos. In een jaar of twee, drie zouden ze schoone vruchteni kunnen afwerpen. Hoeveel tienduizenden, gld. derven de ingelanden nu niet door waterschade. Ga het z.g. hooge land in De Hemmer of in Spang eens zien. Het is nu al weer verdronken. Ik hoop, dat deze adhaesiebetuiging aan het voorstel van „Opmerker" ook an deren opwekt, voorstanders van bemaling te worden. Er valt goed werk te ver richten. Laat het dan geschieden en liefst wat gauw. In deze dagen vooral wordt ons de noodzaak duidelijk getoond. EEN BOER, die het met „Op merker" eens is. GEEN „WERKVERSCHAFFING". De werkverschaffing, waarmee men, volgens een bericht uit goede bron reeds een iaianvang had willen maken, behoeft nog steeds niet te worden ingesteld. Een verheugend feit, dat moed geeft op de toenemende werkgelegenheid in het vrije bedrijf. Het aantal ingeschreven werk- loozen bedroeg October 1935 105 October 1936 37 October 1937 31 GYMNASTIEK. Onder de advertenties in dit nummer zult u een uitnoodiging aantreffen, waar in de heer E. de Zeeuw, leeraar lich. oef. M.O., degenen die zich reeds opgaven voor de te vormen gymnastiek-clubjes en verder alle belangstellenden, die zulks nog niet gedaan hebben - uitnoodjgt' om Woensdag te 8.15 uur in De Linde boom voor inlichtingen en nadere bespre king aanwezig te willen zijn, opdat reeds de daarop volgende week een aanvang) met de lessen Kan worden gemaakt. DEN HOORN. „ONS HUIS". Evenals de vorige winter zullen ook thans weder in Ons Huis ontwikkehngs- en ontspanningsavonden worden gehou den. De eerste avond een dam-avond - is bepaald op a.s. Zaterdag. Aanvang half acht. leder is er welkom. DE KOOG DUINAFSLAG. Tijdens het stormachtige weer van de vorige week heeft de woelige zee ook onze kust niet onberoerd gelaten. Zondag maakten wij een wandeling langs het strand, tusschen de palen 16 en 13. We konden constateeren, dat op vele plaat sen door de golven, die tegen de duinen op hadden gestaan, groote stukken duin waren afgeslagen. 1 EX. BOYS-NIEUWS. Reeds vroeg bereikte ons Zondag per telegram het bericht, dat het terrein van, BKC was afgekeurd. Zondag a.s spelen drie elftallen. Dan komt de elftaleomm. weer voor moeilijke problemen te staan. Mogen wij op ieders medewerking vertrouwen? Ons lste gaat naar HRC; boot 11.20. Het 2de speelt thuis tegen SVC 2. Een plaat selijke ontmoeting, welke altijd iets span nends medebrengt. De adsp. krijgen om 12.30 bezoek van Texel B. Zie de begeer-/ lijfce punten binnen te krijgen. Voor jillie zijn ze vooral kostbaar. - v Zorg morgenavond allen in de trai ningszaal te komen. Na afloop worden de elftallen bekend gemaakt. Donderdag avond in het kastje. De penningmeester mocht zich Zon dag verheugen over de betaling van ach terstallige contributie, doch niet allen gaven aan de oproep gehoor. Allen mee helpen en we komen er. Zie verder nieuws Zaterdag. M. S.V. TEXEL. Het werd een „sof'-Zondag deze keer. Storm en regenvlagen maakten het ver blijf op de Sportvelden bijna ondoen lijk en we waren danook in ons nopjes,, toen de telefoon ons meedeelde, dat Texel 1 niet behoefde te vertrekken. Dat alleen de wedstrijd N.-Niedorp—Atlas werd gespeeld, bewijst wel, dat de vele regens heel wat hadden bedorven. Met 2 0 won N.N. Ook de andere wedstrijden werden af gelast. Voor Texel 2 wel jammer, daar; ze Zondag rust hebben, tenzij een wed strijd wordt ingelast. Texel 3, dat al lang heeft moeten wach ten, kon nog niet starten en mag dit dus a.s. Zondag doen tegen W.-Waard 2. Door geregelde training echter zal dit elftal, dat nog geheel moet beginnen, een behoorlijk figuur kunnen slaan. Texel speelt thuis tegen W.-Waard. Texel 3W.Waard 2. Texel 1: B.Peumkes H.Neijens G.Witvliet A.Verseput P.Neijens JoWeijdt Th.Lap N.deGraaf M.Vlaming H.Ran A.Verheijen Res.: J.Kiljan, G.Wilner, D.Huizinga T. 3: S.Keijzer Jac.Gieles S.Langeveld JoWestdoiji JoKikkert W.Langeveld Ab.Keijser Jn.Kiewiet N.Tuinder P.Keijser Jn.Rab Res. worden Zaterdag bekend gemaakt. Training. Donderdagavond 8 uur wordt er weer geoefend. Komt zooveel' mogelijk. Door geregeld oefenen komt het lichaam in goede conditie. Neemt groen-zwart en wit shirt mee. Adsp.: Donderdagavond 7 uur precies. Zorgt ook voor gr.-zwart en wit en komt allen. Zondag gaat Texel B op bezoek bij Tex. Boys A. Dat zal niet meevallen, maar je kunt nooit weten. Elftal zie i Zaterdag. D.D. i^'-i n DE SCHEEPSRAMP BIJ SCHEVENINGEN. Van de 14 opvarenden van de logger Sch. 102 verloren er drie het leven. Zondagmiddag 9 October. DE COCKSDORP. PASTOOR BOONEKAMP. Feestelijk ingehaald te Hem Venhuizen. Meu schrijft ons: Geen huis. flat niet de vlag had uit gestoken, geen parochiaan die niet op de een of andere wijze belangstelling toon de. Bij de ingang van het dorp, vormde zich een stoet uit de verschillende jeugd-i en ouderenvereenigingen. In de volgauto's hadden plaatsgenomen het kerk- en armbestuur, het bestuur van de Vrouwenbond, van de L.T.B., St. Deus, Dedit, de Hanze, enz. enz. Toen de auto van Pastoor uit de richting Hoorn was gearriveerd, had een zeer hartelijke ver welkoming plaats, waarbij Mr. Schrickx in naam van alle parochianen het woord richtte tot de nieuwe parochieherder. U. aldus de heer Schrickx, bieden wij de sleutels der parochie aan, zeker, maar nog veel meer de sleutels van ons hart, zijnde» deze onze gehoorzaamheid en liefde. Wij presenteeren u onszelf als vrienden. U zult hier zooveel vrienden vinden, als er katholieken zijn. Terwijl hierop onder begeleidende, op gewekte muziek van oud-leden van Pius X, défilé werd gemaakt, langs de auto, waarin pastoor Boonekamp zich bevond, trok meteen de stoet de parochiale gren zen over. Bij de parochiekerk teruggekeerd, had een samenkomst plaats op het kerkplein, waar de Harmonie het „Aan U, o Koning der Eeuwen" inzette en dit nooit te over treffen feestlied weldra deed opstijgen uit aller mond en hart. Ongeveer 7 urn- werd pastoor Boone kamp de parochiekerk binnengeleid, voor afgegaan door een twaalftal misdienaars. Pastoor Boonekamp nam plaats op zijn zetel in het priesterkoor, waarop terstond Kapelaan Snel een welkomstwoord tot hem richtte. Z.Eerw. feliciteerde Pastoor Boonekamp met deze benoeming. Hierop werd een plechtig Lof gecelebreerd door de Zeereerw. heer Pastoor Boonekamp,. daarbij geassisteerd door de Z.E. Heeren J. P. A. Brinkman en Th. G. van Haas ter, pastoors resp. van Den Burg en Ursem. j Tijdens het Lof richtte Pastoor Boone kamp voor het eerst het woord tot zijn nieuwe parochianen, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat hem een zoo feestelijke en enthousiaste intocht was bereid. Het is mij een behoefte, aldus Pastoor Boonekamp, iets te zeggen, op wat u mij vanavond bewees. Ik ben blij, zoo door u te zijn ingehaald, omdat zoo mijn werk gemakkelijker zal zjjn in aller lei omstandigheden. Het treft mij, temeer daar dit alles mocht gebeuren op een dag, die voor geheel de wereld zoo bui tengewoon belangrijk was, daar er elders werd beslist over leven en dood van mi' lioenen, op een dag, waar alle katholieken nederlagen in gebed en boete en hun ge loof zoo wonderbaar- werd verhoord. Moge mijn komst in uw midden beteeke- nen de vrede, de vrede van Christus. Het is vandaag een merkwaardige dag vooral, omdat het de vooravond is van| feest van de groote patroon van ons bisdom St. Bavo. Ik zou graag mijnwerk in uw midden stellen onder zijne be scherming. Ten derde is deze dag een gedenkwaardige dag, omdat wij staan aan de ingang van de Octobermaand. De H. Kerk verwacht, dat wij deze maand bloe men brengen aan het altaar van de H Maagd, de bloemen van het Rozenkrans gebed. Vanavond nog stel ik mijn pasto raat onder de bescherming van de Ko ningin van de Rozenkrans. Moge telkens in de komende jaren w-eer blijken, dat deze dag een gezegende dag is geweestj en dat O. L. Vrouw en St. Bavo ons werk zegenen. Uit vele reeds lang waargenomen en vandaag biezonder tot uiting gekomen teekenen, mogen wij wel vermoeden, dat de samenwerking tusschen de parochianen en hun nieuwe Herder aangenaam zal zijn niet alleen, maar ook en vooral effectief voor de bloei en de eeniheid in de pa rochie4. IN HANDEN DER LAMA'S. ■mi Mimin 15. Ondertussen waren onze vrienden boven aan de marmeren trap gekomen. Een zwaar gordijn werd door onzicht bare handen opengeschoven. Dr. Maas- en zijn zoon kwamen vervolgens in een geweldige zuilengalerij. De vloer, de mu ren en de zoldering waren met kostbare tapijten bekleed. Talrijke lampen ver lichtten de gang. „Wat hangt hier een vreemde lucht", fluisterde Jan. „Dat is wierook, jongen", antwoordde zijn vader. Tzin-lo leidde hen door de galerij en bracht hen in een klein kamertje.Wacht u hier een ogenblik", zei Tzin-lo tot Dr. Maas. „Het opperhoofd wil eerst met uw zoon alleen spreken". 16. Hij nam Jan bij de arm en duwde hem zacht naar een gordijn, dat een der wanden van het kostbaar ingerichte ver trek geheel bedekte. Jan draaide zich met vragende ogen naar zijn vader om. Deze knikte hem toe: „Veroorzaak geen moei lijkheden", zei hij, „dat maakt de zaak niet beter. Ik had graag eerst zelf dat machtige heerschap gesproken, maar. dat schijnt niet mogelijk Tzin-lo hjid het eordiin wat oDengeschoven, zodat hij Jan in het volgende vertrek kon duwen. Daar na sloot hii het gordijn weer en bleef hij bii JjJr. Maas achter, terwijl een glimlach over zijn gelaat gleed. T: iteei aeer Duit iv e Ado De Be la hierl die Frai den iveei van Sudi Duii nen aan Sudi terh rige ze a

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2