4A „BOERINNENBOND" Maandagavond heeft de afd. Texel van de Bond van Boerinnen en andere Plat telandsvrouwen in de Lagere Landbouw school een zeer druk bezochte bijeen komst gehouden. Mevr. Kamp—Neubecker, voorzitster, heette de aanwezigen van harte welkom. De belangrijkste gebeurtenis voor de Boerinnenbond sinds onze vorige 'Ver gadering, aldus spr., is wel de tweedaag- sche bijeenkomst geweest, welke in Gro ningen werd gehouden en die ik als eenige vertegenwoordigster van Texel heb bijgewoond. Het is wel zeer jammer, dat er niet meer leden van Texel waren: het was werkelijk iets bijzonders. Ik kan u he laas niet de geest, de sfeer, die daar heerschte, weergeven. Ze was voortref felijk. Er waren niet minder dan 1280 leden uit alle doelen van het land aan wezig. Toch is dit nog maar een klein gedeelte van de leden van de Bond, die er immers wel Q000 telt, verdeeld over 160 afdeelingen De organisatie te Gro ningen, die door het groote aantal deel nemers tal van moeilijkheden meebracht, was prachtig. Het was prettig, dit te constateeren, omdat alles door vrouweni alleen was uitgevoerd. Het volgend jaar zal dfc 2-daagsehe vergadering in Alkmaar worden gehou den. Een mooie gelegenheid voor de Texelsche leden om de bijeenkomst bij te wonen. (We namen van de vergadering teGro- ningen reeds 'een kort verslag op. Red.) HET WINTERPROGRAMMA. Het ligt in de bedoeling een HAND- WERKcursus te geven, welke geleid zal worden door mej. Piet uit Schagen. Kos ten gijn plm. f 2.50 voor vier lessen,, welke om de twee weken, te beginnen 28 October, zullen worden gehouden. Doordat de Beurs van de Dameskro niek dit najaar in Rotterdam werd gehou den, was het practisch onmogelijk ernaar' toe te gaan. In het yoopjaar komt deze VERLOTING WIJKVERPLEGING. Voor de verloting mochten we nog de volgende prijzen in ontvangst nemen: Kleedje: mw. Wed. Dekker; Jamlepel: Bakker, goudsmid; Bus cacao: J. Kerse maker; Bus stroop: Verstegen; Dejeuner: P. Dam; Stel wandborden: Dros' Maga zijn; Foto-album: mw. wed. Schumaker; Cigarettenkoker en sigaren-étui: C.Mets; Heeft u al een lot gekocht? Kijkt u vanaf Zaterdag eens in de etalage van de heer F. Zegel, Parkstraat, daar vindt u de prijzen uitgestald. Vrijdag 28 October wacht u een pracht avond. Verzuimt niet, deze bij te wonen. Kaarten zijn van lieden af verkrijgbaar a 60 ct. bij de heer Pen en 't Jachthuis te De Koog. Voorziet u tijdig. M.M. DE COCKSDORP. NAAI- EN HANDWERKCURSUS. Zij, die willen deelnemen aan eennaai- en(of) handwerkcursus, te geven door de Eerw. Zusters alhier, vinden biezonder- heden daaromtrent in een advertentie in dit nummer. VOOR ONZE SCHAKERS. OPLOSSING VORIG PROBLEEM. Wit: Kc6, Df8, Tf4, Pa6 en d5, pi b2 en e5. Zwart: Ka4, De4, Tel en g4, Lbl, Ph6 en h8, pi a5, b3, b5, c5, d6, f2, f5 en f6. 1. Kd6: (dreigt 2 Pb6 mat) en na een schaak dp f7 met een der zwarte paarden geschiedt 2. Kc7. Echter gaat ook pp: l.Kc7 (dreigt weder 2. Pb6 mat), ómdat na 1Tg7f eenvoudig 2. Dg7 ge speeld kan worden. Beurs echter in Amsterdam. Op 8 Dec. zal een excursie naar het P.E.N.-GEBOUW te Bloemendaal worden gemaakt. Er wordt een bezoek naar Haar lem het Frans Halsmuseum b.v. aan verbonden. Kosten plm. f3. Voor de volgende bijeenkomst eind Nov. of begin Dec. zal het bestuur, pogen een lezing te doen houden over OOGHYGIENE door de heer Zaal van de Philipsfabrieken. De leden waren voor deze voorstellen ten zeerste te vinden. De voorz. moest nog een minder pret tig voorstel doen ,n.l. om de CONTRI BUTIE met 50 ct. te verhoogen. Sommi ge leden komen van ver en mogen dan wel een vergoeding hebben voor de ge maakte kosten. De contributie was zoo laag, dat zulks er tot nu toe onmogelijk af kon. Ook dit voorstel werd goedge keurd. Tijdens de pauze werd onder genoeg lijk gepraat een kopje thee geschonken. H. Daarna hield Burgemeester Kamp een causerie over „Volkshuisvesting ten plat- telande''. Op verzoek laten we een over zicht van de inhbud van deze causerie1 achterwege, daar Mr. Kamp dit onder werp nog zal inleiden op de jaarvergade ring van het Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw, welke volgende maand te Utrecht wordt gehouden. Het was een belangwekkende rede, waarnaar met veel aandacht werd gelui sterd. De Boerinnenbond heeft het seizoen op gelukkige wijze ingezet. De activiteit en het juiste inzicht van het bestuur zijn de leden een waarborg, dat nog menige avond volgen zal, waarop nut en genoe gen op aangename wijze zullen zijn ver- eenigd. Dat het ledental nog belangrijk stijgen zal, is zeker. Maar dat men dan ook naar een grooter localiteit zal mce- ten uitzien, is ook niet aan twijfel onder- lievig. De ongeveer 60 dames konden nu pog maar net voldoende plaats vinden. WAAR GINGEN WE HEEN DEN BURG. 14 Mei 1889: Verkiezing van een lid voor de Prov. Staten. DE WAAL. 25 Mei 1889: Vergadering afd. Texel Ned. Onderw. Genootschap onder voor zitterschap van de heer Bakels. DEN BURG 31 Mei 1889. Gemeenteraadsvergade ring; laatste vergadering met Burgemee ster D.C. Loman. Deze verlaat de ge meente, waar hij 34 jaar woonde, waar van bijna 25 jaar als Burgemeester. 6.Juni 1889: Eerste hooiveiling van seizoen; prijs plm. f 10,per wagen. 13 Juni 1889: Vergadering Gemeente raad; installatie van Burgemeester Kooij. 17 Juni 1889: Vergadering van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw in ,,de vergulde Kikkert". De heer D.C.Lo man, sinds ruim dertig jaar voorz., treedt af wegens vertrek naar elders. Hij wordt toegesproken door vioe-voorz. C.Keijser Pz. en secr. P.B,reiner. Besloten een collectie Texelsche schapen haar de Pa-' rijsche tentoonstelling te zenden. On' der de aanwezigen worden twee Noord- hollandsche kaasjes verloot 27 Juni 1889: Voltrekking van het hu welijk van Corn. G.Vlaming met Marie Kooger, ter gelegenheid waarvan Ge- meente-secr. Stikkel, tevens ambtenaar van de Burgerlijke Stand, het jonge paar een geschenk (een theestel) aanbiedt en wel om het feit, dat hij ditmaal zijn 120Ce trouwacte inschreef. 17 19. Jan ging op de stoel naast het op perhoofd zitten. Hij begreep er niets van. Hoe wist deze man alles. Al die tijd, dat zij in Azië waren, kon Tzin-lo hem hebben ingelicht. Maar daarvoor? Het opperhoofd scheen de gedachten van Jan te raden. „Ja, jongen," zei hij, „je ver wondert je er over, dat ik zoveel weet. Je moet bedenken, dat wij gedurende, vele eeuwen een eigen cultuur hebben op gebouwd. Onze wetenschap staat veeli hoger dan ergens anders op de wereld: Niets, wat de mensen doen, is ons onbe kend". 20. „Als de volken van de aarde door hun doelloze oorlqgen en andere gruwel daden eens ten onder zullen gaan", ging de grijsaard verder, „dan staat hier een sterk volk gereed om een nieuwe en be-' tere beschaving te brengen. Dat is ons doel in het leven en daarvoor moeten wij bok precies weten wat er elders op' de wereld gebeurt". Verbaasd hoorde Jan toe. Deze denkbeelden overtroffen zijn stoutste fantasieën. Hij was wel tussen zeer biezondere mensen verzeild geraakt. Maar angstig vroeg hij zich af, of hij hier ooit vandaan zou komen. WAAR DE MENSCH FAALT! De hoogste berg ter wereld is de Mount Everest, een der vele toppen van de Hi malaya. De Britsche kolonel Waugh ver richtte in 1856 de eerste metingen en berekende, dat de top 8840 mater hoog moet zijn. Latere metingen gaven slechts een verschil van enkele meters. De Mount Everest is genoemd naar de voormalige chef van de generale staf in Britsch-Indië, Sir George Everest. De Tibetanen noemen de berg Djomoloenga, wat „dat der godin" beteekent. Vele pogingen zijn gedaan om de top van de Mount Everest te bereiken, maar tot nu toe is het niet gelukt. Vele expe dities moesten ver beneden het doel haarl poging opgeven. Op de teekening is schematisch aangegeven, welke hoogte de' expedities, die het meeste succes hadden, bereikten. de letterlijke zin van het ^oord gestre den worden. De expeditie, welke dit jaar haar succes beproefde, moest reeds op 8100 meter haar pogingen opgeven. Zij kwam geen stap verder dan de expeditie van 1922. De stippellijn geeft de weg aan, welke j de bergceklimmers moeten volgen. Al leen langs deze route kan men naar bo ven komen. De andere zijden van de berg zijn volkomen ontoegankelijk door de loodrechte rotswanden, welke uit onmete lijk diepe afgronden oprijzen. Al heeft men dan nooit de top bereikt, geheel zonder resultaat zijn de expeditiesi niet geweest. Tal van waardevolle ge gevens heeft men verkregen betreffende tlora en fauna op groote hoogte. Zoo bemerkte men, dat on 6300 meter de plantengroei ophoudt; op 6700 meterko- 1936 8882 6Y30 *936- 69oo M In 1924 kwam men tot 8438 M.; in 1933 tot 8430 M. De expeditie van 1924 bracht het dus het verst. Zij kwam 8 M. hooger. Oogenschijnlijk lijkt dit een minimaal verschil. Wat is nu acht meter? Op een hoogte van meer dan 8000 meter denkt men daar anders over. De lucht is daar zoo ijl, dat men een zuurstofapparaat noodig heeft om in leven te kunnen blij ven. Men is op zoo'n hoogte zeer gauw vermoeid en kan daardoor per dag maar heel weinig vorderen. Bovendien kunnen er hevige stormen voorkomen, die dik wijls met geweldige sneeuwlawines ge paard gaan. Een pleziertochtje is het ze ker niet. Om iedere oentimeter moet in men geen insecten meer voor. Toen voortdurend de expedities faal den, hebben in 1933 de vliegers Fisher en Blacker hun geluk beproefd. Op een hoogte van 11.500 vlogen zij over de top, waarvan zij prachtige foto's hebben ge maakt. Dat is geen kunst zal men zeggen, maar in 1933 was 11.500 meter vooreen vliegtuig nog ongeveer de maximum hoogte. Nu zijn de vliegtuigen al weer zooveel beter en komt men veel hooger. Foto's van de top zijn er dus. Waarom dan steeds weer geprobeerd? Omdat de mensch niet zal rusten, voordat zij deze grootsche strijd met de natuur heeft gewonnen. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. Medemblik zal een nieuw raadhuis laten bouwen. Beschikbaar is f70.000. A. J. Kropholler uit Wassenaar zal een plan maken. Kasteel Radboud is niet als raad huis in te richten. Te Schoonhoven is een 73-j. tim merman van de tweede verdieping geval len en gedood. Rotterdam. De Raad heeft met 20 17 stemmen een motie aangenomen, waar in aan de ontstemming over de benoe-v ming van burgemeester Oud tot burge meester wordt uiting gegeven. Zij is niet in overeenstemming met de politieke ver. houdingen. Een communist stelde de mo tie voor. Rotterdam. Tegen een 61-j. kwak zalver, die een 59-j. inwoner van IJsseL monde, lijdende aan een hartklepgebrek, zoo ondeskundig had behandeld, dat hij kort daarop stierf, is negen maanden geëischt wegens dood door schuld. Middelburg. Tegen een 34-j. agent van politie uit Vlissingen is wegens meineed, afgelegd hij een echtscheidings kwestie hiij had omgang met de be trokken vrouw acht maanden geëischt. Tilburg. Vrijdag kreeg een 2V--j- Knaapje een wiel van een boerenkar over het hoofd. Het was op slag dood. Boxtel. Vrijdag lavam de 6-j. M. van Troeien bij het spelen onder een per sonenauto. Het ventje was op slag dood. Echt. Doordat een vrachtauto plot seling moest uitwijken voor een tegenlig ger, die weer voor een wandelend kind moest uithalen, werden tw»ee broertjes,, resp. 13 en 8 jaar, overreden. De oud-i ste jongen werd op slag gedood, de an dere brak een been. BUITENLAND Duitschland. Hitier heeft 97 rand gemeenten bij Wieenen gevoegd. Het aan tal inwoners stijgt daardoor met 21300J tot 2.087.000. De oppervl. der stad is nu 121.800 H.A. (de prov. Utrecht is 138.550 H.A. groot.) Duitschland Vrijdag drong een menigte een synagoge te Weenen binnen. De rabijn werd.mishandeld, het gebouw in brand ges!token. Ook op straat wer den Joden aangevallen. Volgens de auto riteiten staat de nat.-soc. partij er vol komen buiten Duitschland. Henlein heeft ver klaard, dat de Sudeten-Duitsche partij zoo spoedig mogelijk in de N.S.D.A.P. zal worden opgenomen. Frankrijk. Te Billancourt, bij Parijs, zijn 12 arbeiders door een stroom ge smolten metaal getroffen. Vijf liepen le vensgevaarlijke brandwonden op. Engeland. Bij Pullheli zijn twee bombardementsvliegtuigen tegen elkaar gebotst. Twee inzittenden van het eene vliegtuig redden zich met een valscherm. De parachute van de derde ging niet open. Het andere vliegtuig raakte in brand. De 2 inzittenden kwamen om. In Schotland zijn proeven genomen met het zonder parachute neerwerpen van levensmiddelen uit vliegtuigen. De .proe ven slaagden. Eén vliegtuig kan zoo in één keer rantsoenen uitwerpen voor 80 man voor 24 uur. Britsche bladen berichtten, dat Duitschland voorstellen heeft gedaan in zake een luchtpact, dat de Britsche luclity macht blijvend tegenover de Duitsche in de minderheid zou plaatsen. Denemarken. Minister-pres. Stau- ning ziet in de internationale toestand geen aanleiding tot meer bewapening. Zwitserland acht zijn positie ongun stiger geworden sedert de totstandko ming van de as Rome-Berlijn en de „Anschluss". Er zullen offers moeten worden gebracht om de neutraliteit in de toekomst te kunnen handhaven. Spanje. Sedert het uitbreken van de oorlog werden plm. 2900 Italianen ge dood, 8800 gewond, 350 gevangen ge nomen. Spanje. Veertig procent van de ita- liaansche vrijwilligers zijn gedood of ge wond. Hongarije heeft Vrijdag vijf lichtin gen gemobiliseerd wegens de dreigemen ten van Tsjecho-Slowakije bij de onder handelingen over de .gebiedste.ruggave. Roemenië zal geen toeschouwer blijven bij de pogingen, ondernomen om de besluiten van Muenchen te overschrij den en naar willekeur over Tsjecho-Slo wakije te beschikken. Vereen. Staten. Te Linden (New- Yersey) zijn 15 benzinetanks in brand ge raakt. Met 1500 brandweerlieden en vrij willigers werd het vuur bestreden. De vlammen waren soms wel 90 M. hoog. Schade meer dan een millioen dollar. Bolivia heeft de uitspraak van de scheidrechterlijke commissie te Buenos Aires inzake de grensregeling in de Gran Chaco aanvaard.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2