„Dokter Hartje HET VAK VAN SPIONNEEREN Leverziekte bij schapen, Maggi's Soepen beheersen ons land MAGGI' SOEPEN linn Illlllllllllllllil HOE LAAT Illlllllllliilllll Als U een Maggi's Soep volgens de gebruiks aanwijzing klaarmaakt en proeft, zult U begrijpen waarom. Maggi's Soepen hebben zo iets fijns. Ze zijn bijzonder smakelijk, voedzaam en geurig. Het is alsof U ze zelf hebt gemaakt Alleen zijn ze voordeliger. Slechts water en een korte kook tijd zijn nodig, om een verrukkelijke 6oep te bereiden. Maggi's Soepen zijn een genot op tafel! Let op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster ii. Men kan aan deze ziekte, meestal „gal ligheid" genoemd, drie verschillende trappen waarnemen of er even zoovele tijdperken aan toekennen, welke door de volgende kenmerken onderscheiden wor den. 1. In het eerste tijdperk wordt het schaap, dat tevoren vlug en gezond was, neerslachtig. De eetlust is verminderd, het herkauwen gaat traag. Het dier be weegt zich langzaam vooruit, de oogen zijn bleek en geelachtig en staan flauw, de neus is droger dan te vonen, de huid; onder de wol is bleeker dan in de ge« zonde staat. Men kan de ruggiegraat door de wol heen voelen, de uitwerpselen zijn harder en minder groen dan natuurlijk, somwijlen zijn ze wit. Wordt zoo'n schaap, waarbij zich de eerste teekenen van het ongans of de gal ligheid vertoonen, geslacht, dan ontdekt men waterblaasjes, welke hier en daari in minder of meerder getal, over de bui tenste zelfstandigheid en tusschen de' kwabben van de lever verspreid zijn Deze blaasjes hebben een lichtblauwe kleur en de grootte van de kop e:nea bakerspeld, of zij zijn iets grooter en bevatten een weiachtig kleverig vochfy Dikwijls hebben zij het aanzien van kleir.e korreltjes en bevatten ze een kalk- of gipsachtige stof, welke door uitdroging van het gemelde vocht schijnt verdikt te zijn. Dit verschijnsel wordt door de sla gers steenachtigheid genoemd. De zelf standigheid der lever is bij vele schapen harder dan natuurlijk en donkerbruin. De .gal is dik en lijmig, de galbuis is door taaie galstof vernauwd. De kleur der Ion gen is bleek, de spiervezelen zijn slap en het schaap is zeer vermagerd. Het eerste tijdperk der ziekte duurt korter of langer, somtijds eenige maan den, voordat het aanmerkelijk toeneemt en tot de tweede trap overgaat, terwijl zulks op een andere tijd, binnen wein'ge we ken, plaats heeft. 2. In het tweede tijdperk van de lever ziekte is het schaap neerslachtiger en de eetlust neemt meer en meer af, 111 één woord, de bovengemelde verschijnselen nemen in hevigheid toe. Het schaap wordt nu oogenschijnlijk zwaarder, zoodat de buik zich uitgezet vertoont, terwijl hel vleesch er evenwel afgaat, wat gemakke lijk ontdekt wordt, als men de hand over de rug strijkt. De oogleden bol en bleek en de oogen zijn geler dan te voren. De neus, die in het begin der ziekte droog was, wordt snottig, de mond slijmig en de gang zeer loom. De wol wordt ge makkelijker dan te vonen uit de vacht getrokken. Hierbij voegen zich hardlijvig heid, dorheid van de huid, verminderde urineloozing, schommeling van vocht in de buik en bij sommige pijnlijkheid ei' van bij het aanraken Om kort te zijn, men neemt duidelijk de teekenen van be ginnende waterzucht en gebrek van gal in de darmen waar. Bij de opening van het gedoode schaap vindt men in dit tijdperk der ziekte een tegennatuurlijke verzameling van water in de buikholte. Dit water is helder door schijnend of eenigszins bruin, welke kleur schijnt af te hangen van de meerdere ot mindere ontaarding der lever. In de lever, galblaas en darmen worden de platte leverbotten aangetroffen De duur van 't tweede tijdperk is evenals 'het eerste on beperkt, daar onderscheidene omstandig heden de voortgang der ziekte kunnen be spoedigen of vertragen. In het algemeen duurt het tweede stadium evenwel kor ter dan het eerste tijdperk. 3. In het derde en laatste stadium is het zieke dier ongemeen loom van tred. De oogen zijn nog geler dan te voren cn tevens waterig. De neus is thans ze:r slijmerig, de oogleden zijn zuchtig ge zwollen en doorschijnend. Het geheel;, lichaaim is met water gevuld, de wol zit zoo los op het lichaam, dat men zon i der eenige tegenstand geheele vliezen- er kan uitlichten. Deze verschijnselen, vooral de water zucht, nemen elke dag toe, totdat het dier eindelijk sterft, nadat er doorgaans een ontlasting van een dunne, bleekgroene drek is voorafgegaan. Blijkens de opgege ven in- en uitwendige kenteekenen van de leverziekte of .galligheid, moet hetzelve beschouwd worden als een algemeen; on gezonde gesteldheid van de schapen, waarbij hoofdzakelijk de lever aangedaan en ontaard wordt bevonden. Deze ontaar ding is het gevolg van verstoppingen in de fijnste vaten van dit ingewand, ver oorzaakt door het stollen van de vochten. Hierdoor wordt de lever tot gal afschei ding -ongeschikt. #111111 De best beraamde list kan zijn #111111 ontwerper schaden en dikwijls ♦iiiiil wordt de ontwerper het slachtoffer #111111 zijner eigen snoode daad. La ♦Iiiiil Fontaine. IIIIHIIIIII WAT ER GEBEURDE.... Illlllllllll ijjjlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll 5 Nov.: Willem van Oranje landt in En geland. - 1688. 6 Nov.: De eerste stoommachine, de „Leeghwater", wordt in het werk gesteld om de Haarlemmermeer droog te malen. - 184S. 7 Nov.: Eerste wielerwedstrijd tusschen Parijs en Rouaan. 1860. 8 Nov.: Livingstone ontdekt de water vallen van de Zambesi; hij geeft daaraan de naam: ,,Victoria"-vallen 1855. De listigheid houdt het niet lang #iiiiil uit tegenover de oprechtheid. Qv&r enkele dagen open ik mijn praktijk. A«n een ieder geel ik geheel gratis en kosteloos advies. Allicht dat ik helpen kan, want ik bezit meer dan 25 jaar ervaring. Bundels dankbe tuigingen kan ik U voorleggen van menschen, die opgetogen zijn over mijn htflp en ik popel van verlangen om ook aan U mijn beste krachten te geven. Illlllllllll VAN OVER DE GRENS IIIIHIIIIII ||||||i:iiiiiiiiiiii>i>iuiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| HET IS ANDERS IN MIDDEN-EUROPA. Te Weenen, in het mooie Belvedèrepa leis zetelde het scheidsgerecht van Du.t- schers en Italianen, dat de Slowaaksch Hongaarsche aangelegenheid moet rege len. Beide partijen hebben bij voorbaat verklaard, de uitspraak te zullen aanvaar den. Dat Roetheniëé niet „zoo maar" aan Hongarije zal komen, is reeds duidelijk. De Roethenen zijn geen Hongaren en de Duitschers willen zich op een zuiver: „volksch" standpunt stellen. De Italianen sloten zich hierbij aan. Het gaat er dus' alleen om de grens te trekken, zooals di liet billijkst zal kunnen vallen. De Duit- sche delegatie staat onder leiding van Goering en Von Ribbentrop, de Italiaan- sche onder die van graaf Ciano; voorts zijn er natuurlijk de Slowaken met de Tsjechische Minister van Buitenl. Zaken Chvalkowsky en de Roethenen met hun nieuwe minister-president Volosjin. Polsn zoowel als Roemenie vallen et buiten, wat vooral de Polen tegenviel, doch de Tsjechen en Slowaken eischten, dat, ais Holen er bij zou zijn, ook Roemenië genoodigd zou moeten worden, hetgeen Hongarije natuurlijk allesbehalve marde zin zou zijn geweest. Ook West-Europa bleef hierbuiten, wel een bewijs, van de totaal gewijzigde situatie in Midden-Eu ropa. FRANKRIJK EN ENGELAND In Frankrijk en Engeland merkwaar dig teekeii van de wijziging in de inter nationale politiek na Muenchen hebben ministerwisselingen plaats gevonden. Frankrijk heeft in Paul Rexnaud een nieuwe krachtige Minister van Finan ciën gekregen; financieel herstel is 'hel) eerste, wat Frankrijk noodig heeft. In F,ngeland zijn lord Runciman, de be kende „waarnemer" in Tsjecho-Slown- kije en sir John Anderson in het kabinet opgenomen. In beide landen staan staan de parle mentaire debatten in het midden der be langstelling. Veel spanning is er echter) niet. Frankrijk gaat duidelijk in rechtsche richting en de communistische oppositie „Zoolang de wereld gebaseerd is op onderling wantrouwen, zul len er spionnen zijn". Han delsblad. De buitenstaander bemerkt de spion- nage pas wanneer zij uitkomt, zooals nu bij liet proces tegen de Duitschers in Amerika. Maar het eigenlijke spiomiee- ren geschiedt eerst recht wanneer er ni.ts zichtbaars naar buiten treedt. Het is een, vak, dat vrijwel door en voor alle landen wordt beoefend, die op het inlernatio- naal-politieke terrein dit is een ter rein dat ook in vredestijd diplomatiek en strategisch gesproken een slagveld is een rol van beteekenis spelen. Wio zch in de kaart laat kijken, lijkt naar bui ten plotseling een zonderlinge boosdoe ner. Maar morgen kan het een ander zijn De netten der spionnage-afdeelingcn der mogendheden zijn steeJs gespannen, soms dwars over en onder elkaar. Waai levensbelangen op liet spel staan, is men nu eenmaal niet kieskeurig in zijn middelen al kunnen tact en verfijndheid eveneens tot spionnen-middelen behooren. De klassieke verleidingen der Mata Hari's van tijdens en vóór de wereldoorlog, worden ook nu nog in het vuur gebracht, maar daarnaast zijn met radio, vliegtuig film en andere technische wonderen, nieuwe mogelijkheden geopend. Cok hier nieuwe zakelijkheid. In Amerika moer het jachtterrein wel blezonder aantrekkelijk zijn, omdat dacr toch de persoonlijke mogendheden zoo veel grooter zijn. In die smeltkroes van oove.e rassen en nationaliteiten, die alle doorcengeniengd worden en tot Air.cn- kaansche staatsburgers gefatsoeneerd, km men strooblonde haren en blauwe oogen hebben, of donkerbruine huid met zwarte wenkbrauwen, zonder daardoor alleen al tot vreemdeling te worden geteekmd, evenmin als door een uitheemsch accent. De buiten laiulscbe spion vindt daarginds kan liet Daladier en Bonnet niet moeilijk maken. En Engeland heeft wiel een zeer felle oppositie, doch Chamberlain staat eveneens zeer sterk. Een toetssteen word! nu in Engeland de motie welke Cham berlain heeft voorgesteld, waarin het La gerhuis uitspreekt de bekrachtiging van het Britsch-Italiaansche accoord toe te juichen. Uit het debat hierover en het stemmencijfer, waarmede de motie zal het stemmencijfer, waarmede de motie zal worden aangenomen, kan men ten naaste bij de positie der regeering aflezen. DUITSCHLAND, LITAUEN EN POLEN. In liet Memelgebied vieren de Duit schers feest, daar Litauen thans blijk) gegeven heeft zoowel met Duitschland als met Polen goede vrienden te willen zijn. Een vriendelijkheid jegens Duitscliland was, dat de staat van beleg in het Me melgebied, welke de ontplooiing van de nationaal-socialistische actie daar be'ette, werd opgeheven. Practisch beteekent dit, dat het Memelgebied zelf zijn lot in de hand neemt en zich min of meer in de; positie plaatst van Danzig, waar eveneens aan het Duitsch karakter alleen de for- meele aansluiting bij het rijk nog ont breekt. Een vriendelijkheid jegens Polen was, dat Litauen de actie in het land tot het terugkrijgen van het Wilnage- bied, dat Polen thans nam, verboden heeft. BERLIJN EN DE BALKAN. Ook op de Balkan is de omkeer in Midden-Europa uitermate goed merkbaar. De reis van de Duitsche minister van eco nomische zaken, dr. Funk had er groot, succes en een hartelijke economised; sa menwerking tusschen Zuid-Slavië, Bulga rije en Turkije is in de maak. DE OPSTAND IN PALESTINA. In Palestina, dat in volledige staat van opwinding verkeert, zijn de Arabieren thans een algemeene staking begonnen. Het verdeelingsplan schijnt thans wel van de baan te zijn, doch wat zal er dan voor in de plaats komen? Allicht wordt het dan voor de Joden ongunstiger. In het Engelsche Lagerhuis gaf minister Mac Donald nadere biezonderbeden over de de toestand. bijna altijd en soms ook op belangrijke plaatsen, gewezen land- of stamgenooten, bij wie een handig man oude snaren in trilling kan brengen. Prof. André Siegfried heeft eens be schreven. hoe bij het uitbreken van de wereldoorlog in het oude Europa, in menig hotel in New-York het eten aan brandde, omdat de koks van Fransche afkomst waren en hun zenuwen niet kon den bedwingen. En de heer Von Papen zal eenmaal in zijn memoires heel wat interessante biezonderheden kunnen ver tellen over het Duitsche spionnage-of- fensief, dat tot 1917 tegen Amerika werd gevoerd met medewerking van vele Ame- rikaansche staatsburgers, die hun Heimat niet konden vergeten. Spionneeren is een vorm van oorlog voering, waaraan precies dezelfde moed en offervaardigheid ten grondslag kunnen liggen als aan die, welke aan de militaire fronten heerschen. In oorlogstijd kan iemand, die stilletjes of onder valschei voorwendsels bij de tegenpartij inlichtin gen tracht te krijgen, tot de kogel ver oordeeld worden zonder aanspraak te kunnen maken op de gewone eervolle behandeling van krijgsgevangene. Maar een militair, in eigen uniform, die in de vijandelijke linie informatie zoekt, en dus openlijk voor zijn eigen partij uitkomt, is geen spion in de zin van de Haagsche Conventie van 1907, al is zijn doel het zelfde. Er zijn dus schakeeringen in de straf en de opvattingen over de eervo?- heid of oneervolheid van de daad. Nie mand zal trouwens een gezant of een militair attaché, wiens taak het eveneens kan zijn om zooveel mogelijk te weten te komen, niet inbegrip van datgene, dat de andere partij liever niet wil loslaten,' een spion willen noemen. Maar een gezantschap, dat spionnen gebruikt, al zal het die in nood natuurlijk moeten desa- voueeren is in de historie niets onge woonsv iiüllllllll ALGEMEENE TEXELSCHE Illlllllllll Illlllllllll POLITIEVERORDENING. Illlllllllll WAT NIET MAG. Het is verboden steenslag, ba saltslag, grind, hoogovenslakken, schelpen of dergelijke te vervoeren over de openbare wegen met voer tuigen (ook wanneer die met ande re stoffen of goederen zijn be vracht), die een deel van de lading door- of af laten vallen. Art. 43. 'JE STRIJD IN SPANJE. Aan de Ebro schijnt generaal Franco te willen toonen, dat het vertrek van 16000 ltaliaansche vrijwilligers hem niet merkbaar verzwakt heeft. De rechtsclien dringen hier steeds sterker op en schij nen de linkschen wel achter de Ebro te zullen opdringen, voorzoover ze nog ont komen kunnen. Generaal Franco leidt bier persoonlijk de operaties. DE KOLONIALE KWESTIE. Uit Tanganiyka wordt gemeld, dat daar een vergadering van Engelsche, Zuid-Afrikaansche, Nederlandsche, Griek- sche en Indische kolonisten een scherpt houding aannam tegen de mogelijkheid van overdracht van dit gebied aan Duitschland en zelfs van gewapend verzet vZerd gesproken. De koloniale kwestie is eerst in haar beginstadium. Er zal no$ heel wat moeten gebeuren, voor er wer kelijk overdracht van koloniën aan Duitschland plaatsvinden zal. Het schijnt, dat in elk geval in Engeland en moge Tijk, ook in Frankrijk eerst de parlementaire verkiezingen achter de rug moeten zhn en de richting Chamberlain—Daladier er gesterkt uit te voorschijn moet komen,, voordat op dit gebied werkelijk iets ge beuren kan. TEXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20: 7.05. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2