«A**3 VERRAST ELKAAR ELECTRISCH 1 ALGEMEENE WIJKVERPLEGING Jubileum L. Landbouwschool JUIST ZULKE DINGEN Geeft 'n electrisch geschenk GEEN STROOM. We maken onze lezers in De Koog, De Cocksdorp en Eierland opmerkzaam op de mededeeling van de T.E M. inzake stroomonderbreking op Donderdag a.s. A.s. Maandag zal liet precies tien jaar geleden zijn, dat de Lagere Landbouwschool aan Den Burg officieel in gebruik werd geno men. Dit was zeer zeker een belangrijk feit in de Texelsche historie. Een ulo-school had ons eiland toen reeds, zelfs een zee-' vaartschool, maar een landbouwschool, voor een eiland als Texel, met landbouw en veeteelt, als hoofdmiddelen van be staan, toch zeker zoo gewenscht, wa.i er tot dusver niet gekomen. Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, voordat eindelijk tot de stichting kon worden overgegaan. In Mei 1928 was het ministeriaele besluTt af gekomen, dat op Texel een Lagere Land bouwschool zóu worden opgericht. Hierna was het woord aan de Texel sche landbouworganisaties. Er bleek ech ter nogal wat verdeeldheid te heerschen men schoot niet veel op, totdat eindelijk het (jemeentebestuur de krioop door hakte en een Stichting Lagere Landbouw school in liet leven riep, gevormd uit ver tegenwoordigers van de landbouworgani saties op 1 exel en leden van de Ge meenteraad. Daarnaast werd 'n commissie van toe zicht ingesteld. Zoo is het tot op heden gebleven. De samenwerking tusschen de Stichtingscommissie en de commissie van toezicht is steeds voortreffelijk geweest en is dat nog evenals de samenwerking niet het schoolhoofd, aanvankelijk de heer H. Klimp, na diens overlijden de heer E. van den Ban. De heer Klimp wasvoor dien gedurende 16 jaar hoofd van de school van Zuid-Eierland geweest en had zich tevens door liet geven van landbouw- lessen en -cursussen reeds zeer verdien stelijk gemaakt. 7 November 1928 werd de school, waar voor het gemeentebestuur kosteloos het gebouw aan de Nieuwstraat, daartoe ge heel verbouwd, had afgestaan, officieel, geopend. Tal van autoriteiten waren aan wezig. Het woord werd gevoerd door, Burgemeester W. B. Oort, de heer J. S. Dijt, vóorz. van de Stichting L.L.S., ir. S. Smeding, toen nog rijkslandbouwconsu- lent van N.-Holl. en de heer H. Klimp. Dat de school in een behoefte voorzag, bleek overduidelijk. Het eerste jaar wa ren er reeds dertig leerlingen. Wel zijn er jaren geweest, dat 't leerlingen-aantal nogal laag was, maar thans telt de school toch weer 54 leerlingen. En niet alleen zoons van landbouwers en veehouders bezoeken de school, ook zoons van kleine arbeiders en van bloem bollentelers. Voor de bloembollencultuur op ons eiland is het van belang, dat de schooi- zich ook wat meer met het bloembollen- vak is gaan bemoeien. Er worden thans ook proeven op bloembollengebied ge nomen. Behalve de lessen op school worden nog verscheidene cursussen georgani seerd, b.v. de cursus in veekennis, die/ vorig jaar in Den Hoorn werd gehouden en die ook deze winter weer gegeven zal worden (Den Burg of Den Hoorn). Ver der de cursussen in grondkennis, veevoe ding, bemestingsleer, welke er in Dp, Cocksdorp zijn geweest, in Eierland en thans weer op een andere plaats zullen komen. Door de nauwe samenwerking met de Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting is de Lagere Landbouwschool langzamerhand 'n centraal punt voor de landbouw en vee teelt op Texel geworden. En daar is het streven ook op gevestigd. Trouwens niet alleen om een centraal punt voor de land bouw en veeteelt te worden, maar ook voor de aanverwante bedrijfstakken, als de bollenteelt, de pluimveeteelt, enz. U ziet, welk een belangrijke plaats deze school bij ons inneemt. Het gebouw, waar zij is ondergebracht, is daar geen af spiegeling van. Maar het is gelukkig slechts een „tijdelijke" oplossing. Wie weet, komt er niet spoedig een beter ge bouw. Een gebouw dan, dat meer ruimte biedt, waardoor ruimer perspectieven wor den geopend. We willen er nog aan herinneren, dat in 1934 de Vereen, van Oud-leerlingeri werd opgericht, welke bevordert, dat ook na de schooltijd het zoo nuttige onder linge contact blijft besjtaan. De praat- avonden zijn zeer leerrijk en worden steeds goed bezocht. De excursies, die telken jane worden gehouden, verruimen de blik en kweeken nieuwe kennis aan. Tien jaar is het thans geleden, dat de Lagere Landbouwschool in gebruik werd genomen, een feit, dat vrijwel onopge merkt zal voorbij gaan, maar waaraan wij gemeend hebben op deze plaats eenige woorden te moeten wijden. We besluiten met de school onder de leiding van haar energiek en voortvarend hoofd, de heer E. van den Ban, het beste toe te wensehen. H. ontvangt de moderne vrouw Het liefst, die beantwoorden aan haar zin voor comfort, tijdbesparing en hygiëne. U zult met genoegen zien, hoe een electrisch geschenk in den smaak valt! Haardroger of friseertang-warmer, een theelicht, broodrooster of strijkijzer er zijn méér dan 100 electrische artikelen, zoowel meer kostbare als zeer eenvoudige. Iedere keus een groot succesI T.H.E.Z.A. Ds. N.J. van 't Hooft, penningmeester van Tex. Herv. Zendingsactie, deelt mee, dat over het afgeloopen boekjaar f1000 naar het Zendingsbureau kon worden gezonden. PESTUUR TEX. FANFARE In de plaats van de lieer S.Zijm, voorz., is de heer A.Bakker Jbz., Binnenburg, ge kozen. De lieer Zijm blijft lid van het bestuur. De heer A.Bakker Jbz. is als secretaris opgevolgd door de heer J. Kuiper, Schildereind. „ZONNESTRAAL". Wie ©en of meer loten in hun (haar) bezit hebben van de groote Zonnestraal- loterij zie d? hoofdprijzen in vorig nummer - kunnen thans de volledige trekkingslijst inzien op het Bureau van dit blad. U kunt ook per briefkaart uw lot-nr(s) opgeven. Wij antwoorden in de krant. OOSTEREND SCHOOLNIEUWS. Donderdag 1.1. hervatte Mei. G. F Kloo ster, die sedert 23 Aug. j.l. met ziekte verlof afwezig was, haar arbeid aan de School met de Bijbel alhier. Gedurende haar afwezigheid werd ze vervangen door inej. Tr. Vlaming Kd. BAZAR V.I.O.S. Enkele prijzen zijn nog niet afgehaald. Op de groene loten met opschrift „Ra dio" vielen: theemuts no. 370, kussen no. 19, sigarendroger no. 282. Op de witte loten met opschrift „Buks" vielen: Chocolade op no. 21 en 61; de buks op no. 34. Het ontbijtlaken, no. 19, viel aan mej. Corn. Bakker ten deel. De prijzen zijn af te halen bij de heer C. P. Burger. De afrekening is nog meegevallen. Voor ons vorig nummer werd ons een netto-opbrengst van plin. f650 opgege ven, thans kan als eindresultaat het zui-' vere bedrag worden vermeld. Het is niet minder dan f 683.32, een kapitaal, d it met eere mag worden vermeld. Dat strekt tot biezondere voldoening van al len, die daartoe hebben meegewerkt. Dat men het Gemeentebestuur dankbaar is voor het afstaan van de voormalige o.l school spreekt vanzelf. De eerste steen gelegd 6 Novem- 1 ber 1913. I Morgen, 6 November, zal het 25 jaar geleden zijn, dat in hotel Texel op initia tief van Burgemeester E. G. Gaarlandt; een vergadering werd belegd inet het, doel te komen tot stichting eener Alge meene Veneeniging voor Ziekenverple ging. De samenkomst werd bijgewoond door plm. 50 personen van allerlei ge zindte; alle dorpen waren mede verte genwoordigd. Dr. A. Wagemaker gaf een uiteenzetting van het doel der vergade ring en .toonde door tal van voorbeelden, aan de praktijk ontleend, aan, „dat stich ting eener vereeniging voor Wijkverple ging een zegen voor Texel zou zijn". Geen mensch twijfelde daaraan en met algemeen© stemmen werd danook beslo ten een commissie te vormen om oprich ting van zulk een vereeniging voor te be reiden. In die commissie werden ver kozen Burgemeester Gaarlandt, de drie artsen, de voorganger van de kerkgenoot schappen, alsmede een bestuurslid van Weeshuis, Witte Kruis en Burg. Annbe stuur. Voorjaar 1914 kwam de commissie met haar arbeid gereed met lof mag in het GEMENGD NIEUWS Te Katwijk worden gronden ont eigend, vermoedelijk voor aanleg nieuw militair vliegveld. Te Rotterdam is een 26-jschilder A. Mahutte van een dak in de Van Vol- lehovenstraat doodgevallen. Amsterdam. In 1939 zal geen auto tentoonstelling in het R.A l.-gebouwwor den gehouden. Oorzaak: de moeilijke fi- nancieele omstandigheden van deze tijd. Almelo. De kellner W. V. uit Los ser, die een wielrijdster op haar trouw dag met een auto had doodgereden, toen hij sterke drank had gebruikt, is tot zes mnd. veroordeeld met een jaar intrekking rijbewijs. biezonder worden gewaagd van het werk, door het commissielid Pastoor Van Kelck- hoven verricht waarna in Mei 1914 tot oprichting zij het nog slechts op pa pier kon worden overgegaan. In Sept. van dat jaar werden twee Wijk verpleegsters benoemd: voor Den Burg, De Waal, Oudeschild, Den Hoorn en De Koog zuster Mets; voor Eierland, Ooster end en De Cocksdorp zuster Mulder. Als datum, waarop de Vereen, in werking is getreden, vermeldt de roemvolle historie der Texelsche Wijkverpleging 1 Januari 1915. Aan het zilveren jubileum zijn we nog niet toe, maar om het feit, dat wij zoo veel redenen hebben om dankbaar te zijn, voor wat onze gemeente in de Wijkver pleging ontvangen heeft en nog dagelijks ontvangt, meenen we toch even te moe ten stilstaan bij de dag van 6 Nov. 1913. Toen werd de eerste spa in de grond ge stoken om de akker toe te bereiden, waar op naar met verheugenis mag worden geconstateerd de Wijkverpleging zoo welig tot bloei is gekomen. Hoe en- waardoor is algemeen bekend, maar daarop komen we te gelegener tijd wel terug. Amsterdam. De president van de Amsterdamsche rechtbank heeft weer twee autobusdiensten verboden: een tus schen Amsterdam en Arnhem van de Uni- verseele autohandel en een tusschen Am sterdam en Alkmaar van de Noord-Hol- landsche express. Den Haag. De regeering stelt de volgende belastingvermindering voor: af schaffing van de accijns op geslacht, ge paard met verhooging van de omzetbelas ting op de artikelen, waarop deze accijns drukt, van 4 tot 6 pet.; vrijstelling van omzetbelasting van varkensvleesch, paar- denvleesch, e.d.; afschaffing zout-accijns, verlaging tarieven van vermogens- en er- dedigingsbelasting I; verlaging omzetbe lasting op thee en benzine; verlaging personeele belasting (één dienstbode zal steeds vrij zijn.) 4

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6