m, mmmwmmmmb u m 8 8 mm. 1 'wm. ÉM i» (Vervolg van artikel voorpagina.) Dat weldra een definitieve oplossing wordt bereikt, ten genoegen van de m eer derheid der verzekerden, hopen we van harte. Vooral zij, die op dokters- en specialistenhulp zijn aangewezen, verlan gen vurig, dat de strijd nu eens wordt beslecht, welke de als regel zoo prettige verhouding tusschen arts en patiënt hier en daar dreigt te verstoren. BE Mej. C. WITTE, kraamverzorg- EB EB ster, beter bekend als „tante EB Kneel", had deze week het ge- 13 EB noegen voor de 200e maal haar ffi 11 hulp te verkenen bij het ten too- ffi EB neele verschijnen van een Texe- EB BE taartje. Een heugelijk jubileum. S EB Moge geluk en voorspoed haar ffi 11 vergezellen op weg naar de vol- EB EB geilde mijlpaal, tot zegen van BB EB haar clientèle. 11 11 ffl BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: S. Knol, de C., bouw landbouwschuur. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van Gebr. Lap, Den Hoorn; Alb. jonker, Oudeweg. Totaal nu 48. Hersteld is het vee van: Wed. D. Huisman, A. de Ridder, J. Hoep, J. Boo gaard, Jac. Keijser Dz., J. C. Eelman, B. J. Vlaming, Jn. Mantje, C. Bas. Hersteld verklaard in totaal het vee van 17 bedrijven. INGEKOMEN PERSONEN. Hollewalsweg 7, Joh. Verbakei, R.K., van Helmond. Molenstr. 18, Corn. Jansen, R.K., van A'dam, Gorontalostr. 35. H 21, C. M. Boons, geb. Jager, R.K., van Eindhoven, Draaiboomstr. 47. De C. 34, M. Verbrugge, geb. Krijnen, O. Bis. C.L., van Den Helder, Lange- straat 101. De C. 34, Herni. Verbrugge, van Den Helder, Narcisstr. 53. Oudesohild 33, Adr. Meijering, Herv. van Den Haag, G. Doustr. 183. De K 27a, Maryke Meinsma, Herv., van Maarden, Rembr. laan 62. E 139, Corn. v.d. Star, R.K., uit Duitschland. VERTROKKEN PERSONEN. Van Binnenburg, Bauke Kramer, R.K., naar Den Helder, Gravendwarsstr. 3. Van Groeneplaats, S. Prins (met echt- genoote en drie kinderen (Herv.) naar Den Helder Kanaalweg 80. Van C. S2, Adriana Lampers, Herv., naar Den Helder, Julianapark 3. Idem, Nic. Lampers, Herv., naar Am sterdam, Prinsengracht 357a 11. Van De C 47, Bcrtus Kikkert, naar Den Haag, Bleijenburg 9. Van K 89, Annegie Smit geb. Trip, met twee kinderen, naar A'dam, Dan. Stal- pertstr. 75 II. Van De Mok, Leendert den Rooien, Herv. en Willem Vlijm, Geref., naar Den Helder, De Kooij. Van B 27a, Aafje Raven, naar Winkel A 240. Van Emmalaan 2, Ger. Vogelzang, naar A'dam, v.d. Helstplein 9 II. Van De Mok, Gerrit Heyneker, mar Den Helder, De Kooij. Van het Noorden, Nelly Ruiter, met kind, Herst. Apost. Zendingsgem., naar Enkhuizen, Schoolplein 6. Van Den H 43, Pieter Vergunst en Clas. de Boer, Herv., naar Beverwijk, Alkm. Straatweg 161. Van Molenstraat 18, Wilhelmina Swart, R.K., naar Assendelft 829. NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING. Het definitieve bestuur van de afd Texel van de Ned. Vereen, voor Lucht bescherming, is samengesteld uit de hee- r.en: H. H. J. Frederiks, voorz.P. B. Ri- teco, vice-voorz., Melissen, secr..; Van Ingen Schenau, penningmeester. Hieraan, worden toegevoegd de afgevaardigden, die in de verschillende dorpen tijdens de propaganda-avonden, waar de heer Wijma het woord voerde, zijn gekozen; voor De Koog, de heer A. Ëpe, voor De Cocksdorp, de heer B. Zondervan, voor Den Hoorn, Ds. W. Wesseldijk. Voor Oosterend: Jac. Drijver Cz. De propaganda-avond, Dinsdag in DE KOOG, was door ruitn 40 personen be zocht, van wie zich 32 als lid opgaven. Woensdagavond waren er in DE COCKSDORP 60 aanwezigen; 37 gaven zich op. In DEN HOORN, Donderdagavond, was de belangstelling groot; wel 100 per sonen, maar er konden slechts 18 leden geboekt worden. In OOSTEREND: plin. S0 bezoekers, van wie er 47 lid werden. ZWEEF VLIEGTUIGBOUW De cursus zweefvliegtuigbouw, welke de afd. Texel van Volksonderwijs zou organiseeren, heeft tot dusverre wegens gebrek aan belangstelling geen doorgang gevonden. Het plan is echter nog niet van de baan. SI NTE-M AARTEN Mede dank zij het gunstige weer werd het feest van Sinte-Maarten door een groote kinderschaar met opgewektheid ge vierd. We zagen ook nu weer naast veel gekochte lampions tal van zelfgemaakte lantajarntjes, die het goed deden. VOOR DE MISSIE Naar een ontwerp van Pater Witte is door de Eerw. Zusters een vlag ver vaardigd, welke voor de missie van Pa ter Witte in O.-Afrika bestemd is. De parochianen hier brachten daarvoor het geld bijeen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Oct. 1938 Ingelegd f 36 3'9,63 Terugbetaald 20.093,73 Derhalve ineer inltggeld dan terugbetaald 16 215,90 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 17 Vorig jaar Oct. waren deze bedragen Ingelegd f 9725.— Terugbetaald 15034. Meer er af dan er bij f 5309. Dat maakt met dit jaar een verschil van ruim f21000. Waar dat in zit? On der de invloed van de hoog opgev'oerdc' internat, politieke spanning in Oct. j.l. is ongewoon veel geld opgenomen. Nu de wereld een minder onheilspellend beeld; vertoont, bracht men z'n duiten weer naar de Bank DE WAAL. DS. VAN 'T HOOFT ERNSTIG ONGESTELD. Naar wij vernemen is Ds. Van 't Hooft lijdende aan een longontsteking. Zijn toe stand is niet verontrustend. De predi kanten van de Ring Texel nemen da diensten te De Koog en De Waal waar. Mogen wij voor a.s. Woensdag uw ad vertentie reeds Maandag ontvangen, al thans niet later dan Dinsdagmorgen 10 uur Dan kunnen we er alle zorg aan besteden. Adm. Texelsche Courant. DR1ESPRONGWEG. Van gemeentewege wordt de weg van Ora et Labora af tot Café Westdorp ver beterd. De bestaande verharding is ver breed en van kantlagen voorzien. Nu is men bezig met het aanbrengen van een porfierbristar deklaag. DE COCKSDORP, BILJARTCLUB. Ook hier werd deze week een biljart- jartclub opgericht voor beginnenden. Er zal worden geoefend onder deskundige! leiding, elke Dinsdagavond half 8. En kele nieuwe leden kunnen nog toetreden. WIE RUILT ER Ik kom wel 60 bonnen tekort voor „Onze Groote Rivieren", Wie heeft er over. Ik wil er graag Kwattasoldaatjes of Van IJzendijk's boekenbonnen voor geven. KEES MANTJE, hoeve „Rembrandt" - Abonné's kunnen kosteloos ruil-adv. plaatsen. ||||||llll'lllllllll!llll!IIIIIIIIII'!lllllllllllllll>lllll!!!llllllllli:i,lllll:ill!::illl;ll|!|!!| IRDIIIIIII VOOR ONZE DAMMERS. ||||||lllllll!lllllllllllllll!llllllllllllllllllilllll!l!!llllll!llll|illllllllllllllllllli:i: NIEUW PROBLEEM. 12 3 4 5 WW 46 47 48 49 50 Stand in cijfers: wit 7 sch. op 25, 27 28, 38, 39, 42, 46. Zwart 7 sch. op 1, 8, 10, 17, 19, 24, 26. Wit speelt en for-/ ceert de winst van een schijf of van de partij. Geen varianten. Een biezonder fraai stukje. Oplossing volgt. VOOR ONZE SCHAKERS. OPLOSSING VORIG PROBLEEM. Wit: Kbl, Da5, Tf8, Pg4, pi a6 en c2. Zwart: Ke4, Ld4, Pg7, pi b2. Mat in drie zetten. 1. Tfl Lc3 2. Db5. Lf6 2. Dd2. Lc5 2. Dc5: Lf2 2. Tf2. NIEUW PROBLEEM. abcdefgh Wit: Ka5, Df6, Ta4, en h4, Ld8, Pc3, pi b5, c4, d2 en e5. Zwart: Kc5, Lfl, Pg5 en g6, pi a7, e4, e6, f3 en h6. Mat in 3 zetten. Oplossing volgt. LUCHTBESCHERMING. De propagandavergadering van de afd. Texel van de Nederlandsohe Vereemging voor Luchtbescherming, alhier Woens dagavond gehouden, werd door ongeveer 60 personen bezocht, onder wie ver scheidene dajnes. De propagandist, dei heer Weima, zei er zeer verheugd over te zijn, zooveel dames ter vergadering te zien. Meestal worden dergelijke vergade ringen door mannen bezocht, hoewel irj een moderne oorlog de vrouwen en kin deren evenzeer bloot staan aan gevaren/ uit de lucht. Daarom is het zeer nuttig,, dat de vrouwen weten, wat ze moeten! doen ingeval van een luchtaanval. Nadat spr. de werking van verschillen de ludhtbommen had uitgelegd, gaf hij de middelen aan om zich zooveel mogelijk! tegen de gevolgen daarvan te beveiligen., In verband met het zich onzichtbaar m;a-' ken door middel van verduistering, noem de spr. de waterrijkdom van ons land een nadeel. Vooral voor groote steden, aan een rivier of kanaal gelegen. Water toch kan vanuit de lucht gemakkelijk worden waargenomen. Een rivier of ka naal is daardoor voor een vliegenier een goede wegwijzer. In de pauze traden ve len als lid van de afd. Texel toe. GEMENGD NIEUWS l|||l!iiiiiii«iiuiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii:ii,iiiiiiiiiiiiiiiiii.ii!iiiiii:ii|l!lil Rotterdam. Een werklooze, die 2 stempelboekjes had en daardoor f 1100 te veel steun ontving, kreeg een maand ge vangenis. - INGEZONDEN DE ZIEKENFONDSKWESTIE. Als ik over deze zaak ga schrijven, moet ik beginnen inet iets recht te zet ten, wat zich blijkbaar rondom mijn fi guur heeft krom getrokken. Men heeft wel eens gesuggereerd, dat ik mij voor een Onderling Ziekenfonds interesseer, omdat ik daar een beroepsbelang in zou zien of, om het banaal uit te drukken „er een baantje voor mij aan zou zitten". Wie ondergeteekende van nabij kent, weet beter. Er zijn gelukkig nog altijd men- schen, die uit overtuiging liet algemeen belang willen dienen, die gevoel voor recht hebben en uit dien hoofde hun tijd en kracht voor bepaalde zaken geven. On dergeteekende wenscht zich op bescheiden wijze bij deze groep te voegen. Met welk reCht kon de Mij. v. G. het bestaande fonds opheffen? Indien men, iemand aanvalt over bezitrecht, moet men, de juistheid van zijn aanval bewijzen met £en vonnis van de rechter. Dat heeft de Mij. v. G. tot heden niet gedaan. Men tracht hier als de sterkere (de medici,) de zwakkere (niet draagkrachtige bevol king), door dwang iets op te dringen.. Het is het goed recht der Mij. v. G. als vertegenwoordigster der doktoren een fonds te stichten, zooals zij dit wenscht. Het is het goed recht van de burger, een fonds te stichten, zooals hij dit wenscht. De Mij. (doktoren) wenschen te Oosterend een Mij.-fonds. De burgers een Onderl. fonds. De doktoren wen schen geen hulp te verleenen aan eeni O.F. te Oosterend. Hun goed recht. Maar het is een groot onrecht, dat de Mij. v. G. (de doktoren) de bevolking te Oosterend tracht te overheerschen, tracht iets op te leggen, dat zij niet wenscht. Een groot onrecht is het om de burgers, van Oosterend, hetgeen zij zelf in de boe zem hebben opgebouwd, op deze ma nier afhandig te maken. En waarom geschiedt dit alles? Een Mij.-fonds staat onder controle - Den Haag. Minister Colijn deelde in de Tweede Kamer mede, dat de ver scherping van strafbepalingen in ver band met anti-semitische hetze van som mige bladen, overwogen wordt. Arnhem. Gearresteerd zijn e.n kunstschilder en zijn zwager, die een be jaarde dame voor f 25000 a f 30.000 heb ben opgelicht. De kunstschilder was een bekend internationaal oplichter, reeds meermalen veroordeeld. GRUWELIJKE JODENVERVOLGINGEN. In de nacht van Woensdag op Donder dag is men in Duitschland wegens de moord op Von Rath een georganiseerde campagne tegen de joden begonnen. Jongemannen uit alle standen, niet-ge- uniformd, gewapend met stokken, ha mers, ijzeren stangen en andere voorwer pen drongen de Joodsche huizen en win kels binnen, sloegen de ruiten kapot, smeten de inboedel op straat. Meubels, boeken, geheele winkelinventarissen la gen daar overhoop. Synagogen gingen in vlammen op. Te Berlijn, Weenen, Bre inen, Karlsruhe, Stuttgart, Muenchen, Breslau, Koningsbergen, Baden, in alle plaatsen hetzelfde gruwelijke beeld. Het straatpubliek bleef toeschouwer, goed keurend of afkeurend. De politie hield zich geheel afzijdig. Het Handelsblad1 schrijft: De algemeene indruk van neu trale zijde kan niet anders zijn, dan dat men met heeft willen verhinderen, dat goed-georganiseerde benden ongeveer 24 uur tijd kregen om het Joodsche zaken- bezit radicaal te vernietigen en een wederopbouw onmogelijk te maken. De verzekeringsmijen willen niet vergoeden, aangezien „overmacht" in het spel is. Te Muenchen moesten alle Joden zich aan de politiebureau's melden en hum sleutels afgeven van woningen en ga rages. Hun bezittingen werden gecon fisqueerd. Ze moesten Muenchen binnen 4S uur verlaten. Waarheen? Duizenden Joden werden gearnesteerd. De regeering kondigt nieuwe maatre gelen aan. Indien het buitenland naar aanleiding van de gebeurtenissen een campagne tegen Duitschland begint, zal het nog strenger optreden. Aan de gear resteerde Joden werden schoppen uitge reikt om de puinhoopen van hun ver woeste synagoges op te ruimen. Te Weenen pleegden 22 Joden zelfmoord. Donderdagavond proclameerde Goebbels, dat aan de plunderingen nu een eind moest komen. Het ministerie van pro paganda neemt de verantwoording der gebeurtenissen op zich. Ben S.A.-mar< gaf toe aan een corresp. van Reuter: De actie tegen de Joden is voorbereid. De hoogeren weten natuurlijk niets en we dragen, zooals vanzelf spreekt, geen uniformen. De hoogeren wisten van niets maar...... verhinderden ook niets. Goebbels sprak van een gerechtvaar digde en begrijpelijke verontwaardiging, van het Duitsche volk over een laffe Joodsche sluipmoord op een Duitsche en toezicht der Mij. (Ver. v. doktoren). Een Mij.-fonds is in de eerste plaats een veilig stellen van het belang van de dok ter, dat is de Mij. aan haar leden ver plicht. De verzekerden komen op de 2e plaats. Een Onderl. Fonds is een organi satie van minder draagkrachtige burgers, die gezamenlijk draagkrachtig worden. Een Onderl. Fonds is in de eerste plaats een veilig stellen van het belang van haar leden (dat is zij verplicht). De doktoren komen op de tweede plaats. Nu kan die eerste en tweede plaats heel goed samenvloeien, zoowel bij het Mij.-fonds als bij het Onderl. fonds. Zoo dra echter critieke toestanden komen en een keuze moet worden gedaan tusschen „belangen", komt de eerste plaats naar. voren. Het is duidelijk, waarom de dok toren een Mij-fonds willen en veel bur gers een Onderl. Fonds. Alleen de vrees, voor het financieel machtige lichaam der Mij. v. G„ de vermeende en werkelijke moeilijkheid om geneeskundige hulp te bekomen, voor een Onderl. Fonds, drijft veel burgers naar het Mij-fonds. Geldt hier het recht van de sterkste of niet? Daarom neem ik de pen op. Daarom geef ik mij voor een Onderl. Fonds. Ik ben er van overtuigd, dat een dergelijk geforceerd recht, van de sterkste, moet worden tegengegaan, omdat bij een On derl. Fonds de belangen behartigd wor den door de werkelijk belanghebbenden. Wij leven in een vrij Nederland. Men wil vrij zijn. Ook in het kiezen van zijn belang. Welnu, indien de medici op ons eiland op deze basis niet wenschen te arbeiden, is er maar één weg. Andere geneeskundige hulp. Die mogelijkheid be staat zeer zeker. Voor de dokter vrijheid in zijn handelen. Voor de burgers even zoo. Gij, burgers, laat u nooit afschrik ken door geen of dure medische hulp Dit gevaar is vaak denkbeeldig. En aL was het zoo: de zaak van de vrijheid is een offer waardig. Ik hoop alsnog, dat de Tex. medici zullen inzien, dat zij mo menteel werkelijk deze kant opdrijven. S. DE WAARD. Texel, 11—11—'38.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 10