KLOQSTERBALSEM TWEEDE BLAD STRAMHEID TEXELSCHE GOURANT Texelsche Berichten Ledenvergadering Alg. Texelsche Middenstandsvereenig:ng Tot steun der Texelsche Schapenhouderij. Zaterdag 12 Nov. 1938 (OUDE DAG) AKKER' S BOMMENWERPEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 14 tot en met ld November a.s. boven de Hors van Texel, vanuit vliegtuigen zoowel scherpe als onschadelijke bom men geworpen zullen worden. In verband hiermede wordt een ieder aangeradeiii zich niet buiten noodzaak naar de Hors te begeven. Texel, 11 November 1938. De Burgemeester van Texel, K. VLAMING, Lo-B. MOTORRIJTUIGENBELASTING. Men schrijft ons: De houders van motorrijtuigen, die uit- genoodigd zijn, om op WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 hun motorrijtuigen ambtelijk te doen wegen, worden bij deze alsnog er aan herinnerd, dat be doelde motorrijtuigen VOLLEDIG UIT GERUST gewogen moeten worden. Ingevolge artikel 16bis der wet ismen VERPLICHT aan deze uitnoodiging ge hoor te geven, daar men zich anders ain overtreding der wet schuldig maakt. Tevens wordt nog onder de aandacht gebracht, dat hij, die een motorrijtuig' ter weging aanbiedt, verplicht is op eerste vordering van de bij de weging aan wezige ambtenaren en overeenkomstig hun aanwijzingen, het rijtuig op de weeg- inrichting te plaatsen of te doen plaatsen en de vereisohte hulp bij de weging te verleenen. Bij niet naleving der vorenstaande be palingen, kunnen de overtreders ge straft worden met een geldboete van ten hoogste 300 GULDEN. In ons Woensdag-nr. hebben we de voornaamste biezonderheden gemeld uit de vergadering der A.T.M.V. Hier volgt het uitvoerige verslag. De heer I. Vlessing, voorz., opende de vergadering met zijn spijt uit te drukken over het feit, dat hij ten aanzien van het bedrijfsleven geen optimistische klanken kon doen hooren. Het ziet er naar uitv dat de nabije toekomst eerder verzwa ring dan verlichting van lasten zal ge\eiy Het is alsof we teruggaan naar de gil dentij d met vrijheidsbeperking voor de neringdoenden op allerlei gebied. We mogen echter niet blind zijn voor de goede zijden van b.v. de Vestigingswet, De A.T.M.V.-cursus gaat naar wensch Reeds slaagden vijf cursisten. De deel nemers aan de spoedcursus zullen zich deze maand aan het examen onderwerpen Voor de heer S. Prins is dit, vervolgde spr., de laatste vergadering', welke hij als bestuurslid bijwoont. Eerst was hij secr., later bestuurslid. In deze functies heeft hij zich zoo verdienstelijk gie- maakt, dat een woord van hartelijk dank hem toekomt. (Applaus.) Door onvoorziene omstandigheden valt deze avond samen met de propag.-avond van de Ned. Vereen, voor Luchtbescher-i ming. De voorz. wekte op, lid te wordieri van deze Veneen., welker arbeid spr. nut tig en noodig oordeelde. Na lezing der notulen door de heer J. H. Kikkert, werd het JAARVERSLAG uitgebracht. Hieruit vernamen we, dat 25 leden uit- en 21 leden toetraden, zoo dat het aantal nu '171 bedraagt. M|et voldoening gewaagt de secr. van de gun stige resultaten, door de Vereen, in het afgeloopen jaar bereikt. Minder rooskleu rig stond het er met het zakenleven voor. Ook voor de betere zaken nam het uitte- ringsproces voortgang. Van de Vesti gingswet-Kleinbedrijf evenwel mag voor de middenstand een invloed ten goede worden verwacht. De A.T.M.V. organi seerde cursussen, in welk werk de heer, S. Prins een belangrijk aandeel had. De balero-week stelde teleur; ze gaf een te kort van f49.71. Ten behoeve van jaar beursbezoekers liet T.E.S.O. een boot extra laat van Den Helder vertrekken Het bestuur hoopt ook voor 1939 zoo'n overeenkomst met T.E.S.O. te kunnen treffen. In samenwerking met de Vereen. Ned. Fabrikaat, werd een etalage-wed strijd gehouden. Hartelijk wordt de jury alsnog dank gebracht voor haar arbeid. Secr. eindigt zijn verslag met de beste (Ingezonden.) Met veel belangstelling las ik het ar tikel van de heer D. Hin in de Te-xelschei Courant van 9 November j.l. Immers, hoe meer meeningen en plannen men ten gehoore brengt, hoe beter. Voor een groot deel kan ik dat betoog onderstreepen. Zeker is een restitutie der graanrechten niet het ,,wegnemen der kwaal", maar een min of meer verdoeze len er van. Wat een eventueele teeltrege ling betreft, diene het volgende ter ver-, duidelijking: De heer Hin vraagt: ,,Zou zulk een re geling voor Texel erg zijn?" Evenals hij zie ik naast een teeltrege ling een teeltbeperking en dit kan in.i. geven le. Veel controle met weer lasten daar aan verbonden; 2e. Indien het buitenland weer Texel sche schapen vraagt, kan het geval zich voordoen, dat Nederland niet leveren kan wegens tekort. (Eenige tijd geleden ging een levering van eenige millioenen Kg. varkensvleesch onze neus voorbij; wij konden niet leveren.) Dat het buitenland weer Texelsch fokmateriaal zal vragen, is zeker; anders was 't Texelsche schaap; nu niet verspreid over Spanje, Frankrijk, Belgie, Nederlandsch-lndie, Brazilië, Cu ba, Mexico en Zuid-Afrika. 3e. Moeilijkheden met het kiezen van fokmateriaal voor het eigen bedrijf. Nu hoort men wegens de kalverteeltbeperking vele malen de verzuchting slaken: ,,Wat jammer, dat zulk een best kalf niet aan i gezet mag worden; mijn schetsen zijn verbruikt"; direct geld neer te leggen voor een extra-kalverschets, past lang niet iedereen. Een beperking der fokkerij moet ko men óf door afslachten, óf door het guist houdeh van een gedeelte der ooien. Dit laatste kan ons kostbare fokdieren wenschen en de opwekking, toe te tre den als lid van de A.T.M.V., voor zoover1 men dit nog niet deed. REKENING. Aan het financieel ver slag, uitgebfadht door de heer E. Boe kei, ontleenen we, dat aan contributie ontvangen is f842.99. In kas was f435.91.' Totaal ontvangen f 1278.90. Uitgegeven f618.28 (inbegrepen de bijdrage van 1 256.50 aan de Kon. Middenst. Bond). Tekort balero f49.71. Nog in kas f610.91. De rekening werd door de heeren A. de Wilt en J. G. Ph. Pisart in orde be vonden en onder dankzegging goedge keurd. Over het verzoek van de Hanze-afd. inzake adhaesie-betuiging aanvulling po litieverordening (zitten tegen etalages, enz.) schreven we reeds. Ingekomen was nog een bezoek van de Kon. Middenst. Bond om financ. steun door rentelöoze voorschotten van f 5. of meer. Wie helpen wil, wende zich tot de penningmeester. CRED1ETVERLEENING. Langdurig werd gesproken over het rapport inzake. Credietbeperking, uitgebracht door een Commissie, ingesteld door de Bond.. Eerst ging het Rapport de oorzaken van credietverleening op lange termijn na:, te laat indienen van nota's, te laat aam bieden van kwitanties. De oorzaak van stroppen in menig bedrijf, aldus het Rapport, is de verwaarloozing van de ad ministratie in seizoenbedrijven; ook de vrees, klanten te zullen verliezen, leidt niet zelden tot credietverleening op te lange termijnen. Er zijn klanten, die meer koopen, dan waartoe hun draag kracht reikt; zeker doen ze dat, zoo lang crediet wordt gegeven. Aanbevolen wordt: regelmatig nota's in te dienen en kwitanties aan te bieden. Plaats op uw nota een formule als b.v.: „U ge lieve te betalen vóór(datum), tenzij u de nota liever bij aanbieding van kwi tantie voldoet". Een stelselmatige, pak kende actie voor matige credietverlee ning wordt zeer nuttig geoordeeld. De voorz. leidde dit onderwerp in, waarna zich een breedvoerige discussie ontwikkelde. Besloten werd deze kwestie! samen met de Hanze-afd. te bespreken. Het zal noodig zijn een algemeene over eenkomst te treffen en daartoe ook de schilders, metselaars, timmerlui, enz. uit te noodigen tot een bespreking. Ook het berekenen van rente bij niet tijdige beta ling werd besproken. Deze rentciheffing helpt het kwaad niet uit de wereld. Eensdeels is een kapitaalkrachtige zaak daartoe minder spoedig verplicht dan de kleine man. Bovendien brengt men som mige klanten in de waan, dat ze voorloo- pig niet behoeven te betalen, „omdat ze toch de rente voldoen". Wil een af spraak inzake beperkte credietverleening. echter doel treffen, dan zal die op zoo breed mogelijke basis moeten rusten. laten ontglippen. Is de beroemde ram F 54 ook niet door het toeval als hef ware gevonden? In 1927 stamden 91 van de 181 ingeschreven rammen langs man nelijke lijn van hem af. Geachte Hin: Ik zie in uw voorstel zeer zeker de mogelijke kans op voordeelen en ben zelf overtuigd van het belang van een loonende schapenfokkerij. Ik zie dit als een landsbelang. Toch vind ik het wenschelijk, de genoemde argumenten naar voren te brengen. H. H. J. FREDERIKS. CURSUS HUISVLIJT. De R.K. Volksbond organiseert een huisvlijtcursus, waarvan de aanvang be paald is op Dinsdag a.s. Zie nadere bie zonderheden in de adv. SPREEKUUR-E. DE ZEEUW. Te laat otn in de adv. nog gewijzigd te worden, kwam het verzoek spreekuur Woensdag 12 uur te veranderen in Woensdag 1.30—2.30 uur. DE COCKSÜORP. IJSCLUB E1ERLAND. J. P .Dros tot eere-lid benoemd. Maandagavond hield de IJsclub Eier- land haar jaarvergadering. De voorz., de heer J. Reuvers, kon een 15-tal leden welkom heeten. De aftredende bestuursle den, de heeren R. W. Stoepker, A.Blom, P. de Graaf en W. Stolk werden alle herkozen. De contributie werd voor dit jaar vastgesteld op f0.30 per perspon. Voor man en vrouw f 0.45. De heer P. de Graaf zal binnenkort de kwitanties aanbieden. Op voorstel van een der be stuursleden werd de heer J. P. Drost te Den Burg, die van de oprichting der IJsclub af in 1907 lid is geweest, tot eerelid benoemd. De lieer Dros was 12 jaar bestuurslid der IJsclub. Wordt Ge gekweld door stramheid in de lede maten? Hebt Gy last van pynlyke spieren? Gy zyt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude gebroken man een pynlyken en styven rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproofden Akkers Kloosterbalsem, welke de bU- zondrre eigenschap heeft dlop In de weefsels door te dringen. Kloostcrbulsem bevat ai onmtische geneeskrachtige stof fen, die verwarmend, afleidend en optas send werken tegen de stoffen, die zich In Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast tins die stijfheid In Uw spieren en gewrichten In haar oor zaak aan. dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrljfmlddel bij spit, rheumutiok, splerverrekklngen. stram heid. kneuzingen. Ischias, pljnlljko spieren. Por pol vail 25 Gram I 0.62i/2, pol van'50 Oram f 1.01 lllliliiilllllllllilliilillllll'ltllllliilllllllllllliniiillilllllllliilllllllillllllilllilllllllll RADIO. Italic. Mussolini heeft te Prato Sfne- raldo, 20 K.M. van Rome, een kortegolf- zender ingewijd, welke de machtigste tea wereld is. Het station heeft vier zen ders van 50 en vier van 100 kilowatt. Sommige antennemasten zijn 100 meter hoog. SLAAP UW VERKOUDHEID WEG MET DAMPO. 's Avonds aangewend's Morgensreeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Hiernaar te streven moet het doel zijn van de Commissie, welke dit vraagstuk krijgt op te lossen. Het bestuur zal de noodige stappen doen in overleg met de Hanze-afd. Zoodra Je Commissie met haar arbeid gereed zal zijn, zal het re sultaat aan de leden worden voorgelegd. RE1SBONNEN. Diverse winkeliers op Texel geven reisbonnen uit, welke bij 'n zeker getal, recht geven op een uitstapje. Nu zijn er ook Vaca-bonnen ver schenen, die men kan inwisselen voor spoorkaartjes. Deze Vaca-bonnen werken het individueel reizen in de hand. Hiel' heeft de middenstand scha van te du ju ten en daarom raadt het bestuur het ver strekken van die bonnen af. Wie ze kocht, kan opgaaf doen aan het bestuur. Zijn er met elkaar niet al te veel, dan zal h:t bestuur overwegen, ze van de winkelier over te nemen. Het cadeaustelsel is een groot kwaad, dat de winkelstand overwoekert, maar waarvan het einde gelukkig in zicht is. Een groot deel van de avond werd aan de bespreking van dit punt gewijd, maat: de stemming bleek zeer verdeeld. Er' waren leden, die meenden, dat men best besluiten kon, in de Texelsche zaken, in geen enkele vorm cadeau's meer te: verstrekken. Zij vreesden geen concur rentie van elders. Er waren leden, die zich wilden bepalen tot cadeau's uit) eigen branche alleen Er waren leden, die alleen cadeau's" in de vorm van 'n bepaalde korting (voor iedere branche, eventueel vast te stellen) zouden willen geven. Er waren leden en wellicht waren deze in de meerderheid die geen kans zagen de bestaande toestand te veranderen, zoolang het cadeaustelsel niet bij de WET verboden is. Zoolang deze wet er niet is, blijft elke maatregel, van particuliere zijde getroffen, lapwerk, om dat er dan altijd nog zakenlui zijn, die er zich aan onttrekken. Een voorstel werd geopperd, alleen die koffie, thee, zeep, enz. te vcfi'koopen, waarbij geen cadeau's worden verstrekt. Maar van andere zij werd h.ertegen in gebracht, dat niet de winkelier uitmaakt, welke thee b.v. de klant zal koopen, maar, de klant, die koning" is, zelf. Eenige hilariteit wekte de vraag van een der aanwezigen: „Willen jullie cle cadeau's afschaf fen? Ik gaf nog nooit wat cadeau". Hij bedoelde daarmee bepaald, dat goede waar tegen billijke prijs evengoed koo- pers vindt. Na al deze besprekingen kwam men echter geen stap verder. Het euvel heeft' ook wel een groote omvang aangeno-- men. Het bestuur zal aan de Bond vra gen hoe het staat met de voorbereiding, van de wet, waarbij het cadeau-stelsel zal worden afgeschaft. BESTUUR. De heeren Joh. Parlevliet, Den Burg en Joh. v.d. Slikke, Oosterend, werden herkozen met resp. 31 en 28 van de 34 stemmen. Na 'herstemming niet de heer C. v.d. Kooy werd de heer P. Moerbeek, Hoogerstraat, (resp. 15 en 17 ist.) in de plaats van de heer S. Prins gekozen. RONDVRAAG. De heer R. Boom vroeg, voortaan de vergaderingen eer der uit te schrijven. De lieer A. de Wilt vroeg naar de voordeelen van het nogal kostbare lidmaatschap van de Kon. Ned. Middenstandsbond. De heer S. Prins zag geen voordeelen. De voorz. wilde de afcL nog een jaar lid doen blijven, om dit punt onder het oog te zien. Als lid van de Bond, aldus de voorz., krijgen we diverse stukken toegezonden, van be lang voor de Middenstand. We mogen geen klaploopers zijn. Er is een moreele verplichting. Desverlangd kunnen we h er op kosten van de Bond een spreker krijgen over een door ons op te geven onderwerp. De heer Parlevliet merkte evenwel op, dat de afd. tot nog toe te leurgesteld is in de verwachtingen, welke zij van het lidmaatschap had. De heer De Wilt zou gaarne van betalin gen aan de Ato na franco verzendep van goederen een betalingsbewijs ont vangen. Voorz. gaf hierop ten antwoord, dat men zie h hiervoor het best tot de heer Jac. Kikkert, Ato-agent te Oudeschild kan wenden. Persoonlijk acht de lieer Vlessing zulke kwitanties geen veneisehte. Er is z.i. al papieren rompslomp genoeg. De heer J. Agter zou gaarne minder annonces van elders in dit blad opgeno men zien. Voorz. merkt op, dat men de vrije concurrentie niet mag be'etten en dat Texel niets te duchten heeft, wanneer men zijn goede waar tegen billijke prijzen aanbiedt. Onzerzijds werd hieraan toegevoegd, dat hij, die minder betaalde, dan waar toe hij verplicht bleek - in aanmerking genomen het verbruikt aantal regels over het verstreken boekjaar niet meer voor cle eerst geldende prijs in aanmer king kan komen. Aanvankelijk is hieraan wel ee.is te weinig de hand gehouden, ook op Texel. Het betrof gelukkig maar enkele adverteerders, die MISBRUIK' maakten van de gelegenheid om voor 'n koopje te adverteeren. Hiertegenover staat, cat ongevraagd tot restitutie wordt) overgegaan, indien het verbruikt aantal regels recht geeft op lager regelprijs, dan Waarvoor de annonces eerst werden be rekend. DE HEER PRINS EERE-LID. Aan het slot der veigadering, welke tot omstreeks! kwart voor twaalf duurde, werd de heer S. Prins, die uittrad wegens zijn ver trek naar Den Helder bij acclamatie tot eerste eere-lid der Vereen, benoemd. De heer Prins zeide zeer verrast te zijn wegens dat besluit en hoopte het 25-ja- rig bestaan der Vereeniging in komend jaar te mogen meevieren.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5