VERRAST ELKAAR ELECTRISCH JUIST ZULKE DINGEN Geeft 'n electrisch geschenk Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllplllllllllllllllll'lllllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| ENKELE RANTSOENEN met voedermiddelen van eigen bedrijf. Waar men op Texel vele voedermidde len heeft, die op eigen bedrijf geteeld worden, zullen wij enkele rantsoenen pu- pliceeneti, waarin havermeel, boonenmeel J en roggemeel zijn opgenomen. Heeft men hiervan afwijkende rantsoenen, óf andere voedermiddelen ter beschikking, zoo kan men zich steeds voor GRATIS adviezen1 tot het Veevoederbureau wenden. Bieten en hooi Naast genoeg hooi (plm. 8 Kg kan men voeren bij een productie van: 5 Kg. melk 1Kg. krachtvoer en plm. 12 Kg. bieten. 10 Kg. melk U/2 Kg krachtvoer en plm. 10 Kg. bieten. 15 Kg. melk 2—2'/j Kg. krachtvoer en Dim. 26 Kg. bieten. 20 Kg. melk 3 Kg. kracihlvoeder en plm. 33 Kg. bieten. 25 Kg. melk 31/24 Kg. krachtvoeder en plm. 40 Kg. bieten. De bieten kan men dus, al naar cte productie wat laten varieeren. De opge geven hoeveelheden dient men echter slechts ter oriëntatie te beschouwen. Bij tusschen gelegen producties naar evenredigheid. Wordt aanmerkelijk meer dan 8 Kg. hooi verstrekt, zoo 'kan men met wat minder bieten en ook met wat minder krachtvoer volstaan. Bij de op gegeven hoeveelheden bieten is gerekend op een droge-stof-gehalte der bieten van 14 pet. Heeft men bieten beschikbaar! met 'n Ihooger of lager dr. stofgehalte, zoo zal er minder of meer van noodig zijn dan aangegeven. Van suikerbieten is onge veer de helft minder noodig dan is aan gegeven. Als bijpassende krachtvoedermengsels naast hooi en bieten, lean men als volgt mengen (óf in die verhouding voeren): 3 gewichtsdeelen grondnootmeel, 2gew. deelen boonenmeel, 1 gew. deel lijnmeel. of 2.5 gew. deelen grondnootmeel, 1 gew. deel roggemeel, b.v. 1 gew. deel lijnmeel. óf 2 gew. deelen grondnootmeel, 1 gew. deel haver, b.v 1 gew.-deel lijnmeel. Heeft men boonen-, rogge- en haver meel beschikbaar, zoo kan worden ge mengd: 6 gew. deelen grondnootmeel, I gew. deel roggemeel, 1 gew. deel boonen-, meel, 1 gew. deel havermeel, b. v. 2 gew. deelen lijnmeel. Er is geen bezwaar tegen iets meer of minder lijnmeel op te nemen, dan is aangegeven. Door meer op te nemen wordt het evenwel duurder. Naast weinig hooi en veel bieten is toediening van mineralen vooral bij hoo- gere melkgiften noodzakelijk. GM4 D_. Snel en goed f'®P» I»OUf helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,.Mijnhardtjes"2st. IOct.Doos50ct ||||||iiiii!iiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii|||||| lllllllllill WEET U ZE ALLE VIJF IIIIII'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII 236 Waarvan maakt men stijfsel? 237 Hoeveel pet. eiwit bevat stokvisch? 238 Quito is de hoofdstad van 236 Het Mauritshuis (museum) te Den Haag is genoemd naar 240 Wie schreef de historische roman „Ivanhoe" ANTWOORDEN. 236 Aardappelen, tarwe, rijst, o.a 237 Bijna SO pet. 238 Ecuador, Z.-Amerika. 239 Joh. Maurits, Gouv. van Brazilië, die het liet bouwen. 240 Walter Scott (1771—1832). NIEUWE VRAGEN 241 Een stoeterij is 242 Incognito is letterlijk 243 De Derby-wedrennen zijn ge noemd naar 244 A.h.w. is een afkorting van 245 „Prijzen vanaf 10 ct". Wat is er fout in deze zin? PAUL REYNAUD, Frankrijk nieuwe Minister van Financiën. ontvangt de moderne vrouw het liefst, die beantwoorden aan haar zin voor comfort, tijdbesparing en hygiëne. U zult met genoegen zien, hoe een electrisch geschenk in den smaak valt! Haardroger of friseertang-warmer, een theelicht, broodrooster of strijkijzer er zijn méér dan 100 electrische artikelen, zoowel meer kostbare als zeer eenvoudige. Iedere keus een groot succesl OOST. DOOR DE LUCHT VAN GENT AF. Zonder met het zeewater in aanraking te zijn geweest, kwam hier een ballon netje aan met het opschrift „Grand Ba zar", Antwerpen-Gent. Het adres van de afzender was: Jacques Quet, Av.-Cle mentine 31, Gent. Het werd gevonden door H.S. S. DE COCKSDORP. LEZING MET LICHTBEELDEN. Men schrijft ons: De afd. De CocksdorpEierland van de Moderne Landarbeidersbond be legt op Donderdag 17 dezer een bijeen komst in hotel De Hoop, waar S.S.^Lan- tinga, de bekende Tuinbouwmedewerker van de V.A.R.A. een lezing met ge kleurde lichtbeelden zal houden over tuinwerkzaamheden, groenten, vruchten,, de siertuin, kamerplanten, wetenswaardig heden uit de land- en tuinbouw en na tuurschoon. Ingeleid zal worden liet onderwerp grondbewerking en -bemes ting, teeltplan, veel groenten van weinig grond, bladgroenten, peulvruchten, knol gewassen, enz. Verder bloemen in en 0111 de woning, kamerplanten, bloembakken, de siertuin, enz. enz Beelden uit da land- en tuinbouw. De bloeiende bollen velden, druivenkassen in het Westlnnd, boomgaarden in de Betuwe, Aalsmeer, Boskoop, de koolstreek, veeteelt, enz. enz. Natuurtafereelen: De duinen, 't strand, veenplassen, heide- en boschtafereelen,, enz. Deze bijeenkomst is voor ieder toegan kelijk. Daar zoo'n lezing met lichtbeel den vorig jaar zeer goed in de smaak is gevallen, verwachten we weer een goede opkomst. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld, 20 ct. pp.; man en vrouw samen 30 ct. Half acht in De Hoop. Bij vol-/ doende deelname rijdt een bus via Post weg langs Hoofdweg. Opgaaf h ervoor bij W. v. Sijp, L. v.d Veer of J. West, dorp, uiterlijk Woensdagiavond. W III# Verdraag, wat het lot brengt, III# Wie volhardt, wordt gekroond. Ill# Herder. NATUUR HISTORISCH MUSEUM DEN HELDER. Gaarne gaven we een dezer dagen ge volg aan de uitnoodiging, eens een be zoek te brengen aan het Museum van Je Natuurhistorische Veteeniging te Dienl Helder. Dit museum is ondergebracht in vier lokalen van de voormalige o. 1. school aan de Oostslootstraat, welwillend door de gemeente in bruikleen afgestaanj. In aanmerking genomen het feit, dat de Vereeniging nog in haar kinderschoe nen staat, de oprichting dateert van 1635 en niet over ruime geldmidde len beschikt, staat men verbaasd oven hetgeen hier tot stand werd gebracht. Niet alleen valt de bezoeker op, dat reeds zulk een uitgebreide collectie materiaal bijeen is gebracht, maar ook de wijie, waarop dat materiaal wordt tentoonge steld, verdient alle lof: prachtisch, over zichtelijk, deskundig geordend. De loka len worden alle van gemeentewege van vuur en licht voorzien; zonlicht kan ner gens rechtstreeks binnenvallen, zoodat het tentoongestelde materiaal zooveel moge lijk voor verkleunen wordt gevrijwaard.- Wie een bezoek aan Den Helder brengt, bevelen wij gaarne aan eens een kijkje in Den Helder te nemen. LI loopt de Hoofd gracht af en gaat dan over de Kanaal- weg, de Molenbrug (bij Casino) over, de straat in tegenover deze brug en dan rechtsafde Oostslootstraat. U kunt het Museum bezoeken iedere Woensdag van 35 uur, iedere Zaterdag van 710 uur. Bovendien is het Museum; toegankelijk: iedere eerste Woensdag van de maand van 810 uur en iedere eerste: Zondag van de maand van 35 uur. Bij laatstgenoemde twee gelegenheden wor den de bezoekers bij voldoende deel name rondgeleid en te voren in het leslokaal met behulp van lichtbeelden,', films en teekeningen op het zwarte bord: ingewijd op dat gebied der natuurlijke- h storie, waarvoor bij de rondleiding in het biezonder de aandacht wordt ge vraagd. Zoo ging het ook bij ons bezc-el>, toen voornamelijk de dierenwereld, welke de bodem van Noordzee, Marsdiep en Texel- stroom tot domein heeft, aan een nadere beschouwing werd onderworpen. De heer Nijkamp hield een causerie, welke aan duidelijkheid niets te wenschen over liet. Hij sprak over het leven van krab ben, zee-anemonen, eendenmosselen, zee sterren, garnalen; van de wijze waarop zij hun voedsel bemachtigen; waarop zij zich tegen hun vijanden te weer stellen. Hoe de krabben, de zeesterren en de gar nalen zich in de zeebodem ingraven, gaf de film heel goed weer. Interessant was ook hetgeen over de z.g. radiolariën (kie- zelzuurdiertjes) werd verteld: eencellige,, microscopisch kleine diertjes, die in zee zweven en wier skelet zeldzaam fraaie: vormen vertoont. Lichtbeelden deden ons nader met deze natuurwonderen kennis-, maken; in het biezonder verschafte de microscoop een ieder de gelegenheid, om een blik te slaan in de schatkamer van, Moeder Natuur. De toegangsprijs bedraagt 10 ct. per persoon; voor schoolkinderen zjjn a 25 ct. kaarten verkrijgbaar, die voor een heet jaar geldig zijn. Donateurs hebben steeds vrij toegang tegen betaling van fl.— pen jaar. Ten dienste van de Middelbare en Ulo school te Den Helder wondt van 'het Museum zoo vaak gebruik gemaakt als de betrokken leeraren het nood'g oordee- len. Van de hoogste twee klassen der lagere scholen bezoeken de leerlingen eens in de vier maanden het Museum. Verder organiseert de Vereeniging drie maal in het jaar een film-avond met '11 onderw erp, aan de natuurl. historie ont leend. waartoe de heer P. van Twisk een van zijn theaters kosteloos beschikbaar stelt. Het verheugt ons hier te kunnen mel den, dat de samenwerking van het H-el- dersch Museum met dat op ons eiland' steeds van de aangenaamste aard is. Niet zelden, zoo werd ons door de heer Nij kamp verzekerd, is de heer H. Kraai, die Texels Museum beheert, ons van dienst, hetgeen zeer op prijs wordt gesteld. llllll# Wacht u steeds voor mooie llllll# woorden, llllll# Hoed u voor de vleier toch llllll# Eenvoud is 't merk der waarheid, llllll# Al 't gekunstelde is bedrog.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2