Concert van de GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Familie L., De Cocksdorp f5.—. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Familie L., De Cocksdorp f5.—. DE TEXELSCHE WOL. maandag werden op de markt vele par tijen wol verhandeld, tegen 70 ct. per Kg- LUCHTBESCHERMING. Donderdag wordt voor het werven van leden voor de afd Texel der N.V.L. een aanvang gemaakt met huisbezoek. EXAMENS Geslaagd te Alkmaar voor het Mid denstandsdiploma, Handelskennis: J. Der- nison, leerling fianze-cursus alhier. EEN VERHEUGEND BERICHT De Vereen. Staten leggen met ingang van 15 Aug. a.s. aan de narcisseninvoer geen belemmeringen meer in de weg. Een verheugend bericht, ook voor de narcissenkweekers op ons eiland „GEBR. KALKOEN". Men schrijft ons: Door een misverstand is het Zondag met de kaartverkoop wat in de war ge- loopen. Maar a.s. Zondag zal er in het St.-Janshuis na de hoogmis ruimschoots gelegenheid zijn om toegangsbewijzen te bekomen. B. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van J. Roeper, Eierland; Jac. Kooger, ZevenhuizenGebr. Witte Jacz., Spang; P. Mantje, Dijkmanshui-, zen. Totaal 52 gevallen. Hersteld is het vee op het bedrijf van B. J. Vlaming, Oost. Totaal hersteld: 18 bedrijven. CHR. VOLKSONDERWIJS. Hedenavond wordt door de School voor Christelijk Volksonderwijs in Eben Hae- zer een ouderavond gehouden. De te be handelen onderwerpen zullen ditmaal in hoofdzaak betrekking hebben op 'liet Oranje-Huis. Er zal een reeks lichtbeel den worden vertoond, terwijl het hoofd der school, de heer W. J. Slort, het on derwerp „De nationale opvoeding onzer kinderen", (het kweeken van Oranje-lief- de bij de jeugd) zal inleiden. Voor de laatste maal maken we be langstellenden nog eens opmerkzaam op de U.D.I.-uitvoering op Vrijdag a.s. Nog enkele kaarten zijn te bekomen bij de heenen A. de Wilt en K. Pen. Wilt u niet teleurgesteld worden? Koopt dan spoedig een toegangsbewijs. Het zou niet voor 't eerst zijn, wanneer U.D.I. speelt voor 'n uitverkochte zaal. Tijdens de uitvoering met het bal zijn geen kaarten meer te verkrijgen. A. ZAKENNIEUWS. Bakker's Ijzerhandel verhuist en breidt belangrijk uit. Naar we vernemen zal „Bakker's Ijzer handel" verplaatst worden naar de Stee nenplaats, waar, naar een ontwerp van architect Igesz, een nieuw pand zal wor den betrokken. Ter plaatse zullen twee woonhuizen en een pakhuis, alles eigen dom van de heer P. Bakker en resp. nog in huur (tot 1 Mei a.s.) bij de heenen De Wolf, Pothman en J. de Wit, worden afgebroken. In de loop van 1939 zal het nieuwe gebouw dat een frontbreedte van 18 M. krijgt worden opgetrokken Dat beteekent een belangrijke verbetering voor Bakker's Ijzerhandel, welke thans te zeer met gebrek aan berg- en etalage- ruimte te kaïnpen heeft. ARMBESTUUR EN ZIEKENFONDS. De heer T. Dogger, P.H.Sluis, ver zoekt ons te plaatsen. Een dagblad schreef vorige week over de Texelsche Ziekenfondskwestie. (OoV aan de vaste wal interesseert men zich blijkbaar voor het geval.) In het desbe treffende artikel las ik: „Oosterend moest door extra heffing of door bazars en uitvoeringen zijn kas ieder jaar sterken, doch Oudeschild bleek, jaarlijks van armbestuur f 1000 te krijgen". Bij deze verklaar ik, dat door mij, noch door een bestuurslid ooit één cent voor 't ziekenfonds van 't armbestuur is ont vangen. Nu bent u niet verantwoordelijk wat die courant schrijft, maar zou u zoo vriendelijk willen zijn, er toch een be richtje van te maken Het kan hier en daar misverstand te weeg brengen Het is n.l. wèl gebeurd, dat ik voor leden van het fonds Oudeschild naar het arm bestuur ben geweest, maar dan ging dat niet uit van het Ziekenfonds maar \an het VERPLEGINGSFONDS, wat met Z.F. NIETS te maken heeft; ook nu niet. Te Drongelen is de 56-j. veehou der Bouman door een stier, die hij naar de wei bracht, op de hoorns genomen en doodgedrukt. Marine-kapel. Op Zaterdag 19 Nov. a.s. zal het Korps Adelborsten bij goed weer een oefening houden op Texel. Het Korps wordt in de morgen van Den Helder naar het vliegkamp De Mok overgebracht en zal een marsch over het eiland maken. Het «inde van de oefening zal te Den Burg. zijn, waar het Korps wordt afgehaald door de Stafmuziek der Koninklijke Ma rine. Met de Texelsche boot van 14,35 vertrekken de adelborsten weer naar Den Helder. Wanneer het weer daartoe meewerkt, en de oefening doorgang vindt, ligt het in de bedoeling des middags van 12 tot ca. 1 uur op de GROENEPLAATS alhier een CONCERT van cle Marine-kapel te geven voor de Texelsche burgerij, het geen zonder twijfel op prijs zal worden gesteld. Om ca. half twee zal waarschijn lijk nog een défilé voor het Raadhuis plaatsvinden. De komst van enkele hoogo Marine-autoriteiten mag mede worden ver wacht. Voor de muziekliefhebbers vermelden wij nog, dat de Stafmuziek ten gehoore: zal brengen: 1. M.L.D.-Marsch 2. Eeremarsch. 3. Geuzenvlag. 4. Wilt heden nu treden. 5. Naar zee (Potpourri van vaderlandsche liederen) 6. Van Gent-marsch. 7. Nog enkele marsChen. MAGGI-A VONDEN Deze week houdt Maggi's Producten- Mij. op Texel propaganda-avonden Maan dag was het Eigen Gebouw te Oudeschild geheel gevuldgisteren bleef in Pen's zaal geen stoel onbezet. De propagan dist, de heer Weber, alsmede de kook-: leerares wisten op aangename wijze de kwaliteiten der Maggi-producten aan te toonen en het gebruik daarvan voor zoover noodig aan te bevelen. Met be langstelling aanschouwde men de film,, een bijzonder goed verzorgde propaganda film, welke geen oogenblik verveelde. Dc dames lieten zich daarenboven het gratis aangeboden kopje ossenstaartsoep best smaken. De heer Weber herinnerde nog aan de door Maggi uitgeschreven 'Populariteits- wedstrijd het noemen van de tien po pulairste Nederlanders Omstreeks tien uur kwam het einde van deze .avond, waarmee Maggi een goe de beurt heeft gemaakt. Vanavond is De Koog aan de beurt. Donderdagmiddag De Cocksdorp; Donderdagavond Den Hoorn en Vrijdagavond Oosterend. DE WAAL. IJSCLUB DE WAAL EN DEN BURG. Maandagavond hielden bovengenoemde clubs hun eerste gezamenlijke jaarverga dering in het café van de lieer Bruin., Aanwezig 13 leden. Te ruim half negen opent wegens afwezigheid van de voor zitter, de heer Joh. Eelman de vergade ring. Hij merkt op, dat er ondanks het' uitblijven van ijswinters toch nog animo voor de vereenigingen blijkt te bestaan. Echter is van IJsclub Den Burg alleen het bestuur aanwezig. De secretaris leest vervolgens jaarverslag. We hooien, hieruit, dat de vorige jaarvergadering werd gehouden op 17 Nov. '37 en bijge woond door 18 leden. Op 9 Dec. werd wederom vergaderd over samenwerken/ met IJsclub Den Burg. Hiertoe werd be sloten voor een proeftijd van 2 jaar. Daarover zal dus volgend jaar nader worden gesproken. De ihuur van het terrein is verhoogd van f 10 tot f20. Op 19 Febr. kwam een schrijven in van de voorz., de heer C. A. Keijser, waarin deze als zoodanig bedankte. Aan de verpachting van de ijstent is als voorwaarde verbonden, de exploitatie, wanneer de baan eenmaal geopend is Overigens wordt dit door het bestuur ge regeld. Met dank aan de heer C. A. Keijser, voor wat hij in zijn zittingsperi ode voor de vereeniging heeft gedaan, besluit de secretaris zijn verslag. REKENING. De rekening-controleurs C. Eelman en B. v.d. Eerg, brengen hier na verslag uit. De Waal telt 140 leden. Den Burg 146. Met de rente van her spaarbankboekje was ontvangen f 88.44. De uitgaven beliepen f 83.80, saldo f 4.64. Op de Rijkspostspaarbank staat f 102.34, zoodat het totaal f 106.98 bedraagt. De penningm. wordt dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Voor volgend jaar w or den tot controleur benoemd P. Broekman! en B. v.d. Berg. DE CONTRIBUTIE werd weer vast gesteld op 30 ct. per persloon, na 1 Dec, 60 ct. Alhoewel een gering bedrag zijnde, meende men goed te doen, dit te hand haven om geen leden te verliezen. IJSTENT. Vervolgens komt een be stuursvoorstel aan de orde tot het ver-i pachten van alleen de ijstent. Vorig jaar bleek er n.l. geen animo voor te bestaan, (de standplaats n.l.) Een schier einde- looze discussie wordt hierover gevoerd- Ten laatste werd besloten ijstent en standplaats te verpachten, maar dan de standplaats op afroep van het bestuur. BESTUUR. Volgens rooster behoorden thans een paar bestuursleden af te tre den. Daar de overeenkomst met Den Burg volgend jaar ten einde loopt, stelt het bestuur voor, alles nog een jaar te verlengen, omdat dan mogelijk toch een algeheele verkiezing zal plaatsvinden De vergadering gaat hiermede accoord. Op voorstel van een der leden wordt nog besloten aan de voorzitter namens be stuur en aanwezigen een schriftelijke dankbetuiging te zenden. Du Porto blijft bode, Boot molenaar. De verpachting van de ijstent met stand plaats wordt nader bekend gemaakt. Ten slotte brengt de heer A. Eelman, van IJsclub Den Burg nog dank aan de heer C. A. Keijser voor zijn bemoeiingen in zake de samenwerking. Hierna sluit de waarn. voorz. de ver gadering met de wensch, dat er deze winter eens gebruik kan worden gemaakt van de zoo gunstig gelegen baan van de IJsclubs De Waal en Den Burg. B. EIERLAND. MISHANDELING. Ter zake van mishandeling van de 54-j. heer K. Troost, die met dat doel op een avond op het netspad werd op gewacht, is Maandag rnej. G. S.-S. door de Politierechter te Alkmaar veroordeeld tot f 12.- boete of 6 dg. hechtenis. DEN HOORN. GESLAAGDE AVOND. Zanguitvoering in „Loodsmans Wel varen van „Crescendo" (Eierland) onder leiding van C. Plomp. De uitvoering, die „Crescendo" luer Zaterdagavond gegeven heeft, klonk als een klok. Het was een avond, die in één woord af was en waarop directeur en leden met genoegen kunnen terugzien. Degenen, die dan ook verzuimd hebben, deze avond in „Loodgmans Welvaren" door te brengen, hebben een rijk en gevarieerd zangprogramma gemist Als de voorzitter van „Crescendo" opent, moet hij zijn teleurstelling uiten over het feit, dat de zaal niet geheel gevuld was. Als eerste nummer werd ten gehoore gebracht: „Sterren Nacht" en er bleek al dadelijk uit, dat er flink en serieus ge studeerd was. Hierna werden nog een zestal nummers gezongen, waarna een kleine pauze gehouden werd. Daarna volg den nog een zeven zangnummers, waar van vooral „Jan Willem's Vrijage" en „t Geuzenvendel op de thuismarsch" in de smaak vielen. Dit laatste werd op verzoek nog eens herhaald in de eigenlijke pauze, die nu volgde, werd een verloting gehouden om de ge maakte onkosten te bestrijden. Daarna werd een blijspel in twee bedrijven opge voerd: „Het weggestopte pleegkind". Een rentenier Van Buren (H. Bakker) heeft zijn achttienjarig pleegkind Liesje Peters (A. Hooiberg) naar een pensionnaat gestuurd. Vanwege het feit, dat zij in 't gehem briefwisseling houdt met een neef van Van Buren, Hans Knol), die student is en volgens Van Buren „al zijn hersens noodig heeft om iets te worden in de maatschappij". Bovendien heeft Van Buren al iemand anders voor hem op 't oog n.l. „Else van de Burgemeester", die „geld zat heeft" Op al'e mogelijke manieren probeert Van Buren aan deze verhouding een eind te maken. Hij wordt daarbij ech ter tegengewerkt door zijn huisknecht Jan (KI Bakker), die Hans, die inmiddels ge slaagd is, inlicht over 't geval. Ze zoeken nu samen naar het adres van Liesje en vinden dat tenslotte in de prullemand Met behulp van een inmiddels gearriveerde studievriend van Hans, Gibriël (j. Barra- kee) wordt gezocht naar een oplossing. Zij komen tot het besluit Liesje te schaken. Gabriël zal voor Van Buren doorgaan en „zijn pleegkind" uit het pensionnaat halen. Ze gaan nu op weg naar 't pensionraat, maar ongelukkigerwijs komt Van Buren achter 't complot; hij zet ze na nadat hij eerst zijn huisknecht ontslagen heeft. Hans en Gabriël zijn inmiddels al op 't pensionnaat aangekomen. Gabriël sehr kt echter hevig als hij de directrice (M Roeper) voor zich ziet, uie hij vroeger al eens ontmoet heeft en die hem ook schijnt te kennen. Toch komt alles in orde. Gabriël en de directrice en Hans en Liesje verloven zich. Van Buren vindt het nu ook goed, nu hij hoort, dat Ha s z'n doctoraal ge haald heeft en Jan wordt in genade aan genomen. Hiermede eindigde dit vroolijk blijspel, dat uitstekend gespeeld werd. Een gezel lig bal hield de aanwezigen nog geruime tijd op de baan Er kwamen nog velen binnen, zoodat de zaal toch nog vol kwam. Van kinderen kan men met liefde veel gedaan krijgen. Niet verdiende hard heid breekt ze bijna altijd. OUDESCHILD. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. De vergadering in het Eigen Gebouw was door plm. 40 personen bezocht. De heer S. VV. Dokkurn. onder-commandant voor Oudeschild, opende de bijeenkomst en sprak zijn spijt uit over het slechte bezoek. Als er één ding is, zei spr., dat aller belangstelling moet hebben, dan is het wel de belangrijke kwestie van de luchtbescherming. Hierna kreeg de pro pagandist, de heer Weima, het woord. In de pauze gaven zich 24 personen als lid op, terwijl de heer j. Blom gekozen werd als afgevaardigde voor Oudeschild in het hoofdbestuur voor Texel. Na de pauze werden een aantal licht beelden vertoond, die het gesproken woord nog eens extra verduidelijkten. OOSTEREND. ZIEKENFONDS. Men deelt ons mee, dat de actie voor het behoud van het eigen fonds tot re sultaat heeft gehad, dat tot heden ver reweg de meeste leden aan het Bestuur t.rouw gebleven zijn. TOONEELAVOND. Zooals uit een in dit nummer voorko mende adv. blijkt, geeft de Tooneelver- ieen. V.E.L.O. van De Cocksdorp a. s. Za terdag een uitvoering te Oosterend. Op gevoerd wordt „Om 10.000 dollar", het Amerikaansche blijspel in 3 bedrijven, waarmee V.E.L.O. in De Cocksdorp zoo veel bijval oogstte. DE COCKSDORP. OUDERAVOND. De Vrijdag in de O.L. school gehouden Ouderavond werd door ruim 20 personen bijgewoond. Na een welkomstwoord van de heer B. T. Zondervan, volgde lezing der notulen en vervolgens verkiezing leden ouder commissie. Deze is thans samengesteld als volgt: J. Westdorp, voorz.; A. Blom, secr.A. Bakker Gz., penn.; Mw. Daal derReuvers en de heer A. Buijswensch- ten niet herkozen te worden. Na de bespreking van het St. Nic.-feest, werd besloten de jeugd op 5 Dec. op be scheiden wijze te onthalen. Door middel van inteekenlijsten hoopt men het noo- dige geld bijeen te krijgen. In de pauze werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen eener uitstalling van diverse merkwaardige Indische voor werpen. Daarna h eld de lieer Zondervan een beschouwing over het karakter onzer kinderen. Helaas was het onderwijl wat laat geworden, zoodat dit onderwerp slechts beknopt behandeld kon worden. Nochtans: een interessante avond. DE KOOG. V.V.V. TEXEL De vergadering van V.V.V. Texel, afd. De Koog, gisteravond in hotel De Toe komst, werd geleid door de heer G.Mi- chels en bijgewoond door 30 leden; ook door de heeren Hoofdbestuursleden W.H. Lap en C.Jonker. In het kort volgt hier thans reeds een aantal bijzonderheden Uitvoerig verslag volgt. Het jaarverslag gaf een overzicht over de in Sept. reeds gepubliceerde resultaten van het zomerseizoen, en vermeldde, dat het V.V.V.-bureau 1750 inlichtingen gaf. Als leden van het afd. bestuur werden gekozen de heeren C.Groenhof (tevens afgev. naar het Hoofdbestuur), J. de Jong en H. Wuis. Breedvoerig werd over de veiligheid bij het baden gesproken. Een aantal le den bepleitte aanstelling van jonge krach ten voor het houden van toezicht en het aanbrengen van meer reddingboeien. De dtrandexploitanten klaagden over te hoo- ge pacht Betoogd werd, dat maatrege len getroffen moeten worden tegen ver nieling van het duin dcor paardrijders en dat exploitanten van rijdieren hun bedrijf 50 a 100 M. buiten de kom moeten hebben. De heer R. Daalder zou de openstelling van winkels tot tien uur (is nu in de zomer negen) verlengd willen zien ten behoeve van gasten, die met de laatste boot komen. SPORT OP TEXEL Texel 1 B.Beumkes H.Neijens G.Witvliet A.Verseput P.Neijens J.Weijdt T.Lap N. de Graaf M.Vlaming J.Kiljan (Res. A.Verheijen) H.Ran Texel 2. W.Geus J.D.Blom A.Dros H.Boon [.Helsloot G.Wilner P.Hemelrijk, B.Kiewiet, D.Huizinga C.Zutfen J.Rab Texel 3: S.Keijser J.Gieles Ollijslager ij.Westdorp J.Kikkert S.Langeveld P.Vlaming J.Kiewiet N.Tuinder A.Keijser W.Langev. Res.: Jac. Kikkert. Afberichten voor Vrijdag 8u. Hallerw.3 U.D.I.-AVOND.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6