DERDE BLAD TEXELSCHE G0URANT Texelsche Berichten examens. Geslaagd voor het Middenstandsdiplo ma „Alg. Handelskennis", waarvoor te Schagen en te Alkmaar examen werd af genomen: de heeren P. Bruin Jz., („Ons Genoegen", Den Burg), K. Zegel Fz., ,J.Zegel Fz., C de Wijn, Z. Stolk (al- e vier te Oudeschild); D.Barends, J. Nieboer, J.Kikkert, J. v.d Kooi (alle 4 te De Cocksdorp); K. Mantje, Ant. Bak ker, A.Bakker Az., P.Swarthof, S.Bruin, P.Langeveld en P. van Wessem (allente Den Burg). Zij namen deel aan de cur sus van de /i.T.M.V. alhier. Van de 19 jandidaten, die zich aan het examen on derwierpen, werden er drie afgewezen Van de deelnemers aan de Hanze-cur- sus slaagden de heeren: |an Deroison, Witte Cz. en D. Witte Dz., Den Burg, en F. Witte Cz., Oostcrend. Eén van de vijf candidaten werd afgewezen. Hiermee zijn de examens voor deze maand afgeloopen. Over dit resultaat mag men zeer te reden zijn, gezien het procentsgewijs groot aantal niet-geslaagden uit andere gemeenten. Texel sloeg een uitstekend figuur. De leiding berust bij beide cur sussen blijkbaar in goede handen. blaasjes dringt bij elke poetsing met Ivorol reinigend door tot in de gevaar lijke schuilhoekjes tusschen tanden en kiezen en in de onzichtbare barstjes en gaatjes, waar de borstel en gewone tandpasta niet komt. Zóó voorkomt U tandbederf. Tube 60-40—25 et. Doos 26 ct. Zaterdaq 19 Nov. 1938 Ie en 2e elftal gaan morgen over het Marsdiep. Het le begint de 2e ronde der coinp.; het gaat naar Helder 4. Onts heugt nog, dat bij Helder 4 bij de eerste ontmoeting in de comp. hier met 3—0 voor stonden. De beslissingen van de scheidsrechter waren echter zoodanig, dat we de punten deelden met de gasten. Deze wedstrijd was het, waaruit wij ons eerste en eenig punt op de ranglijst kre gen Thans mogen we op een kleine over winning rekenen. Laat ieder beseffen.: de onderste plaats is onze plaats niet: opgepast. Het 2de gaat naar Watervogels. Thuis werd gewonnen met 43 na een 30 achterstand. Zet alles op alles. W.it vlugger aangepakt dan tegen Helder 7. Dan moeten ook jullie succes hebben. Adsp. krijgen morgen een wed strijd tegen een Tex. Comb. Zie elftal en tijd in het kastje. M. Tex. Boysl, 12.30, tegen Helder 4: Jac. Schrama C.Graaf J.v. Sambeek (aanv.) N. van Heerw. W Ran M.Bakker J.Hopman J.deVos J.Verbakei 11 Hopm. Res. :W.Reij. (D. Witte Tex. Boys 2, 12.30, tegen W.Vogels 3 P. van Sambeek Ab. van Sambeek Jn Schrama Gz. Karei Graaf Co de Veij Th v. Sambeek M. v. Heerw. T v. Heerw. Jb. .Heervf. Res. N.Witte (S. van Heerw. S.J.Zijm Afbericht hedenavond voor 6u. Waal- derstraat 25. i Onze vroegere plaatsgenoot, de heer I. Eelman Pz., deed ©en dezer dagen met gunstig gevolg te Middelburg exa men voor waterbouwkundig opzichter Uitgaande van het N.V.V. wordt 29 No vember in Pen's zaal een cabaretavond even met o.a. Marie Hamel en prof. Ben-Ali-L.ibi. We herinneren nog even aan het be richt van Woensdag, waarin melding werd gemaakt van het bezoek van het Korps Adelborsten en van de Stafmuziek, op heden (van plm. 121 uur concert op de Groeneplaats.) HARTELIJK DANK. De netto-opbrengst van de uitvoerm en de verloting ten bate der Wijkverp - ging door „Klein Tooneel" bedroet f200.10. Het bestuur der Wijkverpleging brengt nog eens hartelijk dank aan de le den van Klein Tooneel" en aan olie anderen, die op ©enigerlei wijze hebb n medegewerkt tot het welslagen van de uitvoering en de loterij. School voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg. Woensdag werd een ouderavond ge houden van de School voor Chr. Volkson derwijs alhier. Een 60-tal ouders en leden hadden aan de oproep gehoor gegeven Zij werden ontvangen in de groote zaal van Eben Haëzer, waar de heer N. Maat de vergadering opende met schriftlezing, en gebed. Na de lezing der notulen door de secretaris, de heer De Blieck, werdi eerst in de school het werk der kinderen bekeken. Voor menig ouder was daar 'n welkome gelegenheid om ons met het personeel der school over hun kroost te spreken. Daarna volgde, weer in de zaal terug, een korte bespreking van het „Onze Vci der", door de voorz., Ds. Visser, die daarna het woord gaf aan de heer Slort, het hoofd der school. Hij sprak over: „Wat doet de school tot het aankwee- ken van liefde voor Vorstenhuis en Va derland?" Spr. zette het belang van Va- derlandsche geschiedenis uiteen en ver telde, wat er op school gedaan wordt om een gezonde vaderlandsliefde, vrij van chauvinisme, aan te kweeken. Na een korte pauze, waarin thee, koekjes en sigaren werden gepresenteerd, werd naar aanleiding van dit onderwerp nog wat nagepraat. Doch de tongen kwamen eerst recht los, toen na deze bespreking de voorz. enkele practische zaken in be spreking bracht, als overblijven, school reisjes, enz. Voor bestuur en ouders was het zeer nuttig over deze aangelegenhe den elkanders meening eens te hooren. hia een prettige en vruchtbare gedach- tenvvisseling moest, toen de klok elf sloeg, de rest van het programma ge schrapt worden en bewaard voor de vol gende keer, en de vergadering gesloten. De heer Slort eindigde met dankgebed, "adat er met begeleiding van de heèren N. Eelman (orgel) en A. W. Goedhart (viool) nog een gemeenschappelijk lied' gezongen was. „Een symphonie van leugens niet een slotaccoord", noemt de bekende schrij ver Henk Bakker zijn nieuwste stuk „Adel in Livrei", dat gisteravond voor een uit verkochte zaal door de Rederijkerskamer U.D.I., op vlotte en aantrekkelijke wijze is opgevoerd. Reeds eerder oogstte U. D..1 met stukken van dezelfde schrijver veel bijval. „Een symphonie van leugens". Hier mee is de inhoud van dit luchtige, amu sante stuk wel duidelijk getypeerd. Even als in het Wespennest, waarin het„leug- gentje om bestwil" echter tot een drama tische scène leidde, wordt in dit stuk dankbaar van persoonsverwisseling ge bruik gemaakt. Een oud thema dus, maar hier met een origineele variant. Het stuk voert ons naar een der vele vertrekken van het oude familie-slot van Alfred de Beaucour (Gerard Bakker), een der oudste telgen van een oud-adel lijk geslacht. De ouderdom van zijn stamboom is echter niet evenredig aan, zijn rijkdom, integendeel: jonker Alfred zweeft op de rand van een faillissement., Zijn schuldeischers, de wijnhandelaar Winkelman '(P. Fehrmann) en de kleer maker Jansen (C. v.d. Kooij), leggen hem het vuur wel na aan de schenen, maar de butler Marcel (S. de Waal), is een vindingrijk man; die weet ze wel af te schepen. En als het Marcel niet ge lukt, is jonker Alfred er ook nog. Maar, o-jee: daar komt Oom Henri de Beau- court (H. Room) met de Jobstijding, dat de notaris daartoe in staat gesteld door een clausule in de acte van de, derde hypotheek het kasteel tracht te verkoopen. Er is reeds een gegadigde, Bolhuis (A .de Wilt), een rijkgeworden vleeschexporteur. Oom Henri, die door hard werken zijn fortuin heeft bewaardt en belangrijk vermeerderd, ziet dit wel met leecle oogen, maar beseft, dat het voor de jeugdige Alfred niet kwaad zou zijn, zoo hij door werken de kost moest verdienen. Hij belooft Alfred een toelage van f 500 per maand, zoodra deze er in geslaagd is een baantje te veroveren. Al fred voelt er echter weinig voor, afstand te doen van het slot, maar Marcel maakt er hem opmerkzaam op, dat een gegadig de nog geen kooper is. Hij zal dat var-, kentje wel wasschen, mits.... hij voor jonker mag spe'len. De jonker slaat toe en de rollen worden verwisseld. Alfred wordt butler en Marcel jonker. Dan van gen de verwikkelingen pas goed aan;' ze duren, tot het doek valt. Bolhuis wil. ondanks alles het kasteel toch voor een jaar huren en neemt er met zijn vrouw Julia (mw. Van der Meulen-Flens) en z'n dochter Maud (mej.Gr.Dijt) z'nintrek „Jonker" Marcel blijft er als zijn gast, Alfred blijft voorloopig butler. Pa en ma zouden graag hebben gezien, dat Maud met de jonker in het huwelijksbootje was gestapt een adellijke titelniet waar? Maar Maud blijkt zich meer aan getrokken te gevoelen tot Alfred. Pa merkt dit en.... Alfred dreigt te worden ontslagen. Maar de liefde maakt een vrouw vindingrijk. Maud stelt Marcel en Alfred voor, hun rollen voor een dag te verwisselen. Alfred moet jonker worden, Marcel butlerZe doen dit maar al te graag, Pa en ma stemmen toe in de verloving. Zelfs als Maud het „leugentje'' bekent, nemen zij hun toe stemming niet terug. De blijde ontknoo ping kan tenslotte niet uitblijven. Oom Henri koopt het slot en schenkt het on bezwaard aan neef Alfred, mits l^ij gaat werken en een degelijke vrouw trouwt. Dit laatste valt Alfred niet zwaar. Schoonmoeder Julia eischt van Alfred dat hij een degelijk echtpaar zonder kin deren in dienst zal nemen inplaats van Marcel, waarvoor zich terstond komen aanbieden Marcel en de dienstbode Nelly (Annie Keijser), met wie hij het wonder wel kon vinden en die hij als zijn a.s. vrouw voorstelt. Een vroolijk en geestig stuk, dat met genoegen is aanschouwd. In volgend nr. komen w e op deze avond terug. Verleend aan Eerstaanw. Ing. 2e Ge nie-comrh. Haarlem voor bouw vliegtu. in loods op VLIEGVELD EIERLAND; aan L. de Visser, De Koog, woning m. gara ge; Jac. Boon, schuur Koogejnveg. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Mej. de wed. Zijm De Vries, is gis teren na een smartelijk lijden in de St. Lidwinastiehting te l>en Helder overle den als gevolg van het haar 7 weken ge leden overkomen ongeval, waarbij zij een been brak. Zij bereikte de ouderdom vani ruim 77 jaar. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van P.Mantje, Dijkmanshuizen; D. J. Roeper, Akenbuurt; Gebr. Boersen, 't Noorden; H.Hin, Witte Engel. Totaal nu 56 gevallen. Hersteld verklaard is 't vee van: H.Boogaard, C.Garritsen, Gebr. v. Andel, gebr. Boerhorst, K.Breman en Gebr. Brans. Totaal hersteld: 24 be drijven. E>en Hoorn, Ds.W.Wesseldijk en eóht- genoote (Joh.Tasseron), Herv., van Den Helder, Dijkstr. 64; Binnenbg. 13, Harm ke v.d. Veen, Herv. van W. Waard; E. 63, Jantje M. van Leeuwen, Herv., van Bloemendaal, De Gene&tetweg 5; Zwaan s(tr. 4, Jan Kramer, Doopsg., met echt., (KI.Dijkstra) en kind, van Harlingen; Ju lianastr. 6, KI. Boon, Herv., van Schei-' merhorn; De Mok, W. Jansen, W. van Herwaarden, R.K.; B. de Jager, Doopsg.; Pieter Kroes, Herv.; A.Dubois, van Am sterdam; Weststr., O'end, Hendrica Drij ver, Geref., van A'dam, Lomanstr. 95; Weverstr. 17, Adriana Verkuijlen, R.K., van Oisterwijk. Van E 105, Fred. v.d. Bosch, R.K.,naar Sassenheim, Tijlloosstr. 37; van Schilder- eind, Leend. Kuijper, naar Castricum Pernestr. 29; van K 57a, Gerrit Mollen hof, Herv., naar Diepenveen, Colmscha- te C.10; van K93, Marretje Witte, geh met J. G. Moorman, R.K., naar Druten Puiflijk; van Oudeschild 141, Maatje Dros, geh. met S.A.Spanninga, Herv., n joure-Haskerland; van C103, Hendrika de Graaf, R.K., naar Wijk aan Zee, Voor str. 10; van Parlastr. 13, Ger.iBakkeir Herv., naar Haarlem, Floresstr. 28; van Steenenpl. 10, Joh Weitenberg, R.K., n. Harlingen, Lombardstr.van C103, Naan- tje de Graaf, R.K., naar Uithoorn, Uit- hoornscheweg 20. Woensdag werd in de R.K. Kerk al hier een 12-tal nieuwe banken geplaatst. Deze banken zijn in de plaats gekomen voer de bidstoeien, welke alle vervan gen zullen worden. Tevens is de preek-' stoel, die midden in de kerk stond, ver plaatst naar de eerste pilaar aan de evan geliezijde. Door deze oplossing verviel het systeem van klapbanken, waardoor het onder de H. Mis veel rustiger is. D„ banken zijn gemaakt door de heer J. Smit en vervaardigd van Amerikaansch! dennenhout. Ze zijn in een lichte kleun gelakt door schilder J. Zijm. Tijdens de Donderdagavond gehouden Bloembollenbeurs hebben de Texelsche kweekers een telegram van deze inhoud aan prof. Van Slogteren te Heemstede: gezonden: „Alle Texelsche narcissen- kweekers betuigen u hun hartelijke dank voor de door u gedane moeite inzake: vrije invoer van narcissen in de Vereen. Staten en wenschen u geluk met het be haalde succes, dat uit het laatste heuge-1 lijke nieuws uit Amerika blijkt." Natuur lijk heerschte er op de beurs een zeer optimistische en vreugdevolle stemming, daar te verwachten is, dat hierdoor ide prijzen van narcissen zullen omhooggaan. Er was nog geringe handel tegen goede prijzen. De tijd van de bollenhandel is thans echter wel voorbij. ROOS van het haar moet met desinfec- teerende middelen worden bestreden, om dat er, naar men vermoedt, een infectie aan ten grondslag ligt. Men gebruikt b.v. 70 pet. alcohol met drie pet. salicylzuur of 'het praeparaat van Pekelharing. Vraagt aan uw arts. Woensdag 23 Nov. wordt op Texel een collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap gehouden. De Texelsche predikanten be velen deze in ieders belangstelling aan. Deze week moest de heer C.Keijser Cz. doordat hij bij het eggen een enkel brak in het Hospitaal ten I leider worden op genomen. Naar wij uit goede bron vernemen, is de toestand van Ds. Van 't Hooft thans vooruitgaande, zoodat gegronde hoop op algeheel herstel bestaat. De zeekrijgsraad Willemsoord deed deze week uitspraak in de zaak tegen Ih. R„ zeeinilicien-stoker 3e klas, die' zich in De Koog aan diefstal schuldig maakte. Hij werd veroordeeld volgens de cisch: een jaar opsluiting (zonder af trek van tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht) in jeugdgevangenis en ontslag uit de dienst. Nadat Maandag j.l. alhier van de zijde van het Mij.-fonds „Texel" wederom bij de leden van bovengenoemd fonds is rondgegaan om hen te bewegen lid van het Mij.-fonds te worden, heeft het bestuur van Oostcrend een circulaire la ten verspreiden van deze inhoud: Het bestuur van het Gezinsziekenfonds „Helpt Elkander" te Oosterend geeft de leden de volgende raadLaat u niet beïnvloeden door de heeren Doktoren alsof geen hulp meer zal worden verleend aan fondsleden van Oosterend. Zoolang u contributie betaalt, heeft u, als altijd, volle rechten, ook in het Ziekenhuis. De kosten betaalt 't ziekenfonds. Laat u niet in met het kruideniersgedoe van heeren uit Den Burg, die u trachten over te halen lid te worden van het Zieken fonds aldaar. Blijft rustig en standvastig als één man achter uw bestuur, dat voor het verdere zorgt. In deze moeilijke dagen, aldus de heer J. Bakker, secr. van het Ziekenfonds Oos terend, is wel gebleken, dat de leden als één man achter het bestuur staan. Slechts plm. 25 leden van de 850 gingen over naar het Mij-fonds Texel. Het be stuur zal de strijd onversaagd voortzet ten. De dokters werken thans wel niet meer voor het fondstarief, maar het be stuur betaalt alle kosten. Men hoopt spoedig antwoord te krijgen op het voor stel, de kwestie te willen voorleggen aan de rechtbank of aan een arbitragecom missie. Den Haag. Minister Colijn heeft verklaard, dat de inrichting van twee barakkenkampen voor Joodsche vluchlc- lingen in voorbereiding is. Helaas kam ons land niet onbeperkt vreemde Joden, opnemen. Er zijn in Duitschland 60Ü.0Ü0 Joden. Zelfs al zouden er 1U0.000 naar ons land willen vluchten, dan was dat aantal nog te veel, aldus dr. Colijn. Met andere landen Denemarken, Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland is contact gezocht, om te zien, wat er ge meenschappelijk kan worden gedaan. Den Haag. Opgericht is de „Inter national Jewish Colonisation Society", •met het doel de emigratie van Joden uit Midden-Europa en de kolonisatie in voor vestiging geschikte gebieden te be vorderen. Het stichtingsfonds beschik') reeds over meer dan een millioen gulden. Amsterdam. Een schilderij van Rembrandt, voorstellende het portret van Maarten Lootcn, eigendom van wijlen A. W. M. Mensing, is naar Amerika verkocht voor f 102.000. Bij de vorige1 verkoop bracht het doek f 300.000 op. z\msterdam. Naar „Het Volk" ver neemt, moet de vliegramp van de Ijs vogel veroorzaakt zijn, doordat de schroef van de rechtermotor door onop gehelderde oorzaak in de z.g. vaanstand; is geraakt. Bij vaanstand zijn de bladen van de schroef evenwijdig met de vlieg richting, waardoor de wind langs 'de bladen strijkt. Men gebruikt deze stand bij motordefect. De Ijsvogel was de eenige .DC 3 op deze wijze uitgerust. Er werden proeven genomen, om te on derzoeken of ook de andere vliegtuigen aldus zouden worden voorzien. Toen 't ongeluk gebeurde, vloog de Ijsvogel laag. Het toestel had snelheid noodig om hooger te komen. Toen kwam de rechterpropeller in vaanstand, waardoor niet gestegen kon worden en de grond werd geraakt. Amsterdam zal, indien noodig, op groote schaal huisvesting verschaffen aan Joodsche vluchtelingen, o.m in ge meentegebouwen. EEN LEGER VAN MEER DAN 109.000 ACTIEVE IVOROL-SCHUIM- SPORT OP TEXEL min itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TEX. BOYS-NIEUWS. EXAMENS CABARET-AVOND CONCERT STAFMUZIEK. OUDERAVOND. „ADEL IN LIVREI". BOUWVERGUNNINGEN. MOND- EN KLAUWZEER. INGEKOMEN PERSONEN. VER I ROKKEN PERSONEN. KERKNIEUWS. TELEGRAM PROF. v. SLOGTEREN. !l!l| HYGIENE EN VEILIGHEID VOOR NED. BIJBELGENOOTSCHAP ONGEVAL DE WAAL. DS. N. J. VAN 'T HOOFT. DE KOOG WEGENS DIEFSTAL GESTRAFT. OOSTEREND ZIEKENFONDS OOSTEREND. HET BESTUUR. Illll GEMENGD NIEUWS

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9