WIE ZIJN DE 10 POPULAIRSTE NEDERLANDERS Texel in 1813 en 1913. MAGG1S POPULARITEITS-WEDSTRIJD 1.350O.- AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKELIER EEN FORMULIER SLUITING 1 DEC- llllllllllll WAT ER GEBEURDE.... OVER HET VEE-INVOERVERBOD. De heer C. J. de Lugt vroeg de aan dacht van de aanwezigen voor een kwes tie betreffende het verbod van invoer1 van vee naar Texel, welke hij als een prestige kwestie beschouwde. Eind Sep tember, aldus spr., heeft het gemeente bestuur de minister verzocht, een in voerverbod voor Texel af te kondigen.' Het gemeentebestuur vroeg toen aan de vijf Texelsche landbouworganisaties of zij hiermede accoord gingen. Deze or ganisaties stelden de voorwaarde, dat, zoodra op Texel mond- en klauwzeer' uitbrak, het verbod zou worden opge-1 heven. Eenige tijd later brak op Texel1 werkelijk ook mond- en klauwzeer uit. De landbouworganisaties hebben toen aan het gemeentebestuur een verzoekschrift gericht, om de invoer van vee toe te la ten, onder zekere voorwaarden, in dat verzoekschrift genoemd. Het gemeente bestuur heeft dit verzoek naast zich neer gelegd. De besturen hebben zidh toen ge wend tot de inspecteur te Heemstede, die, onkundig van de toestand hier, ant woordde: „Texel heeft dat invoerver bod gevraagd, dus moet dat maar blij ven". Er is toen een request aan de mi nister gericht; ook het gemeentebestuur' zette de toestand hier uiteen, maar de, minister achtte geen termen aanwezig om het verbod op te heffen. De heer A. J. Keijser voegde hieraan, toe: Wij voelen ons als besturen van de landbouworganisaties gegriefd, dat het gemeentebestuur ons advies niet heeft opgevolgd. De heer Vlaming had aan de Burgemeester gezegd, dat dat advies wel was gegeven, maar, dat er veel veehou ders waren, die invoer niet zouden wen- schen. Wij vroegen op welke gronden de heer Vlaming dit had gezegd. Wij kre gen tot antwoord, „dat het zijn gedachte was". Er werd nog eenige tijd gediscussieerd over de kwestie, of Invoer van vee al dan niet wenschelijk was. Vrijwel algeine. 11, achtte men invoer noodzakelijk. De lieer De Lugt zeide nog, dat het hier om een principieele kwestie handelde. De vijf landbouworganisaties hebben in een ge meenschappelijke vrijwel volledige 'be stuursvergadering met ajgemeene stem men het "besluit genomen, om te ver zoeken, zoodra mond- en klauwzeer weer uitbrak, de invoer open te stellen. Het gemeentebestuur 'heeft dit besluit gene geerd. Nu vraag ik, aldus de heer De, Lugt: Wie heeft belang bij de vee-in voer, het gemeentebestuur of de land bouw en veeteelt? Men keurde de houding van het Pe- sjtuur in deze kwestie goed en hoopte, dat alsnog opheffing van het invoerver bod zou worden verkregen. Te ongeveer elf uur sloot de heer A. J.Keijser met dank aan Dr. J.Grlashuis deze belangwekkende avond. - H. ||||||llllllllllll!llllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| ||||||llllllllllilllll|||||||||||||||||||||lllllllllllïïllllllllllllllllllllllllllllllllll!!!l|||||| 23 Nov. De eerste brug over het Hol- landsch diep komt gereed. 1871. 24 Nov. Aankomst van de eerste Ne- derland-lndië-vliegers te Batavia. 1924. 25 Nov. Geboortedag van Carnegie, de N.Amerikaansche staalkoning en phi- lantroop, op wiens kosten te Den Haag het Vredespaleis werd ge bouwd. Geboortejaar: 1837. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll!!|||||| IIIIIIIIIIIIIIIHI RECENSIES. Illlllllllllllllll ||||||i;iiiiiiiiiiii!Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii|||||| HERWIG'S BUITENLEVEN-KALEN DER 1939. Wij ontvingen ter bespre king van de uitgever A. J. Herwig te Bussutn, plantenliefhebbers wel bekend door zijn wekelijksche radiopraatje, zijn kalender 1939. De kalender verschijnt in drie verschillende uitvoeringenals) weekkalender zonder schild, als weekka lender met schild: en als 14-daagsche briefkaartenkalender. De weekkalender is op zwaar kunstdrukcarton gedrukt. Her- wig's kalender is de eenige kalender in Nederland, die u op ieder kalenderblad nuttige wenken geeft over het verzorgen van planten in huis en tuin, juist op het moment, als u het weten wilt. Naast 't gewone doel heeft deze kalender dus nog een aparte practische waarde. Het schik) is fraai uitgevoerd. Over een zacht crème doorwerkte ondergrond rankt 'n groene bladertak van de Oost-Indische kers met oranjeroode bloemen. Een zeer prettige wandversiering bij vrijwel elk interieur passend, leder, die van planten/ houdt en zijn (haar) troetelkinderen van week tot week goed wil verzorgen, radenj we aan deze kalender aan te schaffen. Boekhandel Parkstraat heeft voorraad (f 1.75.) VOOR HET NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. (Ingezonden.) U kent misschien het beteekenisvolle woord van Prof. van Rhijn: „Een dag zonder Bijbel is een dag zonder God". Dank zij het werk van het Neder- landsch Bijbelgenootschap is het moge lijk, dat de Bijbel hier binnen ieders bereik ligt. Maar vele volken van Indië wachten nog heden op een Bijbel in hun eigen taal. En wat beteekent Zendingsarbeid, wan neer zij, die door 't Evangelie gegrepen, zijn, niet iedere dag door de jBijbel kun nen luisteren naar wat God zegt? Het Ned.Bijbelgenootschap wil hun het Evangelie in hun eigen taal geven, mits het daartoe ook dè middelen ontvangt, om deze buitengewoon beteekenisvolle ar beid te verrichten. Hier ligt een geweldig stuk arbeid, waaraan ook wij mogen werken. Op heden, Woensdag 23 November, zal er huis aan huis een collecte gehouden worden voor deze arbeid. Met de meeste aandrang en met de grootste vrijmoedigheid kan ik deze col lecte in aller belangstelling aanbevelen. Namens de Texelsche predikanten: E. C. B. KOK. R.K. W1NTERZORG. Zondagmorgen is bij het uitgaan van de R.K. Kerk een collecte voor de Win- terzorg gehouden. Zij bracht f 53.05 op. GING NIET DOOR. Wegens het ongunstige weer in de vroege morgen van Zaterdag 1.1. - regen en wind is geen gevolg gegeven aan 't. voornemen van het Korps Adelborsten en de Marinekapel, om een bezoek aan ons eiland te brengen. JACHTRIT TEXELSCHE RIJVEREEN. Onze Rijvereen. is voornemens Zater dag a.s. een z.g. jachtrit te maken. Als terrein zal vermoedelijk de Westermient gekozen worden. Er wordt om twee uur van de Groeneplaats gestart. Het be stuur vertrouwt er op, dat alle leden die middag van hun belangstelling blijk zullen geven en heet bovendien ook niet- leden hartelijk welkom. Hoe grooter deel namehoe meer vreugd. CABARET N.V.V.-AVOND. Uitgaande van het Nederlandsche Ver bond van Vakvereenigingen zal Dins dag 29 November a.s. in Pens' Zaal een cabaret-avond worden gegeven, ver zorgd door het Marie Hamel-cabaret. Medewerkenden: Marie Hamel, Henk Neef, Gretha Schley, het danspaar Ellen en Jane en prof. Ben-Ali-Libi. De avond wordt met bal besloten. Muziek KI. Smidt (zie adv.) OUDESCHILD. UITSLAG VERLOTING. De trekking van de verloting voor het Eigen Gebouw had dit resultaat: le prys fiets, stofzuiger of dressoir no. 463, ge wonnen door "J. de Boer, Oudeschild. 2e prijs: schilderstuk: no. 515. Voorts zijn prijzen gevallen op de lo ten 507, 352, 353, 466, 392, 500, 307;, 280, 388, 415, 494, 213, 310, 495, 301, 397, 249, 242, 57, 136, 474, 113) 104, 131, 4. De prijzen kunnen worden afge haald aan het Eigen Gebouw. De trek king had Zaterdag plaats onder toezicht van agent van politie Hoogerheide. Het bestuur dankt allen, die tot het welsla gen der verloting hebben meegewerkt. VISSCHERIJ Aangevoerd aan de Vischafslag alhier. 8 Nov.: 582 Kg. garnalen; 137 Kg. wul ken. 9 Nov.: 100 Kg. garnalen; 450 Kg. wul ken. 10 Nov.: 258 Kg. garnalen; 370 Kg. wul ken. 11 Nov.: 319 Kg. garnalen; 266 Kg. wul ken. 12Nov.236 Kg. garnalen; 303 Kg. wul ken. 14 Nov.: 362 Kg. garnalen; 10S Kg. wul ken. 15 Nov.379 Kg. garnalen; 395 Kg. wul ken. 16Nov.: 406 Kg. garnalen; 395 Kg. wul ken. 17 Nov.181 Kg. garnalen; 300 Kg. wul ken. Garnalen 15 ct.wulken 22y2 ct. p. Kg. DE FRANSCHEN VERDREVEN. Deze maand is het honderd-vijf- en-twintig jaar geleden, dat Ne derland zich van het Fransche juk bevrijdde. Noord-Holland, be vreesd voor het sterke garnizoen, van Den Helder, verdreef de overheerschers eenige weken ia- ler. Op TEXEL begon in Decem ber de victorie. Het is deze maand 125 jaar geleden, dat Nederland het Fransche juk van zich; afschudde. Na zijn nederlaag in het on metelijke gebied van Rusland, in Dcc. 1812,. werd Napoleon door Se gealli eerden in Oct. 1S13 bij Leipzig geheel verslagen. 9 Nov. van dat jaar verschenen reeds de eerste kozakken-benden aan de Nederlandsche grens. Toen barstte overal in den lande het Vivat Oranje los. „\V,eg: met de Franschen!" De opstandige be weging ontbrak het echter aan eenige, organisatie. Een groote verdienste is hst geweest van het Driemanschap Van der Duyn van Maasdam, Van Hogendorp en Van Limburg Stirum, zich aan het hoofd te stellen van het om Oranje roe pende volk. Zij zorgden voor een goede organisatie en al spoedig waren zjj zoo ver gevorderd, dat het land grootendeelsj van Franschen was gezuiverd. Toen werd Prins Willem de zoon van de in 1795 naar Engeland gevluchte Prins Willem V, uitgenoodigd naar het vader land terug te koeren om zich als sou- verein vorst te laten kronen. 30 Nov. 1813 zette de Prins te Scheveningen voet, aan wal. Zoo werd Nederlands onafhankelijkheid hersteld maar nog steeds bevonden zich enkele vestingen in Fransche handen. Ook Den Helder, waar admiraal Verheull zijn eed van trouw aan Napoleon handhaafde Het h storisch-romantisch verhaal, „Hoe Texel de Franschen in 1813 verdeef", leert ons, dat het op Texel ook ;al ver vaarlijk broeide, vooral in Oosterend. In Nov. waagden eenige Texelaars de stoute stap om op de torens van Oudeschild en Oosterend het opanje-blanje-bleu-dundoek te plaatsen. De kerkeraad van Oudeschild haalde de vlag gauw weg, omdat de Fran schen, die het fort De Schans bezet had den, dreigden het dorp plat te zullen schieten. Oostenend stoorde zich aan geen waarschuwing. Daar moesten de Fransche soldaten met geweld de vlag verwijderen. Voor de troepen van De Schans was men hier niet zoo benauwd, maar in Den Helder lag een sterk garni zoen, en als dat begon te vuren, zou ei; van ons schoone eiland niet veel over gebleven zijn. Toen echter ook tot hier de tjjding doordrong, dat de Prins van Oranje was teruggekeerd, kon men niet langer wach ten. Bang voor de nog steeds door de Franschen bezette vesting van Den Helder behoefde men niet meer te zijn, daar het ai knap gevroren had en de schepen met soldaten zich niet over het Marsdiep zou den wagen, uit vrees niet meer naar de vaste wal terug te kunnen. In Oosterend werd een goed geordende troep mannen bijeengetrommeld, allen werden van geweren voorzien en met groote moed en vastberadenheid trokm.n op De Schans aan. Na eenig onderhan delen, waarbij eerst nog weer rugge spraak moest wórden gehouden met het gemeentebestuur te Den Burg, gaf de be zetting zich tenslotte over. Geen haar werd de manschappen gekrenkt en met kagen zeilden zij de volgende dag weg. Texel was bevrijd. HET FEEST IN 1913. Thans is dat alles al weer een en een kwart eeuw geleden. De groote bla den brengen ons dit heugelijke feit op breedvoerige wijze in herinnering, in woord en beeld. In 1913 werd alom in ons land uitbundig feest gevierd. Ook Texel liet zich niet onbetuigd. DEN HOORN zette de feesten in. Het hoogte punt vormde het inhalen van de Prins Prachtig versierde wagens reden in de optocht mee en voorts waren er fraaie eerepoorten verrezen. Na de optocht, werden er volksspelen gehouden. De tweede dag werd een rijtoer naar De Koog gemaakt. Daar namen wel 50 rij tuigen aan deel, waaronder eenige praal wagens. Op het sportterrein te DEN BURG werden groote atletiekwedstrij den gehouden, welke door duizend per sonen werden bijgewoond. OOSTER END vierde 22 en 23 Sept. feest. De Fransche vlag, die 's nachts op de toren was gezet, werd 's morgens door de Nederlandsche vervangen. Daarop ging men De Schans innemen: De optocht be stond uit een ruiterwacht van 60 paar den, het Hollandsche leger (29 belege raars en 50 reservesoldaten), een versier de wagen voor Excelsior o.l.v. de heer lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiniillllll llllllllllll WEET U ZE ALLE VIJF llllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllll 246 Een gondel is 247 Gortig beteekent 248 Nederlands grootste provincie is.... 249 Waar leven de pinguins? 250 ln welke eeuw leefde Rembrandt? ANTWOORDEN. 246 Roeivaartuig, in Venetië gebruikt. 247 Vinnig, grof. 248 N.-Brabant, 5096 vk K.M. (Gelder- derland 5000 vk. K.M.) 249 Kust Z.-IJszee en aan die van Vuurland. Niet aan de NOORD- pool. Worden ook vetganzen ge noemd. 250 Zeventiende eeuw: 1606-1669. NIEUWE VRAGEN 251 De Berezina is berucht door 252 Wanneer kwam in Den Haag het Vredespaleis gereed 253 Batavia is genoemd naar 254 Een phdantroop is een 255 Hoeveel eieren is een snees Pool, 3 vigelanten met commissieleden, 90 keurig uitgedoste meisjes, een kap- wagen uit 1S13 met personen in oud-' Texelsche kleederdracht; zeven ruiters sloten de stoet. Een groot aantal perso- yen volgde per rijtuig. Eerst ging het naar De Waal, waar alles in feeststenn ining was. Een ruiterwacht van 16 paar den reed de stoet ter begroeting tege moet. Bij De Schans had zich een groote menigte verzameld. Ook Burgemeester ,üaarlandt gaf van zijn belangstelling blijk. Bij de „strijd" boden de Franschen hertige tegenstand, maar tenslotte wer den ze toch geslagen. De commandant werd gebonden en weggevoerd. Toen werd naar Den Burg gemarcheerd. Een commissie van ontvangst, voorafgegaan door Texels Fanfarecorps, leidde de overwinnaars naar de Steenenplaats, waai de opgerichte „vrijheidsboom'1 onder ge weldige bijlslagen geveld werd. Evenals te Oosterend, hield de commandant van Texel, de heer IJ. Koppen, hier een ge kruide speech. Daarop werd de terug tocht aanvaard, 's Avonds werd te Oos-i terend nog een optocht met versierde) fietsen gehouden. De tweede dag begon met volksspelen. Daarna trok de stoet van de vorige dag naar Oost, waar de Prins van Oranje de Vaderlandsche bodem, na de jaren van bittere beproeving, weer be-1 treden zou. Tot laat in de avondl heerschte er groote vreugde in het dorp; gehos en gezang, overvolle zalen, doch, too iezen we, een onvertogen woord werd niet gehoord. Ook DE KOOG vierde het feest met groote opgewektheid: Er was een wed strijd in het langzaam fietsen, ringsteken; met paard en kar, stembuswedstrijd en tot slot stoelendans. Te DE WAALwerd 's nnorgens een feestprogram voor de jongeren afgewerkt; leden van Texels; Fanfare speelden er die da_g lustig op los. 's Middags werden er tal van wedstrijden gehouden, zooals aan De Koog. Niet minder uitbundig ging het er te OUDESCHILD aan toe: Eerst kinder spelen, waarbij meester Schaap zijn leer- lingen gymnastische oefeningen liet uit voeren. Daarop kwamen er spelen voor de ouderen. Toen de avond viel, werd er een lampionoptocht gehouden. Wel hon derd kinderen namen daaraan deel. Later in de avond ving het bal-champètre aan. P. Kaan won met het mooiste costuum cie le prijs. De volgende dag werden weer volksspelen gehouden en bovendien, een voetbalwedstrijd tusschen de beide elftallen van Volharding. Tot laat in de nacht bleef men nog in de Zeven Provin ciën bijeen. Ook DE COCKSDORP was rijkelijk versierd. Er was een prachtige eerepoort gebouwd. Het feest begon met zang van de schoolkinderen onder leiding van de heer A. C. Toet. De jeugd vergastte de toeschouwers daarna op vrije- en orde- oefeningen, o.l.v. Mar. van 't Noordeinde. Vervolgens: optocht met versierde fiet sen. Ook burgemeester Gaarlandt en wet houder dokter Over verschenen op het feestterrein Het hoofd der gemeente) hield een toespraak, 's Middags: ringste ken te paard, estafetteloop en wedloop met hindernissen. Bij het vallen van de schemer lampionoptocht met Texels Fan fare voorop. Hierna werd in de Rogge- sloot een gondelvaart georganiseerd. De verlichte vaartuigen leverden een sprook jesachtige aanblik op. Het feest werd met een schitterend vuurwerk besloten. Welk een onbeschrijfelijke vreugde moet losgebarsten zijn, toen Nederland in 1813 zijn onafhankelijkheid herkreeg. De hierboven beschreven feesten zijn daar slechts een afspiegeling van. J.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2