TWEEDE BLAD Tot steun der Texelsche Schapenfokkerij TEXELSCHE GOURANT Texeische Berichten Wol op de Wereldmarkt. Woensdaq 23 Nov. 1938 "uitslag aanbesteding. J. R. onder I tnius wat wor- Van betrouwbare zijde deelt men ons Ijnee, dat vanwege het Hoofdbestuur der lHoll. Mij. van Landbouw een kleine com- I missie in het leven zal worden geroepen welke tot taak zal krijgen: na te gaan welke maatregelen ge troffen dienen te worden tot steun van de Texelsche schapen schapenhouderij Een lichtpuntje. ippelsl We mogen vertrouwen, dat ter zake its zei kundige personen daarmee zullen worden an del belast en dat het advies binnen afzien* ;er en|bare tijd tegemoet kan worden gezien water m Reeds eerder maakten wij melding van iunt'31Je aankoop van het woonhuis van inw. ijkan- Ijg w€cj Roeper, staande in de Wever- rooni |5(raat) door de heer P. Boon, met het| isope-Idoel in dat perceel een melk-, boter- en kaaswinkel te vestigen. Thans heeft de heer Boon zijn zaak aan de Koogerstraat. Vorige week is de verbouwing onder bands aanbesteed. Het werk is aan de laagste inschrijvers opgedragen.: I.Voigt metselaar; Jb. Koorn en M.Bakker, tim merlieden; P.Oele, loodgieter, K.Sm.dt, chtige |schilder; J.Agter, electricien. weer' t ach-|R.K. PROPAGANDA-CLUB De zaal van het St. Janshuis was ge leel vol, toen de weleerw. heer Westdijk, :apelaan te Den Helder, Maandagavond en lezing hield over „Nationaal-socia- lisme en Katholieken". Kapelaan Grentl pende met een welkom aan de spreker :n sprak zijn blijdschap uit over de ;roote o-pkoinst. Om te beginnen behandelt spr. het lysteem van het nat.-socialisme. Op de traag, of deze staatsvlorm op zichzelf anvaardbaar is, moet geantwoord wor-1 len: Ja, als de leider en de beginselen ;oed zijn. In 1920 zien we het nationaal- wcialisme ip verschillende landen. Op leldere wijze vertelt de inleider, hoe itler van schildersgezel tot de hoogste nctie is gekomen. Vervolgens behan- lt de spr., hoe Hitier persoonlijk staat legenover de godsdienst. In ,,Mein ampff" acht hij de godsdienst vangroot elang en prijst hij de Kerk om haai' asthoudendheid. Politieke leiders, aldus Mein Karnpf", moeten zich buiten de godsdienstkwesties houden. Van de leva- liteit tusschen kath. en protestanten krij- en de Joden de schuld. Zelfs over de kath. priesters uit hij in zijn hoek waar-1 leerende woorden. Ondanks al de zo none woorden, wordt er momenteel! lip een godsdienstoorlog aangestuurd, om- Idat de Kerk zich niet in alle zaken naar ijn wensch kan schikken. Het z.g. poli- iek katholicisme krijgt de schuld. De lerk mag zich alleen bemoeien met zui- er bovennatuurlijke zaken, overigens leeft zij zich te schikken naar zijn wil. Op de vraag, of het geen fout is ge feest met dergelijke menschen een Con- irdaat te sluiten, zegt spr., dat het ge- n is in het belang van de Kerk, want er een man aan het hoofd had ge- itaan met een groot Godsgeloof, waren, rijke vruchten geoogst. In het tweede deel van zijn lezing andelde spr. de N.S.B. in Nederland, let Nederlandsche systeem, aldus spr., een namaaksel van het Duitsche. Door* lat hier al spoedig de ware aard van de weging bleek, konden de Katholieken iaar veroordeelen. Onze houding is ge- 1 afkeerig. Wij kunnen hier bogen op a geweldig cultureel bezit. De H. Wil- ibrordus bracht ons de schat van onsi Geloof. Laten we als hij, het kruis agen in ons hart en het griffen in onze p, om ons bezit te bewaren en uit te agen. Dan zal waarschijnlijk de tijd ko- n, dat ons vaderland zal groeien tot 'n itholiek land. Dan geen vervolging of iaat en nijd, maar liefde en vrede. Een ilk, dat zoo rijk is aan cultureel bezit, 1 zorgen, dat het niet wordt behandeld; Is het paleis van Kardinaal Innitzer en laarom: Vast aaneengesloten en nooit leulen met een systeem, dat vijandig aat tegenover God en Kerk. Nadat enkele vragen naar genoegen wa il beantwoord, sloot kapelaan Grent 'et gebed. V I Volgende week spreekt de heer H. Kie- pts over: „Sneeuw en ijs en de invloed |P de vorming der aarde". Maat cer.s, model endeel en de nodel, n het. msrok mouw e ver-, ;d af- n ver- boven- iwijdte :n van, id mal gd ma n dolle ;t dorp iteraan) e zich lie het t opep ppende lij zijn storm» aar een naar 't sje Hoi luider -ilord.t en van ntstaan te bee- ■nschen, die al ar g\m- van de en van anbevo* rts. VEE-INVOER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat onder bepaalde voorwaarden onthef fing kan worden verkregen voor invoer van rundvee van de markten te Alkmaar op 23 November en te Hoorn op 30 No vember a.s. Verzoeken om ontheffing kunnen wor den ingediend ter gemeente-secretarie. Texel, 22 November 1938. De Burgemeester voornoemd, KAMP. „ADEL IN LIVREI". In vorig nummer hebben we de hoofd inhoud verteld van het Vrijdag door U. D.I. in Pen's Zaal ten tooneele gebrachte blijspel „Adel in Livrei". Mede gaven we de algemeene indruk weer, welke het stuk en het spel hebben nagelaten. Daar bij willen Wij thans nog even stilstaan.. U.D.I. had het genoegen, de eerste tooneelvereeniging te zijn, welke dit spik splinternieuwe stuk van Henk Bakker voor het voetlicht mocht brengen, anders gezegd: „Texel had de première". De goede naam welke U.D.I. zich in de loop der jaren door de goede samen-' stelling van haar „repertoire" en door did wijze, waarop zij het publiek haar kunst brengt, heeft verworven, was ook thans, reden van verheugend groote belangstel ling. Ja, Pen's Zaal was overvol en niet weinig laatkomers moesten wegens ge brek aan plaats worden teleurgesteld. In zijn openingswoord gaf de heer A.v.d. Meulen, voorz., zijn voldoening over de aanwezigheid van een zoo talrijk publiek te kennen. De verwachtingen waren hoog gespannen. De voorz. deed er goed aan, bij voorbaat om een mild oordeel te ver zoeken, vermits het gloed-nieuwe stuk de spelers(sters) hooge eischen stelde. Hoe dat oordeel luidde, gaven we in het kort reeds weer. Nadien hebben we links en rechts nog eens het oor te luisteren gelegd, en dat heeft ons gestel M in de meening, dat U.D.I. het meerendeel der toeschouwers weer eenige uren op zeer aangename wijze heeft bezig gehouden Er waren wel nogal eens lange dialogen, die het tempo dreigden te vertragen, maar het goede spel vergoedde veel. De dankbaarste rol was ongetwijfeld die van Bolhuis, de rijkgeworden vleeschexpor- teur, die het adelijk slot huurt en onder wijl een edelman voor zijn lieftallige dochter aan de haak tracht te slaan. De wijze, waarop de heer A. de Wilt deze Bolhuis speelde, was in één woord -af". Dat was zeker kranig werk. In mej. Dijt verscheen ons zijn dochter Maud tem tooneele, een welopgevoed dametje, af keerig van wat naar „adel" zweemt. Er was menig aardig tafereel. Mevr. Van der Meulen—Flens had geen omvangrijke rol, maar kweet zich daarvan op uitstekendei wijze. De zwaarste taak hadden deze avond de heeren S. de Waal en G. Bak ker te vervullen. Nu eens speelden zij voor „jonker", dan weer voor „kamer-* dienaar". Dat bracht zijn moeilijkheden jnee, terwjjl de rijkelijk met Fransch en Latijn doorspekte'dialogen aan de rollen- studie nog extra moeilijkheden in de weg moeten nebben gelegu. Reden te meer waardeering te hebben voor wat zij heb ben gepresteerd. De berooide edelman,, nochtans krampaentig vasthoudend aan. wat hem als familiepand was toever trouwd; de verliefde edelman, bekoord door 's heeren Bolhuis kindde heer, G. Bakker vertoonde die ten voeten uit. gelijk de heer S. de Waal een-goede -1 - tolking gaf van de uitgeslapen Uil (Ier, een vindingrijk heerschap, als geknipt voor zijn taak, die voor een goed deel bestond in het afpoeieren van de veie schuldeischers, die zich tot het slot zoo al toegang verschaften. Oom Henri, de deftige oude heer, bezadigd in zijn optreden, zeker van zijn zaak, begaan, met het lot van zijn aan lager wal ge zeilde neef: voor deze figuur vond men een vertolker in de heer H. Room, die daarmee ook succes oogstte. Goed ge slaagd waren ook dé- creaties vail" de crediteuren, de wijnhandelaar (P.Fehr- mann) en de kleermaker (C. v.d. Kooij), terwijl de rol van de vinnige dienstbode, door mej. Anie Keijser behoorlijk tot zijn recht werd gebracht. De aankleeding van het tooneel viel te loven. De toeschouwer werd verplaatst in het vertrek van het adellijk slot der- De Beaucours, waar harnassen met tralie helmen, een passende wandversiering met portretten van voorvaderen en met wape nen en kaarsverlichting de vereischte sfeer schiepen. Het tweede bedrijf met zijn be- tooverend maanlicht en het zachte schijn sel van kaarsen gaf het opgedischte spookverhaal een passende omlijsting. Ook het werk van de grimeur was zeer goed te noemen. Aan het slot dankte de heer H. Kraai,, voorz. Nutsbewaarschool, niet alleen voor de steun, welke U.D.I. ook nu weer aan de kas heeft willen verleenen, maar ook voor het uitstekende spel, waarvan de da mes en heeren het publiek deden genie ten. Bal onder leiding van de heer A. de Wilt en muziek van een uitstekende band volgde. DEN HOORN. ONTVVIKKELINGSAVOND. De eerste ontwikkelingsavond, dit sei zoen in Ons Huis gehouden, kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. De zaal was geheel met belangstellenden ge vuld. De heer Jb. Lap heette allen wel kom, in 't bijzonder ds. Wesseldijk en de spreker van deze avond, de off.-vlieger S. A. Snep, die een causerie zou houden over de Marine luchtstrijdkrachten. Ter verduidelijking circuleerden eerst ver schillende afbeeldingen van vliegtuigen enz., waardoor men beter inzicht kreeg. Spr. hield eerst een algemeene beschou wing over het vliegwezen over de heele wereld en de ontwikkeling daarvan. Voor al de wereldoorlog heeft veel bijgedra-i gen tot de ontwikkeling der luchtstrijd krachten. Waren 't hier eerst slechts vliegtuigen, die de troepenbeweging van de vijand moesten verkennen, spoedig kwamen daar ook de bewapende bij. Vervolgens besprak spr. de eigenschap pen der verschil lende type's van vliegtui gen, die in de loop der jaren in gebra k, zijn genomen; mede de groote beteekeni& van radio en luchtfotografie. In de pauze kon men schriftelijk vragen stellen en werd door eenige dames thee gepresen-i teerd. Hierna \verden lichtbeelden ver toond. Eerst een luchtfoto van Amster dam, genomen op een hoogte van 8250 meter, waarop men zeer duidelijk de grachten, straten, pleinen en gebouwen kon zien. Dit was een goed antwoord op een der vragen. Van welke hoogte, kan eenvliegtuig nog een goede foto maken?. Verder zagen wij nog parachu tes, diverse vliegtuigen, enz. en besprak' spr. de modellen en eigenschappen der watervliegtuigen en de wijze waarop ze met de vloot kunnen samenwerken. Aan het slot wekt spr. allen op zich aan te sluiten bij de Vereen, voor Luchtbescher ming. Eerst goede organisatie hiervan kan bij een eventueele oorlog de burgerij voor veel onheil bewaren. De lezing werd met groote aandacht gevolgd. De heer Jb. Lap bracht dank aan de spreker en de toehoorders. DE COCKSDORP. R.K. KIESVEREENIGING. Vrijdag vergaderde afd. De Cocksdorp van de R.K. Kiesvereen in café Nota. Om precies acht uur opent de heer P. Zqetelief, voorz., de vergadering met de Chr. groet. Hij drukt zijn spijt uit over de geringe opkomst. Behalve het bestuur zijn slechts vier personen aanwezig. Hij' schrijft dit niet toe aan gebrek aan be langstelling in het werk van de kiesven- eeniging, daar bij gehouden verkiezingen; steeds het maximum aantal stemmen op de ljjsten der partij werden uitgebracht.. Meer zoekt hij de oorzaak aan de weinige actie op politiek gebied gedurende laat-, ste jaar. Hij vertrouwt echter, dat allen het volgend jaar bij de te houden verkiej zingen weer hun plicht zullen doen. De notulen worden door de secr., de heer P. de Graaf gelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken had de biezondere belangstelling een stuk van, het kringbestuur, aangaande de leeftijds grens voor candidaten in de vertegen woordigende lichamen. De vergadering ging geheel accoord met het voorstel het welk inhield, dat men bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd niet meer voor verkiezing in aanmerking komt en dat de zittende leden bij het bereiken van diq leeftijd voor een candidatuur behooren te bedanken. Uit de rekening en verantwoording van, de heer Joh .van Heerwaarden, bleek, dat was ontvangen f36.91 en uitgegeven f 17.70, zoodat er een batig saldo is vart f 19.21. De bescheiden werden nage zien door de heeren W. J. Jannes en S. Nota en in orde bevonden. De voorz. braoht dank voor het keurig beheer. Hierna wordt door secr. het jaarverslag; gelezen en onder dank goedgekeurd. Hier uit blijkt, dat het ledental nagenoeg on veranderd is. Het verslag gewaagt van de gedwongen non-activiteit in het afge- loopen jaar en besluit met de wensch, dat de nu genoten rust het volgend jaar bij de verkiezingen reden mag zijn tot grootei activiteit en dat die actie zijn belooning mag vinden in een groot aantal stemmen op de lijsten der partij uitgebracht. Rondvraag. De heer J. van Heerwaar den vraagt de medewerking der leden om het ledental te vergrooten, vooral door opgave van diegenen, die in de loop van, het jaar 25 jaar zijn geworden. De heer C. Bos informeert naar de stemgerechtigheid van een vrouw, die; met een buitenlander is gehuwd. Een af doend antwoord kan men hierop niet ge ven. Men is echter van meening, dat zoo iemand niet meer stemgerechtigd is. De zeeneerw. heer Bekkers, pastoor, vraagt of er animo bestaat voor een te houden ontwikkelingscursus op politiek of sociaal gebied. De vergadering is van meening, dat er wel eenige belangstelling voor zal zijn en besluit om met de andere katholieke organisaties samen een derge lijke cursus te organiseeren. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering om half tien door de voorz. op de gebruikelijke wijze gesloten. P. (Van een financ. medewerker.) PRIJSVERLOOP. De wolprijzen vertoonen thans een vas ter tendens, doch geven t$ji opzichte van de noteeringen van vorig jaar nog aller minst een opwekkend beeld. De prijzen bewegen zich momenteel nog steeds ca. 23 pet. beneden die van vorig jaar. Dui delijk blijkt dit uit deze index-cijfers; (hierbij heeft men de prijzen van 1914 gesteld op 100). 1938 1937 Augustus 79 124 September 78 116 October 80 104 Ook spraken de cijfers van de gemid delde wolprijzen te Melbourne (eerste kolom), die van Sydney (tweede kolom), in vergelijking met de prijzen van die van Sydney in 1937 (derde kolom) dui delijke taal (alles per Kg.): Melb. Sydney 1938 1938' '1937 15 October f0.79 f 0.81 f 1.15 30 October f0.83 f0.83 f 1.135 5 November f 0.835 f 0.855 f 1.095 19 November f 0.8625 f 0.895 f 1.0475 De gemiddelde prijzen voor vette wol in Australië: 1938 per Kg. Mei f 0.83 Juni f 0.805 Juli f 0.76 Augustus f 0.7575 September f 0.7575 October f 0.8175 Over liet algemeen houdt men thans bij nieuwe zaken aan de huidige prijzen vast, in afwachting van het verloop der veilingen te Londen en Auckland. (Austr.) FRED v.d. M. SPORT. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniillllll l'EX. BOYS-NIEUWS. Wegens afkeuring van het Heider- terrein werd de wedstrijd vanons eerste elftal tegen Helder 4 uitgesteld. Jam mer, want ons eeistc kon volledig uitko men. Bij een overwinning was de onderste plaats verlaten. Het 2de, trok met invallers voor Theo en Co naar W.-vogels 3. Het wist het tot een 2—1 nederlaag te brengen. W kreeg zijn 2 doelpunten uit 2 straf schoppen. Jammer, dat juist nu jullie weer niet volledig konden spelen. Maar: kop op, jullie slaan nog niet zoo'n gek figuur. Onze adsp speelden een vriend schappelijke wedstrijd tegen een Tex.-comb. en haalden een 2—1 overwinning met.... 9 man. Waar bleven Jan du Porto en Kees Schrama Waarom het bestuur niet in kennis gesteld? Van jullie adsp. hangt de toekomst van onze vereen, af. Zondag speelt ons eerste tegen H.R.C. 5 thuis. Ik hoop, dat jullie de be zoekers een goede wedstrijd zult laten genieten We hebben jullie sinds lang hier niet zien voetballen Neem het met te licht op. Texel 2 is pas nog met 2—1 ge slagen. Dit zegt genoeg. Het bestuur was niet te spreken over enkele adsp. leden, die zich op ons terrein zeer onbehoorlijk hebben gedragen door met voetballers van andere vereen, de tent open te breken om er een bal uit te halen, de heining te vernielen, enz. Weest gewaarschuwd, anders kon het be stuur wel eens strenge maatregelen nemen. Dit geldt ook voor leden van liet school elftal. Deze week vervalt de training we gens uitvoeiing van R.K. Tooneelvereen. „Omh og". Terreindicnst als gewoonlijk M. Het elftal voor Zondag om 2 uur tegen H.R.C. 5 is: Jb, Schrama C. Graaf Jn. v. Sambeek Nic. v. Heerw. W. Ran M. Bakker Jn. Hopman Jn v. Bakel D. Witte Jn. de Vos H. Hopman Res. W Reij, K. Graaf en P. v. Sambeek. S.V.C.-NIEUWS. S. heeft het tegen het op papier niet zoo sterke HRC 6 niet kunnen bolwer ken. Dadelijk trekt H. ten aanval, maar deze wordt afgeslagen. H. komt terug en spoedig maakt H. het eerste doelpunt. S. zet nu ook een paar gevaarlijke aan vallen op, maar door ongelukkig schieten vergeefs. De beide partijen wegen nu tegen elkaar op, maar H. weet de aanval len beter te benutten en voert de stand1 tot 3—0 op. Na de rust zet S. er goed op. Aanval op aanval wordt ondernomen^ Maar vruchteloos. Eindelijk weet P. Kik kert de achterstand te verkleinen met eer» mooi schot: 3—1. Kort daarop maakt H. er 4—1 van. S. zet er nog eens alles op om de achterstand te verkleinen. Het H.-doel wordt belegerd. Maar door pech en onzuiver schieten blijven doelpunten uit. Kort voor het einde maakt J. Reu vers uit een voorzet met een "kalm schot 42. Einde. Scheidsrechter voldeed goed. Zondag een thuiswedstrijd tegen BKC. Het 2e moet uit naar Oosterend.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5