„Dokter Har tji a<l,i^n.>tijiitHir(llj(" VET'S Met 'n mooi boek Byouterieën De Koningin Wilhelmina in financieele Bewaarschool te Oudeschild moeilijkheden Heldersche Botter bij Oost gezonken. Leesbibliotheek Fantasie Dames- en Meisjesschortjes. KLAAS BOON - Den Hoorn. Abonneert U op dit blad. - NU NUTTIG GOED GEVEN! Dat kunt U met VET'S Sn" cN VEVA-BONNEN VAKKLEEDING Voor St. Nicolaas ontvangen Qlw nieuwe Jd/ion valt schitterend N.V. RH VLESSING, den Burg Eigenlijk is het niets nieuws, dat wij u komen vertellen. In de ruim 45 jaar van haar bestaan heeft de Koningin Wil- helmina-bewaarschool niet zelden met fi nancieele zorgen te kampen gehad. Maar tot dusverre is men er steeds in ge slaagd de jaarlijksohe tekorten te dekken) zij het danook ten koste van veel hoofd-' breken. Thans is echter de toestand zorgelij ker dan ooit. Ons bereikte zelfs een ge rucht, dat de toestand dusdanig is, dat de bewaarschool eerstdaags genoopt zal zijn haar deuren te sluiten. Wie hieraan geloof schenkt, is niet op de hoogte van de vindingrijkheid van het bestuur, dat al zoo vaak voor groote moeilijkheden heeft gestaan, maar het toch, met steun van velen, die de school een warm hart: De pijn verdrijver bij uitnemendheid toedragen, iedere jceer weer klaar speel de de instandhouding voor eenige tijd te verzekeren. Wij hebben ons naar aanleiding van het alarmeenen'de gerucht gewend tot de heer Kaczor, penningmeester van het bestuur van de bewaarschool. - Dat er iets moet gebeuren, is zeker, gaf deze ons te kennen. Elk jaar hebben wij een tekort van plm. f150. De verlo ting van het voorjaar en een uitvoering, belangeloos gegeven door eenige dames en heeren, maakten ons vorjge boekjaar dat loopt van Mei tot Mei nog vrij wel sluitend. We hadden nog iets over van een fancy-fair, die twee jaar geleden is gehouden en een kleine f 200 opbracht.' Maar ja, thans is al dat geld vrijwel op en de kosten gaan door. Wat moet er dan nu gebeuren In de eerste plaats hopen we op het Sint-Nicolaasfeest. Veertien dames heb ben zich bereid verklaard te ziijgen voor de bewaarschool. We vertrouwen op de offervaardigheid van het publiek, dat ons trouwens nooit in de steek heeft gelaten We hopen, dat ook nog eenige heeren hun medewerking zullen geven, zoodat het doel volledig bereikt kan worden In het voorjaar willen dezelfde dames, voor onze school een uitvoering geven Zoo zal er nog wel wat geld binnenko men. En als 'het nog niet lukt, de kasi sluitend te maken, dan zullen we andere wegen moeten zoeken. - Welke wegen zullen dat dan wel zijn Bezuinigen, inkrimpen, zooveel we kunnen. Veel is dat wel niet, maar mis schien, dat er van de uitgaven nog wel wat af te krijgen is. Alle beetjes helpen. En dan zullen we waarschijnlijk 'meer schoolgeld moeten laten betalen. In plaats van 15 ct. per week zooals het nu is 20 ct. per week en per kind. Voor meer kinderen uit één gezin natuurlijk weer yvat minder. Het zal hard zijji, als we hiertoe moeten overgaan, maar als het niet anders kan Heeft u nog veel donateurs? - Daarover mogen we werkelijk niet klagen. De veertien dames hebben een actie gevoerd voor werving van dona teurs en thans hebben wij er plm. 145. Vorig jaar was dit aantal belangrijk la ger. En de actie is nog niet geheel teni eind. Vooral bij jonge menschen trach ten wij belangstelling voor de school te, wekken. Want meerendeels zijn 't thans de ouderen, die donateur zijn, terwijl toch ook de iongeren wel degelijk het nut van deze onmisbare instelling moteten, beseffen. En zoo hoog is de donatie ook niet. Een kwartje in de drie maan den is werkelijk niet veel. Nu zijn de tijden wel slecht en voor velen is de kleinste gift nog te groot maar ik maak me sterk, dat er nog velen zijn. OOST. Na 2 uur lang van lekgeslagen schuit noodseinen te hebben ge geven, worden de vier opvaren den gered door J. v.d. Vis Jbz. en C. Steigstra, die er met een platbodem-aak heen voeren Het scheepje verloren geacht. Woensdagmorgen is de Heldersche bot ter, H.D. 188, schipper Adriaan Tot, voor onze kust ter hoogte van Oost lekgesla gen. De avond te voren was de schipper, wegens s'echt weer en tegentij genood zaakt, het anker bij Oost te laten vallen Te middernacht is de schuit droog komen te liggen. Toen tegen de morgen de vloed opkwam, kreeg men het zwaar te verant woorden. Door de stormachtige zuidelijke wind begon het scheepje geducht te stampen en sloeg het tenslotte op een, zandplaat lek. De vier opvarenden, schip per A. Tot, twee zijner zoons en een knecht, die zagen in welk een hachelijke! positie zij kwamen te verkeeren, ,gaven onmiddellijk met behulp van flambouwen noodseinen. Dit gebeurde omstreeks vijf uur in de morgen. Tot hun teleurstel-, ling bleef echter ieder antwoord uit. Wel hadden eenige visschers de lichten opge merkt, doch zij meenden daarin licht- oefeningen van marinevaartuigen te zien. Twee uur laijg werden seinen gegeven. Tenslotte werd die noodvlag geheschen. Omstreeks 7 uur zag C. Steigstra, die met zijn vader op weg was naar Oudeschild, de botter liggen. Al dadelijk zagen zij de, gevaarlijke situatie van het scheepje in Onverwijld keerde C. Steigstra naar Oost terug. Hij waarschuwde zijn oom, J. v.d. Vis Jbz., wiens schuitje, een plat bodemaak, dra onder zeil werd gebracht. Door het stormachtige weer was het 'n zware reis. De kans, dat Van der Vis zijn tuigage zou verspelen, was niet denkbeeli dig. Toch wist men na bijkans een uui; zwoegen de schipbreukelingen te berei ken. Deze bevonden zich op de hooge voorplecht, tot waar het water nog niet reikte. De kooien waren geheel door spoeld, daar het water toen al vier voet. hoog stond. En nog steeds stroomde het binnen. Het overstappen op het te hulp gekomen vaartuig leverde niet veel moei lijkheden op. Ook de terugtocht nu voor de wind verliep vlot. De onfor tuinlijke visschers werden in de woning van de fatn. Steigstra gastvrij ontvangen Daar werden zij van droge kleeren voor zien, tevens werd de inwendige mensch versterkt. Bij laag water werd de scheeps- inventaris geborgen, waarbij talrijke vis schers van Oost een handje hielpen. Het scheepje bleek n.l. zeer lek en ieder vreesde dan ook, dat het göheel verloren zou gaan. En zeker als de wind, die Woensdagavond nog steeds met donde rend geweld de golven tegen de dijk deed opstuiven, voort zou duren. DE SCHIPPER VERTELT. Ja dat kan je niet overkomen als je in de haven blijft liggen, merkte de schipper op: Maar dan verdien je ook niets. Ik heb een vrouw en acht kinderen Daar komt wat voor te kijken. En als het weer niet al te slecht is, moeten we er wel op uit. Is Uw schuit verzekerd Verzekerd Weineen. Geen verzekerings maatschappij, die dit risico wil loopen. En als je toch je schip assureeren wil, be taal je je krom aan premie. Op die manier zou je in drie jaar al een nieuwe schuit hebben betaald Maar de schuit is nog niet verloren moedigde een der omstanders aan. Nou, ik geef er niet veel voor, ant woordde. de schipper. Dit zal mijn tweede botter wel worden. Een jaar of wat geleden heb ik eveneens mijn schuit verspeeld. Dat was op de Griend. Het schuitje sloeg totaal uit elkaar. Wij werden gelukkig allemaal door de Brandaris gered Ik woon de toen nog in Harlingen. Dank zij de be- die best die paar dubbeltjes in een jaar kunnen missen. We hopen het dit jaar nog te kunnen uitzingen, maar het is dui delijk, dat er wat moet gebeuren. Als1 de toestand zoo blijft, zitten wij volgend jaar weer met een tekort. En je kunt; toch niet door blijven gaan met verlotin gen, uitvoeringen, fancy-fairs, enz., waar van de opbrengst ons maar voor korte tijd uit de brand helpt. Ja, vroeger, een jaar of tien terug, hebben we wel eens een fancy-fair gehouden, die een acht honderd gulden opbracht. Dan kan je weer eens een tijdje voort. Maar thans sjok je maar verder. Je pijnigt voort durend je hersens af om nieuwe middelen te vinden. - Een prettig baantje is het zeker niet om dan penningmeester te zijn, veronder stelden wij. Neen, zeker niet. Liefst zou je wel het bijltje er bij neerleggen, maar daar mede is de school niet gebaat. We moe ten steeds trachten een uitweg te vin den. Dit jaar zal het nog wel lukken Maar volgend jaar? Wat dan? De tijd van de groote giften is voorbij. De in komsten zijn gering. Vorig jaar f535, waarvan plm. f200 aan schoolgeld, plm. f200 als ontvangst van de uitvoering en, de verloting en f115 aan donaties. Toen kregen we ook nog een extra-gift van f 20. De uitgaven waren f 60 hooger. Hieruit blijkt wel, dat de bewaarschool er weinig rooskleurig voorstaat. Er zal iets moeten gebeuren, wil de school niet na kortere of langere tijd moeten worden opgeheven. Dit moet worden verhoed. De school heeft recht van bestaan. Op hej oogenblik zijn er dertig kinderen, die worden beziggehouden en van allerlei' leeren. Steunt dus de bewaarschool. Doe het nu. Treuzel niet. Wordt donateur, liefst tegen ©en zoo hoog mogelijk bedrag. Maar ook een kwartje is al welkom. Het bestuur hoopt in ieder geval dit jaar nog te kunnen voortgfaan. Maar daarbij heeft het er op gerekend, dat het publiek offers zal brengen. Stelt de be stuursleden^ die "steeds zooveel voor het in stand houden van de school hebben' gedaan, niet te leur. Geeft ook uw bij drage. Misschien, dat, gelijk het geval; is ten bate van de Nutsbewaarschool in Den Burg, een tooneelvereen bereid zal zijn, ten bate van de Koningin Wilhel- minabewaarschool, een uitvoering te ge ven. Dat zou tenzeerste gewaardeerd wor den. Gemeentelijke subsidie kan helaas, niet worden verkregen. De school is ge heel afhankelijk van de goede wil van het publiek. We twijfelen er niet aan, of die goede wil zal in deze moeilijke dagen ook blijken. H. moeiingen van de heer Hannema, thans burgemeester van Harlingen, werd er een inzameling gehouden, om mij aan een nieuwe schuit te helpen. Ook door eenige dagbladen werd toen een actie gevoerd, welke een aardig bedrag opbracht. Hoe alles vannacht in zijn werk gegaan is? We waren Dinsdagmorgen uit Harlin gen vertrokken, waar we onze vangst, een partij kokkels, naar de afslag hadden ge bracht De terugreis naar Den Helder verliep aanvankelijk naar wensch, hoewel de wind ongunstig was. De lucht begon leelijk te werken. Al gauw wakkerde de wind ajyi- We bevonden ons toen ten noorden van Oudeschild. Daar het tij on gunstig was en het bovendien al donker werd, besloot ik een veilige ligplaats te zoeken. In de bocht achter de Kaap van Nieuweschild gingen we voorloopig op een honderd-vijftig meter uit de kust voor an ker. Daar lagen we vrij goed. Maar wie had er op gerekend, dat het 's nachts zoo slecht weer zou worden We waren van plan 's nachts bij ebstroom naar Oudeschild te gaan, maar 't was te slecht. Daar de wind naar het zuiden begon te draaien werd onze positie minder mooi. Bij de opkomende vloed raakten we steeds vaster aan de grond en voortdurend stampte de botter gevaarlijk op de zandplaat. Het was tegen vijf uur dat een van mijn jongens merkte, dat er water naar binnen kwam. De schuit lek. Ons sloeg de schrik om het hart. We begonnen onmiddelijk noodseinen te geven met flambouwen. Ze schenen dit op de wal niet op te merken. Gelukkig begon het spoedig te dagen. We heschen de noodvlag. Dit had succes, maar toch duurde het tot acht uur eer er hulp kwam. Had U deze botter al lang? Neen, het is de oude TX. 46. Ik heb hem een jaar geleden te Oudeschild van Adr. Kees gekocht. Woensdagmiddag is de schipper met een van zijn zoons naar Den Helder ver trokken. Een thuiskomst zonder schip moet toch een zware slag zijn. De schipper heeft van zijn matige verdiensten met zulk een groot gezin niets kunnen overboeren. Hoe zal hij aan een nieuwe schuit komen? Zal men wederom voor hem een inzameling op touw zetten Voor de Hel dersche burgerij in het bijzonder ligt hier een mooie taak. J. Maak! Uw tanden parelwit en verfrischt Uw mond vliegen de lange avorden om. Ruime keuze. WED. D. SCHUMAKER. Apart in uitvoering en kwaliteit Een nuttig Sint Nicolaas cadeau. Pullovers 3.25 Slipovers 1.25 Lumbers 1.25 Eng. Truien (de echte) 3.95 Overhemden wolflanel 1.98 Jongens Rijbroeken 1 75 99 VOOR GRATIS GESCHENKEN ZIE VOORAL DE ETALAGE Spoorstraat 116 - Den Helder in de allernieuwste soorten. Diverse aardige geschenken als corsages, poederdoozen, toiletartikelen te veel om op te noemen. Komt U eens kijken. Aanbevelend. Wed. D. SCHUMAKER. om-een C O R S E'T GLegantx, /IJjrirlArtOr Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Kiespijn, Spit, Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatte koude. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. «5 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. Inkoopcombinatie „Nederland"

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2